Reklam
Bugun...


KAZ CİĞERİ ÖDÜL GETİRDİ!, Göleli minik kızın başarısı..., CEPHANELİK GİBİ EV..
GAZETECİLER BUGÜN TEMPO TV'DE ÖZEL PROGRAMLA SAAT 22.00'DA KARŞINIZDA OLACAKLAR.. Gazetecilerin konuğu görevden alınıp, yerine kayyum atanan belediye başkanlarından olan olan ve parti kuracağı ileri sürülen eski milletvekili Ayhan Bilgen olacak. ARDAHAN VE ARDAHANLIARDAN HABERLER İÇİN TIKLA..

KAZ CİĞERİ ÖDÜL GETİRDİ!, Göleli minik kızın başarısı..., CEPHANELİK GİBİ EV..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

KAZ CİĞERİ ÖDÜL GETİRDİ!

Derneklerin yeniden kaz gecesi yarışı içinde olduğu şu günlerde Ardahan Hanak Baştoklu (Dikkan) köylü Buse katıldığı yarımada bronz madalya kazandı.
Birçok ünü yemek firmamın sponsorluğunda yapılan ve onca Aşçı'nın jüri üyeliği yaptığı Buse Kaşarlı Kaz Ciğer yemeği ile yarışmada 3. olarak Bronz madalya kazandı.

**Göleli minik kızın başarısı...

Kanada Merkezli 18 Ülkenin katıldığı Caribou Contest,tüm dünyada ve tüm derecelerde 71432 öğrencinin katılımıyla yapılan Caribou Contest K-1 seviyesinde (1.sınıf öğrencileri) toplam 2168 öğrencinin yarıştığı sınavda, Ardahan Göle Serinçayırlı (Çölpenek) öğrenci Hayat Güven, verilen tüm İngilizce matematik sorularına en kısa sürede ve tüm sorulara doğru cevap vererek Dünya 1. si oldu.

GÖLE'DE EV CEPHANALİK GİBİ..
Ardahan İl Jandarma Komutanlığı JASAT (Jandarma Suç Araştırma Tim Komutanlığı) ekipleri, Göle İlçesi Yeniköy Köyünde ikamet eden bir şahsın farklı illerden temin ettiği çok sayıda tabanca ve mühimmatı evinde bulundurduğunu tespit etti.
Ekipler, Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde şüpheli şahsın evine baskın düzenledi. Yapılan aramada; 5 adet çeşitli çap ve markalarda ruhsatsız tabanca, 2 adet ruhsatsız av tüfeği, 68 adet çeşitli uzunluklarda kılıç, kama ve bıçak ele geçirildi.
Ele geçirilen malzemeler muhafaza altına alınarak, şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı.

ROMAN OKUMAKLA CEZALADIRILDI!..

Ardahan'da yaşıtlarıyla kavga ettikleri iddiasıyla "yaralama" suçundan haklarında şikâyet bulunan çocuklar E.D, H.C, H.U, P.İ, Y.C. ve A.S. ile ilgili soruşturma açıldı. Dosyadaki suç uzlaştırmaya tabi olduğundan dosya Ardahan Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu'na gönderildi.

Uzlaştırma Savcısı Funda Bayram ile uzlaştırıcı Ülker Uğurlu, mağdur ile suça sürüklenen çocuklar ve aileleriyle görüştü. Taraflar arasında "suça sürüklenen çocukların ikişer roman okuyup özetini çıkarma" şartıyla uzlaşma sağlandı. Kitaplar okununca şikâyet geri çekildi Yaklaşık bir ayda ikişer roman okuyan çocuklar, hazırladıkları özetleri de uzlaştırma bürosuna sundu. Şüpheli çocukların kitap okuyup, özetleme edimini gerçekleştirmesi ile çocuk müşteki şikayetinden vazgeçerek akranlarını affetti.

Savcı Funda Bayram, uzlaştırma bürosu görevlileri olarak benzer suçlarda tarafların davalık olmadan uzlaşması için çalıştıklarını söyledi. Bu konuda çalışmalarının devam edeceğini ifade eden Bayram, "Suça sürüklenen çocukların olduğu bir dosyada, şüphelilerin belirli romanları okuyup özetini çıkarmaları karşılığında mağdurla aralarında uzlaşma sağlandı.

HER SINIR GEÇİLİR, ARDAHAN'DAKİLER
YAYAYA BİLE GEÇİT VERMEZ..
ARŞİV HABER 13/12/2021 TARİHLİ HABER
Doların 14 TL.'yi zorladığı,1 kilo sütün 16 TL'yi geçtiği yetmezmiş gibi 20° yi bulan dondurucu soğuklarla gelen kışla birlikte daha da zor günler yaşayan Ardahan esnafı biri demiryolu olmak üzere 3 gümrük kapısı olan Ardahan'da gümrüklerin pandemi yasakları öne sürülerek hala neden yaya geçişlerine yasak olduğunu ve Edirne, Sarp, Van gibi iller komşu ülkelerin vatandaşlarının kendilerine gelip niye alış veriş yapmadığını soruyor.

GÜMRÜKLER ALIŞ/VERİŞE NİYE YASAK?!.

İki ülkeye komşu olmasına karşın, 3 gümrük kapısının olmasına rağmen ithalat ve ihracatın sıfır derecede olduğu kentte sorulan soruya cevap aranıyor.
Ardahanlılar Afganlı, Suriyeli, Iraklı hatta Afrikalının rahatça gelip, geçtiği diğer gümrük kapıları gibi Ardahan'daki gümrük kapılarının yaya geçişlerine neden kapalı olduğunu ve buna cevap verecek yetkililerden açıklama beklediklerini belirtmekteler.

MUSİAD: ARDAHAN KAPILARI GEÇİŞLERE AÇILMALI!..

Iğdır-Dilucu, Nahçıvan, Artvin-Hopa-Sarp, Edirne-Kapıkule, Van ve diğer gümrük kapılarında yaya geçişlerine izin verilirken, Ardahan'ın Gürcistan'a açılan Posof/Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı ile Çıldır/Aktaş Gümrük kapılarında pandemi bahnesiyle izin verilmemesi bölge esnafının tepkilerine neden olmakta.

Türk Lirasının Dolar karşısında erimesi ile sınır ülkelerinin gümrüklerden geçip, alış veriş yaptığı diğer Gümrük kapılarına verilen yaya geçişlerine  Ardahan'ın Gümrük kapılarından da verilmesini isteyen MUSİAD Ardahan Şube Başkanı Gürbüz Süleymanoğlu bölge esnafının diğer sınır kentlerindeki esnafların yaptığı ticaretin bu gümrük kapılarında da yapılması gerektiğine dikkat çekerek Aktaş ve Türkgözü Gümrük Kapılarında uygulanan pandemi yasaklarının diğer gümrüklerde olmazken Ardahan'da neden hala uygulandığını da merak ettiklerini belirtti.

MUHALEFET DE İKTİDAR DA SUSKUN!..

Yerelde muhalefetin genelde iktidarın yönetimde olduğu Ardahan'ın onca sorunu karşısında siyasiler gibi stk'lar da suskun.
Başta yapılacak  denen havaalanına, açılması beklenen sınır ticaret merkezi, Ulgar tüneli, Çıldır Aşık Şenlik tüneli, Posof, Damal ve Hanak ilçelerine verilecek denen doğalgaz sorunları gibi bir çok sorunu olan kentte konuşan yok.
Muhalefetinden iktidarına, aydınından ileri gelenine, stk'sından birliklerine kadar bir çok kurumun olduğu Ardahan'dan göç devam ederken insanları gibi hayvanlarının da yiyecek sorunu ve telaşı yaşanırken bunları dile getirecek olanların sessiz kalmaları dikkat çekiyor.
30 yıldan fazladır il kültür turizm müdürünün olmadığı 5 yıldır genel sekreteri gibi bir çok kurumun vekilin vekiliyle yönetildiği kentte bu sorunları dile getirecek muhalefetin suskunluğu da sorunları çözmekte iddialı olanlardan da ses çıkmıyor.
İl genel meclisi üyeleri gibi halkın oylarıyla seçilmiş olan ama TBBM'nin kürsüsünde görünmeyen Milletvekilleri gibi sesleri çıkmayan muhtarların yanı sıra bir kaç tanesi haricinde gazetecilerden dahi ses çıkmıyor.
Biri demiryolu olmak üzere üç gümrük kapısı olmasına rağmen gümrük müdürünün olmadığı, ithalat ve ihracatın sıfır derecede  olduğu kentte bu suskunluk var olan ve yıllardır çözüm bulmayan sorunların başında gelmektedir.

DAĞ EVİ İLE GÖL TESİSLERİ BOŞALTILIYOR!
Beş yıla yakındır sekreteri olmayan Ardahan Valiliğinin bünyesinde bulunan eski adıyla İl Özel İdare, yeni adıyla Genel Sekreterlik olan kuruma bağlı Ardahan Dağ Oteli Ardahan Yalanız Çam kayak tesislerinde bulunan dağ oteli ile Çıldır göl kenarında bulunan balık tesisleri boşaltılıyor.
Alınan bilgilere göre ülke genelinde yaşanan bölgede de tüm ağırlıyla etkisini sürdüren ekonomik krizin içinde oldukları öğrenilen iki tesisin de kiralarını ödemedikleri gerekçesiyle boşaltma kararı ile karşı karşıya kaldıkları bilgisi alındı.


Kar yağışı ile birlikte dondurucu soğukların yaşandığı bölgede her kış donan Çıldır Gölü'nün yanı başında bulunan restorant ve turistlik tesisleri gibi kayak sezonuna hazırlanan Yalanız Çam kayak tesislerinde bulunan Dağ Otelinin de kirasını ödeyemediği gerekçesiyle boşaltılması için kiracılara tebligat yapıldığı öğrenildi.

ALİHANOĞLU: DEVLETLE ESNAF ARASINDA KÖPRÜ OLACAĞIM..

Yaklaşan Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ESOB), 2022 kongresinde başkan adayı olduğunu açıklayan Ardahanlı İş insanı İskender Alihanoğlu, basınla bir araya geldi.
ESOB'a başkan adayı olduğunu açıklayan  Alihanoğlu, düzenlediği basın toplantısında, yeni, genç ve dinamik bir kadroyla,kurum ve esnaf arasında köprü görevi göreceklerini söyledi.
Alihanoğlu, esnafın derdini bilen, esnafla iç içe olan, gerçekten ve gönülden çalışacak, yeni bir ekiple yola çıkacaklarını söyledi. Günün birlik ve beraberlik günü olduğunu aktaran Alihanoğlu, "Yaklaşık 8 aydır gece gündüz tüm esnaflarımızı geziyoruz. Onlardan gördüğümüz geri dönüş ve destekler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Esnaflarımızın büyük kısmı artık yeni bir kan değişiminden yana olduklarını ifade ediyor. Bizlerde onlara layık olmak için ve odalarının her zaman onların yanlarında olacak şekilde çalışacağını ifade ediyoruz. Bir ve beraber olduğumuz da her sorunun altından kalkacağımızı, onları daha iyi temsil etmek adına bu yola Allah'ın izni ile çıktığımızı anlatıyoruz. Sonuçta bu bir tercih ve seçim. Esnafımız en doğru kararı kendi verecektir. Bizler inşallah bu seçimden zaferle çıktığımızda kollarımızı sıvayarak onlara layık olmak adına var gücümüzle çalışacağız" dedi.

Zincir marketlerin çokluğuna da değinen Alihanoğlu, "Küçük esnafın bitmesine neden olan zincir marketlerin yenilerinin açılmasına izin vermeyeceğiz. Bu büyük marketlerle  rekabet edebilme şansı olmayan esnafımızın yanında olmak onları bu devlere yedirmemek için elimizden geleni yapacağız." Şeklinde konuştu.
**Devletle esnaf arasında köprü görevi göreceğiz..

Başkan adayı Alihanoğlu, seçildikleri takdirde esnaf ile kurumlar arasında köprü görevi göreceklerini söyleyerek, "Bizim amacımız, kısıtlı imkanlarla Ardahan esnafına hizmet edecek olan Odamızın geçmişte olduğu gibi yeniden işlevini arttırmak. Esnaf Odamız, üye aidatları ile ayakta kalmakta. Ancak biz farklı kaynakları da Odamıza kazandıracağız. Esnafın sırtındaki yükü azaltacağız. Odamız bizimle birlikte esnafa kaliteli hizmet sunacak ve devlet ile esnaf arasında köprü görevi görecektir" dedi.

SİNAN ŞİT'TE AŞOB'A ADAY!

Ardahanlı esnafların seçime hazırlandığı şu günlerde şoförlerde seçim yapacak.
İskender Alihanoğlu'nun ESOB'a yeniden aday olduğunu açıkladığı şu günlerde Ardahan AŞOB Başkan adayına rakip çıkan Sinan Şit'te 'bende adayım' dedi.
Ardahan Şoförler Esnaf Odasına Başkan adayı olduğunu açıklayan Sinan Şit 2022 yılının ilk ay Ocak ayının ilk haftasında yapılacak olan seçimde Ardahan AŞOB Başkanı adayı olduğunu açıkladı.

KAZADA AĞIR YARALANAN KİŞİ ÖLDÜ!..

Geçtiğimiz günlerde Ardahan-Hanak yolu üzerinde bulunan Altaş (Ur) köyü yakınlarında ki trafik kazasında ağır yaralanan Baştoklu (Yukarı Dikkan) köylü vatandaş kurtarılamayarak hayata veda etti.

Alınan bilgilere göre Durmus Çakmak isimli vatandaşın içinde bulunduğu araç Ardahan-Hanak yolu üzerinde bulunan Altaş (Ur) köyü yakınlarında trafik kazası geçirmişti. Kazada 2 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Survivor 2022 Ardahan Uzkanbaş kimdir?

Acun Ilıcalı, Survivor 2022 All Star yarışmasında mücadele edecek tüm isimleri açıkladı. Bu yıl birbirinden zorlu rakiplerin yarışacağı kadroda 2020 yılında gönüllüler takımında bulunan Ardahan Uzkanbaş da yer alıyor.

Peki, Ardahan Uzkanbaş kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Ardahan Uzkanbaş, 1987 senesinde Ardahan‘da doğdu . 8 yıl Adanaspor altyapı takımlarında forma giyen Uzkanbaş, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle futbola ara vermek zorunda kalınca bu süreçte askerliğini tamamladı.

Ardından 2 yıl Dubai’de yaşadı. Türkiye’ye döndükten sonra aktif olarak sporla ilgilenen Uzkanbaş, sonrasında Kazakistan’a giderek 6 yıl orada yaşadı.

ÇILDIR GÖLÜ DEĞİL, SES/SOLUK DONDU!..

Ülke genelinde olduğu gibi memlekette de üç maymunların oynandığı şu günlerde gelen kışla birlikte yağan kar, birçok sorunun üzerini bir kez daha kapattı.
Buna örnek;
Göçün devam ettiği, Posof/Sahara tünellerinin açılmadığı, Erdoğan'ın son seçimlerde söz vermesine rağmen Damal, Hanak, Posof'a doğalgazın gelmediği, derneklerini ve Ardahan'ı temsil ettiklerini öne süren diasporanın Ardahan adını gölgeleyen KAI günlerine hazırlandığı 'Büyük Buluşma' sahtekarlığı ile kaz gecesi biletleri satmaya başladığı, eğitimin dibe vurduğunu son 5 yıldır adeta yayın yasağı getirilip, resmi kaynaklarca saklandığı, bölünmüş denilip, bir türlü bitmeyen yolların olduğu, Göle hastanesi yapılana kadar Çıldır hastanesinin mühürlendiği bir esnada tırnağı kanayanın çevre illerde bulunan hastanelere sevk edildiği Ardahan'ın yeni hastanesinin çökmeye başladığını görmeyenler bugünlerde yaman haber yapıyorlar..

**ARDAHAN DONDU,
KURA BUZ TUTU, BIYIKLAR PUS OLDU..
İnternet sistemi gibi gecekondu misali derme/çatma binaların olduğu bir türlü yapılamadığı Posof Türkgözü (Badele) gümrük kapısında olduğu gibi Çıldır Aktaş Gümrük kapısında geçişler saate bağlanırken, Hopa Sarpın 24 saat açık olup, geçişlerde her şeyin getirilebildiğini yazmayan, yazamayanlar bugünlerde yaman haber yapıyorlar.

**KALE YANI BUZ SARKITLARI İLE DOLDU,
MEYDANA GELEN İNEK ÜŞÜDÜ!
Ardahan'ın olduğu gibi Hanak, Posof, Göle, Damal ve Çıldır'ın giriş yollarının çarşı merkezleri gibi hata hura olduğunu, 30 yıldan fazladır İl Kültür Müdürü olduğu gibi Genel Sekreterliğe yıllardır sekreter atanmadığını, 30 yıldan fazladır bir şefi olan karayollarının bir türlü bölünüp, yapılamadığı birçok kurumun vekilin vekili ile idare edildiğini, doğalgazın zor bela geldiği ama doğalgaz sistemine imza atacak bir kişinin beklendiğini yazamayanlar bugünlerde yaman haber yapıyorlar.

**KUŞ UÇARKEN BUZ TUTTU,
LEYLEK AYAKLARI ÜŞÜDÜĞÜ İÇİN UÇAMADI..
İki vekili, onca partisi olmasına karşın sorunları dile getiren gazetecileri öcü gösterilen, bu yönde çaba ortaya konan meclis dışında ki parti başkanlarını işi bozan sayanları, bir kayak evi bitirilemezken ikinci kayak evinin ölçüleri yapanları, vekilin kardaşının bile isyan ettiği belediye başkanları olduğunu, cep harçlıkları ile futbolu yaşatmaya çalışan gençlerin sentetik değil, naylon çimde oynadığını ve bir çok bina gibi depreme dayanıklı olmadıkları rapor edilen şehir stadının ortasına havuz yapıldığını yazamayanlar bugünlerde yaman haberler yapıyorlar..
75 PLAKALI ARAÇ BULAMADIK 06 PLAKALI ARACA SU DÖKÜP DONDURDUK VE DE GÖRÜNTÜLEYİP, AJANSA YUTTURDUK ONLAR DA 'ARDAHAN DONUYOR' DEYİP, ARDAHAN'IN YAŞANMAZ OLDUĞUNU TÜM DÜNYAYA BİR KEZ DAHA AKTARDI..
Evet bitmedi, sıra Çıldır Gölü Dondu haberlerinde..
Çünkü Serhat Spor'un paraya güvenip, tepe takla olduğunu, spor'un S'sinin olmadığını, 23 Şubat'tan alınıp, daha inşaat halinde olan binaya götürülen öğrencilerin lağım sitemi çalışmayan binada eğitim gördüğünü, 'KAI ve KAISİAD'lara karşıyım' diyerek, gidip onların çadırında stant açıp, çorba dağıtanları yazmak işlerine gelmez ve bildik haberlerini yani 'Kar yağdı, çöpler altında kaldı', 'Yağmur yağarken her yer çamur oldu' deyip ağrımayan başlarını ağrıtmaya ne gerek var?..
Haydi onca ibretlik haberin haber olamadığı Kafkaslara açılan gümrük kapıları olan ama ithalat, ihracatın yapılmadığı, BTC gibi Nabaconun da doğayı katletmeye başladığı, vekilleri gibi belediye başkanları, il ve belediye meclis üyeleri, muhtarlarının gidip görmediği en azından bir fotoğraf çekip, Doğu Expresinin son durağının neden buraya gelmediğinin sorgulanmadığı Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu üzerindeki Antreponun Kars'a çekildiği, Havaalanı istemlerine kulak tıkandığı Ardahan'da 2. Haber Vizyonumuz perde açıyor..
Oda;
ÇILDIR GÖLÜ DONDU..

arşiv haber 26/04/2015 tarhli haber

GÖK: BAYRAK, FLAMA YER: ÇAMUR, ÇUKUR!

7 Haziran Genel Seçimler öncesi yeniden halktan oy isteyen siyasilerin yıllardır çözüm bekleyen bir çok sorun gibi kent içi yollara da çare bulamadıkları görülüyor.

Genel seçimler öncesi cadde ve sokakları partilerin bayrak ve flamaları ile donatan siyasiler seçmeni etkilemek için o cadde ve sokaklara astıkları bayrak ve flamaların altında ki yollarının hala çamur deryası içinde, çukurlarla dolu olduğunu görmeden ‘en iyi hizmeti biz getirdik, yeniden bizleri seçerseniz yeni hizmetleri biz getireceği’ demeye devam etmekteler.
Eriyen karlarla birlikte yeniden ortaya çıkan olağanüstü bozuk yollara yıllardır bir çözüm bulamayan siyasilerin üzerilerine bayrak ve flamalarını astıkları bu yolların geçtiği alanların alt yapısını da yapmış değiller.

**HER YAP/BOZ..

Alt yapısı, yani kanalizasyon, su, telefon, elektrik hatları doğru dürüst yapılmadan her yıl YAP/BOZ sistemi ile büyük masraflar yapılarak sözde yenilenen yolların kısa süre içinde bozulduğu Ardahan ve İlçelerinde yolların olağanüstü bozuk olması dikkatlerden kaçmazken, bu yollardan şikayetçi olan vatandaşında kendilerinde oy isteyen siyasilere ‘ne olacak bu yolların hali’ demediği de görülmektedir.

arşiv haber 27/26/25/04/2007 Gününün Haberleri tarhli haberler
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE ÜYE OLDUNUZ MU?

 

 

Göleli çocuklar 23 Nisan Bayramında/Foto: Tuğba Yılmaz/Göle 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.
 

25/24/23/

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE ÜYE OLDUNUZ MU?

 

 

Gazeteci köylünün sorunlarını dinliyor/Posof-Kol Köy 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.
 

Ardahan'da kar tipiyle devam ediyor..

 

Yaklaşık bir haftadır süren kar Ardahan ve çevresinde bu saatlerde tipil şekilde devam ediyor. Yoğun bir tipiyle yağan kar karayollarında görüş mesafisinide 20 metreye düşürmüş durumda.
Haber ekleme saati: 16.25-24/04/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Oktay Sal'dan Kars Haberleri..

***Hırsızlar Esnafı Canından Bezdirdi 
Kars'ta Hırsızlardan Bıkan Bir İşyeri Sahibi, 2 Aydır Her Akşam Sigaraları Evine Götürüyor, Sabah Geri Getiriyor. Kars'ta hırsızlardan bıkan bir işyeri sahibi, 2 aydır her akşam sigaraları evine götürüyor, sabah geri getiriyor. 
Ortakapı Mahallesi'nde temizlik ve gıda ürünleri satılan bir işyerine dadanan sigara hırsızlarıyla baş edemeyen Turgut Topkaya, 2 aydır her akşam sigaraları evine götürüp getiriyor. Bundan önceki işyerinde de birkaç kez hırsızlar tarafından soyulduğunu söyleyen Topkaya, 2 yıl önce açtığı yeni dükkanına da hırsızların dadandığını ve 2 ay öncesine kadar hırsızların iki defa işyerine girerek sigaralarını çaldıklarını ifade etti. Son yaşanan her iki hırsızlık olayında da hırsızların bulunamadığını ve yaklaşık 3 bin YTL zararı olduğunu belirten Topkaya, daha sonra bankadan kredi çekerek raflarını sigaralarla doldurduğunu vurguladı. 2 aydır her akşam raflardaki sigaraları bir poşete doldurarak eve götürdüğünü sabah da işyerine getirerek raflara dizdiğini kaydeden Topkaya, "Rafımda sigaraları saklayamıyorum. Sigaraları eve götürmezsem hırsız gelip kendi alıp gidecek" dedi.

***Kars'ta Yeni Doğmuş Bebek Cesedi Bulundu 

Kars Çayı Kenarında Karton Kutu İçerisinde Yeni Doğmuş Bir Erkek Bebek Cesedi Bulundu. Kars çayı kenarında karton kutu içerisinde yeni doğmuş bir erkek bebek cesedi bulundu. Edinilen bilgiye göre, eski Erzurum yolu üzerinde Kars çayı kenarında bir kaya parçasının yanındaki karton kutuyu fark eden vatandaşlar durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen ekipler, kutu içinde yeni doğmuş bir erkek bebek cesediyle karşılaştı. Ceset üzerindeki mühür, göbek bağının kesilmesi ve doğum sonrası bebeğin sarıldığı bezden hastanede yapılmış bir doğum olayı üzerinde duran ekipler, kartonun da ilaç kartonu olduğunu tespit etti. Bebek cesedinin ambulansla hastaneye gönderilmesinin ardından Doğumevi Hastanesi'nde inceleme yapan ekipler, 18 Nisan günü bir erkek bebeğin ölü olarak dünyaya geldiğini ve Digorlu aileye teslim edildiğini belirledi. Polisin olayla ilgili başlattığı geniş çaplı araştırmanın devam ettiği bildirildi.

***Kars Belediye Başkanı Ermenilere Sert Çıktı 

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Ermeni Diasporası ve Ermenistan Hükümeti'nin, Bölge Barışını Sağlamak Yerine Kendi Halkına İhanet Ettiğini Söyleyerek, "Çünkü Soykırım İddiaları ve Karabağ'ın İşgali ile Kendi Halkını Yalnızlaştırıyor ve Yoksullaştırıyor" Dedi. Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Ermeni diasporası ve Ermenistan Hükümeti'nin, bölge barışını sağlamak yerine kendi halkına ihanet ettiğini söyleyerek, "Çünkü soykırım iddiaları ve Karabağ'ın işgali ile kendi halkını yalnızlaştırıyor ve yoksullaştırıyor" dedi. 
Başkan Alibeyoğlu, 24 Nisan sözde Ermeni iddialarının kabul yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin uzun süreden beri sözde soykırım iddialarıyla ilgili olarak çok iyi organize olmuş, her fırsatı değerlendirmekten kaçınmayan bir kampanya ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, "Bu örgütlü kampanya halkımız ve ülkemiz aleyhine bazı önyargılara, abartmalara ve saptırmalara dayandırılmakta. Bu amaçta, tarihsel gerçekler açısından bir dayanağı olmayan birçok kitap ve propaganda yayınları ortaya çıkmıştır. Bu yayınlar incelendiği zaman görülen manzara, 1915 yılının bir günü ülkemiz topraklarında yaşayan Ermeniler'in, durup dururken katliama tabi tutulduğudur. Konunun vahim tarafı, bu gibi propaganda malzemesinin, tutarsızlıkları, düzmece oldukları, hangi amaçlarla kaleme alındıkları açıkça ortada olduğu halde itibar ediliyor olmalarıdır. Bu yayınların sözde bilimsel eserlere kaynak veya dayanak alınmaları ise daha da vahim olmuştur" diye konuştu. Tarihi gerçeklerin açığa çıkarılması konusunda hükümetin gereken samimiyeti ortaya koyduğunu ve bağımsız üçüncü bir ülkenin de katılımıyla, tarihçilerden oluşan bir ortak komisyon kurulmasını teklif ettiğini hatırlatan Alibeyoğlu, "Askeri arşivlerde dahil tüm Osmanlı arşivleri döneme ilgi duyan araştırmacıların incelemesine açılmıştır. Fakat maalesef atılan bu adımlara karşı Ermenistan hükümetinden olumlu bir yanıt alınamamıştır. Bu vesileyle, özellikle parlamentoları sözde soykırımı tanıdığına dair kararlar alan ülkelere Ermenistan'ın bu çağrıya olumlu cevap vermesi için teşvik etmelerini bekliyorum" açıklamasını yaptı. Türkiye ile Ermenistan halkları arasında bir sorun olmadığını da vurgulayan Alibeyoğlu, "Türklerin 800 yüzyılı aşkın bir süreyle Ermeni ilişkileri barış ve karşılıklı güven esaslarına dayalı olarak gelişmiş. Osmanlı'nın "sadık millet" olarak gördüğü Ermeniler Osmanlı bürokrasisinde bakan, paşa, savcı, büyükelçi, vali, yargıç olarak üst düzey görevlere getirilmiş. Bugünkü Ermeni yurttaşlarımız da hukuksal, ekonomik, sosyal ya da dinsel açıdan herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmamaktadırlar. Uluslararası birtakım stratejileri gerçekleştirmek pahasına, bazı ülkelerin parlamentolarında sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul etmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini engellemektedir. Tarihi gerçekleri Türk konsoloslukları ve büyükelçilikleri önünde sloganlar atarak ve de tahriklerde bulunarak çözümleyemezsiniz" şeklinde konuştu. 

***Cezaevinde Bulunan Kızılay İl Başkanı'ndan Nahcıvanlı Öğrencilere Hediye 

Kars Kapalı Cezaevi'nde Bulunan Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun Kardeşi İsmail Medet Alibeyoğlu, 23 Nisan Nedeniyle Kars'ta Bulunan Nahcıvanlı Öğrencilere Oyuncak Hediye Etti. Kars Kapalı Cezaevi'nde bulunan Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun kardeşi İsmail Medet Alibeyoğlu, 23 Nisan nedeniyle Kars'ta bulunan Nahcıvanlı öğrencilere oyuncak hediye etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak için Kars'a gelen Nahcıvanlı 40 öğrenci, öğretmenleriyle birlikte ilk olarak Vali Mehmet Ufuk Erden'i makamında ziyaret ettiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Erden, öğrencilere ve öğretmenlerine çeşitli hediyeler verdi birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Nahcıvanlı öğrenciler daha sonra Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nu ziyaret etti. Alibeyoğlu, "Bugün çocukların en mutlu günleri ve onları sevindirmek ise bizlerin başlıca görevlerimizdendir. Özellikle de kardeş ülke Nahcıvan'dan gelen öğrencilerimizin bizi ziyaret etmesinden oldukça mutlu oldum. Ben de belediye olarak birer adet saat dağıtmak istiyorum. Ayrıca Cezaevinde bulunan kardeşim İsmail medet Alibeyoğlu'nun da birer hediyesi var. Bu oyuncakları dağıtmaktan da büyük memnuniyet duymaktayım" dedi. Başkan Alibeyoğlu, ziyaretçilerine birer adet saat ardından da cezaevinde bulunan kardeşi, Kızılay İl Başkanı İsmail Medet Alibeyoğlu'nun oyuncak hediyelerini dağıttı.

***Kars'ta Kömür Satışları Arttı 

Karslılar, Nisan ayının sonunu lapa lapa karla karşıladı. Gün boyu aralıksız yağan kar kenti beyaza bürüdü. Fırın işçileri kar yağışı altında ekmeklerini taşırken, belediye temizlik işçileri de çalışmalarını sürdürüyor. 
Asgari ücretle çalışan Karslı işçiler, Antalya gibi sıcak havaların hüküm sürdüğü kentlerde çalışan işçilere özendiklerini söyledi. Bir kış mevsimi boyunca 4-4.5 ton civarında kömür yaktıklarını ifade eden işçiler, "Asgari ücretle çalışıyoruz. Karnımızı bile zor doyuruyoruz. Yine başkanımızdan Allah razı olsun ki bizi işe aldı ve çalışıyoruz. Tüm zorluklara rağmen çalışmamızı güzel bir şekilde devam ettiriyoruz. Bugün Antalya tarafına bir bakınız. Oradaki işçilerin bir torba bile kömür yaktığı var mı? Ama hepimiz aynı ücreti alıyoruz. İnsanlar orada taze meyvelerini ağaçtan koparıp yerken, biz Mayıs ayına giriyor olduğumuz bu günlerde kar ve soğuk altında çalışmamızı sürdürüyoruz" dedi. Kar yağışından dolayı bazı köy yollarının kapanması ve köylünün kente gelememesi nedeniyle para kazanamadıklarını belirten işyeri sahipleri de, "Bizim işimiz köylülerle dönüyor. Köylü gelmedi mi esnafın durumu iyi olmuyor. Tek canlı paramız köylünün parası. Zaten Karsımız'a canlı para girmiyor. Fabrikamız bile yok. Kış mevsimi de uzun sürünce olumsuz şekilde etkileniyoruz" diye konuştu. 
Kışın geri gelmesiyle sürücüler kar lastiklerini yeniden taktırırken, kışın uzun geçmesi en çok kömür satıcılarını sevindirdi. Sobaların kaldırılması gereken bu günlerde yağan kar, vatandaşı kömür almaya zorladığı için satıcılar da yeniden kömür siparişi vermeye başladı.

***Karslı sürücüler 'kırmızı'yı görmüyor 

Kars'ta kırmızı ışık uygulamasında yarım saat içinde 10 aracın kırmızı ışık ihlali yaptığı görüldü. Kars Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi ekipleri kent merkezinde kırmızı ışık ihlallerinin çoğunlukta yapıldığı kavşaklarda uygulama yaptı. Kavşağa 5 metre yakın mesafede park eden araçların kamera ve fotoğraf makinesiyle tespitinin yapıldığı ve ardından da ceza kesildiği uygulamada ehliyetsiz sürücülere de rastlandı. 
Uygulamaya, kırmızı ışık ihlalinin en çok yapıldığı Halitpaşa ve Kazımpaşa Caddesi kavşağında ağırlık verildi. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Nasuh Arslan, kavşağa yakın bir işyerinde bekleyerek kırmızı ışıkta geçen araçların plakalarını ve yönlerini telsizle anons etti. Diğer kavşaklarda bekleyen trafik polisleri de araçları durdurarak ceza kesti. 30 dakika içinde 10 aracın kırmızı ışık ihlali yaptığı görüldü. Araç sürücülerine kırmızı ışık ihlalinden dolayı 108'er ytl para cezası kesildi. Uygulamada, kırmızı ışık ihlalinden dolayı durdurulan bazı araç sürücülerinin ise yanlarında ehliyet ve kimlik bulundurmadıkları görüldü. Bu sürücülerden ehliyeti yanında bulundurmayanlara 108'en ytl ceza verilirken, ilk defa ehliyetsiz araç kullanan sürücüler ise bir defalığına mahkemeye sevk edildi. Kavşağa 5 metre mesafede park halindeki araçların sürücülerine de 52 ytl ceza uygulandı. 
Bu arada ceza kesilen park halindeki araçların üzerine ve kırmızı ışık ihlali yapan araçların sürücülerine "Sayın araz sürücüleri" başlığıyla bir bilgi notu verildi. "Trafik polisinin düzenleme çalışmalarına, trafik ışıklarına ve işaret levhalarına kesinlikle uyunuz" uyarısının da yer aldığı bilgi notunda şu ifadeler yer aldı: "İlimizde uygulanan ana caddelerde park yasağı uygulamasına kesinlikle uyunuz. Yolun sol şeridini devamlı ihlal etmeyiniz. Aşırı hızla araç kullanmayınız, hız kurallarına dikkat ediniz. Önünüzdeki aracı her an durabileceğiniz mesafeden takip ediniz ve mutlaka emniyet kemerini takınız. Trafik yasalarında belirtilen park ve durma yasalarına mutlaka uyunuz. Kesinlikle alkollü araç kullanmayınız ve sizi sevenleri üzmeyiniz. Hatalı sollama yapmayınız, hem kendinizi ve hem de karşıdan gelenleri tehlikeye atmayınız. Okul, hastane ve yaya geçidi bulunan yerlerde hızınızı mutlaka azaltınız, buralara araç bırakmayınız. Aracınıza bindiğinizde araca ve size ait belge ve gereçlerin tam olup olmadığını kontrol ediniz" 
Haberleri ekleme saati: 15.29-24/04/2007
Haberler: Oktay Sal
MUHTARLAR DERNEĞİNDEN HÜKÜMETE ÇAĞRI!

Göle Muhtarlar derneği Başkanı Yunus Yılmaz Ardahan’da yaşanan olumsuz hayat şartlarına Nisan ayında yağan kar tuz biber olurken, muhtarlar bölgede yaşanan durumun tam afetlik bir konum olduğunu ve gerekenin yapılması için çağrıda bulundular.
Göle Muhtarlar Derneği’nin başta Tarım Bakanlığına olmak üzere tüm hükümet yetkililerine konuyu özetleyen açıklamasında acil afet çağrısı yapıldı.
Göle Muhtarlar Derneği başkanı Yunus Yılmaz’ın imzasıyla ele alınan çağrı şöyle;

***HÜKÜMET YETKİLİLERİNE VE KAMUOYUNA!..

İlimizde 2006 yılında aşırı kuraklık nedeniyle vatandaşlarımız tarlalarına ekmiş oldukları gerek yem bitkisi dediğimiz korunga fiğ olsun gerekse arpa buğday olsun tarlaya ekilen tohumla birlikte gübre olsun ektiğini biçemeyerek büyük zararlar etmiştir bu nedenledir ki kuraklık ilimizi ve de özelikle ilçemiz olan Göle’yi aşırı bir şekilde sıkıntıya sokmuştur ilçemiz aynı zamanda ağır bir hayvancılık yaptığından dolayı büyüklerimiz hep derdi, ‘eğer ‘Göle’de olmasa Göle’yi doyurmak çok zordur’ ve öylede oldu 12 nci aydan beri çeşitli illerden gelen  kamyon samanlar ne yazık ki yazın bir türlü gelmemesiyle birlikte saman ve yem fiyatlarını tavan yaptırarak bir kilo süt 35 kuruşken, samanın kilosunu 55 kuruşa çıkarmıştır, daha da yükselmesi beklenmektedir bu nedendedir ki ilçemiz son yüz yılın en kötü kıtalarını yaşamaktadır buna birde ödenmeyen yem bitkisi paraları eklenince hayat tam anlamıyla felç olmuştur ilçemizde yem bitkisi dediğimiz korunga ve fiğ desteklerinde her hangi bir yolsuzluk olmamıştır çünkü yem bitkisi desteği alan dekarına göre DGD yi geçmemiş ve de çok altında müracaat yapılmıştır ve hak ediş düzenlenmiştir ve yine ilçemizde tüm bu olumsuzluklara karşı birde şap hastalığı nedeniyle karantinaya alınmıştır. Tüm bu olumsuzluklara karşın yetkililer maalesef hiçbir adım atmayarak, adeta gelen çocuk parası kurban parası gibi paraları konuşa duruyorlar ve bu paraların nereye gittiğini soruyorlar. Eğer bir başlarını kaldırıp ta milletin içine inip çarşıyı dolaşsalar görecekler paraların nereye gittiğini. Kışın bir ay erken gelmesi yazında Nisan 24 olmasına rağmen halen gelmemesine karşın hayat tam anlamıyla felç olmuştur. Özellikle ilçemiz komşu il yada ilçelerimize göre rakım olanakta daha da yüksek olduğundan dolayı kar ve soğuk daha da fazladır yazın geç gelmesiyle ayrıca bir tehlike sinyalleri daha çalmaktadır halen vatandaşlarımız ekin ekmediği gibi ne zaman ekileceği de meçhuldür.

SONUÇ: İlçemizin yukarda belirttiğim nedenlerden dolayı acilen afet kapsamına alınarak bir an önce ödenmeyen gerek yem bitkisi ödemeleri, gerekse kalan Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinin, Tarım Kredi ve yine Ziraat Bankasına olan traktör ve diğer borçların taksitlerinin bir yıl ertelenerek, ilçemize tohum konusunda destek sunularak kuraklık nedeniyle zarara uğramış olan çiftçilerimizi ve de hayvancılık yapan vatandaşlarımızı rahatlatma noktasında gereğinin yapılmasını arz ve talep ederiz.
Yunus YILMAZ/GÖLE MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI
Haber ekleme saati: 12.14-24/04/2007
Haber/Foto: Tuğba Yılmaz/Göle
GÖÇ İLANLARINDAN ARTIŞ

Göç İlanları arttı.. Ardahan’da yaşanan hızlı göç, yerel gazetelere ve iş yerlerine asılan ilanlarda da kendisini gösteriyor. Devletin, bölgede yaşanan göçü adeta teşvik eden sessizliği vede sorunlara ilgisizliği dolaysıyla her geçen gün boşalan bölgede günde ortalama 5 evin çeşitli nedenlerle batıya göç ettiği görülmektedir. Ardahanlı iki işadamı olan Rasim Aktemur ve Yusuf Işık’ın da göç etmeye hazırlandığı şu günlerde ev ve işyerlerini satışa çıkardıklarını gazetelere verirlerken, köylerde de durumun farklı olmadığı öğrenildi.
Her gün boşalan şehiri adeta izleyen siyasetçi ve de devlet yetkililerinin bu duruma bir çare bulmaması kanayan diğer bir yara olarak gözlenmektedir.
**SATILIK
Kaptanpaşa Mah. Şehir Merkezinde Kaloriferli 
Adliye Lojmanları karşısında 2 Katlı Ev Satılıktır
Müracaat: Bülent Aktemur
Tel: 0.478. 211 24 63-Cep: 0.505. 601 96 00
**SATILIK EV VE DÜKKAN
Ardahan Kaptanpaşa Mahalle Sabatkar Sokak No: 17 
(Eski İmam Hatip Okulu Yanı) nda bulunan beton arma 
220 M2 Ev ve Artvin Yazıhanesi Karşısı Bulunan Dükkan Acil Olarak Satılıktır
Müracaat: Yusuf Işık/Tel: 0.478. 211 39 55
Haber ekleme saati: 11.52-24/04/2007
Haber: Barış Bilgin/Ardahan Foto: Fakir Yılmaz/Gölebert
Öğleden önce bayram, öğleden sonra kar

23 Nisan SBayramı çeşitli etkinlikler kutlandı.. Dün, tüm yurtta olduğu gibi Ardahan’da da kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocukları sevindirirken, büyükleri üzdü.
Öğleden önce açık havada bayramlarını kutlayan çocuklar soğuk hava karşın, gülen yüzleriyle güne renk katarlarken, öğleden sonra yaşağ lapa lapa kar zaten zor durumda olan büyükleri yine üzdü.
Ardahan Şehir Stadyumunda yapılan 23 Nisan etkinlikleri havanın aniden soğumasıyla kısa sürerken, ilçelerde de durum Ardahan’dan farklı olmadığı öğrenildi.

Küçük idareciler belediye başkanlarını terlettiler!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebeti ile başta Ardahan Valisinin olmak üzere idarecilerin koltuklarını kısa bir süreliğine devir alan çocuklar yaptıkları açıklamalarıyla Ardahan ve ilçelerinde yaşanan sorunlarla ne kadar iç içe ve de yakından ilgilendiklerini ortaya koydular.
Çocukların geçtiğimi makamlarda öncelikle belediye başkanlarını arayıp, kent merkezlerinde ki çamur ve başıboş hayvanlara neden çözüm bulunamadığını sormaları dikkat çekerken, kentin sorunlarının çözümü için el birliğinin şart olduğunuda söylemeden edemediler.
Haber ekleme saati: 11.40-24/04/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan'da açılması düşünülen Beşeri İlimler ve Edebiyat Fakültesine Ardahanlı İşadamı Cavit Çetin'den tam destek: Çetin;"Bizim neden bir fakültemiz olmasın" dedi

Cavit Çetin Eğitime vermiş olduğu maddi ve manevi destekle isminden sıkça söz ettiren, Ardahan ilinin lehine lobi çalışmalarını hızlandıran iş adamı Cavit Çetin; İlimize fakülte kararının çıkması konusunda yürüttüğü diaspora hareketi sonuç vermeye başladı. Çetin, Fakülte binasının yapılması için yer tahsis edeceğini, alt yapı ve binaların yapımı konusunda seferberlik başlatacağını dile getirdi. Ardahanlı iş adamı Cavit Çetin, ilimize fakültenin açılması konusunda yürütmüş olduğu çalışmalar hakkında şu bilgilere yer verdi. Çetin; "Bir halkın yaşama karşı en güzel tavrı eğitime verdikleri önem ile anlaşılır, medeniyetin en önemli lokomotifi ise eğitimli kadrolardır. Eğitim beşikten mezara kadar olan süreçte vardır ve bu sürecin en önemli adımı ise meslek eğitimi aşamasında alınan eğitimdir. Ülkemizde meslek eğitimleri meslek liseleri, meslek yüksek okulları ve Üniversiteler vasıtasıyla yaygın olarak verilmektedir. Bir kentin kendi potansiyellerini değerlendirebilmesinin en önemli aşaması ise kendi topraklarında yetiştirdiği çocuklarını yine kendi toprağında eğitebilmektir. Ki böylece kendi illerine faydalı olabilsin doğdukları yerlerde kalarak doyabilsinler.
Göle ilçesine  Meslek Yüksek Okulu, Ardahan'a Fakülte
Ben eğitime çok önem veren ve eğitimsiz bir toplumun muhakkak geleceğinin hurafelerle dolu ve karanlık olacağına inananlardanım bu yüzden ilime yapabileceğim en önemli hizmetlerden bir tanesinin, Göle ilçesine Meslek Yüksek okulu, ve Ardahan'a fakülte kurulumunu sağlamaktır.Bu yönde çok önemli ilişkiler kurmaktayım. İlimize nasıl olurda böyle bir eğitim kurumu kazandırırımın peşindeyim. Özellikle Ardahan merkez ve yakın ilçelerden bir kaçında olacak şekilde ilk aşamada 500 öğrenciye uzun vadede 1000 öğrenciye eğitim verebilecek bir fakülte, Göle ilçesine meslek yüksek okulu açılması için çalışmalarım uzun zamandan beri devam etmektedir. Şu aşamada ilimizde ve Göle ilçesinde olması gereken bölümler üzerinde çalışmaktayım. Bu bölümler hem ilimizin potansiyellerini değerlendirebilecek hem de ülke genelinde olmayan ve ihtiyaç duyulan bölümlerin neler olduğunu danışmanlarım ve çok sevgili üniversite hocalarımla araştırmaktayım. 
Bölgemizin ihtiyacı olan Bölümler
Özellikle tarımsal üretim ve tarımsal ürünlerin işlenmesine ve endüstriyel ürün haline gelmesine sağlayacak teknik gelişmeleri destekleyecek bölümler, tarım ekonomisi ile ilgili bölümler, spor akademisi, ülkemizde eksikliği hala hissedilen Hemşirelik Yüksek Okulu, Biomedikal Cihaz Teknolojisi Meslek Yüksek Okulu, Tıbbi Sekreterlik Meslek Yüksek Okulu, Sağlık İşletmeciliği Meslek Yüksek Okulu, Sigortacılık Meslek Yüksek Okulu, Veterinerlik Meslek Yüksek Okulu, Organik tarım ile ilgili Meslek Yüksek Okulu, Kayak Turizmi ile ilgili Meslek Yüksek Okulu, Restorasyon ile ilgili Meslek Yüksek Okulu, Ulaştırma ile ilgili Meslek Yüksek Okulu gibi ülkemizde nadir veya hiç olmayan ama eksikliği her zaman sektör temsilcileri tarafından dile getirilen bölümlerin kurulmasını sağlayarak hem ilimizin öğrenciler tarafından rağbet görmesini sağlayacağız hem de ilimiz ekonominse her yıl ilk etapta 1.500.000 YTL katkı sağlayacağız.
Yer tahsisi ve binaların yapımını üstleneceğim
Tüm bunları yapmak çok zor değil ilk etapta yer tahsisine sağlayıp  eğitim binalarının yapılmasını sağlayacağım daha sonra Kafkas Üniversite yönetimi ile Göle ilçemize Meslek Yüksek Okulu, ilimize de fakülte açılması için sayın valimiz ve yerel yöneticilerimiz ile birlikte görüşüp senato kararının alınması için çabalayacağım. Daha sonraki süreçte YÖK ve Hükümet nezdinde olumlu temaslarım ile söz konusu eğitim birimlerinin yasal izinlerini almak için bütün maddi ve manevi gücümü kullanarak sağlayacağım. 
Bir ile en az 500 öğrencinin gelmesi demek o ilin her anlamda gelişmesi ve büyümesi demektir. Özellikle ihtiyaç duyulan bölümlerin açılmasını sağlamak ise bu rakamın ve talebin hızla artarak büyümesi demektir. 
İlimizin gelişmesi ve nitelikli kalifiye elemanlarını sağlanmasının en önemli yollarından bir tanesi de ilimizde açılacak eğitim birimleri (fakülte, meslek yüksek okulu vb.) ile sağlanacağına inanmaktayım. Bu inancımın yerine getirilmesi için diğer alanlarda olduğu gibi bütün imkanlarımla elimden geleni yapacağım. 
Haber ekleme saati: 11.33-24/04/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya
23 Nisan Ardahan’da kar yağıyor inansan da, inanmasan da!

Hava durumu şaşırtama devam ediyor../Bu resim bugün saat 14.30 sıralarında Fakir Yılmaz tarafından Ardahan Yeni mahale yolunda çekilmiştir. Bu yıl yaşanan olumsuz hava şartları Nisan ayının sonlarına yaklaştığı şu günlerde halen devam ediyor.
Ulusal Egemenlik Ve Çocuk bayramı Ardahan’da yaşanan soğuk havalar dolaysıyla Ardahan Şehir Stadyumunda yapılan kısa etkinlikler kutlanırken, öğleden sonra yağan kar yine şaşırttı.
Yaklaşık 30 dakika süren ve lapa lapa yağan kar kısa sürede yerini yine dondurucu havaya bırakırken, kar yağışının yarın da devam edebileceği bildiriliyor.
Haber ekleme saati: 18.44-23/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
KUZEY IRAK'A ÖNCE GÖÇ EDENLER GİRDİ!

TZOBB: Irak'a göç var ***Ziraat Odaları Genel Başkanının da ilginç tespit
“Doğu ve Güneydoğu İstanbul’a değil, Kuzey Irak’a göç ediyor!”

Çiftçi ve köylünün zor günler yaşadığı şu günlerde Ardahan’a gelen Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Ardahan ve Göle Ziraat Oda Başkanlarının düzenlediği yemekli tohplantıda önemli mesajlar verdi.
Bugün Ardahan’a gelerek bir dizi görüşme ve ziyaretlerde bulunan Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar, bölgede yaşanan ekonomik sıkıntılar dolaysıyla insanların artık ülke içine değil, ülkenin sınırlarının dışına göç ettiğine dikkat çekti.
Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesin de çiftçinin yaşadığı sorunlarını yerinden görmek için Urfa, Kahramanmaraş, Batman, Kars, Iğdır, Ardahan gibi illerde bir dizi gezi ve görüşmeler yaptığını belirten TZOB Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar, buralarda gördükleriyle adeta şok olduğunu belirtirken, çetin doğal şartlarda zor şartlar altında çiftçilik yapan insanların gün geçtikçe çiftçiliği bırakıp, bölgeden göç ettiğini, bu göçünde öyle sanıldığı gibi ekonomik anlamda buraları aratmayan Türkiye’nin batı illerine değil, her geçen gün gelişen ve Amerika’nın desteklediği Kuzey Irak’a olduğunu söyledi.
Bölgede yaşanan sıkıntılar dolaysıyla birçok insanın tarım ve çiftçiliği bırakıp, yerini yurdunu, hatta ülkesini terk ettiği bir zaman da bu yaşananları başta ulusal basına olmak üzere hükümete anlatamadıklarını, ancak işin farkına varıldığında çok geç kalınmasından korktuklarının altını önemle çizdiklerini belirtti.
Nisan ayı ortasında olunmasına karşın devam den kar yağışının zaten zor durumda olan köylüyü, çiftçiyi zorda bıraktığını belirten TZOB başkanı Bayraktar, bölge insanlarının kendilerinden fındık eylemi gibi acil bir eylem istediğini, Ankara’ya dönüşünde bunun değerlendirip, kendilerine bağlı odalarla birlikte nasıl bir karar alınacağı yönünde kamuoyuna bilgi vereceklerini de sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 18.19-23/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
CHP KAPIYI KAPATTI!

Ekrem Alp CHP Kars İl Başkanı Ekrem Alp, çantacılara, ırkçılık yapanlara ve ‘aday olursam çalışırım, olmazsa çalışmam’ diyenlere CHP il binasının kapalı olduğunu bildirerek, “Bunu hazmedemeyenlere ve anlamak istemeyenlere bir kez daha ilan ediyorum.” dedi.
Kars Belediyesi eski Başkanı Selahaddin Filtekin’in 17 Nisan 2007 günü gazetemizde “Otobüs durağında kuyruğa giriyorum” başlığıyla verilen haberde yer alan, “Kars’ta listenin birinci sırasından aday gösterilirsem CHP’den aday olurum” ifadesine tepki gösteren CHP Kars İl Başkanı Alp, Ankara’nın otobüs durağında sıraya girmekten gurur duyanların, CHP listelerinde sıraya girmekten daha büyük gurur duymaları gerektiğini kaydetti.
Selahaddin Filtekin’in gazetemizde yer alan demecinin ardından yazılı bir açıklama yapan CHP Kars İl Başkanı Alp, Filtekin’in 2 dönem Kars’ta belediye Başkanlığı’nı kazandığını, ancak sonraki iki dönemde de girdiği belediye başkanlığı seçimini kaybettiğini vurgulayarak, şunları söyledi:  “Seçim zamanının yaklaşması ile yavaş yavaş ilimize teşrif eden sayın aday adaylarının gazete demeçlerini halkımızla birlikte takip etmekteyiz. Sayın Selahaddin Filtekin’in ‘Ankara’da otobüs durağında sıraya girmekten gurur duyuyorum, seçimlerde 2. sıradan yer verilirse aday olmam, ancak 1. sırada olursam adayım’ şeklindeki demeçlerini de bu vesile ile öğrenmiş bulunuyoruz. Selahaddin Filtekin, 2 dönem ilimizden belediye başkanlığı seçimini kazanmış, fakat sonraki 2 dönemde de girdiği belediye başkanlığı seçimini kaybetmiş bir partilimizdir. Ancak parti listelerindeki sıranın otobüs durağındaki sıradan daha onurlu bir yer olduğunu kendisine ve aynı zihniyetteki diğer adaylara hatırlatmayı il başkanı olarak görev kabul ediyorum.”
CHP’nin bugün Kars’ta birinci parti olduğunu ve seçimlerden de zaferle çıkacağını iddia eden İl Başkanı Ekrem Alp, daha sonra şu görüşleri dile getirdi: 
“Tüm Kars kamuoyu ve partimizden siyaset yapmayı düşünen tüm adaylara CHP il başkanı olarak ilan ediyorum: ‘Ben varsam parti kazanır. ben yoksam parti kazanamaz’ diye düşünen hiç kimse adayımız olamaz. Partimizin adayı kim olursa olsun tüm CHP’liler bir nefer olarak partimizin başarısı için çalışmak zorundadır. CHP bugün Kars’ta 1. partidir. Seçimlerden de zaferle çıkacaktır. Kars CHP il binası çantacılara kapalıdır, ırkçılık yapanlara kapalıdır, ‘aday olursam çalışırım, aday olmazsam çalışmam’ diyenlere kapalıdır.
Haber ekleme saati: 18.06-23/04/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
23 Nisan Tuzlaca'da da kutlandı

Büyük abilerini aratmadılar Iğdırın Tuzluca İlçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  İlçe Kaymakamı  Ali İPEK İlçe Garnizon Komutanı Cengiz FİRİK, İlçe Belediye Başkanı İsmet YÜCE, İlçe Cumhuriyet Savcısı Ali SANDIKCI, İlçe Jandarma Komutanı Özcan DEMİREL, İlçe Emniyet Amiri Hüseyin KOCABIYIK ve Daire Amirlerinin katılımıyla Cumhuriyet Maydanında çelenk koyma töreni ile başladı, daha sonra Kaymakam Ali İPEK makamında öğrencileri kabul etti ve tuzluca ilçesi Atatürk ilköğretim Okulu öğrencilerden Büşra KARADENİZ Kaymakamlık Makamına oturdu ve İlçe Milli Eğitim Müdürüne talimatlarda bulundu. Daha sonra Tören alanına geçildi. Okullarımız çeşitli yörelere ait Folklör gösterileri ve jimnastik hareketleri sundular. Günün anlam ve önemini belirten şiir ve konuşmalar gerçekleştirildi. İlçemizde 23 Nisan Bayramı Halkımızın Yoğun  katılımıyla coşku seli içerisinde resmi geçit töreninden sonra tamamlandı.
Haber ekleme saati: 17.50-23/04/2007
Haber/Foto: Halit Öztark/Iğdır
Vali bey bebeklerimize mama al!

Bebeklerine mama istediler Iğdır Merkezde oturan Ömer Akkül (32) 1 bebek beklerken 3 bebeğin dünyaya gelmesiyle maddi konuda sıkıntı yaşayınca soluğu valilikte aldı.
Iğdır Valiliğine dünyaya yeni gelmiş olan 3 bebekleriyle gelen Akgül ailesi, Iğdır Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek, bebelerine mama yardımı yapılmasını istediler. Iğdır SYDV'na başvuran Baba Akgül, ‘çok sıkıntılar çektiğini iş sahasının Iğdır'da olmamasından dolayı evine ekmek dahi götüremediğini, hamile olan eşinden 1 bebek beklerken 3 bebek dünyaya geldi: Bu konuda valilik ve hayırsever insanlardan yardım bekliyorum. 2 günlük bebeklerin mamasız kalmaları ağlamalarına dayanamıyorum' diyerek Iğdır Valimiz bize destek verirse çok seviniriz.' dedi.
Haber ekleme saati: 17.33-23/04/2007
Haber/Foto: Halit Öztürk/Iğdır
Treni kaçıran ATSO, Fakülte için kampanya başlatıyor..

daha önce tren için imzalamıştılar.. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Latif Tosunoğlu, fakülteye devredilmek üzere bir binanın yapımı için kampanya başlatacaklarını söyledi.
Ardahan'da açılması planlanan fakat  alt yapı eksikliği dolayısıyla DPT’ye takılan Beşeri  ve Edebiyat Fakültesi için Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı bir kampanya başlatarak bina yapılması için maddi destek sağlamayı hedefliyor. 
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu yaptığı açıklamada "Bilindiği gibi YÖK Ardahan'a fakülte açılması için karar verdi. Ancak alt yapı yetersizliği yüzünden bir türlü fakültemiz açılmadı.
Valilik konu ile ilgileniyor. Ancak, biz güçlü bir kampanya ile kısa sürede bir bina yapıp fakülteye devretmeyi planlıyoruz Mayıs ayında kampanyanın başlaması için Kafkas Üniversitesi'nden fakülteye göre bir maket ve ön bilgi istediklerini ifade eden Tosunoğlu, buna göre başta iş adamları olmak üzere, eğitime bu tür yatırımların yapılması için herkesimden destek isteyeceklerini söyledi.
Bilindiği gibi daha öncede Kars-Tiflis-Bakü Tiflis Demiryolunun projesinin değiştiğini yerel basından duyduktan sonra bu yönde bir kampanya başlatan ATSO bu imza kampanyasında başarılı olamamıştı.
Haber ekleme saati: 15.54-23/04/2007
Haber: Bülent Kılıç Foto: Barış Bilgin
Saman fiyatı besi yemini sollayınca, 
Köylerde gece ot nöbeti başladı!..

Köylü gece ot nabetinde.. Nisan ayının sonuna gelinmesine rağmen düzelmeyen hava şartları çiftçinin belini bükerken bunu fırsat bilen saman tüccarları zam üstüne zam yapmaya başladı. 
Sonbahar aylarında kilosu 25 kuruştan satılan saman kışın uzaması ve hayvanların halen daha otlaklara çıkamamasından dolayı ard arda zam yapılarak yem fiyatlarına ulaştı. 
Güneydoğu illerinde kullanılmayan ve tonu 50 YKR olan saman, tüccarlar tarafından toplanarak saman ihtiyacının fazla olduğu Ardahan, Kars ve Erzurum bölgelerine getiriliyor.  Sonbahar aylarında saman fiyatları Ardahan'da 250 Kars'ta 230 Erzurum'da ise 200 YKR olurken şu günlerde %100 lük bir artış yaşayarak saman'ın tonu 500 YKR den satılmaya başlandı. 
Yem sıkıntısının hat safhada olduğu Ardahan'da çiftçi hayvan satarak saman almaya çalışırken saman tüccarlarının yapmış olduğu zamlar samanın fiyatını besi yemlerinin üzerine çıkardı. 50 Kg'lık besi yeminin 20-23 YTL arasında satıldığı Ardahan'da 50 kilo saman 25-30 Ytl arasında satılmakta.

***KÖYLÜ KALAN OTLAR ÇALINMASIN DİYE GECE NÖBETİ BAŞLADI!

Öte yandan yaşanan bu durum üzerine köylerde ot hırsızlıkları başlandırığı, bu nedenle köylülerin gece kalan bir parça otlarını hırsızlardan korumak için ot nöbetine çıktıkları gözleniyor.
Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan ili Çıldır İlçesi Kurtkale Nahiyesi Muhtarı Yaşar Bingöl, köylünün çok zor durumda olduğunu, bir gram samanın altın fiyatına satılmaya başlanması ve yaşanan hayvan yem sıkıntısı dolaysıyla insanların hayvanlarına her köşede didik didik ot ve saman aradığını ve son günlerde ise ot hırsızlıklarının başladığını, bu nedenle köylülerin gece otlarının çalınmaması için, ot nöbetine çıktığını söyledi.
Haber ekleme saati: 12.43-23/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
KÂR’dan şikayetçi olan Ardahanlılar bu yıl kayamadı!

Ardahanlılar bu yıl kayamadılar.. Kayak severlerin beklediği karların yağmaması bir kış boyuca üzerken, Nisan ayı ortasında yağan kar ise köylüyü üzdü...
Ardahan Valiliği tarafından yaptırılan Kayak Evi bu yılı kârsız geçirdi. Ardahan/Ardanuç yolu üzerinde bulunan ve İl Spor Müdürlüğünün işlettiği Ardahan Valiliği Yanlızçam Kayak Tesisleri, bu yıl beklenen karların yağmaması dolaysıyla adeta incinin oynadığı bir yer haline geldi. Ardahan merkeze 25 km. uzaklıktaki Ardahan Yanlızçam Kayak Tesislerinin 2007 yılının kış ayında göremediği kar yağışının, Nisan ayının ortasında yaşanması başta köylüleri olmak üzere, kayak yapmak isteyenleri sevindirmediği gibi birçok vatandaşı da zor durumda bıraktı.
Bölge turizmine büyük katkısı olacağı düşünülen ve bu amaçla kurulan kayak tesisinin karsız geçirdiği bu yıl ki kış ayı kar yağmadan geçtiği Ardahan'da bahar ayı kış günlerini aratmayacak soğuklukta geçiyor.
Haber ekleme saati: 12.31-23/04/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
İKİ PROJE DAHA İPTAL!

Telekom ve TOKİ konutları için ayrıldıkları söylenen arsalar.. ***Yeni konut hayali suya mı düştü?!”

Ardahan’da uygulamnması düşünülen projelerden ikisinin geleceği de tehlikede olduğu ortaya çıktı.
Bir türlü resmi anlamda açılmayan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı gibi, Ardahan ili Çıldır İlçesinde bulunan Çıldır gölünün batısında geçmesi beklenirken son anda değiştirilerek Kars’a daha yararlı hale getirilen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ve Fakülte projeleri gibi yeni toplu konut projesinden de değişiklik olduğu ileri sürülüyor.
Ardahan Valiliğinin girişimleri ile Ardahan çevre yolu üzerinde Zeki Nalbant’ın bağışladığı arsaya yapılması planlanan yeni konutların projöesinin değiştiği ve yeni arsa arandağı yönündeki iddiların songünlerde bir hayli konuşulduğu Ardahan’da,Kars-Ardahan yolu üzerinde bulunan Yatılı İlköğretim Okulu’nun hemen karşısındaki araziye yapılması planlanan Telekom Lisesi projesininde iptal edildiği öğrenildi.
Konutların akibeti belli değil, 
Telekom binasına da izin verilmedi?
Telekom Lisesi’nin yapımının iptal edildiğini ve bu yıl projeler arasında olmadığını doğrulayan Ardahan İl Telekom Müdürü Zafer Tahiroğlu kent merkezinin göbeğinde yapılması düşünülen 6 katlı yeni Telekom binasının da PTT Başmüdürlüğünün izin vermemesi dolaysıyla bu yıl yapılmayacağını belirtti.

***Telekom’da yapacağını söylediği okuldan vazgeçti?

Yeni konutların akibetinin bir türlü netlik kazanmadığı şu günlerde Telekom tarafından yapılması beklenen iki yeni bina da böylece gerçekleşmeyecek gibi.
Beklenen projelerin ard arda ya iptal edilmesi yada gelecek yıllara ertelenmesi veya Ardahan ekonomisiyle alakalı olmayan hale dönüşmesi Ardahanlıların umutlarını iyiden iyi düşürürken, moralleri sıfırın altına indirmeye devam ediyor.
Haber ekleme saati: 12.24-23/04/2007
Haber: Fakir Yılmaz Fotolar: Deniz Başlı/Ardahan
Parayla yıkandı, dereye yeniden verildi!

Posoflu dede kız torunuyla kışa hazırlanırken.. Ardahan’ın Hanak İlçesinde bulunan belediyeye ait kum ocağın da ki tonlarca kum, hemen yanı başında bulunan ve eriyen kar sularıyla çoşan dere tarafından alınıp götürülürken, yetkiler bu durumu seyretmekle yetiniyorlar.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Hanak Belediye Başkanı Harun Tankoç, Valiliğin ruhsatlarını iptal ettiği için milyarlar harcanarak, hazırlanan kumlara vel konulduğunu bu nedenle derenin yeniden aldığı kumun kendilerinin değil, valililiğin olduğunu ve müdahale etme haklarının olmadığını söyledi.
Haber ekleme saati: 12.17-23/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Hanak
Bahar gelmeden kış hazırlığı başladı ..

Posoflu dede kız torunuyla kışa hazırlanırken.. Doğada yaşanan olumsuz değişiklikler tüm dünyada olduğu gibi Ardahan'da da kendisini gösteriyor.
Dünyanın, küresel ısınmaya doğru gittiği bir zamanda bölgenin adeta küresel soğumaya yöneldiği şu günlerde bir türlü gelmeyen bahar dolaysıyla vatandaşları şimdiden kış korkusu aldı.
Bölgenin başlıca yakacağı olan tezeğin ana kaynağı olan hayvan gübrelerini açılan karların yerine sermeye ve azda olsa açan güneşle kurutmaya başlayan Ardahanlılar gibi il genelinde en sıcak ilçe olarak bilinen Posoflularda, bir kış boyunca hayvan barınakları olan ahırların hemen çıkışına biriktirdikleri hayvan gübrelerini boş arazilerine taşıyıp, basma yaparak şimdiden kış hazırlığına başladılar. 
Haber ekleme saati: 12.11-23/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Turzim Haftası İnternet cafede kutlandı!..

Valiye ev yemekleri ikram edildi Ardahan Valisi Murat Yıldırım önceki gün katıldığı Turizm Haftası etkinliklerinde Ardahan Kültür ve Turizm Müdürlüğündeki internet evinden herkesin faydalanmasını istedi. İnternetin faydaları hakkında bilgiler veren Yıldırım " Devir artık gelişti. Herkes teknolojiye ayak uydurmalı. İnsanlar bütün ihtiyaçlarını internet sayesinde karşılaya biliyor. İsteyen herkes Ardahan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğündeki internet evimizden faydalanabilir." dedi. Çocuklarla da sohbet eden Vali Yıldırım, Çocuklara sigara dumanından uzak, rahat bir ortamda bedava internet imkânı sunuyoruz. Bundan faydalanın ve arkadaşlarınız ada duyurun" dedi. 
Haber ekleme saati: 12.05-23/04/2007
Haber/Foto: Deniz Başlı/Ardahan
Gürbüz Çapan: 'Ben sadece Karslıların değilim!"

Kurdeleyi Dr. Gürbüz Çapan kesti Ardahan'ın metropollerde bulunan hemşerilerini bir çatı altında topyamak için kurulan derneklere bir yenisi daha eklendi.
İstanbul Esenyurt Beldesi Aşıkşenlik Caddesin de Ardahan İli Çıldır İlçesi Kayabeyi (Yerliçayıs) Kültür ve Yardımlaşma Derneği Esenyurt eski Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan tarafından açıldı.
Yeni Derneğin Başkanı  Hikmet Korkmaz açılış konuşmasında,  Hemşerilerine ve de köylülerine birlik beraberlik çağrısında bulunarak, 'tüm köylülerimizin derneğine sahip çıkması gerektiğinin ve biz yöneticilerin de alacağım hemşeri desteğiyle köyümüzün tüm sorunlarını aşacağımıza inanıyoruz' dedi .
Derneğin açılış kurdelesini kesip, daha sonra kürsüye gelerek bir konuşma İstanbul Esenyurt Beldesi eski Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, 'Psikolojinizi bozmayın, padişahlık yok biz kendimizden olmayanlara daha çok değer veririz Kayabeyi camiasının da içinde bulunduğu Kars-Ardahan-Iğdır bölgesi insanlarına gerçekten değer verilmesi topluma sahip olduğunu ve bunun tüm dünyada bilinmesi gerektiğini anlattı .' dedi.

***'Ben terekeme olduğumu Esenyurt'ta öğrendim!'

Dr. Gürbüz Çapan konuşmasının devamında, biz hepimiz Esenyurtluyuz. Biz büyüdükçe düşmanda çoğaldı. Ben kürsüdeyken sadece Karslı olduğumu ve Karslılara hizmet edilmesi gerektiğini düşünmedim. Sizin adamınız olmadım. Tüm Esenyurt’un başkanı oldum. İlk seçimde bağımsız aday olabilirim. Herkese eşit mesafede yaklaşın. Birileri gibi insanları dışlamayın,. Biz İstanbul'a yakışıyoruz. Budur onları kıskandıran .' dedi.  
Gürbüz Çapan'ın konuşmasından sonra  Köyün resimlerinden oluşan bir slayt gösterisi yapıldı Çıldır Kayabeyi köyü ile ilgili 5000 resim içinden seçilmiş, birbirinden güzel geçişlerin yapıldığı gösteri tüm köylüler tarafından ilgiyle izlendi.Gençlerin özellikle büyük bir ilgi gösterdiği açılış birlik beraberliğin en iyi örneklerinden birini sergilemesi ile de ayrı bir hava kattı .Bölgesel yemek olan ketelerin ikram edildiği açılışta daha sonra yine Çıldırlı olan sanatçı Yener Yılmazoğlu türküleriyle tüm izleyenlere keyifli bir dinleti izletti.
Haber ekleme saati: 12.04-23/04/2007
Haber/Foto: Doğan Yücel    
PTT’İN TOZU TELEKOMUN İNTERNETİNİ BOZAR!

PTT onarımda, telekom arzada.. Ardahan'da yaşanan sık internet kesintilerinin PTT'nin PTT Bank'a dönüştürülmesi çalışmaları nedeniyle meydana geldiği ileri sürüldü.
Özelikle son iki aydır sıkça yaşanan internet kesintilerinin nedenini sorduğumuz Ardahan İl Telekom Müdürlüğü çalışanları, Telekoma'a ait internet sistemlerinin Ardahan Kongre caddesi üzerinde bulunan PTT binasının üst katında olduğunu, PTT'nin PTT Bank'a dönüştürülme çalışmaları yaptığını, bu esnada binada inşaat olduğunu ve inşaatın getirdiği toz ve titremelerin çok hassas olan sistemlere sıkça arza verdiğini, bunun da yaşanan internet kesintilerine neden olduğunu belirttiler.
Ardahan'ı internetsiz bırakmamak için PTT'nin 3 aydır sürdürdüğü inşaat boyunca santrallerden ayrılmadıklarını da belirten Telekom yetkilileri, bu sorunun PTT Bank'ın inşaatının bitimiyle sona ereceğine de işaret ettiler.
Haber ekleme saati: 11.58-23/04/2007  
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Ben barış ve iş istiyorum ..

Nazo Daha ismini bile söyleyemediğim ülkemin kurucunun biz çocuklara hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ilk kez bugün hisedip, tadacağım. Bir çocuk bahçesinin bile olmadığı Ardahan’da...
23 Nisan çocukların bayramında, büyüklerimin bize, ‘Geleceğimiz’ dediklerini duyuyorum, biz çocukların sevinçli olması gereken bu günde..
Ama, ben mutlu iken televziyonlarda ağlayan çocuklar görüyorum, ölen annelerinin, babalarının üzerinde göz yaşı dökenleri izliyorum..
Türkiye’min güney bölgesinde kanayan yaranın tüm ülkemin insanlarının kalbini büyük bir acıyla  sızlatıtğını, hemen her gün yeni bir çatışma sonucu annelerin yüreğinin yandığını, bu çatışmalar ardından düzenlenen törenlerde ülkemin insanlarının kardeşçe değil, bir birine düşmanca bağırdığını, kızdığını, küfürler ettiğini duyuyorum..
Filistin’den sonra yanı başımızda ki Irak’ta ağlayan çocukların hışkırıkları rüyama giriyor. Ben 23 Nisan Çocuk bayramına sevinemiyorum..
Köylümün çamur deryası içinde, tek geçim kaynağı olan hayvanları için her köşede didik dik saman aradığını, esnafımın siftah yapmadığını öğreniyorum, babamın ve diğer gazetelerde.
Fakültemin yer beklediğini, Hükümet konağımın bir türlü bitmediğıini, Yanlızçam-Ardanuç yoluna yine ödenek ayrılmadığını, Çıldır Aktaş sınır kapısının açılmadığını, Posof Türkgözü sınırının istenen şekilde işlemediğini, Tren yolunun değiştiğini görüyorum bu Ardahan’da her gün göç edip, giden komşularımızın birlikte götürdükleri arkadaşlarımdan yoksun kalırken..
Ben bugün sevinemiyorum, çocuk bayramı denen 23 Nisan’da..
Genç denen abilerimin işsiz, büyüklerimin moralsiz olduğunu hisedip, üzülüyorum, bugün, 23 Nisan’da gülmem, sevinmem gerekirken..
Umutları yitirmeyen, direnen insanların bir çok sorunun altında kalıp, ezildiği gibi insanların, yine büyüklerimin yok ettiği, dengesini bozduğu doğanın  baskısıyla karşı karşıya kaldığını üzülerek izliyorum, Nisan ayında olup, ısınmayı beklerken, soğuktan üşüyen ellerime uf-puf ederken..
Ben bugün sevinemiyorum, yarında mı sevinemeyecem?!..
Bugün 23 Nisan Çocuk bayramı, benim, biz çocukların bayramı ..
İşte ben bir Ardahanlı çocuk olarak sevinemiyor, gülemiyor, ağlıyorum..
Ben, barış, kardeşlik ve iş istiyorum... Mutluluk ancak böyle olur diyerek...
Çünkü; Bugün, 23 Nisan, bugün bayramım, yarın benim doğum günüm.
Ben iki sevinci bir arada yaşamak isityorum.. 
Soruyorum, çokmu istedim?!.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 3305 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI