Bugun...


KAZ ÇALIŞTAYINDA KAZ YOKTU!
Serhat Kalkınma Ajansı ve Ardahan Ticaret Sanayi Odası iş birliği ile Ardahan Üniversitesi Âşık Şenlik Kültür Merkezi’nde “Ardahan Kazı Çalıştayı” gerçekleştirilirken, çalıştayda kaz yetiştiricileri yoktu.

KAZ ÇALIŞTAYINDA KAZ YOKTU!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Bu haber aşağıda ki linki kopyalayarak izleyebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=x_54lQa4WaQ&ab_channel=ArdahanTV

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Burak Taştan, çalıştaya kaz üreticilerinin davet edilmediğini belirterek, bunu eleştirdi.

Ardahan ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Burak Taştan, “Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayında kaz yetiştiren Ayşe teyze yok, Ahmet amca yok. Kışın soğukluğu ile bilenen şimdi ise bomboş bir salon. Yapmak için yapılmış bir organizasyon” dedi.

Çalıştayda konuşan Rektör Biber’in söylemlerine de tepki gösteren Başkan Taştan şunları söyledi; “Serhat kentimin güzel insanları, bu fotoğraf bugün Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Aşık Şenlik Kültür Merkezinde çekildi. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından organize edilen Serhat Kalkınma Ajansının da destek verdiği “Ardahan Kaz Yetiştiriciliği” Çalıştayında objektiflere bunlar yansıdı. Kaz bu kentin sembolü, geçim kaynağımız, lezzetine doyamadığımız olmazsa olmazlarımız. Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayında kaz yetiştiren Ayşe teyze yok, Ahmet amca yok. Kışın soğukluğu ile bilenen şimdi ise bomboş bir salon. Yapmak için yapılmış bir organizasyon. Ardahan TSO organize etmiş çalıştayı. Yönetim yok, meclis yok, halk zaten yok ve Ardahan Üniversitemizin rektörü kürsüde söylüyor, “Biz iliz ama, Kars bizim abimiz, Erzurum abimiz.” Bu kente ayıptır. Peki Artvin neyimiz oluyor? Eğer Artvin komşu ise, o zaman Kars ve Erzurum neyimiz” diye konuştu.

Gazeteci Gözaltına Alıp,

Tutuklayarak Beklenen Gelmez..

Avrupa Parlamentosu, Ankara'ya ağır eleştirilerin yapıldığı 2021 Türkiye raporunu kabul ettiği bir zamanda ve Avrupa Konseyi'nin kamuoyuna açıkladığı bir rapora göre "Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülkedir" diyor. Ayrıca raporda 2018 sonu rakamlarıyla Avrupa Konseyi üyesi ülkelerde cezaevinde olan 130 gazeteciden 110'u Türkiye'de bulunduğunu ilan ederken Diyarbakır'dan bir haber alıyoruz.
Beni derinden üzen o habere baktığımızda Diyarbakır’da Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlarda Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Berivan Karatorak, Esmer Tunç ve Mehmet Şahin gözaltına alındı.
Terör örgütü PKK'nin 'Basın Komitesi' yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yapıldığı aktarılan operasyonda gözaltı sayısının 19 olduğu belirtiliyor. 
Gözaltı haberi üzerine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başta olmak üzere sözüm ona birçok basın kuruluşu ve gazeteciyim diyenin sus pus olduğu bu haber ardından Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın Twitter hesabından "Diyarbakır’da sabah saatlerinde ev baskınlarıyla çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. Baskılar gazetecileri yıldıramayacak! #GazetecilikSuçDeğildir" paylaşımı yapıldı.


DİSK Basın-İş'ten yapılan açıklamada da "Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JİNNEWS editörü Gülşen Koçuk,  Mezopotamya Ajansı editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Berivan Karatorak, Esmer Tunç, Neşe Toprak  ve Zeynel Abidin Bulut bu sabah evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Tam 11 arkadaşımız hiçbir gerekçe gösterilmeksizin gözaltında ve gözaltı sayısının daha da artabileceği tahmin ediliyor. Bu operasyonları normalleştirmiyoruz, kabul etmiyoruz" denildi.
Operasyona ilişkin resmî açıklama ise bunların gazetecilik adı altında Diyarbakır'da havalanan uçakların birilerine haber verildiği yönünde içi çokta dolu olmayan o her zamanki iddialarla dolu..
Evet medyanın ve gazetelerin büyük bölümünü devlet imkanları ile kendi dünya düşüncelerine yönelik yayın yapmasını sağlayan iktidar ve onun üzerindeki güç yani 2023'te yeniden aday olduğunu resmen açıklayan Cumhurbaşkanı ülkede basın özgürlüğünden dem vurmaya devam edip, dururken daha yeni yani iki gün önce birçok gazeteci daha tutuklandı.
Sanırım, bir taraftan Suriye devleti ve hükümetinin terörist olarak ilan ettiği Özgür Suriye Ordusu denen özel ve pahalı orduyla Suriye'ye yeni operasyona hazırlanan diğer taraftan büyük masraflara neden olan tatbikatlarla başta Yunanistan'a olmak üzere müttefiklerim dediklerine ülke de olduğu gibi tüm dünyaya mesaj verilmeye çalışıldığı ülkemin, 'gazeteci gözaltına alıp, gazeteci tutuklayarak demokrasi getirmeye devam ediyor..' denecek..
Düşünceleri ve haberleri sindirilemediği için gazetecileri içeri tıkmaya devam eden bir anlayışın demokrasiden yana tavrını da sorgulatırken, her muhalife bir kulp takıp, susturmakta artık moda oldu.
İşte bunun en son örneği Diyarbakır'da ve bölgedeki gazetecilerin gözaltına alınması oldu.
Şimdi soruyorum, siz gazeteci olsanız ve elinize önemli bir bilgi ve belgeler ulaşsa ya da siz ardından koşturup, bulsanız ve habere çevirirseniz ne olur?
Tabi ki gazetecilik olur.
İşte şu an hala hapiste olanlar gibi bu arkadaşlarda bunu yapmış, gazetecilik denen mesleğin gereğini yerine getirmiş.
Ve haberini vererek, toplumu bilgilendirmiş, ardından da benim şu an yaptığım ve yazdığım gibi görüşlerini kendi köşelerinde ele almıştır.
Peki bu gazetecilik değil de nedir?
Çıkardığınız yasalarla herkesi susturmayı düşündüğünüzü biliyoruz. Ama bu bedenleri içeri atarken o beyinlerdeki düşünceleri tutuklayabilir misiniz?..
Halbuki aynı şekilde sizlerde tutuklanmış ve bugün içeri attıklarınız sizlerin bir şiir için tutuklanmayacağını da yazmış, yorumlamıştılar...
Neyse son diyeceğim şudur.
Gazeteci gözaltına alıp ardından çeşitli iddialar hazır kalıp iddialara ekleyip onları tutuklayarak demokrasi ve iç barış ya da oy hiç gelmez...

 

arşiv haber 22/01/2016 tarihli haber/yorum

Avrupa’lı Ardahanlılar da
Kaz yiyip, halay çektiler
Başta İstanbul’da olmak üzere merkezleri batıda bulunan Ardahan Dernekleri art arda kaz geceleri düzenlemeye devam ediyorlar. Ülkede yaşanan onca soruna karşın kaz gecelerinde, ‘çal oynasın, ye halay çek eritsin’ geceleri düzenlemeye devam eden Ardahan Derneklerinin kaz gecelerinden biri de İstanbul Sultangazi’de ki Arupa Yakası Ardahanlılar Derneği tarafından gerçekleşti.

İşte o gece ile ilgili bölgede ki yerel gazetenin yaptığı haber;

KAZ GECESİ GELENEKSEL OLACAK
ARDAHANLILAR KAZ GECESİNDE BULUŞTU İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği, geleneksel hale getireceği ‘Kaz Gecesi’ etkinliğinin ilkini kalabalık bir katılımla gerçekleştirdi. Geceye katılanlara Ardahan’dan getirtilen kaz eti ikram edildi.

GÜNEŞİN ÜŞÜDÜĞÜ YER ARDAHAN
İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği gecenin sunumunu başarıyla gerçekleştirdi. Mükemmel sunumuna esprilerde katan sunucu, geceye renk kattı. Muhteşem geceye Sultangazi’nin siyaset, iş dünyası ve bürokratların tümü katıldı.

KAZ GECESİ MÜKEMMELDİ 
KAZ GECESİ GELENEKSEL OLACAKKAZ GECESİ GELENEKSEL OLACAK

İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği, Ardahan’da asırlardır sürmekte olan ‘Kaz Gecesi’ geleneğini Sultangazi’ye taşıdı. Yaşadıkları ilçede de bunu geleneksel hale getirme kararı alana İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği başkan ve yöneticileri, birinci ‘Kaz Gecesi’ etkinliğini kalabalık bir katılımla gerçekleştirdi. İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği 1. Kaz Gecesi etkinliğine katılanlar arasında; Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Mustafa Tiryakioğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, Saadet Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Hüseyin Aydoğan, Sultangazi İlçe Emniyet Müdürü Ufuk Kayadelen, Sultangazi İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Ardahan İli Sürügüden Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yarcan Tan, AK Parti Sultangazi İlçe Başkan Yardımcıları Halil Poyraz, Kemal Eyüpoğlu, Selma Akın Patır, AK Parti İstanbul Milletvekili adayı Zekiye Çapan, Kardeşler Bisiklet Yönetim Kurulu Başkanı Evsal İsa Yucak,  Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi İlçe Başkan Yardımcıları Haluk Bozkurt, Kemal Avseren, Milliyetçi Hareket Partisi Sultangazi İlçe Başkan Yardımcıları, Yılmaz Acıyan, Murat Çetinkaya, Muammer Özcan, Sedat Baki, Göle Sürügüden Köyü Muhtarı Ersin Aslan, Habipler Mahalle Muhtarı Sürmeli Aras, Övündü Köyü Dernek Başkanı Şentürk Şamdanlı, Kadın Kolları Başkanı Zeynep Karakuş, Ardahanlı olan yöre dernek başkanları, yöre muhtarları ve STK temsilcilerinin de katıldığı ‘Kaz Gecesi’ etkinliğinde tüm katılımcılara Ardahan’dan getirtilen kaz eti ikramında bulunuldu.

 GELENEKSEL OLACAK

Merkezi İstanbul İli Sultangazi İlçesi 50. Yıl mahallesi A Caddesinde bulunan Dernek merkezindeki etkinliğin açılışını ev sahibi sıfatıyla yaptığı konuşmayla başlatan İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği Başkanı Suat Korkmaz, şunları söyledi. “ İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği olarak, Ardahan’ın bir geleneğini yaşadıkları ilçeye de taşımış olmanın gururunu yaşadıklarını bildirdi. Bu gururu kendileriyle paylaştığı için tüm katılımcılara teşekkürlerini bildiren Suat Korkmaz, “Birincisini şimdi yapıyoruz, nasipse geleneksel hale getireceğiz. Yöremize ait bir güzelliği burada sizlerle birlikte yaşamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Gecemize katılarak bizleri onurlandıran tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 DESTEK DEVAM EDECEK

Gecenin bir diğer konuşmacısı Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da böylesi etkinlikleri şahsı ve temsil ettiği kurum olarak çok önemsediklerinin altını çizdi. Altunay, konuşmasında şunları söyledi. “Kültürel değerlerin ve geleneklerin yaşatıldığı böylesi etkinlikleri önemsediğimiz için 81 vilayetin kültürünün kaynaştığı ve bir arada yaşadığı bir ilçedeyiz. Sultangazi’de komşuluk ilişkileri son derecece mükemmel. Aramızda sevgi var, hoşgörü var. Derneklerimizin buna katkıları çok büyük olduğu için derneklerimizin her zaman destekçisi olduk, olmayı da sürdüreceğiz. Bu gün burada yaşadığımız bir geleneği ve yöre kültürünü tanıyor ve yaşıyoruz. Doğduğumuz yeri unutmayacağız, doyduğumuz yeri geliştireceğiz. Eğlencenin hiç durmadan devam ettiği kaz gecesinde bir konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, şunları ifade etti. “ Ardahan İlimizin güzel insanları, kıymetli Ardahanlı kardeşlerim sizlerle bir arada olmak bizleri onurlandırıyor. Vatan bir, fark etmez doğusu batısı, ilkini düzenlediğiniz şehirler ve kültürler kaynaşmasında Serhat Şehri Ardahan ilimizin derneğindeyiz. Kendisine özgü doğal ve tarihi değerlere sahip Asya’dan Avrupa’ya geçiş kapısı olan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, ovaları yaylaları, Kura Nehir’i, Çıldır gölü, renk renk açan çiçekleriyle güzel ilimiz Ardahan’ın gecesinde sizleri sevgiyle selamlıyor, hepinize iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

MUHTEŞEM GECEDE MUTLU SON 

Yöresel sanatçıların sahne aldığı ve bir birinden güzel parçalar seslendirdiği gecede, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay başta olmak üzere davetliler gönüllerince bol bol halay çekti. Gecenin finalinde hatıra resimler çektiren davetliler bu muhteşem gecenin anılarını ölümsüzleştirdiler.
Kaynak: ARDAHAN DERNEKLERİNDEN HABERLER

Editör: ARDAHAN DERNEKLERİ

Bu haber 3008 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI