Reklam
Bugun...


Kura'nın Suyunun Çalındığının Belgesidir..
Gazetelerimizin yıllardır üzerinden ısrarla durup, başta düz Ardahan köyleri olarak bilinen Ardahan Ovasında ki insanların dikkatini çekmeye çalıştığı Kura Nehrinin suyunun çalınacağı yönünde ki haberlerimiz ortaya çıkan yeni belgelerle bir kez daha teyit edildi.

Kura'nın Suyunun Çalındığının Belgesidir..

Ardahan'ın Göle Ovasında doğup önce Göle Ovasına ardından Ardahan Ovasına daha sonra Hanak ve Çıldır'da ki doğal hayata hayat veren Kura Nehrinin suyunun önü Beşikkaya HES Barajı aracılığıyla kesilip tünellerle Çoruh'a akıtılacağı ortaya çıkan projelerle artık netleşti.

**Ardahan Ovası Kuruyacak, Diğer HES'ler susuz kalacak..
 
Projenin gerçekleşmesi ve Ardahan'a hayat veren Kura Nehrinin suyunun %78'nin tüneller aracılığı ile Çoruh nehrine akıtılmasıyla Ardahan Ovası kuruyacak.
Kura Nehrinin üzerinde ki diğer HES Barajlarını da olumsuz olarak etkileyeceği belirtilen bu duruma dur demek için şimdiye kadar ciddi bir adım atmayan Ardahanlıların yaşananları uzaktan seyretmesi kentin geleceğine de olumsuz yönde etkilemesi beklenmektedir.
 
**Park'a garaj istemeyen çevreciler bu işe ne diyecek?
 
Aynı zamanda Türkiye'den doğup, Gürcistan'a uzandığı için uluslararası bir su kaynağı olan ve Ardahan'ın simgesi konumunda ki Kura Nehrinin inşası suyunun çalınıp, Beşikkaya HES Barajı kanalıyla Çoruh nehrine akıtılmak istenmesi karşısında sessizlik içinde olan Ardahanlıların tepkisi merakla beklenmektedir.
Son günlerde kent içinde ki Milli Egemenlik Parkının altına yapılmak istenen kapalı garaja karşı çıkanların, kağıt üzerinde Kura Derneği kuranların ve en önemlisi Düz Ardahan olarak bilinen alanda ki köy dernekleri, muhtarlarının ve Kura Nehri üzerinde ki diğer HES Barajlarının sahiplerinin bu duruma ne diyecekleri de merak edilen diğer bir konu.

**Önüne HES Konulacak Olan Kura Şehirle Buluşabilir mi?

*08/01/2016 Tarihli Haber

Bir kaç gündür Ankara'da bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Ardahan Valisi Ahmet Deniz AK Parti  Ardahan Milletvekili ile birlikte gittiği bakanlıklarda Ardahan’da uygulamaya çalıştıkları projeler konusunda iktidar temsilcileri bakanlık, genel müdürlüklerinden destek istemeye devam ediyor.

Son olarak bu yıl başlanması beklenen Beşikkaya HES Barajı ile önü kesilerek, Ardahan Ovasına hayat veren suyunun %70’ine yakının Karadeniz’e akıtılacağı Kura Nehriinin yanı başında bulunan ve yıllardır boşaltılmasına karşın bir ekmek fırını dolaysıyla Askeri Bölge ilan edilen Aziziye kışlasının belediyeye verilmesi istendi.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın Ardahan’a gelen zamanın Milli Savunma Bakanının önün keserek açtığı pankart ile Ardahanlılara erilmesini istediği Aziziye kışlası konusunda bir kez daha hükumet yetkilikleri ile görüşen Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile Ardahan Valisi yeni Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ile görüştüler.

**BELEDİYE BAŞKANI NİYE YOK?

Ardahan Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ankara’a bulunan Ardahan heyeti ile birlikte Ardahan ve bölge sorunlarına çözüm bulmak için bakanlıkları ve kurumları ziyaret etmeye devam ediyor.
Daha önce Bölge Milletvekilleri ile Bakanları ziyaret eden Atalay, Ardahan Heyeti ile bir çok Bakanı ve Kurumları ziyaret ederek Bölge sorunları ve talepleri gündeme taşıdığı bildirilirken, Ankara’da bulunan Ardahan Heyetinin içinde AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un neden bulunmadığı da merak konusu oldu.
Son olarak Kültür Bakanı Mahir Ünal'ı ziyaret ederek, bölgedeki kültürel etkinliklerin bölge gençliği ile buluşması istemini dile getirildiği öğrenilen ziyaretlerde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da ziyaret edildiği bilgisi alındı.
Bu ziyarette de ise Bakan Yılmaz’a bölgesel sorunları iletilerek, gerekli yatırımları Ardahan'a yapılmasını istendiği bildirildi.
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay'ı da ziyaret eden Atalay; Ardahan Valisi Ahmet Deniz ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Demirci'nin de için de olduğu Ardahan heyeti, daha öncede Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'yi ziyaret ederek Ardahan'a İç Gümrük Müdürlüğü sözü aldıkları ileri sürülen Ardahan heyetinin son olarak ziyaret ettiği  ve İlimize sosyal sorumluluk kapsamında yapılması gerekenler üzerine Tanap Genel Müdürü Saltup Düzyol'u ziyareti sonrası Ardahan Valisi Ahmet Deniz ile birlikte Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı ziyaret edilerek Ardahan Valiliği ile Ardahan Belediyesinin ortak projesi olan ''Şehirle Nehrin buluşması'' için Ardahan Aziziye Kışlasının sivilleştirilmesi için gerekli mali yatırımın yapılması konusunda fikir/alışverinde bulundukları bildirildi.                          ww.kuzeyanadolugazetesi.com

**Kızdırıyoruz..

Gazeteciliğin kerpetenlendiği, bir konuyu haberleştirmek için yada yorumlarken bin kez düşünüldüğü bir süreçte  ülkede olduğu gibi Ardahan’da da haber yapmanın bir hayli sıkıntılı durum olduğunu görmekteyiz.
Bunun en son örneği Ardahan’a geldiğim ilk gün yaptığım haberlerin yine birilerinin şekerini bozduğunu ve birilerinin bir hayli kızdığını öğreniyorum.
‘Hastanenin Etrafı da Hasta’ başlıklı haberimize bir hayli tepki gösteren genel sekreteri olmayan hastane yöneticileri yaptığımız haberin içeriğine bakıp, dikkat çekilmek istenen konuya el atması gerekirken personeli toplayıp, bize karşı alınacak olan önlemleri tartıştıklarını hatta olur ya hastanelik bir işimiz olması halinde yardım edilmemesinin emir edildiğini öğreniyoruz. 
Yıllardır hastanenin imkanlarından yaralanıp, kendilerine hastane kuracak kadar zenginleştiğini de bildiğimiz bu yöneticilerin ben yokken bir hayli rahat olduğunu ve gelir gelmez yaptığım haber ile rahatlarını bozduğumu ortaya koyan bu gelişmeye bakınca kendilerine solcu, demokrat deyip, AKP dahil her iktidara yaranmayı iyi bilenlerin bize kızması kadar doğal bir durum olmaz..
Çünkü rahatları bozulanlar bize kızmazsalar gazetecilik yapmıyoruz demektir.. 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4307 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI