Reklam
Bugun...


KORSAN, KOPYA KAZI DEĞİL, ARDAHAN KAZINI ALIN!
Kar yağışının geciktiği ama dondurucu havaların etkisini sürdürüğü Ardahan'da kesimleri devam eden kazların satışına başlandığı şu günlerde başta Posof'ta olmak üzere bir çok Ardahanlının ciddi anlamda kaz yetiştiriciliği yapmaya başladığı dikkat çekiyor. Bursa İnegöl de ikamet eden Ardahan Posoflu genç girişimci Osman Değirmenci kaz çiftliği için memleketine geri dönerek kaz yetiştiriciliğine başladı.

KORSAN, KOPYA KAZI DEĞİL, ARDAHAN KAZINI ALIN!

Kar yağışının geciktiği ama dondurucu havaların etkisini sürdürüğü Ardahan'da kesimleri devam eden kazların satışına başlandığı şu günlerde başta Posof'ta olmak üzere bir çok Ardahanlının ciddi anlamda kaz yetiştiriciliği yapmaya başladığı dikkat çekiyor. Bursa İnegöl de ikamet  eden  Ardahan Posoflu genç  girişimci  Osman Değirmenci kaz çiftliği  için  memleketine  geri dönerek kaz yetiştiriciliğine başladı.
Memleketinde bu işi  canladırmak için Posof'un doğal ortamda  yetiştirdiği kazlar için aylar öncesi siparişler alan Değirmenci kurduğu kaz çiftliğini daha büyüterek daha büyük  bir damızlık ve üretim  sahası yaparak yurt geneline olduğu gibi yurt dışına Posof  kazlarını göndermek isterken başta İstanbul'da olmak üzere bir çok batı kentlerinde bulunan hemşehrilerini de uyarmayı ihmal etmedi.
Çoğu Ardahanlı olan bazılarının Bilecik, Afyon gibi kentlerde aldıkları yada yetiştirdikleri kazları Ardahan Kazı diye yutturmaya çalıştıklarına dikkat çeken Posoflu Kaz Yetiştiricisi Osman Değirmenci, 'KORSAN, KOPYA KAZI DEĞİL, ARDAHAN KAZINI ALIN!' diyerek kaz eti seven herkesi uyardı.

**POSOFLULARA KAZ DESTEĞİ!..

ARDAHAN VALİLİĞİ KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ EYLEM PLANI DOĞRULTUSUNDA İLÇE SYDV İLE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN VATANDAŞLARA KAZ DAĞITIMI YAPILDI

Ardahan Valiliği Koordinasyonunda hayata geçirilen Kazcılık Eylem Planı çalışmaları çerçevesinde uygulanan “Kaz Üretimi Projesi” kapsamında, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara damızlık kaz dağıtımı yapıldı.

Ardahan kazının üretiminin arttırılması, vatandaşların kaz yetiştiriciliğine teşvik edilmesi ve kazcılıktan gelir sağlanması amacıyla uygulanan Kazcılık Eylem Planı çerçevesinde İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünce ilçe merkezi ve köylerde ikamet eden, kaz yetiştirmek için uygun mekana ve bilgiye sahip 22 vatandaşlarımıza kişi başına 5’er tane olmak üzere tamamı yerli ırk olan 110 tane damızlık kaz teslim edildi.

Ayrıca kazların beslenmesi için kaz sahiplerine İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünce arpa desteğinde bulunuldu.

YİBO'ları kimler talan etti? !..
Yeni bir öğretmenler günün yani 24 Kasım Öğretmenler Gününün kutlandığı bugün ele almak istediğim yazımın bir çoğumuzun al/yapıştırlı mesajlarla mı yoksa iki amcamın ölümüne neden olduğu günlerde beni çocuğuymuş gibi sarıp, sarmalayan ve kurşunlardan saklayan köy öğretmenimi mi yada elleri öpülesi ve 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' diye seslenilen öğretmenlerimi yazarak, ansam derken nereden geldiyse aklıma aniden gelen bir çoğumuzun açılımını unuttuğu Yatılı İlk Öğretim Okulları geldi..
Ve okumadığım ama gazetecilik hayatımda haber ve yorumlarımla yeri olan O yoksul ve çoğu yetim çocukların okuduğunu bildiğimiz yatılı bölge okulları eskisi  kadar olmasa da hala özelliğini ve güzelliğini taşıyıp, taşımadığını düşünmedim değil..
Gazeteciliğimi taçlandıran yorum ve haberlerimiz içinde önemli bir yeri de olan YİBO'larda verilen eğitimin en güzel tarafı tam olmasa da köy enstitülerine benzeyen yönleriydi.
 Çünkü bir çoğu da köylü çocuğu olan ancak bu gün çok da gündem de olmayan bu okullarımız diğer bir çok resmi kurumlarda olduğu gibi birilerinin rant kapısıydı.
 Ki o rantçılar öğretmen kisvesi altında hayvan çobanlarıydı. Ve bu Şivanlar yoksul, yetim köy çocuklarına yedirdikleri bayat ekmeklerlerden yürüttükleri paralarla koyun tacirliği yapıyorlardı.
Fırıncıların satamadıkları bayat ekmekleri aldıkları taze para rüşvetleri ile YİBO'da ki çocuklara yediren bu Şivanlar yani Çobanlar kutsal bir görev olan öğretmenliği değil hırsızlığı iyi beceriyorlardı. Zaten onlara öğretmen değil hoca deniyordu. Hem de kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimi tefsir eden, saygı duyulan, camilerde, bizlere doğru yolu gösteren geçek hocalar değil büyücü, muskacı, sahtekar tipli insanlardı sözde öğretmen denilenler..
 Ve ben bunları yazarken halkın vergisiyle aldıkları maaşların yanında YİBO'da çaldıkları çarşafları, kırtasiyeleri, kömürleri, sarı yağ (tere yağı) yerine öğrencilere Vita yağı yedirenleri gündeme taşıyordum. Onlar metropollere kaçıp, köyde yaptıklarını bu kez dernek denen stk'lar üzerinden kendilerini kamufle ederek, hemde pla bıyıkları ile devrimci diye adam diye kendilerini yutturmanın mutluluğunu yaşıyorlardı ki ben bu kez gelip İstanbul'da bunları yakalayana kadar...
 İşte 24 Kasım Öğretmenler Gününde hatırladığım YİBO'ların talan edilmesinin kısa hikayesi..
Uzun hikayesini de 'Devamı gelecek' mi diye bekleyin derim..

KAZLAR KARGOYLA EVİNİZDE

Kaz Satışı İÇİN

Reklamlarınız İçin Bizi Araya Bilirsiniz.. 0532 267 80 15
Kaynak: Kaz Satışı

Editör: reklam 05322678015

Bu haber 2230 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI