Reklam
Bugun...


Patostan Sonra Temizlikte Yaptı..
Geçtiğimiz gün Ardahanlı çiftçilerle birlikte Patosa ot atan Ardahan Valisi Mustafa Masatlı bu kez kent temizliğine el attı. Vali Mustafa Masatlı, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün parklarda düzenlediği çevre temizliği etkinliğine katıldı.

Patostan Sonra Temizlikte Yaptı..

Askerler Valilikteydi!

Askerler Valilikteydi!
*22/08/2019 Tarihli Haber
15 Temmuz Darbe Girişimine destek veren zamanın generalinin feto davası ardından tutuklu bulunduğu Ardahan'da Valiliği ziyaret eden Askeri komutanlar Ardahan Valisi ile makamında görüştüler. Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu ile Ardahan 25’nci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Kemal Kırış'ın ziyaret ettiler. Komutanların son Askeri Şura ardından görev değişikliği için valiye veda ziyaretinde bulundukları öğrenildi.

Vali yağmur altında köylülerle halay çekti..

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Türkgözü köyünde düzenlenen şenliklerine katıldı. Vali Mustafa Masatlı, bu tür etkinliklerin dostluk ve kardeşliği geliştirdiğini, büyüklere saygı küçüklere sevgi olarak yansığını belirtti. Vali Masatlı, konuşmalar sonrası davul-zurna eşliğinde köylülerle halaya çektiği sırada yağmur başladı. Yağan yağmura aldırış etmeyen Vali Masatlı, bir süre köylülerle halaya devam etti.

Posof İlçesine bağlı Türkgözü Köyünde 'Dostluk, Kardeşlik, Kültür ve Sanat Şöleni' düzenlendi. Posof Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Cahit Ulgar ile birlikte şölene katılan Vali Mustafa Masatlı, bu tür etkinliklerin arkadaşlık, akrabalık, dostluk ilişkilerini devam ettireceğini belirtti. Vatandaşların şölene gösterdiği ilgiden memnun olduğunu dile getiren Vali Masatlı, Buranın bu kadar kalabalık olacağını bilmiyordum. Ne güzel insanlarımız atalarını,köklerini, doğduğu bu yerleri unutmamışlar. Bu çok önemli. bundan aslında şöyle bir anlamda çıkarabiliriz. Yaklaşık bin yıl önce sultan Alparslan buraları fed ettikten sonra hiçbir zaman buraların hakimiyetini bırakmamıştır. Yavuz Sultan Selimden, en son Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten ve onlardan da bu bayrak sizlere teslim edildi. Buralar adı üstünde Türkgözü, Türkün gözü. Yani gözü dışarı bakıyor. Ben Ardahan valisiyim. Ardahan'ın her tarafı bizim için güzel ve önemli. Soğuğuyla, sıcağıyla, bitkisiyle bütün değerleriyle önemli. Ancak Posof'a gelenler buranın coğrafyasıyla, bitki örtüsüyle Ardahan'dan farklı olduğunu göreceklerdir diye konuştu.

Vali Masatlı, Kaymakam Enver Yılmaz ve Belediye Başkanı Cahit Ulgar, daha sonra müzik eşliğinde vatandaşlarla birlikte halaya çekti. Halay esnasında başlayan ve giderek etkisine artıran yağmura aldırış etmeyen Vali Masatlı ve vatandaşlar, müzik bitene kadar oynamalarını sürdürdü. Vali Masatlı, halaydan sonra köylülerle vedalaşarak ayrıldı. Günboyu devam eden şölende vatandaşlar müzik eşliğinde eğlendi.

Lobiciliğı Anlamak....
 
Yahudi Lobisi, Ermeni Lobisi yada falan yerim diasporası diyerek bazen suçlayıp, bazende imrendiğimiz oluşumları izlerken dünyayı asıl yöneten, yönlendirenler de para babaları, ekonomi yada sanayi veya teknolojiyi elinde tutanlar deriz..
Bu oluşumun hedefine ulaşmasının en basit adı olan spor kulübü, dernekçiliğin ardından federasyon sonrasında parti kurmak, hatta devlet olarak baktığımızda konsolosluk, büyükelçilik olduğunu da bilen bizlerin bu oluşumlara ne kadar yakın ne kadar uzak olduğumuza bakmadan, 'Falan millet yaman bir araya gelir, filan topluluk amada birleşir' diyerek imreniriz, örnekte gösteririz.
Yani sendikaya üye olmadan çok ezildiğini ileri sürüp, geçinemediğini belirtip, zam isteyen memur yada işçi gibi bizlerde ne bir takıma, ne bir derneğe veya bir federasyona üye olmadan veya bu yöndeki oluşumlara destek vermeyi düşünmeden memleketi kurtarmayı hedefler bu yönde başta sanal ortam da olmak üzere bir çok alanda, kahvede ikili sohbette kahramanlık yaparız..
Ama lobiliciğin ne olduğunu, anlamının, amacını bilmeden sallayarak birlikte, berberlikten bahsetmeyi de ihmal etmeyiz.
Belirli bir konuda çıkarlarına uygun sonuçlar oluşması maksadı ile bir araya gelmiş, bu amaçla parlamento, medya, vb araçlar üzerinden beklenen siyasi ve/veya ticari çıkarları yaratma faaliyetleri için oluşturulan çeşitli çıkar gruplarının temsilcilerinden oluşan topluluğa lobi, bu topluluğun yaptığına da lobicilik olduğunu düşünmeden ve bu harekete destek vermeden iş yaptıklarını sanıp, bakkalcılıktan veya çeperin dibinde pardon şimdi ki moda adıyla sanal da atıp, tutarken normal bir vatandaştan öteye gitmeyenlerin hedeflerinin de bir hayli büyük olduğunu da gördüğünüzde kendi kedinize güler, bu hedeflerin hayalden öteye geçmediğini de anlarsınız..
Ama lobicilik faaliyetlerinde günümüzde, mevcut bir ülke siyaseti üzerinde dış ülkelerin etki kurma amaçlı yürüttükleri faaliyetler çoğunluktadır. Özellikle Amerika’da bir meslek haline gelmiştir. Emekli diplomatlar, eski kongre üyeleri, senato üyeliği tecrübesi olanlar, asker emeklileri vb birçok alandan insanı barındırabilir bir lobi. Temsil ettiği grup tarafından finanse edilirler. Çıkarlarına uygun sonuçlar için finansal yatırımlar, kimi zaman gayri resmi ödemeler yani rüşvetler ve hatta yasa dışı birçok suçun da müsebbibi olabilmektedirler. Çok yönlü bir çalışmanın bir ülkedeki ayağı ya da dönemsel lobiler olabilir.

Lobiler, bazen diğer ülkelerin çıkarlarını korumak için de kurulur ve faaliyette bulunur. Örneğin, “Rum lobisi”, “Ermeni lobisi”, “İsrail lobisi” gibi isimler alabilmektedirler. Bu lobiler belli gruplar ve devletlerin menfaatleri için faaliyet yürütürler. Söz gelimi Rum lobisi Yunanistan lehine, Amerika Kongresinden karar çıkmasını sağlamaya çalışırlar. Aynı lobi, diğer taraftan da Amerikan Kongresinde Türkiye aleyhine faaliyetlerde bulunurlar.

Türkiye’ye yapılacak askeri ve ekonomik yardımları engellemeye ve/veya miktarını azaltmaya çalışırlar. Yüksek finansal güce ve politik etkiye sahip olan lobiler için “Üçüncü Meclis” tabiri kullanılmaktadır. Lobicilik için kullanılan başka bir isim ise, “Koridor Parlamentarizmi” ifadesidir. Bunlara “Kanun Simsarları” diyenler de vardır. İlk zamanlar suç sayılan lobicilik, artık bir meslek haline gelmiş ve sadece eski parlamenterlerin istihdam edildiği bir alan olmaktan çıkmıştır.

Daha birçok lobicilik faaliyetleri örnekleri mevcuttur. Lobi faaliyetleri genelde çıkar grupları tarafından yapıldığı ön görülüyor fakat lobicilik yapmayan bir devlet veya istihbarat örgütünün olmadığını da belirtmek gerekir.

İşte kısacası lobicilik ve şart olduğunu anlamak gereken bu özete baktığımız da 'Güçlü Bir Lobi' çalışma ve çabası içinde olanları anlamak, anlamasakta engel olmak için salakça hareketler içinde olmamalıyız.. 

Çünkü o hayal edilen lobinin bugün olmazsa yarın mutlaka sizde lazım olacağını bilmekte fayda var..

Sandık Açılmazsa Oy Kullanmayacaklar..
Sandık Açılmazsa Oy Kullanmayacaklar..
*Arşiv Haber: 21/03/2015 Tarihli Haber
AK Parti Adaylarını STK'lara Soracak
Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde iki adayını belirlemeye çalışan iktidar partisi AK Parti kimleri aday edeceğini birde Ardahan'da ki STK'lara soracak..

**STK'LAR ORHAN ATALAY'A TEPKİLİLER..

Daha önce ön teamül yaparak Ardahan Milletvekili olmak için  yarışan aday adayları yarıştıran Adalet ve Kalkınma Partisi şimdi de STK Temsilcilerinin görüş ve oylarına başvuracak.

7 Haziran'da yapılacak olan Genel Seçimlerde Ardahan'da göstereceği iki adayı belirleme çalışması yürüten AK Parti pazartesi günü Halk Eğitim Merkezin de kuracağı sandıkla Ardahan'da ki sivil toplum kurumlarına 'Ardahan'da kimi milletvekili olarak görmek istiyorsunuz?' sorusunu yönlendirecek.

**STK Temsilcileri: Sandık açılmazsa oy kullanmayız..

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan'da ki STK yöneticileri AK Parti'nin seçimden seçime kendilerini hatırlamasının çokta anlamlı olmasa da yine de önemsiyoruz. Çünkü bu memlekette milletvekili olan Orhan Atalay 4 yıl milletvekili olmasına karşın bırakın kendilerini hatırlayıp, ziyaret etmesini bir güne bir gün STK adını ağzına almadığını iyi biliyoruz. Ardahan'ın sorun ve sıkıntılarını bir güne bir gün kendilerin sormayan, barış sürecinde çingeneleri, artistleri alıp, kuzeyde bu sorunun içinde bizzat bulunan kendilerini dahil etmeyen AK Parti ve mevcut milletvekilinin seçim geldi diye kendilerini hatırlaması ne kadar samimiyetsizlikte, 'Ardahan'da kimi aday edelim?' sorusunu kendilerin yönlendirmesi de o kadar önemlidir. Bu nedenle kendilerine yapılan bu çağrıyı önemsediklerini ve pazartesi günü gidip görüşlerini belirteceklerini, sandığın Ardahan'da açılması halinde de oy kullanacaklarını aksi takdirde görüş belirtip, oy kullanmayacaklarını söylediler.

**SERHAT ARDAHAN FEDERASYONU BAŞKANI TAŞTAN: SANDIK AÇILMALI..

Siyasi partilerin STK'ları hatırlamasının önemli bir şey olduğunu belirten Serhat Ardahan Federasyonu Başkanı Burak Taştan'da yaptığı açıklamada 4 yıldır milletvekili olanların bir güne bir gün kapılarına gelmediği STK'ların önümüzde ki seçimlerde kimin hangi partide aday olacağını yakından takip ettiğini, çünkü Ardahan'ı ülkeyi olduğu gibi kendilerinde yakından ilgilendiren milletvekili seçimlerinde en iyilerinin seçilmesi için kendilerine düzen hangi görev varsa onu yapmaya çalışacaklarını bu nedenle AK Partinin bu çağrısını çok önemsediklerini ancak eğer 'Ardahan'da kimi milletvekili olarak görmek istiyorsunuz? şeklinde bir soru sorulacaksa ve oy kullandırılacaksa oy kullanılan sandık burada açılacaksa oy kullanırız' dedi.
Kaynak: Kdag

Editör: kuzeyanadolugazetesi

Bu haber 3205 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI