Reklam
Bugun...


KOMŞU GÜRCİSTAN'IN KURULUŞU, ARDAHAN'IN 30 YENİDEN VİLAYET OLUŞU ANILMAZSA DA GÜÇLÜ BİR DOĞUYA İHTİYAÇ VAR..
Atatürk'ün yıllar önce 'GÜÇLÜ BİR DOĞUYA İHTİYAÇ VAR..' başlığıyla, Dışişleri bakanlığının ise komşu ülke Gürcistan'ın kutlama günü dolayısıyla bir mesaj yayınlarken Ardahan'da ise sadece Ardahan ve Gürcistan İş Adamları Derneği Başkanı İş adamı Vural Badem yaptığı açıklamada, 'Komşumuz Gürcistan'ın Atatürk'ün dediği gibi önemli bir ülke olduğunu, kendilerinin de tüm güçleri ile komşumuz Gürcistan ile ilişkilere önem veriyoruz.' dedi.

KOMŞU GÜRCİSTAN'IN KURULUŞU, ARDAHAN'IN 30 YENİDEN VİLAYET OLUŞU ANILMAZSA DA GÜÇLÜ BİR DOĞUYA İHTİYAÇ VAR..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Bu haber aşağıda ki linki kopyalayarak izleyebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=x_54lQa4WaQ&ab_channel=ArdahanTV

ATATÜRK: GÜÇLÜ BİR DOĞUYA İHTİYAÇ VAR..

'Bizi Gürcistan ile birleştiren yalnız sempati değil, aynı zamanda hedeflerimizin de bir olmasıdır. Güçlü bir doğuya ihtiyacımız var. Özellikle güçlü bir Kafkasyaya. Kafkasya'da ise en önemli ulus olan Gürcülerin güçlü olmasına ihtiyacımız var. Bize, güçlü ve bağımsız bir Gürcistan lazım. Biz Kafkasya'nın diğer ülkelerinin de bağımsız olabilmeleri için Gürcistan ile birlikte çaba sarf etmeliyiz.' diyerek Atatürk'ün bağımsızlık gününü kutladığı komşumuz Gürcistan'ın kuruluşunun 104. yıl dönümü.


Vilayet oluşunun 30. yıldönümü olan komşu ülkenin  milletvekilleri, belediye başkanları, ATSO, ESOBB dahil Ardahan'dan kimsenin Gürcistan'ın bu önemli gününe gitmediği ya da güzel bir mesaj yayınlamadığı dikkatlerden kaçmazken Ardahan'a sınır olan ve Posof Türkgözü (Badale) Gümrük Kapısı ile Çıldır Aktaş Gümrük Kapılarının açıldığı Gürcistan, kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

TÜRKGÖZÜ HALA AÇILMADI!
Dışişleri bakanlığı komşu ülke Gürcistan'ın kutlama günü dolayısıyla bir mesaj yayınlarken Ardahan'da ise sadece Ardahan ve Gürcistan İş Adamları Derneği Başkanı İş adamı Vural Badem yaptığı açıklamada, 'Komşumuz Gürcistan'ın Atatürk'ün dediği gibi önemli bir ülke olduğunu, kendilerinin de tüm güçleri ile ulu önder Atatürk'ün dediği gibi bizde komşumuz Gürcistan ile ilişkilere önem veriyoruz.' dedi.
Öte yandan Ardahan'ın Gürcistan'a sınır olan Posof ilçesindeki Türkgözü (Badele)Sınır Kapısının yayalara açılması yılan hikayesine döndü. İki yıldan fazladır, 'Açıldı açılıyor' diye tarih verilen ama hala açılamayan kapının yaya trafiğine açılması Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün yeni kararı ile bu kez bir ay daha ertelenerek, 25 Haziran 2022 tarihine ertelendi.
Türkiye'nin Gürcistan'a açılan Türközü Sınır Kapısı yeniden modernizasyonu kapsamında devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle geçtiğimiz aylarda kapatılmıştı. Modernizasyonu yapan yüklenici firmanın Ulaştırma ve Gümrük Bakanlığına başvurusu ile inşaat çalışmalarının daha sağlıklı yapılması için bir aylık kapatma süresinin dolduğu gün sınır kapısının bir ay daha yaya trafiğine kapalı kalacağı açıklandı.
Geçtiğimiz aylarda Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci ve ilgililer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) Türkgözü Sınır Kapısı'nın modernize çalışmaları nedeniyle kapının yaya geçişlerine uygunluğuyla ilgili inşaat alanında incelemede bulunmuşlardı.
BİTTİĞİNDE BÖYLE OLACAK..

İncelemenin ardından Ardahan Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan duyuruda, Posof Türkgözü Sınır Kapısının Bakanlık talebi doğrultusunda Mayıs ayının 25'ine kadar inşaat çalışmaları nedeniyle yaya trafiğine kapatıldığını ve bu tarihten sonra Posof Türkgözü Sınır Kapsının yaya trafiğine de açılacağı açıklanmıştı.

25 Mayıs 2022 tarihinde yaya trafiğine açılması beklenen kapının yapılan modernizasyon çalışmalarının bitirilememesi sebebi ile 25 Haziran 2022 tarihine ertelendiği yazı şöyle;
“Türkgözü Gümrük Kapısı'nın modernizasyonuna yönelik inşaat çalışmalarının devam ettiği belirtilmiş, bahsi geçen çalışmalar sırasında öngörülemeyen gecikmelerin de olabileceği göz önünde bulundurularak, söz konusu inşaat çalışmalarının sıhhatli ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için Türkgözü Gümrük Kapısı'nın 25.04.2022-25.05.2022 tarihleri arasında geçici olarak hizmete kapatılmasının uygun bulunduğu ifade edilmişti.

**Zurabişvili: Güçlü bir dayanışmaya ihtiyacımız var..
Ardahan heyetinin bugüne kadar ziyaret edip, kutlamadığı, sorunları birlikyte paylaşmadığı sınır ülkenin kadın Cumhurbaşkanı başında olduğu Gürcistan'ın kuruluşunun 104. yıl dönümü dolayısıyla Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Rusya'nın saldırı düzenlediği Ukrayna'nın, bugün sadece kendi değil, Avrupa'nın da bağımsızlık ve egemenliği için mücadele verdiğini belirterek Ukrayna'nın güçlü bir dayanışmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Zurabişvili, başkent Tiflis'teki Özgürlük Meydanı'nda Gürcistan'ın bağımsızlığının 104. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşların bağımsızlık gününü kutladı.
Bundan 104 yıl önce Gürcü halkının bağımsızlık için başlattığı mücadelenin bugüne kadar sürdüğünü ifade eden Zurabişvili, onların, 26 Mayıs'ta 1918'de özgür ve bağımsız bir ülkede yaşamaya karar verdiğini belirtti.
Ülkesinin topraklarının yüzde 20'sinin Rus işgali altında olduğunu hatırlatan Zurabişvili, Gürcistan'ın, Abhazya ile Güney Osetya'yı sadece barış yoluyla güç kullanmadan geri almaya çalıştığını vurguladı.
Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden, Rusya'nın desteklediği ve dünyanın tanımadığı Güney Osetya'nın, Rusya ile birleşmesi için referanduma gitmeye çalıştığını aktaran Zurabişvili, bu durumun Rusya'nın yeni bir "provokasyon" girişimi olduğunu söyledi.
Güney Osetya'daki sözde referandumun Rusya için büyük bir hata olacağını belirten Zurabişvili, "Rusya başka bir ölümcül hata ve suç işlememeli ve bir kez daha uluslararası hukukun tüm norm ve ilkelerini göz ardı etmeye çalışmamalıdır." diye konuştu.
Gürcistan'ın kısa süre önce Avrupa Birliği'ne (AB) hızlı katılımı için başvurduğuna dikkat çeken Zurabişvili, Ukrayna'da devam eden savaşın bu süreci hızlandırdığını ifade ederek " Ukrayna'nın bugün sadece kendi özgürlüğünü, egemenliğini, bağımsızlığını değil, bizim ve diğer Avrupa ülkelerinin özgürlüğünü de savunduğunu biliyoruz ve unutmayacağız." dedi.
Bugün Ukrayna'nın güçlü bir dayanışmaya ihtiyaç duyduğunu aktaran Zurabişvili, "Biz sadece Ukrayna halkının acısını paylaşmaktan değil, aynı zamanda onlarla tam dayanışmadan da sorumluyuz." ifadesini kullandı.

Gürcistan AB üyeliğini hak etti
Törende konuşan Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili de ülkesinin, AB ile entegrasyon sürecinin başarılı bir şekilde sürdüğüne işaret ederek hükümet nezdinde bu yönde etkili çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktardı.
Ülkesinin zengin tarih ve kültüre sahip olduğunu, AB'nin tam üyeliğini hak ettiğini savunan Garibaşvili, şunları kaydetti:
"Bu miras ve günümüz başarıları, Doğu ile Batı arasındaki sınırda bulunan eşsiz tarihi, kültürü ve dili ile kadim ülkemizin, Avrupa'nın birleşik ve büyük bir ailenin değerli bir üyesi olmayı gerçekten hak ettiğine olan inancımızı güçlendiriyor."

**Bağımsızlık günü kutlamaları..
1992 yılında 170 bin nüfusla yeniden vilayet olan ama gümrük kapılarına kurulacağı belirtilen Sınır Ticaret merkezlerinin yapılmadığı gibi bir çok beklenenin ve söylenen vaatlerin yerine gelmemesi yüzünden göç nedeniyle, nüfusun 98 binlere kadar düştüğü Ardahan'ın Vilayet oluşunun 30. Yıl Dönümüyle ilgili bir etkinliğin bile yapılmadığı aynı gün kutlanan komşu ülke Gürcistan Bağımsızlık günü, Özgürlük Meydanı'nda düzenlenen törene hükümet yetkilileri, diplomatlar ve diğer davetliler katıldı.
Gürcistan milli marşıyla AB marşının çalındığı meydanda, askeri yemin töreni düzenlendi. ABD askerlerinin de yer aldığı etkinlikte askeri geçit töreni de yapıldı.
Programın sonunda, Gürcistan ile AB bayraklarını taşıyan savaş helikopterleri ile uçaklar uçuş gerçekleştirdi.
Türkiye-Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu kutlamalara katılıyor
Türkiye-Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halil Etyemez ile beraberindeki heyet, Gürcistan Bağımsızlık kutlamalarına katılıyor.
Heyet aynı hafta içinde Gürcistan Parlamentosu Başkanı Şalva Papuaşvili tarafından kabul edilecek.

**BADELE HALA AÇILMADI..
Gürcistan'ın kuruluşu yıldönümünü kutladığı, Ardahan'ın vilayet oluşunun 30.yıl dönümünde olduğu şu günerde 2 yıldan fazladır hala yaya geçidine açılmayan Türkgözü (Badele) gümrük kapısı ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı.
Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünün 16.05.2022 tarihli ve 74644217 sayılı yazısı ekinde yer alan, yüklenici firma İmaj Altyapı Üst Yapı San.ve Tic. A.Ş'nin 13.05.2022 tarihli yazısında; inşaat çalışmaları kapsamında saha zemin betonu atılması için şantiye sahasında kazı-dolgu işlerine başlanacağı, sahanın çok dar olmasından kaynaklı uzay çatılarının montajı esnasında sahanın yaya ve TIR'dan tamamen arındırılması gerektiği, özellikle C-D Blokların uzay çatı montajı sırasında giriş ve çıkış yapan TIR'lara sahanın küçüklüğünden kaynaklı alternatif bir güzergah verilemeyeceği, alternatif yol olmaması nedeniyle sahanın mevcut durumunun yolcu geçişi için can ve mal güvenliği yönünden yüksek risk içerdiği belirtilerek, Türkgözü Sınır Kapısı'nın kapalı olma durumunun TIR ve yolcu geçişinin güvenli ve etkin bir şekilde yapılabilir hale gelene kadar sürmesi talep edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, söz konusu inşaat çalışmalarının sıhhatli ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için Türkgözü Gümrük Kapısı'nın geçici olarak hizmete kapatılma süresinin 25.06.2022 tarihine kadar uzatılması uygun bulunmuştur" denildi.

GEÇİP, GİDEN O KADIN...

Ahmet Selçuk İlkan'ın “O Kadın” başlıklı şiirinde;
 
Sen hiç aşk topladın mı gecelerden
Kanayan yüreğini şarkılara çarptın mı?
Bir daha dirilmesinler diye
Bıçakladın mı anıları
Kendini gömer gibi boş bir mezara
Gömdün mü içine hiç aşkını
 
Bir kolun kırıldı mı giderken
Bir gözün döküldü mü?
Söker gibi bir çınarı kökünden
Yüreğin söküldü mü?
Ölümsüz naralar atarken aşka
Sen hiç öldün mü?
O öldü mü?
 
Vurdun mu kendini sokaklara
Kırdın mı taşlarını sabrının
Hissettin mi içinde çakan şimşekleri
Ve bir bir düştüğünü yıldırımların
Ve gördün mü senin gibi söndüğünü
Gece lambalarının
 
Yani aşkı buldun mu doyasıya
Ve kaybettin mi apansız
Sen göğsünü açarken ona
Sırtından vurdu mu acımasız
Yıkıldı mı aşka hayata inancın
Yaşarken kendince günahsız.
 
Peki ya o gün
Nefes nefes yaşadın mı ayrılığı
Hissetin mi damarlarından aktığını
Zehirli bir kanın
Ayağından çekilen bir ırmak gibi
Seni terk edip giderken
O taptığın kadın...
Satırlarını bana hatırlatan sahne ve sahanın Çınar Altı denen siyasi alanda konuşan bir kadındı. Ve adı gibi kalbi, yüreği, inadı, iddiasıyla tüm baskı, iftiralara rağmen terk edip giden veya “var ama yokları belli olmayan' lar kadınlar gibi gitmeyip, “Buradayım” diyordu...
Sarışın mı, Kumral mı, Esmer mi diye daha yakından bakıp, güzel düşüncelerini adeta boncuk, boncuk art arda dizip, sıralayan o kadının tüm neden ve engellemelere rağmen direnişi, çokta makyajlı olmayan yüzüne yansıyordu...
O Kadın, kadın olan kimliği ve dik duruşu ile ben dahil birçok erkeğe de taş çıkartan yüzü gibi boyu, bosu da güzel olan o kadına benim hem bir gazeteci hem de bir erkek olarak yaklaşmaya çalıştıkça, “Fakirciğim şöyle çekil, böyle dur, yaklaşma” deyip benim  o kadına dokunmamı engelleyene hala kızıyorum...
Ve bu engelleyicinin, “Fakirciğim şöyle çekil, böyle dur, yaklaşma” derken beni tanıyormuşçasına hem de adımı vererek ve sert ama dostça beni tutup, yaklaşmaya, dokunmaya ve derdimi anlatmaya çabaladığım o kadına yaklaşmaya çalışan beni geri itelemeye çalışırken bir taraftan da “nereden tanıyor beni bu ya?” sorusuna cevap arıyor ama o kadının yanımdan geçip, gittiğini görüyordum üzülerek...
Çünkü o kadının erkek korumasının beni tanıyıp, (belki de) siyasi görüşümü, radikal, muhalif gazeteciliğimi bildiğinden ve sert bir soru soracağımı ve ortamı bir anda gereceğimden korktuğunu düşünürken cevabını yaklaşamayıp, dokunamadığım o kadınında benden çekip gittiğini anlayıp, döndüğüm Hedef Gazetesinde öğreniyordum.
Çünkü benden çekip giden kadınlar kategorisine eklenen o kadın siyaset alanında hala gitmezken tam aksine toplumun bağladığı umutla her gün biraz daha güçlenirken ve daha çok hem de başbakan olarak sahada kalacağını şimdiden belirtmek isterim.
O kadını benden alıp, götürenin diğer gidenler gibi o kadının kararı değil, hemşerim bir polis olduğunu ve ne hikmetse 99 yılına kadar Gebze, Kocaeli Siyah-Beyaz, şu an da Hedef Gazetesi adlı gazetemizde gazetecilik yapmaya devam ettiğim ve kızım Yaprak'ın gelini olduğu memleket olan Kocaeli'nde 10-15 yıldan fazladır görevde kaldığını ve birçoklarını olduğu gibi beni de tanıdığını öğreniyordum.
Evet, dün bana göre Kocaeli'nin tatil köyü olması gereken ama gün geçtikçe betonlaşıp, fabrikaların sardığı trafiği tıkanan, balıkçı restoranları olmaktansa Büyükşehir'in köfteci restoranını yanına koyduğu denizine girilmeyen Darıca'da Çınar altında gördüğüm, izlediğim ve görüntüsünü çekip, yayınladığım Meral Akşener yaklaşan seçimlerde gitmeyecek, gelecek gibi...

Çünkü geçtiğimiz gün Maltepe'de, dün Darıca'da gördüklerim o kadın Akşener dahil kimsenin gitmeyeceğini ama Atatürk'ün vilayet oluşunun 30 yıl dönümünün bile hatırlanmadığı memleketim Ardahan'a sıfır sınır komşusu olan Gürcistan'ın kuruluş yıl dönümünde dediği 'Bize Güçlü Bir Doğu Lazım' sözüne rağmen doğuda, güneyde, Irak'ta, Suriye'de akan kana ve gelen şehit haberlerine rağmen 3 gencin ölümüne neden olan gençlik etkinliklerini iptal etmeyen ve hala kazanacağız' diye kendilerini bile kandıran duygulara umut bağlayanların hızla oy kaybettiğini görüyordum, çekip giden kadınları bana bir kez daha hatırlatıp, beni ve aldıkları bol maaşlarla yaptıkları ile toplumu üzenler...

GENÇLERE GÜRCİSTAN'A VİZE ÇIKTI!
arşiv haber 30/11/201 TARİHLİ HABER
DOSTLUK KAZANDI Değişik ülkelerden gelerek Türkiye’de çeşitli Üniversitelerde öğrenimlerini gören Ahıskalı gençlerimizden 45 kişilik bir grup Ahıska Üniversitesinde düzenlenen programa katılmak için giden gençlerimiz sınırdan Gürcistan’a bırakılmadılar. Girişimlerimiz sonucunda Gürcistan’a giriş izni alan grup programlarına başladı.

Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Bizim Ahıska Kültür Derneği aracılığı ile Ardahan Üniversitesi ve Ahıska Üniversitesinin birlikte düzenlediği ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) finanse ettiği “Geçmişten Geleceğe Uzanan Dostluk Köprüsü” programı kapsamında Vatan Ahıska'ya giden gençlerimize Gürcistan giriş izni vermedi. 
Akşam saatlerinde sınıra giden 45 kişilik grubun girişine izin vermeyeceklerini söyleyen Gürcü yetkililer gerekçe bildirmediler. Gece boyunca 4 saat kadar sınırda bekletilen gençlerimizin yardımına her zaman olduğu gibi Posoflular koştu. Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ve Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu gençlerimizi sınırdan alarak Posof'ta misafir etti. Geceyi Posof'ta geçiren Ahıskalı gençlerin durumuna DATÜB (Dünya ahıska Türkleri Birliği) yöneticileri de el atarak konuyu Dış işleri Bakanlığımıza ilettiler. Ahıskalılara duyarlılığı ile bilinen bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun talimatıyla harekete geçen dışişleri ve Tiflis Büyükelçimizin yoğun çabaları sonucunda sorun çözüldü. Gençlerimiz bugün öğle saatlerinde Gürcistan tarafından özel polis eskortu eşliğinde sınırdan alınarak Ahıska'ya götürülmüşlerdir. Programlarına gecikmeli olarak başlayan Ahıskalı gençlere Ahıska Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Roin Kavralishvili bizzat ilgilenmektedir.

Haber/Foto: Burhan Özkoşar
Kaynak: Posof Haber

Editör: posof haberleri

Bu haber 3407 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI