Reklam
Bugun...


Kızak Treni Geldi, Sıra İstasyona Gelecek Demir Kızakta!
'Doğu Expresinin Son Durağı Ardahan Olsun' diye istekte bulunanların bilip, anlamadığı ve sadece üzerine kurulacak bir istasyon ile trenin duracağı Ardahan sınırları içinde olan Kars-Tiflis-Bakü-Tiflis Demiryolu varken sanki tren yolu, raylar hatta tren sınırlarına gelmiyormuş gibi son durak Ardahan olsun derken, 'Çıldır'a Kurun Bir İstasyon, Doğu Expresinin, KTB'nin Trenleri Ardahan Olsun' çabasına Gazeteci Suat İncedere'den ve haberler.com Olgun Kızıltepe'den Kızaklı Tren desteği geldi.

Kızak Treni Geldi, Sıra İstasyona Gelecek Demir Kızakta!

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Çıldır Gölü'nde 'Kızak Tren' Geldi..

ARDAHAN'ın Çıldır ilçesinde, dondurucu soğuklar nedeniyle yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü'nde çocuklar, kar motosikletinin arkasına vagon gibi sıralanan kızaklara binerek unutulmaz bir yolculuk yaptı.

Denizden 1959 metre yükseklikteki Çıldır Gölü'nün yüzeyi, hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 25 dereceye kadar düşmesi nedeniyle buzla kaplandı. Balıkçılar, 123 bin metrekare alana sahip Çıldır Gölü'nde oluşan yaklaşık 10 santimlik buz tabakasını kırarak, Eskimo usulü balık avlarken, gölü gezmeye gelenler ise keyifli vakit geçiriyor. Muhteşem manzarası ve göz alıcı mavisi ile ziyaretçilerini büyüleyen Çıldır Gölü'nün buz tutan yüzeyinde yürüyen insanlar, kızak sürenler bu anın keyfini çıkarıyor. Çıldır Gölü'nde adrenalin dolu yürüyüşe çıkan ziyaretçiler, müzik eşliğinde halay çekip oynuyor. Atlı kızaklar veya atla gezinti yapan vatandaşlar ise gönüllerince eğlenmenin keyfini yaşıyor.

Çıldır Gölü Turizm Kooperatifi Başkanı Zeki Bayraktar, çevre köylerde yaşayan çocuklar için gölde bir etkinlik düzenledi. Kızakları 1,5 metre mesafeyle bir trenin vagonları gibi peş peşe iple bağlayarak kar motoruyla çekti. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte, Çıldır halkı, 'Bu da Çıldır treni' diyerek dört gözle yolunu bekledikleri Doğu Ekspresi tren seferlerinin başlatılmasını istedi. Başkan Bayraktar, "Kars, Atatürk'e türkülerin yazıldığı ve güneşin doğduğu ilk şehirdir. Eminim ki dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir etkinliği Çıldır Gölü'nde gerçekleştirdik. Yöre halkının çocukları sahip olduğu Çıldır Gölü'nü uzaktan izliyordu. Kar motorun arkasına peş peşe bağladığımız kızaklarla onları kaydırdık ve mutlu olmalarını sağladık" diye konuştu.

Kızak trenini çok sevdiklerini söyleyen çocuklardan Mehmet Emin Arslan, "Bugün çok mutlu olduk. Köyümüzde kızakla kayıyorduk ama bu farklı bir duygu. Kendimizi trende gibi hissettik. Çıldır Gölü'nün çevresindeki köylerde oturuyoruz ama buraya pek gelemiyoruz. Burası da çok güzelmiş. Zeki amcaya çok teşekkür ediyoruz" dedi.

DOĞU EXPRESİNİN SON DURAĞI

ÇILDIR'A KURULACAK BİR İSTASYONLA OLSUN..
YouTube ArdahanTV kanalımıza abone olun.. Her perşembe günleri saat: 16.30'da Yıldız En TV'de 'gazetecilerle Gündem' adlı canlı yayın programı yapan ARDAFED/AGC Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz 'Rayda hazır, Trende Hazır, Kaldı İstasyon, Doğu Expresinin Son Durağı Çıldır Olsun' diyor..

ANTROPOL ALANIDA, VİNÇLERDE HAZIR..

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın haber/yorumlarıyla sıkça gündeme getirdiği ve son olarak; 'DOĞU EXPRESİ RAYLARI ARDAHAN'DA, ARDAHANLININ HABERİ YOK.. başlığı ile haber yaptığı ve abonesi olmanızı istediğimiz bu kanalımız ArdahanTV için bizzat yerine gidip, görüntülemesi ardından Ardahan Valisi Hüseyin Öner'in, Çıldır Belediye Başkanını da yanına alarak Yılmaz'ın işaret ettiği alana bizzat gidip, raylar ve tren üzerinde fotoğraf çekip, sanalda, oturdukları yerde 'Doğu Expresinin Son Durağı Ardahan Olsun' diyenlere kapak yaptığı, 'RAYLARDA HAZIR, TREN DE SADECE BİR İSTASYON GEREK dercesine ortaya koyduğu Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun raylarının, Kafkasya'dan, Çin'e kadar uzanan trenlerin geçtiği alanda Çıldır'a kurulacak bir istasyonla Ardahan'a trende, turistte, transit yükte geleceğini neden düşünmeyiz.

Evet, ArdahanTV olarak diyoruz ki; ARDAHAN SINIRLARI İÇİNDE GEÇEN BTK DEMİRYOLUNUN ÇILDIR'DA BULUNAN ALANINA KURULACAK BİR İSTASYONLA DOĞU TRENİDE, ULUSLARARASI TRENLERDE, TURİSTLER DE ARDAHAN'A GELİR.. O zaman haydi hep birlikte 'Doğu Expresinin Son Durağı Çıldır Olsun' demeye..

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın konuyla ilgili işte o son haberleri..

BİZ YAZDIK, VALİ ALIP GÖTÜRDÜ ONLARDA RAYLARI VE TRENİ GÖRDÜLER!

Sitemiz ve gazetemizin Gazeteci Fakir Yılmaz imzalı, 'DOĞU EXPRESİ RAYLARI ARDAHAN'DA, YouTube ArdahanTV kanalımıza abone olun..

Her perşembe günleri saat: 16.30'da Yıldız En TV'de 'Gazetecilerle Gündem' adlı canlı yayın programı yapan ve yarında Ardahanlı, Kocaeli eski Baro Başkanı, Avukat Sertif Gökçe, Gazeteci Hanifi Çelik ve Sanatçı Erdal Gürbulak'ı konuk eden Gazeteci Fakir Yılmaz 'Rayda hazır, Trende Hazır, Kaldı İstasyon, Doğu Expresinin Son Durağı Çıldır Olsun' diyor..

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ve Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın haber/yorumlarıyla sıkça gündeme getirdiği ve son olarak; 'DOĞU EXPRESİ RAYLARI ARDAHAN'DA, ARDAHANLININ HABERİ YOK..' başlığı ile haber yaptığı ve abonesi olmanızı istediğimiz bu kanalımız ArdahanTV için bizzat yerine gidip, görüntülemesi ardından Ardahan Valisi Hüseyin Öner'in, Çıldır Belediye Başkanını da yanına alarak Yılmaz'ın işaret ettiği alana bizzat gidip, raylar ve tren üzerinde fotoğraf çekip, sanalda, oturdukları yerde 'Doğu Expresinin Son Durağı Ardahan Olsun' diyenlere kapak yaptığı, 'RAYLARDA HAZIR, TREN DE SADECE BİR İSTASYON GEREK dercesine ortaya koyduğu Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun raylarının, Kafkasya'dan, Çin'e kadar uzanan trenlerin geçtiği alanda Çıldır'a kurulacak bir istasyonla Ardahan'a trende, turistte, transit yükte geleceğini neden düşünmeyiz.

Evet, ArdahanTV olarak diyoruz ki; ARDAHAN SINIRLARI İÇİNDE GEÇEN BTK DEMİRYOLUNUN ÇILDIR'DA BULUNAN ALANINA KURULACAK BİR İSTASYONLA DOĞU TRENİDE, ULUSLARARASI TRENLERDE, TURİSTLER DE ARDAHAN'A GELİR.. O zaman haydi hep birlikte 'Doğu Expresinin Son Durağı Çıldır Olsun' demeye.. Gazeteci Fakir Yılmaz'ın konuyla ilgili işte o son haberleri.. BİZ YAZDIK, VALİ ALIP GÖTÜRDÜ ONLARDA RAYLARI VE TRENİ GÖRDÜLER! Sitemiz ve gazetemizin Gazeteci Fakir Yılmaz imzalı, 'DOĞU EXPRESİ RAYLARI ARDAHAN'DA, ARDAHANLININ HABERİ YOK..' haberi üzerine yanına Ardahanlıları alıp, Ardahan sınırları içinde bulunan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryoluna giden Ardahan Valisi Ardahanlılara gitmediği, görmediği rayları ve treni gösterip, Ardahan sınırları içinde bulunan demir yoluna rağmen ray ve tren yokmuş gibi sanalda 'Doğu Expresinin Son Durağı Ardahan Olsun' diye havanda su dövenlere bizi doğrularcasına kapak yaptı. RAY'DA VAR, TRENDE SADECE İSTASYON YOK VE SANALCI ARDAHANLININ HABERİ YOK!

Sınırları içinde tren yolu olduğundan bihaber 'Doğu Expresinin Son Durağı Ardahan Olsun' diyenlere söylüyoruz raylar ve tren Ardahan'da.. Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Çıldır ilçesinde Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Tüneli, Yukarıcambaz Tren İstasyon Alanı, Aktaş Sınır kapısı ile Çıldır ilçesi Gürcistan Sınırında bulunan Aktaş Hudut Karakolunu ziyaret etti ve incelemelerde bulundu. Bir Zamanlar Göle ile Kars Arası Atlı Tramvay Varmış! 1872 – 1915 yılları arasında Kars ve Ardahan illerinin Rus işgalinde olduğu dönemde Göle sarıçam ağaçlarından oluşan odunların Kars’a taşınması için için Ruslar tarafından Göle ile Kars arasında Atlı Tranvay kullanıldığı öğrenildi.

 

KÜSTÜRMEYİN İNSANLARI !.. 
Ülkelerin, ülkelerine yatırımcı getirmek için büyük mücadeleler verdiği şu dünyada başta stk'lar olmak üzere "Şehr~i emini" olarak bilinen belediye başkanları, milletvekilleri ve gazetecilerin büyük mücadeleler verdiğini de bilmekteyiz. Bunun en son örneği, son yerel seçimlerde seçilir seçilmez kapı kapı gezip başında bulunduğu memleketine yönelik 'bir iş adamına yatırım yaptırabilir miyim?' düşüncesiyle gezen başkanlardır.
Bu başkanların yanı sıra gönüllülerin de bu yönde mücadele ettiğini bilen biri olarak gördüğüm bir durumdan bahsedeceğim.
Evet l, ülkelerin büyükelçilikleri aracılığıyla, iş insanlarının organizatör firmaların girişimleriyle, derneklerin yani stK’ların bire bir çabalarıyla, gazetecilerin ise haber ve yorumlarıyla bu yöndeki çabalarını işin içindeki biri olarak bu alanda yaşanan olumsuz gelişmeleri görüyor, izliyor ve çok üzülüyorum.
Buna neden ise; Batıda gittiğim, gördüğüm iş insanlarının yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle memleketlerine bir hayli üzülseler de bu üzgünlüklerini ve memleketine yönelik yapılan yatırım tekliflerinin suistimal edilmesidir.
Ve bu suistimalleri yapanların başında gelenlerin sözüm ona memleket sevdalısı geçinip, kendilerinin gayret ve imkanlarını, kendi egolarını tatmin etmeye yönelik hal ve hareketler içine girerek şevk kırmalarıdır.
Son olarak ziyaret ettiğim bir İşadamının da bu olumsuz durumdan bahsedip sistemlerini ortaya koyarak memleketin neden ileri gitmediğini hep gerilediğini bir kez daha anlıyor ve algılıyorum bu duruma üzülerek.
Ülkenin olduğu gibi bölgenin, kentin kanayan yarası olan bu durumun yarattığı olumsuzluk yüzünden o çok bahsedilen birlik, beraberliğe de zarar veriliyor.
Çünkü sarfedilen onca çaba, yönlendirme, şahsi egolar nedeniyle su olup gidiyor, geriye kalıyor bir araya gelip kaya olamayan kumlar. Bunun altında yatan neden; köye gelir "muhtar olur, yerime, koltuğuma oturur" korkusudur. Bir kez daha söylüyorum onca çaba ve çırpınışımızı ne olur heba etmeyin ve üzmeyin iş insanlarımızı..
KTB Tren Yoluyla İlk Kez
Gürcistan'a Geçtiler..
arşiv haber 19/07/2017 tarihli haber/yorum
Temeli 2008 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili tarafından Kars’ta atılan Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu (BTK) hattında ilk geçiş Çıldır'da yapıldı.

Kars Demir Yolu (BTK) hattında ilk geçiş Çıldır'da yapıldı.

Değişiklik yapılan Bakanlar Kurulunda yerini koruyan Karslı Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Ardahan ve Kars Belediye Başkanlarının birlikte ilk geçişi gerçekleşitirdiler.
2016 yılı sonunda bitirilmesi, 2017 yılı içerisinde test sürüşlerinin başlanan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattında ilk geçişi çalışmalar hız kesmeden devam ederken, bir taraftan viyadükler tamamlanıyor, diğer taraftan da güzergahın rayları döşeniyor. Kars’ta asrın projesi olarak anılan Demirden İpek Yolu’nun biran evvel tamamlanması için yapılan çalışmalar ise vatandaşları heyecanlandırıyor.

**Komşu’nun Başbakanı İstifa Etti!

*24/12/2017 Tarihli Haberler

Ardahan’ın Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı ile Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı’nın açıldığı komşuda başbakan istifa etti.

**Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili istifa etti..

Garibaşvili istifasına gerekçe olarak herhangi bir neden belirtmezken, basına yaptığı açıklamada görevlerin millete hizmet için bir araç olduğunu ifade etti.
Garibaşvili açıklamasında başbakanlığı döneminde yaptığı icraatlar hakkında bilgiler verdikten sonra, kendisine destek veren ailesi, çalışma arkadaşları ve partisine teşekkür etti. Garibaşvili kendisinden önceki Başbakan Bidzina İvanişvili'ye atıfta bulunarak makamlardan zamanında ayrılmanın ülkenin geleceği için daha hayırlı olduğunu vurguladı. Garibaşvili ülkesi adına hayalinin ekonomik ve siyasi anlamda güçlü, toprak bütünlüğünü sağlamış, bağımsız bir Gürcistan olduğunu ifade ettikten sonra her zaman halkı için bir asker gibi hizmet etmeye devam edeceğini bildirdi.
Garibaşvili'den boşalan başbakanlık görevini Başbakan Birinci yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Giorgi Kvirikaşvili vekalet edecek. Giorgi Kvirikaşvili eski başbakan ve büyük işadamı Bidzina İvanişvili'ye yakınlığı ile biliniyor.

**Elinde silah değil, kalem ve saz olanlardan olmak gerek..

Silahların konuştuğu, kalem ve sazların susturulmaya çalışıldığı bir süreçte ARDAFED olarak bir etkinliğe imza atmaya çalışıyoruz.
Ki bu etkinliğin başta 23 yıldan fazladır İl Kültür ve Turizm Müdürünün olmadığı Ardahan'da yaşatılması gerektiğine inandığım Aşıklık Geleneğidir.
Çünkü benim aşıklara bakışım sazı elinde, sözü dilinde olan aşıkların gazetecilikten daha ulvi bir görevi yapmalarındandır..
Bu tezimizin haklılığına bakmak için öncelikle bu ülkende başlatılan kurtuluş savaşı sırasında ve daha sonrasında sazları ile sözleri ile halkın dili olan aşıkları hatırlamak yeter, artar bile..
Ever bugün radyo, televizyondan sonra internetin gelişmesiyle unutulmaya yüz tutan bir çok önemli geleneğimizin aşıklık geleneğinin yeşerdiği ve solmaya yüz tutsa da bir iki bilemediniz 5-10 aşığın tüm yokluklara karşın hala devam etmeye çalıştığı aşıklık geleneğini yaşatma anlamında bizde Ardahan Dernekler Federasyonu olarak bir etkinliğe imza atmaya çalışmaktayız.
Yani bugün akşam saat 18.00 ila 21.00 arasında Ardahan İnönü caddesi üzerinde bulunan Fevzi Yılmaz İş Hanında bölgemizin aşıkları ile Ardahanlılar ile buluşmaya çalışacağız.
Ki bu buluşmanın yok olmaya tutan aşıklık geleneğini yeniden yaşatma ve paslanan kulaklarımız ünlü, ünsüz aşıklarımızın çalacağı sazlarla gidermeye çalışacağız.
Çünkü biz biliyoruz ki; elinde silah olan, iktidarın imkanları kanalıyla devletin silahı ve silahlı güçleri ile bir toplumu baskı altına alanlara karşı en büyük güç eli saz ve kalem tutanlardır..
Bu nedenle diyoruz ki sizde gelin ARDAFED'in ücretsiz olarak düzenlediği Aşıklar Gününe..
Yer İnönü Cadfesi, Fevzi Yılmaz İşhanı Saat: 18.00-21.00
ARDAFED Çay Evi

**Eski Vekiller Belediye Başkan Adayları mı?

Hızla akan zamanın yaklaştırdığı 2019 seçimleri öncesi hareketlenmeye başladığı siyaset arenasında dolaşan bir iddia şimdiden ‘Olur mu?’ tartışmalarına neden olduğu görmekteyiz.
Başkan, Milletvekili ve Belediye seçimlerinin birlikte yapılacağı 2019 seçimlerine yönelik hazırlıklarına başladıkları görülen siyasi partilerin Ardahan yakasında Saffet Kaya ile Ensar Öğüt’ün yeniden sahneye çıkabilecekleri de konuşulan konuların başında geldiğini görmekteyiz. 
Mevcut iki milletvekilinin yeterince meşgul edemedikleri Ardahan siyaset alanında halan silinmedikleri görülen bu iki siyasetçinin 2019 seçimlerinde Ardahan Belediyesine talip olabilecekleri ve bu yönde kamuoyu yoklaması çektiklerini ileri sürülen siyaset arenasında Feto’nun Ardahan’da ki yapılanmasına büyük katkı sunan ilk okulunu yaptırdığı iddia edilen Saffet Kaya’nın desteklediği ileri sürülen birde gazete yayın hayatına geçti.
Öğüt’ünde 2019 seçimleri öncesi CHP’nin İl ve İlçe teşkilatlarıyla yakın temasını arttırdığı görülmekte.. 
Bekleyip, göreceğiz.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 7265 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI