Reklam
Bugun...


KIŞIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ ARDAHAN'DA OLUMSUZLUKLARI KAPATIYOR!
ARDAHAN'DA KIŞ BİR BAŞKA GÜZELDİR.. İşte Ardahan'dan bir kaç kış karesi..

KIŞIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ ARDAHAN'DA OLUMSUZLUKLARI KAPATIYOR!

Ardahan Merkez

Posof Kızıl Göl

Posof

Ardahan Göl

Ardahan Uanalızçam Kayak Tesisleri

Çıldır Gölü Kenarında başlatılan rekreasyon

projesi çalışması tamamlandı..

 Valisi Mustafa Masatlı,  Gölü kenarında Valilik tarafından başlatılan ve tamamlanan rekreasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Ardahan Valiliğince Çıldır Gölü kenarında vatandaşların dinleneceği sosyal alanların yanı sıra, otopark ile festival alanını çamurdan kurtaran kilit parke taşı kaplama, aydınlatma, oturma ve sahil çalışmaları tamamlandı. Vali Mustafa Masatlı, tamamlanan çalışmaları yerinde inceledi.

Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Masatlı, yapılan çalışmaların Çıldır Gölü turizmine önemli katkılar sunacağını belirterek, "Cumhurbaşkanlığımızca da koruma altına alınan ve düzenlenmesi için özel önem gösterilen Çıldır gölü ilimizin ve bölgemizin önemli bir değeri, ülkemizin donan tek gölüdür. Bu değeri daha kullanılışlı hale getirmek, değer katmak, daha çok turist çekmek ve hak ettiği yere taşımak için Valiliğimizce başlatılan rekreasyon projesi kapsamında bir takım çalışmalar yaptık. Valiliğimizce yürütülen proje ile göl etrafında 3 bin 300 metrekare kilit parke döşeli etkinlik alanı ve 7 bin 500 metrekare otopark alanının yanı sıra, alan ışıklandırması, 8 adet atlı kızak motifli kamelya ve 8 adet mobil wc yaptık. Yapılan bu çalışmalar, Çıldır gölünü daha değerli hale getirecektir. Böylece, Çıldır gölüne daha çok turist gelecek, gelen turistlerimizin göl kenarında daha rahat harekat edecekler ve gölümüz bölgenin önemli marka değeri haline gelecektir" dedi.

**O ÜLKENİN GÜNEYDOĞUSU DA YANIYOR!..

Ülke olarak dünyayı sadece Ortadoğudan ibaret gördüğümüz şu günlerde hatta son aylarda yaşanan ve devam eden bir olay insanlığın sadece ülkeler arası çıkan çatışmalar ve kara altın olarak bilinen petrol için yapılan savaşlarla son bulmayacağını ortaya koyar gibi..
Çünkü başta ülkede, bölgede, yerelde onca habere konu olan sorunları görmezden gelip, '' haber olsun'' diyerek kendilerine ''İş yapıyoruz'' görüntüsü verenler, yüksek kesimlere çıkıp, ''Kar yağdı, yollar kapandı'' diye haber yapanlara karşın şu an bulunduğum Ardahan'da ve bölgede beklenen kar yağışının olmaması ve gelecek yılın kurak geçeceğinin şimdiden tartışılması, dünyamızın diğer ucunda aşırı sıcakların getirdiği yangınlar hala devam ediyor..
Bir çok insanın yanı sıra bölgemizin dondurucu soğuklarında bir parça yiyecek bulmakta zorlanan, sıcak bir yuvadan yoksun yabani hayvanların eşlerinin yanarak telef olduğu Avusturalya'da aylardır süren yangınlar dünyadaki 7 kıtadan birini yok etmeye başlamış gibi..
Çünkü biz Libya çölüne asker gönderme hesapları yaparken dünyanın diğer ucu Avusturalya'da Eylül ayı başından bu yana devam eden yangınlar ülkede hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Avusturalya'da devam eden yangınlar rüzgar nedeniyle bir türlü kontrol altına alınamazken doğal yaşamda bu durumdan olumsuz etkileniyor. Ajanslar tarafından servis edilen görüntülerde, Nasa'nın yayınladığı fotoğraf dünyanın bir taraftan petrol ve yer altı kaynakları için kanla boğulurken diğer yandan da insanlığı güneşin yakıcılığından koruyan Ozon tabakasını delecek yanlış ve doğa düşmanı davranışlar sonucu yandığını da görmemekteyiz..

**YANGINLARIN NEDENİ NE?

Biz de başta Kaz dağlarında olmak üzere ülkede ve bölgede onca kesilen ağaçların feryadı ile bağırırken dünyanın diğer ucunda çıkan bir orman yangınının nedeni aşırı sıcaklıklar!
Yani yine biz balık hafızalı insanların unuttuğu Ozon tabakasının delinmesi ardından yaşanan aşırı sıcaklıklar nedeniyle 4 aya yakın süredir devam eden yangın nedeniyle 30 kişi hayatını kaybederken onlarca kanguru ve koala'da telef oldu.
Yetkililer, Yeni Güney Galler bölgesinde koalaların 3 te birinin tamamen yok olduğunu açıklarken, ülkenin güneydoğu bölgelerinde aylardır devam eden ve tüm çabalara rağmen söndürülemeyen yangınlarda, insan hayatının yanında vahşi yaşam da tehlikeye düşmüş durumda.
Yetkiller, Yeni Güney Galler bölgesinde bu güne kadar en az 30 kişinin öldüğü, 3,6 milyon hektar alanın ve bin 365 evin yok olduğunu belirtti. Victoria bölgesinde ise 2 kişinin öldüğü, 6 kişinin kaybolduğu, 784 bin hektar alanın yandığı ve 330 binanın yok olduğu açıklandı. Güney Avustralya'da 3 kişinin öldüğü, 100 bin hektar alanın yandığı ve 88 evin yok olduğu bilgisi paylaşılırken, bizim ülkemiz gibi Avusturalya'nın da güneyinin bir hayli sıcak ve yakıcı olduğu bu yangının gün geçtikçe iç siyaset üzerinde etkisini göstermeye başladığı da diğer bir görülmeyen, görülmek istenmeyen bir durum..

 

Buzla kaplanan Çıldır Gölü, 2020'de de gözde

DOĞU Anadolu Bölgesi'ndeki dondurucu soğuklar nedeniyle yüzeyi tamamen buzla kaplanan 'ın  ilçesindeki Çıldır Gölü, 2020'de de ziyaretçi akınına uğruyor. Dünyanın dört bir yanından Çıldır Gölü'ne gelen yerli ve yabancı turistler, bölgede düzenlen atlı kızak ve jet ski turlarına katılıp, Eskimo usulü balık avlıyor.

Denizden 1959 metre yükseklikteki Çıldır Gölü'nün yüzeyi, hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi nedeniyle buzla kaplandı. Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü, Doğu Ekspresi sayesinde her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Yöre halkı göle gelen turistleri atlı kızak ve jet ski ile göl üzerinde gezdirip, Eskimo usulü balık avlamayı gösteriyor. Misafirler, göl üzerindeki sobada demlenen tavşan kanı çaylardan yudumlayarak bölgenin keyfini doyasıya çıkarıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Çıldır Gölü'nün ziyaretçi akınına uğradığını söyleyen Orhan Göller (32), "Göl, yöre halkının ekmek teknesi oldu. Her mevsim farklı güzellikler sunan turistlere hizmet vererek para kazanıyoruz. Ben de yüzeyi buz tutan Çıldır Gölü'nde soba yakıp, üzerine demlediğim çayları satıyorum" diye konuştu.Özellikle kışın güzel manzaraların oluştuğu bölge, gün batımı sırasında farklı bir görüntüye bürünüyor. İstanbul'dan arkadaşları ile birlikte ilk kez geldiği Çıldır Gölü'ne hayran kaldığını söyleyen Meltem Uskun, "Gölün yüzeyinde yürümek, kızakla kaymak, balık tutmak ve buz üstünde ikram edilen çayı yudumlamak ayrı bir keyif yaşatıyor. Yüzeyi tamamen buz tutan gölün üzerine onlarca insanın çıkması, atlı kızakların ve jet skilerin olması, bazen otomobillerin bile gezdiği gölün kırılmaması tamamen bir mucize" dedi.

 

Ardahan'dan En Son Haberler

arşiv haber 26/04/2015 tarhi haber

SÖZCÜ: AK Parti: 1 CHP: 1

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkez, Nisan ayında 81 ilde, 5 bin 160 kişiyle seçim anketi düzenledi.

Sözcü Gazetesinin yayınladığı Avrasya Kamuoyu Araştırmasında Ardahan'da ki 2 milletvekilinin yine AK Parti ile CHP arasında paylaşılacağını duyurdu.

Ardahan'dan En Son Haberler
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 3999 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI