Reklam
Bugun...


MERAL AKŞENER ARDAHAN'DA.. GAZETECİ FAKİR YILMAZ'IN BU HAFTA Kİ TEMPO TV KONUĞU ABP GENEL BAŞKANI OLACAK!..
PANDEMİ TÜRKİYE'NİN 3. KAPISINA YARADI!.. Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve her Pazar günleri saat 14.00 ila 16.00 arasında TEMPO TV'de 'Gazetecilerle Gündem' adlı canlı yayın programı yapan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın bu hafta ki konuğu Adalet Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun olacak.. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ardahan'da esnaf ziyaretlerinde bulundu.

MERAL AKŞENER ARDAHAN'DA.. GAZETECİ FAKİR YILMAZ'IN BU HAFTA Kİ TEMPO TV KONUĞU ABP GENEL BAŞKANI OLACAK!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Akşener, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, İYİ Parti İl Başkanı Taşkın Polat ve partililerle, Kongre Caddesi'nde esnafı ziyaret etti.

Akşener, ziyarette yaptığı konuşmada, bütün il ve ilçeleri gezerek siyaset yapmadan esnafın dertlerini dinlemeye çalıştığını söyledi.

 

 

 

 

Siyasetçinin görevinin hizmet olduğunu belirten Akşener, şöyle konuştu:

"Bizim ittifakımız (Millet İttifakı) daha rasyonel, daha gerçekçi bir ittifak. Sizin problemlerinizi dinlemek için bu saatte buradayız. Burada şöyle bir sonuç çıkıyor, 'Ben senin için ölürüm' demiyoruz. Ama biz sizin taleplerinize, yani seçmenin taleplerine uygun tavır koyuyoruz. Bizde demokrasi var. Bizim arkadaşlarımız liderlerinden korkmuyor. Yani demokrasiye uygun, belediye başkanından milletvekiline kadar herkes bağımsız."

 

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve her Pazar günleri saat 14.00 ila 16.00 arasında TEMPO TV'de 'Gazetecilerle Gündem' adlı canlı yayın programı yapan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın bu hafta ki konuğu Adalet Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun olacak.

 

 

 

 

Bir gün mutlaka sizin de konuk olacağınız TEMPO TV ekranlarına davet eden gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazteci Özlem Şeyma Yılmaz'ın birlikte hazırlayıp, sundukları 'Gazetecilerle Gündem' adlı program pazar günü saat: 14.00-16.00 arasına TEMPO TV ekranlarında olacak.

PANDEMİ TÜRKİYE'NİN 3. KAPISINA YARADI!

TÜRKİYE'nin 3 büyük kapısından biri olan, Ardahan'ın Çıldır ilçesindeki Aktaş Sınır Kapısı'ndan 2021 yılının ilk 8 ayında 22 bin 622 TIR giriş- çıkışı yapıldı, ticaret hacmi ise salgın döneminde 2 milyon dolardan 3,5 milyon dolara ulaştı. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci"Pandemiden sonra kapasitesi yüzde 100'e yakın arttı" dedi.

Türkiye'nin 3 büyük sınır kapısından 1'i olarak 76 bin metrekare alanda, son teknoloji ile hizmet veren Aktaş Sınır Kapısı, Kafkaslar ile Orta Asya'ya yük taşımacılığında büyük önem taşıyor. Aktaş Sınır Kapısı'nda, salgına rağmen 1 Ocak-31 Ağustos'ta 13 bin 433 giriş, 9 bin 188 çıkış olmak üzere toplam 22 bin 622 TIR giriş- çıkışı yapıldı. Koronavirüs tedbirlerinin sıkı tutulduğu kapıdan TIR'larla İran, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelere seramik, halı, tekstil malzemesi, alüminyum, kutu ilaç, bebek bezi ve motor yağı gibi malzemeler taşınıyor. Ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayan Aktaş Sınır Kapısı'nda 2019 yılında 2 milyon dolar olan sınır ticaret hacmi, salgına rağmen 2021 yılının ilk 8 ayında 3,5 milyona ulaştı.

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, "Pandemiden sonra kapasitesi yüzde 100'e yakın arttı. Ardahan'da pandemiden önce 2 milyon dolar olan ticaret hacmi, 2021 yılının ilk 8 ayında 3,5 milyon dolara ulaştı. Aynı şekilde 2019'da 15 bin civarında olan TIR giriş ve çıkış sayısı, 2021 yılının ilk 8 ayında 23 bine ulaştı. Pandemi sürecinde oldukça artış kaydedildi. Ülkemiz ve bölge ekonomisine önemli katma değer sağladı. Gürcistan, Azerbaycan ve İran'a malzeme gidiyor. Bu sevkiyatlar, Gürcistan üzerinden Orta Asya ve Kafkaslara kadar uzanıyor. Ağırlıklı olarak bitüm, seramik, tekstil, halı, çocuk bezi ve motor yağı sevkiyatı yapılıyor. Gelişmekte olan bir kapı ve ticaret hacmini daha ileri taşıyacağız" dedi.

MERALAR ARTIK PARALI!
arşiv haber 26/05/2020 tarihli haberler ve Yorumlar
Kadastro çalışmaları adı altında köylülerin kullanımında olan bir çok meranın devlete kayıt edilmesi, ardından kum ve taş ocaklarına açılması sonrası Ardahan Valiliğinin meraları korumayı öne sürüp, başta Iğdırlılar olmak üzere yabancı hayvan göçerlerinin kentte girişine izin vermemesinin tartışıldığı bir süreçte Kırklareli Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de köylünün ortak kullanım alanı olan mera, kışlak ve yaylaklarda hayvan otlatanlardan hayvan başına para alınacağını duyurdu.
Valilik tarafından dağıtımı yapılan yazıda, mera, kışlak ve yaylaklarda hayvanlarını otlatan üreticiler hakkında alınan kararın duyurusu şu şekilde bildirildi:
“... Bakanlığımız Mera, Yaylak ve Kışlaklarda Otlatma Yönetimi Uygulama Esasları Genelgesi doğrultusunda İl Mera Komisyonu’nun 27.02.2020 tarihli toplantı kararı ve Valilik oluru ile ilimizde mera alanlarının 2020 otlatma döneminin 1 Mayıs 2020-30 Ekim 2020 tarihleri arasındaki süre, dinlendirme döneminin 1 Kasım 2020, 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki süre olarak, 2020 yılında otlatma bedellerinin büyükbaş hayvan başına 10.00 TL, küçükbaş hayvan başına 2.25 TL, otlatma hakkının üstünde hayvan otlatanlardan alınacak ceza bedelinin her fazla hayvan için üç katı olarak belirlenmiştir.
Meralarımızdaki baskının ortadan kaldırılarak tahribatın önlenmesi amacıyla belirtilen kurallara uygun şekilde kullanılmasının, otlatma kurallarına riayet edilmesinin , otlatma bedelleri konusunda Mera Kanunu’nun 26. Maddesi hükümlerine göre hareket edilmesinin, kurallara riayet etmeyenler hakkında Mera Kanunu’nun 27. Maddesi hükümlerine göre işlem yapılacağının Belediye Başkanları, Köy Muhtarlıkları ve çiftçilerimize duyurulması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim .”
Kırklareli Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mera Otlatma Planı adı altında dağıtımı yapılan yazıya ilişkin ANKA Haber Ajansı’ndan Mehtap Belen’in sorularını yanıtlayan CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, alınan karara sert tepki gösterdi.
YUMUŞAK BAŞLIYSAK UYSAL KOYUN DEĞİLİZ!
Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda yokluk içinde bir ülkede Mustafa Kemal Atatürk’ün on yılda Türk tarımını ayağa kaldırdığına dikkat çeken Kayan, "AK Parti iktidarı döneminde on sekiz yılda tarım ve hayvancılığın yok edilme noktasına getirildiğini öne sürerek hükümete, “Aklınızı başınıza alın” diye seslendi.
Trakya’da artık hayvan üretimi ve çiftçiliğin yüksek maliyetler nedeniyle bitme noktasında olduğuna dikkat çeken CHP’li Kayan alınan karara şu sözlerle tepki gösterdi:
“Kimse kusura bakmasın, yumuşak başlıysak, uysal koyun değiliz.  Devletin meraları kiralayacağı, hayvan otlatmadan para talep edeceğine, maliyeti azaltmak için çiftçi ve hayvan üreticileri için bu alanları ücretsiz olarak tahsis etmelidir. Geçtiğimiz yıllarda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı yüzlerce ton gübreyi meralara serpip, çiftçiden beş kuruş almadan ot üretimini arttırdı.
ÜRETİCİNİN GIRTLAGINI SIKIP, NE VAR NE YOK ALMAYA ÇALIŞIYORLAR
Zaten para kazanamayan hayvan üreticilerin gırtlağını sıkılıp ellerinde ne var ne yok alınmaya çalışıyorlar. Hayvan otlatanlardan para cezası alınması,  'Sen bu işi yapma' demektir. zaten kendisini geçindirmekte aciz olan hayvan üreticisi bu yükün altından kalkamaz hale getiriliyor. Köylüler bu yükün altından kalkamayınca, hükümet kendi yandaşlarına meraları kiralayacak, bu da köylülerle kiralayanlar arasında çatışmaya neden olacak . Bunlar para almak için artık akla hayale gelmeyecek yöntemler uyguluyorlar, bu olacak iş değil. Bu uygulamalar Türkiye’yi karmaşa ve  kaosun içine sürükler. Üretici zaten tarladan ve hayvan üretiminden para kazanamıyordu şimdi  iyice bunun üzerine tüy dikecekler,  vahim bir durum.”
OYUN İÇİNDE OYUN VAR, AMAÇ İTALATI ARTTIRMAK
Hükümetin amacının söz konusu düzenleme ile mera, kışlak ve yaylakları korumak değil, köylünün yıllardır bakıp, koruduğu bu alanları yandaşlarının kullanımına açmak olduğunu öne süren Türabi Kayan, “Et ve süt üreticileri birlikleri mutlaka harekete geçerek, bu kararın iptali için mahkemeye gitmelidir. Aksi takdirde üreticilerin alınan kararlarla ayakta kalması mümkün değil. Yarın Kırklareli örnek gösterilerek bu karar bütün Türkiye’de uygulanabilir” dedi.
Türkiye’nin on sekiz yılda tarım ve hayvancılık alanında bilinçli olarak dışa bağımlı hale getirildiğini de kaydeden Kayan, “ Oyun içinde oyun var” diyerek, hükümetin maliyeti artıran kararların altına imza atarak hayvan ve tarım ürünlerinde ithalatın önünü açıp, yandaş firmaların lehine çalıştığını öne sürdü. 
Zarar ziyan tespiti yapıldı..
Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, bayramın 2. günü Ardahan'da etkili olan fırtınada 152 binanın hasar gördüğünü bildirdi. 
Doğu Anadolu'yu etkisi altına alan fırtına Ardahan'da büyük zarara yol açtı. Hızı 70 kilometreyi geçen fırtına sebebiyle Ardahan kent merkezindeki birçok binanın çatısı uçtu. Fırtına sebebiyle Göle ilçesinde ise bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi de yaralandı. Görevliler tarafından yapılan ilk tespitlerde ilde 11'i kamu olmak üzere 152 binada hasar olduğu belirlendi. 
Fırtınada çoğunluğu çatı olmak üzere binalarda hasar oluştuğunu belirten Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, "11'i kamu binası olmak üzere 137'si şahıs. 4'ü ise iş yeri çatısı toplamda 152 binada büyük küçük hasarlar oluşmuş. Bunların büyük kısmı çatılardan oluşmakta. Ekiplerimiz hasarların durumunu değerlendirmek için şuan sahada" dedi. Vali Masatlı, fırtınadan ayrıca bir kişinin öldüğü, üç kişinin ise yaralandığını kaydetti. 
Bir Bayramı Geride Bırakmak..

Saat: 23 59 ve ben bayram tatili, yetmedi baştan beri inanmadığım ve oyun içinde oyun diye değerlendirdiğim corona yasaklarının getirdiği tembellik yüzünden günün yazısına gün bitmek üzereyken  başladım. Bir dakika içinde günlük yazımı bitirebilir miyim stresi içinde beynimdeki düşünceleri parmak uçlarıma, oradan da ekranın sol tarafı yaralanmış olan kucağımdaki diz üstü bilgisayarımın tuşlarına son sürat değerek  yazıya dökerken sağ kulağımda  tv'den gelen tartışmaları beynime aktarıyor.

Evet, önce Corona ve yasakları, ardından Ramazan, sonra Bayram derken üç ayın daha hayatımızdan eksildiğini fark etmeden yarın, yani ramazan bitti, bayram kutlandı, coronada gitti diyerek yeni bir kapının açılacağının heyecanı ile  yeni bir güne hazırlanırken, açılacağını düşündüğümüz kapıda bekleyen onca sorunların bir yere gitmediği gibi birikerek hala bizi beklediğini düşününce bir anda o heyecanı şimdiden kaybediyor gibiyiz.
Çünkü benim kadar kendisininde yorgun olduğunu görüp, gözlemlediğim ve onca büyükşehir, milletvekili, bürokratu, bakanı ve yetkisi olmasına karşı tüm yükü kendisine dert edip, altında kalmaya başladığı omuzları yorgun başkan Erdoğan kendi kadrosuna gaz vermek istercesine, 'Evden çıkıyor , sahaya iniyoruz' dese de kendisinden ayrılıp, partiler kuranlar dahil ekibinin büyük bölümünün, ucube denilen başkanlık sisteminin getirdiği sıkıntıları anlatan  'Biz çalışıyoruz, alakasız insanlar bakan, bürokrat, rant pardon iş sahibi oluyor'  diyemese de mırıldadığı ve yaşanan tembelliğin etkisiyle günün yazısını yazmak istemeyen benim gibi ayak direttiği öylesine belli oluyor ki.. 
Evet, haber tartışmalarından bıkıp,  açtığım tv kanalında asla batmaz denen Titanic'in  buz kütlelerine çarpıp, ikiye ayrıldığı ve battığı sahne eşliğinde bir bayramı daha geride bıraktığımı ve yarından itibaren yeni bir sürecin başlayacağını hayal ederek düşündüğüm  şu an  soğuk, yağmur ve karlarla karşılanan bayramı esen şiddetli rüzgarların eşliğinde yara, bere içinde geçiren memleketim Ardahan'ın da aralarında bulunduğu 81 vilayette uygulanan sokağa çıkma yasağı gibi bugünkü yazımında bittiğini anlıyordum..

eSKİ  HABERLERİMİZ İÇİN TIKlayın.. 

http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Tacizci Kameralara Yakalandı!
arşiv haber 13/07/2017 tarihli haber/yorum
Ardahan merkezde yaşanan bir olay kameralarda tespit edilince bir kişi tutuklandı.
Alınan bilgilere göre 60 Yaşında ki şahıs 12 yaşında ki çocuğu taciz etti.
Yabancı uyruklu olduğu öğrenilen kızın olayı ailesine anlatması üzerine polis devreye girdi.
Olay yerine gelip, bölgede ki kameraları inceleyen polisin tespit ettiği görüntülerde emekli asker L.K. olduğu öğrenilen 60 yaşında ki şahıs savcılığa sevk edildi.
Tutuklanan şahıs Ardahan Kapalı Ceza Evi'ne konuldu.

**ERKEK ÇOCUĞA CİNSEL TACİZE 13 YIL HAPİS!

*24/012017 Tarihli Haber

Ardahan'ın Çıldır İlçesine bağlı Meryem köyünde yaşanan ekek çocuğa cinsel aciz davası sonuçlandı.
Ardahan Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve 1,5 yıl süren dava sonucu erkek çocuğa cinsel tacizden bulunduğu ileri sürülen şahsa 13 yıl 2 ay 22 gün ağılaştırılmış hapis cezası verildi.

**GAZETEMİZ YAZIP, GÜNDEME TAŞIMIŞTI!..

Ardahan'ın Çıldır İlçesine bağlı Meryem köyünde yaşanan erkek çocuğa taciz olatı ağırlaştırılmış hapis cezasıyla sonuçlandı.

Alınana biligilere göre Ardahan Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve 8. celsede sonuçlanan dava S.K. isimli 10 yaşında ki erkek çocuğa tacize bulunan H.D. isimli şahıs 13 yıl 2 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.

Bir buçık yıl önce yaşanan ve S.K. isimli 10 yaşında ki erkek çocuğun babasının şikayeti sonucu ortaya çıkan olayı sadece yayın grubumuz gündeme taşımış ve kapatılmak istenen olayı göz önüne sermişti.

**Miras yediler Ardahan'ı satıyor..

Kars'ın bir ilçesiyken gönüllü bir grubun başlattığı hareketle 1992 yılında yeniden vilayet olan Ardahan'da bir talan var desem inanın..
Çünkü 'Bu kent vilayet hakkını geri almalı' diye başlatılan hareketin oluşumunda, gelişiminde ortada olmayanlar bugün üniversitesi, doğal gazı, gümrük kapıları olan bu kentte hava alanı da olması gerekir çağrılarına duyarsız kalan miras yedirlerdir..
Dün, 'Bana ne Ardahan'dan' diyenler bugün gelişen, değerlenen kenti talana gelmiş durumdalar..
Yani dün bu kentin sorun ve sıkıntıları bana ne deyip, atadan/deden kalma evleri, tarla ve çayırları geride bırakıp kaçanlar bugünlerde bir hayli Ardahanlı olmuşlar..
Ve dün değersiz gördükleri bu kenti miras adı altında satmak için adeta kuyruğa girip, noterlerde imza atma yarışındalar..
Başta İstanbul'da olmak üzere büyük kentler de Ardahan ile ilgili toplantılara, derneklere, federasyonlara da ilgisiz kalan bu tiplerin yazdan yaza geldikleri Ardahan'da dost, akraba adı altında geride kalanlardan beleşten topladıkları yağ, peyniri kazlarla yetinmediklerini de gördüğümüz şu günlerde 'Babamdan kalma, anamın hakkı, eziz dedemin toprağı' dedikleri toprakları, arsaları cep harçlığı değerinde satıp, savurmaları da bu kentin diğer bir önemli sorunu..
Çünkü dün babasının mezarını yaptırmayan, dedesinin harabe ahırına bakmayan bu miras yediler bugün, 'memlekete geldim, tatilimi kendi toparğım da yapıyorum' adı altında Ardahan'ı adeta satılığa çıkarmış durumdalar..
Kentin gelişimine beş kuruş faydası olmayan bunların ülkede olduğu gibi Ardahan'da yaşanan toplumsal olaylara da duyarsızlıkları ile tanınan tipler olması da diğer bir önemli dert ve de sıkıntı..
Çünkü bunlar başta harabe haline gelmiş Atatürk caddesinde ki iş yerlerinin, kongre caddesinde para eden dükkanların, köylerde ki büyük arazilerin mirasçılarıdır..
Kanunen hakları olan ama vicdanen yıllardır terk ettikleri ve geri dönüp, bir taşı taşın üzerine koymayan bu miras yediler şimdi Ardahan'ı en çok sevenler ve öz be öz Ardahanlılar.
Ve bunlar Ardahan'ı satılığa çıkaran miras yediler..
Kaynak: ÇILDIR HABERLERİ

Editör: çıldır haberleri

Bu haber 8921 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI