Reklam
Bugun...


KAR DESTEĞİDE VERİLSİN!
Geçtiğimiz yıl yaşanan ve birçok çiftçinin mağdur olduğu kuraklık ardından gelen kar ve dondurucu havaların başta kent içindeki esnafları olmak üzere zaten zorda olan esnafı siftah yapmadan dükkân kapattığı şu günlerde kar desteği de istendi.

KAR DESTEĞİDE VERİLSİN!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu, doların 20 lirayı bulan yükselişine devam ettiği şu günlerde bölge esnafının da destek istediği ve bu desteğin başta vergi, ssk prim ödemelerinde olmak üzere çeşitli alanlarda olması gerekliliğine dikkat çekildi.
1904 çiftçimize toplamda 4.500.000 TL Ödenecek!
Ardahan’da bu yıl içerisinde yaşanan kuraklık ve doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin zararlarının karşılanması için kuraklık desteği ödemeleri yapılmaya başlandı. İldeki 4 bin 891 işletme ile bin 904 çiftçinin hesabına toplamda, 10 milyon 444 bin 868,26 TL para yatırılacak.

Ardahan Valiliğinden yapılan açıklamada; 'Tarımsal üretimi teşvik ve destekleme faaliyetlerimiz, 2021 yılı boyunca aralıksız devam etti.' denildi.

Ardahan Valisi Hüzeyin Öner'in köy, çiftçi ve hayvan besicilerini ziyaretleri esnasında çekilmiş fotoğraflarla desteklenen açıklamada Valiliği, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ilimiz tarımsal üretim ve hayvancılığını desteklemeye yönelik yatırım, proje ve hibe desteklemeleri 2021 yılında aralıksız devam ettiği açıklandı.

Mevcut proje, hibe ve desteklemelerin yanında kuraklık, verim kaybı ve doğal afetlerden kaynaklı zararların karşılanması içinde destek ödemeleri yapılmaya başlandığı belitilen açıklamada; 

2021 yılı verim kaybı kuraklık desteği kapsamında, 01 Eylül 2021 tarih ve 31585 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "2021 yılında iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin" karar uyarınca Ardahan ilimiz kuraklık desteği kapsamına alınmış olup, il ve ilçe tahkim komisyonlarınca belirlenen 4.891 işletmeye ait 126.072,45 dekar alanda 5.944.868,26 TL kuraklık kaybı destekleme ödemesi 17 Aralık Cuma günü itibariyle T.C. Kimlik numaralarının son hanesine göre Ardahanlı çiftçilerimizin hesaplarına aktarılmaya başladı.

2021 yılı Doğal Afetlerden (Sel, Dolu) zarar gören çiftçi ve yetiştiricilerimize, zararları karşılanmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün sahada yapmış olduğu hasar tespit çalışmaları baz alınarak Valiliğimizce Cumhurbaşkanlığından İl Acil Destek ödeneği kapsamında 20.08.2021 ve 21.09.2021 tarihlerinde ödenek talep edilmiş olup, 1904 çiftçimize toplamda 4.500.000 TL ilimize tahsis edilmiştir. Önümüzdeki günlerde afetzede çiftçilerimizin hesaplarına aktarılması planlanmıştır.

Ayrıca, Ardahan Valiliği Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce 2021 yılında Ardahan il genelinde aşağıda belirtilen; projeler, çalışmalar ve çiftçilerimize yönelik desteklemeler yapılmıştır. Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında 53 proje kabul görmüş olup, 4741 küçükbaş hayvan alınarak hak sahiplerine teslim edilmiştir. Çiftçilerimizin kullanımına sunulmak üzere, Katı Gübre Dağıtma Römorku, Hububat Ekim Mibzeri, Ot Slaj Makinesi, Taş Toplama Makinesi ve Rotovatör ekipmanları alınarak Ziraat Odası Başkanlığı’na teslim edilmiştir. 316 çiftçimize, 9110 dekar arazide ekimi yapılmak üzere 167.605 kg fiğ/yulaf ve 34 torba mısır tohumu dağıtılmıştır. 79 çiftçimize 1590 dekar arazide ekimi yapılmak üzere 19.875 kg sertifikalı korunga tohumu dağıtılmıştır. Ardahan/Çıldır ve Kars/Arpaçay ilçelerinde 256 çiftçimize 3854 dekar arazide ekimi yapılmak üzere 72.980 kg Ata Tohum Kavılca buğdayı tohumu dağıtılmıştır. 3500 dekar arazide ekimi yapılmak üzere 42.028 kg korunga/fiğ ve 18 torba mısır tohumu dağıtılmıştır. Arıcılık meslek eğitim kursunu tamamlayan 60 kadına 150 adet arılı kovan dağıtılmıştır. Hayvancılığı desteklemek amacıyla 50 köye 3’er adet olmak üzere toplamda 150 adet sıvat ve 10.000 metre kangal boru hibe verilmiştir. Posof Fasulyesinin üretiminin arttırılması amacıyla 8 çiftçimize 20 dekar arazide ekimi yapılmak üzere 260 kg tohum hibe edilmiştir. Ardahan il genelinde, 1 adet kaz çiftliği, 10 adet arıcılık işletmesi, 37 adet balya makinesi desteği ve 2 ahır inşaatına %50 hibe desteği sağlanmıştır” denildi.

GAZETECİ GAZETESİ ÇIKARMAK..

Birbirini hızla kovalayan yılların aynı hızla bittiği şu dünyada gitmeden önce bir eser bırakma peşinde olan insanoğlu kendisi yok olduktan sonra kendisinden sonrakilere bırakmak istediği eserlerin en güzelinin yazılar olduğunu, yazının bulunduğundan bu yana yazılanları okuyarak, kendisine  bunu düstur edinerek sürdüren insan oğlunun bir ferdi olarak 35 yıla yaklaşan gazetecilik hayatım boyunca hem her gün yorum yazan hem de haber yapan bir gazeteci olarak yeni bir gazete ile karşınızdayım.
Gerek kendi gazetelerimde gerekse birçok ulusal ve yerel gazetede yazan, bununla yetinmeyip yaşadığı kentin her ilçesine gazete çıkaran, bunu yapmak için doğu Anadolu Bölgesine ilk ofset matbaalar götüren, gazeteciler yetiştiren bir gazeteci olarak yeni bir gazete ile yeniden karşınızdayım.
Bölgenin sorunlarının yanı sıra aynı bölgenin insanları ile yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenimlerle yaptığım haberlerimle elinizde olan bu gazetenin yanı sıra dergilerimizin, internet haber sitelerimizle 35 yıla yakındır Ardahan'ı, bölgeyi ve ülkeyi yetmedi dünyayı yazan bir gazeteci olarak diyorum ki;
Ben bunları yaparken yani bu eserleri bu dünyaya hediyeye ederken sizlerden aldığım desteklerle bunları yaptım.


Ve bu nedenle;
Gazetecinin işi olan bu gazeteyi, onca eseri ortaya çıkarırken hepinizin eseri olan ve bu eserlerde az, çok tuzu olan siz okurlarıma, dost, eş, arkadaşlarıma yeniden tek, tek teşekkür ediyorum. 
Fakir Yılmaz/Gazeteci

arşiv haber Gazeteciden 04/08/2017 tarihli yorumlar

Milletvekillinden CHP'li Başkanlara Gözdağı!

Hanak ve Damal Belediye Başkanları ile arası olmadığı bilinen CHP Ardahan Milletvekili Yılmaz Öztürk'ten partilisi iki Belediye Başkanların üstü kapalı gözdağı. 

CHP Ardahan Milletvekili ve Dışişlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz Ardahan'da düzenlediği basın toplantısında Arakan'da Müslümanlara uygulanan şiddetin ve çatışmanın bir an önce durması gerektiğini belirterek, "Orada etnik yapısı her ne olursa olsun, inancı her ne olursa olsun, dünyanın neresinde olursa olsun insanlara dönük vahşice eylemleri kınarız ve onun karşısında dururuz." dedi.

'ÖRGÜT İÇİNE BELEDİYELERİN KARIŞMASINA İZİN VERİLMEYECEK'
 
Örgüt içine Belediye Başkanlarının karışmasına asla izin vermeyeceklerini söyleyen Yılmaz, "Örgüt içine Belediye Başkanlarının karışmasına asla izin vermeyeceğiz. Kesinlikle bu konuda kimseye izin vermeyeceğiz. Burası örgüt Belediyelerinin koşturduğu bir alan değildir. Herkes kendi işine bakacak, Belediye kendi işine bakacak, kendi encümeniyle, kendi kurumsal yapısıyla ilgilenecek. Örgüt ise kendi yapısıyla ilgilenecek ve bu konuda ters bir şey çıkması halinde müdahale edeceğimizi belirtmek istiyoruz. Genel Başkanımızın bu konuda kesin tutumu var, ben Genel Başkan Yardımcısı olarak bizzat bunu da ben kontrol edeceğim. Kimse burada işi olmayan vazifesi olmayan bir alana burnunu sokmayacak. Soktuğu zaman da müdahale edeceğiz. Herkes işini bakacak ve herkes seçime giderken kendi kentini, kendi yöresini, kendi beldesini güzelleştirmeye ve oradan daha fazla oy defşirmeye bakacak" şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz 'ın bu çıkışı kendisini karşılamaya gelmeyen, bayramlaşmaya katılmayan Hanak ve Damal Belediye Başkanlarına yönelik olarak üstü kapalı mesajı olarak algılandı.
**İl Başkansız Dağa Çıktı..
 
Ardahan il merkezinin her noktasından görülebilen, adeta şehrin simgesi haline gelen ve halk arasında 'Ay Yıldızlı Dağ' olarak bilinen Ramazan Tabyaları'na tırmanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve CHP'liler 'ay yıldız' ile 'önce vatan' yazılarının bulunduğu alanda temizlik ve onarım yaparak boyadı. Yılmaz ve CHP'liler boya malzemelerini Ay Yıldızlı Dağ'a sırtlarında çıkardılar.
Yılmaz'ın Ay Yıldızlı Dağa çıktığı sırada İl Başkanının yanında olmaması dikkatlerden kaçmadı.

**CHP İlçe İstifa Etti!..

CHP İl'den Sonra İlçede de Kriz..

*07/02/2015 Tarihli Haber

Ensar Öğüt'ün yenide milletvekili adayı gösterildiği CHP Ardahan Merkez İlçe Başkanı ve 10 İlçe Yöneticisi İstifa Etti..

Neden istifa ettikleri anlaşılamayan ve istifa dilekçelerini CHP Genel Merkezine gönderildikleri öğrenilen CHP Merkez İlçe Yöneticilerini isimler şöyle; Nehir Ziya Alpaslan (İlçe Başkanı) Mehmet Özdemir, Vedat Temel, Günay Akkoç, Deniz Aşar, Aslan Şenel, Akın Ocak, Deniz Özer, Atanur Şeker, Ercan Yalçın, Hikmet Özdemir..

**Onay yeni ilçe başkanı gibi..

Nehir Ziya Alpaslan ve 10 kişinin istifası ardından CHP Ardahan Merkez İlçe Başkanlığına CHP Merkez İlçe Sekteri Sinan Onay atanması bekleniyor.

Gazetecinin Arşivinden..

*Dün Yazdıklarım Bugün Hala Yazılması Gerekenler..

30 Yıla aşkıdır her gün köşe yazısı yazan bir gazeteci olarak ele aldığı arşivi karıştırırken bir çok yazımın bugün hala geçerliliğinin olması en çok dikkatimi çeken yazılarım olmakta.
Kitaplaştırmaya çalıştığım onca yazımın arasında seçtiklerimi bir kez daha yayınlamakta hiç bir mahsur görmüyorum.
Çünkü yazılarıma konu olan isimler gelip, geçmişse de yazının omurgasını oluşturan konular aynen devam ediyor.
Ve bu yazıların yeniden yayınlanması ve bugün geçerliliğini korumaya devam ettiğini mevcut siyasilere, idarecilere ve gündemi çok çabuk unutan biz Ardahanlılara hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.
İşte o yıllar önce yazılmasına karşın bugün hala geçerliliğini koruyan yazılarımdan üçü daha..
****
**Yalanızçam’a da Yol İsteriz..
Ardahan Valiliğine atandıktan sonra yaşanan 15 Temmuz Darbesi ile sorumluluk alanının içinde bulunan ilçeleri ve köyleri gezip, tanımaya zaman bulamayan Vali İbrahim Özefe esn son olarak yarısı Sünni diğer yarısı da Alevilerden oluşan
ve sınır anlamından Ardahan’ın en büyük ilçesi Hanak’taydı..
CHP’li Belediye Başkanı olan Hanak’ın sınırları içinde bölgenin en büyük barajının yapıldığını ve en önemlisi Bakü-Tiflis Petrol ve Doğalgazın geçmesine ve de bu boru hattının üzerindeki bi santralinde Hanak’ta olduğunu ama o santralin lojmanlarında otururken, Hanaklının hala tezekle ısındığını kendisine anlattılar mı bilmem ama ben vali beye bi başka konuda ricada bulunup, bu yönde de çalışmasını isteyeceğim.. Gerçi daha önceki valilere Ardahan’a bağlı Hoçvan’ın 21 pare köyüne içme suyu kazandıracak olan Kısır Dağının suyu hala boşa akarken Göle’ye giderken sağa düşen Yalanızçam Kayak Tesislerine bu yol üzerinde bir yol vurulabilir ve kayak tesisine ulaşım daha kolay sağlanabilir.. Ve en önemlisi şu an o bölgede bulunan yol yapma şirketleri ile bu iş hemen çözülür diyorum..
****
**Bırakın bu inadı, ağlatmayın anaları..
Hayırlı bir günde, Cuma gününde buradan bir kez daha sesleniyoruz, Alla aşkına bırakın bu inadı, artık anaları ağlatmayın..
Ve başta PKK olmak üzere bu ülkede savaşta, çatışmada yana olan herkesi biraz olsun sağduyuya, barışa, kardeşliğe davet ediyoruz..
Her gün yeni bir değil onca kara haberin geldiği bu güzelim ülke bunları ve siz savaş yanlılarını istemiyor..
Anlayın artık 40 yıldır boşa kürek çekerken can yaktığınızı, yürekleri yaraladığınızı, kalpleri kırdığınızı..
Gelin Feto olayonda olduğu gibi ‘Ben, biz yanlış yaptık, Allah bizi afetsin’ diyerek o çok uzakta olmayan barışa el uzatın..
Bakın o zaman kardeşliğin barışla sağlanacağını, Kürt Sorunu dahl, bu ülkenin sorunlarının hepsinin kısa sürede çözüleceğini..
Haydi gelin bu mübarek gün barış Cuması olsun..
Çatışmanın, savaşın bittiği, kardeşliğin yeniden yeşerdiği güzel bir an olsun..
Evet, az düşünün yeter ki..
Karar verin ve ‘Hata ediyoruz’ deyin..
Bizi olduğu gibi ABD’yi, Rusya’yı, İran’ı yani dış güçler dediklerinizi şaşırtın..
‘Biz kardeşiz’ deyin..
****
**Kürt Sorunu Yakıyor..
‘ABDE VE RUSYA TÜRKİYE KÜRTLERE SALDIRMASIN DEMİŞ.. DOĞRU.. BENDE DİYORUM Kİ TÜRKİYE ORTADOĞU'DA TANK DEĞİL, EKONOMİK, POLİTİK OLARAK AT KOŞTURMAK İSTİYORSA VE BİRLİKTE KURDUKLARI TÜRKİYE'Yİ KORUMAK, KOLLAMAK İÇİN KARDEŞ DEDİĞİ TÜM KÜRTLERİ YANINA ALIP, ABD'Yİ DE, RUSYA'YI DA BOŞA ÇIKARMALI..
ÇÜNKÜ O BÖLGEDE KÜRTLERSİZ BU İKİ DALEVERCİYLE BAŞ EDİLEMEZ..’
Bu mesajı twitter de Ardahan adına en çok takip edilen isimler arasında bulunan Gazeteci Fakir Yılmaz dün twitlemiş..
Gazeteci’nin bu twitine baktığımız bir sıra da Barış Masasın da olup, sonra da ‘Ne masası?’ diyerek yıkanlar arasında olan Erzurumlu yıkılamaz denilen İçişleri Bakanının istifaya zorlandığı duyuyoruz..
Ve istifa etmek zorunda kalan bu bakan ve onunla birlikte dün yazdığı bir yazı ile ortaya çıkan Akdoğan’ın da Kürt sorununu çözmektense önüne sorun çıkaranlar arasında oldukları yönünde ve bu nedenle kapı dışarı edildikleri iddiları yapıldı..
Evet belki de Gazetecinin dediğini yapmak gerekir, onların tutmadı..

arşiv haber Gazeteciden 29/28/2007-30/04/2007 tarihli yorumlar

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
Memleketime Bahar Gelmiş, koyunlar otlamaya çıkmış/Foto. Fakir Yılmaz/Sulakyurt köyü önü.. 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

 
CANLI YAYINDAYIZ

29/28-04/2007 Tarihli Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!
 
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
Demokrasi mi, Cuntamı?
BİZ DİYORUZ Kİ; DEMOKRASİ!..

 

 

23 Nisan Kutlamaları ve Göle/Foto Tuğba Yılmaz 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.
 

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Cumhuriyet Şehir Kulübündeydi!.

 

Fakir Yılmaz Yazımıza başlamadan önce aslında, ‘AKP nasıl iktidara geldi?’ başlıklı bir yazı yazmayı düşünüyordum, Genelkurmay’ın, ‘Ne Mutlu Türküm’ demeyeni düşman olarak ilan ettiği, 28 Nisan bildirisini bir kez daha okurken..
Ancak, meslektaşım, Süreç Gazetesi Sahibi Deniz Başlı geldi, ‘Abi nasıl bakıyorsun, ne olacak sence bu gidiş?’ sorusunu sormasıyla başlayan sohbetimiz hemen yanı başımızda bulunan Şehir Kulübünde bir çay içerek devam etme isteğimle değişti.
Çünkü içeri girer girmez gördüğüm manzara tamda Deniz’e anlatmak istediğimin fotoğrafıydı ve Deniz’in kolunda tutarak, biraz da yüksek sesle;
‘Bak Deniz bugün Cumhuriyet’e bir şey olmayacağının resmi buradadır. İnsanlar İstanbul’da, Ankara’da yürürken, AKP’liler her ay düzenli olarak 50 Ytl.’ye kiraladıkları İl Kültür Müdürlüğünde aylık toplantılar yaparken, cemaatler, Kutlu Doğum Haftası ve de buna benzer etkinlikleri, taa Alevi insanlarımızın yaşadığı Damal’ın köylerine kadar gidip, kutlarlarken, başta Göle’de olmak üzere ilçelerde, hatta Ardahan kent merkezinde çeşitli ad ve de etkinlik altında harıl harıl çalışırlarken başta CHP’liler olmak üzere bizim solcularımız, ileri gelen aydınlarımız, avukat, doktor ve de ileri gelen esnaflarımız burada al gülüm, ver gülüm hoşgün, okey, tavla ve de Ardahan’ın siyasetini buradan idare ederek cumhuriyeti kurtarıyorlar. Baksana sanki hiç bir şey olmamışçasına kıran kıran’a, herkes şaka şuku, taka tuku gidiyor her şey yolunda diyerek... Biraz sonra da, yenilenlerin ısmarlayacağı rakıları içmek için ya Gölebert (Çamlıçatak) ormanına yada, Karo’nun suyuna (Göle’de) , Hanak/Damal yolu üzerinde ki çamlıkta yada Şükrü başkanın elleriyle yaptığı köfteleri yemek için Posof’a veya da Çıldır’da, göl kenarında bulunan (oğlu gazeteci Ümit’in bu tür yazılar yazdığı için (!) şu an kapalıda olsa) Gül ninenin veya da Atalay’ın yerine giderek, ülkeyi olduğu gibi cumhuriyeti, laikliği ve de Ardahan’ı kurtarır gelirler, sen merak etme’ dedim..
Biraz da sinirli şekilde yüksek sesle bağırdığımı fark etmediğim içinde, Şehir kulübünün meşhur pala bıyıklı, hanımın akrabası olduğundan kayınço değdim garson Asker’den de iyi bir fırça yedim, ‘Sus ulan ne bağırıyorsun’ diye..
Gerçi, Asker bir bana bağırmıyor ki, kulübe gidenlerin çoğunun kendisinden hemen her gün fırça yediğini ve gerçek Askerlerin ikide bir hazırladıkları bildiri ve de açıklamalarla bu milletin meclisinde ve de dışında bulunanları bolca fırçaladığını düşünürken..
Neyse, geçtik masaya Asker’in o kızgınlıkla getirdiği bozuk çayı içerken, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün partinin yöneticilerinin ve de kendisinin Ardahan’a geldiğinde kullanması için, düğmeye basıldığında, 20 santim daha yerden havaya kalkan bir araç aldığını da burada öğrendim..
Kendisini aradım,’Sayın vekil araba kapıda gıcır duruyor, seyirlik mi, yoksa teşkilat üyelerinin köy köy gezip, cumhuriyeti ve de partini mi anlatacak?’ sormak için..
Arkasında da, GAZETECİ isimli aracımın (Duymasın! Çünkü gerçekleri söylediğimi duyduğunda o da kızıp beni yarı yolda bırakıyor) artık çok yorulduğunu hatırlayarak ekledim, ‘Keşke arabayı bana alsaydın. En azında şu an bir köyde, bir ilçe de olur, o köylerde, ilçeler de yaşanan sorunları sana olduğu gibi kamuoyuna duyurmak için işe yarardı hiç değilse’ demeyi de eklemeyi unutmadım..
Gerçi sayın vekil daha önce de Göle ilçesine de bir araba aldığını biliyorduk, şimdi nerede kimin ne amaçla kullandığını düşünürken..
Vekilimizin o her zaman ki heyecanlı açıklamalarını bir taraftan dinlerken, bir diğer taraftan birilerinin yan masalarda oyunlarını yarı kesip, (belki de, benim garson Asker’den fırça yememe neden olan gerçekleri söylediğimden vicdana gelerek) tek tek masaları terk ettiğini görüyordum, birazda bana bakıp, kızarak,  ‘Nereden geldi bu yine’ dercesine...
Çünkü, bu ekiplerin gittiği restoranlara artık gidemiyorum, gidip gördüklerimi gelip anlattıktan sonra devrim masalarının kurulduğu restoranların sahipleri ve de garsonlarının, (biraz da haklı olarak) müşterilerini kaçırdığımı düşünüp, bir bahane bulup, sık sık bana saldırmaları yüzünden ..
Bir konuşmaya başladı mı, bir saat kapatmayan Öğüt’ün konuşmasına son noktayı koyduğunu görüp, telefonu kapatıp, çayı yarım bırakıp, bizde kalkarken CHP’li vekilimizin de Ardahan’da bir cumhuriyet mitingi için hazırlık yaptığını öğreniyordum, tabi bunlarla..
Evet, kısaca özetlediğimiz bu durumun fotoğrafına bakarken, insanın, ‘Yaşasın cumhuriyet’ demesi geliyor ‘Ne mutlu’ demeyenlerin düşman ilan edildiği ve AKP’nin nasıl iktidara geldiğini düşündüğümüz bir ülke de..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
BU DA AKP ANLAYIŞINA RED İSTİFASI!
Gerçekleri AKP'ye tercih etti, istifayı seçti..

Doğruların yanındayım diyen Gökmen Çapan partisinden istifa etti... Son günlerde yaptığı açıklamalarla ön plana çıkan AKP'nin Basından Sorumlu Yöneticisi ve Ardahanlı İşadamı ve Sanayiciler Derneği (ARSİAD) Başkanı Gökmen Çapan partisinden istifa ettiğini açıkladı.
Özelikle Ardahan'a kurulması düşünülen fakülte ile köylünün yaşadığı sıkıntıları dilen getiren çarpıcı açıklamalarıyla dikkat çeken Çapan'ın bu açıklamalarla üyesi olduğu AKP'yi zorda bırakırken, gerçeklerin üzerinin örtülemeyeceğinin altını önemli çizmesiyle tanınyordu.
Son olarak, bölgede hayvancılıkla geçinen ve uzayan kış dolaysıyla bir hayli zor durumda kalan insanların sorununu dile getiren açıklamasıyla parti içinde iyiden iyiye tepki alan Çapan'ın, geçtiğimiz gün yapılan AKP İl Danışma Meclisi toplantısında, il başkanlık heyetinin tepkisine uğradı. 
AKP'li yöneticilerin tepkisinin anlamsız olduğunu, güneşin çamurla sıvanamayacağını, Ardahan'da AKP'nin gerektiği gibi iktidar olamadığını ve bir çok sorunun bu anlayış yüzünden kalburlaşarak büyüdüğüne dikkat çeken Gökmen Çapan söz hakkı alıp geldiği kürsü de, 'Eğer bunları, yani doğruları söylemek istifamı gerektiriyorsa alın size istifa' diyerek, AKP'den istifa ettiğini açıkladı. 
Yaşanan durum karşısında son olarak yaptığı, 'Ardahan Hayvancılğının Yarısını Kayıp Etti' başlıklı açıklamasının ve diğerlerinin gerçeklerden ibaret görüşler olduğunu belirten Çapan, 'Beyler kafamızı kuma demiyorum, çünkü kuma bile razı olduğumuz Ardahan'ın köy yollarında ki çamura sokarak germemezlikten gelemeyiz. Eğer bu açıklamalara neden olan konulardan rahatsızsanız ve bunları söyleyenlere baskı yapmaktansa, söylenen doğruları dikkate alıp çözümü için ne yapabilirizi tartışmalısınız. Ki; bu sorunların çözü için elimizde güçlü bir iktidar olduğunuda unutmayalım' diyerek, partisinin İl Basın Danışmanlık Kurulu Başkanlığından istifa ettiğini açıklayıp, toplantıyı terk etti.

***En son açıklaması AKP'nin bardağını taşırdı!..

Doğruların yanındayım diyen Gökmen Çapan partisinden istifa etti... AKP'den istifa ettiğini açıklamadan önce yaptığı diğer bir çok açıklamalarla, adeta bir muhalefet partisi görevinin üstlenen Göleli İşadamı Gökmen Çapan, son olarak yaptığı ve AKP'nin bardağını taşırdığı ileri sürülen yazası şöyle;

**Ardahan Hayvancılığının Yarısını Kaybetti!..

2006 yazını kurak geçmesi ve bu kış mevsimini bir ay erken gelmesi ve bir ay da geç çıkması bu yıl Ardahan hayvancılığına çok büyük bir darbe vurarak, hayvancılığımızı bitirme noktasına getirmiştir. Geçen yıl kuraklık nedeniyle köylümüz tarlasından ve çayırından alması gereken verimin %30’unu aldı. Kış mevsimi de uzun geçince hayvan fiyatları yarı yarıya düştü, saman ve yem fiyatları ikiye hatta üçe katlandı. ARSİAD olarak en az 100 trilyon sıcak para Ardahan köylüsünün cebinden dışarıya saman parası olarak gittiğini hesaplamaktayız. 
Kanunlarımıza göre vatandaş malvarlığının %30’unu kaybedince doğal felakete uğradığı kabul ediliyor. Fakat Ardahan köylüsü hayvan sayısının en az yarısını bu kış kaybettiği halde her nedense felaket olarak görmüyor ve kimse köylümüzün mağduriyetini görmüyor Ankara’ya duyurmuyor. Göle de ve yüksek köylerimizde halen her taraf kar altında bulunmaktadır. En iyi ihtimale 20 gün daha hayvanlar dışarı çıkamayacaktır. Fakir vatandaşımızın hayvanları açlıktan kırılmak üzeredir. Gebe inekler gıdasızlık yüzünde karnındaki buzağıyı tam besleyememekte ve buzağılar büyük oranda ya ölü doğuyor yada çok zayıf oldukları için doğduklarında hastalıklara karşı direnemiyorlar ve ölüyorlar. Köylümüz hayvanlarına yalnızca hayatta kalacakları kadar boş saman verebilmektedirler ve bir kısmı da o boş samanı da veremeyecek duruma gelmişlerdir. Köylümüz elindeki avucundaki bütün parasını samana yeme verdiği için zorunlu yiyeceği dışında hiçbir şey alamayacak duruma gelmiş, bunu sonucu olarak ta esnafımız, iş adamımızın da işleri aylardır durma noktasına gelmiştir. Esnafımız vergisini, kirasını ödeyememekte ve işçisinin maaşını verememektedir.
Şimdi herkese soruyorum Ardahan da bir kriz var mıdır yok mudur? Ardahan da doğal felaket var mıdır yok mudur? Batıda bu gibi bir dudum olsaydı halkımızın bu durumu derhal bakanlar kuruluna taşınır o ile derhal hayvan başına yardım çıkarılırdı. Ama maalesef bizim derdimizi anlatacak, sesimizi duyuracak kimselerden ses çıkmamakta onlarda köylümüz gibi kendi kaderlerine razı oldukları görüntüsünü vermektedirler. Çözüm siyasilerimizin elini taşın altına sokarak bu durumu Ankara ya taşıyarak afet kapsamında köylümüze hayvan başına acil yem desteği sağlanmalı, mayısta ödenecek DGD lerin hemen şimdi ödenmesini sağlamalarıdır. Uzun vadede ise bir daha bu sorunlarla karşılaşmamak için Kura nehri üzerinde yapılacak olan sulama barajlarının bir an önce yapılarak kurak geçen yıllarda arazilerin sulanması ve hayvancılığımızın iklime bağlı olmaktan kurtarılması gerekmektedir. Esnafımızın sıkıntılarının çözülmesi içinse tek yol Ardahan’ımıza fakülte kurmaktır. 
Köylümüzün acil yardıma ihtiyacı vardır ve sorumlu olanların derhal işe el atmaları halkımıza karşı en büyük sorumluluklarıdır. Herkes artık olayın vahametini görmek zorundadır. Sorunları görmezden gelmek, kapatmaya çalışmak insanların hiçbir sıkıntısını çözmez yarın hakkın divanında hepimiz halkımıza karşı hesap vereceğimizi unutmamalıyız.       
Haber ekleme saati: 14.00-29/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
SERKAB’I KURDULAR, GİTMEYİ UNUTTULAR!

Ağrı-Iğdır-Ardahan-Kars İllerini kapsayan "Serhat İlleri Kalkınma Birliği’ni kuran idareciler birliği adeta unuttular.
Merkezi Ağrı’da bulunan ve ismi geçen illerin yıllık 60 bin YTL. katkı sunduğu SERKAB kurucu il valililerinin ve meclis üyelerinin görev değişikliği yada görevi bırakma gibi nedenlerle ayrılmasından sonra adeta unutuldu.

***YOKSUL İLLERİN BÜTÇESİNDE ZENGİN BİRLİK!

Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'nın koordinasyonunda Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde Ağrı, Iğdır, Ardahan ve Kars illerinde Bölgesel Kalkınma Programı uygulama çalışmalarını yürütmek amacıyla kurulan ve Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır İl Valileri ile İl Genel Meclis Üyelerinin yöneticiliğini yaptığı, SERKAB’ın toplantılarına bile doğru dürüst katılmamaları dikkat çekerken, birliğin kurulduğundan bu yana ismi geçen illere yönelik ciddi bir projesi yada çalışmaması olmaması da dikkat çekiyor.
Kimler tarafından idare edildiğinin de kamuoyu tarafından iyi bilinmediği SERKAB’ın geçtiğimiz hafta yapılan toplantısına Ardahan’da hiçbir yöneticinin katılmadığı öğrenilirken, valiler düzeyinde yapılan toplantılarına adı geçen il valilerinin katılmadığı da alınan diğer bilgiler arasında olurken, birliğin bütçesinin kurucuları olan ve Türkiye’nin en yoksul illeri arasında bulunan Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdır vilayetlerinin bütçesinden her yıl ayrılan 60 bin YTL: dolaysıyla kurulduğu günden bu yana adı geçen il bütçelerinden zengin hale geldiğide alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haber ekleme saati: 23.1-30/04/2007
Haber: Fakir Yılmaz
Iğdır’da DTP ile MHP baş başa!

Anket Iğdır’da DTP ile MHP baş başa!

Birikim gazetesinin Iğdır’da önümüzdeki genel seçimle ilgili olarak  10.04.2007 tarihinde başlatmış olduğu yazılı anket  30.04.2007 tarihinde sona erdi,1100 kişinin katıldığı ankette 2007 yılında yapılacak olan genel seçimlerde Iğdır’da yaşayan vatandaşlara hangi siyasi partinin ve mecliste görmek istedikleri adayların isimleri soruldu, sonuçlar şöyle;
Siyasi partilerin isimleri
________________________
 
1-DTP             = %30  =   1.Ferdi TURAN            2.Mehmet Nuri GÜNEŞ
2-MHP            = %25  =   1.Rahim AZEROĞLU   2.Nurettin ARAS
3-AK PARTİ    = %15   =  1.Yaşar AKKUŞ           2.Ali GÜNER
4-DYP            = %12   =  1.Hürmüz YALLI          2.Şamil AYRIM
5-CHP            = % 8    =  1.Yücel ARTANTAŞ     2.Cafer ZOR
6-Kararsızlar    = %10 
Haber ekleme saati: 22.12-29/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
DOĞUKAPI AÇILSIN…/Gümüşpala Kortağ

Gümüşpala Kortağ Geçenlerde elime bir gazete ulaştı. Iğdır’da yayınlanan gazetenin adı: 
“Iğdır’ın Sesi Çağdaş”
Adı geçen gazetede, Erhan Hacıkasımoğlu adlı arkadaş, birinci sayfanın dörtte birini kapsayan bir yazı kaleme almış.
Yazının başlığı:
“Azerbaycan Başkonsolosu’nun derdini anlamayanlara!”
Diyor ki yazar yazısının ilk paragrafında:
“Azerbaycan Başkonsolosluğu Kars’ta açıldığı günden beri bazı zümreler hep Doğu Kapıyı gündeme tutarak Azerbaycan Başkonsolosuna haksız ve yersiz ithamlarda bulunuyorlar.”
Kim bu bazı zümreler?

**Bu yazının DEVAMI ve diğer yazarlarımın gündemle ilgili yazılarını okumak için sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE linkini tıklayabilirsiniz..
GÜNÜN EN SON HABERLERİ


Gübre dolu araba üzerinde geçti, komalık oldu!

Ardahan merkeze bağlı Ölçek köyünde meydana gelen bir kaza sonucu isimli Emine Şentürk gelin ağır yaralandı. Alınan bilgilere göre eşiyle birlikte tarlalarına eşiyle birlikte gübre dökmeye giden Emine Şentürk traktör ile römük’ün arasındayken yere düştü. Traktör römokönün altında kalan genç gelin kam halinde Ardahan Devlet hastanesine kaldırılarak, tedavi altına alındı.
Haber ekleme saati: 16.58-29/04/2007
Haber: Saddakm Doğu Yılmaz/Ardahan
Köpek ısırdı, ameliyat oldu

Ardahan merkeze bağlı Küçük Sütlüce (Şişka/Harziyan) köyünde meydana gelen olayda 9 yaşında ki Solmaz Korkmaz köpek ısırması sonucu ağır yaralandı.
Alınan bilgilere göre, köy merkezinde bir akrabasına yaya giderken komşularının köpeğinin saldırısına uğrayan küçük kız bacağından ağır yaralandı. Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılan Solmaz Korkmaz ameliyat edilerek, köpeğin ısırarak parçaladığı bacak kasları yerine yeniden dikildi. 
Haber ekleme saati: 16.57-29/04/2007
Haber: Fakir Yılmaz/Ardahan
Bakan düğünü bürokratları Van’a götürdü!

Ardahan Valiliği İl Sekreteri Hasan Dal ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, Kars Milli Eğitim Müdürü AKP’li Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in Bakanın yeğeninin düğününe katılmak için Van’a gittikleri ortaya çıktı.
Alınan bilgilere bugün Van’da yapılan Milli Eğitim Bakanının yeğeninin düğününe gitmek için Van’a resmi araçlarla giden iki Ardahanlı idarecinin yanı sıra Kars İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın ile Ardahan’da ve de Kars’ta bulunan birçok üst düzey bürokratında Van’a gittikleri öğrenildi.
Van Devlet Su İşleri Müdürlüğünün Salonunda gerçekleşen Bakan Yeğeni Damat Fatih Çelik’in düğününe Ardahanlı bürokratlar gibi çevre birçok İl ve İlçe Milli Eğitim bürokratının da katıldığı öğrenildi.
Haber ekleme saati: 16.53-29/04/2007
Haber: Fakir Yılmaz/Ardahan Kars
Genelkurmay’ın yaptığı açıklama
gerginliği Ardahan’a da yansıdı!..

AKP toplansıtı Ardahan Ak Parti İl Başkanlığı 6. İl Danışma Meclisi toplantısını milletvekilsiz yaptı.
Ardahan Ak Parti Milletvekili Kenan Altun, İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem ve Mardin Milletvekili Nihat Eri’nin de katılacağı duyurulan, Ardahan AKP Danışma Meclis Toplantısı, AKP’li vekillerin yaşanan gerginlik üzerine Ankara’dan ayrılmamaları konusunda aldıkları karar nedeniyle toplantıya katılmadıkları belirtildi.
İl teşkilatı yöneticilerinin vekillerin toplantıya katılmamalarını bu şekilde değerlendirirlerken, katılımcıların çoğu Genel Kurmay’ın yaptığı açıklamadan sonra oluşan gerginliğin gölgesinin toplantıya düştüğü belirttiler.
İl Başkanı Nusret Koyuncu partisinin 6. İl Danışma Meclisi Toplantısının açılış konuşmasında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı bir anda Genelkurmay’ın yaptığı açıklamayı kınarken, Türkiye’de demokrasiyi içlerine sindiremeyenlerin olduğunu, ancak bunların yine demokrasi yoluyla aşılacağına inandığını söylerken, gazetecilerin, ‘bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?’ şeklinde ki sorusuna, genel merkezlerinin ve partilerinin üst kurmaylarının gereken cevabı verdiğini ve Türk siyasi hayatında ilk kez AKP’nin bunların birer hükümet emrindeki memur olduğunu söyleme gücünü bulduğunu belirtti.
Ardahan AK Parti İl Başkanı Nusret Koyuncu, Genel Kurmay’ın yaptığı açıklamasına karşı bir yorum yapmazken, ‘Başbakanımız gerekli açıklamayı yapmıştır. Bizlerin bir şey söylemesi yanlış olur,  Nusret Koyuncu “Genel Kurmay’a memur diyen ilk hükümet biziz, şimdiye kadar hiç bir hükümet bunu yapmamıştır.” şeklinde bir açıklama yaparken,  basının ve demokrasi aşığı herkesin bu açıklamada sonra ortaya koyduğu tavıra da teşekkür etmeyi unutmadı.  
Daha sonra basına kapalı olarak devam den toplantı’nın yapıldığı Ardahan İl Kültür Müdürlüğü çevresinde ve de içinde polisin aldığı önlemde gözden kaçmadı. 
Haber ekleme saati: 14.58-29/04/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz
Köylü imkânsızlık, devlet duyarsızlıkla borularla baktı,
Güneş, Günemişin kanalizasyon boruluların yaktı!..

Borular yer altına inmeyi bekler.. Ardahan’ın Posof İlçesine bağlı35 hanelik köyü Söğütlü (Günemiş) köylülerinin kendi imkânlarıyla aldıkları kanalizasyon borularını yıllardın yer altına indirememenin sıkıntısını yaşıyorlar. Günemişlilerin, kendi ve yurt dışında bulunan köylülerinin imkânlarıyla aldıkları kanalizasyon borularını köylerinin alt yapı sorununu gidermeyi hedeflerlerken, devletin bugün kadar konuya el atmaması dolaysıyla bunu yıllardır başarmış değiller.
Konu hakkında görüşlerini açıklayan Ardahan’ın Posof İlçesine 22 Km. uzaklıkta ki Söğütlü köyü sakinleri, köyde büyük sorun haline gelen kanalizasyon sorunun çözümü için kendi imkânlarını seferber ettiklerini ve yurt dışında bulunan köylülerinin de katkısıyla kanalizasyon borularını aldıklarını, ancak devletin gerekli desteği vermediği için üç yıldır boruları yeraltına döşeyemediklerinden yakınırlarken, köyün içinin bu nedenle çamur deryasına döndüğünü belirttiler.
Haber ekleme saati: 02.10-29/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Posof/Günemiş köyü
Büyükçataklıla Kadıoğlu’na teşekkür ettiler!

Şu sıralar söylediği bir sözden dolayı Karslı, Ardahanlı vede Iğdırlının tepki gösterdiği Kadıoğlu'na B. Çataklılar plaket verip, teşekkür ettiler.. Kars İli Susuz İlçesi Büyükçatak Köyü Derneği düzenlediği dayanışma yemeğinde Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’na köylerine yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür etti.
Esenyurt Recep Tayip Erdoğan Şehir Parkı Gölet Restaurant’ta düzenlenen geceye, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu, Başkan Danışmanı Mustafa Akboğa, SHP Meclis Üyesi Asım Karabacak, Yalova Belediye Meclis Üyesi Ertan Mukiyen, İş Adamı Alican Menguverdi, Dernek Başkanı Erol Menguverdi, Yönetim Kurulu Üyeleri, Dernek eski Kurucusu Başkanlarından Kamil Üci, Remzi Mengutay ve 400 Büyükçatak’lı dernek üyesi katıldı.
Düzenlenen Dayanışma Yemeğinde Kamil Üci’nin hazırladığı “Büyükçatak’ın dünü, bugünü” konulu sinevizyon duygulu anlar yaşanmasına neden olurken, gecede bir konuşma yapan ESDER kurucularından ve Büyükçatak köyü Dernek eski Başkanlarından Gazeteci Kamil Üci, “Bizler annelerin ahıtları ile yankılanan dağların, gözyaşı ve anıl teri ile sulanan toprakların çocuklarıyız. Kardeşiz, bu kardeşliğimizi istemeyenler aramıza nifak tohumları ekiyorlar. Bu tohumları ekenleri kenara kusun.

***Kan davaları barışla sonlandıralım

Büyükçatak köyümüzde insanlarımız ilkel tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlıyor. İlkel tarım ve hayvancılık geliştirilemediği için insanlarımız gün geçtikçe yoksullaşıyor. Bu yoksulluk göçlerin yaşanmasına neden oluyor. Yeni bir Umutla büyük kentlere göç ediyoruz. Ama burada da yoksulluk yakamızı bırakmıyor. Bunun için köyümüzde öncelikle kendi aramızdaki kan davalarını barışla sonlandırmalıyız. Aramızda dolaşan sözünün altında sözü, yüzünün altında yüzü olanlara artık müsamaha göstermemeliyiz.” 
Büyükçatak ve Küçükçatak köylerinin arasında mera sorunu yüzün yaşanan sorunlara da değinen Üci, “Büyükçatak ve Küçükçatak köyü çocukları kardeştir. Bu kardeşliği Esenyurt Belediye Başkanının daveti üzerine İstanbul’a gelen çocuklarımız tarihi ve turistlik yerleri gezerken bir kez daha gördük. Köyümüzde 30 yıldır karayolları bakım evinde okuyan çocuklarımıza bir okul yapan ve onlara eğitim araç gereç yardımlarında bulunan Esenyurt Belediye Başkanı Sayın Necmi Kadıoğlu’na bu insani yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Ben seçimde kendisine oy vermedim, muhalefet yaptım. Ama bu tarz insani yardımlarını çok önemli ve değerli buldum. Derneğimizin düzenlemiş olduğu geceye ilgi göstererek burada bu güzel ortamı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

***Dernek yönetimi Başkan Kadıoğlu’na Teşekkür plaketi verdi

Dernek çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi veren dernek başkanı Erol Menguverdi, “Esenyurt Belediye Başkanı Sayın Necmi Kadıoğlu’nun köyümüzde yaptığı okul, öğrencilerimize verdiği eğitim desteği insanlarımızın takdirini kazanmıştır. Biz dernek yönetimi olarak sayın Esenyurt belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi. Köylüleri birlik ve dayanışmaya da davet eden Başkan Erol Menguverdi, “Köyümüzde insanlarımız ve komşu köylerimiz arasındaki sorunların barışla sonlandırılması hepimizin arzu ve isteğidir. Bunu ancak dayanışmamızı güçlendirerek başarabiliriz. Ben Kars İli Susuz ilçesi Büyükçatak köyü Kültür ve dayanışma dernek başkanı olarak, köyümüze okul yapan, çocuklarımıza eğitim yardımlarında bulunan Esenyurt Belediye Başkanına teşekkür ediyorum” diyerek başkan Kadıoğlu’na bir teşekkür plaketi verdi.
 
***Kadıoğlu Barış çağrısı yaptı, “Biz kardeşiz”

Plaketi Dernek Yönetiminden alan ve Büyükçataklılara seslenen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, “Bizler kardeşiz, bir babanın yani hazreti Adem’in soyundan geliyoruz” dedi.  “Biz dinende kardeşiz” diyen başkan Kadıoğlu, “Aynı Allah’a inanan insanlar arasında ancak, sevgi olur, saygı olur, sosyal yardımlaşma olur. 
Benim sizlerden hiçbir beklentim yok. Ama bizim için memleketimizin her köşesi ve her insanı değerlidir. Ben sizin köyünüze gittim, oradaki insanların içinde bulunduğu hayat şartlarını gördüm. Kardeşliğin ve insan olmamızın verdiği sorumlulukla aynı Allah’a inanan din kardeşleri olduğumuz için, sizlerin yaşadığı sorunları aşmanızı, insanlarınız arasındaki küslüklerinizi bitirmeniz çocuklarınızın geleceğine bırakacağınız miras olmalı. Sizin köyün çocuklarının bana gönderdiği mektupları okurken ağladım. Siz çocuklarınızın iç dünyasına bir girin, onların nasıl bir dünyayı, nasıl bir hayatı hayal ettiklerini mektuplarında okuyunca ben ağladım.  Sizin çocuklarınızın duaları arkanızdan gelmeli. Onlara iyi bir gelecek bırakın, tüm din kardeşlerimizin hayırla Allah katında yad edilmesini temenni ediyorum. Bu kan davalarının bitirilmesi için sizler gayret gösterin, bizim de elimizden gelecek bir yardımımız olursa bu konuda seve seve yardımcı oluruz. Yeter ki siz kardeşliğinizi pekiştirin, barışı isteyin” dedi.
Kadıoğlu’nun duygulu konuşmasını uzun uzun coşku ile alkışlayan B.Çataklılar Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu’na ve SHP Meclis Üyesi Asım Karabacak’a da birer plaket verdi.   
Haber ekleme saati: 01.59-29/04/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ebe'nin zor anları

Kuş gribi yok Kars Müftülüğü'nün Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği köylerde sağlık taramasında ilginç görüntüler yaşandı. 
Doktorun köylüyü toplamak için cami minaresinden anons yaptığı taramada, 23 kilogram ağırlığındaki bir çocuğu tartmak için havaya kaldırmak isteyen ebe başarılı olamayınca zor anlar yaşadı.
Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz nezaretinde Kümbetli Köyü Sağlık Ocağı'ndan Dr. Adem Kar, vekil ebeler Ayben Bulut, Hatice Kuyumcu, Zehra Geley'den oluşan sağlık ekibi, ücretsiz sağlık taraması için merkeze bağlı Güdeli köyüne gitti. Doktor Adem Kar ilk olarak cami hoparlöründen çağrıda bulunarak, aşı yapılacaklar ile sağlık sorunu bulunanların köy ilköğretim okulunda toplanmalarını istedi. Ardından köyün çamurlu yollarında güçlükle yürüyen sağlık ekibi, okuldaki hazırlıklarını tamamlayarak taramaya
başladılar. Çocukların ağlama sesleri arasında yapılan taramada yaşlılara öncülük verildi. İğneden korkup kaçan bir kız çocuğunu ise annesi güçlükle ikna etti. Taramanın en ilginç görüntüsü ise tartı sırasında yaşandı. Ebe Ayben Bulut, 23 kilogram ağırlığındaki çocuğu, kilosunu öğrenmek için tartıya koymak istedi. Çocuğu kaldıramayan ebenin imdadına çocuğun annesi yetişti. Anne ve ebenin yardımıyla güçlükle kaldırılan çocuğun kilosu belirlendi ve kayıtlara işlendi.
Haber ekleme saati: 22.50-28/04/2007
Haber/Foto: Bedir Altıok/Kars
Kaplıca hayali suya düştü!

Valide üzüldü MTA’dan gelen uzmanların, bahçedeki kullanma suyu pompasının ayağında yaptığı araştırmada, topraklama hatındaki kaçak nedeniyle suyun ısındığı anlaşıldı. Böylece yetkililerin kaplıca kurma hayalleri de ‘suya düştü.’
Yeni Mahalle İlköğretim Okulu'nun bahçesindeki 2 metrelik kuyudan çekilen ve okulun ihtiyaçlarını gidermek için kullanılan su bir süre önce kesildi. Yeraltından gelen seslerin ardından, geçen hafta kuyudan sarıya yakın renkte sıcak su akmaya başladı. Okul yönetimi suyun el yakacak sıcaklıkta olması üzerine durumu hemen Valiliğe bildirdi. Kaplıca suyuna benzer sıcak suyun akmaya devam etmesi üzerine Vali Saim Saffet Karahisarlı ile Belediye Başkanı Nurettin Aras sevindi. Suyun şifalı su olduğunu düşünen Vali ve Belediye Başkanı, bölgede kurulacak kaplıcayla turist çekme hayalleri kurdu. Su kuyusunda incelemelerde bulunan Vali Saim Saffet Karahisarlı, Maden Teknik Arama Enstitüsü’nden (MTA) inceleme için teknik ekip istedi. 

****İNCELEME SONUNDA VALİ ÜZÜLDÜ

Vatandaşlar arasında da büyük heyecan uyandıran su kuyusunda MTA’dan gelen Jeoloji Mühendisi İsmail Takara, TEDAŞ elemanları ile araştırma yaptı. Su kuyusunun yanında yapılan kazı çalışmasından sonra kuyuya iple derece sarkıtılarak sıcaklık ölçüldü. Yaklaşık 4 saat süren çalışmalar sonunda suyun, pompa yanındaki elektrik direğinin topraklanma yapmasın nedeniyle ısındığı ortaya çıktı. Kaplıca hayalleri suya düşen Vali Saim Saffet Karahisarlı kuyu başına gelerek, “Gerçekten çok üzüldüm. Keşke termal bir kaynak olsaydı” diye konuştu.
Haber ekleme saati: 22.46--28/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
'Iğdır'da kuş gribi yok'

Kuş gribi yok Iğdır'da bir vatandaşın tavuklarının ölmesi nedeniyle kuş gribi şüphesi doğarken, yapılan incelemelerde ölüm sebebinin kuş gribi değil, soğuk olduğu belirtildi. 
Iğdır'ın Bağlar Mahallesi'nde bir vatandaşın 2 tavuğunun ölmesi sonrası kuş gribi iddiaları ortaya atıldı. Ölen tavuklardan alınan numunelerin Erzurum Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü'ne gönderilmesi sonrası yapılan araştırmalarda ölüm olayının kuş gribi mikrobundan değil, soğuktan kaynaklandığı ortaya çıktı. 
Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Bağlar Mahallesi'nde bir vatandaşın 2 tavuğunun ölmesi üzerine tedbir alındığını belirterek, il bazında ne kadar tavuk varsa ekiplerin evlere giderek belirlediğini, ölen tavukların kuş gribi çıkmamasıyla rahatladıklarını ve Iğdır'da kuş gribinin bulunmadığını açıkladı.
Haber ekleme saati: 22.42-28/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Arıcılık'tan cevap geldi: "Arı ölümleri normal'

Hamza Kopuz Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı Kemal Gültekin'in "Ardahan'da arılar ölüyor, arılar ortadan kayboluyor" şeklindeki sözlerine, Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği ve Arıcılık Üretme İstasyonu Müdürü Hamza Kopuz, açıklık getirdi. 

Ardahan Halk Eğitim merkezinde gerçekleşen toplantıda konuşan, Hamza Kopuz, arı ölümleri ile ilgili kayıpların normal olduğunu söyledi. Ardahan'da salgın nitelikli arı ölümlerinin bulunmadığını da dile getiren Kopuz, bu sene yaşanan kayıpların en önemli sebebinin, arıların kendi mekanizmalarını güçlendirmek adına aşırı bir biçimde propolisi kullanmalarından kaynaklanabileceğini dile getirdi. Arıların, yavru geliştirmeden genç bir nesil ile kışa girmediğine de değinen Kopuz, buna bağlı olarak da biyolojik ömürlerinin yetmemesine bağlı kış kayıplarının meydana geldiğini vurguladı.
Haber ekleme saati: 28/04/25007
Haber: Sezgin Uygar Foto: Fakir Yılmaz
Kars'tan sonra Iğdır'da da basına baskı!
GAZETECİ HALİT ÖZTÜRK'E SALDIRI

<br />
Halit Öztürk  
Birileri Kars ve de Iğdır'da bir şeyler çeviriyor, ama yazılmasınıda istemiyor!.. 
Ama; BİZ KORKMAYIP, YAZACAĞIZ!..
HEM DE GEREKİRSE ARDAHAN'DAN KARS'A VE IĞDIR'A GAZETELER YOLLAYARAK..

Aynı zaman'da sitemizin Iğdır temsilciliğini de yapan Sabah Gazetesi ve ATV Iğdır Muhabiri Halit Öztürk dün gece evine giderken kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.
Gazeteci Halit Öztürk'ü saldıran şahıslar, 'Yaz bakalım, bundan sonra yazabilecekmisin?" tehditleri savurarak ortadan kayıp oldular.
Aldığı darbelerle yaralanan Gazeteci arkadaşımız Halit Öztürk ile konu hakkında yaptığımız görüşmede, Iğdır'da yaptığı haberler dolaysıyla sık sık tehditlerle karşılaştığını, bu durumu daha önce savcılığa da bildirdiğini söylerken, kendisine saldıranları karanlık dolaysıyla tanımadığını söyledi.
Olayla ilgili polisin tahkikatının devam ettiği öğrenilirken, bizlerde, www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com, www.ardahanradyo.com internet siteleri ve Kuzey Doğu Anadolu, Son Vilayet Gazeteleri çalışanları olarak arkadaşımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Bilindiği gibi yine sitemiz yazarlarından ve Kars'ta günlük olarak yayınlanan Çağdaş Kars Haber Gazetesi'ne de bu gazetede yapılan haber ve de yorumlar dolaysıyla birileri çeşitli yollarda baskı yapmak istemiş, gazete yöneticileri bunu bugün birinci sayfalarında kamuoyuna duyurmuştular.
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
SAHTEKAR VE ŞANTAJCILARA, TEHDİTLE İŞ YAPTIRMAYA KALKANLARA KIZDILAR, GAZETEYİ SATIŞA ÇIKARDI!..

Çağdaş Kars'tan çağdaş eylemler devam ediyor.. Kars’ta günlük olarak yayınlanan, ‘Çağdaş Kars Haber’ adlı gazetenin yöneticileri, kentte ve de ülke de yaşanan sorunlara dikkat çekmek için ilginç eylemlere devam ediyorlar.
Gazeteci Gümüşpala Kortağ’ın Yazıişleri Müdürlağünü yaptığı, ‘Çağdaş Kars Haber’ gazetesi yaptıkları haber ve yorumlar ardından bir dizi sıkıntılar yaşadıklarını, başta Kars’ta yöneticilik yapanlar olmak üzere, bir çok idarecinin eleştiri ve de gerçeklere tahamül edemediklerini ve çeşitli yollarla kendilerine başkılar uyguladıklarını belirtirlerken, böyle bir eylem kararını alırlarken gazetelerinin üzerinde ki baskıyı kamuoyuna duyurmak ihtiyacı duydukları için yaptıklarını belirttiler.
SEN ÇOK OLDUN!
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz, ‘Çağdaş Kars Haber Gazetesi’ Yazıişleri Müdürü Gümüşpala Kortağ, ‘Kars ve Kars gibi dar çevre lerde gerçek anlamda gazete ciliğin getirdiği sıkıntıları ve de ağır baskılarıyla karşı karşıyayız. 
Ancak son aylarda ilginç gelişmelere yaşanmaya başladı. Birileri kendini Kars’ta Kral’dan daha çok kendisini Kral sanmaya başladı. Kars halkından, özgür basından çekinenler, ‘Sen çok oldun, ayakların yorganı taşmaya başladı’ gibi değişik yollardan bizi susturmaya kalkıyorlar. Ama biz halkın sesi olarak susmayıp, yaşanan baskıları da kamuoyuna duyurma ihtiyacını duyduk ve böyle bir yola başvurduk’ dedi.
Gazetenin son sayısının birinci sayfasında, ‘ÖNCELİKLE ALDIĞIMIZ TEHDİTLERDEN DOLAYI, ‘ACEL SATILIK GAZETE’ BAZI SİYASİLERİN VE BÜROKRATLARIN BUGÜN SÖYLEDİKLERİNİ YARIN YAYINLADIKTAN SONRA İNKAR ETMELERİ VE DE HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ HABERLERİM VE YAZILARIMIZDAN DOLAYI ALDIĞIMIZ TEHDİTLERDEN ÖTÜRÜ ‘ÇAĞDAŞ KARS HABER’ ÇOK ACELE SATILIKTIR’ ilanını veren gazete daha öncede Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterilmesini yine gazetenin birinci sayfasında, ‘SEÇİLİRSE TEHLİKE’ başlığıyla tam sayfa siyah olarak vermişti.
Haber ekleme saati: 15.21-28/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Gazeteci
Kars'tan Haberler

***ÖĞRETMENLERDEN “EK DERS” PROTESTOSU

Kars’ta, Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen Şubeleri tarafından yapılan eylemlerle ek ders ücretiyle ilgili düzenleme protesto edildi. Ek ders ücretiyle ilgili düzenlemeyi protesto eden öğretmenlerin viziteye çıkarak, okula gitmemeleri nedeniyle okullarda eğitim ve öğretim yapılamadı.
Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim-İş Sendikası Kars Şube Başkanı Ersin Özbey, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders ve ek ders saatlerini düzenleyen mevzuat ve yönetici atama yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin sorunları çözmek bir yana daha da artırdığını öne sürdü. Yapılan düzenlemelerle eğitim emekçilerinin mağdur olduğunu savunan Özbey, "Yayınlanan ders ve ek derslere yönelik kararname ile öğretmenler herhangi bir nedenle okula gelemedikleri bir günde, örneğin mazeret izni aldıklarında, hasta sevki aldıklarında ya da raporlu olduklarında o günkü ders saati sayısının tümü ve ona karşılık gelen hazırlık ücreti de eklenerek kesilecektir. Hangi amaçla yapıldığı bizce belli olan, ancak 600 bine yakın öğretmenin ders ve ek ders hakkını açıkça ellerinden alan bu uygulama, ciddi bir haksızlık ve adaletsizliğe sebep olmuştur. Ek ders ücretlerimizde kesintiye neden olan genelgenin iptal edilmesi gerekir" dedi. 
İlk kez üç eğitim sendikasının ortak bir karar aldığını da ifade eden Eğitim-İş Sendikası Kars Şube Başkanı Özbey,  İktidar ,alışkın olduğu hak gasplarını sırayla çeşitli konum ve branşlarda sistematik olarak uygulamaya çalışmaktadır.Önce yüksek  lisans ve doktora yapanlar,rehber öğretmenler derken çıkan ek ders kararnamesi ile sıra bütün öğretmenlerin haklarını gasp etmeye geldi. Yapılan düzenleme ile vücudun doğal reaksiyonlarından olan bir hastalanma durumunda tedavi olma hakkı, ücretlerimizle ilişkilendirilmek gibi etik olmayan ve mantıki bir açıklaması yapılamayacak hale getirilmiştir. Onlar, emeğimizin karşılığını vermediler. Aksine olan da geri aldılar. Biz emeğimizin hakkını alana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

***MHP İL BAŞKANI AKTAŞ: 
"GÜL’ÜN SEÇİLMESİ KÜRESEL EMPERYALİZMİN ZAFERİ OLUR!"

MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, Başbakan Erdoğan’ın 11. Cumhurbaşkanı olarak aday gösterdiği Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün seçilmesinin, küresel emperyalizmin zaferi olacağını kaydetti.
Yaptığı yazılı açıklamada, Gül’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ne değil, AKP’ye cumhurbaşkanı olacağını ifade eden KHP İl Başkanı Aktaş, şu görüşleri dile getirdi:
“Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı adayı nihayet açıklandı ve dağ fare doğurdu. Sanki AKP'ye Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Türkiye Cumhriyetine değil. Ve bu sonuç küresel emperyalistlerin zaferi ile sonuçlandı. Avrupa Birliğine hayırlı olsun. ABD'ye  hayırlı olsun. Barzani ve Talabani bozuntularına hayırlı olsun. Ilımlı islamı savunan küresel emperyalistlere hayırlı olsun. Çünkü Sayın Gül Milli Devletin ve Yüce Türk Milletinin adayı değil tamamen onların adayıdır. Cumhuriyetten ve milli devletten intikam almak için aday yaptılar. ABD'nin ılımlı islam projesini daha rahat hayata geçirmesi için Çankaya'yı ele geçirme projesini tamamlamış olacaklar. Cumhuriyet döneminin en başarısız Dışişleri Bakanı olarak tarihe geçen sayın Gül, tam bir teslimiyetçi milli devletin ilkelerine inanmayan ama Yorgo'ya inanan bir tutum sergiledi.
Ermeni diyasporasını Türkiye'ye çağıran, bindiği uçakta gece yarısı expresi filmini izlettiren bakan olan Sayın Gül, bu filme tepki gösteren Türk yolculara müdahale ederek, filmin gösterilmesine tepkisiz kalmıştır. Yine askerlerimizin başına çuval geçirilmesinde gazetecilerin "Sayın Bakanıl ABD'ye nota verecekmiyiz" sorusuna Başbakanla beraber "ne notası vereceğiz müzik notası mı vereceğiz" diyerek olaylara alaycı bir bakış ve  ciddiyetten uzak bir tutum sergilemiştir. Sayın Gül acaba Cumhurun başı olarak Türk Halkının mı yoksa on Cumhurun başına getirenlerin mi haklarını koruyacak. Yaşamında tam bir takkiyeci olan Sayın Gül bu yüce maama layık değildir.”

***KAÜ’DEN TEZİÇ’E SUİKAST GİRİŞİMİNE KINAMA

Kafkas Üniversitesi'nin (KAÜ) de içinde bulunduğu 9 üniversitenin senatoları, eş zamanlı yapılan toplantıda, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) BaşkanI Prof. Dr. ErdoğanTeziç'e yapılan saldırı girişimini kınadı.
KAÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Erzurum Atatürk, Sivas Cumhuriyet, Kayseri Erciyes, Elazığ Fırat, Tokat Gaziosmanpaşa, Malatya İnönü, Kars Kafkas, Trabzon Karadeniz Teknik ve Van 100. Yıl Üniversitelerinin senatoları eş zamanlı olarak toplanıp, aşağıdaki bildiriyi kamuoyuna duyurma kararı almıştır. 25 Nisan 2007 Çarşamba günü Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erdoğan Teziç'e yapılan menfur saldırı girişimini, nefretle kınıyoruz. Bu olayı, başta laiklik olmak üzere cumhuriyetimizin temel niteliklerine, hukukun üstünlüğüne, çağdaş Türkiye idealine ve Atatürkçü düşüncenin ödünsüz savunucusu olan tüm yükseköğretim kurumlarına yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor, sayın başkanımıza geçmiş olsun dileklerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz."

***MİTİNGE ÜCRETSİZ TAŞIMA!..

Tandoğan’ın devamı olarak 29 Nisan günü İstanbul Çağlayan’da yapılacak olan “Cumhuriyet Mitingi”ne Kars’tan ücretsiz otobüs kaldırılacağı bildirildi.
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) düzenleyip, Eğitim-İş, İşçi Partisi gibi çok sayıda sendika, parti ve sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen miting için şu anda 2 otobüs kiralandığı belirtilerek, “Mitinge katılmak isteyenler ücretsiz olarak taşınacaktır. Eğer katılım çok olursa, yeni otobüs kiralanacaktır.” denildi. 
Haber ekleme saati: 14.55-28/04/2007
Haberler: Gümüşypala Kortağ/Kars
KENAN ALTUN MUHTARLARI ALLAH'A HAVALE ETMİŞ!

KÖY/DES’te aynı demişti..<br />
AKP Ardahan Millekvekili Kenan Altun yaşanan gelişmelere duyarsız kalmakla suçlanıyor. Son olarak yağan Nisan karlarıyla birlikte iyiden iyi perişan olan bölge köylüsü ve de çiftçisinin Ardahan'da yaşanan durumu aktardıkları AKP Ardahan Milletvekili'nden köy muhtarlarına ilginç cevap.
Yaşanan durumu kendisine aktaran ve başta Yem Bitkileri ve DGD ödemelerinin bir an önce yapılması için hükümet nezlinde girişimlerde bulunması istenen AKP Ardahan milletvekili Kenan Altun'un Çıldır bölgesi köy muhtarlarına verdiği cevapta, ' Kar Allahtan yağdı, önünemi geçelim, kaldı ki bu zaman da kar yağar mı?' dediği ileri sürüldü.
Ardahan'ın Çıldır İlçesi Kurtkale bölgesi köy muhtarlarından, Binalı Kaya (Sabaholdu), Yaşar Bingöl (Kurtkale), Başar Vural (Baltalı-Tatalet), Rasim Durgunkaya (Aktarı-Çamurda), Şentürk Lök (Kenardere-Ampur), Adem Akçay (E. Beyrahatun), Fikret Orhan, (Ağıllı-Hamaş) ve Zafer Taşdemir (Dirsekkaya-Zerebük) köy muhtarlarının konu hakkında kendisiyle telefonla görüştüklerini ve yaşanan durumu anlatmaya çalıştıkları Milletvekillerinin kendilerine, 'Ne yapayım, kar Allahtan yağdı, önüme geçelim' dediğini belirterek vekillerine sitemde bulundular.
Kendilerinin de Nisan ayı ortasında geri gelen kışın tabi ki Allah'tan geldiğini bildiklerini, ancak önlemi alacak ve de oy için kapı kapı geldikleri köylünün sorunlarında vekiller uğraşacağını bildiklerini belirten Sabaholdu (Godas) köyü muhtarı Binali Kaya AKP'li vekilin bu cevabı karşısında donup kaldıklarını da belirtti.
Kaya, 'halbu ki biz de biliyoruz, takdir Allah'tan, tedbir ise insandandır. Bunu düşünerek aradığımız vekilimizin böyle bir cevap vermesi gerçektende düşündürücü vede içinde bulunduğumuz halimizi ortaya koymaktadır.' dedi.
Haber ekleme saati: 14.40-28/04/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Bol plaket ve de takdirnameli muhtar
ÂŞIK ZÜLALİ'NİN HEYKELİNİ YAPTIRACAK!

Çöpler özürce uçuşur Ardahan ve de ilçelerinde.. Bölgenin ünlü ozanlarından Posoflu Âşık Zülali (Suskap) köyünün genç muhtarı Yener Şahin ödüle doymuyor. İlk kez seçildiği köy muhtarlığını kısa sürede benimseyen ve en güzel şekilde yapan başarılı genç muhtar başta Posof İlçe Kaymakamlığından olmak üzere birçok kurum ve sivil toplum kuruluşundan aldığı plaket ve takdirnamelerle köyünün ismini en iyi şekilde temsil ettiğini ortaya koyuyor. Göreve gelir gelmez köyünün alt yapı sorununun çözümünü de bulan Âşık Zülali köyü muhtarı Yener Şahin en son olarak, Posof Kaymakamlığı tarafından organize edilen, 'Muhtarlar Yarışması' nda birinci gelmişti.
Köy Muhtarlığına koyduğu iki bilgisayarla da gençlere bilgisayar ve internet alışkanlığı öğütleyen 110 hanelik Âşık Zülali Köyünün genç muhtarının bundan sonra ki hedefi, köyüne adını veren Âşık Zülali'nin bir heykelini yaptırıp, köy girişine ya da meydanına koymak olduğu öğrenildi.
Haber ekleme saati: 14.37-28/04/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Posof
Çöplerde başıboş…

Çöpler özürce uçuşur Ardahan ve de ilçelerinde.. Gelen baharla birlikte iyiden iyiye kendini gösteren çevre kirliliği, gerek belediyenin yetersiz kalışı, gerekse de vatandaşın gerekli çevre bilincinde olmaması dolaysıyla başıboş hayvanların katkısıyla cadde ve sokaklara yayılmış halde.
Kent merkezine konulan çöp bidonlarının uzun süre boşaltılmaması ve bunu fırsat bilen kent merkezinde ki aç kalan başıboş hayvanlar bu çöp bidonlarını devirmesi ile çevreye yayılan birçok çöp rüzgârında yardımıyla kentin her tarafına dağıldığı gözleniyor.
Haber ekleme saati: 14.33-28/04/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
SHP İl Başkanı'ndan kaldırım eylemi!..

Erkan Şahmar Eylem'de Geçtiğimiz günlerde , Yüksek Okul  ile şehir merkezi arasındaki yolda kaldırım olmadığından, Ardahan Meslek Yüksek Okulu(MYO) Öğrencisi Sercan Çetin'e bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanmıştı. Yaşanan olayı protesto eden SHP Ardahan İl Başkanı Erkan Şahmar olay yerinde kaldırım olmadığından bir gencin canından olacağını belirterek atanmış ve seçilmişlerin bu sorunu bir an önce halletmeleri gerektiğini belirtti.
SHP Ardahan İl Başkanı Erkan Şahmar, Ardahan-Göle Yolu üzerindeki Kafkas Üniversitesi'ne bağlı Ardahan Meslek Yüksek Okulu'nun şehirle bağlantılı olan yolun bir buçuk kilometrelik kaldırımsız bölgesinde, açıklamada bulundu. Öğrencileri ve sürücüleri kısa süre yolda bekleten Şahmar, yolda kaldırımın olmayışı nedeniyle önceki gün bir öğrencinin trafik kazası geçirdiğini söyledi. Yolun çok acilen kaldırıma kavuşması gerektiğini, aksi taktirde daha çok kazaların kaçınılmaz olacağını ifade eden Şahmar "Şehirle okul arasında yeterli kaldırımın olmayışı sizi olduğu gibi beni de korkutuyor. Özellikle gece ders çıkışında her an bir kaza başımıza gelecek korkusu ile yaşıyoruz. Bu konuda gerek atanmışları gerekse de seçilmişleri göreve davet ediyorum" dedi.
Sürücüler ve öğrenciler de durumdan şikayetçi olduklarını belirterek, "Biz de korkuyoruz. Yolda kaldırım olmadığı için her an bir kaza olacak korkusu ile yola çıkıyoruz" dediler.
Kara Yolları 126. Şube Şefi Ümit Yıldırım ise, yaptığı açıklamada, söz konusu yolun yapılacağını belirterek, "Mevcut yol, yazın yapılacak. İhalesi bile yapıldı" dedi.
Haber ekleme saati: 14.14-28/04/2007
Haber/Foto: Bülent Kılıç/Ardahan
Saman maliye takibin de

Altın olunca!.. Ardahan ve çevresinde devam eden kar yağışı nedeniyle hayvanların yem sıkıntısını gidermek için il dışından kamyonlarla saman getirenler, maliye ekipleri tarafından takibe alındılar.
Ardahan ve çevresinde kar yağışı nedeniyle otlakların açılmaması ve hayvanların içerde yem yemek zorunda kalması karşısında üreticiler, yem sıkıntısını il dışından getirilen samanlarla karşılamaya çalışıyor.
Tokat'tan Posof ilçesine 60 TR 262 plakalı kamyonuyla 15 ton saman getirip satan Cemal Bütün ile mali kontrol yapan Posof Mal Müdürü Cenk Şenpınar arasında bir tartışma çıktı. Getirdiği samana sevk irsaliyesi ve fatura kesmemesi karşısında ceza kesileceğini anlayan şoför, Mal Müdürü Cenk Şenpınar'ın elinde bulunan kendisine ait evrakları alarak ceza kesilmemesini önlemeye çalıştı.
Elinden evrakların alınmasına sinirlenen Mal Müdürü Cenk Şenpınar da cep telefonuyla jandarma ekiplerinden yardım istedi.
Bunun üzerine saman alıcıları jandarma ekiplerinin gelmesini isteyen mal müdürüne tepki gösterdi.
Cezai işlem yapılacağını anlayan şoför Cemal Bütün ile Posof Mal Müdürü Cenk Şenpınar arasında bu sefer kesilecek faturada yüzde 18 KDV pazarlığı başladı. Şoför, "Müdür bey, bu keseceğim faturanın yüzde 18 KDV'sini kimden alacağım" diye sordu. Mal Müdürü ise, "Faturayı kime kesiyorsan KDV'sini de ondan alacaksın" dedi.Jandarmanın olay yerine gelmesiyle ortam sakinleştirildi.
Öte yandan, saman yüklü diğer araçlar da durdurularak gerekli evraklar soruldu, yetersiz evrakla saman taşımacılığı yapan sürücülere de ceza kesildi.
Haber ekleme saati: 14.08-28/04/2007
Haber: Alper Turgut Foto: Barış Bilgin
NİHAYET! BİR ARAYA GELEBİLDİLER!

Nihayet Bölgede yaşanan sorunları dile getirecek kurumların başında bulunan isimlerin, dün AKP Göle İl Genel Meclisi Üyesi ve ArdahanMeclis Başkanı Yıldırım Karakoç’un makamında bir araya gelmesi, Ardahan kamuyonuda olumlu karşılandı.
Sorunların çözümü noktasında önemli makamların başında bulunan isimlerin dün biraraya geldiği ve sorunları tartıştığı, İl Genel Meclis binasında 
özelikle köylünün yaşadığı sorunların nasıl aşılacağını konuştular.
AKP’li İl Genel Meclis Üyesi Begali Demir’inde bulunduğu toplantıda bir araya gelen, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Latif Tosunoğlu, Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (AESOB) Başkanı Yaşar Daşdemir, Ardahan Esnaf Sanatkârlar Odası (AESO) Başkanı Bahattin Özdemir, Ardahan Ziraat Odası (AZO) Başkanı Latifşah Sural, Ardahan Şoförler Cemiyeti (AŞC) Başkanı Yılmaz Özer, Ardahanlı İş Adamları Derneği (AİAD) Başkanı İş Adamı Şefik Demirci çözümün siyasi iktidarla diyalog kurulması ve çözümün iktidarda olduğunu belirttiler.
Var olan sorunların Ardahanlıların birlikte hareket etmesiyle çözülemeceğinede dikkat çeken sevil toplum örgüt yöneticileri ile siyasiler, Ardahan’da yaşanan olumsuz doğa koşullarının başta çiftçiyi, hayvan yetiştiricilerini ve de köylüyü olmak üzere her kesimi olumsuz etkilediğini bu nedenle bölgenin adeta afet yaşandığını söylediler.
Hükümetin bölgeye özel kalkınma programları uygulaması ve yaşanan 
göçü önleyici çalışmalar yapması gerekliliğinede dikkat çeken Ardahanlı sevil toplum kuruluş yönetecileri, bu tür toplantıları sık sık yapmak için söz birliğinede de vardılar.

***Latifşah Sural: ‘Ardahan vilayet olurken de hazır bir şey yoktu!’

Ardahan'da kurulması düşünülen fakültenin alt yapısı yoktur denilerek yapılmamasına Ardahan Ziraat Odası Başkanı'ndan sert tepki geldi.
Bunun fakültenin açılmaması için mana olamayacağını belirten Latifşah Sural, 'Ardahan vilayet olurken de durum farklı değildi. Valimiz bir okulun sınıfın da oturabildiği, Bağ-Kur'un, SSK'nın bir evde hizmet verdiği günleri yaşadık, yaşıyoruz. Polislerimizin köylerde ki evlerimizde kaldığı günleri unutmayalım' dedi.
Bu nedenle fakültenin açılmasının 'Alt yapı yoktur' denilerek engellenemez diyen Sural, unutulmasın ki; 1992 yılın da vilayet olan Ardahan'da birçok kuruma yer bulunmuş, gelen kurum amirleri yeri geldiğinde evlerimizde misafir etmişiz. Fakülte içinde gereken destek ne gerekiyorsa Ardahanlının yapacağına inandığını söyledi.
Dün kendisi gibi birçok sivil toplum örgütü yöneticisiyle bir araya gelen Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, açılması planlanan fakülte için ne gerekiyorsa Ardahanlılar olarak yapmaya da hazırız' dedi.
Haber ekleme saati: 14.02-28/04/2007
Haber: Fakir Yılmaz Foto: Günay Nuh
Ardahan boğası açlık kalır, Artvin boğası güreş yapar!..

filimin avişi Artvin'in Yusufeli ilçesi Sarıgöl mevkiinde 2007 yılının ilk boğa güreşleri yapılmıştır. Hayvancılık merkezi olan Ardahan'da kar yağışı ve yem yokluğu yüzünden tüm hayvan olduğu gibi, boğalar da açıklık çekerken, Artvin boğaları gösterilerde güreş yapmaktalar.  
Yusufeli Kaymakamı Kenan Eskin, bu tür etkinliklerin birlik beraberlik, bireyler arası ilişkilerin gelişmesi ve köyler arası kaynaşmanın sağlanmasında önemli katkı sağladığını ve yarışmalara katılan  toplam 105 boğanın kıyasıya güreştiği müsabakalarda, boğa sahipleri kadar güreşleri izlemeye gelenlerin de heyecanlandığını söylemiştir.
Zaman-zaman boğalar arena dışına taşarak güreşe devam etmeleri, bazı tehlikeler de yaratmasına karşın,  sezonun ilk boğa güreşi olması sebebiyle büyük katılımda bulunan vatandaşlar, havanın da müsait olmasıyla, piknik yapma olanağına kavuşmuşlardır. Katılımın fazla olduğu güreşlerde birinci ve ikinci olan boğaların sahiplerine para ödülleri verilmiştir.  
Haber ekleme saati: 13.58-28/04/2007
Haber: Yunus Akçay/Ardahan Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
Serinçayırlılar, 'Büyük adam Küçük Aşk' filini izleyecekler

filimin avişi Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Serinçayırlı (Çölpenek) köyü gençleri İstanbul'da bir araya geliyorlar. Merkezi İstanbul'da bulunan Göle Derneği'nde gösterime sunulacak olan, 'Büyük adam, küçük Aşk' adlı filimi birlikte izleyecek olan çoğunluğu Üniversite okuyan Çölpenek'li gençeler, bir birleriyle tanışma ve yaşanan sorunları tartışma fırsatı da bulacaklar.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 6780 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI