Bugun...


POSOF'A, DAMAL VE HANAK'A GAZ VERMEYEN BORULAR İÇİN GÜVENLİK TOPLANTISI!
2019 yılının 3. ayında Ardahan'a gelerek Posof, Damal ve Hanak'a doğalgaz verilecek diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu söylem ve vaadinin hala yerine gelmediği Ardahan'ın sınır ilçesinde borular için toplantı yapıldı. Azerbaycan'dan getirilip, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya kadar uzanan Doğalgaz ve Petrol Hatlarınınım güvenliği için botu hatlarının ilk olarak ülke sınırlarına girdiği Ardahan'ın Posof ilçesinde bir toplantı yapıldı.

POSOF'A, DAMAL VE HANAK'A GAZ VERMEYEN BORULAR İÇİN GÜVENLİK TOPLANTISI!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Bu haber aşağıda ki linki kopyalayarak izleyebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=x_54lQa4WaQ&ab_channel=ArdahanTV

Alınan bilgilere göre Boru Hatları Güvenlik ve Koordinasyon Toplantısı Posof'ta bulunan BOTAŞ İstasyonunda yapıldı 
Vali Hüseyin Öner başkanlığında, Gürcistan üzerinden ülkemize giriş yapan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) istasyonlarının güvenliğine ilişkin değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 
Toplantıya; Vali Hüseyin ÖNER, Posof İlçe Kaymakamı Ahmed ÇELİK, Vali Yardımcısı Vekili Haluk KOÇ, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, jandarma ve BOTAŞ yetkilileri katıldılar.
 
KENDİSİ DEĞİL, BORULARI DÖŞENİYOR!
 
Doğalgaz ve Petrol hattının Ardahan'ın sınır ilçesi Posof'tan geçmesine rağmen nüfusunun az olması nedeniyle Posof'a doğalgaz bağlanmayınca BOTAŞ ve BTC'nin onay vermemesine karşın belediye kendi imkanları ile doğalgaz boruları döşemeye başladı.
Bir yıl önce kabul edilen karar gereği alt yapı sisteminin yetersiz olduğu gerekçesiyle kanalizasyon, su tesisleri ve doğalgaz hattı beraber yapıldığı belirtilse de Botaş ve BTC'nin onay vermediği ve döşenen boru hatlarının hangi standartlarda olduğu merak edilirken belediyenin bu adımının BTC ve Botaş'a mesaj olarak algılanması dışında işe yaramayacağı belirtilmekte.

Müzikler eşliğinde yazmak.. 

'Kör olasın sebep, oy sevdalım, belalım oy oy oy yoldaşım yıkılsın sebep olan' diye başlayıp devam eden Emre Saltuk'un, 'sevdalım, belalım, yoldaşım' diye devam eden türküsü eşliğin de ele aldığım bugünkü yazımın nereye varacağını ben bile kestiremesem de devam eden şarkı, türkü ve şiirler eşliğinde yazmaya başladım bile..  
Ve en sert, en ciddi, en dertsiz olarak görüp, algıladığımız insanların da zayıf yanları olduğunu düşünmeden hayat denen girdabın akışına kendimizi kaptırdığımız şu dünyada  o kadar yazılan kitap, söylenen türkü, şarkı ve şiirlerin neyi anlattıklarını da pek anlamak istemez ve sadece kulak pasını giderdi der geçeriz. 
Ama ekmek, su kadar ihtiyaç duyduğumuz bunların yani kitapların, türkülerin, şarkıların, şiirlerin de biz insanlar için olduğunu ve onların yaşamın birer parçası olduğunu anlamak için tek dişi kalmış canavara inat tek teli de kalsa tınlayan sazın tellerine dokunmak yeter, artar bile.. 
Bu yetmezse yüreğimizi, kalbimizi, beynimizi yoran duyguları hafiften çalan bir müzik parçası ile dinlemek yeter artar bile.. 
Öyle ki her çalan sazın, çalgının kulağınızdan girip, yüreğinizde, kalbinizdeki volkan olmuş dağa değercesine duyguları patlatır, yakar, içinizden dışarı atarak, sizi rahatlattığını anlarsınız.. 
Ve kendinizi bir şiirin, ya da bir türkü, şarkının içinde bulur yaşadıklarınızı anlattığını anlar, duygulanırsınız.. 
Önce dalar, kendinizi anlatan o şiirleri, türkü ve şarkıları kırık sazın eşliğinde dinlediğinizi anlasanız da içinizde volkan olup, homurdanan duyguları göz yaşları eşliğinde patlatmamak için mücadele verdiğinizi hissedip, çevrenizde, 'kimse var mı yok mu?' diye bakarken o yaşları içinize yüreğinize akıtırsınız.. 


Ve rahatladığınızı hissedip, anlasanız bile aslında bir süreliğine de olsa yaşadığınız duygulara eşlik eden şiir, şarkı ve türküler eşiliğinde geçen zamanla ve yaşadıklarınızla birlikte bir hayli yorulduğunuzu anlar, sessizce kenara çekilerek yeniden bir kaplumbağa ya da salyangoz gibi kabuğunuza sığınırsınız.. 
Ama, Allahüekber dağlarında doğup, Göle, Ardahan, Hanak, Çıldır'ı geçip, uluslararası bir akışla Gürcistan üzerinden geçerek aslında göl olan ama içimizdeki duygular gibi o kadar sıkıntının doldurduğu Kura Nehri'nin de ulaştığı Hazar Denizi gibi olur, içinizdeki seller.. 
Ve içinde yaşam bulan o kadar balık ve canlının yaşam merkezi halini alan Hazar (Gölü) Denizi gibi ulaşmak istediğinize doğru asice dalgalanıp, kafanızı taşa vurur gibi sizde sahile vurup, vurup geri çekilirsiniz.. 
Bir çoğu şiirlerden doğup, türkü, şarkı olan onca müziğin aslında sizi anlattığını düşündüğünüzde bu şiir, şarkı, türküler sazlar ve diğer çalgılarla kulağınızın pasını, yüreğinizin ateşini söndürmeye bire bir olduğunu da anlarsınız..
Bu duygular sizin gibi birer insan olan ve yaşadıklarını şiirlere, türkü ve şarkılara döken her şairin, sanatçının kendine has bir tarzı, kalemi, konusu ve duygusu vardır. 
Örneğin; Özdemir Asaf’ın kalemi çok naiftir, Turgut Uyar’ın dizeleri hüzün kokar, Nazım Hikmet aşk, memleket, dostluk gibi her konuda yazmıştır. Nazım Hikmet’in elbette her şiiri birbirinden güzel. İçinden seçim yapıp, kıyaslamak da haliyle çok zor. Ama, 'Hoş Geldin Kadınım' şiirinin yeri bambaşkadır. 
Bir erkek kadınına ya da kadın erkeğe aşkını daha nasıl anlatabilir ki? Aşkı en derin duygularla, yalın ifadelerle ve teslimiyet ruhuyla anlatan harikulade bir şiir. Üstadın bu şiiri bestelenerek, birçok şarkıcı ve sanatçı tarafından da okunmuştur. 
Peki ya bunca şiiri, sözü şarkılara, türkülere dökenlere ne demek gerekir?.. 
Hiç bir şey demeden hala sesiyle bir çoğundan daha star olan İbrahim Tatlıses'in 'Yazı yazdım kararsız, derde düştüm çaresiz, ben düştüm bir ataşa, siz düşmeyin yanarsınız..' diye başlayan ve devam eden türkü, şarkı ve şiirlerin 'hepsi benim için' diyerek sona eren hayat ve müzik eşliğinde sizde susun en iyisi..

Posof Tüneline 11 Mart'ta Temel Atılıyor..
arşiv haber 03/03/2017 tarihli haber
Türkiye'yi Kafkaslara bağlayan Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı yolu üzerinde bulunan Ulgar Dağı engellini aşacak olan 'Ilgar Tüneli' nin temeli 11 Mart 2017 Tarihinde atılıyor. Ulaştırma Bakanlığınca yapılan açıklamada temel atma törenine başta Posoflular olmak üzere tüm Ardahanlılar davet edildiler.

Bittiğinde;

"Ardahan ve Posof arasındaki mesafeyi 65 kilometreye düşürerek bölge ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan Ilgar Dağı Tünel ihalesinin 26/12/2016 tarihinde yapıldı. Ardahan Çıldır yol ayrımından itibaren başlayacak olan 41 km’lik uluslararası standartlardaki duble yolun temeli ilkbaharda atılacak. İhale bedeli yaklaşık 428 Milyon TL olan bu yolun içinde yer alacak olan Tünel’in giriş ve çıkışı, sol tüp uzunluğu 4957 m ve sağ tüp uzunluğu 4812 m olan iki tüpten oluşan tünelle ulaşımın daha hızlı ve güvenli sağlanması amaçlanıyor. İhale edilen yolun bünyesinde 28,70 m uzunluğunda Bağırsak Deresi Köprüsü, 277 m uzunluğunda Kura Nehri Viyadüğü ve 87.30 m uzunluğunda Çayağzı Köprüsü bulunmaktadır" 

**DSİ Bölge Müdürü Ardahan’daydı..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, DSİ Kars Bölge Müdürü Nasip Özden, Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Meftun Çağlar ve Ardahan Şube Müdürü Tekin Kabul ile birlikte incelemelerde bulundu.

Yaylacık köyü, Gürçayır Mahallesi, İnönü Mahallesi, Ardahan Devlet Hastanesi ve Yeni (TOKİ) de dağdan eriyen karlarla birlikte yağışlardan kaynaklı taşkın alanları gezildi. Söz konusu taşkınları önlemek için kuşaklama kanalı yapılması, muhtemel alanlarda diğer tedbirler konusunda değerlendirmede bulunuldu.

HOLLANDA TARİHİNDE BİR İLK

*28/11/2011 Tarihli Haber

Posoflu Hollanda da Vali Yardımcısı Oluyor! Avrupa Birliği ile gergin günlerin yaşandığı şu günlerde Posoflu olan Adnan Tekin Hollanda'da Vali Yardımcığına getiriliyor.

Avrupa düşmanlığının pompalandığı bir zaman da yaşanan bu önemli gelişme seçilmişlerin içeri atıldığı Türkiye'nin Posof ilçesinde sevinçle karşılanırken, Avrupa'nın eşit haklar konusunda ki titizliğini de bir kez daha gündeme taşımakta.

Kuzey Hollanda vali yardımcılığına aday gösterilen Adnan Tekin’in seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

OYLAMA 12 ARALIK’TA

HOLLANDA tarihinde ilk kez bir Türk kökenli siyasetçi, vali yardımcısı oluyor. Kuzey Hollanda

Eyalet Meclis Üyesi olan İşçi Partili (PvdA) Adnan Tekin (44), partisi tarafından Kuzey Hollanda

vali yardımcılığına aday gösterildi. Dört çocuk babası olan Tekin’in 12 Aralık’ta yapılacak

oylamada vali yardımcısı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ÖNEMLİ SORUMLULUK

AYNI partider Tjeerd Talsma’nın 1 Kasım’da vefat etmesinden dolayı boşalan koltuğa oturacak olan

Tekin, doğa, çevre, işgücü piyasası ve Schiphol Havaalanı’ndan sorumlu olacak. Tekin, “Partim,

böyle bir göreve beni aday göstermekle onurlandırdı” dedi. Fatih ÖZYAR

**POSOF HABERLERİ..*05/11/2015 Tarihli Haberler

Teknolojinin yok ettiği kültür ve yöresel gelenekler Ardahan İl Kültür Müdürlüğü tarafından incelenmeye başlandı.
Posof ilçesine gelen Ardahan İl Kültür Müdür vekili Efsal Alantaş ve beraberinde ki heyet Posof Halk Eğitimi binasında toplantı yaptılar. Posof geleneklerinde ki yöresel yemekler, hanımların el işleri, erkeklerin sanat ve el işleriyle beraber âşıklık gelenekleri de işlenen konular arasında oldu. Tamamen değiştirilen halk oyunları ve davul, zurna havalarından örnekler alındıktan sonra Âşıklık geleneği en geniş şekilde anlatıldı.
Posof geçmiş tarihinden beri âşıklar diyarı olmasına rağmen şimdi ise tamamen yok olmuş durumda. Posof'un yetiştirdiği ünlü âşıklardan Posoflu Âşık sabit Müdami Ataman'ın oğulları emekli öğretmen Zeynel Abit Ataman, Hikmet arif Ataman ve küçük oğlu Halil İbrahim Ataman, aşıklık geleneğinin önemini ve şimdiki durumunu anlatarak bilgiler verdiler. Yine Aşıklık geleneği ile ilgili çalışmaları olan Hükümdar Ricaloğlu da Posof ta yetişmiş aşıkları anlattı.
Ardahan'dan gelen ekip tüm konuşmaları ve gösterileri kayda alarak bu geleneklerin yok olmaması için gerekenlerin yapılacağını belirttiler.

**SEÇİM BİTTİ SALONLAR BOŞALDI..

1 Kasım öncesi hergün yeni bir toplantının yapıldığı ve dolup taşan Posof Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu seçimden hemen sonra boşaldı.
Ardahan’ın Gürcistan’a sınır ilçesi Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan Aşçılık Kursunu ziyaret ederek kurs çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Kurs ziyaretlerini İlçe Halk Eğitimi Müdürü Erkan Kaynar, Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Barış Mirza İnan ile birlikte yapan Kaymakam Alibeyoğlu, Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslara çok önem verdiklerini söyledi. 
Kurs hakkında bilgiler alan ve kursiyerlerle sohbet eden Kaymakam Alibeyoğlu, “Her alanda eğitime önem ve destek veriyoruz, Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı kurslara daha fazla vatandaşlarımızın katılmasını bekliyoruz. Önceliğimiz eğitimdir ve gelişmişliğin göstergesi de eğitimdir." dedi.

**İNTERNET ÜZERİNDE LİTVANYA İLE KARDEŞ  OLDULAR..

Posof Kaymakamlığı Avrupa Birliği Proje ofisi tarafından hazırlanan proje kapsamında Posof İlkokulu, Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programları kapsamında E twinning portalı aracılığıyla Litvanya Nevarenai Basic School ile ‘kardeş okul’ oldu. 
Proje kapsamında Posof İlkokulu 4. Sınıf öğrencileri ile Litvanya Nevarenai Basic School öğrencileri arasında e twinning portalı aracılığıyla iletişim kurularak, etkinlik ve bilgi paylaşımında bulunuldu. Bu kapsamda öğrenciler arasında ilk mektuplaşmada gerçekleşti. 

Hayır'lar 1 Adım Önde!..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Türkiye'nin birinci gündemi olan referanduma doğru hızla gittiğimiz şu günlerde Reis'in korkusu dolaysıyla anketlerini açıklamayanlar dahil herkes biliyor ki; şu ana kadar 'Hayır'ların 'Evet'lerden bir adım önde gidiyor..
Yani AKP'lilerin bile 'Hele Erdoğan sahaya inmedi' demekle kabul ettiği bu durumun nasıl değişeceğini merak edenler ise yine Erdoğan'ın iki dudağı arasına baktığını da görmekteyiz.
Çünkü Erdoğan'ın da Mümbiç'i ağzında düşürmediği yani Suriye'de yeni bir saldırı cephesi açmaya hazırlandığını da izlemekteyiz..
Kürtlerin çoğunlukta olduğu ülkenin gündeminin her an değiştirebilecek bir durum olan Mümbiç ve Referandum arasına sıkışmış gibi göründüğü şu sıralar bir adım önde olan 'Hayır'ların Evet ile arasında ki farkı nasıl açacağının da çok net olmadığı bir süreçte 'Evet' çilerin çok güvendiği ve sahaya inmesini istediği Erdoğn'ın Mümbiç hareketine sıcak bakmayan ABD'yi ve son aylarda sık sık soru çıkarmaya başlayan Almanya ve onun dümeninin başında olduğu Avrupa Birliğini nasıl aşacağı da diğer bir merak konusu..
Çünkü son olarak Muş Belediye Başkanının yerine Vali atayan Edoğan'ın AKP iktidarını, Cumhurbaşkanlığını, Olağanüstü hali elinde bulundurduğu bir süreçte Hürriyet Gazetesinin attığı manşetle kafasının hiçte rahat olmadığı da diğer kesin bir vaka olarak karşımızda kendisini gösterir..
Evet, Hayırların bir adım önde olduğu bir süreçte Evet'leri öne taşıması beklenen Erdoğan'ın bugünlerde atacağı adımları bende sizin kadar merak ediyor bekliyorum..
Bana soracak olursanız eğer Atatürk Havalanına çekilen Kürdistan Bayrağı ile MHP'den fırça yiyen 'Evet'çiler tayfasının gün geçtikçe erimesinin de içinde bulunduğu bir süreçte Erdoğan'ın referandumu erteleme yada iptal dahil tüm kozları masaya yatırdığı ve siyasette bir günün çok önemi olduğu ülkeyi şaşırtacak adımlarda atabilir..
 Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 7348 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI