Reklam
Bugun...


PARTİLER DELEGE BELİRLİYOR!
HDP'liler oyu ile seçilip meclis üyesi olan 2 kişinin seçildikleri partinin tüzüğüne uymadıkları gerekçesiyle HDP'den kovulduğu şu günler de iktidar partisi ve muhalefet partisi kongrelerini tamamlamak için delege belirleme seçimleri yapıyor.

PARTİLER DELEGE BELİRLİYOR!

Ak Partinin yanı sıra CHP'nin parti içi seçim yaparak ilçe,il ve büyük kurultay delegeleri belirlemeye çalıştığı şu günler de iktidar partisine nazaran CHP'de hararetli günler yaşanıyor.
25 yıl sonra da olsa,yerelde iktidar olan Hanak ve Damalı elde tutan CHP'nin mevut il başkanı Yalçın Taştan ile yol alıp almayacağı da tartışılan sürecin yaşandığı Ardahan da başta Göle de olmak üzere İlçelerde de aynı heyecan var.
Ak partinin develet memuru sistemiyle ya atama ile yada önerdiği kişilerin İl ve İlçe başkanı yaptığı bilinen şu siyasi atmosfer de İl başkanının değişip değişmeyeceği de merak edilen konular arasın da.
Geçtiğimiz günler de,olağan üstü İl kongresini yapan HDP'nin de merkez ilçe başkanı seçmek için delege belirleme çalışmaları sürdürüldüğü öğrenildi.
**YİBO'ları Kimler Talan Etti?!.
 
Yeni bir öğretmenler günün yani 24 Kasım Öğretmenler Gününün kutlandığı bugün ele almak istediğim yazımın bir çoğumuzun al/yapıştırlı mesajlarla mı yoksa iki amcamın ölümüne neden olduğu günlerde beni çocuğuymuş gibi sarıp, sarmalayan ve kurşunlardan saklayan köy öğretmenimi mi yada elleri öpülesi ve 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' diye seslenilen öğretmenlerimi yazarak, ansam derken nereden geldiyse aklıma aniden gelen bir çoğumuzun açılımını unuttuğu Yatılı İlk Öğretim Okulları geldi..
Ve okumadığım ama gazetecilik hayatımda haber ve yorumlarımla yeri olan O yoksul ve çoğu yetim çocukların okuduğunu bildiğimiz yatılı bölge okulları eskisi  kadar olmasa da hala özelliğini ve güzelliğini taşıyıp, taşımadığını düşünmedim değil..
Gazeteciliğimi taçlandıran yorum ve haberlerimiz içinde önemli bir yeri de olan YİBO'larda verilen eğitimin en güzel tarafı tam olmasa da köy enstitülerine benzeyen yönleriydi.
 Çünkü bir çoğu da köylü çocuğu olan ancak bu gün çok da gündem de olmayan bu okullarımız diğer bir çok resmi kurumlarda olduğu gibi birilerinin rant kapısıydı.
 Ki o rantçılar öğretmen kisvesi altında hayvan çobanlarıydı. Ve bu Şivanlar yoksul, yetim köy çocuklarına yedirdikleri bayat ekmeklerlerden yürüttükleri paralarla koyun tacirliği yapıyorlardı.
Fırıncıların satamadıkları bayat ekmekleri aldıkları taze para rüşvetleri ile YİBO'da ki çocuklara yediren bu Şivanlar yani Çobanlar kutsal bir görev olan öğretmenliği değil hırsızlığı iyi beceriyorlardı. Zaten onlara öğretmen değil hoca deniyordu. Hem de kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimi tefsir eden, saygı duyulan, camilerde, bizlere doğru yolu gösteren geçek hocalar değil büyücü, muskacı, sahtekar tipli insanlardı sözde öğretmen denilenler..
 Ve ben bunları yazarken halkın vergisiyle aldıkları maaşların yanında YİBO'da çaldıkları çarşafları, kırtasiyeleri, kömürleri, sarı yağ (tere yağı) yerine öğrencilere Vita yağı yedirenleri gündeme taşıyordum. Onlar metropollere kaçıp, köyde yaptıklarını bu kez dernek denen stk'lar üzerinden kendilerini kamufle ederek, hemde pla bıyıkları ile devrimci diye adam diye kendilerini yutturmanın mutluluğunu yaşıyorlardı ki ben bu kez gelip İstanbul'da bunları yakalayana kadar...
 İşte 24 Kasım Öğretmenler Gününde hatırladığım YİBO'ların talan edilmesinin kısa hikayesi..
Uzun hikayesini de 'Devamı gelecek' mi diye bekleyin derim..
1 Mayıs’ı İşçi değil, Partiler Kutladı!1 Mayıs’ı İşçi değil, Partiler Kutladı!
*Arşiv Haber 03/05/2015 Tarihli Haber
Ardahan İşçilerde Duayrsız..
Tüm yurtta olduğu gibi Ardahan’da da kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını işçiler değil, siyasi parti temsilcileri kutladılar.

Eğitim-Sen Ardahan İl temsilciliği Tarafından organize edilen Ardahan’da ki 1 Mayıs etkinlikleri geniş güvenlik önlemleri gölgesinde olaysız gerçekleşti.
Ardahan miting alanı edilen Öğretmen Evi, eski Mit Binası ile Tugay Gazinosu önünde ki alanda toplanan halkın halaylar eşliğinde kutladığı 1 Mayıs etkinliklerine işçilerden çok siyasi parti temsilcilerinin katıldığı dikkat çekti. 
Günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldıktan sonra halaylar eşliğinde kutlanan Ardahan’da ki 1 Mayıs etkinliklerine HDP, CHP ve DSP’nin yanı sıra bir çok işçi sendikası temsilcisinin katıldığı gözlendi.               Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 1912 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI