Reklam
Bugun...


LİSTESİNE ALMADIĞINI İLK O KUTLADI!
Birçok Ardahanlının da hayatlarını idame ettiği İstanbul'un Sancaktepe ilçesinde o dönemim yönetimince yeniden aday gösterilmeyen ilçenin başına getirilen Mühendis Turgay Akpınar'ı ilk kutlayanlar başında kendisini listesine alıp, yeniden meclis üyesi adayı göstermeyen ilçenin belediye başkanı Şeyma Döğcü ziyaret edip, kutladı.

LİSTESİNE ALMADIĞINI İLK O KUTLADI!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Son yerel seçimler öncesi İstanbul'un Sancaktepe ilçesinin AK Partili Belediye Meclis Üyesi ve Sancaktepe Meclis Başkanı olan Ardahanlı Turgay Akpınar Adalet ve Kalkınma Partisi Sancaktepe İlçe Başkanlığına getirildi.
Birçok Ardahanlının da hayatlarını idame ettiği İstanbul'un  Sancaktepe ilçesinde o dönemim yönetimince yeniden aday gösterilmeyen ilçenin başına getirilen Mühendis Turgay Akpınar'ı ilk kutlayanlar başında kendisini listesine alıp, yeniden meclis üyesi adayı göstermeyen ilçenin belediye başkanı Şeyma Döğcü ziyaret edip, kutladı.
Saray ve AK Parti İl Başkanlığın tarafından beklenmedik biranda sürpriz şekilde aranıp, ilçe başkanlığına getirilen Turgay Akpınar'ı dün yok sayanların bugün tek tek ayağına gidip, kutladıkları görülmesi, siyasetin diğer bir yüzünü de ortaya koydu.
 
**BATIDA GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR..
Bilindiği gibi, İstanbul'un Esenyurt, Şişli, Bakırköy ilçelerinin yanı sıra Kocaeli'nin Dilovası ilçesi ve Çanakkale/Geyikli İlçesi Belediye başkanlıklarının başında olan Ardahanlılar batı kentlerinde ki siyasi parti temsilciliklerinde de etkili yerlere gelmeye başladılar.
Turgay Akpınar'ın iktidar partisi AK Parti'nin İstanbul/Sancaktepe İlçe Başkanlığına getirilmesi ile İstanbul, Bursa ve Erzurum'da İl ve İlçe Başkanı olan Ardahanlı siyasiler arasına bir Ardahanlı eklenmiş oldu.
İzmir'in Konak İlçesi MHP İlçe Başkanı Yusuf Çoban'ın da Ardahanlı olduğu batı kentlerinin arasında bulunan ve belediye başkanı da Ardahanlı olan İstanbul/Esenyurt İlçesinin Gelecek Partisi, Memleket Partisi ve Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı da Ardahanlı.
İstanbul İl Başkanının Ardahan'ın gelini olan Canan Kaftancıoğlu'nun olduğu CHP'nin Erzurum İl Başkanının da Ardahanlı bir isim.
İstanbul'da 4, İzmir'de bir olmak üzere batı kentlerinde seçilmiş 5 milletvekillinin de Ardahanlı olduğu ülke siyaset arenasında birçok Ardahanlının meclis üyesi, muhtar ve Gelecek Partisinin Bursa İl Başkanı da Ardahanlı.

GAZETECİ GAZETESİ ÇIKARMAK..

Birbirini hızla kovalayan yılların aynı hızla bittiği şu dünyada gitmeden önce bir eser bırakma peşinde olan insanoğlu kendisi yok olduktan sonra kendisinden sonrakilere bırakmak istediği eserlerin en güzelinin yazılar olduğunu, yazının bulunduğundan bu yana yazılanları okuyarak, kendisine  bunu düstur edinerek sürdüren insan oğlunun bir ferdi olarak 35 yıla yaklaşan gazetecilik hayatım boyunca hem her gün yorum yazan hem de haber yapan bir gazeteci olarak yeni bir gazete ile karşınızdayım.
Gerek kendi gazetelerimde gerekse birçok ulusal ve yerel gazetede yazan, bununla yetinmeyip yaşadığı kentin her ilçesine gazete çıkaran, bunu yapmak için doğu Anadolu Bölgesine ilk ofset matbaalar götüren, gazeteciler yetiştiren bir gazeteci olarak yeni bir gazete ile yeniden karşınızdayım.
Bölgenin sorunlarının yanı sıra aynı bölgenin insanları ile yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenimlerle yaptığım haberlerimle elinizde olan bu gazetenin yanı sıra dergilerimizin, internet haber sitelerimizle 35 yıla yakındır Ardahan'ı, bölgeyi ve ülkeyi yetmedi dünyayı yazan bir gazeteci olarak diyorum ki;
Ben bunları yaparken yani bu eserleri bu dünyaya hediyeye ederken sizlerden aldığım desteklerle bunları yaptım.


Ve bu nedenle;
Gazetecinin işi olan bu gazeteyi, onca eseri ortaya çıkarırken hepinizin eseri olan ve bu eserlerde az, çok tuzu olan siz okurlarıma, dost, eş, arkadaşlarıma yeniden tek, tek teşekkür ediyorum. 
Fakir Yılmaz/Gazeteci

arşiv haber 31/102020 tarihli haber/yorumlar

MHP KONAK İLÇE BAŞKANI ARDAHANLI..
6.9 Şiddetli depremle gündeme gelen Türkiye'nin 3. büyük metropolü İzmir'in Konak İlçesinin Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı bir Ardahanlı. Ardahan Hanaklı olan Yusuf Çoban yapılan son kongrede İzmir Konak İlçe Başkanı seçildi.

Göreve gelir gelmez İzmir'de yaşanan büyük deprem ardından başında bulunduğu MHP Konak ilçe yönetimi olarak Bayraklı Manavkuyu deprem bölgesinde vatandaşları ziyaret eden Ardahanlı İlçe Başkanı Yusuf Çoban depremde hayatlarını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralı kurtulanlara geçmiş olsun dileklerinde bulunurken, MHP olarak bu büyük yarayı milletimizle birlikte kısa sürede çözeceklerine inandığını belirtti.

Hanak Avcılar Mahalleli Yusuf Çoban'ı İzmir'de ki derneklerimizn yanı sıra bir çok kişinin ziyaret edip, kutlamaya devam etmekte.

.MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

DEPREM VE TIRMANLANIP, ISIRILMAK

Sanki belediyesi, belediyeleri yokmuşcasına İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerin görmezden gelindiği ama mevcut iktidardan önce İzmir Büyükşehir Belediyesinin çadır görüntüleri ile izlediğimiz İzmir depremi tüm Ege bölgesini sallamamış gibi sadece iki ilçe de yani Seferihisar ve Bayraklı ilçelerinde yıkılan iki bina üzerinden tartışılırken ben bugünkü yazımı insanlarla, hayvanlara ayırmak istedim..

Çünkü daha önce bizzat yaşadığım 99 Marmara depremi ve öncekiler gibi bu deprem gerçeğini de 'elde tutulan basın ve medya' aracılığı ile bir kez daha göz ardı etme çabası devam ediyordu..
Ve onca beton yığınının altında kalan Buse'nin yönlendirmesi ile hayvan deyip değeri bilinmeyen canlıların, hayvan değil insan bile sayılmayacakların yani 'Ben de insanım' diyenler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz bir deprem gerçeği ardından daha..
Sıkça "Isıracak köpek dişini göstermez" deyip es geçilen ve 'nankör' diye önemsemediğimiz kedi ve köpek, insan olan Buse'yle birlikte bu depremin simgesi olurlarken, dişini göstermez dediğimiz köpeğin, nankör denen kedi ile birlikte hareketinin önemini de bir kez daha gördük..
Ve bugün, "o ısırmaz" denen köpeğin, beton dedikleri kum ve paslı, tel inceliğindeki demir yığınlarının altında kalan insan Buse'nin önerip kedi sesi çıkarmasıyla sonuçlanan sevincin devamı için 'hoşt' denip itilen köpek, nankör denen kedi yani insandan daha insani hayvanların kendisini adam, bulunmaz Hint kumaşı pardon insan sananları ısırması, tırnaklaması da bir o kadar acıtır.
Acıtır... Çünkü insanı unutup dünyanın sadece kendileri için var olduğunu sanıp ellerindeki paranın, iktidarın gücüyle köpek ve kediyi olduğu gibi diğer canlıları yani kendileri gibi insan olanları görmezden gelip işleri düştüğünde kullandıktan sonra hain, terörist, bizden değil denilip, kenara attıklarını sansalarda, yeri geldiğinde görülen dişin, çizen tırnağın acısını hissettiklerinde hatalarını anlarlar ama çoktan iş işten geçmiş olur...


Ve bu yazının anlatmak istediklerinin kime yönelik olduğunu düşünenler ve yaptıkları hatayı anlayanlar şunu bilsinler ki; Kendilerinden daha insani duygulara sahip olan canlılara köpek ve kedi, hain, terörist, gavur diyerek önemsemedikleri, hayvana olduğu gibi kendilerinden daha insan olanlara karşı olan sorumluluklarını yerine getirmediklerinden dolayı, yeri geldiğinde ısırılarak, tırnaklanarak acı duymaları, adı aslında Ege olan İzmir depremi öncesi Marmara depremini unutanlar değil mi?
Bilmem ama bugün İzmir ile bir kez daha sarsılan ve köpek, kedi denenlerin kendilerinden daha insani duygulara sahip olduğunu anlamayan insan oğlunun Marmara depremi gibi unuttuğu insanı duygularıdır insanım diyenleri acıtan, tırmalayıp, kanatan hatta öldüren asıl durum..

MHP CHP İLE İTTİFAK MI KURDU?!.

 MHP Adayından İlginç İddia..

arşliv haber 22/04/2015 tarhli haber

MHP Ardahan Milletvekili Adayı Bülent Ulutaş: Birileri Vatandaşlara, “CHP ve MHP’nin Ardahan’da, CHP adayı üzerinde ittifak yaptığı” söylentisini yaymaya başladı.

MHP Ardahan Birinci sıra Milletvekili Adayı Sağlık Eğitim eski Genel Müdürü Bülent Ulutaş ve ikinci sıra adayı Gümrük eski Muhafaza Amiri Ömer Tekoğulları, il Başkanı Taşkın Polat ile teşkilat yöneticileri, Ülkü Ocakları Başkanları Ardahan’da büyük bir gövde gösterisi yaptılar.

Ardahanlıların, MHP’ye bu büyük ilgisinden sonra Kentte ilginç bir dedikodunun yayılması dikkat çekti.

Birileri Vatandaşlara, “CHP ve MHP’nin Ardahan’da, CHP adayı üzerinde ittifak yaptığı” söylentisini yaymaya başladı.

Amaç, dağılan oyları MHP’ye karşı birleştirmek ve MHP adaylarını seçtirmemek.

Oysaki silah aniden geri tepti ve Ardahanlıların bu söylenti  ittifaka karşı sert tepki gösterdiği gözlendi.

Bu söylentilerin bir oyun olduğunu halka anlatan MHP yöneticileri, Ardahanlıların artık şov yapan siyasilere değil de gerçekten icraat yapacak siyasileri tercih edeceğini vurguladılar.

Halktan da büyük ilgi gören gövde gösterisinden sonra vatandaşlara hitap eden MHP Milletvekili Adayı Bülent Ulutaş, AKP iktidarının 12 yıldır ülkeyi yoksullaştırıp, insanları ayrıştırdığını ve toplumun birliğini bozduğunu vurgulayarak,

“AKP seçim beyannamesinde ‘3 Y’ ile mücadele edeceğini belirtiyor. Bu 3 Y’leri, ‘Yolsuzluk, Yasaklar ve Yoksulluk’.

Yüzyılın en büyük yolsuzluğunu yapan iktidar mensupları, yolsuzluklarının ve usulsüzlüklerinin üstünü kapatmak ve delilleri yok etmek için işleve sokmadıkları intikam planı kalmadı. 60 kadar kendi milletvekilleri de bu hırsızlığı oyları ile Mecliste onayladı.

‘Yasaklar’ diyorlar. Yasak koymadıkları alan mı kaldı?

Kendilerine muhalif olan herkesi, devletin gücü ile kurdukları korku imparatorluğu ile cezaevleri ile cezalarla, çeşitli baskılarla tehdit ettiler. İlköğretim öğrencilerimizi bile cezaevlerine attırdılar.

Yoksulluğu ise resmileştirip, yoksullara karşı tehdit unsuru olarak kullandılar.

Çalışanlar, emekliler, işçiler yoksulluk sınırının altında feryat ediyorlar.

Bakın zaten, ‘Mücadele ettik’ diyemiyorlar.. ‘Edeceğiz’ diyerek işin formalitesini ortaya koyuyorlar.

İnsanlarımızı ötekileştiren bu iktidar, şehitlerimizin baş katili ile de işbirliğine giderek, seçimlerde İmralı canisinden medet ummuştur.

Kürt kökenli vatandaşlarımızın gerçek tek dostu MHP’dir.

AKP’de, HDP’de Kürt kökenli vatandaşlarımızı, küs olmadığı devleti ile zorla küs ilan etmişlerdir.

Biz, Kürt kardeşlerimiz ile küs değiliz ki sözde barış masasına oturalım.

Eşkıya ile bir olan AKP iktidarı, sıkıntıda olan Kürt kardeşlerimizi resmen rehin aldırmıştır.

Bizim iktidarımızda bu ihanet oyunu bozulacaktır.

Ülkenin tüm kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çeken bu haramilerden hesap sormak için, 7 Haziran’da MHP’yi seçin. Çünkü tek çare MHP kaldı.

Bunun içindir ki; hepsini geçin, sandıkta MHP’yi seçin” dedi.

 

arşiv haber 03/02/01-30-2007 tarihli haber/yorumlar

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİZİN SİTEMİZE NE GİBİ BİR KATKINIZ OLDU? 
BUGÜNE KADAR BİR REKLAM MI VERDİNİZ?!..
Kura nehri coşuyor/05/05/2007../Foto: Barış Bilgin/Ardahan 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

 
SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!

03/02/01-31 Tarihli Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
Memleketime Bahar Gelmiş, koyunlar otlamaya çıkmış/Foto. Fakir Yılmaz/Sulakyurt köyü önü.. 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Kim Aday?.

 

Fakir Yılmaz Cumhurbaşkanlığı konusunda yaşanan tartışmalar ardından gündeme giren seçimlerin hemen sonrası maillerimiz, telefonlarımız, MSN’elerimiz kırılmaya başladı, ‘Kim aday, kimler geldi, çantacılar orada mı?’ sorularıyla dolup taştı. Benimde her an adaylığımı açıklayabileceğimi bilen bir çok okurumun bizden ilk haberi almak için uğraştığı şu günlerde bizim de bütün ekibi alarıma geçirdiğimizi ve kimin hangi partide aday olabileceğini takip ettiğimizi bilmenizi istiyoruz, ‘Durun bakalım, panik yaratmayın’ diyerek ...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58


Müdür, ‘Bakan gelecek’ diye tuvalet kapattırdı!

 

GÜNDEM TUVALET!<br />
Mili Eğitim Müdürlüğünün birinci gündemi okullarda ki eğitimin durumu değil, Müdür tarafından kapatılan tuvaletler.. Ardahan İl Milli Eğititm Müdürlüğünün üst katında bulunan tuvaletler, ‘Bakan gelecek, o kullanabilir’ denilerek İl Müdürü Mehmet Yıldırım’ın emriyle kapatıldı. Olayı doğrulayan İl Milli Eğitim Müdürü Yıldırım, ‘Tuvaletleri onarttım. Bir kaç gün kapalı kalacak. Ancak bu tuvaletleri artık çalışanlar kullanmayacak. Bakan falan gelirse kullanacağız, çalışanlarda aşağıda bulunan tuvaletleri kullanacaklar’ dedi.
45 kişiye yakın çalışanı bulunan Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ki bu ilginç durum karşısında şaşıran eğitim camiası, İl Müdürünün bu kararı karşısında ne yapacaklarını bilmezlerken, müdürlüğün alt kattında bulunan tuvallette sıraya girmek zorunda kaldıklarını dile getirdiler.
Bu durumun, ünlü Sanatçı Kemal Sunal ile Şener Şen’in sinema filiminde ki durumun tah kendisi bir durum olduğunu belirten milli eğitim çalışanları, İl Müdürünün bu kararı alırken, bakanı mana ettiğini, tuvaleti kendisi kullanmak için böyle bir yola başvurduğunu öne sürdüler.
Konu hakkında görüştüğümüz Ardahan İl Milli Müdürü, tuvaletleri kapattırdığını doğrularken, kapatma sebebi olarak tuvaletleri onarıma aldığını ve misafirlerin kullanabileceği bir hale getirdiğini söyledi.
Haber ekleme saati: 06.59-03/05/2007
Haber/Foto: www.kuzeayanadolugazetesi.com
Hayvanlar da sakat doğumlar ve hastalıklar sürüyor..
Şimdi de 3 ayaklı buzağı doğdu

Hayvanlar arasında ilginç doğumlar ve hastalıklar devam ederken tarım yetkilileri durumu normal sayıyorlar Ardahan'da dünyaya gelen üç ayaklı buzağı görenleri hayrete düşürdü. 
Ardahan Halil Efendi Mahallesi'nde 10 gün önce ineğinin dünyaya getirdiği buzağının, bir ayağının bulunamamasına şaşırdıklarını ifade eden Muhammet Altun, "Üç ayaklı bir buzağımız oldu. Sağlıklı görünüyor. Allah'ın takdiri. Bu yıl ağır kış şartları nedeniyle ekonomik kaybımız büyük olduğu, bir de ayağı eksik bir buzağımız oldu" diye konuştu. Sultan Altun ise, "Allah'ın takdiri. Normal bir doğumla üç ayaklı bir şekilde dünyaya gelen buzağıyı kesmeye kıyamadık. Bir kolu eksik olan buzağımıza kolsuz ismini koyduk" dedi. 
Buzağının normal 4 bacağının yanı sıra sırt bölgesinden çıkan iki bacağı olduğunu söyleyen sahibi 60 yaşındaki Sadullah Aybal, “Hayatımda ilk kez böyle bir şey görüyorum” dedi. **Göle'de de 6 bacaklı dana dünyaya gelmişti!

Bilindiği gibi daha önce ki günlerde Ardahan'ın Göle İlçesi'ne bağlı Bellitepe Köyü'nde dünyaya gelen 6 bacaklı buzağı görenleri şaşırtmış, konu hakkında görüşlerine başvurulan İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri durumun normal olduğunu belirtmiştiler. Bir çok hayvan hastalığının yaşandığı bölgede bu duruma da normal deyip, ardından da köy ve ilçeleri karantina altına alan Tarım yetkililerine karşın hayvan üreticileri yaşanan bu ilginç gelişmelerle bir hayli tedirgin olduklarını dile getiriyorlar.
Haber ekleme saati: 04.19-03/05/2007
Haber: Alper Turgut/Fakir Yılmaz Foto: Alper Turgut/Tuğba Yılmaz
Gençlik haftası Çanakaleye götürdü

KOÇ ARDAHAN’LA YOLA ÇIKTILAR<br />
45 gencin dün yola çıktığı dünkü gençlik gezisi öncesi bir hatıra resmi çekildi Ardahan Gençlik ve Spor İl müdürlüğünün organize ettiği Çanakkale ve Bilecik illerine gezi için 45 öğrenci dün Ardahan’dan hareket ettiler.
Osmanlının ilk yerleşim yerlerinden  olan Bilecik’deki,  ve Çanakkaledeki tüm şehitlikleri rehber eşliğinde gezecek olan öğrenciler   Türk milletinin bütün yokluklara rağmen destan yazdığı yarımadadaki, tarihi yerleri yakından görmenin mutluluğunu yaşayacaklar.
Çanakkale Destanının önemini kavramaları amacıyla düzenlenen geziye öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Yakın tarihimizin en önemli savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı"nın yapıldığı yerleri gezmek ve tarihi mekanları tanımak amacıyla düzenlenen  geziye 1 otobüs dolusu kafile Ardahan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünden hareket etti.
Yaklaşık1 hafta boyunca sürecek olan  geziye to olan  geziye toplam 45 öğrenci katılırken, Gençlerin yakın tarihi görmeleri gerektiğini belirten Ardahan Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Çimli  “ İlimizdeki  45  öğrenciyi Çanakkale"ye ve Bilecik’e götürerek gençlerle tarihi buluşturacağız. Çanakkale Türk”’ün yeniden diriliş destanını yazdığı yerdir.Tüm gençliğin gidip görmesi gerekir. “ dedi.
Haber ekleme saati: 17.41-03/05/2007
Haber/Foto: Deniz Başlı/Ardahan
AB’li çiftçiler sertifika alacaklar

AZO'nun kursiyerleri topluca görülüyorlar Ardahan Ziraat Odası ile AB ve DPT’nin birlikte ortaklaşa düzenledikleri, ‘ARDAHAN İLİ VE  KÖYLERİ ÇİFTÇİ EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIK MERKEZİ PROJESİ’nin ilk adımı yarın Ardahan Halk Eğitim Toplantı Solunun da, Ardahan Valisinin de katılacağı bir seminerle sonuçlanıyor.
26/02/2007-30/04/2007 arasında uygulamaya konulan ve finansörlüğü, %90’ı nın AB ve DPT’nin, %10’unun da AZO tarafından yapılan proje uygulaması sırasın da 30’u bayan toplam 100 Ardahanlı çiftçi eğitim gördü.
Proje kapsamı içinde, Tarım, Hayvancılık, Arıcılık gibi birçok konuda eğitim gören çiftçilere sertifikalarının dağıtımı esnasında başarılı olan ilk 10 çiftçiye de yonca tohumu da hediye edilecek. Proje Hoçuvan da en başarılı üç çiftçiye de ödül verileceği bildirildi.
Yarın Saat 10.00’da, HEM’de düzenlenecek olan AZO’nun ikinci seminerine Vali Murat Yıldırım, İlçe Kaymakamları, Daire Amirleri ve Sivil Toplum kuruluş temsilcileri de davet edildiler.
Haber ekleme saati: 16.16-02/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yanlızçam ocağı da yalınız

Yanlızçam Sağlık Ocağı'da doktorsuz Bölgede bulunan Devlet Hastanelerinin yeterli uzman doktor bulamadığı gerekçesiyle adeta birer sevk merkezi haline gelirken, Ardahan Merkez’e bağlı bulunan ve 9 çevre köye hizmet veren Ardahan Yanlızçam Sağlık Ocağı da doktorsuz.
Çıldır Kurtkale, Posof Aşık Zülali köylerinde bulunan sağlık ocakları gibi aylardır doktor bekleyen Yanlızçam sağlık Ocağı’nda iki hemşire görev yapıyor.
Konu hakkında şikâyetlerde bulunan Yanlızçam ve çevre köylerde oturan köylüler, yetkililerinin köylerine atanan doktorlarını, ‘Geçici görevlendirme’ adı altında kent merkezine çektiğini, bunun da kendilerinin ölüme terk edilmek olduğunu illeri sürdüler.
Haber ekleme saati: 15.04-02/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
‘Yolun sonuna geldik’ gazetesiyle solu birleşmeye çağırdı..

SHP Ardahan İl Başkanı Erkan (Tomi) Şahmar Türkiye’de yaşanan siyasi gerginlikler ve tartışmalar toplumun her kesimini harekete geçirirken, muhalefette bulunan irili ufaklı sol siyasi partilerde adım attırdı.
Uzun süredir sesi soluğu çıkmayan Ardahan’da ki diğer parti temsilciliklerinin erken seçimin gündeme gelmesiyle birlikte, 4.5 yıla yakındır uğramadıkları parti binalarında toz/toprak temizliğine başladıkları gözlenirken, Sosyal Demokrat Parti Ardahan İl başkanı Erkan Şahmar’da partisi, SHP’nin Genel Merkezi tarafından bastırılan, ‘Sol Şerit’ gazetesinin son yasını kendi eliyle dağıtıp, okunmasını sağladı.
‘Yolun sonuna geldi’ manşetli SHP Genel Merkezi’nin gazetesi olan, ‘Sol şerit’ isimli gazeteyi bizzat dağıtmasının sebebinin Türkiye’de gelinen süreç nedeniyle olduğunu belirten SHP Ardahan İl Başkanı Erkan Şahmar, ‘solun çok acil olarak bir çatı altında toplanması gerektiği fikrine parti olarak hazır olduklarını söyledi.
Haber ekleme saati: 14.51-02/05/2007
Haber/Foto: Aliş Kaya/Ardahan
GENÇ ÇAPAN İNCE HESAPLARIN KURBANI MI?

Genç Çapan amcasınında içinde bulunduğu siyasi kurnazların ayak çelmesine mi takıldı? Amerika’da aldığı eğitim ardından Ardahan’a dönerek iş hayatına giren Göleli Gökmen Çapan kısa süre içinde atıldığı siyasi hayatan tez çekilmesi akıllara sorular getirdi.
Ailesinin de kurucusu olduğu iktidar partisin de siyasete başlayan ve kurduğu Ardahanlı İşadamı ve Sanayiciler Derneği (ARSİAD) isimli dernekle  dikkatleri üzerine çeken Çapan son günlerde yaşanan yaşanan olumsuzlukarla ilgili ard arda yaptığı açıklamalarla yeniden gündeme gelmişti.
Ancak, Çapan’ın genç olması ve yüksek okul mezunu, toplumsal sorunlara duyarlı olması, başta AKP’ içinde ki bazı kurt ve de sisaset canbazı siyasetçilerin olmak üzere birilerini de bir hayli rahatsız ettiği ve bu nedenle istifaya zorlandığı ileri sürülmektedir. 
Gökmen Çapan, aynı zaman da Göle ilçesin kaymakamının görevden alınmasını isteyen AKP Göle İlçe Başkanı olan Cengiz Çapan’la da kaymakama destek yönünde ki açıklamasıyla ters düşmüştü.
Tüm bunların bir araya getirilmesi ve Çapan’ın kısa süre önce içinde aktif olarak yer aldığı AKP’den kısa süre içinde istifa etmesi, ‘Genç Çapan ince hesapların kurbanı mı oldu? sorusunu akıllara getirmiştir.
Haber ekleme saati: 14.08-02/05/2007
Haber/Analiz: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
HAPİS’TE KURTULDULAR!

Onlar şimdi özlürler... Geçen yıllara oranla bu yıl bir hayli uzun süren kış dolaysıyla bir hayle zor günler yaşayan bölde ki büyük baş vede küçükbaş hayvanlar havaların ısınmasıyla birlikte kendilerini meraya attılar. Ova ve çayırlara yayılan hayvanlar bir taraftan yem ararken, bir taraftan da 5 aydır adeta hapiste kaldıkları ahırlarda dışarı çıkmanın zevkiyle bolca gezdikleri görülmektedir.
Haber ekleme saati: 13.53-02/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Sulakyurt (Sarzep) köyü
Samancılara yer ve para cezası

Onlar şimdi çevre yolunda müşteri bekler... Nisan ayı içinde geri gelen kar yağışını fırsat bilerek 27 kuruşa sattıkları samanı 60 kuruşa kadar çıkaran samancılara bir ceza da Göle Belediyesinden.
Köylünün hayvanlarına yem bulma sıkıntısı yaşadığı bir dönemde, Nisan ayının ortasında beklenmeyen şekilde yağan kar dolaysıyla işi fırsatçılığa döken samancıların kent merkezinde dışarı çıkaran Göle Belediyesi, bununla yetinmeyip, ‘Çevreyi’ kirlettikleri için ilçeye gelen tüm saman yüklü kamyon sahiplerine çeşitli miktarlarda ceza kesti.    
Haber ekleme saati: 13.46-02/05/2007
Haber/Foto: Tuğba Yılmaz/Göle/www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
GAZETE VE DE KİTAP KÖŞESİ OLMASI ZORUNLULUK

Valilik kitap ve gazete okutacak Ardahan Valiliği başlatmış olduğu, ‘24 Bin Öğrenciye 24 Bin Kitap’ kampanyasının yanı sıra toıplumun her kesiminin kitap ve gazete okuması için çalışma başlatıyor.
Başta, kent merkezlerinde bulunun kahvehane, cafe, pastane gibi halka açık yerlerde olmak üzere gazete masaları, Kkitap köşelerinin olması gerektiğin edikkat çeken valilik bunun kanuni zorunluluk olduğunuda hatırlattı.

Valiliğin bu konuda yaptığı yazılı açıklama aynen şöyle;

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 16.04.2007 tarih ve 9863-45544 sayılı  yazısında belirtilen İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin amir hükümleri gereğince ruhsata bağlanmış iş yerlerinden; 
1- Birinci sınıf kahvehaneler, çay bahçesi ve kır kahvesinde en az 100 kitabın yer aldığı kitaplık bulunacak ve bu yerlerde ayrıca ikisi bölgesel veya yerel olmak üzere en az beş farklı günlük gazetenin, 
2- İkinci sınıf kahvehanelerde en az 50 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve biri bölgesel veya yerel olmak üzere en az üç farklı günlük gazetenin, 
3- Üçüncü sınıf kahvehanelerde en az 25 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve birisi bölgesel veya yerel olmak üzere en az iki adet günlük gazetenin, 
Bulundurulması ve buraya gelen vatandaşlarımızın hizmetine sunulması gerekmektedir.
Konu ile ilgili olarak ruhsata bağlanan işyerlerinde yapılacak denetimlerde bu hususlara uyup uyulmadığı da kontrol edilecektir.  Kamu Oyuna Duyurulur. 
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ
Haber ekleme saati: 13.36-02/05/2007
Haber/Foto: Aliş Kaya/Ardahan
AKP İL BAŞKANI’NDAN “GÖZDAĞI” KARARI

Kars AKP'de huzursuzluk var.. AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras, yine yasaları ve teamülleri aştı ve diğer bürokratlar üzerinde baskı kurmak için, her istediğini yaptıramadığı İl Genel Sekreteri Ali Salgar ile Milli Eğitim İl Müdürü Cevdet Aydın'ın görevden alınması için parti kararı çıkarttı. Aras, Salgar ve Aydın'ın görevden alınması için aldığı parti kararını, Belediye Başkanları'na, İl Genel Meclisi Üyelerine ve ilçe başkanlarına da imzalattırdı. Yalnızca İl Genel Meclis Üyeleri'nden Çiğdem Perihan Aksoy, Ahmet Cengiz ve Rüstem Bozkurt ile Gökhan Turan imzalamadı. AKP İl Başkanı Aras'ın, bürokratların görevden alınmasına dönük parti kararı almasının bir benzeri ilk kez, Cumhuriyet tarihi boyunca Demokrat Parti iktidarı döneminde gerçekleşmişti.
AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras'ın, bu göreve seçildiğinden beri sürdürdüğü komiklikleri bitmek bilmiyor. 
Bürokrat atamaları ve görevden alınmalar konusunda Ankara'da hiçbir yaptırım gücü olmayan Aras, denize düşen yılana sarılır örneği, herkesi güldüren uygulamalar icat ediyor. Ankara'da hiçbir gücü ve yaptırım etkinliği olmayan AKP Kars İl Başkanı Aras, daha önce kurumların denetimi kararı gibi herkesi güldüren ve diğer bürokratlar üzerinde baskı kurmak, bürokratlara göz dağı vermek için şimdi de "görevden alma kararları" çıkarttırdı.
4 İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ İMZALAMADI
Edinilen bilgilere göre, Aras, her istediğini yaptıramadığı için diğer bürokratlara örnek olmasından korktuğu İl Genel Sekreteri Ali Salgar ile İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın'ın görevden alınması için kafasına göre parti kararı aldı. Aras, AKP teşkilatından yalnızca İl Genel Meclisi Üyeleri Çiğdem Perihan Aksoy, Ahmet Cengiz, Rüstem Bozkurt ve Gökhan Turan'ın, "yasalara ve teamüllere aykırı olduğu" gerekçesiyle imzalamadığı parti kararını, adeta "şantaj" aracı olarak kullanmaya başladı. Ankara'da güçsüz olan Aras'ın, Kars'ta kendini güçlü hissettirmek ve  bürokratlar üzerinde "aldırırım ha" tehdidinde bulunmak için iki bürokratın görevden alınmasına yönelik olarak aldığı kararı, yukarıda adları yazılı dört il genel meclisi üyeleri dışındaki il genel meclisi üyeleri, merkez ve diğer ilçe başkanları, il yönetimi, AKP’li Kars, Kağızman, Akyaka, Sarıkamış, Digor,  Arpaçay ve Koçköyü Belediye Başkanları ile partinin kadın ve gençlik kolları başkanları imzaladı.
MİLLETVEKİLLERİNİN HABERİ YOK
Ankara'da gücü olmayan AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras'ın, diğer parti yöneticileri ve belediye başkanları ile il genel meclisi üyelerine imzalattırmasının, Kars'ta kendini güçlü hissettirmek, bürokratların gözünü korkutmak ve bu baskıyla her istediğini yaptırmak amacıyla, yasal olmayan ve teamüllere aykırı bulunan karar aldığı ifade edilerek, "Tam Demokrat Parti dönemini hatırlatan bu karardan eğer Başbakan ve partinin diğer yetkili organları haberdar olursa, Remzi Aras'ı görevden alma nedeni sayılır. Çünkü bürokrat atamalarında ve görevden alınmalarda, daha çok bölge milletvekillerinin görüşü alınır. Kars'tan da bu partinin iki milletvekili olduğuna göre, Remzi Aras'ı kimsenin dinleyeceği yok. Zaten, bu sıkıntıdan dolayı böyle komik durumlara düşüyor. Kaldı ki, o da biliyor ki, ne kadar karar alırsa alsın, hangi partiliye imzalatırsa imzalatsın, Aras'ın bu bürokratları görevden aldırması mümkün görünmüyor. Remzi Aras, bunu çok iyi bildiği halde, cebinde taşıdığı bu kararı, gerek görevden alınmasını istediği, gerekse diğer bürokratlar üzerinde şantaj ve tehdit unsuru olarak taşımaktadır." denildi. 
Bu arada, AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras'ın, sırf kendini kanıtlamak ve bürokratlar üzerinde kişisel baskı kurmak için aldığı karardan AKP Kars Milletvekilleri'nin haberi olmadığı ileri sürüldü.
Haber ekleme saati: 13.21-02/05/2007
Haber: Gümüşpala Kortağ Logo: Bülent Kılıç
Ardahan CEM TV’de olacak..

Yaşar Daşdemir Ulusal televziyon kanallarından olan Cem TV önümüzdeki cumartesi günü Saat: 17.00’da Ardahanlı esnafları konuk edecek.Alınan bilgilere göre her hafta cumartesi günü saat 17.00’da yayınlanan, ‘MEMLEKEK SOHBETLERİ’ adlı programa katılacak olan, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Yaşar Daşdemir, Ardahan Esnaf ve sanatkarlar Odası temsilen İskender Yılan, Göle Esnaf ve Sanatkarlar Odasını temsilen ise Enver Demir’in ilin sorun ve sıkıntılarını tartışacakları öğrenildi. Ayını zaman’da Ardahan’ın tanıtımına yapacak olan ve başta bay, kaşar olmak üzere yemek kültürü, giyim kültürü gibi tanıtımlarında yapılacağı program önümüzdeki cumartesi günü saat 17.00’de başlayacak
Haber ekleme saati: 13.02-02/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
1 Mayıs’ı biri sanayide, diğerleri ise çeperin içinde kutlarken
Ardahan’da Meydanlar Boş Kaldı ..

1 Mayıs Tüm Dünya ve Ülkemizde kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı Ardahan’da da iki etkinlikle kutlandı.
Ardahan Köy Hizmetleri Biriminde çalışan ve Türk-İş ile Yol-İş Sendikalarının Ardahan İl Temsilciliğine bağlı işçiler 1 Mayıs’ı kent dışında bulunan Ardahan köy Hizmetleri Hizmet binasının bahçesinde kutlarlarken, Sosyal Demokrat Halkçı Partisi (SHP) Ardahan İl Başkanı Erkan Şahmar 1 Mayıs’ı, yine Ardahan dışında bulunan Küçük Sanayi Sitesi’nde bir bildiri okuyarak kutladı.
Kent içinde ki meydanların boş kahvehanelerin dolup taştığı bir gün ile 1 Mayıs’ı geçiren Ardahan’da polisin aldığı olağanüstü tedbire karşın hiçbir olay olmazken, CHP, DTP ve diğer parti ve sivil toplum kuruluşlarında günün anlam ve önemini anlatan bir açıklama bile yapılmadığı gözlenirken, aynı sesizlik ilçelerde de vardı.
Haberi ekleme saati: 23.12-01/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz Fotolar: Barış Bilgin/Günay Nuh/Deniz Başlı
Nihayet bahar geldi, Herg başladı!..

Ekin başladı.. Baharın yavaştan da olsa gelmeye başladığı Ardahan’da, ekin dönemide başlamış oldu. 
Bölge lisansıyla, HERG’te olarak bilinen tarla sürümüne çıkan bölge köylüsü Nisan ayının ortasında geri gelen kış döneminde geç kaldığı ekin döneminin ara boşluğunu kapatmak için yoğun bir şekilde çalıştığı gözleniyor.

SIKINTILARDA BERABERİNDE GELDİ..

Karların eriyip, tarlaların ekilmeye başlandığı Ardahan’da yaşananbir çok olumsuzluğa AKP hükümetinin tarım ve hayvancılığa verilen desteği çiftçi bilinçsiz bir şekilde kullanınca ekonomik sıkıntı çekmeye başladı. 
İki yılı aşkındır traktör kredilerinin düşük faizle verilmesi köylüyü bir anda sıfır traktör alma yarışına sokarken, gelişi güzel olarak alınan kredilerin geri ödemesi gelince çiftçi, yeni traktör almak için sattığı eski traktörden de olup, sıfır model traktörünü de saltığa çıkarmaya başladığı gözleniyor.

DESİNLER, ‘YENİ TRAKTÖRÜ VAR’ YARIŞI PAHALIYA MAL OLDU!

Traktör kredilerinde yaşanan düşük faiz ve uzun vadeli imkânlara kanan Ardahan köylüsü traktör almak için sıraya girerken son iki yılda Ardahan’da yaklaşık 100 adet traktör satıldığı tahmin ediliyor. Sıfır fiyatları 50 Bin YTL’den başlayan traktörler kapış kapış satılırken son günlerde fiyatların düşmesi köylüye büyük bir darbe vurdu. 50 Bin YTL’lik traktörler banka faizi ile birlikte 60 bin YTL’ye mal olurken, bugün 2006 model bir traktörü ikinci el satış fiyatı 30-35 bin YTL orasında değişmekte. Traktör almak için sıraya giren çiftçiler aldıkları traktörlere plaka taktıktan sonra ortalama 25 Bin YTL zarar ederken bu zararı karşılaması ise 5 yılına bedel oluyor. 

İş değil gösteriş için alındı!

Ardahan’da tarım ayları kısıtlı olması Traktörler sadece ilkbahar ve sonbahar aylarında kullanılmakta. Ortalama iki ay çalıştıktan sonra garajlarda yatan traktörler çiftçinin üretimin arttırmaktan ziyade ürettiğini yok eder duruma geldi. Ardahan çiftçisi birbiri ile yarışırcasına traktör alırken alınan bu traktörler tarımdan çok özel işlerde otomobil olarak kullanılmakta.

Üç bin YTL’lik ekini 100 Bin YTL’lik traktör ekiyor!

Ekin aylarının başlamasıyla birlikte tarlalarda lüks traktörler iş başı yaparken bir tarlaya 2 traktör düşmeye başladı. 
Bir köyün arazisini iki traktör 20 gün içerisinde rahatlıkla ekmesine rağmen her köyde traktör sayısı 15-20 yi bulunca bir tarlaya iki traktör düşmeye başladı. 
Ardahan köylüsü tarlasına ekeceği 3 bin YTL lik arpayı 100 YTL değerindeki traktörlerle ekerken, tarlasında alacağı en yüksel mahsul olan 1/10 oranı ise sadece traktörün bir taklidini ödeyemiyor.
Haber ekleme saati: 22.28-01/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz Analiz Bülent kılıç Fotolar: Fakir Yılmaz/Sarzep köyü
Aktaş Sınır Kapımız Artık Açılsın!

Çıldır Aktaş Kapısı Yapımına 1995 yılında başlanan, Ardahan'ın Çıldır ilçesinin Kenarbel Köyündeki Aktaş Sınır Kapısı artık açılsın diyoruz..! Bölge için hayati önem taşıyan sınır kapımız inşaatına başlandığından bir kaç sene sonra bitirilmesine rağmen (2000) hala açılmış değil. Kantarlarıyla, gümrük binalarıyla, çalışacak memurların lojmanlarına varana kadar yapılmış olan, şimdi ise çürümeye terk edilen Aktaş Sınır Kapımız neden bir türlü açılmıyor hala anlamış değiliz..! 
Bir söylentiye göre; bizi Gürcistan'a bağlayacak olan bu kapının karşı tarafında 50 km'lik yol yapımı engelmiş. Yani karşı taraf Gürcistan 50 km'lik asfalt yapımını ekonomik sebepler öne sürerek yapmıyormuş. Peki bu sebep doğruysa neden bizler ülke olarak yapmıyoruz. 50 km veya 100 km yol nedir ki..? Kaldı ki bu maliyet, getirisi göz önüne alındığında il bütçesiyle dahi karşılanabilir. Aktaş Sınır Kapımızın açılmamasının bir diğer sebebi ise, ülkenin dış politikasından kaynaklanıyormuş... Yani Azerbaycan diyormuş ki, eğer bu kapı açılırsa sınır ticareti ve turist giriş çıkışı Gürcistan üzerinden olurmuş, bu da Azerbaycan ekonomisi için pek iyi bir şey sayılmazmış.  Diğer bir söylenti ise, Laz lobisinin,  Hopa-Sarp  gibi sınır kapılarının önemini azaltacağı ileri sürülerek engel olunması...
İleri sürülen ya da söylenen bu üç sebepte aslında mazeret değil... İleri sürülen ilk sebebe bakarsak pek inandırıcı değil, ki bunu çözmemek bizce  bir bahanedir. İkinci ileri sürülen sebebe bakarsak, Azerbaycan ekonomisine katkıda bulunacağız diye, Türkiye'de illerimiz arasında birinci öncelikle kalkınmasını sağlamamız gereken Ardahan'ı niye tercih etmiyoruz, bunu da anlamış değiliz... Elbette komşularımız önemli ama evimizde kendimize yetecek yiyeceğimiz yokken, komşumuza bunu nasıl verebiliriz ki..! Kaldı ki Ardahan'ın ekonomik düzeyi,  Gayri Safi milli Hasıla (GSMH)'dan aldığı pay, iller arasında en düşük seviyelerde yer alıyor.  Ekonomik gelir olarak sadece hayvancılık yapılan bölgede, hayvancılık bile sübvanse (destekleme) edilmiyor. Sorarım size o zaman, peki bu durumda bölgemiz nasıl kalkınacak..!
Geçmişe bakıldığı zaman, gerek Ardahan gerekse  Kars'ın ülkesini seven, aydın, demokrat ve Kuvay-i Milliye ruhuna sahip iller arasında en ön sırada olduğu görülecektir. Hatta biraz araştırılsa Kanada'nın Doğu Wellington kasabasının, 1855 Kırım Savaşı sırasında Kars-Ardahan halkının topraklarını savunurken gösterdiği anlamlı direniş sebebiyle, Osmanlı İmparatorluğunun Müttefiki olarak katılan İngiltere’nin, Kanadalı Generali Williams'ın teklifi üzerine, kasabanın adının "Kars" olarak değiştirildiğini ve hatta belediye meclisinde "Kars Şeref Köşesi"nin olduğunu göreceklerdir. Fakat ne vahim ki dışarıdan bakıldığında görünenleri, bizler içinde olduğumuz halde görememekte, anlayamamaktayız..! 
1980 darbesi zihniyeti ile başlayan ve 1980 darbesi ile iyice hız kazanan, Kars ve Ardahan'ın  aydınlık yüzüne, geleceğine  yönelik, gerek siyasi gerekse bugünde olduğu gibi ekonomik baskılar hala devam etmektedir. Oysa geçmişte henüz Cumhuriyetimiz kurulmamışken ülkeyi toparlama çabasında olan Kars ve Ardahan halkı pek bilinmediği gibi önce Kars, sonra Ardahan kongresini, Erzurum ve Sivas kongresinden önce yaparak, ilk ismi ile İslâm Şurası Hükümetini daha sonrada Cenub-i Garbi Kafkas Hükümeti'ni kurmuştur.                
Bizlere öğretilmeyen bu çok önemli tarih dersini öğrenmeye çalışmalı, kendimizi bilmeli ve başkalarına da nefesimiz yettiğince bunları anlatarak, bu mirasın sahibi kişiler olarak bizlere nasıl davranılması gerektiğini hatırlatmalıyız.. Çünkü bunu insanlara hatırlatmazsak onlar bizi görmezden geleceklerdir. Bizler haklı olarak bunları talep etmezsek, kimse hakkımızı vermeyecektir. Bizler artık hakkımızı istemeliyiz hatta almalıyız da...
Liseyi Çıldır'da bitiren biri olarak şu dikkati nazarımdan kaçmamıştı. Televizyonlarda görüyoruz... gazetelerde okuyoruz... İşçiler mitingde, memurlar eylemde, öğrenciler protesto yürüyüşünde, Bergama Köylüleri ayaklandı, Hayvan Severler Derneği Kınadı, Domates üreticileri traktörlerle yolları kesti...  Bu tür eylemler önemli sivil toplum hareketleri ve demokratik ülkelerde olması gereken medeni davranışlar. Şimdi düşünüyorum da peki ya; Kars'ta, Ardahan'da her şey süt liman mı? Kars'ın Ardahan'ın hiç mi sorunu yok ? Hiç mi çiftçisi-üreticisi yok ?  Hiç mi öğrencisi yok, yada köylüsü..? Elbette ki var... Hem de hayatta cefanın en ağırını çekenlerden... Lakin arada şu fark var. Kars halkı Ardahan halkı kanaatkar, ezilmiş halk, tenezzül etmeyen onurlu, vatanperver bir halk... Zaten böyle olmasaydı, bugün Kanada'nın Doğu Wellington  eyaletinin ismi hiç "Kars" olur muydu..? 
Tabi ki bunlar güzel şeyler... fakat artık Kars'ın, Ardahan'ın, kelime anlamı "ses getiren yer"  olan ÇILDIR'ın sesini çıkma zamanı gelmiştir. Gerekirse Çıldır'dan Aktaş sınırı kapısına yürümeli ve daha gerekirse Gürcistan sınırına geçerek sesimizi duyurmalıyız. Yoksa Ardahan'la ilgilenen yok. Kimsenin umurunda değiliz. Bu arada en çarpıcı olan husus ise; Aktaş Sınır Kapısı'nın resmi olarak açık görülmesi..! Evet çok ilginç değil mi ? Biz kapı ne zaman açılacak diye beklerken, o sessiz sedasız açılmışta haberimiz yok..! Allah bilir,  kimse kapıyı kullanmıyor diye kapatırlarda!...  
Milletvekillerimiz var ama yeterince seçildikleri milletin vekili olamıyorlar. Hangi millet vekilimiz TBMM kürsüsünden bu konuyu şiddetli bir şekilde ve kaç defa gündeme getirmiştir. Şayet ben, 2005 bütçe görüşmeleri sırasında, Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt'ün kısaca değindiğine  bir kez tanık oldum. Ötesi yok... Peki ya Ardahan AKP Milletvekili Kenan Altun ne yapıyor..? Ya CHP Kars Milletvekili Selami Yiğit..? Selahattin Beyribey (AKP-Kars), Zeki Karabayır (AKP-Kars)...
Sizlere sesleniyorum bölge milletvekillerimiz! Artık vekilliğimizi yapın ve milletinizin sesi olun, sizleri hangi konu olursa olsun TBMM kürsüsünden seslenirken görmek istiyoruz. Sesiniz soluğunuz çıksın biraz!... Kars'ın Ardahan'ın ismini duyalım... Sıkça bahsi geçsin..(!) Tosya milletvekili pirinçleri para etmiyor diye meclis bahçesinde pirinç dağıtarak bu durumu protesto ediyor. Bir diğeri Fındık alım taban fiyatlarını az bulduğu için benzer eylem yapıyor. Peki ya bizim milletvekillerimiz..! Bir ineğin kulağından tutupta meclis bahçesine götürüp, "bölgemizde hayvancılık sübvanse edilsin" diyemez mi ? Sizce de bu fena olmaz mı..? Sesimizi duyurmak adına bu  yapılamaz mı ? Ardahan Milletvekillerimiz, Aktaş Sınır Kapımız açılsın diye Ankara'dan Aktaş'a kadar yürüme eylemi yapamazlar mı ? Bence, bunu yapabilir-yapamazdan öte yapmalıdır! Çünkü bölgemizin buna şiddetle ihtiyacı vardır. Peki, eğer milletvekillerimiz bizlerin sorunlarını çözmeyecekse, bizlerin parlamentodaki sesi olmayacaksa, derdimize derman bulmayacaksa biz neden milletvekili seçiyoruz ki..! 
Kars, Ardahan ve Iğdır halkına saygılarımzla
Kaynak: www.karsardahanigidir.net/Objektif Ajans Gazetesi
ARDAHAN'DA TERS-DÜZ EĞİTİME DEVAM!..

Ardahanlı çocuklar tes/düz oturur eğitim görürler... Geçtiğimiz günler içinde yeni milli eğitim sistemini kamuoyuna açıklayan Milli Eğitim, Ardahan’da ki ters/düz eğitime bir türlü çözüm bulamıyor. 
‘Birleştirilmiş sınıflar’ , ‘Taşımacılık eğitim’ adı altında eğitim görmeye çalışan Ardahanlı çocukların zor şartlar altında almaya çalıştığı eğitimle bir türlü yakalayamadıkları başarı dolaysıyla Türkiye genelinde başarı sıralamasında her yıl sonlarda yer almaya devam ederken, özelikle köy okullarından eğitim verme konusunda yaşanan büyük sorunlar bu başarısızlıkların birinici nedeni olduğu gözlerden kaçmamaktadır. 1. sınıf ile diğer sınıf öğrencilerinin ters/düz oturtularak aynı sınıflar da ders gördükleri Ardahan’ın Çıldır ilçesi Yukarıcanbaz köyünde ki gibi bir çok köy okulu zamanın şartları ve de imkanlarından halen yoksun ve de yoksul olmaya devam ettiği de gözlenmektedir.
Haber ekleme saati: 11.30-01/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
30 kamu binasının 28'i çürük olan Ardahan'da O da; çürük çıktı!

30 binanın 28'i çürük birde stad eklendi! Yaşanan depremler ardından yapılan denetimlerde bir çok kamu binasının kullanılmaz olduğu tespit edilen Ardahan’da şehir stadyumunun da sağlam olmadığı ortaya çıktı.
Kent merkezinde, Ardahan-Göle yolu üzerinde bulunan 75. Yıl Şehir Stadmunun duvarları yıkıldı.
İl Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ati olan stadyumun tribünlerinin yan başında ki 3 metre yükseklikte ki duvar alt zemininin iyi olmaması dolaysıyla yıkıldığı öğrenilirken, Ardahan’da yapılan incelemelerde 1992 yılından bu yana kamu için yapılan 30 binadan 28’inin çürük olduğu ortaya çıkmış ve bir çoğu boşaltılmıştı.
Haber ekleme saati: 10.17-01/05/2007
Haber: www.kuzey anadolugazetesi.com Foto: Deniz Başlı
DR. GÜRBÜZ ÇAPAN’IN GÖNDERDİĞİ CEVİZ FİDANLARIYLA
‘NAMERDE MUHTAÇ OLMAYACAKLAR’

Çapan'dan Kars'a fidan Kars’ta alternatif tarım politikası üzerinde yoğunlaşan Dr. Gürbüz Çapan, ayçiçeği ve mısır tohumundan sonra şimdi de  aşılı ceviz fidanı gönderdi. Çapan’ın gönderdiği aşılı olan 600 ceviz fidanı Kağızman’da köylülere dağıtıldı.
Dr. Gürbüz Çapan, Kars’ın ekonomik etkinliğinin hayvancılık ve tarımcılığa dayandığını ifade ederek, “Ancak, bu etkinlik oldukça kara düzen ve ilkel olarak yürütülüyor. Başka illerde bu işin nasıl geliştiğini gören biri olarak ve bir Karslı olarak bu gördüklerimi Kars’a taşımak istiyorum.” dedi.
Kars’ta ilk olarak hayvancılığın gelişimi için Karslılar’a katkı sunduğunu ve bir çok köyde simental aşısı yaptırarak, daha önce günde 3-5 kilo süt alan köylülerin, bu aşıdan sonra 35 kilo süt almaya başladıklarını, daha önce yılda bir kez kuzu doğuran koyunların da yine yeni bir aşılamayla yılda iki kuzu doğurmaya başladığını ifade eden Çapan, “Ardından, alternatif tarım üzerinde durduk. Yıllardan beridir arpa ve buğdaydan başka ekim yapmayan Karslı hemşerilerime, ayçiçeği ve mısır tohumu göndererek, pazarı olan farklı bir ekim alanına yönelttik. Şimdi de, daha iyi yetişeceği ve verim alınacağı için deneme amaçlı olarak Kağızman’a aşılanmış 600 ceviz fidanı gönderdim. Eğer, fidanların dağıtıldığı hemşerilerim ekimi iyi yaparlarsa iki yıl sonra bu fidanlar meyve vermeye başlayacak. 10 yıl sonra da her ağaçtan 40 kilo ceviz alabilecekler. Düşünebiliyor musunuz, her ağaçtan 40 kilo ceviz. 10 ağaç eken hemşerim 10 yıl sonra 400 kilo ceviz alacak. Bunun pazarı da hazır. Bunun ardından yine aynı yöremize badem fidanı göndereceğim. Bunlar hep pazarı olan ve ekonomik değer sağlayan şeylerdir.” diye konuştu.
10 milyarlık ceviz fidanlarını hibe olarak gönderdiğini ve bu fidanların da Kağızman merkez yanı sıra Paslı, Çilehene ve Kötek’te vatandaşlara dağıtıldığını ve ekiminin yapıldığını ifade eden Dr. Gürbüz Çapan, şunları söyledi:
“Amacım, yetişmemde çok emeği geçen bölgem insanının, tarım ve hayvancılıkta pazarı olan ve ekonomik getirisi bulunan alternatiflere yöneltmektir. Eğer hemşerilerim bunu başarabilirlerse namerde muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Artık hemşerilerim tarım ve hayvancılıkta ekonomik getirisi olan ve çok daha verim elde edebilecekleri alanlarda yetiştiricilik yapmalılar. Bölgemiz, alternatif tarım ve hayvancılığa uygundur.”
Haber ekleme saati: 10.00-01/05/2007
Haber/Fotolar: Gümüşpala Kortağ/Kars
KARS ADD’YE YOĞUN KATILIM

ADD Kars Şube Başkanı Özfer Koçak 14 Nisan günü Ankara Tandoğan’da, 29 Nisan günü de İstanbul Tandoğan’da düzenlenen “Cumhuriyet Mitingi”nin ardından, gözler bu mitingleri düzenleyen Atatürkçü Düşünce Derneği’ne (ADD) çevirdi.
ADD Kars Şube Başkanı Özfer Koçak, kendisinin de Tandoğan’dakine katıldığı Ankara ve İstanbul’daki yüz binlerin katıldığı mitinglerin ardından, üye kayıtlarının arttığını bildirdi.
Yüz binlerin katıldığı her iki mitingden sonra Kars’ta ADD’ye üye olmak için yoğun başvuru olduğunu kaydeden Koçak, “Artık korkudan mı olsa gerek, özellikle AKP’nin iktidara gelmesinden sonra ciddi sayılacak bir üye kaydı yaşanmamıştı. Ama, son iki Cumhuriyet Miting’lerinden sonra, üye olmak için yoğun bir istekle karşı karşıya kaldık. Şu anda tahmin edemeyeceğimiz sayıda bir yönelimle karşı karşıyayız. Bu da gösteriyor ki, artık Cumhuriyet’i ve laikliği koruma konusunda vatandaşlarımız artık yeteri kadar duyarlılaşmışlardır. Bu da bizi, geleceğe dönük karamsarlıktan arındırıyor ve mutlu ve umutlu kılıyor.” diye konuştu. 
ADD Kars Şube Başkanı Koçak, laik cumhuriyetin korunmasından yana olan herkesi Atatürkçü Düşünce Derneği’ne üye olmaya ve destek vermeye çağırdı. 
Haber ekleme saati: 09.53-01/05/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
KAÜ'lüler tuz dağındaydılar..

KAÜ Öğrencileri tuz mağalarında tuz taşı kırdılar Kafkas Üniversitesi (KAÜ) öğrencileri, Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde bulunan tuz dağını ziyaret ederek tuz kristali topladı. 

KAÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. İsa Özaydın'ın nezaretinde gerçekleştirilen gezide Sinema Kulübü kurucuları ve öğrencileri yer aldı. Tuz Dağı'ndaki çalışmaları yerinde izleyen öğrenciler zaman zaman da çekiç ve balyozlarla tuz kırdı. Çalışmanın zorluğunu gören öğrenciler, daha sonra kristal tuz kütlelerini aksesuar olarak kullanmak için topladı. Tuz parçalarının çevreye yaydığı değişik renkteki ışık kırılmalarına hayran kalan öğrenciler, tuz dağını daha çok ziyaret edeceklerini söyledi. 
Haber ekleme saati: 09.41-01/05/2007
Haber/Foto: Bedir Altınok/Kars
Futbolun adının olmadığı Ardahan’da
Kars ve Iğdırspor imkansızlık yüzünden sahaya çıkmıyorlar!

Iğdırspor Bölge illerinde yapılan sportif faaliyetlerin bin türlü başarılı olamaması dikkat çekerken, Gölespor’un Ardahan’ı temsil etmek için 3 Lig Ön Eleme karşılaşmalarının ilk maçında yenilerek, 2007 yılı umutlarını da suya düşürdü.
Ardahan’ın bir türlü 3. ligde temsil edilemediği bölgede, 3. ligde olan Kars ve Iğdırspor futbol takımları da gerekli desteği göremedikleri için beklenen başarıyı elde edememeleri dikkat çekmektedir.
Belediye’nin desteğin çekmesi üzerine morallerin alt üst olduğu Karsspor ile yine aynı sorunu yaşayan Iğdırspor bu haftaki karşılaşmalara çıkmayarak 3’er puanları rakiplerine hediye ettiler.

***Destekler kağıt üzerinde ve sözde kalıyor ..

Bölgede yapılan sportif faaliyetlerin, İl Gençlik ve Spor Müdürlüklerinin resmi çalışmalarının dışına taşmadığı gözlenirken, başta atletizm ve güreş olmak üzere birçok dalda mücadele veren bölgede ki spor severlerde bir türlü verilemeyen tam destekten yoksun olduklarından gerekli başarıyı elde edemedikleri görülüyor. Futbol kulüplerinin isimlerini oluşturmalarına karşın, sporculara gerekli desteği veremeyen belediyelerin yanı sıra bölge işadamlarının spor7a ve sporcuya ilgisizliği bu başarısızlıklarda birinci etken olduğu da bildirildi.
Haber ekleme saati: 09.31-01/05/2007
Haber Analız: Fakir Yılmaz/Ardahan
2006 Faaliyet raporlarını kamuoyuna açıklayamayan
Belediyeler yolda kaldılar!..

Bir öğretmenin bulunduğu yukarıcanmaz okulundada eğitim ters-düz!.. Resmi törenler dışında adları duyulmayan Ardahan’da ki belediye yöneticilerininbaşında bulunduğu 1 vilayet, 5 ilçe ve 3 belde belediyesinin durumları içler acısı halde..
Vatandaşın şikayetçi olduğu, beleiye yöneticilerinin imkansızlıkları öne sürdüğü belediye çalışmalarının yok denecek kadar az olduğu Ardahan’da ki arızalı belediye araçları durumu adeta özetler gibi..
Göreve geldiklerinden bu yana gözler görülür ciddi bir çalışma ve de yatırım yapamayan Ardahan’da ki beledilerenin durumu içler acısı halde..
Biri merkez olmak üzere 5 ilçe 3 belde belediye başkanlığının bulunduğu Ardahan’da, belediyelerin ne gibi bir çalışma yaptıkları yönünde kamuoyuna bilgi vermedikleri gözlenirken, kent merkezleri başta olmak üzere mahale, cadda ve sokakların çamur deryası içinde bulunması dikkat çekiyor.

***Kendi kazıdıkları çukurlara düşüyorlar!..

Posof ilçesi hariç geriye kalan tüm belediyelerin başta su ve kanalizasyon sorunuda yaşarken, 9 belediyenin de ekonomik sorunlarını bir türü çözemedikleri gözlenmektedir. Bu nedenle başta alt yapı olmak üzere bir çok sorunun üzerine gödemeyen Ardahan ve ilçelerinde ki belediyeler zaman zaman kendi kazıdıkları çukurlarada düşerek yaşadıkları duruma adeta fotoğraf çıkartmaları dikkat çekiyor. 
Göle belediyesi de çukura düşmüştü.. Park, bahçe gibi çalışmalardanda yoksun Ardahan’da ki belediyelerin hemen hepsinin (makam araçları hariç) kullandıkları araçların tümü ya miadi geçmiş, yada hardaya dönmüş halde olduklarıda görülmektedir. 2006 yılında ve önceki yıllarda ne gibi çalışmalar yaptıklarını da meclislerine sundukları kağıt üzerinde ki faaliyetlerle anlatan belediyeler, hizmette adeta yolda kalmış durumda olmaları dikkat çekiyor.

**İLÇELER’DE DE DURUM FARKLI DEĞİL..
3’ü AKP, 3’ü CHP, 3’ü DYP’li olan beledielerden olan ve Ardahan’ın en büyük ilçesi olan Göle Belediyesi olmak üzere diğer ilçe ve de belde belediyelerinden de durum İl belediyesinden farklı değiller...
Haber ekleme saati: 23.52-30/04/207
Haber: Fakir Yılmaz Foto: Barış Bilgin/Ardahan-Tuğba Yılmaz/Göle
Galatasaray’dan Yukarıcanbaz’a tam destek

Bir öğretmenin bulunduğu yukarıcanmaz okulundada eğitim ters-düz!.. Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Yukarıcanbaz İlköğretim okuluna İstanbul/Galatasaray eğitim kurumlarından yardım eli uzandı.
Aynı zamanda bu köylü olan İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Mustafa Göller’in girişimleriyle başlatılan çalışma sonucu, İstanbul Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray ilköğretim okulu görevlileri ve de öğrencileri kardeş okul olarak ilan ettikleri, Ardahan’ın çıldır ilçesi Yukarıcanbaz köyünün İlköğretim Okuluna bir yardım kampanyası düzenlediler.
28 öğrencisi bulunan Yukarıcanbaz köyü öğrencilerine yapılan giyecek, kırtasiye ve de kitap yardımı köye ulaştırılmak üzere yola çıktığı bildirildi.
Haber ekleme saati: 22.52-30/04/2007
Haber/Fotolar: Doğan Yücel/İstanbul
AKKUŞ'tan Iğdır'a teşekkür..

Yaşar Akkuş Ak Partiden aday adaylığı için ismi geçen Yaşar Akkuş, Iğdır'da yapılan bir ankette, Iğdır'da Ak Partide 1 sırayı aldı. Iğdırlıların yakından tanıdığı Akkuş, Ankarada Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Ak Parti Altındağ  ilçesiyerel yönetim başkanlık görevinin yanı sıra Ankara'da Iğdırlı İş adamı olarakta tanınmaktadır.Yaşar Akkuşla yaptığımız görüşmede,'ben bir Iğdırlı olarak Iğdır'a ne türlü bir faydalarım olur. Ak Partinin tek başına iktidar olacağından herkes emin olsun. Bende Ak Parti saflarındayım. Iğdırlılar yapılan ankette beni 1 sırada seçtikleri için teşekkür ediyorum. Bende yakın zamanda Iğdır'a gelip, vatandaşlarımla kucaklaşıp ne sorunları varsa çözülmesi içni gereken girişimlerde bulunacağım.' dedi.
Haber ekleme saati: 22.47-30/04/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
KAI’liler İzmir’de bir araya geldiler ..

Yurdun her yerinde varlar, ama Kars Ardahan, Iğdır'da yoklar.. Ardahan, Kars ve Iğdır’dan göç ederek ülkenin çeşitli metropol şehirlerine yayılan hemşerilerimizin bir çatısı altında birleştiği Kars-Ardahan Iğdır Derneklerinden olan İzmir KAI düzenlemiş olduğu birlik gecesinde bu kentte bulunan hemşerilerimizi bir kez daha bir araya getirdi.
İzmir KAI Dernek Başkanı Turan Yalçın’ın başında bulunduğu ekibin organize ettiği birlik gecesinde bir araya gelen hemşerilerimiz yerel müziklerimiz olan davul zurna eşliğinde bol bol halay çekip, stres atarlarken, Kafkas Halk Oyunları ekibi ve PEKTEMİR Orkestranın muhteşem gösterisi ve müzikleri katılımcıları coşturdu.
Birlik gecesinde bir araya gelen hemşerilerimize hitaben bir konuşma yapan Göleli eğitimcilerden olan Öner Osmanoğlu, birlik beraberliğin önemine değinirken, KAI Dernek Başkanı Turan Yalçın ise bu tür etkinliklerle bir araya getirmeye çalışılan hemşerilerinin tanışıp, kaynaştığının söyledi.
Ardahan ile Çıldır İlçesi ozanlarından olan Yener Yılmazoğlu’nun türküleriyle son bulan gecede tek sıkıntı yer darlığı olması katılımcıları üzerken, bir daha ki bu tür organizelerin geniş alanlarda yapılması çağrıları yaptılar.
Haber ekleme saati: 22.44-30/04/2007
Haber/Fotolar: Tuncer Polat-İzmir
DERNEKLER KERVANINA AKÇAKALE’DE KATILDI

Ağcakaleliler bir araya geldiler İstanbul’da bulunan Kars ve Ardahanlı hemşerilerimizin dernekler vasıtasıyla örgütlenmesi bütün hızıyla devam ediyor. Bu örgütlenmeye son olarak Çıldır’ın en güzel köyü olan Tarihi Akçakale’de eklendi. Akçakale Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adıyla kurdukları derneğin seçimini yaptılar. Kurucu Başkan Yılmaz Kılıç’ın Başkanlığında Şehremin’de yapılan Genel Kurul’a, 95 kayıtlı üyeden 70 kişi katıldığı Genel Kurul,  Dernek Başkanlığına  Emekli Memur Yılmaz Kılıç, Yönetim Kurulu Üyeliklerine İş Adamı Erdal Sarıçayır, Mesut Cimşit, Ensar Sarıçayır, İdris Sarıçayır, Yücel Cimşit ve Sürmeli Çaylak getirirken, Denetim Kurulu Üyeliklerine ise Ünal Kılıç, Enver Sarıçayır ve Selahattin Cimşit seçildiler. 
Seçim bittikten sonra bir konuşma yapan Dernek Başkan Yılmaz Kılıç, derneği kurmalarındaki amacın köylüler arasındaki birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu belirterek,” İstanbul ve civar şehirlerde yüzlerce köylümüz yaşamlarını sürdürmektedirler. Ancak hiç birimiz, diğerini tanımıyoruz. Özellikle gençler arasında büyük kopukluk var. Yeni yetişen geçlik, bazen aynı mekân da çalışmalarına rağmen, bir birlerini tanımamaktadırlar. Amacımız, bu iletişim kopukluğunu ortadan kaldırarak, köylülerimiz arasında birlik ve beraberliği sağlamak, Sosyal ve Kültürel konularda birliktelik oluşturup, örf ve adetlerimizi yaşatmaktır.” dedi.
Haber ekleme saati: 22.30-30/04/2007
Haber/Foto: Ümit Kılıç/İstanbul
ARSİAD diğer sivil toplum örgütlerinden yoksun 
basın açıklaması yaptı

Gökmen Çapan Ardahanlı Sanayici İşadamları Derneği son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı yaptı. 
Ardahan Kongre Caddesi üzerinde bulunan ARSİAD binasında yapılan toplantıya katılan gazetecilerle bir süre sohbet eden Başkan Gökmen Çapan, ülkenin önünü açacak olan tek çarenin demokrasiye devam olduğunu belirtti.
Daha önce diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir araya gelinerek yapılacağı duyurulan basın toplantısına son anda katılmaktan vazgeçen ATSO ve diğer sivil toplum örgütü yöneticilerinden yoksun yapılan toplantı da ARSİAD olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminin tüm kesim tarafından olduğu gibi gelişmelerin yakından takip edildiği bildirildi.
Bugün saat 15.30’da düzenlenen basın toplantısı ardından yapılan yazılı açıkla aynen şöyle;

Basın Açıklamasıdır


Son günlerde ülkemizde yaşanmakta olan süreci kaygıyla izlemekteyiz. Ülkemizde son 4 yılda yakalanan ekonomi, insan hakları ve ülkemizin uluslar arası arenada yakalamış olduğu çıkışın bazı siyasi ve anti demokratik uygulamalarla sekteye uğratılmak istenmesi ARSİAD (Ardahan Sanayici ve İş Adamları Derneği) olarak bizleri kaygılandırmaktadır. Ülkemizdeki refah seviyesinin artması ve milletimizin daha huzurlu, mutlu olması, gençlerimizin geleceğe daha umutlu bakması ve yabancı yatırımcıların ülkemize gelmesi için ülkemizde sivil irade ve istikrar şarttır. Ülkemizin dış dünyada tekrardan üçüncü dünya ülkesi olarak algılanması ülkemize çok şey kaybettirecektir. Bütün bu nedenlerden ötürü, ARSİAD olarak diyoruz ki bütün sorunlar milletin hür iradesiyle seçilmiş saygın meclisimizin çatısı altında sivil iradeyle çözülmelidir. Türkiye yeni bir krizi ve kutuplaşmayı yaşamamalıdır ve yeniden bir on yılını heba etmemelidir. Söz konusu olaydan sonra tüm halkımız,  medyamız, aydınlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve siyasi partilerimiz demokrasiden yana tavır koymuşlardır ve bu durum güzel ülkemiz adına son derece sevindiricidir. 
Laiklik ve cumhuriyetimizin diğer temel değerleri Türkiye de değiştirilmeyecek derecede halkımız tarafında da bir yaşam tarzı ve kültür haline getirilmiş ve özümsenmiştir. Müdahaleler ülkemizi yeni krizlere, karmaşalara ve kutuplaşmalara götürdüğü ve ülkemize hiçbir faydasının olmadığı önceki örneklerinden de halkımız tarafından açıkça görülmüştür. Hepimizin asıl ihtiyacı istikrar, hoşgörü, kalkınma, insan haklarına daha çok saygı ve demokrasidir. Halkımızda, iş dünyası da bu yönde tavrını açık ve net ortaya koymuşlardır. 
Gelin ülkemizi yeni bir maceraya sürükleyerek çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini karartmayalım. Tekrardan onlarca yıl kaybetmeyelim. Herkesi sorumluluğunu farkında olmaya davet ediyoruz. Bu cennet ülke hepimizin sahip çıkalım.
Gökmen ÇAPAN/ARSİAD Başkanı
NECEDİ?/Gümüşpala Kortağ

Gümüşpala Kortağ Herkes de biliyor ki, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle başlayan krizi Meclis Başkanı Bülent Arınç tetiklemiştir.
Ulusal basında okumuş, televizyonlarda izlemişsinizdir.
23 Nisan resepsiyonunda, gazeteciler, Başbakan Erdoğan’la birlikte yakaladıkları Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a sormuşlar:
“Paşam, Cumhurbaşkanı adayını biliyor musunuz?”
Paşa gülmüş:
“Biliyorum.”
“Kim?”
“Zamanı gelince öğrenirsiniz.”
Gazeteciler zamanı gelmeden bombayı patlattılar:
“Cumhurbaşkanı adayı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül.”
***
Ayıklana ayıklana ve de orduyla konuşa konuşa, son güne kadar Başbakan’ın adayının Vecdi Gönül olduğu herkesin bilgisiydi.
Sonra...
Başbakan, Meclis Başkanı’yla görüşüyor, durumu anlatıyor.
Gazetelerin yazdığına ve televizyonların açıkladığına göre, daha önce ve de üstüne basa basa “Çankaya’ya dindar birini çıkaracağız” diyen Arınç, muhalefetin, sivil toplum kuruluşları ve askerin üzerinde sessiz kalacağı Vecdi Gönül ismine itiraz etmiş.
Demiş ki:
“Vecdi Gönül olmaz. Eğer Vecdi Gönül olursa, ben de aday olurum.”
Başbakan sormuş:
“Kim olsun?”
Arınç, Başbakan’a dönmüş:
“Ya sen, ya ben, ya da Abdullah Gül.”
Bu üç kafadardan Abdullah Gül’ün aday gösterilmesi, açıkça meydan okumaydı.
Çünkü, Gül, Arınç’ın tanımladığı “dindar” biriydi.
***
Süreci biliyorsunuz...
Gül’ün adaylığı açıklandığının gecesi, Genelkurmay Başkanlığı oldukça sert mesajlar içeren muhtura yayınladı. Ardından, milyonlar Çağlayan’da, “Türkiye laiktir, laik kalacak” diye haykırdı. Sonra, ilk tur oylama Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. 
O ana kadar sessiz kalarak, Gül’ün adaylığını direttiğini kabul eden Meclis Başkanı Arınç, sonra bir açıklama yaptı.
Dedi ki:
“Ben böyle bir dayatmada bulunmadım.”
Ardından ne dese bağenirsiniz:
“Sayın Cumhurbaşkanımız Necdet Sezer iyi biridir, keşke ikinci kez seçebilsek.”
Adam tam bir Acem İsmail canım.
Acem İsmail kim?
***
Acem İsmail, Demokrat Parti döneminin Arpaçay bölgesi sorumlusudur. O zaman bu sorumlulara “ocak başkanı” denirdi. 
Ocak başkanı Acem İsmail’in astığı astık, kestiği kestiktir. Özellikle “İnönü” diyene düşman olur, karakollarda dövdürürmüş., Çünkü arkasında, hikmetinden sual olunmayacak kadar güçlü ve zalim Demokrat Parti iktidarı vardır. Acem İsmail, kaymakam bile dövecek kadar işi ileri götürmüştür.
Sonra, 27 Mayıs ihtilali olur. İsmet İnönü başbakandır. 
Acem İsmail, önceleri 27 Mayıs ihtilalini önemsemez, kendini yine ocak başkanı görür ve yaydığı korkuyu sürdürür.
Ama, işler hiç de Acem İsmail’in devranı gibi gitmemektedir. Önce kerdeşlerini götürürler, ardından çocuklarını.
Acam İsmail bakar ki, iş ciddi, sabah erken üzerini bile giymeden pijamalarıyla yola düşer, İncedere’ye gider. Yörenin sayılı isimlerinden ve hiç bir zaman CHP’den kopmayan rahmetli Bahçeli Taşçı’nın evinin önüne gelir:
“Ay Bahçeli kirva, nerdesen çıh dışarı?”
Bahçeli Taşçı dışarı çıkar ki, bir de ne görsün, memur, kaymakam döven Adalet Partisi’nin ocak başkanı Acem İsmail’in rengi kaçmış, korkudan dizleri titriyor.
Sorar:
“Noldu İsmail ağa.”
Acem İsmail, içeri girmeden, bütün köylü duyacak şxekilde sorar:
“Aya ay Bahçeli kirva, sen Allah’ını seversen söyle

 

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 7128 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI