Reklam
Bugun...


KOLU KOPAN KADIN DAMALLI!..
Geçtiğimiz gün yaşanan ve bir kadının kolunun kopmasına neden olan trafik kazasında yaralananların Damallılar oldukları ortaya çıktı.

KOLU KOPAN KADIN DAMALLI!..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

Ardahan Damal Burmadere köyüne giderken
Erzincan'da yol kenarındaki istinat duvarına çarpan kamyonette 1'i ağır 4 kişi yaralandı Tuncay Lale'nin kullandığı 34 SK 0393 plakalı kamyonet, Erzincan-Sivas kara yolu Sakaltutan Geçidi Cehennem Deresi mevkisinde kontrolden çıkarak yol kenarındaki istinat duvarına çarptı.
Kazada kolu kopan Müşgünaz Lale, ekiplerce kısa sürede Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesine getirildi.

Kolu kopan müşgünaz Lalenin kopan kolu için zamanla yarıştılar Ancak doktorlarca yapılan incelemede kolu parçalandığı için yerine dikilemeyeceği anlaşılan Lale'nin ameliyatının sürdüğü ve hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi. 

AK Parti'nin yapamadığını AYM Yapmalı...

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP'nin Af Yasası'ndaki bazı hükümlerin iptali istemiyle yaptığı başvuru üzerine ilk incelemesini tamamladı ve başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi.
Bu güzel bir gelişme ve haber..
Ama kamuoyunda Af Yasası olarak bilinen ve 40 bin kişinin cezaevinden çıkmasını sağlayan İnfaz Kanunu'ndaki düzenlemelerin bir genel affa dönüşmesi beklenmektedir..
Anayasa Mahkemesi CHP’nin Af Yasası’ndaki bazı hükümlerin iptali istemiyle yaptığı başvuru üzerinde ilk incelemesini tamamlayıp, bu önemli başvuruyu esastan görüşmeye karar vermesi ve bu kararını beklenen anlamda olumlu olarak hem de oy çokluğu ile onaylaması bu ülke de yaşanan gerginliğin büyük bölümde yumuşamasını sağlayacaktır.
Bilindiği gibi CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine ilişkin 7242 sayılı Cezaevi Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 14. maddesinin iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini istemişti.
Yapılan başvuruda eksiklik tespit etmeyen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak haberi başta Demirtaş ve gazetecilerin olmak üzere birçok tarafın ilgi ile takibe almış ve genel bir af beklentisini arttırmıştır.
CHP, daha önce de yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını istemiş, Anayasa Mahkemesi, bu başvuruda da ilk incelemeyi tamamlayarak iptal isteminin daha sonra belirlenecek bir günde esastan karara bağlanmasına hükmetmişti.
Evet, adına barış süreci denen süreci iyi değerlendiremeyip, saha dışı kalan HDP'nin yerini dolduran MHP destekli AK Parti'nin yapamadığını AYM yani Anayasa Mahkemesi yapacak mı?
Bilmem ama bu gelişme '' yapacak'' umutlarını şimdiden arttırdı gibi..

Umarım bu umutlarda sönmez ülke yeni bir barış, kardeşlikleri düşmanlıkları unutur, yoluna tüm toplumuyla devam eder diyorum...

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Posof'tan Damal Bebeğine Rakip Çıktı..
ARŞİV HABER 09/06/2017 TARİHLİ HABER
Meyve/Sebzeden Umut Kesince Taşa Yönelidler
Ardahan'ın simgelerinden olan Damal Bebeğinin yeterince tanıtılmadığı ve pazarı bulunulmadığından yakınıldığı bir zaman da Ardahan'ın sınır ilçesi Posof'ta da taştan bebekler yapıldı.

Bölgenin Çukurovası diye bilinmesine karşın yaz kış yetişen meyve ve sebzelerinin Posof'un dışına çıkamadığı, pazarlanıp, satılamadığı ve meyve ağaçlarını bakımsızlıktan kuruduğu Posof'ta kuruyan derelerin taşları umut oldu.

Ardahan'ın Gürcistan'a sınır ilçesi olan Posof Kaymakamlığı tarafından desteklenen, Posof Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından yapılan 'Taş Bebekler' İl Milli Eğitim Müdür olmaksızın biten 2016/2017 Eğitim sezonunun ardından HEM'ler tarafından açılan sergilere de görücüye çıktı.
Posof'un HES Barajları ile boğdurulan derelerinde toplanan taşların boyanıp, yerel giyim, kuşam şekilleri ile piyasaya sunulan Posof Bebekleri şimdilik 'Posof Hatırası' adı altında tanıtılıp, piyasaya sunuluyor.

POSOF'TA

46 ÇEŞİT ELMA OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Ardahan'ın Gürcistan'a komşu ilçesi Posof'ta 46 çeşit elma yetişiyor.
Başta Atatürk'e de götürüldüğü ve şeker hastalığına iyi geldiği söylenen Badele isimli elma çeşidi olmak üzere 46 çeşit elmanın olduğu Posof'ta elmanın yanı sıra bir çok meye diğer sebzelerde yetişiyor.

**MEYVE BAHÇESİ YANI BAŞIMIZDA,

BİZ MERSİNİN PAHALI ÇÜRÜKLERİNİ YERİZ..

 

Türkiye'nin Kafkasya'ya sınır ilçesi Posof'ta yetişen onca meyve ve sebze çeşidi olmasına karşın ve bakımsızlıktan, ilgisizlikten bahçelerde çürüyüp giderlerken Ardahanlı il dışında getirilen meyve ve sebzeleri, hemde pahalı bir fiaytla tüketiyor.

Posof'un yanı sıra Çıldır Kurtkale bölgesinde Cevize kadar bir çok Organil meyve ve sebzenin yetiştiğinde bi haber Ardahanlılar gibi Vali, Kaymakam ve diğer idareciler de bu duruma ilgisiz kalmaları ve en önemlisi bu iki ilçede ki meyve bahçeleriyle ilgili projeler yaptırmaması dikkatlerden kaçmıyor.

Kafkas Arısının GEN merkezi konumunda olan Posof'un meyve ve sebzelerinin yanı sıra yeşilim ormanları da yaşanan ilgisizlikten dolayı meyve ve sebzeleri gibi bölge ekonomisine katkı sunamıyor.

 

Posof'un 46 çeşit elması:

1. Bamosni elması
2. Beyaz urset
3. Beyaz armudu
4. Çigit elması
5. Çürüyen urset 
6. Elif elması
7. Golden elması
8. Güz kogilisi
9. Güğüm armudu
10. Hisli urset
11. İçi dışı kırmızı elma (Badele elması)
12. Kırmızı şafran
13. Kafir elması
14. Kaburgal urisit
15. Kafir burnu
16. Karpuz elması
17. Karanfil elması
18. Kız elması
19. Kogili elması
20. Kış armudu
21. Limon elması

22. Mağara elması
23. Misket elması
24 Meşe elması
25. Mamota elması
26. Murebbe elması
27. Nana elması
28. Nenezil armudu
29. Nene armudu
30. Pamojli elması
31. Paşa elması
32. Sobe elması
33. Süt elması
34. Sarı şafran
35. Sifrkin elması
36. Söğüt elması
37. Şaksak elması
38. Sasele armudu
39. Starkin elması
40. Şafran elması
41. Şeker elması
42. Şah elması 
43. Uruset elması
44. Yeşil uruset 
45. Yaz kogilisi 
46. Ziraat elması

Kaynak: Günay Taşlı

18 Maddeyi Okumayan Bir Toplum..
  Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com

Ben dahil milyonların başını kaldırmadığı ve her an parmağımızın altında tuttuğu interenetten, partilerin, kurumların bastırıp, dağıttığı broşürlerden Anayasa Referandumu değişikliğini anlatan 18 Maddeyi okuyanınız var mı?
16 Nisan’da sandık başına gitmeye hazırlandığımız şu günlerde topu topu 18 Maddenin satır satır okunup, anlaşılmak istenmediği  bir ülkede değil 18 madde daha önce hazırlanılan rafa kaldırılan 60 maddenin nasıl olup, okunup, kabul edileceğini de merak ettim.
Ve bu ülkede yaşayanlar yine okumadan %90 onayladığı 12 Eylül Cuntasının hazırlattığı Anayasaya da evet dediğini de hatırlıyorum..

**Evet çıkar mı?

18 Maddenin 8’inin bile okunmadığı bir süreci yaşayan ülkemin hızla gittiği 16 Nisan’da sonucun ne olacağını ben dahil bir çoğumuz merak eder, tartışır..
Benim gördüğüm şu ana kadar yani bu yazıyı yazdığım ana kadar hayırların evetlerden önde olduğu ülkede ‘evet çıkar mı?’ sorusu da hala cevap bulmuş değil..
Çünkü evetçilerin bile neye evet dediğini anlamadığını da görmüyor değilim..
Ama evetçiler gibi hayırcılarında bu tartışmayı, hala anlamadığını da belirtmekte fayda var..
Çünkü başta siyasiler olmak üzere toplumu yönlendiren biz gazeteciler, aydınlar da 18 Maddenin ne olduğunu iyice okuyup, yorumlamadığını da görüp, izlemekteyiz.
TV’lerin Cumhurbaşkanından başlayıp, başbakan, bakanlar, bakan yardımcıları hatta Emine hanımı haber yapmaktan 18 maddeyi anlatma gereği duymadığı bir süreçteyiz..

Orada 8 Bin Hayır Oyu Vardı..

  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

İki gündür geldiğim Ardahan'da ki ilk gözlemlerimi ele alıp, haber ve yorumlarımla okurlarımla paylaşınca uzun süredir Ardahan'da beni göremeyen bir çok okurum bizzat yanıma gelerek bana sitem ettiler.

Çünkü benim Ardahan'da çok uzak kaldığımı ve Ardahan'da yaşananların, yazılması gerekenlerin eskisi gibi yazılmadığını ve şu iki günde yazılanların yeniden gazeteciliği his ettirdiğini sitem edip, benim Ardahan'da kalıp, asıl işim gazetecilikle daha çok ilgilenmemi istiyordular.
Ben ise şaka karışık 'He he verin gazı, sonra da yazdıklarım yüzünden başıma gelen belalarda beni yalanız bırakın' diyerek gülümseyerek karşı sitemde bulunduğum okurlarımla sohbet ettiği sırada kardeşim Cihat kapıyı açıp, 'Haydi Sinan Oğan geliyor, bir gidelim bak gör orayı bakalım ne yazacaksın?' diyerek MHP'li Sinan Oğan'ın geldiği Dursun Akçam Kültür Merkezine götürdü.
Dursun Akçam'a doğru giderken yol boyu selamlaşıp, özlem giderdiğim Ardahanlıların ben bir şey sormadan kararlı bakışlarıyla, 'Gazeteci Ardahan Hayır diyor haberin var mı?' demeleri ise dikkati çeken diğer bir durumdu.
Oğan'ın geldiği alana gidince geldiğimden bu yana edindiğim izlenimlerimin 16 Nisan'da aynen sandığa yansıyacağını biraz daha netleştirirken, beni şaşırtan önemli bir tabloyla da karşılaşıyordum.
Buna neden ise 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi 16 Nisan öncesi de bir çok ayrı görüşlü Ardahanlının bir araya geldiği ve bir o kadar da kararlıydılar.
Çünkü Dursun Akçam'ın etrafını saran onca polis ve kameraya karşın bir çoğu bir birine muhalif isim oradaydı ve hepside ısrarla hayır diyeceklerini alenen ve çekinmeden belirtmekteydiler.
Oğan'ın gelmesiyle ve iki kurbanın kesilmesiyle birlikte iyide iyiye coştuklarına bakınca bugün Dursun Akçam'da gördüklerimle orada en az 8 bin hayır oyu vardı?
Nereden anladım derseniz;
Vallahi orada MHP'nin Ardahan kadrosunun %89'u oradaydı, 
yetmedi CHP oradaydı,
AKP'ye oy verenler oradaydı,
Hatta Göle'den gelen HDP'lilerle oradaydı,
Damal'lı, Bakırköyü arkasına alıp, milletvekili olma hesapları yapan Mutlu Kerimoğlu oradaydı,
AKP eski İlçe Başkanı oradaydı,
CHP'nin mevcut İl Başkanı Yalçın Taştan, eski İl başkanları Yunus Dündar, Orhan Balcı oradaydı..
DSP İl Başkanı oradaydı..
MHPnin Çıldır İl Genel ve Göle İlçe Başkanı, Posoflu, Hanaklı MHP'liler oradaydı..
MHP eski Ardahan İl Başkanı Oktay Aktaş gibi MHP İstanbul İl Başkan Yardımcılarından Kurtuluş Bozkır'ın babası ve adını hatırlayamadığı bir çok siyasi önder oradaydı..
Kısacası; AK Partililerin ortada olmadığı bir Ardahan'da son iki günde gördüğüm 55 bin oyun % 60'ı sanki Başkanı üzecek gibi..
Ha unutmadan AK Partililerin ortada olmamasını çalışmıyorlar anlamında değerlendirmeyin..
Çünkü suyun hala donup, uyuduğu bir sırada başta AK Kadınlar olmak üzere sesiz ve ev ev çalıştıklarını da gözden kaçırmamak gerek.
Çünkü AKP'lilerin çarşıda gezen erkeklerden umut kesip, yine kadın seçmene ve AKP'li vekilin kamp kurduğu Göle'ye yöneldiğini de haber alıyorum..

 Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 20561 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Elma şiparişi verebileceğim bir adres varmıdır...
19-11-2015 05:54:00

Elma şiparişi verebileceğim bir adres varmıdır..Teşekkürler.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI