Reklam
Bugun...


MEYDAN KAVGASI ÖLDÜRDÜ! Haberlerimizi okumak için TIKlayın..
BU HABER YouTube ArdahanTV'de İzleyebilirsiniz.. Ardahan'ın Damal ilçesinde hayvan pazarında meydana gelen kavgada ağı yaralanan bir kişi tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak hayata göz yumdu.

MEYDAN KAVGASI ÖLDÜRDÜ! Haberlerimizi okumak için TIKlayın..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Bu haber aşağıda ki linki kopyalayarak izleyebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=x_54lQa4WaQ&ab_channel=ArdahanTV

Alınan bilgilere göre 1 ay kadar önce Kars/ Digor'dan gelen bir grup hayvan cambazları kişiler tarafından Damal hayvan meydanında hayvan alışverişi yaptıkları bir sıra da çıkan kavga da Damal Eski Dedekılıç (Çifteşen) köylü Özkan Birkal ağır yaralamıştı.
Geçtiğimiz gün hayata göz yumduğu öğrenilen olay ardından birçok kişinin tutuklu olduğu ve olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği alınan bilgiler arasında oldu.

FAKİR YILMAZ: BAŞIMIN ÜZERİNDE
TAŞIDIM, TAŞIMA DA DEVAM EDECEĞİM...
arşiv haber 02/09/2020 tarihli haberler
GAZETECİ ARDAFED'E YENİDEN ADAY...Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz başarılı bir dönem yaşattığı Ardahan Dernekler Federasyonu ARDAFED'in başkanlığına yeniden aday olduğunu açıkladı.

Pazar günü TEMPO TV'de yeni konukları ile ekranlarda olacağını belirten, Dernek Başkanları ve delegelerle görüşmeye devam eden ve oluşturulacak birliktelikle yeni bir kadro ile yaptıklarına yapacaklarını eklemek istediğini belirten ARDAFED Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz birilerinin ısmarlama adaylarının hiç bir vaat ve sözlerini yapmadan, Ardahan adını gölgeleyen KAI'lerle oturdukları yerde 'beni seçin, oyları cebime koyun' diyerek aday oldukları ve seçildikleri takdirde Ardahanlılar kucaklayacaklarını okudukları şu günlerde yeniden aday olduğunu açıkladı.

Yılmaz 12 Eylül'de Şişli'de bulunan Şişli Nazım Hikmet Kültür merkezinde yapılacak kongrede yeniden aday olduğunu ve başında taşıdığı Ardahanlıları  yine baş tacı edip başta İstanbul'da olmak üzere yurt genelinde gündeme taşıyıp, güçlü bir birliktelik sağlayacaklarını belirterek yeniden aday olduğunu ve tüm Ardahanlardan destek beklediğini söyledi.

ÇILDIR GÖLÜ TEMİZLEDİLER.. .

arşiv haber 02/089/2021 tarihli haber
üyükbaş hayvancılık, arıcılık gibi hayvan ve hayvansal ürünler ile tanınan ama bunlara yöenli plan, porje ve destekler verilmesi gerekirken Adana, Antep, Aydın'mış gibi tekstile dönüş çabalarının devam ettiği Ardahan'da Posof ve Ardahan'dan sonra Çıldır'da da tekstili atölyesi açılacak.

Fotolar Suat İncedere/Çıldır

Su Ürünleri av sezonunun açılmasının ardından "Vira Bismillah" diyerek denize açılan balıkçıların ava çıktığı şu günlerde Çıldır Gölü her geçen gün kirletilmeye devam ederken çocuklar gölün etrafındaki çöpleri toplayarak mesaj verdiler.

Son iki yıldır yaşanan corona yüzünden Göl festivali başta olmak üzere birçok etkinliğin yapılamadığı Ardahan'da çevreci çocuklar Çıldır Gölünü kirletenlerin çöplerini topladılar.

Kışları tüm yüzeyi donan ve buzlarla kaplanan Çıldır Gölünün yanı başına gidip, gölü ve çevreyi kirletenlere adeta ders veren çocuklar bahar ve  yaz ayları boyunca  kendisini ziyaret edenlere olağanüstü bir doğal güzellik sunan göl bu süre içinde başta çevrede bulunan ve köy içlerinden geçen derelere gelişi güzel çöp, ağbun atan köylülerce ve piknik yapanlarca olmak üzere doğal düşmanlarınca kirletilip, çevresinde ki yeşillikleriyle birlikte  çöplerle doldurulmakta.

Ardahan'ın en yüksek dağı olan Kısır Dağının eteklerinden doğup, çevredeki derelerin beslemesi ile göl haline dönen ve Doğu Anadolu Bölgesinin 2. büyük tatlı su gölü olan, içinde Sazan, Karabalık, Şafak balığı, Alabalık, Kerevit olmak üzere 9 çeşitten fazla balığın yaşadığı Çıldır Gölünün suyu Arpaçay tarafında bulunan Zorlu HES Barajına akıtılırken bu uygulama dolayısıyla göl suyu her geçen yıl azalıp, çevresinde bulunan balık yavruları büyümeden telef olmaktadırlar. 

Çıldır'da 200 kişiye iş imkânı

Büyükbaş hayvancılık, arıcılık gibi hayvan ve hayvansal ürünler ile tanınan ama bunlara yönelik plan, porje ve destekler verilmesi gerekirken Adana, Antep, Aydın gibi tekstile dönüş çabalarının devam ettiği Ardahan'da Posof ve Ardahan'dan sonra Çıldır'da da tekstil atölyesi açılacak.

**Çıldır Belediyesi "Tekstil Fabrikası Projemiz" onaylandı.

Çıldır Belediye Başkanı K.Yakup Azizoğlu Çıldır'da çok önemli bir projeye imza attıklarını ve 200 kişiye iş imkânı sağlayacaklarını belirtti. 

Başkan Azizoğlu 'Projenin 2022 yılında hayata geçeceğini bölgenin kalkınması için bu tür projelere ihtiyaç olduğunu belirtti. Eski Lise binasının tahsisi konusunda çalışma yaptıklarını ve sürecin tamamlanmasının ardından proje hayata geçeceğini' söyledi.

CORONA SGK'YI KAPATTI!

Dünyanın başına bela olan pandemi, günlük yaşamı ve halk sağlığını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgın şimdi de bir devlet kurumunu iş yapamaz hale getirdi.

Ardahan Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) Covid-19 şoku yaşanıyor. Yapılan koronavirüs test sonucunda çalışanlarından 6'sının pozitif, 9'unun ise temaslı olabileceği kuşkusuyla toplamda 15 personeli karantinaya alınan ilgili kurum bir süre geçici olarak hizmet veremeyecek.

Samanbeylikte samanlıkta define ararken yakalandılar..

Ardahan´da tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı yapan 3 defineci jandarma tarafından suçüstü yakalandı. Define kazısında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

Ardahan İl Jandarma Komutanlığı KOM. Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Eylül tarihinde Ardahan´ın Samanbeyli köyünde define aramak için izinsiz kazı yapıldığına dair aldığı duyum üzerine harekete geçti

Ekipler, bölgeye gittiklerinde ev sahibi ile birlikte 3 şüpheli şahsın evin bahçe kısmında define aramak amacıyla 10 metre derinlikte 5 metre genişlikte 2 katlı çukur açtıkları ve define aradıkları esnada şahısları suçüstü yakaladı.

Şüphelilerin kaçak kazıda kullandıkları belirlenen. hilti, kazma, kürek, levye murç, halat ve çok sayıda kazı malzemesine el konuldu. Gözaltına alınan 3 şüpheli, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

SARI AYÇİÇEĞİ ASLINDA KAPKARADIR!

Renk almak için uzandığı güneşe bir türlü ulaşamayıp önce boynunu büken ve güneşin dalaverelerini anlayıp beklenmedik bir anda, yalnız başına kaldığı sırada kendisine verdiği enerjiye karşı yaptığı yüzsüzlük ten utanırcasına boyun büken ayçiçeklerini hepimiz biliriz.

Son olarak ziyaret için gittiğim ve toprağım Ardahan gibi kuraklıktan beklenen ürünü veremediğini görüp, haber olarak yerel ve ulusal gündeme taşıdığım Trakya bölgesinin simgesi haline gelen ayçiçeklerinin sarışın güzelliğine dayanamayıp içine dalanların el uzattıkları sapındaki yapışkanlı dikenleri hissettiklerinde acı veren kırmızı gülün dikenlerinden daha kötü olduğunu anlarlar.

Ve içine daldıkları sarı renkli ayçiçeklerinin uzaktan göründüğü kadar aslında çokta albenili olmadığı ve kırmızı gül gibi güzel kokmadıklarını anladıklarında kararmış yüzleriyle yere baktıklarını da görürler. Ateşin rengi de sarıdır, kendisine uzanan eli yakarken ancak anlaşılır ve Ayçiçek gibi rengiyle yanıltır, acı verdiğini ve kararttığını sanır.

Oysa karşı tarafı değil üzmek, aslında bir kez daha üzerine böcek kondurup tat aldırttığını da anlamaz bile..

Çünkü benim gibi yol kenarından geçenlerin inip içine dalarak ellediği gibi elden ele gezmeye alışkandır.

Ve sarı renginin diğer bir özelliği daha var.. Bu özelliğiyle yani Ayçiçek canlıyken kokusuyla, güzelliğiyle dikkat çeker ama kuruduğunda çöpe atılan dikenli kırmızı gülün rengine bürünen insanlar gibi çıtırdayarak tat verirken yine çöpe atılır..

e bu özelliğiyle sarı rengine kırmızı satenler bürüyüp orospu kırmızı kitabındaki baş kadın kahraman misali esen her rüzgara eğilip, kendini kaptıran ve sallandıkça cilası dökülen, gerçek yüzü meydana çıkan insanları andıran Ayçiçek tarlalarının kendilerine bir çok böceği kondurdukları da anlaşılır..

Ve bu yazılara ayırdığım bir cumartesi günü veya diğer birgün heran kafaları koparılmış tarlada çürümeye terkedilen sapları da bacaklar gibi kırılıp, yakılarak ayaklar altında çiğnenirken görülür, kan kırmızısı misali moraran sarışın Ayyy çiçekleri..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

 

Ardahan'ın 5 ilçesi var. Bunlar Göle, Çıldır, Hanak, Posof ve Damal ilçelerine bağlı köylerin yeni ve eski isimleri birarada

Açıkyazı (Alabala)
Ağzıpek (Cincirop)
Akyaka (Kodushara) 
Alagöz
Altaş (Ur) 
Ardıçdere(Y.Torashev)
Aşağı Kurtoğlu 
B.Sütlüce (B.Harziyan)
Bağdeşan (Kinzodamal) 
Balıkçılar (Duduna)
Bayramoğlu (Mehmetaliarslan(Kora)
Beşiktaş (Mıcuc)
Binbaşar (Murka) 
Çağlayık (Erdemel)
Çalabaş çelebaşi
Çamlıçatak (Gölebert)
Çataldere (Kunzut) 
Çatalköprü (Şadıvan)
Çetinsu (Beberek) 
Çeyilli (Revas)
Çimenkaya (A.Torashev) 
Çobanlı (kellik)
Dağcı (Tikoş) 
Dağevi (Dıbat)
Dedegül 
Değirmenli (Değirmenköy)
Derindere (Heva) 
Edegül
Gölgeli korgeli
Gürçayır (Sapkara)
Güzçimeni (Kirman) 
Hacıali Hecelya
Hasköy xas
Kartalpınar (Fahğrel)
Kazlıköy (Pişhasğom) 
Kıraç (Danızğom)
Kocaköy 
Köprücük (Xeskar)
Kuşuçmaz – hopal – güzelyurt
Küçüksütlüce (K.Harziyan)
Lehimli 
Nebioğlu
Ortageçit (Sazara) 
Otbiçen (Kımıli)
Ovapınar (Bağdat) 
Ölçek
Ömerağa omerxa
Samanbeyli sıxerpet
Sarıyamaç (Sırazgom) 
Sugöze
Sulakyurt /Sarzep) 
Taşlıdere (Pangis)
Tazeköy (Döşeli) Beberek
Tepeler (Konk)
Tepesuyu (Gürcübey)
Tunçoluk (Panik)
Uzunova (Maniyok) 
Yalnızçam (Sindisgom)
Yaylacık 
Y.Ç.Hasköy
Yokuşdibi (Lori) 
Y. Kurtoğlu
Yayla karakolu Köyü

GÖLE___________
Ağılyolu (Arpaşen)
B. Altunbulak (Haraba)
Balçeşme (Lelevarginis)
Bellitepe (Urut)
Budaklı (Cicor)
Çakıldere (Orakilise)
Çakırüzüm (Mızarat)
Çalıdere (Mıhgerek)
Çardaklı
Çayırbaşı (Hokam)
Çobanköy
Çullu
Damlasu (Sasader)
Dedekılıç (Keşer)
Dedeşen (Gümüşparmak)
Dengeli (Abur)
Dereyolu (Salut)
Gölekçayır (Pilimur)
Durançam (Hımısker)
Durucasu (Gırdımal)
E. Demirkapı
Esenboğaz (Kelpikor)
Filizli (Sivin)
Gedik (Lağustan)
Gülistan
Günorta (Kızılkilise)
Hoştülbent
K. Altunbulak
Kalecik
Karatavuk
Karlıyazı (Kirziyan)
Kayaaltı (Poladik)
Kuytuca (Şeki)
Koyunlu (Gundik)
Köprülü (Korevenk)
Kuzupınar (Konk)
K. Boğatepe
Meşedibi (Morufka)
Mollahasan
Okçu
Samandöken (Sinot)
Senemoğlu
Serinçayır (Çölpenek)
Sürügüden (Hive)
Tahtakıran
Tellioğlu
Toptaş
Uğurtaşı (Dörtkilise)
Y. Demirkapı
Yağmuroğlu
Yanatlı (Varginis)
Yavuzlar (Üçkilise)
Yeleçli (Samzelek)
Yeniköy
Yiğitkonağı (Türkeşen)
HANAK____________/_//___________________ Geç köyü
Alaçam (Aşağı Dikan)
Altınemek (Konduravul)
Arıkonak (Konk)
Aydere (Aşağıki Surma)
Avcılar (Kışla Hanak)
Baştoklu (Yukarı Dikan)
Binbaşak (Gügübe)
Börk
Çatköy
Çavdarlı (Verannakalaköy)
Çayağzı (Orağaz)
Çiçeklidağ (Fayatlı)
Çimliçayır
Dilekdere (Hoşuret)
Güneşgören (Kerkeden)
İncedere (Piklop)
Karakale
Koyunpınarı (Saskara)
Oğuzyolu (Örüşet)
Ortakent (Büyük Nakala)
Sazlıçayır (Ağaşen)
Serinkuyu (Daniden)
Sevimli (Vel)
Sulakçayır
Y. Aydere (Yukarıki Surma)
Yamaçyolu (Vardosan)
Yamçılı (Macivet)
Yünbüken (Cırget)
DAMAL__________/////_____
Aşağıgündeş
Burmadere (Sors)
Çaybaşı Mah.
Dereköy
Eskikılıç (Çifteşen)
İkizdere (Nunus)
Kalenderdere
Konuksever Mah.
Obrucak (Çükora)
Otağlı (Arzede)
Serhat Mah.
Seyitören
Tepeköy
Üçdere (Samütka)
Yukarıgündeş
ÇILDIR
Ağıllı (Hamaş)
Akçakale
Akçil (Cölit)
Akdarı (Çamora)
Akkiraz (Kertene)
Aşağıcanbaz
Aşıkşenlik (Suhara)
Baltalı (Tatalet)
Başköy
Damlıca(Godamığ)
Dirsekkaya (Zerebük)
Doğankaya (Helevan)
E.Beyrahatun
Eşmepınar (Prut)
Gölebakan (Meredis)
Gölbelen (Urta)
Güvenocak (Zinzal)
Karakale
Kaşlıkaya (Vartmana)
Kayabeyi (Yerli Çayıs)
Kenarbel
Kenardere (Anpur)
Kotanlı (Sikerip)
Kurtkale
Kuzukaya (Sabadur)
Meryemköy 
Öncül(Garostav)
Övündü (Vaşlop)
Sabaholdu (Godas)
Saymalı (Köyhas)
Sazlısu (Goravel)
Semiha Şakir (Terekemeçayıs) 
Taşdeğirmen (Çamdura)
Y. Behrahatun (Tazeköy)
Yıldırımtepe (Rabat)
Yukarıcambaz
POSOF______________//////____
Akbal (Obol)
Alabalık (Sayho)
Alköy
Arılı (Zedezümde)
Armutveren (Papola)
Asmakonak (Sanhulye)
Aşık Üzeyir (Boşdere-Hevat)
Aşık Zülali (Suskap)
B. Eminbey (Cilvala)
Balgöze (Çıldıret)
Baykent (Vahla)
Çakırkoç (Mere)
Çambeli (Sağre)
Çamyazı (Ohtel)
Çayırçimen (Lamiyon)
Demirdöven (Varzna)
Derindere
Doğrular (Aşağıcacun)
Erim
Gönülaçan (Şuvaskal)
Gümüşkavak (Zendar)
Günbatan (Banarhev)
Günlüce (Caborya)
Gürarmut (Koliskal)
İncedere (Cuvantel)
Kaleönü (Agara)
Kalkankaya (Petoban)
Kayınlı (Şulgavur)
Kırköy (Kırdamala)
Kolköy
Kopuzlu (Çorçovan)
Kumlukoz (Göme)
Kurşunçavuş (Sece)
Özbaşı (Gıniye)
Sarıçiçek (Hertüz)
Sarıdarı (Tepezümde)
Savaşır (Cancak)
Söğütlükaya (Hümemis)
Süngülü (Arile)
Sütoluk (Satkabel)
Taşkıran (Gurgusuban)
Türkgözü (Badele)
Uğurça (Yukarıcacun)
Uluçam (Varhana)
Yaylaaltı (Satlel)
Yeniköy
Yolağzı (Sinsetip)
Yurtbaşı (Sakabol)
Yurtbekler (Çaksuyu)
Kaynak: ardahan haber

Editör: Ardahan Haberleri

Bu haber 2972 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI