Reklam
Bugun...


MEZAR DEĞİL, KAR ALTINDA SU ARIYORLAR!
Birçok köy yolunun olağanüstü bozuk olduğu ve yılın sonuna gelinmesine karşın hala yapılıp, onarılmadığı 2021 yılının son günlerinde ve yağan karla birlikte yüzünü gösteren kar, kışa rağmen suyu aramaya devam eden köylüler devletin bir türlü getiremediği suyu kendi imkanları ile getirmeye çalışıyorlar. Hem de kar altında kazıyıp, buldukları bölgenin dondurucu soğuklarına dayanmayan su hortumları ile..

MEZAR DEĞİL, KAR ALTINDA SU ARIYORLAR!

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Ardahan'ın Göle İlçesi merkezi gibi birçok köyünde yaşanan içme suyu sorunu Hanak ilçesinde de devam ediyor.
Birçok köy yolunun olağanüstü bozuk olduğu ve yılın sonuna gelinmesine karşın hala yapılıp, onarılmadığı 2021 yılının son günlerinde ve yağan karla birlikte yüzünü gösteren kar, kışa rağmen  suyu aramaya devam eden köylüler devletin bir türlü getiremediği suyu kendi imkanları ile getirmeye çalışıyorlar. Hem de kar altında kazıyıp, buldukları bölgenin dondurucu soğuklarına dayanmayan su hortumları ile..
Bu köylerden olan ve yıllardır su sorununa net bir cevap bulamayan Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı olan Güneşgören (Kerkeden) köyünün bir haftadır akmayan içme suyuna çare arayan köylüler yağan karın altında Altaş (Orağaz) köyünden gelen ve sık sık patlayan su borusuna ulaşmaya çalışırken görüntülendiler.
İlk görenlerin artan ve yeni önlemlerin gelmesine neden olan pandemi dolayısıyla yaşanan ölümlerin birine mezar mı kazıyorlar sandığı ama yaklaştığında su arandığını gören ve bölge köylerinin yaşadığı içme su sorununun bu kışta devam edeceğini anlayarak, mezar kazıyor sandıkları çalışmanın özlemi, çekilen su için olduğunu anladılar.
**Göle'nin Su Sorununa
Kars barajı Gibi Bir Baraj Çözüm Olmaz mı?
Hanak'ta olduğu gibi birçok köyün yaşadığı içme su sorununu bir türlü çözemeyen diğer bir yerleşim yerinde önüne konulması düşünülen Beşikkaya HES Barajı ile suyunun büyük bölümünün Karadeniz Çoruh'a akıtılması hedeflenen Kura Nehrinin ana kaynağı Allahüekber dağlarıyla çevrili Ardahan'ın Göle ilçesinde yaşanıyor.
Yıllardır onca harcanan paralarla boşa çıkan projelerle bir türlü istenen suya kavuşamayan Göle ilçesinin etrafını saran dağların hemen diğer yakasında, Gazeteci Fakir Yılmaz'ın geçtiğimiz gün eşi/gazeteci Selmi Yılmaz iile birlikte üstüne çıkıp, gündeme taşıdığı, Kars'a bakan yönünde yapılan ve Kars'ın geneline olduğu gibi bir çok ilçeye ve köye su veren barajın aynısının Allahüekber dağlarının Göle'ye bakan yakasına da aynı barajın yapılması halinde de  ilçenin su sorununun kökünde çözüleceği gibi, bir çok köy ve tarım bölgeleri, Barajı beklerken HES barajı ile kapanacak olan Kura Nehri'nin ana su merkezide boşa akmayacak, Kars/Selim ovasına olduğu gibi Göle ovasına hayat vereceği gibi Karadeniz'e akmayacak diye düşünülmekte.
KARS SELİM BARAJI..
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2003-2019 yılları arasında Kars iline toplam 881.492.199 TL yatırım yaparak tamamlanan Allahüekber Dağlarının Selim ilçesi eteğinde ki Kars Acil İçmesuyu, Kars Selim Bayburt Barajı, 30 Km uzunluğundaki İçmesuyu İsale Hattı ve günlük 22.000 m3 kapasiteye sahip İçmesuyu Arıtma Tesisleriyle 86.350 kişinin ihtiyacını karşılarken barajda yıllık 17,49 milyon m³ içmesuyu temin edilmekte.
-  2003 yılından bugüne kadar bölgede 2 baraj (Selim Bayburt ve Kars Barajları) ve 13 gölet tamamlanmış olup, toplamda 238 milyon m³ su biriktirme hacmine ulaşılmıştır.

KAR KÖY VE MERKEZLERDE

ARDAHAN - Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava Ardahan Merkeze bağlı Büyüksütülece'de olduğu gibi bu yılıda susuz kapatan Göle ilçesinde de kendini gösterdi. Göle'ye mevsimin ilk karı yağdı.

Ardahan merkez köy Büyük Sütlüce'ye ve diğer bir çok köyde olduğu gibi Göle ilçe merkezinde mevsimin ilk karı Cuma akşam saatlerinde yağdı. Kar yağışı bazı bölgelerin beyaza bürünmesine neden olurken, ağaçlar ve arabaların üzeri beyaz örtüyle kaplandı. Vatandaşlar kar yağışını mutlu karşılarken, çocuklar da kar topu oynamanın mutluluğunu yaşadı. Çocukların kar topu oynadığı ilçede yolların kapanmaması için ekipler seferber olurken, yüksek kesimlerde kar kalınlığının 10 santime ulaştığı belirtildi.

KAR LASTİKLERİ HAZIR MI?

Yurdun çeşitli bölgelerinde kar yağışının başlamasıyla araç sahipleri araç lastiklerini değiştirmeye başladılar. Oto lastikçileri 1 Aralık'tan itibaren zorunlu olacak kış lastiklerini takmak isteyen vatandaşlardan dolayı yoğunluk yaşıyor.

Ülke genelinde kış lastiği takma zorunluluğunu 1 Aralık'ta başlayacak. Teknik uzmanlar, lastiklerin değişimi için kar yağışının beklenilmemesi gerektiğini belirterek, kış lastiklerinin yol güvenliği için hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Ardahan'da oto lastikçileri ve oto bakım uzmanları, zorunlu kış lastiği uygulamasının başlayacağı hatırlatmasında bulunarak bir an önce kış lastiklerinin tedarik edilmesi gerektiğini söyledi.

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

VEKİL ARADIĞI SUYU HALA BULAMADI!
arşiv haber 13/08/2020 tarihi haberler/yorum
Üç dönemdir Ardahan Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilliği yapan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ilçesi Göle'nin yıllardır yaşadığı içme suyu sorununu kökünde çözmek için verdiği olağanüstü mücadelesi bugüne kadar bir tülü sonuç vermedi.
Kura Nehrinin ilk doğduğu Allahüekber dağlarına sınır olan Göle ilçesine taşınması hedeflenen ancak bugüne kadar yapılan tüm çalışmalara karşın beklenen suyun getirilemediği Kızılgedik dağına sık sık çıkıp, DSİ başta olmak üzere İl Özel İdare ve diğer ilgili kurumlarla birlikte bu yönde çaba veren Ardahan/Göleli Milletvekili Atalay'ın aradığı Gölelinin beklediği su bir türlü Göle'ye gelemedi.
Partisini Değil, Müdürleri Ziyarete Etti..
Son 10 gündür Ardahan'da bulunmasına karşı arası olmadığı iler sürülen partisinin İl Başkanı Hakan Aydın'ı ve partisinin yeni İl Başkanlık binasını hala ziyaret etmeyen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay partisi belediye başkanları ile birlikte Kars Karayolları 18 Bölge Müdürlüğüne atanan Behçet Eren ve DSI 24 Bölge Müdürlüğüne atanan Sükrü Baysal'ı Kars'ta ziyaret ettiler.
AK Partili Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoglu, Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç ile yeni müdürleri ziyaret eden AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay başta kendi ilçesinin Ardahan'a giden karayolunu olmak üzere bölgedeki yolların ve ilçesi Göle'nin içme su sorununu yeni müdürlerle masaya yatırdığı alınan bilgiler arasında oldu.

İnce, İnce Doğramak..

Başkanlık sisteminin ilk adımından, seçimine ve sonrasından bugüne kadar tartışılan Muharem İnce'nin ne diyeceğinin merakla beklendiği sırada bugünkü yazıma hazırlanırken WhatsApp aracılığı ile gelen iki mesaj dikkatimi çekti.
Bir taraftan İnce'yi dinlerken diğer taraftan baktığım WhatsapApp mesajların da okuduklarım İnce'nin açıklamaları arasındaki inceliklerin diğer bir örneği de hemşerimin belediye başkanı olduğu İstanbul Esenyurt'ta ve ülkenin diğer birçok yerinde yaşananların gündeme gelmediğinden, gelememesinden, getirilememesinden yakınıldığını bir kez daha görüyordum.
Çünkü İnce'nin partisi CHP'nin Belediye Başkanlarından tutun bu ülkede başbakanlık yapmış olanlara kadar gidin değişen bir şeyin olmadığını görmekteydim.
Seçim öncesinde "liyakat" naraları atan CHP’li belediyelerin başında bulunduğu belediyelerde yaşananların yanında başkanlık sistemi denilerek iktidarı ellerinde tutanların birbirinden farklı olmadıklarını da bir kez daha anlıyordum.
Sağcı belediyelerin aile şirketine dönüştüğü yönünde iddiaların revaçta olduğu şu günlerde pandeminin ardına sığınıp, iktidarın ard arda yayınladığı engellemeler ile iş yapamadıklarını belirten CHP'li belediyelerinde son yerel seçimlerinden önce “Babamın oğlu olsa işe almayın” diyerek şov yaptıkları da görülüyordu, Esenyurt'tan gelen mesajda.. Ki bunların çoğunu zaten biliyordum ama dün bana sitem edenlerin bugün beni daha iyi anlamalarını beklemek adına duyduklarımı, öğrendiklerimi, bildiklerimi not edip, arşivime alırken..
Başkan Erdoğan'ı 'tek adam' hatta diktatörlükle suçlayan Kılıçdaroğlu'nun son kurultay öncesi seçimsiz, ':dediğim dedik, öttürdüğüm düdük' diyerek tartışmalı atamalarına dikkat çeken İnce'nin aslında CHP genel merkezi gibi belediyelerinde adeta aile çiftliğine dönüştüğünü anlatmaya çalıştığını da anlıyordum..
Son Mahalli İdareler Seçimleri ardından “Torpil, kayırma dönemi bitti” diyen, işsizlikten dem vuran CHP'nin seçilmiş belediye başkanlarının atamalarına baktığımızda bugün Başkan Erdoğan'ı, '' Damadını bakan yaptı'' diye suçlayanların kendilerinin de eş, dostu müdür, hukuk danışmanı diyerek koltuklara oturttuklarının sanki görülmediğini sansalar da görünen köy kılavuz istemiyor..
Neyse bunları bir dahaki yazılarımızda daha net ve kimin kimi nereye oturttuğunu anlatmaya devam edeceğimizi buraya not edip, WhatsApp'tan gelen 2. mesaja bakalım..
İnce'nin 'parti kuracağım' demediği ama ekibi hatta tüzüğünü hazırladığı alenen anlaşılan son basın açıklamasında 'şimdilik oluşum' olan ama açıkça bir parti lideri gibi konuşurken kadınlardan, gençlerden bahsettiği sırada okuduğum ikinci mesaj aynen şöyle;


BİR KADIN VE GELİNİ...
Bir kadın düşünün..
Oğlu; alkol ve uyuşturucu kullandıktan sonra gelinini o gece her zamankinden fazla, kum torbasını döver gibi dövüyor ve kıyameti duyan komşuları hemen polis çağırıyor.
Kadın olayı öğrenince hemen avukatlarını alıp oğlunun evine yetişiyor ve gelininin halini görmezden gelip,  polislerin zabıt tutmasını engellemeye çalışıyor ama zabıt tutuluyor. Bunun üzerine gelinine dönüp şikâyetçi olmamasını, eğer olursa 2 çocuğunu bir daha göremeyeceğini söylüyor.
Gelin, olaydan sonra iki çocuğunu komşulara emanet edip, zabıt tutan polislerle birlikte hastaneye gidiyor ve neredeyse 10 ayrı başlıkta tanımlanan şiddet izi raporu alıyor.
Sonrasında mahkeme kadının oğluna gelinin yaşadığı eve yaklaşmama ve evden uzaklaştırma kararı veriyor.
Sonra ne mi oluyor?
Ev, kadına ait olduğu için hemen tahliye kararı aldırarak gelinine evi boşalttırıyor ve gelin iki çocuğu ile kapı dışarı ediliyor.
Peki;
Oğlunun gelinine yaşattıklarına göz yuman ve torunlarının annesine eziyetten kaçınmayan bu kadının kim olduğunu biliyor musunuz?
Maalesef ki bu kadın ;
Evet bu kadın kim diye merak edenler mesajın kimi anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışa dursunlar ben bu kadının kim olduğunu gazetemdeyken gelen bir yayın yasağı ile hatırladım.
Çünkü bu ülkede şu an yöneticiyim, eski yönetici diyenlerin yaptıklarını da yazmak, söylemek yasak hem de 'gizlilik' adı altında savcı, hâkim kararları ile.
Kısacası Muharrem İnce'nin ince mesajları gibi bu yazıda ince anlatımlarla anlaşılır mı bilmem ama sistemi şikâyet edip, koltuğa gelenleri ilahi bir güç değil kendi kurdukları sistemler koruyor bu ülkede..

Komşu da Hükümet Düştü
arşiv haber 30/04/2015 tarihli haber
AYNI ZAMANDA SEÇİM YAPACAĞIZ..
Haziran ayında seçime gidecek olan Türkiye'nin Ardahan'a komşu ülke Gürcistan da hükümet düştü.. Posof e Çıldır'a komşu ülke Gürcistan'da da seçim var..

Gürcistan'da hükümet düştü!

Bakan Kipiyani'nin istifası ve daha önce 6 bakanın değişmesiyle kabine üyelerinin 3'te 1'i değişen hükümet Gürcistan yasalarına göre düştü.

Yirmi bakan ve başbakandan oluşan kabine üyelerinin yedisinin değişmesiyle Gürcistan hükümetinin Başbakanı İrakli Garibaşvili yeni bir bakan seçemeyecek duruma geldi.

Yeni hükümetin güvenoyu almasına kadar geçici olarak göreve devam edecek olan mevcut kabinenin Başbakanı Garibaşvili, bugün konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Spor ve Gençlik Bakanı Kipiyani'nin istifasıyla bakanlar kurulunun 3'te 1'inin değiştiğini, bu nedenle Gürcistan parlamentosunun hükümete tekrar güvenoyu vermesi gerekeceğini söyledi.

"Hükümette değişikliklerin yapılması doğaldır" ifadesini kullanan Garibaşvili, bu değişiklikleri sağlam bir "demokrasi prosedürü" olarak değerlendirdi.

Garibaşvili, oluşturacağı yeni bakanlar kurulu listesinde görevde olan tüm bakanların bulunacağını kaydederek, yeni bakanlar kurulu listesinin en kısa sürede onaylanması için parlamentodan ve cumhurbaşkanından yardım istedi. Başbakan, tüm uluslararası ortaklarının da Gürcistan hükümetine güvendiğini ve destek verdiğini belirterek "Parlamento hükümete yeniden güvendiğini gösterecek ve ekibimiz çalışmaya devam edecek" dedi.

Gürcistan Anayasası'na göre, iktidar partisi "Gürcü Hayali" bir hafta içinde cumhurbaşkanına yeni başbakan adayını sunacak. Cumhurbaşkanı, yeni başbakan adayı ve onun belirlediği bakanlar kurulu listesini parlamentoya sunacak. Yeni hükümetin kurulabilmesi için parlamentonun bir hafta içerisinde yeni kabineye güvenoyu vermesi gerekiyor.
Parlamentonun çoğunluğunu mevcut Başbakan Garibaşvili'nin lideri olduğu Gürcü Hayali partisinin oluşturması nedeniyle, Garibaşvili'nin yeniden başbakan adayı olması bekleniyor.
ERKEN GENEL SEÇİM İHTİMALİ
Gürcistan parlamentosunun yeni başbakan ve bakanlar kurulunu yasada belirtilen süre içinde ve uygun prosedürle onaylamaması durumunda, cumhurbaşkanı mevcut parlamentoyu feshedip, "erken genel seçim" yapılmasını isteyebilir.
İSTİFA EDEN BAKANLAR
Gürcistan hükümetinde, son bir ayda 3 bakan istifa etti. Bugün istifa eden Spor ve Gençlik Bakanı Kipiani'den önce, dün Çevre Bakanı Elguja Hokrişvili, 21 Nisan'da da Bölgesel Kalkınma ve Altyapı Bakanı Davit Şavlişvili, 21 Ocak'ta İçişleri Bakanı Aleksandre Çikaidze, görevlerinden istifa etmişti.
Başbakan Garibaşvili'nin 2014 kasım ayında Savunma Bakanı Irakli Alasaniya'yı görevden almasının ardından Avrupa ve NATO ile Entegrasyon Bakanı Aleksi Petriaşvili ve Dışişleri Bakanı Maya Pancikidze istifa ettiklerini açıklamıştı.

.

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 9447 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI