Bugun...


Meşaleli, Neşeli Sarıkamış’ Andılar!
Sarıkamış Şehitleri 108. Yılında Esenyurt'ta br hayli neşeli oldukları görünen meşalelilerce anılması tepkilere neden oldu.

Meşaleli, Neşeli Sarıkamış’ Andılar!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Esenyurt Belediyesi ve Esenyurt Sarıkamış derneğinin birlikte organize ettiği Sarıkamış Harekâtı’nın 108. Yılı anma etkinliği meşaleli yürüyüşüyle başlarken ellerinde meşalellerle etkinliğe katılanların 90 bin askerin dondurucu soğuklarda hayatlarını kayıp edip, şehit oldukları kara tarihi bir hayli neşeli anmaları dikkatlerden kaçmadı.
Esenyurt Belediyesi ve Sarıkamış Derneği iş birliği ile 108. yıl önce Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik yad edildi.
Esenyurt Sarıkamış Derneğinin önünde başlayan yürüyüşe katılan stk yöneticilerinin gerek yürüyüşte gerekse verilen kokteyl ve düzenlenen etkinlikte neşeli pozlar vermeleri tepkilere neden oldu.
Sarıkamış Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin önünde başlayan, küçük bir grup vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen bir kilometreye yakın devam eden meşaleli yürüyüşü etkinliğin yapılacağı Sarıkamış Şehitleri Kültür merkezinde son buldu.
Öte yandan Rus savaşı sırasında Allahuekber Dağları'nı aşmak isterken donarak şehit olan askerler, Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Gaziler Mahallesi'nde düzenlenen törenlerlede anıldı.

DÜN BUGÜNÜ YAZMIŞIM..

Cumartesi yazısı yazmaktansa Cumartesi'yi akrabalara ayırıp, gezdiğim bir cumartesi günü ardından eve gelip yeniden başına geçtiğim bilgisayarımı açtığımda karşıma çıkan iki yazım adeta 'bugün yoruldun bir volkan gibi için için kaynayan iç dünyanı ele aldığın cumartesi yazısını da yazmadın, en iyisi sen git uyu' dercesine yıllar önce ele aldığım ama birçok yazım gibi adeta bugünü anlatan iki yazımı arşivimden çıkarıp, facebook aracılığıyla önüme sunuyordu.

Ve o yılar önce yani 10 yıl önce ele aldığım iki yazımın biri şehitler üzerinden bol rakılı geceler düzenleyen derneklerin paylaşımlar olması diğeri de yine bir hemşerim olan ve 10 yıl önceki yazımın yeni versiyonu misali bir olay olması ise arşivimin beni ne kadar anladığını da ortaya koyar gibiydi. 
Evet, uzatmadan bugün Sarıkamış Şehitlerinin yeniden anıldığı ve  Damallı bir meslektaşın şüpheli ölümü gibi dün yani 10 yıl önceki o iki yazım sanki bugünü anlatıyordu.
Çünkü şehitleri anma konusunda yapılan yanlış geceler gibi 10 yıl önce öldürülen  Damallıyı hatırlatan bir ölüm olayı yani Ardahan Damallı olduğu öğrenilen HALK TV YouTube koordinatörü Uğur Yanıkel'in sır dolu ölümünü normal addederek ancak bir iki haber sitesinin dışında habere değer görülmemesi gibi 10 yıl önceki yazılarım sanki bugünü anlatıyordu. 
İşte o dün yazılan ama adeta bugünü anlatan o iki yazım;


**Ayıptır, Ayıp..
Ardahan’ın da aralarında bulunduğu kent ve köyleri kurtarmak için yazlık elbiseleri ile Ruslara karşı taarruza geçip Sarıkamış Allahuekber dağlarında donarak hayatlarını kaybeden askerleri anmak için düzenlenen tören  davetiyelerinin lükslüğü gerçekten de utanç verici bir durumdur.
Efendim, şehidimize can kurban olsun denilerek, örtünmek istenen ama o lüks davetiyelere ödenen paralar ile başta Sarıkamış’ta ki şehit ailelerini olmak üzere o üzerlerinde kışlık elbiseler olmadığı için donan onca askerin ailelerini derinden üzmektedir. 
Çünkü derdin onları anlamaktansa onlar adına düzenlenen etkinliğin faturasını kabartmak olduğunu o lüks davetiyeleri gören herkes anlar...

**Şişlili değil, Damallı Zeynep...
Yerel basının neden önemli olduğunu zaman zaman anlatırken, buradaki haklılığımız geçtiğimiz günlerde Ardahan'ın Damal ilçesinde yaşanan korkunç cinayetle bir kez daha gördük.
Çünkü yerel basının sağından, solundan gündeme getirdiği onca önemli olayı görmezden gelen ulusal basın bu cinayeti de küçük görmüş, bir kadının başının kesilip, sokağa atılmasını önemsememişti.
Halbuki Damallı Zeynep değil de Şişlili, Bodrumlu, Antalyalı Zeynep olsaydı ulusal gazeteler bu büyük dramı manşet yapar, köşe yazarları konuyu günlerce işler, televizyonlar açık oturumlar yapardı.
Evet Ardahan gibi ülkenin gözden ırak yerlerinde yaşanan ve toplumun yarası olan onca olayı görmezden gelen ulusal basın ve medya Damallı Zeynep'i de es geçmişti.
Çok önemli değildi, üç çocuk annesi bir kadının başının kesilip, -20° ri bulan dışarıya atılması.
Sadece Damallı Zeynep'in dramı mı?
Tabi ki hayır saman derdi çekip, kaynatasının hayvanlarını niye ahıra getirdi diye kızan ve çıkan tartışmada eşini acımasızca öldüren onun eşinin yaşadıklarını da araştırıp, bulma zahmetine girmedi ulusal basın ve medya.
Çünkü onlar için Ardahan ve Ardahan gibi kenarda, gözden ırak olan bu tür kentlerde yaşayan insanlar, insan olsalar da zaten hepsi cahil ve sorunlu.


Şişli'de, Bodrum'da, Antalya'da hatta dünyanın öbür ucunda buna benzer yaşanan bir olayı getirip, gözümüzün içine sokan aynı medya ve basın geçtiğimiz günlerde İstanbul Şişli'de sabahın 5'inde meydana gelen kazada kimsenin burnunun kanamadığı bir Ferrari'nin parçalanmasını bir saat boyunca veriyordu, sahibinin ismini saklayarak.
Çünkü Damallı Zeynep'in Ferrarisi yoktu, o Ferrari'yi kullanan şahsın parası kadar parası da yoktu, yoksuldu, evi Damal SYDV tarafından yapılmıştı.
Ve onun bir parça saman için eşini öldürecek kadar gözleri kararan cahil, hatta ileri sürüldüğü gibi hasta bir eşi vardı..
Evet Damallı Zeynep Şişlili, Bodrumlu, Antalyalı kadın değildi, facebookta kucağında minnoş isimli kedisi veya köpeği ile çekilmiş bir resmi yoktu.
Barda çekilmiş son fotoğrafı da..
Çünkü o Zeynep, Şişlili değil, Damallı Zeynep'ti.. Üstüne üstlük Ardahanlıydı...

arşiv haber 05/12/2019 tarihli haber/yorum/reklamlar

KÖY MİNİBÜSLERİ KENT MİNİBÜSLERİNİ SOLLADI!
Kent garajının,yeterli olmadığı minibüs garajlarının bir arada olmaktansa şehrin her köşesin de olduğu Ardahan'da şehir içi dolmuşçularla köy dolmuşları karşı karşıya geliyor.
Alınan bilgilere göre,köy minibüslerinin taşıdığı yolcuları başta hastaneye olmak üzere,köylülerin işlerinin olduğu kurumlara götürüp getirdiği bu durumun da şehir içi dolmuşçuluğu yapan minibüsçülerin tepkisine neden olduğu öğrenildi.
Köy minibüslerinin çarşı merkezin de bir yerde yolcu boşaltması gerekirken,getirdikleri yolcuları şehir merkezin de gidecekleri yerlere götürdükleri ve yine aynı yöntem ile köylerine geri taşıdıklarını belirten şehir içi dolmuşçular bu durumu kendilerine olduğu gibi çarşı içinde ki taksici ve esnafa da hiç bir yarar sağlamadığını belirterek belediye ve trafiğin bunun önüne geçmesini beklediğini belirtmekteler.
Trafik yasası gereği ve şehir içi trafik karmaşasının önüne geçilmesi için köy ve ilçelerden Ardahan merkeze gelen minibüslerin yolcularını belirlenen yerlere bırakması gerektiğini dikkat çeken şehir içi dolmuşçular kendilerini ve esnafı olumsuz yönde etkileyin bu durumun önüne geçilmesini istemekteler.

KÖYLERDEN VAZGEÇTİK, KENT İÇLERİ TEMİZLENMİYOR..

KÖYLERDEN VAZGEÇTİK,
KENT İÇLERİ TEMİZLENMİYOR..
*26/12/2016 Tarhli Haber ve Yorum
Ardahan'da etkili olmaya devam eden kar yağışının yarattığı olumsuz koşullar ile mücadele eden vatandaşlar köy yolları gibi kent içi yollarında karlardan temizlenmediğinden de şikayetçi.

**YAZIN TOZ, KIŞIN BUZ!

Kar yağışının hemen akabinde temizlenmeyen ve gelen geçen araçların zor bela açtığı yollardan gelip, geçmek zorunda kalan yayaların temizlenmeyen, tuzlanmayan ve bu nedenle buzlanan yollardan e v ve iş yerlerine gelip, gittiklerinden yakınan Ardahanlılar, 'Yazın tozdan, kışın buzdan yürüyemediğimiz yollarla kim ilgilenecek? diye yakındıkları görüldü.
**Şehirlerarası yollarda kapalı..
Kar yağışının aralıksız devam ettiği Ardahan'da temizlenmeyen yollar dolaysıyla onca köy yolunun kapalı olduğu Ardahan'da şehirlerarası yollarda da yeterli kar temizliği yapılmadığı dikkat çekerken, Çıldır-Kars yolunun da kardan kapalı olduğu alınan bilgiler arasında oldu.

**ARDAHAN BEYAZ.. ARDAHAN DA KAR YAĞIŞI

Baharı bekleyen Ardahan'da kar yağışı devam ediyor..
Kar yağışını devam ettiği Ardahan'ın ilçeleri de elektrik kesintisi nedeniyle karanlıkta kaldı..

Geçtiğimiz günlerde yaşanan enerji kesintisinin bir yenisinin daha daha yaşanması üzerine Ardahan, Kars, Erzurum gibi doğu iller saatlerdir karanlıkta.

Sabah saatlerinden itibaren Ardahan'ın ilçelerinde yaşanan enerji kesintisi akşam saatlerinde Ardahan ve komşu illerde de yaşanmaya başladı.

Kar yağışıyla birlikte yeniden beyaza bürünen Ardahan'da yaşanan enerji kesintisinin kent genelinde bulunan hatlardan değil, merkezden yaşadığı alınan diğer bilgiler arasın da oldu.

**ARDAHAN OVASI DENİZ OLDU..

Öte yandan bir taraftan yağan diğer yandan eriyen karlaın oluşturduğu surlar nehir ve dereleri taşırdı.

Ardahan kent merkezinde geçen Kura Nehri Havzasını dolduran sular bir deniz görünümü sağladı.

YENİ, BİR SENARYO GEREK..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Sizlerin de dikkatini çekiyor mu bilmem ama bitmesine bir kaç gün kalan şu 2016 yılında ortaya konulan senaryolar Amerika'nın filim üreten fabrikası Hollywood'da bile gerçekleşmemiş ve filime çevrilmemiştir..
Çünkü 2016 yılı içinde ortaya konulan onca senaryo ve filim hepimizi bir hayli yorup, tedirgin etse de sonuçta filim ve senaryo olduğunu görüp, bir oh çekerek 2017 yılına yeni umutlar ile adım atıyor gibiyiz..
Evet 1 Ocak 2016 yılından itibaren şöyle bir yılı değerlendirmeye gidecek olursak gerçekten senaryo ve onca filmlerin oynandığı ve en önemlisi mevcut hükumet ve de onun anlayışının iyiden iyiye yerini sağlamlaştırdığını görmek mümkün..
Çünkü orata konulan senaryo ve filimler ile önünde ki engelleri tek tek kaldırıp, işi Atatürk'ün heykellerini kaldırmaya kadar getiren yönetim anlayışının tek engeli kaldı oda; HDP'lileri hapis gönderilmesine izin veren CHP'nin boş anayasa çırpınışlarını da aşıp, getirmeyi hedeflediği başkanlık sistemidir..
Bana göre olağanüstü bir durum yaşanmazsa ve bugünlerde ortada olmayan ama dünyaya hüküm eden, dünya politikasına yön veren ABD'nin gelecekteki planları konusunda Pentangon'dan ders alan Trump dokunmazsa yada sol denilen kesimin el birliği yaparak, bir araya gelip, güçlü bir muhalefet çıkarmazsa en az bir 15 yıl daha iktidar da kalacağa benzeyen şu anki yönetim anlayışının getireceği başkanlık sitemi ile ömrünü uzatıp, 2023 hedefine ulaşacağı da diğer bir gerçektir..
Çünkü ortaya konulan senaryo ve filmlerin havuz medyasının da katkısıyla toplumu olağanüstü bir değişime doğru götürdüğü ve bu değişimin sonucu birilerinin önü her geçen gün açılmaya, temizlenmeye devam etmekte..
Kısacası vizyona girecek olan yeni senaryo ve oynanmaya devam edecek olan filmlerle 'durmak yok yola devam' denilmeye devam edecek gibi..
 Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 6282 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI