Reklam
Bugun...


LİGE ANCAK KATILABİLDİ AMA İLK MAÇTA KAYIP ETT!
Bölgesel Amatör Lig (BAL) Ligi karşılaşmasında deplasmandan puanla dönen Kağızman Gençler Birliği Spor'la evinde karşılaşan Ardahan temsilcisi ligin ilk maçında yenildi. BAL Ligi 2. Bölge, 3. Grupta mücadele eden Kağızman Gençler Birliği Spor, hafta sonu deplasmanda karşılaştığı Serhat Ardahan Spor'u 3-1 mağlup ederek Kağızman'a 3 puanla dönerken, Ardahan'ı temsil eden ve lige katılmama ile karşı karşı iken bir iş insanının sahiplenmesi ile sahaya hazırlıksız çıkan takım güven vermedi.

LİGE ANCAK KATILABİLDİ AMA İLK MAÇTA KAYIP ETT!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw
ÇILDIRLI AS SUBAY ERZİCAN'DA HAYATINI KAYIP ETTİ! POSOFLU ÇAVUŞ'TA HAYATINI KAYIP ETTİ!
arşiv haber 04/11/2021 tarihli haber/yorum/reklamlar
Nöbet kulübesinden düşüp, hayatını kayıp ettiği ileri sürülen Göleli Asker'den sonra Çıldırlı olduğu öğrenilen bir Assubay'ın vatani görevini yaptığı Erzincan'da nedeni belli olmayan bir sebeple hayata göz yumduğu öğrenildi. Öte yandan Ardahan'a bağlı Posof Savaşır (Cancak) köylü Uzman Çavuş Onur Işık'ın da hayata göz yumduğu öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, Ardahan'ın Şeytan kalesinin bulunduğu Çıldır ilçesine bağlı Yıldırımtepe (Rabat) köyü nüfusuna kayıtlı olan Astsubay Onur Aktemur, dün sabah görev yaptığı Erzincan'da hayatını kayıp ettiği öğrenildi.  

ONDAN GERİYE BU FOTOĞRAF KARESİ KALDI

Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu'nun da yeğeni olduğu öğrenilen 1985 doğumlu şehit Astsubay Onur Aktemur, evli ve iki çocuk babasıydı. Neden öldüğü öğrenilemeyen Ardahanlı Assubay İstanbul Küçükçekmece'de toprağa verildiği alınan bilgiler arasında oldu.

POSOFLU ASKER'DA HASTALIK KURBANI!..
Öte yandan Ardahan'a bağlı Posof Savaşır (Cancak) köylü Uzman Çavuş Onur Işık'ın da hayata göz yumduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre İlik Kanseri yüzünden hakkın rahmetine kavuştuğu öğrenilen 24 yaşında ki bekar Uzman Çavuş'un
Cumartesi (yarın) öğlen namazına müteakip köy mezarlığında toprağa verilecek.
ARDAHANLI TAKSİCİ HAYATA GÖZ YUMDU!..
 
Diğer yandan Ardahan'ın merkez de sevilen isimlerinden olan Taksici Mustafa Tekçe sabah saatlerinde aniden rahatsızlanarak hakkı rahmetine kavuşmuştur. Tekçe'nin cenazesi öğle namazına müteakip yeni mahalle mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

ŞİŞLİDE, BOĞAZDA YÜZMEK!.. -2

Gazetecilik, dergicilik, televizyonculuk mesleği içindeki yoğun koşuşturna arasında 34 yıldır aksatmadığım günlük yazılarımdan biri daha olan bugünkü yazımı yazmak için oturduğum yerin  sahibinin Kars’lı olduğunu öğrendiğim kahvede çay ısmarladığım garsonun nedense sivemden mi, tipimden mi, giyimimden mi bilmem ama durup, durduk yere bana memleketimi sorduktan sonra kendisininde Dersim diyemeyip, 'Tunceliliyim ama Elağız'da yaşadım' diyen emekçi garsona bulunduğum yerin mahalle adının ne olduğunu sorduğum da “Abi şu an Yeni Mahalledesin,” Aha burası da Kartal Belediyesi,” diyordu, acımış çayı getiren garson abi..


Yani betonun rant olduğu söyelenen ülkenin CHP'li Belediyesinin dev gibi, beyaz binasına bakarken, hemen önünde yükselen yeni, beyaz gelinlik  misali güzel bir binası olan belediyenin olduğu gibi çayımı yudumladığım tepenin deniz manzarasını kapatan binanın inşaat ruhsatının nasıl olupda alındığını düşünüyordum…
Gerçi rant denince suların durduğu ülkemde valilik ve adliyenin pencerelerinden dışarı bakıldığında görülen ve yol ortasında yükselen Ardahan'daki bina inşaatı aklıma geliyorsa da, orada da CHP'li Belediye olduğunu hatırlıyorum. Neyse, “devletim diyen iktidar, Karagöl mahallesi halkı dert etmiyorsa bana ne?” diyerek geçiyorum orayı…
Ve şu an bulunduğum 151 köyü ve 39 ilçesi olan İstanbul'a ve dünyaya bakayım diyorum…
Ve Fransa'dan sonra Almanya'nın gol atma girişimi ve Biden’lı ABD'nin 2023 yılı öncesi çıktığı sahada nasıl oynayacağı ve Trump’u götüren ABD seçimlerinin hemen ardından başlayan maçta defansa kimi koyacağını düşünürken, 5 yıldır niye tutuklu olduğu halen anlaşılmayan Selahattin Demirtaş'ın “Devran” isimli kitabını okuyan Arınç'ın da damat gibi saha dışı kaldığı şu günlerde, ben farklı bir yöne bakıp, hemşerim olan batı kentlerindeki Belediye Başkanlarından olan İstanbul Şişli'nin ulusalcı, AK saçlı, Belediye Başkanına bir önerimden bahsedeceğim.
Aynı öneriyi pandemi yasaklarına takılıp, zoraki kaldığım ülkemin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan, Aktaş, Türkgözü (Badele) yetmedi yeni ipek yolu olarak adlandırılan Kars-Tiflis-Bakü Demir Yolu gümrük kapılarının olmasına karşın ithalatçısı, ihracatçısı ve tırcısı olmayan Ardahan'ın Çıldır ilçesinin yeni kaymakamına da benzer bir teklifte bulundum.
Bu teklifimin birincisi “yüz yılın projesi” denip, açılması düşünülen ve mavi boğazın gemi yükünü hafifleteceği söylenen İstanbul Kanalının abisi olacak olan İstanbul boğazına sıfır olmazsa da Beşiktaş'a komşu Şişli ilçesinin Ardahanlı Belediye Başkanına idi.
Ve AK saçlı Başkan'a "Ardahanlı olmanın farkını ortaya koyup, denize sıfır komşu olan Şişli'ye bir sahil yapamaz mıyız? Bunu ve buna benzer projeler yaparsanız farklılık yaratırsınız" demiştim. 
"Çünkü Belediye Başkanlığı, kaymakamlık, valilik, siyasetçi, bilim adamı, önder dediğin çöpçüyle poz vermek, itfaiye hortumu tutmakla, köyleri ziyaret etmek değil, ülkenin ve dünyanın dikkatini çeken projeler üretmektir. 21 yaşındaki Fatih'in gemileri karadan denize yürütmesi bunun en bariz örneğidir" demiştim.
Yani, “İstanbul boğazına paralel bir sahil yapılabilir mi? diyerek farklılığını ortaya koymasını istediğim hemşehrim CHP'li Şişli Belediye Başkanına önerdiğim bu fikrin aynısını benzerini Çıldır için demiştim..
Bu fikrimde Van Gölünden sonra Doğu Anadolu'nun en büyük gölüne sahip, yarısı Gürcistan'ın diğer yarısı bizim olan Aktaş Gölüne de sahip Çıldır ilçesinin yeni kaymakamına da sunmuştum.
Kendisiyle ilk tanıştığımızda, "Sayın kaymakam fark yaratan bir kaymakam ol" diyerek.


Gerçi aynı düşüncelerimin birisini de “sahil yapılabilir mi?" dediğim İstanbul boğazına benzeyen bir köprünün yapıldığı ve bana göre dünyaca ünlü İstanbul boğazına rakip olan güzelliğiyle İzmit körfezindeki Osman Gazi köprüsünün ayaklarının altında kalan ve yine bir hemşehrimiz olan birinin Belediye Başkanlığını yaptığı Dilovası Başkanına da sunmuştum. “Sanayi artıklarıyla, gece kondularıyla, hava kirliliğiyle köy görünümünde olan Dilovası'nın zehirli dereleriyle değil, Belediyesinin logosuna yerleştirilmiş bu köprüyle boğaza nazır bir kent olarak gündemde olması gerekir' derken..
İşte aynı teklifi ve önerilerimi tanışmamızın üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen Merkez Bankası başkanları, SERKA Genel Sekreteri gibi erkenden yerinden alınan Malazgirt çocuğu olan genç kaymakama, Çıldır gölüne sahip ilçenin en büyük mülki amirine de önermiştim, "Çıldır gölüne bir sahil yapın" diyerek..
Bilmem ama Arınç'ın Avrupa Birliğine yeniden göz kırpan Başkan Erdoğan'ın öncelikle Demirtaş ve Kavala gibilerini bıraktıracak reformlar yapılması gerektiğini söyleyen ama “bir mafya adamı” için neredeyse bakan yapılmalı' diyen Bahçeli'nin söylemleri ardından Saraydaki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı bile..
Yani Libya'ya giden geminin Alman deniz kuvvetlerince durdurulması ve adeta “buraya sahil yapamazsınız Türkiye' demesiyle bir durumla karşılaştığımız gibi İstanbul Boğazına ve  Çıldır Gölüne de bir sahil yapma cesareti, yürekliliği ortaya koyabilir mi mevcut yöneticiler ve de ünlü bürokrasimiz. Anıtlar Kurulu diyeceğimize “Çöken, virane olan harabeleri koruma kurulu' denecek kurum bu önerilerine izin verir mi onu da bilmem..
Ha bu ara birçok yapısı depreme dayanaklı olmadığı tespit edilen ama insanların oturmaya devam ettiği binaları eski ve balkonları çökmesin diye korumaya alınan Kartal'da Belediye Meclis Üyeliği de yapan Ardahan Damal eski Belediye Başkanı, İBB'de de maaş alıp, almadığını sıkça sorup, ama hala cevap alamadığım CHP'li Gülcemal Fidan'a Cuma namazı çağrısı yapan cami ile kent içinde harabe halinde olan, tren geçtikçe sallanan raylar altındaki Kilisenin arasında rastladım..
Harebe kilisenin duvarından çıkıp, yeşeren fidanı haber diye fotoğraflarken karşılaştığım Ardahanlı Fidan'la ayaküstü tartışmamdan dolayı, “Yazım yine uzadı” diyerek bu meseleyide bir dahaki yazıma bırakayım dedim...

arşiv 13/01/2016 tarihl haber/yorum/haberler

Rodi Baz’ın acı günü…
Ardahanlı Gazeteci-Yazar Rodi Baz’ın babası Mehmet Şahin vefat etti. 91 yaşında aramızdan ayrılan Mehmet Şahin, bugün Esenyurt’ta düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir yakalandığı Akciğer Kanseri nedeniyle Avcılar Medicana Hastanesi’nde tedavi gören Mehmet Şahin, 11 Ocak pazartesi sabahı hayata gözlerini yumdu. Mehmet Şahin, bugün Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’ndaki Merkez Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Gülbahçe Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kalabalık bir topluluğun katıldığı cenaze törenine HDP Ardahan İl Başkanı Ergün Koç, Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) Başkanı Fakir Yılmaz, Kars Ardahan Iğdır Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (KAISİAD) Başkanı Orhan Gökçe, Hoçvan Dernekler Federasyonu (HOÇFED) Başkanı Yakup Mavzer, Ardahan Kültür Evi Başkanı Efrail Çiftçi, çok sayıda köy ve ilçe dernek başkanları ile Rodi Baz’ın gazeteci meslektaşları katıldı.

Babasını toprağa vermenin üzüntüsünü yaşayan Rodi Baz, acı gününde yanında olan tüm dostlarına teşekkür etti.

arşiv 03/03/2007 tarihl haber/yorum/haberler

Gazeteci nazo ile.. 

03/02/01/-03/2007 Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

Çıldırlı kızakçı 
Seçimlere doğru KARS politikası..

 

Siyasi kulislerde genel seçimlerin erkene alınacağı yolundaki söylentiler üzerine, Kars’tan aday olacak isimler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Mevcut görüntüde bağımsızların öne çıktığı görünüyor. Siyasi gözlemciler, Dr. Gürbüz Çapan’dan sonra, DTP’nin de bağımsız girmesiyle, Kars’ta iki bağımsız, bir de partilinin milletvekili seçilebileceğine dikkat çektiler. Siyasi gözlemciler parti adayları konusunda da, Karslılar’ın “sürpriz adaylara hazır olmaları” gerektiğini ifade ettiler.
***AKP
Genel seçimlerde, en büyük yarış iktidarda olan ve anketlerde halen birinci parti olarak gösterilen AKP’de yarışacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “gençleşme” ve eşi Emine Erdoğan’ın “her ilden bir bayan milletvekili” projesi, milletvekilliği beklentisi olan genç ve bayanların iştahını kabarttı. Siyasi gözlemciler, projenin sürmesi durumunda, mevcut milletvekillerinin listeye sokulmayacağını ileri sürerken, bu konuda en şanslı isim olarak İl Başkanı Remzi Aras’ı gösterdiler. Gözlemciler, Ankara’da ikamet eden İl Başkanı Aras’ın, sürekli genel merkezle irtibatlı olduğuna dikkat çekerek, “Eğer gençleşme projesi seçime gerçekten yansırsa, özellikle Zeki Karabayır’ın aday gösterilmesi zor olur. Selahaddin Beyribey de, yine listenin ikinci sırasına konulur ve liste bir il başkanı Remzi Aras’a verilir.” görüşünü savundular.
Bu arada, İl Genel Meclisi Üyesi Çiğdem Perihan Aksoy’un da, kadın kotası olması durumunda adaylığa sıcak baktığı  kaydedildi. 
Öte yandan, partinin Kars’ta kurucu il başkanı olan ve 2002 seçimlerinde yapılan önseçimde birinci çıkmasına karşın aday gösterilmeyen Mahmut Esat Güven, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Salğar, Tarım İl Müdürü Yusuf Yurdalan ve İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın’ın yakın çevrelerine “aday olmak istedikleri”ni söyledikleri konuşuluyor.
Diğer yandan, sık sık gittiği Ankara’da sürekli kulis yaptığı bildirilen Akyaka’nın AKP’li Belediye Başkanı Bulut Öztürk ise, “Liste birden gösterilirsem aday olurum.” dedi. 
Öte yandan, “aday olacağı” söylenilen Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun, yakın çevresinde, bir dönem daha Belediye Başkanı olmayı düşündüğünü söylediği kaydedildi. 
***MHP
Aday belirleme konusunda en sıkıntılı parti MHP gibi görünüyor. MHP’de, şu anda Gürcan Dağdaş, Ümit Yılmazer, Yüksel Akbaba, Harun Yenice, Aslan Aydar ve Atilla Kaya’nın adı geçiyor.
Ancak, siyasi gözlemciler, çok aday lı MHP’de Gürcan Dağdaş’ın liste birden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakıyorlar. Siyasi gözlemciler, “Gürcan Dağdaş, bağımsız adaylığı döneminde aldığı oylarla MHP’ye pazarlık usulüyle gitti. Tabir yerindeyse, ‘Kars’ta güçlüyüm’ dedi. Şimdi parti yönetimi, büyük olasılıkla Dağdaş’ı Kars’a gönderecek ve ‘bağımsız aday iken bu kadar oy aldın, parti adayı olarak seçilip 
gel’ diyecekler. Dağdaş, ‘gitmem’ diyemez. Çünkü kendisini Kars’ta güçlü göstererek partiye girdi.” görüşünü savundular. 
MHP’de listenin ikinci sırasına ise muhasebeci Yüksel Akbaba’nın önerileceğini, ancak kabul edip etmeyeceğinin bilinmediğini vurguladılar.
***CHP
Genel Başkan Deniz Başkal’a yakınlığı nedeniyle İl Başkanı Ekrem Alp’in adaylığına kesin gözüyle bakıldığından dolayı, artık bu partide aday enflasyonu yaşanmıyor. Ancak Ankara’da, daha önce DYP’den aday gösterileceği ileri sürülen İlhan Aküzüm’ün CHP’yle flört halinde olduğu bildiriliyor. 
Siyasi gözlemciler, son aylardaki çıkışı nedeniyle Kürt kesimini küstüren Genel Başkan Baykal’ın, Aküzüm’ü aday gösterebileceği üzerinde duruyorlar ve “İlhan Aküzüm’ün CHP’den aday gösterilmesi sürpriz sayılmasın.” diye konuştular.
CHP’de aday olacağını açıklayan bir isim ise, Kars Belediyesi eski Başkanı Selahattin Filtekin. Bir süre önce Kars’a gelerek nabız yoklayan Filtekin, “Aday gösterilirim, gösterilmem bilemem. Ama ben adaylık başvurusunda bulunacağım.” demişti.
Bu arada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in hukuk danışmanı Reşat Şamiloğlu ile Osmaniye Defterdarı Süleyman Yardımcıel ile sanatçı Yavuz Bingöl’ün de liste birden gösterilmesi durumunda CHP’den aday olmak istedikleri öğrenildi. 
***DYP
Bu seçimde diğer bir aday enflasyonu da, anketlerde barajı aşacağı bildirilen DYP’de yaşanıyor.  DYP’de, İl Başkanı Mikail Akbay, Battal Akbaba, Selim Belediye Başkanı İlhan Çiftçi, Sabri Güner ile Subutay Akalay liste birden gösterilirse aday olmayı düşünüyorlar.
***BAĞIMSIZLAR
Bu seçimde, en çok şans tanınan isimler ise bağımsız adaylar.
Henüz adaylığını açıklamayan Dr. Gürbüz Çapan’ın aday olması ve seçime bağımsız girmeleri durumunda DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak’ın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
Haber ekleme saati: 17.44-03/03/2007
Tahlil: Gümüşpala Kortağ/Kars
ŞİPŞAK YEŞİL KART

Vali sistemi denetledi.. Yeşil kart alacak olan vatandaşlar artık kapı kapı dolaşmayacaklar. Vatandaşlar, günlerce süren işlemlerini, Vali Mehmet Ufuk Erden’in girişimiyle oluşturulan “Tek Adımda Hizmet Bürosu”nda en fazla 10 dakikada yaptırabilecekler. 
Yeşil kart alacak vatandaşların kapı kapı dolaşmamaları için ilgili kurumların birer temsilcilerinden oluşan "Tek Adımda Hizmet Bürosu" Kars Valiliği giriş katında hizmete açıldı. Açılışa Valisi Mehmet Ufuk Erden, vali yardımcıları Mustafa Özkaynak, Doğan Demirtaş, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, İl Genel Sekreteri Ali Salgar, daire amirleri ve muhtarlar katıldı.
Açılışta konuşan Vali Mehmet Ufuk Erden, ""Tek Adım Hizmet Bürosu olarak Valiliğimizde en uygun yeri tespit ederek burayı ayağa kaldırdık, bilgisayarlarla donattık. Vatandaşlarımız taleplerini ilgili kuruma yaptıklarında, her aşamadaki araştırma buradan yapılacak. Her birimin servisi ve görevlileri ‘Tek Adım Hizmet Bürosunda’ çalışacaklar. Vatandaşın artık kurum kurum dolaşmasına ihtiyaç kalmadan biz internet ortamında müracaatlara cevap vereceğiz ve ilgili kurum bunun kararını çıkartacaktır. Tek Adım Hizmet Bürosu İlimize hayırlı olsun, önemli olan emek ve zaman kaybını olabildiğince önlemekti bu da bu şekilde temin edilmiş olacaktır." dedi.
Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak ise, "Başbakanlık genelgesi ile tüm il merkezlerinde ve nüfusu 50 bini geçen ilçelerde tek adımda hizmet bürolarının kurulması emredildi. Vatandaş, önceden işlemlerini kurumları tek tek dolaşarak yaptırıyordu ve bu da büyük bir zaman kaybına neden oluyordu. Başbakanlık genelgesi doğrultusunda oluşturduğumuz bu büroda vatandaş sadece müracaatını ilgili bürosuna yapacak, gerekli sorgulamaları yaptırıldıktan sonra evrakları teslim edilecek. Vatandaşlarımızın zaman kaybına uğramamaları için çok güzel bir hizmettir" diye konuştu.
Vatandaş, bundan böyle yeşil kart evraklarını tamamlayabilmek için; Belediye, Tarım Müdürlüğü, SSK, Tapu, Bağ-Kur, Trafik ve Sağlık Müdürlüklerini birer birer dolaşmayacak ve her kurumdan tahsis edilen birer görevlinin bir arada bulunacağı bu bürodan işlemlerini yaptırabilecekler.
Haber ekleme saati: 17.43-03/03/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
Dedeşen köyünün muhtarı vefat etti

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Dedeşen köyünün muhtarı uzur süredir yaşadığı hastalık sonucu vefat etti. Evli üç çocuk babası olduğu öğrenilen 63 yaşındaki Mehmet Yazıcı bugün düzenlenen cenaze töreni ile Dedeşen mezarlığına defin edilirken, Yazıcı ile birlikte yerel seçimlerden bu yana Göle’de ölen muhtar sayısı da üç’e çıktı. Bilindiği gibi daha önce de Göle’nin Damlasu ve Durançam’ın köy muhtarları ölmüştüler. Öte yanda aynı ilçenin üç köy muhtarı da istifa etmesi dolaysıyla yerlerine vekilleri atanmıştı. Bu köyler, Hoşdülbent, Senemoğlu ve Çardaklı köyleriydi. Balçeşme köyünün muhtarı ise kaymakam tarafından görevden alınmış, ancak yapılan itirazla seçimle bu göreve gelen muhtar yeniden görevinin başına dönmüştü.
Haber ekleme saati: 17.19-03/03/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
IĞDIR BELEDİYE BAŞKANI İSVİÇRE'DEKİ GURBETÇİLERİ'DE ZİYARET ETTİ

Başkan hemşerihleriyle birlikte görülüyor. Iğdır belediyesi tarafından Hollanda’nın Lahey Kentinde düzenlenen, ‘Hocalı Soykırımı Ve Yakın Tarihte Türklere Yapılan Katliamlar’ konulu konferansa k atılmak üzere Hollanda’ya giden Iğdır Belediye Başkanı Nurettin Aras konferanstan onra İsviçre’de yaşayan Iğdırlı hemşerilerini de ziyaret ederek Ermeni Soykırımı Meselesini İsviçre’de de kamuoyuna iyi anlatmalarını İstedi.i
İsviçre’nin Zürich kentinde 11 yıldır kendi iş yerinde iş hayatını sürdüren Iğdırlı İşadamı Murat Akaras'ın iş yerinde bir toplantı düzenleyen Başkan Aras, Iğdırlı İşadamlarından Iğdır’a yatırım yapmalarını da istedi ve her konuda yardımcı olacağı sözünü Verdi. Bu arada Murat Akaras 6 Mart günü İsviçre’nin Lozan kentinde kalabalık bir toplulukla Ermeni Soykırımını anlatmak için bir yürüyüş yapacaklarını söyledi. Başkan Aras İsviçre’den Almanya'ya oradan da Iğdır’a hareket edecek.
Haber ekleme saati: 17.02-03/03/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
KAYABEYİ BARAJI BURAYA YAPILACAK!

Kura'ya buradan gem vurulacak.. Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan ve bu yıl yapımına başlanacağı ilan edilen Kayabeyi Barajının yapılacağı yeri görüntüleyen arkadaşımız Volkan Özkan barajın yapılacağı alanı fotoğraflayarak, siz okurlarımızın ve Ardahan kamuoyunun merak ettiği alanı tespit etti.
Bilindiği gibi geçtiğimiz gün ihalesi yapılan ve yapımı için start verilen Kayabeyi Barajı Ardahan merkezden geçen ve Hazar denizine kadar uzanan Kura Nehri üzerinde yapılacak.
Elektrik enerjisi üretecek olan Kayabeyi barajı ile birlikte yapılacak olan Köroğlu Barajı projeleri Şubat ayı içinde ihaleye çıkarılmıştı.
Kura Nehri üzerine yapılacak olan Köroğlu ve Kayabeyi Barajlarının yapılması için Özel Sektör Firmalarıyla Yap-İşlet-Devret Modeli ile teklif alınmış, ihaleye çıkartılmıştı. 
Haber ekleme saati: 15.01-03/03/2007
Haber: Fakir Yılmaz - Foto: Volkan Özkan
Ardahan derneğinden teşekkür ve sitem

Ardahan derneği teşekkür ederken sitem etti.. 25 Şubat’ta İstanbul/Bakırköy’de düzenledikleri kan kampanyası ile bir ilke gerçekleştiren İstanbul/Kağıthane Derneği kampanyalarına destek verenlere teşekkür, katılmayanlara ise sitem ettiler. Dernek yönetiminin bu konuda yaptığı yazılı açıklama aynen şöyle;
Sayın çok kıymetli Ardahanlı hemşerilerim, bilindiği üzere ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümü münasebetiyle İstanbul’da ki Ardahanlı Dernekler olarak Kızılay bünyesinde Ardahan Kan Bankası’nın kurulması için 24-25 Şubat günlerinde Bakırköy Özgürlük Meydanın da kan kampanyası düzenlemiştik. 68 Dernek Yöneticisi ve bunların arasından seçilen 20 kişilik yürütme kurulundan sorumluluk sahibi olan ve aldığı sorumlulukları yerine getiren görevlilerle birlikte, kampanyaya gelerek kan veren ve kan vermek istediği halde kişisel bazı sebeplerden dolayı kan vermesi imkansız olan ve bu suretle kişisel sorumluluğunu yerine getiren herkese şahsım ve Derneğim adına teşekkür ediyorum. Bazen bir milyon Ardahanlı vatandaşımızın yaşadığı söylediğimiz İstanbul da sadece 277 ünite kanın alınmış olması ve bu kan veren birçok kişinin de Ardahanlı olmadığı bir süreçte gerekli çalışmayı yapmayan başta Dernek Yöneticileri ve haberi olduğu halde gerekli katkıyı sunmayan her Ardahanlıyı vicdanı ile baş başa bırakıyorum. 
Derneklerin asıl amaçlarının insan sevgisi üzerine kurulması gerektiğini, kültür yozlaşmasına sebep vermemek için hemşerileri bir çatı altında toplamak, gençlerimizin asimile olmadan hayatlarını idame ettirmelerine ve iyi eğitim almış kalifiye bir vatandaş olmasına katkı sunmaktır. Yan yana durmak için insanlarda paylaşımın esas olduğunu ve yapılan her olumlu toplumsal faaliyete bir birimize çelme takmadan kayıtsız destek vermemiz gerektiğini anladığımız zaman Yönetim görevimizi yerine getirmiş olacağız.  Dernekçiliğin, Dernek Yöneticiliğin ve üstlenen sorumluluğun yazılı ve görsel basında yer alacağım diyerek sadece Basın Açıklamalarında bulunmak olmadığını ve siyasi parti ve kişilerin toplantılarında yönetici olarak boy göstermek, alkışlanmak ve alkışlamak olmadığını fark ettiğimiz zaman Ardahan için bir şeyler yapmanın gayreti içine gireceğiz. 
Önümüzde ki süreçte örgütlü gücümüzün daha sağlam temeller üzerine kurulacağı ve pekişeceği, kendi ayakları üzerinde duracağı, önyargıların değil aklıselim bir anlayışın hüküm süreceği bir ARDAHAN PLATFORMU oluşması temennilerimle;
Mutlu, başarılı, sağlıklı bir gelecek ve birliktelik diliyorum. 
Saygılarımla; 
Güven DOĞRUYOL
ARDAHAN KÜLTÜR VE YARD. DER. (AKYAD) Y.K.BAŞKANI 
DTP hayvancılık üzerine eğitim verdi

AB'yi tanıyorlar.. Programın amacı bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak olup Türkiye Cumhuriyeti ve AB tarafından fonlanmaktadır. Program Devlet Planlama Teşkilatı’nın koordinasyonunda yürütülmektedir.
Program 13 ili kapsamaktadır: Konya, Karaman, Kayseri, Sivas, Yozgat, Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinde uygulanacak olan programın ana bileşenlerinden biride tarım ve hayvancılık bileşenidir.
Tarım ve hayvancılık bileşeni bu 13 ilde yayım elemanlarının eğitimi ile en az 4000 çiftçinin eğitimini öngörmektedir. Bu amaçla her iki hedef grup için bölgelerde eğitim ihtiyaç analizi yapılacak ve buna göre eğitim programları dizayn edilerek uygulanacaktır.
Amaç: eğitim ihtiyaç analizlerinin amacı yayım elamanlarının ve çiftçilerin acil sorunlarına eğitim yoluyla cevap verebilecek konuların tespit edilmesidir.
Katılımcılar:
Yayım elamanları için yapılacak çalışma toplantısına tarım danışmanları, tarım il ve ilçe müdürlüğü teknik personeli PUB-tarım ve hayvancılık bileşeni koord., DSYB, arı yetiştiriciler birliği, il ilçe ziraat odaları , üretici birlikleri kooperatifler teknik personeli ziraat mühendisleri odası, veteriner hekimler odası teknik personeli ve ilgili sivil toplum kuruşları teknik personeli davet edilecektir.
Çiftçiler için yapılacak çalışma toplantısına ise PUB-tarım ve hayvancılık işleri koord. Tarım il müdürlüğü yetkilileri (şube müdürleri vb.) il ve ilçe ziraat odaları başkanları, kooperatif bölge birliği başkanları, kooperatif başkanları, üretici birlikleri başkanları, DSYB başkanları, arı yetiştiriciler birliği başkanları, önder çiftçiler, üniversiteler. Öğretim görevlileri, ziraat mühendisleri odası, veteriner hekimler odası yetkilileri ve ilgili sivil toplum kuruluşları davet edilecektir.
Genel çerçeve ve program:
Çalışma toplantısında kart tekniği kullanılacaktır böylece tüm katılımcıların fikirleri alınmış ve tüm fikirlerde görünür hale getirilerek kayıt altına alınacaktır. Toplantıyı bölge tarımsal eğitim koordinatörleri yönetecektir. 
Haber ekelme saati: 13.29-03/03/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya/Ardahan
Ziraat Odası projesini tanıttı

AZO'nun toplantısına ilgi büyüktü.. Ardahan Ziraat Odası bünyesinde geliştirilen “ARDAHAN İLİ VE KÖYLERİ ÇİFTÇİ EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIK MERKEZİ PROJESİ” kamuoyuna tanıtılması için dün Ardahan İl Kültür Müdürlüğünde bir panel düzenlendi.Panele başta Ardahan Valisi Murat Yıldırm, İl Tarım Müdürü Fevzi Karakoç, Ardahan ve köylerinde gelen çiftçiler ve Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural katıldı. Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen Ardahan ili ve Köyleri çiftçi eğitimi ve danışmanlık merkezi açılış konuşmasını yapan Ardahan ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, “TRA2 ( AĞRI, ARDAHAN,IĞDIR, KARS) DÜZEY 2 BÖLGELERİ  KALKINMA PROGRAMI  kapsamında 17 temmuz 2006 tarihinde  Ardahan Ziraat Odası başkanlığı tarafından sunulan “Ardahan ili ve köyleri çiftçi eğitimi ve danışmanlık merkezi projesi”  kabul edilmiş ve 08.12.2006 tarihinde imzalanan sözleşme ile resmen faaliyetlerine başlanmış bulunmaktadır.Projemizin öncelikli faaliyeti,  ekibini oluşturmak olmuştur.Ben de ekip içerisinde yer alan arkadaşlarımı yanıma davet ederek kendilerini tanıtmaktan gurur duyuyorum.Proje içindeki değerli arkadaşlarıma bugüne kadar göstermiş oldukları gayretlerden dolayı teşekkür ederim.Bununla birlikte ; projemizin yazım aşamasında ve faaliyete geçtik ten sonrada her zaman yanımızda olan ve bizlerden desteğini, ilgisini eksik etmeyen İl Tarım müdürlüğümüze şahsında  Fevzi Karakoç’ a teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilirim. Projemizde iştirakçi olarak da yer almakta olan İl Tarım müdürlüğümüzün yanında ; Otbiçen, Ölçek, Tunçoluk köy muhtarlıklarına da  teşekkür ederim.Yapmış olduğumuz tüm çalışmalar ; Avrupa Birliğine  girme sürecinde olan Türkiye ve  bu süreç de çok önemli yere sahip olan Ziraat dalının,   geçimini tarım ve hayvancılık dan sağlayan Ardahan’ın  değerli halkını da  bu yarışta da var olduğunu göstermek ve AB düzeyine getirmek için   çalışmalarımızı tüm gayretlerimizle sürdüreceğimizi gururla söyler, beni sabırla dineldiğiniz için teşekkür ederim” dedi
TRA2 ( AĞRI, ARDAHAN,IĞDIR, KARS) DÜZEY 2 BÖLGELERİ  KALKINMA PROGRAMI  kapsamında 17 temmuz 2006 tarihinde  Ardahan Ziraat Odası başkanlığı tarafından sunulan “Ardahan ili ve köyleri çiftçi eğitimi ve danışmanlık merkezi projesi hakkında bilgi veren  proje koordinatörü Türkan Bilgin, “çalışmalarımız sonucunda Ardahan çiftçisi Eğitime dayanarak yapacağı uygulamalar sonucunda daha üstün verim alacaktır. Projemizi detaylı bir şekilde ele alırsak, şu ana temellerde oluşmaktadır. 
Proje adı: Ardahan İli ve Köyleri
Çiftçi Eğitimi ve Danışmanlık Merkezi Projesi
Proje Tutarı: 101.349,76 Euro
Hibe Tutarı: 91.214,78 Euro 
Ardahan Ziraat Odasının Katkısı: 10.134,98 Euro
AB Hibe Oranı: % 89,99
Ardahan Ziraat Odası Katkı Oranı: % 10,01
Projenin Genel Amacı: Bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltıp daha fazla rekabet gücü oluşturarak, ekonomik ve sosyal kalkınmaya, gelir getirici aktivitelerin eşitlendirilmesine, insan kaynaklarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Projenin özel amacı: Ardahan ilindeki; çiftçilerimize modern tarım teknikleri eğitimi ve danışmanlık merkezi hizmeti vererek birim alandan almış oldukları geliri artırmak ve bu suretle refah seviyelerini yükseltmektir. Bu amaç doğrultusunda
100 çiftçimize modern tarım teknikleri konusunda 12 hafta eğitim verilecektir. Bu eğitim kursları sonunda kursiyerlere yapılacak uygulamalarda; 1000 kg Tritikale, 200 kg Yonca, 2000 kg Arpa ve 2000 kg Buğday dağıtımı yapılacaktır.1000 büyükbaş hayvana brucella aşısı ve kene uygulaması yapılacaktır. Ziraat mühendisi ve Veteriner Hekimimizle çiftçilerimize danışmanlık hizmeti vererek
bilgiye en kısa yoldan ulaşmaları Sağlanacaktır. Bu uygulamalar sonucunda; Çiftçilerimiz birer model Çiftçi olacaklar ve yaşadıkları yerlerde tarım konularında öncülük yaparak birer önder çiftçi olacaklar. Tarım ve Hayvancılığı daha bilinçli ve danışarak yapacaklar.
Birim alanından aldıkları verimi artırarak gelir seviyeleri yükselecektir” demişti. 
Haber ekleme saati: 13.25/03-03/2007
Haber: Özkan Karakaya Fotolar: Barış Bilgin
Iğdır'da konuşan Çelik: '20. yılın en büyük keşfi  internet

Milli Eğitim Bakanı Iğdır'daydı.. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, incelemelerde bulunmak amacıyla geldiği Iğdır'da 'Küreselleşme Sürecinde Türkiye' adlı bir konferans verdi.
İnci Düğün Salonu'nda yapılan konferansta konuşan Bakan Hüseyin Çelik, "Ülkemizde neler oluyor, Anadolu'yu başbakanımız başta olmak üzere gezerek sorunları tespit ediyoruz. Benden 24, 48, 72 saat önce bir müsteşar yardımcımızın koordinesinde 22 genel müdürümüz, birim amirimiz, bütün genel müdürlerimiz Iğdır'a geldiler. Buralarda bir fotoğraf çekiyorlar. Biz ile geldikten sonra varsa açılması gereken yerler açıyoruz, arkadaşlarımız bu süreç içinde ilin valisi, ilçe kaymakamları, il müdürleriyle görüşerek sorunları tespit ediyorlar. Bu sorunların hangisi mahalli imkanlarla çözülebilir, hangisi Ankara'dan çözülür. Bunu zamana yayıyorlar. Bizim her zaman söylediğimiz 5 T sistemiyle çözüm yollarını arıyoruz. Bu 5 T; 'Tespit, Teşhis, Tedavi, Takip, Tekmil'. Sonunda bize bu sorumluluğu veren halkımıza tekmil vereceğiz. Ben Iğdır''a bakan olduktan sonra bu 5. kez gelişimdir. Milletime hizmet etmekten mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum" dedi.
Küreselleşme sürecinde Türkiye'nin hangi aşamada olduğunu ve Türkiye'nin 73 milyon nüfusuyla nerede olduğuna bir bakmak istediğini belirten Bakan Çelik, "Küreselleşme sözcüğü son zamanlarda değişik tanımlarla ortaya konulmaktadır. Kristof Kolomb'un Amerika kıtasını keşfetmeden önce dünyada 3 kıta vardı. Ondan sonra dünyada iki kıta daha keşif edilmiş oldu. Dünyanın daha geniş olduğu belirlendi. Daha sonra buharlı geminin çıkmasıyla ticaret daha kolaylaştı. Bugün Japonya'da meydana gelene bir gripten New York'ta hasta olmak mümkün. Bana sorsalar '20. yılın en büyük keşfi nedir?' diye, ben internet olduğunu söylerim" diye konuştu.
Haber ekelme saati: 23.40-02/03/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
Posof'ta kurtuluş coşkusu

Posof'ta kurtuldu Posof ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı. Tören, saat 09:15'de kaymakamlık önündeki Atatürk anıtına çelenk sunularak saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Daha sonra Alpaslan Caddesi Kayabaşı Mahallesi'ndeki şehitlik ziyaret edildi ve askeri manga tarafından saygı atışında bulunuldu. 
Kutlama töreni Alpaslan Caddesi Halit Paşa İlköğretim Okulu önünde devam etti. Kaymakam Oğuz Alp Çağlar, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Yalçın Karahan ve Belediye Başkan Vekili Erdal Taşkıran halkın bayramını kutladılar. 
Törende konuşan Posof Belediye Başkan Vekili Erdal Taşkıran, “Bu toprakları bizlere vatan yapan, şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Kutlamalarda şiirler okundu. Posof Lisesi halk oyunları ekibi gösteri sundu. Tören resmi geçitle son buldu.  Törene, Ardahan Vali Yardımcısı Halil Karbuz, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Damal Kaymakamı Mehmet Yıldız, ilçe yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
Haber ekleme saati: 23.21-032/03/2007
Haber/Foto: Alper Turgut-Posof
CHP Göle İlçe Başkanı Çetin: 
“Dün dost olanlar bugün neden düşman!”

Baki Çetin ilginç açıklamalarda bulundu Göle Kaymakamı ile Göle AKP’li İl Geneal Meclis Üyeleri ve Göle AKP İlçe Başkanı arasında yaşanan tartışmalara Göle CHP İlçe Başkanı Baki Çetin’de katıldı.
Kaymakamın, Göle Kaymakamlığı görevinden alınması isteğine kadar gelişen olayları yakından takip ettiklerini belirten Göle CHP İlçe Başkanı Baki Çetin, ‘dün dost olanların bugün neden düşman olduğunu benim gibi tüm Göle merak etmektedir’ dedi.
CHP Göle İlçe Başkanı Baki Çetin’in gazetemizi ziyaret ederek, ‘Göle’de yaşanan son olaylarla ilgili’ başlıklı açıklaması aynen şöyle; 
Göle’de ki KÖY/DES çalışmaları ve sayın kaymakamın AKP İlçe Teşkilatı ve İl genel Meclis Üyelerinin bir birleri hakkında yaptıkları açıklamalarla ilgili bazı tespitlerde bulunduklarını, ve bunun halka açıklama yapma gerekli liğine inandık.
1- Göle’de yapılan KÖY/DES İhalelerinde sayın kaymakamımız ve AKP’li İl Genel Meclis Üyeleri ile birlikte yapılmıştır. O zaman çıkan söylentileri, ‘İş yapmadan para verildi’ hep birlikte üstünü örtme yoluna gitmişlerdir.
2- Köy yollarının büyük bir kısmı yapılmamış olup, ilgili köy muhtarlarınca dilekçe verilmesine rağmen gerek bürokraside ve AKP’li yöneticilerce hiç bir işlem yapılmamış olup, iş mualakta bırakılmıştır.
3- Bütün bu olayları göz önüne getirirsek, yani bugüne kadar birlikte hareket eden bürokrasi ve AKP’liler nasıl oldu da şimdi gazetelere demeçler vererek, bir birlerini suçluyorlar. ‘Suçluyorlar, çünkü rant paylaşımı 
anlaşmazlığı ortaya çıkmıştır.
4- Sayın AKP Göle İlçe Başkanı bu olayların merkezinde olup, ihale yapıldığında sözleşmeye imza atan sayın İl Genel Meclis üyeleri de buna destek olmuşturlar.
Bugün, dün birlikte oldukları bürokrasi ile çıkar menafaatleri ters düştüğü için karşı olmuşlardır.
Bizler gerek bürokrasinin, gerek AKP’lilerin yaptıkları bu usulsüz işlerin ve aralarında ki çıkar çatışmaların İlçemize verdiği büyük zararı görmekte olup , iligilerle bu konularda her yönüyle mücedele edeceğimizi ve tüm bu işlerin hesabını soracağımızı sayın Göleli hemşerilerimize ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Haber ekleme saati: 19.09-03/03/207
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Göle konuşuyor ..

Fakir Yılmaz> Yukarıda ki manşet haberimiz gibi Göle’nin diğer ilçelere nazaran konuştuğunu göreceksiniz.
Gazetelerimizin bu ilçemizde günlük olarak yayınlanmasının da etkisinin inkar edilemeyeceği bu ilçemizde yaşananların, her ne kadar birileri tarafından, sadece ve sadece yağcılık ve de başlarını okşatmak için kapatılmak istenmesi ise yaşananların önüne geçilememektedir.
Çünkü, bu ilçenin insanlarının doğruyu gördüğünü ve bizimde bu doğruları yazdığımız bugün, yaşanan sorunlar ilçe kaymakamın görevden alınması isteğine kadar gelmiştir.
Göle’yi adeta iktiye bölen KÖY/DES tartışmalarının bir taraftanda Adliyelerde devam ettiğini bilmeyenlerin yarın kimin ak, kimin kara olduğunu göreceklerdir.
Çünkü, halkın haklının yanında olduğunu, bugün pusanların yüzlerinde ki renk alıp renk vermelerinde anlaşılıyor.
‘Bakalım bu işin sonuna’ derken asıl olanın Göle’ye olduğunu da görmek gerekir. Çünkü, konu Göle’nin yolları ve suyudur ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
Ardahan kan veriyor ..

Düzenlenen kampanyaya 7'de 70'e herkes katılıyor Ardahan’ın kurtuluşu dolaysıyla İstanbul’da bulunan derneklerin düzenlendiği kan kampanyası İstanbul’dan ziyade Ardahan’da yankı buldu. Bilindiği gibi İstanbul’da bulunan Ardahan dernekleri geçtiğimiz 25 Şubat’ta İstanbul/Bakırköy’de bir kan kampanyası düzenlemiş, ancak beklenen başarı sağlanamamıştı. İstanbul’da ki bu yönde düzenlenen çalışmaya beklenen destek olmazsa da, Kızılay ile Ardahanlıların ilk kez düzenlediği bu güzel etkinlik Ardahan’da beklenenin üzerinde hayat buluyor.
İstanbul’dan sonra Ardahan’da da Ardahanlılardan kan alan Kızılayın, bölge de oluşturmayı amaçladığı kan bankası için başlatmış olduğu kampanyaya Ardahan’da büyük ilgi var. Vatandaştan idarecesine kadar herkesimin severek destek verdiği kampanya, dünde valilikte devam etti.
Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk ve eşinin ilk olarak verdiği kan ile başlatılan kampanyaya dünde Ardahan Valisi Murat Yıldırım destek verdi.
Valilikte kurulan kan alma reyonuna valilik çalışanlarının yanı sıra valilikte işi olan vatandaşlarda kan bağışında bulunarak destek verdiler.

****Avukat ve Gazetecide destek verdi ..

İki gün içinde 200 ünite kan toplandığı öğrenilen kampanyanın devam ettiği Ardahan’da düzenlenen kampanyaya idareciler gibi vatandaşlarda destek veriyor. 
Avukat Müzeyyen Çiftçi ile Gazeteci Özkan Karakaya ve Valilik Basın Müdürlüğü Görevlisi Süleyman Yıldırık gibi birçok vatandaşın kan vererek desteklediği kampanyanın Belediye ile Valilik ardından diğer ilçelerde ve de kurumlarda da devam edeceği bilgisi alındı.

****AK Parti İl Başkanı kanda veremedi!

İki gündür devam eden kan kampanyasına Ardahan’da ki yöneticiler ile vatandaşlar büyük destek verirlerlekn, kan kampanyasına davet edilen AK Parti İl Başkanı Nusret Koyuncu yüksek tansiyon nedeniyle kan veremedi.
Hbaer/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan
IĞDIR'DA ADRESE DAYALI NÜFUS SAYIMI VALİNİN EVİNDEN BAŞLADI ..


Vali nüfus sayımına cevap verirken Iğdır Il Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğünce başlatılan, ‘Adrese dayalı nüfus sayımı’ 72 görevli tarafından yapılacak. İlk sayımı Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlının konutunda yapan İl Vatandaşlık ve Nüfus Müdürü Hasan Hahraman yaptığı açıklamada, ‘vatandaşlarımızın sayım cetvelindeki sorulara doğru beyanda bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yazılmayan vatandaşlara 250 Ytl. yanlış beyanda bulunanlara 500 ytl sayım tamamlanıp listeler askıya asıldıktan sonra sayılmayan ve yanlış beyanda bulunanlara 2 bin 360 Ytl para cezası verilecektir dedi.
Vatandaşlık ve Nüfus Müdürü Hasan Kahraman ilçeleriyle birlikte 168 bin nüfusu olan Iğdır’daki sayımımız önümüzdeki nisan ayında tamamlanacaktır dedi. 
Evinde sayım memurlarının sorularını cevaplayan Iğdır Valisi eşiyle birlikte 2 kişi olduklarını beyan ederek, ‘Adrese dayalı bu sayımın vatandaşlarımız açısından ve de devlet açısından çok yararlı olacağını tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bu işlem üzerinde ciddi şekilde durmaları köylerimizde yaşıyan erkek kadın okula gidecek olan küçüklerin belirlenmesiyle buna göre de planlı bir çalışma yapılarak yerleşim birimlerine daha güzel bir devlet hizmeti gidecektir.’ dedi
Haber ekleme saati: 17.05-02/03/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
Posof bugün, Damal yarın kurtuluyor!

Damal ve Posof'un eski kurutuluş törenlerinden iki kare Ardahan ve Çıldır’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümlerinin kutlandığı, Hanak’ın ise sadece çelenk törenleri ile bittiği kurtuluş etkinlikleri Damal ve Posof’ta sürüyor.
Bugün Posof'un Düşman İşgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümünü kutlanırken yarında PosoDamal'ın kurtuluşu için bir dizi tören düzenlenecek.
Belediye ve Kaymakamlıkların birlikte organize ettiği kurtuluş törenleri havaların soğuk olması dolaysıyla büyük ilgi görmezken, yöneticilerin içi boş kurtuluş etkinliklerinde günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarla etkinlikleri adeta öylesine geçirdikleri gözleniyor.
Haber ekleme saati: 16.57-02/03/2007
Haber/Fotolar: www.damalbelediyesi.com-www.posof.net
AK Parti İl Başkanlığı
“İŞLERİ ÇÖZECEK OLAN İKTİDARDIR, ÇÖZÜMDE İKTİDARDADIR!”

Iğdır Valisinin eşi öğrencilerle Başta Yem Bitkileri için verilen destekler olmak üzere birçok sıkıntılarının olduğunu belirtip, önce CHP Ardahan milletvekilinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan ardından, Ardahan valisini ziyaret eden ve daha sonra AK Parti İl Teşkilatını ziyaret eden köy muhtarlarına AK Parti Ardahan İl Teşkilatından cevap geldi.
Partiyi ziyaret eden muhtarların kapı kapı dolaşmasının anlamını olmadığını belirten AK partililer, sorunları yakında bildiklerini ve bunların çözümü için gerek teşkilat gerek ise iktidar olarak büyük mücadele verdiklerini belirttiler.
Köy muhtarlarının dile getirdiği yem bitkisi desteği ödemelerinin 15-20 güne kadar ödeneceğinin de müjdeleyen AK Partililer, iktidarların döneminde yapılan bu desteğin devamı için ellerinden geleni yaptıklarını belirtirlerken yaşanan gecikmenin iktidarlarının suçunun olmadığını, bu istenmeyen gecikmenin yapılan bazı şikayetler nedeniyle geciktiğini belirttiler.
Dün, AK Parti Ardahan İl Başkanlığını ziyaret eden ve AK Parti Ardahan İl Başkanı Nusret Koyuncu ile İl Başkanı Yardımcısı Engin Şanlıtürk ile görüşen muhtarlar sıkıntılarının çözümü konusunda yardım istediler.
Muhtarların sıkıntılarını dinleyen Koyuncu ve Şanlıtürk, yem bitkisi desteğinin yanında birçok desteği köylüden esirgemeyen AK Parti’nin yaşanan sıkıntıların çözümü için 4 yıldır gerek il teşkilatı, gerekse milletvekili ile hükümet nezlinde büyük çaba verdiğini, bunun açık örneğinin köylerinin yol ve su sorununun en aza indirilmesi için geçen yıl 19 trilyona yakın paranın getirildiğini, bu yıl da 17 trilyon daha getirildiğini, traktör kredileri gibi bir çok kredilerin alınmasında kolaylıklar sağlandığını belirtirler.
Köylünün yapılan bazı şikâyetler nedeniyle mağdur olduğunun farkında olduklarını belirten AK Parti İl Başkanı ve Yardımcısı, bu konuda başta İl Tarım Müdürü ile olmak üzere Destekleme Genel Müdürlüğü ve Teftiş kurulu ile bazı görüşmeler yaptıklarını belirtirlerken, konuya Tarım Bakanının da vakıf olduğunu ve danışmanı kanalıyla çok yakında takip ettiğini söylediler.
Sorunların çözümünün iktidarda olduğunu belirten AK Parti İl Başkanı Nusret Koyuncu ve İl Teşkilat Başkanı Engin Şanlıtürk, sonuç vermeyen, iktidarla alakası bulunmayan, konulara vakıf olmayan kişi ve kuruluşların kapısını gezmenin ve toplantılar düzenlemenin boş olduğunun, çözümün iktidar da olduğu bir yerde bu sorunların yine iktidarca çözüleceğinin bilinmesine de dikkat çektiler.
Bazı siyasilerin iktidarın yaptığı işlere sahip çıkmaya çalıştığını, ‘Ardahan’ın sorunlarını meclise taşıyorum’ diyerek, dünyayı Ardahan’ın başına güldürdüğünü belirten Koyuncu ve Şanlıtürk, tezeği meclise götürmekle sorunların çözülmediğini de belirtiler. Bunun Ardahan’ın tanıtımının değil Ardahan ve Ardahanlıya hakaretten öte bir şey olmadığını, Öyle, ‘ben toplantı yaptım, sorunları çözdüm’ deyip iktidarın yaptıklarına sahip çıkmakla bu işlerin olmayacağını da o siyasilerle herkes bilmelidir dediler.
Haber ekleme saati: 16.25-02/03/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
VALİ EŞİNDEN ÖĞRENCİLERE SICAKYAKLAŞIM

Iğdır Valisinin eşi öğrencilerle Iğdır  Valisi Saim Saffet Karahisarlı'nın eşi Fatma Karahisarlı, İl Jandarma Komutanı Osman Nuri Erkan'ın eşi Lütfiye Erkan ile birlikte Yüzbaşı Abdurrahman Özalp İlköğretim Okulu ile Mehmet Çavuş İlköğretim Okulundan bir kısım öğrencilere Jandarma Komutanlığının yemek salonunda öğlen yemeği verdi.
Karşılıklı sohbet havası içerisinde ve çok sıcak geçen yemekte öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Hanımefendinin sıcak yaklaşımından dolayı öğrenciler içlerinden geldiği gibi konuşup, isteklerini dile getirdiler. Fatma Karahisarlı öğrencilere yaş gruplarına göre kitap ve kalem hediye etti. Fatma Karahisarlı; "Çocukların toplumsal hayata alışması ve birbirileriyle kaynaşması amacıyla bu tür toplantıların sık-sık düzenleyeceğiz. Ayrıca buradaki öğrencilerimize hediye ettiğim kitap ve kalemlerin İstanbul Bilfen Özel Okulunca gönderildiğini belirtmek istiyorum. Bu tür toplantılar beni gerçekten çok mutlu ediyor, böylelikle çocuklarla sohbet ederek, onların iç dünyasını, becerilerini daha iyi tanıma fırsatımız oluyor. Gerçektende bu öğrencilerin bulundukları çevrelere göre bu kadar bilinçli olması beni çok şaşırttı" dedi.
Bütün öğrencilerle tek tek sohbet eden Fatma Hanım öğrencilere çok kitap okumaları gerektiğini ve bundan dolayı görecekleri faydaları örnekler vererek anlattı.
Haber ekleme saati: 15.28-02/03/2007
Haber/Foto: Suat Deniz/Iğdır
KÖY EVLERİDE ISI YALITIMLI OLACAK

Köylerde şehirleşecek Ardahan İli, Göle ilçesine bağlı Yeniköy Köyünde Evlerde Isı Yalıtımı İle Enerji Tasarrufu Ve Orman Korumaya Katkı projesi çalışmalarına başlatıldı.
Projeyi, Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği ve S.S. Yeniköy Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi  ortaklaşa yürütecektir. Proje kapsamında, elli altı (56) hanenin toprak damının iklim koşullarına uygun hale getirebilmek için hanelere galvanizli dam örtülüğü verilerek inşaatın gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.
Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programına sunulan; "Ardahan Yeniköyü Köyünde Evlerde Isı Yalıtımı ile Enerji Tasarrufu ve Orman Korumaya Katkı Projesi"  01/01/2007 tarihinden itibaren uygulama şansı bulmuştur.
Projeye, Göle Orman İşletme Müdürlüğü ve Göle Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) ayni veya nakdi katkı vermektedir.
Proje bitiminde 56 hanenin modern tekniklere uygun yapımlaş dam örtülüğüne kavuşmuş olacaktır. Böylelikle toprak dam üzerindeki sağlıksız koşullar ortadan kaldırılmış olacaktır ( Toprak damın su alarak , toprak damdaki kerestenin çürüyerek çökmesi ).  Ayrıca toprak damın ömrü uzatılarak orman köylüsüne verilen zati ihtiyaç azalacak diğer taraftan ormanlar korunup gelişecektir.  
Haber ekleme saati: 12.46-02/03/2007
Haber/Foto:www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Vali Hoçuvan’daydı

Su akmayan sağlık ocağı doktoruna kızan Vali Yıldırım, ‘susuz bir sağlık ocağında nasıl hizmet verilirir?’ diye sordu Ardahan Valisi Murat Yıldırım, bugün bazı daire amirleri ile birlikte Ardahan merkeze Bağlı 27 kilometre uzaklıkta
230 haneli Hoçvan Hasköy'ü ziyaret etti.
Köyde Muhtar Kerem Yılmaz ve köylüler tarafından karşılanan Vali Yıldırım, sorunların çözümü için çalıştıkların söyledi. İlk olarak uğradığı Hoçvan Hasköy İlköğretim Okulunu gezen Yıldırım, öğretmen ve öğrencilerle sohbet
etti. Öğrencilere defter, kalem ve benzeri kırtasiye malzemelerini dağıtan Yıldırım, öğrencilere okumaları konusunda tavsiyelerde bulundu.
Yıldırım, "Bizde okuduk buralara kadar geldik. Bir Anadolu ailesi çocuğu olarak okudum, şimdi ise valilik yapıyorum. Bu devletin büyüklüğünügösteriyor. Siz yeter ki, okuyun. Okuyan ve başarılı olan bir yerlere gelir. Vali amcanız olarak size tek tavsiyem, zamanınızı okumakla geçirin.
Boşa zaman harcamayın" dedi.
Bu arada ziyaret sırasında 1/A sınıf öğrencisi Zeynep Şule Çelik'in ise göz sorunlarını fark eden Yıldırım, talimat vererek, öğrencinin gözlerinin muayene edilmesini istedi.
Köyün Sağlık Ocağını da ziyaret eden Yıldırım, burada su sorunu ile karşılaştı. Köyde suların soğuklardan dolayı kesik olduğunu, köylünün su ihtiyacını çeşmelerden karşıladığını söyleyen sağlık çalışanları, bu nedenle salgın hastalığın Su akmayan sağlık ocağı doktoruna kızan Vali Yıldırım, ‘susuz bir sağlık ocağında nasıl hizmet verilirir?’ diye sordu söz konusu olduğunu söylediler.
Vali Murat Yıldırım ise, sudaki sorunun zamanında yapılan çalışmalardan kaynaklandığını belirterek, "Bu sorun zamanında kaynaklanan bir sorun. Üç yıl önce yapılan çalışmada gerekli hassasiyet gösterilmemiş. Gerek köyün
ihtiyar heyeti, gerekse de teknik personel bu su sistemini yaparken, bölgenin iklim durumunu göz önünde bulundurmamış. Şimdi ise havalar soğuyunca şebeke donmuş. Yazın bu köyle ilgili ilk işimiz, su sorununu bitirmek" dedi.
Daha sonra köydeki jandarma karakolunu da ziyaret eden Yıldırım, köyden ayrıldı.
Haber ekleme saati: 12.12/02/03/2007
Haber:Günay Nuh Foto: Ercan Yentek/Hoçuvan
Çetin, “çiftçimiz zor günler yaşıyor” dedi

Cavit Çetin Son günlerde Ardahan’da gündemdeki sorunlara ilişkin açıklamalarıyla, siyasetçilere meydan okuyan Ardahanlı iş adamı Cavit Çetin, bölgemizin temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık üzerine açıklama yaparak Ardahan’da bulunan sessiz siyasetçileri kınadı. Çetin, Ardahan ili ve çevresinde yapmış olduğum incelemelerde, Tarım Kredi kooperatiflerin ve tarım çiftçisinin zor günler içerisinde olduğunu belirterek, çözüm noktalarına değindi. Çetin, tarım ve hayvancılık üzerine ele aldığı yazı dizisinde şu açıklamalara yer verdi. Çetin, “Birileri Ardahan’da yaşayan insanlarımızın hayatları ve geleceğiyle oynuyor, tüyü bitmemiş yetimin hakkını gasp ederek bulunduğu konumu unutup her şeyin güllük gülistanlık olduğunu dile getirmelerine bir anlam veremiyorum. Ardahan ilinde çok ivedi bir şekilde ve acilen iyileştirme reformları ortaya konmalıdır. Ardahan ili ve çevresinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın mevcut sorunlarına yönelik çalışma programı ortaya koymayan siyasetçiler, çiftçimizin derdinden de anlamaları imkansızdır. İlimizin üzerine adeta ölü toprağın serpildiği, kanayan bu iç yaraya acilen dur denilmesi gerekmektedir. Ardahan’da yaşayan insanlarımızın göçe doğru yönlendirilmesi ve gelecek adına gerek ekonomi gerek sosyal ve gerekse kültürel alanlarda iyileştirme çalışmaları yapılmamsı orada yaşayan insanlarımızın da moralini bozmaktadır. İlimizi temsil noktasında üzerine düşen görev ve sorumluklarını yerine getirmeyen ve tesadüfen seçilenlerin keyiflerini bozmadan hayatlarını idame etmesi bu ile yapılacak en büyük nankörlüktür, bu seçilenler Ardahanlı değil mi?” diyerek sus pus olan siyasetçilere ateş püskürdü. Çetin, 8 ay karın altında olan Ardahanlı çiftçilerin hayvanlarına yedireceği ot, yem ve samanı kalmadığına dikkat çekerek, “bu insanlarımızın sorunlarını kim yetkililere bildirecek” dedi.Ödenmeyen yem bitki paraları konusunda da açıklama yapan iş adamı Çetin, “25 Şubatta ödenecek olan yem bitki parasına güvenerek sağa sola borçlanan çiftçilerimizin zaten ilimizin karantina bölgesi ilan edilmesinden dolayı perişan bir duruma düşmüştür. Elinde ot ve samanı olmayan köylümüzün, satılmayan ve elinde kalan hayvanlarına kara kara bakmasında tek sorumlu ilimizden seçilen beceriksiz siyasetçiler yüzünden olduğunu, halkımız önümüzdeki seçimlerde bu isimleri sandığa gömecektir. dedi.  
Haber ekleme saati: 11.35-02/03/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya
Ayı ve Domuzdan sonra şimdi de Vaşak köylere indi ..

Kedigillerden olan Vaşak Posof'ta görüldü .. Ardahan'ın Posof ilçesinde, ağır kış şartlarında hayatta kalma mücadelesi veren yabani hayvanlar köylere kadar indi.
Kopuzlu köyünde gündüz vakti vatandaşların kar çalışmaları yaptığı sırada aç kalan iki vaşak, köyün yakınına kadar indi. Bölgede yaban hayvanlarının fazla olduğunu ifade eden Niyazi Çınar, "Vaşaklar, yiyecek bulamadıkları için gündüz vakti köylere kadar iniyor. Gece köyümüze gelerek bağlardaki köpekleri götürüyorlar. Yetkililerin bize yardımcı olmasını istiyoruz" dedi. 
Haber ekleme saati: 22.55-01/03/2007
Haber: www.yeniumut.net
Derdini git marko paşaya anlat!..

Posoflular yolları açtıracak marko paşayı arıyorlar Posof’ta bulunan Köy hizmetleri yetkilisinin, kendilerine:"Derdini git marko paşaya anlat" dediğini söyleyen Posoflu vatandaşlar :"Bu marko paşanın kim olduğunu çok merak ediyoruz" dediler.
 Ardahan’ın İlçesi olan Posof’ta yaşayan köylüler, köy hizmetleri çalışanlarını işini iyi yapmamakla suçladı. Kar yağdığı zaman yolların geç açıldığını, Köy hizmetlerinin Posof'ta bulunan sorumlularının yolların açılması için gereken ehemmiyeti vermediğini söyleyen köylüler, ölümle burun buruna geldiklerini söylediler.
Posof’un, Kol ve Alabalık köylerinde yaşayan vatandaşlar, yeteri sayıda iş makinesi olmasına rağmen yolların yinede geç açıldığını ve bundan dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Bazende yolların gelişi güzel açıldığını dile getiren köylüler,  araçlarla uçurumların üzerinden geçtiklerini ve ölümle burun buruna geldiklerini söylediler.
Posof’ta öğrenci ve yolcu taşıyan Halil Önder isimli vatandaş, yolun dağa yakın kısmının açılmadığını, tam tersine uçuruma yakın olan kısmının açıldığını ve bundan dolayı da oldukça sıkıntılı olduklarını söyledi. Aracın içinde çoğu zaman öğrenci olduğunu belirten Önder, defaatçe söylediğimiz halde bir sonuç alınamadığını söyledi.
 Posof’ta bulunan Köy hizmetleri yetkilisinin kendilerine:"Derdini git marko paşaya anlat" dediğini söyleyen vatandaşlar :"Bu marko paşanın kim olduğunu çok merak ediyoruz" dediler.
 Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz söz konusu Köy Hizmetleri Yetkilisi, kesinlikle köylülere böyle bir şey söylemediğini, aksine herkesin işine yetişmeye çalıştıklarını söyledi. Yeteri sayıda iş makinesi olmadığı için işlerin geciktiğini söyleyen yetkili vatandaş, elde olmayan sebepler yüzünden kendilerinin suçlandıklarını söylediler.
Haber ekleme saati: 22.39-01/03/2007
Haber/Foto: Ercan Yentek/Posof
KARANLIĞA GÖMÜLEN IĞDIR KÖYLERİ ELEKTİRİĞE KAVUŞTU

Kopan enerji hatları yenilendi, köyler ışığa kavuştu Ardahan’da olduğu gibi Iğdır’da da tipi yüzünden elektriksiz kalan köyler yeniden ışığa kavuşturuldu.
Bilindiği gibi geçtiğimiz cumartesi gecesi Iğdır’da yaşanan aşırı kar ile birlikte gelen şiddeti tipi ve hortum elektrik nakil hatlarında direkleri devirmiş telleri koparmıştı. 
Bu yüzden Iğdır ve Tuzluca ilçesinde 25 köy elektriksiz kalarak karanlığa gömülmüştü. “Elektrik kurumu ekipler oluşturarak hızlı bir çalışmayla 4 gün içinde 21 köyü elektriğe kavuştu kırsal alanda yoğun kar yüzünden çalışmamız zorlanmaktadır.’ diyen Sistem İşletme ve Bakım Müd. Selim Işık, ‘şartlar ne olursa olsun biz kendimizi karanlıkta kalan vatandaşlarımızın elektriğin biran evvel vermek için çalışmaktayız. Elektriği kesilen 25 köyden 21 inin arızası giderilerek elektrik, Verdik köylülerimizle birlikte bu sevinci bizde yaşadık şuanda gördüğünüz gibi rakımı en yüksek olan Tuzluca’nın Kelekli köyünde çalışan ekiplerimiz bu köye de en kısa dönemde elektrik verme çabası içindeyiz.’ dedi.
Haber ekleme saati: 22.02-01/03/2007
Haber/Fotolar: Suat Deniz/Iğdır
Sularının akmadığı  Sağlık Ocağı, 
Vali tarafından "sağlıksız" olarak değerlendirildi.

Vali sağlık ocağının doktoru ile... Ardahan merkeze bağlı Hoçuvan Hasköy Sağlık ocağında suların akmadığını gören Ardahan  Valisi Murat Yıldırım  :"Sağlık bunun neresinde. Hiç suyu akmayan bir sağlık ocağı olurmu. Gelen hastalara temiz bir ortam sağlamak değilmi bizim görevimiz " dedi.
 Ardahan Valisi Murat Yıldırım, yanında bulunan daire amirleri ile birlikte ziyaret ettiği Hoçuvan Hasköy İlköğretim okulu ve Lisesi, Hasköy Sağlık Ocağı ve Jandarma Karakolunda bir takım gezi ve incelemelerde bulundu. İlk olarak İlköğretim ve liseye uğrayan Yıldırım, okul idarecilerinden okulla ilgili bilgi aldı.
Daha sonra öğrencilerle sohbet eden Vali, çocuklara defter ve kalem hediye etti.
Köyde su borularının donmasından dolayı suların akmadığı ve suyu akmayan yerlere okullarında dahil olduğu bilgisini alan Vali Yıldırım:" Büyük bir depoyla bu sorunun daha önceden halledilmiş olması gerekirdi. Hiç olmasa okulda sular akmış olsaydı Zamanında şebeke yapılırken mühendis gereken önemi göstermemiş, müteahhitte kafasına göre baştan sağma yapıp gitmiş. İşte sonuç ortada. Şimdi kimin yakasına yapışalım  ".dedi
  Daha sonra köyde bulunan Halı kursuna uğrayan Vali Yıldırım, kursiyerlerin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Hasköy’de uzun zamandır hizmet veren Sağlık Ocağını da ziyaret eden Vali Yıldırım, Suların bur da da akmadığını öğrenince çileden çıktı. Orada hazır bulunan Köy Hizmetleri yetkililerine ve köy muhtarına çıkışan Yıldırım:"  Bu hata sizin hatanız. Zamanında gerekli tedbirleri almış olsaydınız bu su bugün donmazdı. Hiç suyu akmayan bir sağlık ocağı olurmu. Adı üzerinde sağlık ocağı, su olmadan sağlık olurmu. Demek ki mühendisimiz uyumuş veya göz yummuş. Neden şebeke yapılırken gerekli kontroller yapılmadı. Kanal derinliği biraz daha aşağıda olmuş olsaydı bu su donramıydı. Yazık değil mi devletin parasını bu şekil çar çur etmeye hakkımız var mı?"dedi.
Köyde suyu akan tek yer Jandarma karakolu.
Son olarak köyde bulunan Jandarma Karakoluna uğrayan Yıldırım, karakolda bulunan çeşmelerden suların aktığını görünce :"Türkiye’nin neresine giderseniz gidin orada bulunan bir askeri birlikte aynı düzen ve intizamı bulursunuz. Burası da aynı köy içerisinde bulunan bir yer. Diğer yerlere giden su buraya da geliyor. Neden orada akmıyor da burada akıyor. Çünkü askerimiz zamanında gerek tedbirleri almış ve su buraya gelirken donmuyor. Ya da deposunu kurmuş su hiç bir zaman bitmiyor. Devletin imkânları işte böyle kullanılır. İsraf etmeye hakkımız yok hele boş vermeye hiç yok" dedi.
Haber ekleme saati: 21.47-01/03/2007
Haber/Foto: Ercan yentek/H. Hasköy
Yazıişleri Müdürümüz kız kaçırdı,
Vekil ile Başkan şahit oldular!

Mutlu günümüzde bizleydiler!.. Son Vilayet Gazetesi Yazıişleri Müdürü Nihat (Deniz) Yilmaz ile Tuğba Gurbet Balcı birlikteliklerinin ilk imzasının attılar.
Geçtiğimiz günler içinde bir birlerini severek, kaçıp hayatlarını birleştirme kararı alan Yılmaz ve Balcı çiftinin bugün resmi nikâh törenleri yapıldı.
Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt ile Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk’ün nikâh şahitliği yaptıkları Yılmaz ve Balcı çiftinin nikâh törenine aile fertleri ve her iki çiftin arkadaşları da hazır bulundular.
Aynı zaman’da Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da kardeşi ve gazetelerimizden olan Son Vilayet Gazetesi’nin Yazıişleri Müdürlüğünü de yapan Nihat (Deniz) Yılmaz/Tuğba Gurbet Balcı’nın düğünleri de 17/03/2007 Cumartesi günü yapılacak.
Haber ekleme saati: 18.49-01/03/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Valinin minik öğrenci protokolü

Dikkat vali geliyor!.. Ardahan’lı muhtarlar sorunlarını anlatmak için bugün CHP tarafından hazırlanan toplantıya Ardahan’a akın ederken, Ardahan Valisi Murat Yıldırım ani bir karar alarak, Hoçvan Hasköy’ü ziyaret etti.
Köy muhtarlarının şehirde düzenlenen toplantıya katılmak için Ardahan’a geldikleri saatlerde Ardahan Merkeze bağlı Hoçuvan Hasköy’e giderek burada önce Sağlık Ocağını, ardından da ilköğretim okulunu ziyaret eden Vali Murat Yıldırım’ı okula gelişinde minik Anaokulu öğrencilerin karşılaması dikkat çekti.
Bu görüntüyü görenler, Valinin minik protokolü hazırda’ diyerek gülümsedikleri dikkat çekti.
Haber ekleme saati. 18.25-01/03/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
CHP’nin bacası tarihi binayı yakıyordu!..

Az daha yanıyordu.. Ardahan İnönü Caddesi üzerinde bulunan tarihi Rus binasında çıkan yangın son anda söndürüldü.
Ardahan Belediyesine ait itfaiye ile Sivil savunma ekibinin çıkan yangına anında müdahale etmesi ile kentin şehir kulübünün de bulunduğu 100yıllık tarihi binanın son anda yanmasından kurtarılırken, aynı binada bulunan Av. Yavuz Yılmaz ile Av. Müzeyyen Çiftçi’nin bürosu kullanılamaz hale geldi.
İtfaiye ve Sivil Savunma ekiplerinin çıkan yangın ardından tuttukları rapora göre aynı binada bulunan Cumhuriyet Halk partisi Ardahan İl Örgütünün sobasının bacasının tutuşması sonucu yangının çıktığı tespit edildi. Olayla ilgili tahkikatın devam ettiği öğrenilirken, iki avukatta binadan çıkmak için yeni yer aramaya başladıkları görüldü.
Haber ekleme saati: 18.15-01/03/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan
Göleli muhtarlar kapı kapı dolaştılar ..

Göleli Muhtarlar Valilikte Sorunlarını dile getirmek için geçtiğimiz gün bir araya gelerek çeşitli eylem kararı alan Göleli muhtarlar bugün topluca Ardahan gelerek,önce CHP Milletvekili Ensar Öğüt ile görüştüler. Milletvekiline başında bulundukları köylerinin sorun ve sıkıntılarını anlatan ve bu yönde birde dosya sunan Göleli köy muhtarları daha sonra Ardahan valisi Murat Yıldırım’ı makamında ziyaret ederek sıkıntılarını en üst düzey devlet yetkilisine aktardılar.
Vali ile yaptıkları görüşme ardından AKP Ardahan İl Başkanını da ziyaret eden Göle köy muhtarları, iktidar partisi AKP’nin yaşadıkları sıkıntılara duyarsız kalmasından şikâyetçi oldular.
Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz ile birlikte Ardahan’a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulunan köy muhtarları bu ziyaretlerinin ardından birde yazılı basın açıklaması yaptılar.
Göleli köy muhtarlarının hazırlayıp, altına imzalarıyla mühürlerini bastıkları yazılı açıklamaları şöyle;

GÖLE MUHTARLAR DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASIDIR.
KONU: Yem bitkileri ödemeleri hakkında.
2006 yılında tespiti yapılıp ödemesi 2007 yılına bırakılan fakat daha sonrada bazı il yada ilçelerdeki sözde fazla beyan, Ardahan ili ve ilçelerinde de kamuoyunda fazla beyan var gibi gösterilerek gündem yaratılmak isteniyor.

 

Çıldır * Zurzuna'nın Köyleri
Yeni İsmi * Eski İsmi
1. Ağıllı * Hamaş
2. Akçakale * Akçakale
3. Akçil * Colit
4. Akdarı * Çamorda
5. Akkiraz * Kertene
6. Aşağı Canbaz * Aşağı Canbaz
7. Aşık Şenlik * Suhara (Belde)
8. Baltalı * Tatalet
9. Başköy * Başköy
10. Damlıca * Godamıh
11. Dirsekkaya * Zerebük
12. Doğankaya * Helevan
13. Eski Beyrahatun * Eski Beyrahatun
14. Eşmepınar * Purut
15. Gölbelen * Urta
16. Gölebakan * Meredis
17. Güvenocak * Zinzal
18. Horozöttü * Okşet (Anpur'a Bağlı)
19. Karakale * Karakale
20. Kaşlıkaya * Vartmana
21. Kayabeyi * Yerli Çayıs
22. Kenarbel * Kenarbel
23. Kenardere * Anpur
24. Kotanlı * Sikerep
25. Kurtkale * Kurtkale
26. Kuzukaya * Sabadur
27. Meryem * Meryem
28. Öncül * Karostav
29. Övündü * Vaşlop
30. Sabaholdu * Godas
31. Saymalı * Koğas
32. Sazlısu * Goravel
33. Semiha Şakir * Terekeme Çayıs
34. Taşdeğirmen * Çamdura
35. Yeni Beyrehatun * Tezeköy
36. Yıldırımtepe * Rabat
37. Yukarı Canbaz * Yukarı Canbaz
Çıldır'dan Ayrılarak Arpaçay'a Bağlanan Köyler
1. Aydıngün * Kızılverana
2. Bozyiğit * Gereşen
3. Çanaksu * Gaverman
4. Doğruyol * Cala
5. Göldalı * İrişti
6. Gülyüzü * Pehreşen
7. Kakaç * Kakaç
8. Taşbaşı * Taşbaşı
Not:Damlıcanın İlk adı Gülçimendir.

r.

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 5346 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI