Reklam
Bugun...


KADIN İLÇE BAŞKANI;SEÇMEN DE GÖRMELİ!..
39 ilçesi bulunan İstanbul'da tek kadın belediye başkanı olan iktidar partisinin tek kadın ilçe başkanı kendisi gibi doktor olan belediye başkanının olduğu Bakırköy'de değişim için mücadele ettiklerini söyledi.

KADIN İLÇE BAŞKANI;SEÇMEN DE GÖRMELİ!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

 

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Ekip çalışmasına inandığını ve bu inanca katkı sunan ekibiyle çalıştıklarını belirten Ak Parti Bakırköy ilçe başkanı Dr. Tülin Mazlumoğlu Kestane herkesin kendisini İstanbullu saydığı Bakırköy'ün İstanbul'a yakışmayan yerel hizmetlerden yoksun bir ilçe olmasının üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek gecelerini gündüzlerine katarak ulaşmaya çalıştıkları seçmen anlayışının da hizmet bekleyen anlayış olması gerektiğini söyledi.
 İlçe kaymakamıyla birlikte ulaşmaya çalıştıkları Bakırköy'ün öyle sanıldığı gibi zengin ve sorunsuz olmadığını belirtti. Ak Parti Bakırköy'ün ilçe başkanı yıllardır CHP anlayışıyla yönetilen ilçenin trafik başta olmak üzere birçok sorunları olduğunu bu sorunların üzerine gitmesi gerekenlerin seçmenin iyi niyetini suiistimal etmekten başka bir şey bilmediğini söyledi.
 Son yerel seçimlerde en çok oyunu arttıran ilçe teşkilatı olarak Bakırköy'ün sorunlarını en aza indirecek bir anlayışın ve bu anlayışa evet diyecek bir seçmen kitlesiyle Bakırköy'ün sorunlarının çözümleneceği bir ilçe haline getireceklerini söyledi
Aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan gazeteci Fakir Yılmaz'ın makamında ziyaret ettiği Adalet ve Kalkınma Partisi Bakırköy ilçe Başkanı Dr. Tülin Mazlumoğlu Kestane ile yapılan görüşmede AK Parti Bakırköy yerel yönetimler başkanı Serkan Özcan'da hazır bulundu.

MEVCUT UZAKTA, ESKİ ÇOK YAKINDA!
arşiv haber 22/10/2021 tarihli haber/yorum/reklamlar
Yapılacak ilk seçimde yenden aday gösterilmeyeceği ileri sürülen Ardahan'ın AK Partili Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ardahan Valisi Hüseyin Öner'in de katıldığı bir toplantıda uzağında kaldığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu eski Milletvekili Saffet Kaya'yı yanına çağırıp, bir süre sohbet ettiği dikkatlerden kaçmadı.
Mevcut Milletvekili Atalay'dan ziyade Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi / AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, Ardahanlı Korkmaz ile sık sık bir arada olduğu görülen Soylu'nun Ardahan ziyaretinde de Atalay'dan uzak durduğu dikkatlerden kaömamıştı.
LEZ KADINLAR OLUŞUMU!..

Bülent Ersoy başta olmak üzere cumartesi yazılarımı süsleyen güzel şarkıları ile anılan Zeki Müren'in tartışıldığı yıllarda bir erkek olarak o duygunun nasıl bir duygu olduğunu düşünenlerin içinde olan gençlerin büyüdükten sonra bu kez de kadınların kadına olan alakasını, ilişkisini hep merak ettiğini desem başta zaptiyeler olmak üzere birileri yalandan 'haydi oradan' deyip, kaçmayın derim..

Çünkü insanların iç dünyasında neler yaşadığı ve bu yaşamları merak edenlerin hep yeni bir heyecan peşinde olduğu bir dünyada ağızlara takılan maskeleriyle ünlü Coronadan önce AİDS paniği ile baloncuklar takıp, o yolda işine bakanları unuttunuz mu derim..
Evet, bugünlerde bir moda olan ve İstanbul Sözleşmesine atılan imzanın geri çekilmesinin de içinde olduğu onca tartışmalar içinde kadının kadına olan duygusu, istemini de çekinmeden, 'ayıptır' demeden konuşmak, tartışmak gerekmez mi diye düşünürken o çok kapalı, arka planda kaldığı söylenen ama bana göre hiç de öyle olmadığını bildiğim, düşündüğüm Ardahanlı kadınlarında içinde olduğu kadın, kadına karşı olan duyguları yani kamuoyuna kısa adına Lez denen ama 'karı deme' diyenlerin buna da 'Ötekileştirme ben bir kadın eşcinselim'  deyip adını nazikleştirdiği Lez'den bahsederken korkum o ki Zabtiyelerin yani erkek düşmanlarının tepkisinden çekinir, korkarız..
Ancak kapalı bir toplumun var olan birçok gerçek gibi bu durumu da 'töre, ahlak' adı altında saklamaya çalıştığını da belirtirken bu konuda bir yazıya rastlayıp, bundan sonrasını o yazıya bırakmak isterim, 'evet zabıtaların kendilerinin bile Lez olduğu, Lezlere ilgi duyduğunu saklasalar da eş cinselliğin diğer bir adı olan ama boşanmışlar başta olmak üzere birilerinin  'Biz kadınların oluşumu' diyerek çoğu kadının bilmediği ama onların aradıklarını bulmak için 'oluşum' diyerek yaptıkları toplantılarda asıl duygularını saklamak istedikleri
de Cengiz Semercioğlu'nun aşağıda anlatıldığı gibi bu dünyada Lez kadınlar da diğer bir gerçektir..

**29 yaşında lezbiyen olan arkadaşım anlatıyor..
Cengiz Semercioğlu
18-19 yaşından beri, yaklaşık 10 yıldır tanıdığım bir kadın arkadaşım var, iki ay önce geldi, “Kız arkadaşımla Prag’a tatile gideceğim” dedi...
“Kız arkadaşla tatil için Prag çok romantik değil mi???” dedim müstehzi bir gülümseyişle...
Şüphelendiğimi anladı... “Evet, sevgilim” dedi... “Hayırlı olsun” dedim...
“Bir kadınla beraber olduğumu ilk söylediğim sensin, kimseye söyleme” dedi ve Prag’a gitti...
Sonra defalarca bir araya geldik, 2 aydır bu kararı nasıl verdiğini konuşuyoruz...
Bugüne kadar erkek arkadaşlarını tanıdığım, uzun ilişkilerine şahit olduğum (hadi kod adı Nur olsun) Nur’u hiç bu kadar mutlu görmemiştim.
Son iki aydır lezbiyen olmaya nasıl karar verdiğiyle o kadar çok soru sordum ki, buyrun cevapları aşağıda?
Bana lezbiyen deme
- Nasıl lezbiyen olmaya karar verdin?
- Bana lezbiyen deme... Lezbiyenlik tabirine karşı çıkıyorum...
- Kusura bakma jargonu bilmediğim için. Ne diyeceğiz? Kadın eşcinsellere lezbiyen demiyor muyuz artık...
- Lezbiyenliğin ötekileştirici bir kavram olduğunu düşünüyorum... Ben bir kadın eşçinselim...
- İki ay içinde bunu bu kadar rahat söylüyor olmana inanamıyorum...
- İlk başta zorlandım, ilk söylediğim sensin biliyorsun... Ama şimdi etrafıma, çalışma arkadaşlarıma da söylediğim için daha rahatım...
- Ailene de söyledin mi?
- Kardeşim biliyor, annem tahmin ediyor. Ama babama söylemedim...
- Psikolojik yardım aldın mı bu konuda?
- Hala alıyorum, psikoloğum kendimi daha iyi hissedeceğimi düşündüğü için mümkün olduğu kadar çok insana söyle dedi… Ben de açıklamam gerekenlere bu kararımı açıklıyorum.
- Kaç yaşındasın? - 29...
- Kaç yıldır tanışıyoruz biz? - 10 olmuştur herhalde...
- Peki 10 yıl boyunca yaşadığın ilişkiler, hayatına giren erkeklerden sonra bu kararı nasıl verdin?
- Kendimi geç keşfettim diyelim...
- Yahu ben biliyorum, daha önce erkek sevgililerin oldu...
- Ama erkeklerden hazetmediğimi farkettim...
- Son sevgili bu kararını tetiklemiş olabilir mi? Hani yatakta kötüdür falan belki...
- Uff tam bir sığ erkek bakışı işte... İnsan sevgilisi yatakta kötü diye eşcinsel olur mu ya? Gider başka bir erkek bulursun o zaman... Ama ben son iki yıldır beraber olsam da erkekleri çekici bulmamaya başlamıştım.
- Bilmediğim için soruyorum, bu geçici bir heves olabilir mi? 6 ay sonra da yeniden bir erkekle çıkma karşıma...
- Hayır değil, bundan sonra hayatıma bir eşcinsel olarak devam edeceğim. Bundan dolayı da çok mutluyum, sevgilimle çok mutluyum... Ben de değişiklik var mı sence?
- Daha pozitif ve eğlenceli görüyorum seni, tek değişiklik o...
İlk kez yurt dışında bir kadınla öpüştüm
“Hemcinslerine karşı ilgin var mıydı önceden” diye sordum Nur’a...
“Hayır, hiç o gözle bakmamıştım kadınlara. Kafamda bir kadınla beraber olmak diye bir şey yoktu hiç” yanıtını verdi...
- İlk nasıl yerleşti bu fikir kafana...
- Yurt dışına gitmiştim. İspanya’ya. Çok samimi olmadığım ama tanıdığım yabancı bir kadın vardı. Kadının evinde bir partiye gittik, davetlilerin yüzde 70’i 80’i LGBT bireyiydi... Şarap falan içtik... Yanyana oturuyorduk kadınla, ben ayağa kalktım bir ara... Bacağımdan tutup oturttu beni ve dudaklarımdan öptü...
- Ne hissettin?
- Ne yalan söyleyeyim, hiç fena gelmedi...
- Karar vermek zor olmadı mı?..
- İspanya’da öpüştükten sonra kendimi sorgulamaya başladım. Evet beğendiğim kadınlar oluyordu, beni beğenen kadınlar oluyordu... Beni son bir yıldır erkekler hiç heyecanlandırmıyordu. Sevgilim vardı ama hiçbir keyif almıyordum... Hem sevişmekten hem de onunla beraber olmaktan...
- Kız arkadaşınla nasıl tanıştın?
- Bir arkadaş ortamında... Hiç konuşmadık bile... Sadece birbirimizi gördük... Ama fotoğrafı kaldı aklımda... Sonra Brenda diye bir program var... İndirip indirmemekte tereddüt ettim. İndirdim... Eşcinsel çiftlerin birbirini bulabildiği, nerede olduklarını gösteren bir program... Baktım, bizimkinin fotoğrafı... Sen o musun dedim, o da bana aynı şeyi söyledi ve o gece buluştuk...
Bir kadınla seks yapmak korktuğum kadar değilmiş
- Eve geldikten sonra?
- Sonrası ne, detay istemiyorsun herhalde...
- Ya ne biliyim merak işte...
- Öpüşmek bir şey değildi de, bir kadınla cinsel birliktelik kuramayacağımı düşünüyordum... İşin en zor yanı o diye bakıyordum...
- Nasıl aştın bu zorluğu?
- Bir kadınla seks yapmak acaba nasıl olur, orgazm olabilir misin gibi sorular vardı kafamda...
- Nasıldı peki?
- Saçmalama istersen... Ama hoşlandığın bir kadınla seks yapmak korktuğum kadar değilmiş...
- Erkeklerden farklı mı?
- Hem de çok... Çok daha haz verici olduğunu söylemeliyim benim için...
Temizliğe gelen kadın yatakta bizi görünce
Nur anlatmaya devam ediyor:
“Yıllardır evime temizliğe gelen orta yaşın üzerinde güneydoğulu bir kadın var, evimin anahtarı ondadır.
Her zaman olduğu gibi bir sabah kapıyı açıp içeri girdi ve ilk kez beni bir kadınla yatakta sarmaş dolaş gördü...
Göz göze gelmemizle, kafasını çevirmesi bir oldu...
İnanamadı...
Daha sonra utana sıkıla yanıma geldi, elimi tuttu, “Allah mutlu etsin evladım” dedi...
Sokakta önümüze tükürdüler
- Eşcinsellerin Türkiye’de yaşadığı zorluklar hepimizin malumu... İki aydır eşcinsel biri olarak karşılaştığın zorluklar neler?
- Gerçekten çok zormuş Türkiye’de eşcinsel olmak, onu anladım...
- Nerden anlıyorlar ki, eşcinsel olduğunuzu, el ele mi yürüyorsunuz?
- Sen sevgilinin elini tutarkan, öperken düşünüyor musun... Bizim için beraber olmak çok normal... Normal olduğu için bazen elini tutuyorsun, bazen barda öpüyorsun... Ne var bunda?
- Bence hiçbir şey yok ama olanlar var galiba...
- Eminönü’nden Sultanahmet’e yürüyoruz, çok kısa bir süre el eleyiz... Adamın biri önümüze, ayaklarımızın dibine tükürdü, “O…lar, birbirinizi mi beceriyorsunuz” diye...
- Başka var mı?
- Beşiktaş’ta yaşadık... Ayrılırken dudağının kenarından öptüm. Ayrıldıktan sonra arkamdan adamın biri koştu, “Lezbiyen misin lan sen” diye... Çok korkmuştum...
- Başka zorluk var mı?
- Anlatmakla bitmez... O yüzden sık sık yurt dışına gitmeye karar verdik... Haa bir de Türkiye’de seks shoplar berbatmış, onu öğrendim. Öyle böyle değil, gerçekten pespaye vaziyetteler...

İLK OLARAK BİZİM YAPTIĞIMIZ
HABER SOYLU'YU GÖTÜRÜR MÜ?!.
arşiv haber 12/03/2021 tarihli haber/yorum/reklamlar
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın "Nasıl ki devlet içinde KCK bir paralel yapılanmadır. Dershaneler de öyle oldu. Bir tür paralel yapılanma hâline geldi" diye mesaj atması ardından dün twiterde attığı ve ilk olarak sitemiz tarafından haberleştirilen mesajı bir gün sonra da olsa gündeme bomba gibi düştü.
Bilindiği gibi Atalay'ın yıllar önce "Nasıl ki devlet içinde KCK bir paralel yapılanmadır. Dershaneler de öyle oldu. Bir tür paralel yapılanma hâline geldi" şeklindeki mesajı ardından önce 17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu ile başlayıp, 15 Temmuz darbe girişimi ile sonuçlanan gelişme ardından haklı çıkmıştı.
Aynı Atalay bu kez, “Bir dilin yok sayılması asgari o dili konuşanların yok sayılmasıdır. Bu ülkenin en kadim unsurunu teşkil eden bir halkı yok saymanın ise, hiçbir izahı olamaz. Umarım KADES uygulamasındaki eksiklik en kısa sürede giderilerek Kürtçe de kardeş diller arasındaki yerini alır.” mesajı gündeme bomba gibi düştü.
AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın KADES uygulamasını eleştirmesi Kürt oylarının kaybedilmesine neden olduğu ileri sürülen siyaseti yürütmekle eleştirilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından tanıtılması ile Erdoğan'ın Atalay üzerinden yeni bir çıkış yapabileceğinin işareti olarak algılandı.
Bilindiği gibi, Orhan Atalay'ın dünkü tweeter mesajı ve ilk olarak sitemizde  verilmesi ardından bugün bir çok haber ajansı, gazete, internet sitesinin manşet yaptığı 'Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının Türkçe'nin yanı sıra Farsça, Arapça, İngilizce, Rusça ve Fransızca dil seçenekleriyle hizmet vermeye başladığını duyurdu. Kürtçe’nin seçenekler arasında yer almaması sosyal medyada tartışılmıştı.' mesajı 
'AKP'li milletvekili Soylu'yu hedef aldı!' başlığı ile verilmesi dikkat çekerken bu üstü kapalı mesaj ' SOYLU'YU GÖTÜRÜR MÜ?!.' şeklinde de yorumlandığı  dikkatlerden kaçmazken yarından sonra yeni bir tartışmanın da ilk ateşi olacağı belirtilmekte. Bilindiği gibi 4 dönemdir Ardahan Milletvekili olan Orhan Atalay Soylu ile ilk kez Ardahan'a yaptığı ziyarette yan yana gelmişti. Fakir Yılmzîn Özel Haberi
 
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ATALAY
KADES'DE NEDEN KÜRTÇE YOK?!.
arşiv haber 10/03/2021 tarihli haber/yorum
Türkiye'de yaşanabilecek kadın cinayetlerini ve istismarlarını önlemek amacıyla yapılan KADES uygulamasın da Kürtçe olmaması HADEP'in kapatılmasını isten MHP ile ortak olan AK Parti'nin Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay tarafından tepkiyle karşılandı.

Uygulamanın hayata geçirilmesi ardından yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan ve İos ve Android kullanıcılarının kendi uygulama marketlerinden telefonlarına indirebildikleri KADES uygulamasında yapılacak çağrı ve ihbarlar esnasında kullanılacak diller diyerek sıraladığı 'Türkçe, İngilice, Arapça ve Fransızca' dilleri arasına neden Kürtçe'nin eklenmediğini soran ve bu uygulamada link verilen diller arasına Kürtçe'nin de alınmasını isteyen ve bu isteğini twitter aracılığı ile duyuran AK Partili Milletvekilinin twitleri şöyle;

'Dillerinizin ve renklerinizin farklı farklı oluşu O'nun ayetlerinden birer ayettir.' (Rum 22)
Bir dilin yok sayılması asgari o dili konuşanların yok sayılmasıdır. Bu ülkenin en kadim unsurunu teşkil eden bir halkı yok saymanın ise, hiçbir izahı olamaz. Umarım KADES uygulamasındaki eksiklik en kısa sürede giderilerek Kürtçe de kardeş diller arasındaki yerini alır.  Fakir Yılmaz'ın Özel Haberi

CHP Ne Zaman İktidardı ki?

Aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı olan ve gençlik kolları kongresi ardından büyük kurultayını yaptıktan sonra seçimi gündeme getireceğini düşündüğüm Recep Tayyip Erdoğan'ın her konuşmasına başlar başlamaz  demediğini bırakmadığı ve bu ülkede eğer bir sorun varsa tek suçlunun Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu belirttiği CHP'nin bu ülkede ne kadar iktidarda kaldığına baktığımızda öncelikle Erdoğan'ın döneminde uzun bir süre yasaklanan ve okunmasına izin wikipedia.org adlı sitenin verdiği bilgilere bakıyorum.
Ve damat kadar başına taş düşmesi için dua edilen CHP'nin iktidar hikayesine baktığımızda karşımıza ilk bilgi olarak aşağıdaki dip not düşüyor.
O nota baktığımızda aynen şöye deniyor..
'Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kurulan ve sosyal demokrasi ve Atatürkçülük görüşlerini benimseyen ve merkez solda yer alan bir siyasi partidir. Parti tüzük ve programında belirtilen bu görüşlerin yanında sosyal liberal eğilimler de barındırmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ve ilk yasal siyasi partisi olma özelliklerini taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kalmış ve 1946'ya kadar genellikle tek parti yönetimini uygulamıştır. Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalmış siyasi partidir. Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklenmiş, 1935'teki 4. Kurultay'da "fırka" sözcüğü yerine dış dünyayla daha uyumlu bir kelime tercih edilmesi kararlaştırılmış ve bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsenmiştir.
12 Eylül Darbesi'nin ardından, o dönem Bülent Ecevit'in genel başkanlık yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış; daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak, kuruluşunun 69. yıldönümü olan 9 Eylül 1992 günü tekrar açılmıştır.'
Ve dönüp Menderes, Demirel, Özal, Erbakan, Türkeşlerin başını çektiği merkez, muhafazakâr, milliyetçi iktidarların bu ülkede daha çok iktidarda olduğunu ve olmaya devam ettiğini görürken, yaşanan tüm sorunları nasıl götürülüp CHP'nin boynuna atıldığını düşünürken, aynı sağ kesimin basını ve medyayı hep elinde tuttuğunu ve onların oluşturduğu enformasyonla, 'olumsuz ne oluyorsa vur abalının sırtına'  stratejisinin iyi tuttuğunu da anlıyoruz.
Ancak, Türkiye’nin 1950’den bu yana yaklaşık 65 yıllık sandık deneyimi var. Bu sürede CHP hiç tek başına iktidar görmedi. Toplam hükümet faaliyeti de yaklaşık 6 yıl. Bu 6 yıllık sürenin 4 yıl 9 ayı koalisyon hükümetleri içinde, 14-15 ayı da azınlık hükümeti içinde geçmiştir. Yani CHP bu dönemin sadece % 9.2’sinde iktidardadır.


CHP son kez hükümet fırsatını Bülent Ecevit’in başbakan olduğu 42. TC hükümeti (5 Ocak 1978 – 12 Kasım 1979) ile yakalamıştı. Buradan şu sonuca varabiliriz; Menderes, Demirel, Özal, Erbakan, Türkeşli dönemler sonrası18 yıldır tek başına iktidarda olan sağ, muhafazakar, milliyetçi AK Partinin yönettiği bu ülkede CHP son 50 yıldır iktidara gelemiyor.
CHP son kez hükümetteyken Türkiye’nin nüfusu bugün 82 dün ise 43 milyondu.
Son kez hükümet olduğu 1979’dan bu yana geçen 50 yıllık sürede CHP’yi zaferle tanıştıramamış, iktidar yüzü gördürememiş tam 4 genel başkan görev yaptı. Bu genel başkanlar içinde en uzun süreyle görev yapanı 15 yıl 8 ay ile Deniz Baykal oldu. CHP bu 4 başkanla 1979 yılından bu yana 5’i genel, 5’i yerel olmak üzere 10 seçimde seçmen karşısına çıktı. Ve hepsinde yenildi, yani hiçbirinde 1. parti olarak çıkamadı. Hatta bu seçimlerden birinde (1994) % 4, birinde de (1999) % 8 oy aldı.
CHP bu geçen 50 yıl zarfında 20 kez “kurultay heyecanı” yaşadı. Bunlardan 10’u olağan, 10’u olağanüstü kurultaylardı. Yani CHP iktidara yürüyeceği istikameti ve politikaları yeniden belirlemek, tasarlamak için tam 20 kez fırsat kullandı. Ne olağan ne de olağanüstü bir iktidar çıkarabildi bu kurultaylardan.
Özetle, 1979’dan bu yana CHP 10 seçim, biri 15 yıl görev yapan 4 genel başkan, 20 kurultay, % 25 oy ve 35 yıllık muhalefet mahkumiyeti gördü.
Peki bu duruma baktığımızda bu ülkede yaşanan olumsuzlukların tek suçlusunun CHP'mi yoksa arada isimleri unutulan sağ kesimli hükümet, iktidar, hatta cunta dönemlerinin de olduğu Menderes, Demirel, Özal, Erbakan ve Türkeşler dönemi midir?!.
Bilmem ama dün ülkenin iç barışına, ekonomisine, insan haklarına, adalete, hukuka nefes veren dönem olarak bilinen ve Çankaya köşkünde görüştüğü, Diyarbakır'da Kürtçe türküler eşliğinde göz yaşı döküldüğü HDP ile, sağ ve milliyetçi kesime hitap eden İYİ Parti, muhafazakâr kesime yakın Fazilet Partisi ile bu ülke için hepimiz diyen CHP'nin iktidarda kalmak için şamar oğlanı, bu durumu anlatan bir muhalefet ortaya koyamayan CHP'nin de bu şamarları kabul eden bir parti olarak görmek mümkün değil mi?
Bu yılın sonunda bir erken seçim ilan edileceğini düşündüğüm ben öyle anlıyorum, sizi bilmem..

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Ardahan'da 2 Kadın Kurşunlanarak Öldürüldü!
arşiv haber 20/10/2015 tarihli haber
Ardahan'da kuaförlük yapan bir bayan bir kişi tarafından silah ile vurularak öldürüldü. Alınan bilgilere göre Kırmızı Kuaför adlı iş yeri sahiplerinde olduğu öğrenilen Zeynep Tekinarslan (29) isimi kadını ve aracında bulunan üniversiteli Nur Ayıldız (22) isimli bir kızı öldüren şahsında Göleli iş adamı Ersoy Tunç isimli Göleli bir işadamı olduğu alınan bilgiler arasında oldu.

Küaförün yanında çalışan da tesadüfen öldü!

Ardahan'ı sarsan olayda ailesi Kocaeli Darıca'da oturan Hanak Yünbüken (Cığıret) köylü Ardahan Üniersitesi 3. sınıf öğrencisi Nur Ayyıdız'ın Göleli Ersoy Tunç ile Malatyalı Zeynep Tekinarslan'nin arasında yaşanan bir sorun nedeniyle çıktığı ileri sürülen tartışmanın kurbanı olduğu bilgisi alındı.

Malatyalı olduğu öğrenilen ve yaklşık 6 yıldır Ardahan'da küaförlük yapan Zeynep Tekinarslan Ardahan'da kuafölük yaptığı, Nur Ayyıldız'ın ise yanında çalışan bir üniversiteli öğrenci olduğu öğrenildi.

Ardahan İl Telekom Müdürlüğünün arka sokağında Zeynep Tekinarslan'ı aracıyla sıkıştırıp, ardında kurşun yağmuruna tuttan Ersoy Tunç'un ise Göleli olduğu ve petrolculuk yaptığı bilgisi alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

POLİSE GİDEREK TESLİM OLDU

Zeynep Tekinarslan'ın evli ve eşinden boşanmak için mahkemeye başvurduğu, Ersoy Tunç'un ise evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi. Ardahan'ın sayılı işadamlarından ve bir çok kez vergi rekortemi olan akaryakıt istasyonu sahibi Ersoy Tunç, polise giderek teslim oldu.

Ardahan'da Siyasi Haberler..

**ATALAY YAN GELİP, YATIYOR!..
Kamu görevlileri AKP’ye Çalışıyor
..

7 Haziran Genel Seçimleri sonuçlarını beğenmeyip, ülkeyi yeniden seçime götüren AKP’nin Ardahan Adayı Prof. Dr. Orhan Atalay’a kamu görevlilerinin oy topladığını ileri süren muhalefet parti yetkilileri Atalay yan gelip, otururken, bazı kamu görevlilerinin adeta birer AKP’li gibi köy köy gezerek AKP’ye oy topladıklarını iddia ettiler.
Bu kamu görevlilerinin İddia sahipleri AKP’ye oy vermeyi düşünmeyenlerin yardımlarını da kestiklerini de ileri sürdüler. 

Av Yıldız: Seçimi Biz Kazanacağız..

**AKP VE CHP’NİN YALANLARINA İNANMAYIN..

Partisi ve kendilerinin kazanamayacağını seçmene iletip, oyları bize verin diyen AKP ve CHP’ye sert çıkan Milliyetçi Hareket Partisi Ardahan Milletvekili Adayı Avukat Osman Nuri Yıldız seçimleri kendilerinin kazanacağını gören AKP ve CHP’nin bu yalanına kimsenin inanmamasına ve 13 bine yaklaşan oy oranlarının artması için başta MHP’liyim, sağcıyım, Ardahan sevdalısıyım diyen herkesi kendilerine oy vermesini istedi.

**AKP-CHP Göle’de başka, Posof ve Çıldır’da Başka Konuşuyorlar..

Ardahanlı seçmenin kendilerine güvenmesini isteyen MHP Ardahan Milletvekili Adayı Av. Osman Nuri Yıldız buradan tüm Ardahanlılara sesleniyorum. 1 Kasım seçimleri MHP’nin kazandığı seçim olacak. Ardahan’da olduğu gibi ülke genelinde kazanan MHP olacak. Seçmenin AKP ve CHP’nin yalanlarına inanmamasını isteyen Av. Osman Nuri Yıldız AKP’nin ve CHP’nin Göle’de başka, Posof ve Çıldır’da başka konuştuklarını her seçmenin iyi bilinmesini istediği açıklamasında her yerde aynı fikri konuşan MHP ve kendilerinin Ardahan’ın ve ülkenin sorunlarını en iyi bilenler olduğunuda belirtti. 

**Ardahan da MHP liler istişare toplantısında bir araya geldiler..

Ardahan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından düzenlenen organizasyon ile partililer, birlik-beraberlik ve istişare toplantısında bir araya geldiler.
Özel bir düğün sarayı salonunda düzenlenen istişare toplantısına, MHP Milletvekili Adayları Av. Osman Nuri Yıldız, Av Gökhan Ağdemir, MHP Ardahan il Başkanı Taşkın Polat, Ülkü OcaklarıBaşkanı Ercan Ürker ve partililer katıldılar.
 
Akşam yemeği ve duanın ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Daha sonra konuşan MHP Ardahan 1. sıra Milletvekili Adayı Osman Nuri Yıldız, milletvekili seçilse de, seçilmese de Ardahan’a hizmet etmeye kendini adadığını belirtti.

  
Yıldız, konuşmasında terör vurgusu yaparak, Ardahan halkının maalesef terörle anılmasından rahatsızlık duyduğunu söyleyerek şöyle devam etti;
’’13 yıldır bu memlekette avukatlık yapmış bir kardeşiniz olarak sizler ne yaşıyorsanız bende aynısını yaşıyorum. İliklerime kadar hissettiğim dertlerinize çare olmak adına bu yola çıktım. Artık dert dinleme değil, dertlere çare olma zamanıdır. Ardahan’da çok ciddi bir terör sorunu var? Maalesef Ardahan artık PKK ile anılır bir şehir olmuştur.
 
En büyük sorunumuz terör sorunudur. Terör sorunu çözülmediği müddetçe, güvenlik sorunu çözülmediği müddetçe bu memlekette altın kaplama yollarınız olsa, saraylarınız olsa, hanlarınız, hamamlarınız olsa hiç birinin kıymeti yoktur.
Terör ne yapıyor şimdi? Terör 30-40 tane çapulcusuyla Göle’de çadır kurmuş hükümranlığını ilan etmiş ve yargılama yapan bir örgüt var. Yol kesiyor, belediyenin suyunu kesiyor, o suyu açmaya giden Belediyenin araçlarını yakıyor ve peşinden giden askerle çatışmaya giriyor. Fotoğraf acı olacak ama maalesef bu bizim gerçeğimiz.
Devletin alametlerini artık terör kullanıyor. Bu çaresizliği yaşatanlara 1 Kasım hesap sorma günüdür. 1 Kasım seçimi sadece bir milletvekilliği seçimi değildir, 1 Kasım seçimi bu ülkeyi bu hale getiren, terör bataklığına çeviren Ak Parti iktidarına hesap sorma seçimidir. Bu hesabı birlikte soracağız inşalalh.’’ Şeklinde konuştu.
İstişare toplantısı konuşmaların ardından son buldu. MHP’li Adaylar, davete katılan partilileri tek tek uğurlayarak, katılımlarından dolayı teşekkür etti.                       www.kuzeyanadolugazetesi.com

**İşte Göle İşte HDP..

Başta AKP’liler olmak üzere ‘HDP Göle’de oy kayıp ediyor’ yönünde açıklamalarla ikna etmeye çalıştığı Posof, Çıldır ve Hanak’a selam gönderen Göleliler biz HDP’nin yanındayız. Sizde yanımızada yer alın’ dediler.
Dün Göle’yi ziyaret eden HDP Milletvekillerini büyük bi kalabalıkla karşılayan Göleliler, ‘İnadına Barış, İnadına HDP’ diyerek, diğer ilçelerinde HDP’ye oy vermesini istediler.

Ardahan HDP milletvekili adayları Dr. Taşkın Aktaş ve Pervin Tunbul Göle esnafını ziyaret etti. HDP Ardahan il yönetimi ile birlikte Göle’ye gelen HDP vekil adayları Göle girişinde büyük coşkuyla karşılandı. Göle'deki bütün tutuklama, sindirme ve baskılara rağmen Göle halkı HDP etrafında kenetlenmekte kararlı. Ayrıca Göle halkı kendi iradelerini tanımayan sistem partilerine de 1 Kasım'da sandıkta cevap vereceklerini belirtiler. Büyük sevgi ve coşkuyla karşılanan HDP heyeti esnaf ziyaretinden sonra köy ziyaretlerine devam etti.

**CHP'li Yarkadaş: IŞİD'in kullandığı sarin gazı Türkiye'de yapıldı..

IŞİD'in elinde kimyasal silahlar olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, "Suriye'de sarin gazının kullanımı ile alakalı Birleşmiş Milletlerde açılmış bir soruşturma var. Sarin gazının IŞİD'in kullandığı ortaya çıkmıştır. Sarin gazının Türkiye'de yapıldığı, bir takım belgelerle önümüzdeki hafta ortaya konulacaktır. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise Başbakan Davutoğlu'na, Coğrafyamızda IŞİD kampları var mı, yok mu?" sorusunu yöneltti.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, seçim çalışmaları için eldiği memleketi Ardahan'da, "Bizim coğrafyamızda IŞİD kampları var mı, yok mu?" sorusuna Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıt vermesini istedi.
Beraberinde İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Eren Erdem olduğu halde Ardahan'a gelen Gürsel Tekin, 'Baba ocağına hoş geldin Gürsel Abi' pankartı ile karşılandı. CHP Ardahan Milletvekili adayı Öztürk Yılmaz'ın da hazır bulunduğu İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında Milletvekili Barış Yarkadaş, IŞİD'in elinde kimyasal silahlar olduğunu iddia etti. Barış Yarkadaş, "Suriye'de sarin gazının kullanımı ile alakalı Birleşmiş Milletlerde açılmış bir soruşturma var. Sarin gazının IŞİD'in kullandığı ortaya çıkmıştır. Sarin gazının Türkiye 'de yapıldığı, bir takım belgelerle önümüzdeki hafta ortaya konulacaktır. Bu insanlık ve savaş suçu kapsamında değerlendirilen silahların Türkiye'den hangi hükümet yetkilileri ve hangi kurumların bilgileri dahilinde buralara aktarıldığını belgeleyeceğiz" dedi.
Daha sonra konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Milletvekili Yarkadaş'ın iddiaları konusunda, "Bu iddiaları herhangi gelişmiş bir ülkede, bırakın belgesini bilgisini, bu iddia bile bir hükumeti 5 dakika ayakta tutmaz. Umut ederiz ki bu iddialar doğru çıkmaz. Eğer bunlar doğru çıkarsa bu hükümetin ayakta kalması sıfırdır" diye konuştu.
Suriye sorunu başlarken CHP olarak, "Aman sorunlu bir coğrafya. Türkiye'yi bu coğrafyanın bir parçası haline getirmeyin. Bunun bedeli çok ağır olur" dediklerini savunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, şöyle devam etti:
"Ne yazık ki bütün bu uyarılarımıza rağmen, Türkiye'yi Orta Doğu batağının ortasına soktular. Şimdi son günlerde yaşadığımız aslında yalnızca Ankara değil, Reyhanlı'sından, Surucu'ndan, Diyarbakır'ından, Mersin'den Adana'sına kadar bütün bunların yol haritasının bilindiği çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Buradan Sayın Davutoğlu'a 3 tane soru sormak istiyorum. Birincisi, Devletin başka bir kurumunu bu IŞİD terör örgütü yani canlı bomba olarak, sizinde tarif ettiğiniz, '30 tane canlı bomba var ama hukuken bunlara bir şey yapamıyoruz', diyen biçare bir Başbakan düşünün. Bu belge devletin kurumunun belgesi, 7'nci ayın 24'ünde size, emniyet istihbarata, Milli İstihbarata, çeşitli guruplara bu bilgi geldi mi gelmedi mi? Gerçekten bu bilgiyi almışsanız ve önlemini almamışsanız, kusura bakmayın, suç ortaklığınız var. İkincisi sorum, Güneydoğu coğrafyasında 30 yıldır sorunlar yaşanıyor. İlk kez Anadolu Ajansı'nın savaş muhabirlerini gönderdiniz mi göndermediniz mi? Bizim bilmediğimiz bir savaşın içinde miyiz sayın Davutoğlu? Üçüncüsü ve en önemlisi, bizim coğrafyamızda IŞID kampları var mı yok mu? Çok basit sorular sordum. Aslında bu soruları niye soruyorum, biliyor musunuz? Bu soruların cevapları olacak mı? Olmayacağını biliyorum. Kayıtlara girsin istiyorum."
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve beraberindeki milletvekilleri, daha sonra Ardahan kent merkezinde esnaf ve vatandaşlarla görüştü, CHP'ye destek istedi.

**Nesim Pakır Seçim Çalışmalarına Başladı..

1 Kasım’da yapılacak olan genel seçimlerinde DSP Ardahan Milletvekili Adayı olan Ardahan Göleli İşadamı Nesim Pakır Ardahan’a gelerek seçim çalışmalarına start verdi.
Demokratik Sol Parti Ardahan İl Başkanı Mustafa Morkoç ile birlikte seçim çalışmalarına başlayan DSP 1. Sıra Adayı Nesim Pakır Ardahan’ın e ülkenin sorunlarını çözecek olan tek partinin Karaoğlan’ın kendilerine bıraktığı tertemiz miras olan DSP İktidarının olduğun belirtti.
Başta CHP olmak üzere AKP ve diğr partilerin Türkiyeyi ne hallere getirdiğini artık görüldüğünü belirten DSP Ardahan Milletvekili Adayı Nesim Pakır CHP’nin, AKP’nın IŞID ile olan kirli ilişkilerinin sürdüğü bir sırada Irak Musul’da Konsolos olan bir isimle Ardahan’da seçim kazanamayacağını da belirten DSP Ardahan Milletvekili Adayı Nesim Pakır kapı kapı gezerek seçmene başta CHP’nin olmak üzere diğer partililerin ülkeyi ne hale soktuğunu anlatacaklarını da belirtti.              www.kuzeyanadolugazetesi.com 

**”GÖLE eski kimliğine kavuşacaktır”

1 Kasım’da CHP’den Ardahan milletvekili adayı olan İşadamı Erdem Uygur, ‘50 yıl CHP’ye destek veren ve 12 Eylül’den sonra yoğun baskı yüzenden sol kesimin büyük şehirlere göç ettiği için CHP Gölede oy kaybetmiştir. Ama 1Kasımda CHP Göle’de birinci parti olacaktır.’ dedi.
CHP İstanbul 2 Bölge Milletvekili aday adayı iken CHP Ardahan Milletvekili adayı olan Erdem Uygur, Ardahan’lı Hemşehrilerinin isteği üzerine Ardahan’dan aday olduğunu söyledi.
 İstanbul’a edindiğim bilgilerimi tecrübelerimi Ardahan için harcayacağını söyleyen CHP Ardahan Milletvekili adayı Erdem Uygur, Yoksulluğun kuşattığı Ardahan’da göçü durdurmak için aday olduğunu dile getirdi.
Ardahan, 40 yıl düşman işgaline direndikten sonra, 1920 yılında il olmuş,  1926 yılında tekrar ilçe olmuş ve 1992 yılında tekrar İl olan, Ardahan kirli siyaset yapıldığı için doğuda en çok göç veren bir ilimizdir.  Diyen Uygur;   1992 yılında nüfusu 190 bin 2015 yılında 100 binin altına düşmüş. Ardahan’ın yatırımlarla bir yaşanabilir kent yapmak için aday oldum. dedi
Ardahan’ın Kanayan yarası eğitim ilk işimiz olacak
Son 4 yıldır,  eğitim ve öğretime Türkiye’nin sondan birinci ikinci olan çocuklarımızın hayatlarının kararmasına neden olan Eğitim ve öğretim. Önceliğimiz olacak.
Sarp sınır kapısında günde bin tır geçerken, Ilgar dağı tünele olmadığından dolayı, tepeleri aşmaktan korktuğu için günden birkaç tır ancak geçebiliyor. Delen Uygur, Bir dönem sınırda mazot ve bavul ticareti oldu,  gizli güçler mazot ticaretini engelledi. Sınır ticaretine güvenip tanker alan Ardahan'lı hemşerilerimiz hep zarar ettiler. CHP iktidarında sınır ticareti layıkıyla yapılacaktır.
Yılan hikayesine dönen Aktaş sınır kapısının açılışı ayrı bir dert Ardahan 2 sınır kapısından da faydalanamıyor biz göreve geldiğimizde önce Ilgar dağın tünelini açık Ardahan’ı Kafkaslara açılan kapı yapacağız.
Sınır kapısında bavul ve buna benzer ticaret yapılırdı.  Ardahan'dan bu kadar göç olmazdı.
Yıllardır  'yalnız çam kayak tesislerin' açılacağı yılan hikâyesine döndüğü için Ardahan kış turizminden faydalanmadı. Diyen Uygur, Çıldır Gölü kış turizmine açılması için önemli projeler yapıldı uluslar arası kış sporlarının yapılması için festival yapılarak dünyanın gözünü Ardahan’a çevirmek için çaba göstereceğiz. Diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;
Organik Ürünlerimiz Markalaşmadı
           Dünya’nın en temiz ilaç ve gübre görmemiş, Ardahan coğrafyasında yetişen organik ürünlerimiz iyi tanıtılmadığı ve markalaşmadığı için değerinin çok altında satılıyor.
            Yıllardır ihmal edilen, Ardahan'ın geri kalmışlığını önlemek ve göçü durdurmak için önemli projeler hazırladık.  Eğer Ardahanlılar CHP’yi birinci parti yapar 2 Milletvekili meclise gönderirse Ardahan'ın Ardahanlının emrinde olacağım. Bütün sorunların çözümü için gece gündüz çalışcağız

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...

16/17/18/01/2007 tarihli haberler

Köylü öğrenciler çetelerin hedefi!

 

Ardahan’ın ilçe ve köylerinden gelerek kent merkezinde ki okullarda okuyan öğrencilerin bazı çete gruplarınca önlerinin kesilip, dövülerek harçlıkları ve de cep telefonlarına el konulduğu ileri sürüldü.
Konu hakkında savcılık ve milli eğitim gerek yazılı, gerekse sözlü olarak yapılan çağrılara karşın gerekli önlemin alınmadığından yakınan öğrenci velileri, okul önü çetelerin kış dolaysıya erken çöken karanlığı fırsat bilerek, yurtlarda kalan öğrencilerinin önlerini kestiğini ve paraları ile eşyalarına el koyduğunu, vermeyen çocukların ise bıçaklarla tehdit edilip, dövüldüğünüiddia ettiler.
Özelikle ilçelerden ve de köylerden gelerek Ardahan’da ki yurtlarda kalarak okumaya çalışan çocukların okul önü çetelerinin hedefi olduğunu öne süaren bir çok veli gazetemize gelerek, yetkililerin konuyla acilen ilgilenmesini istediler.
Haber ekleme saati: 15.07 - 15/01/2007
Haber: Fakir Yilmaz/Ardahan
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir Yilmaz
Türkmen gazı ..

 

Bir önce ki yazımızda dikkat çektiğimiz ve Amerika'nın Ortadoğu'da gerçekleştirmek istediği BOP, yani Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında ki gelişmeleri yakın takibe alan Türkiye'de son günlerde konferans üzerine konferanslar yapılırken yarında başta büyük elçiliklerin kapılarında olmak üzere çeşitli alanlarda protestoların başlayacağı görülmektedir.
Her sıcak gelişme ardından ısıtılıp sahneye sunulan bu filmlerin bir yenisini çevirmeye hazırlanan Türkiye'de ki Türkmenler, Türkiye'yi bir kara batağa çekme hesabını yaparlarken, bol bolda ağlayıp, göz yaşı dökecekleri kesin gibi görünüyor.
Deniz Baykal'ın da savaş naraları atarak, 'Getir meclise sınır ötesi yetkisi verelim' diye bağırdığı şu günlerde insanın Baykal'a, 'Ne oldu ki, düğün değil, seyran değil eniştem beni niye öpmek ister?' diye sorası geliyor ..
Türkmen gazına gelip, al acele kararlarla başımıza örünmek istenen çuvallara kendimizin girmesini isteyen ABD'nin oyununa gelinmemesi gerektiğini, bir çokları gibi bizim de bir önceki yazımızda dikkat çekmiş, altını kalın çizgiyle çizmiştik.
'&Kerkük'te nüfus değişimi oluyor, Türkmenler Kürtler tarafından öldürülüyor, Kürtler devlet kuruyor' denilerek Türkiye'ye gaze getirmek isteyen Amerika'nın asıl oyununun Türkiye'yi bu yolla sıkıştırıp, İran'a vurmak için başta İncirlik üssünü olmak üzere Türkiye topraklarını kullanmak istediğini görmeyen kör gözlerin, soydaş bir kaç Türkmeni koruyalım derken, kardeş dediği Kütlerlerle karşı karşıya getirme hesabını bozacak olan yine bizlerin ve ortaya konulacak sağlıklı plan ve projelerin olduğunu unutmamalıdırlar. Aksine huzurumuzun bozulacağı gibi, ABD'nin Irak'ı işgalinde Türkiye'yi çekmek istediği Ortadoğu bataklığına kendimiz girer, nasıl çıkacağımızı anlayamayız.
Hatırlarsanız, daha önce de Kafkaslarda ki soydaş denilen Azerbaycan'ın ardından Türkmenistan'ın gazına güvenip Ermenistan'la da ilişkilerimizi bozmuş, ama başta Türkmen gazı istediğimiz Türkmen başından olmak üzere soydaşlarımızdan beklediğimiz kardaşlığı görmemiş üstüne üstlük fırça yemiştik .. Bu nedenle gaza gelmemek gerek,hele ki Türkmen gazına hiç gelmemek gerek ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535. 418 32 58
 
PROMOSYON ÇALIŞANA

 

Kars’ta, kamu kurum ve kuruluşlarının personel maaşı karşılığında bankalardan aldığı promosyon paralarının çalışanlara dağıtılacağı bildirildi. 
Aylardır çalışanların yakınmasına neden olan, kurumların bankalardan aldığı promosyon paraları, Kars’ta tatlıya bağlanıyor. Kars Valiliği, kurumlardan, personel maaşı karşılığı bankalardan alınan alınan promosyon paralarının çalışanlara dağıtılması için kolları sıvadı.
Vali Mehmet Ufuk Erden’in talimatıyla Vali Yardımcısı Doğan Demirtaş başkanlığında “promosyon” toplantısı yapıldı. Vali Yardımcısı Demirdaş’ın odasında yapılan toplantıya, bünyesinde en çok personel barındıran İl Özel İdaresi Sekreteri Ali Salgar, Defterdar Hanifi Eraslan, İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın ile Tarım İl Müdürü Yusuf Yurdalan katıldı.
Toplantıda, Vali Mehmet Ufuk Erden’in talimatı uyarınca, kurumların bankalardan aldığı promosyon parasının önemli bir bölümünün personele dağıtılması, az bir kısmının da kurumların zorunlu gereksinmelerinin karşılanması için kullanılması istendi.
 
***PERSONEL SEVİNÇLİ ..
 
Toplantı sonucu, bankalardan alınan promosyon paralarının personele dağıtılacağını öğrenen çalışanlar, sevinçten çığlık attılar.
Türk Eğitim-Sen’in mahkeme açtığı ve promosyon paralarının yüzde 70’inin personele dağıtılmasını öngören kararın ardından, Kars’ta Vali Mehmet Ufuk Erden’in, tüm kurumlarda promosyon paralarının personele dağıtılması yönündeki talimatı sevinçle karşılandı.
Türkiye’de ilk kez böyle bir şeyin Vali Mehmet Ufuk Erden’in talimatıyla Kars’ta gerçekleşmiş olacağını belirten bazı kurum ve kuruluşların çalışanları, “Artık kendi paramız kendimize dönüyor.” diye sevindiler.
Haber ekleme saati: 12.43 - 15/01/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
 
Av. Haşim Aktaş yarın toprağa verilecek

 

Ardahanlı Avukatlardan Haşim Aktaş (71) bu sabah geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kayıp etti.
Alınan bilgilere göre bugün sabah saat 08.00 sıralarında Vali Hurşitbey Caddesi üzerinde bulunan yazıhanesine gelen Av. Haşim Aktaş'ın aniden fenalaşıp, olduğu yerde yıkıldığı öğrenilirken, sekreterinin olayı Acil 112'ye bildirilmesiyle Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldığı, ancak Aktaş'ın hastaneye götürülürken yolda öldüğü öğrenildi.
Ayın zaman da Ardahan eski İl Sağlık Müdürü olan Dr. Taşkın Aktaş'ın da babası olan Av. Haşim Aktaş'ın daha öncede kalp krizi geçirdiği bilgisi alınırken, cenazesinin yarın saat 14.00'te ikindi namazından sonra köyü olan Tepesuyu'nda (Gürcübeg) aile mezarlığına kaldırılması bekleniyor.
 
***Ardahan’ın ilk avukatlarından ..
 
Bugün geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan Av. Haşim Aktaş Ardahanlı Avukatların en yaşlısı olma özelliğini taşıyordu.
Haber ekleme saati: 12.27 - 15/01/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
 
SAĞLIK OCAKLARI NİHAYET AÇILIYOR

 

Dünya Bankası desteğiyle yaptırılan 3 sağlık ocağı nihayet açılıyor.
Yarın düzenlenecek bir törenle ilk olarak Posof Sağlık Ocağı açılıp hizmete sunulacağı bildirilirken, aynı gün Hanak’ta yaptırılan sağlık ocağı da hizmete girecek.
Salı günü Göle’de yaptırılan Sağlık Ocağının açılışını Ardahan Valisi Murat Yıldırım’ın yapacağı bildirildi.
Bilindiği gibi aylar önce yapılıp, bitirilmesine karşın, İl Sağlık Müdürlüğü ile yapımcı firmalar arasında yaşanan bazı sorunlar dolaysıyla üç yeni İl Tipi Sağlık Ocağı teslim alınmıyordu.
Haber ekleme saati: 12.25 - 15/01/2007
Haber/Foto: Tuğba Yilmaz/Göle
 
PTT çuvalları ücretsiz verecek 

 

Ardahan PTT Baş Müdürlüğünde yapılan bir açıklamada, bugünden itibaren PTT yoluyla gönderilecek kolilerin mukavva ve polipropilen kutu ile bez torbaların ücretsiz verileceği bildirildi.
PTT Baş Müdürlüğünde yapılan diğer bir açıklama da ise, 1 Kg. koli bedeli 2.00 Ytl. olan kolilerden sonra kilo üzerinden 50 Ytl. alınacağı da bildirildi.
Bu duruma göre 5 Kg. lik bir koli4 Ytl. bedelle Türkiye'nin her yerine gönderilebileceği duyuruldu.
Haber ekleme saati: 12.18- 15/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net
 
Tank az daha patlıyordu!

 

Bölge’de hüküm süren kar ve tipi ile birlikte gelen dondurucu havaların hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ettiği gözlenirken, insanlar gibi araçlarda zor anlar yaşıyor. -31’lere kadar inen hava sıcaklıklarızdolaysıyla donan araçlar ısıtılmaya çalışılırken, zaman zaman tehlikeli anlarda yaşanıyor.
Geçtiğimiz günler içinde ısıtılmaya çalışılan bir saman kamyonunun yandığı Ardahan’da dün gece’de Ardahan’a bağlı Göle ilçesinde ki Askeri Garnizonuna ait bir tankın donması üzerine ısıtılmaya çalışılırken yanması dikkat çekti.
Isıtılırken alev alev tutuşan silah dolu Askeri tank Göle Belediyesine ait İtfaiyenin zamanında olay yerine gitmesiyle patlamadan söndürüldü.
Haber ekleme saati: 12.11 - 15/01/2007
Haber: www.sonvilayet.net Foto: Foto:www.goleden.gen.tr
 
Av. Haşim Vefat etti

 

Bir saat önce yazıhanesinde kalp krizi geçiren Avukat Haşim Aktaş kaldırıldığı Ardahan Devlet Hastanesinde kurtarılamayarak vefat etti.
70 yaşında olduğu öğrenilen Avukat Haşim Aktaş'ın daha öhce de kalp krizi geçirdiği öğrenilirken, Aktaş'ın ne zaman toprağa verileceği daha belirlenemedi. Haber ekleme saati: 10.26-15/01/2007
Haber: www.sonvilayet.net
Av. Haşim Aktaş kalp krizi geçirdi ..
 

 

Ardahanlı Avukatlardan Haşim Aktaş bu sabah geçirdiği kalp krizi sonucu hastanelik oldu. Durumu ağır olduğu öğrenilen Aktaş Devlet Hastanesinde tedavi altına alındığı öğrenildi.
Haber ekleme saati: 10.04 - 15/01/2007
Haber: www.sonvilayet.net
Hastane yolu hastanelik ediyor!..
 

 

Bir süre önce yoğun bakım servisinin ikiye bölünerek, haremlik selamlık haline getirilen, ancak bu konunun yerel ve ulusal basında gündeme getirilince yoğun bakımı ortadan kayıp edilen Ardahan Devlet Hastanesi'ne gidiş, inişlerde bir hayli zor.
Kent merkezinin yüksek bir tepesi üzerine kurulan Devlet Hastanesi'ne giden yolun her kar yağışında bir çok kazaya neden olduğu gözlenirken, bu yönde yapılan çağrılara yetkililerin duyarsızlığı dikkat çekiyor.
Geçtiğimiz günlerde bir ambulansın aynı yoldan hastasıyla birlikte kayarak şarampole yuvarlandığı hastanenin yolunun hastanelik etmeye devam ettiği şu günlerde biri taksi olmak üzere iki araç daha hastaneye giderken hastanelik oldu.
Haber ekleme saati: 08.56 - 15/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Ardahan
 
Posof’ta okullar bir gün tatil edildi ..

 

Ardahan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, Ardahan’ın Posof ilçesinde kar kalınlığının 40 cm yi bulduğunu ve bu yüzden dolayı hiç bir köyden öğrenci gelemediğini o yüzdende okulların bir gün tatil edildiğini söyledi.
Ardahan’da dün başlayan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiledi.
Karayolları 126.Şube Şefliği Sahara ve Ilgar geçidinde yolların kar nedeni ile  kapandığı bildirildi.Aşırı tipi ve rüzgarın hakim olduğu bölgelerde çalışmalarında yapılamadığı alınan bilgiler arasında.
Köy hizmetleri Birim Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise Ardahan’ın Posof İlçesin de 30'a yakın köy yolunun kapalı olduğunu onun haricinde yine Ardahan merkez ve diğer ilçe ve köylerinde 50 ye yakın köy yolunun kapalı olduğunu söylediler.Çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini dile getiren yetkililer en kısa zamanda yolların açılacağını söylediler.
Ardahan Meteoroloji Müdürlünden alınan bilgilerde ise şehir merkezinde kar kalınlığının 22 cm olduğunu ve hava sıcaklığının sıfırın altında -10 derece olduğu bildirildi.
 
**OKULLAR GEÇ AÇILIYOR! 
 
Dondurucu havaların hüküm sürdüğü bölgede okulların tam mesai saatlerinde açılması tepkilere neden oluyor.
Başta köylerden gelen öğrenciler olmak üzere derslerine yetişmek için evlerinden erken ayrılan öğrenciler okul yöneticilerinin kapıları geç açtıklarını kendilerinin ise mesai saatine kadar soğukta dışarıda beklemek zorunda bırakıldıklarını söylediler.          
Haber ekleme saati: 08.52 - 15/01/2007
Haber: Ercan yentek Foto: Fakir Yilmaz
 
Sulu tarımdan yoksun bir kent Ardahan

 

En önemli ekonomik kaynaklarının başında gelen tarım Ardahan’da suldan yoksun.
Başta, Devlet Su İşletmeleri olmak üzere bölge çiftçisini sulu tarıma yönlendirecek gözle görülür hiç bir ciddi çalışması göze çarpmazken ilin tarımsal alanda kullanılır arazisinin %92.2’sin de kuru tarımcılık yapılmakta.
Coğrafi konumu, ekolojisi ve flora yapısı ile önemli bir tarımsal üretim potansiyeline sahip İlin arazisinin % 59’u çayır ve mera arazisi, %17.4’ü ise tarım arazisidir. Toplam tarım alanının % 3,5’i sulu tarım alanı, % 92,2’si kuru tarım alanı, % 4,3’ü ise nadas alanı olduğu kentte tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırmanın yollarını gösteren ciddi bir adımın atılmadığı da dikkat çeken diğer bir yön olmaktadır. 
Bölge çiftçisinin atadan/dedene kalma yöntemlerle yaptığı tarımcılığın yanı sıra, hayvanlığı da, âdete,  ‘saldım çayıra mevlam kayıra’ yöntemiyle yaparken, devletin yıllardır bölge çiftçisini başta sulu tarımcılık olmak üzere zamanın teknolojisine ve bilimin gereğine yönlendirecek hiç bir ciddi çalışma yapmadığı da dikkat çekiyor.
Haber ekleme saati: 01.06-15/01/2007
Haber/Araştırma: Fakir Yilmaz
 
Ardahan’dan gitti ama Ardahan’ı unutmadı!
J. Albay’ı ‘Buz Dansı programı Çıldır gölü üzerinde yapılamalıdır’

 

Show TV’de yayımlanan, ‘Buz Dansı’ isimli program için kullanılan yapay buz sahasından ziyade Çıldır’ın donmuş gülünün buzunun kullanılması için girişimlerde bulunulmasını isteyen Ardahan Jandarma eski İl komutanı Albay Mehmet Ay, Ardahanlıların bu konuda Show TV yapımcılarına başta internet mailleriyle olmak üzere çeşitli yollarla baskı yapmasını istedi.
Bunun gerçekleşmesi halinde Ardahan’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacağına dikkat çeken J. Albay Mehmet Ay bu yönde girişimlerin yapılaması ve gerçekleşmesi halinde bölgenin doğal güzelliğinin tüm dünyaca tanınacağına da dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 00.32 - 15/01/2007
Haber/Fotolar: www.sonvilayet.net
 
Kar ve tipiyle birlikte kazalarda geri geldi .. 

 

Yaşanan kar yağışı ile birlikte gelen tipi, terfik kazalarını da beraberinde getirdi.
Yolların adeta buzdan cama döndüğü Ardahan’da trafik kazaları da yaşanıyor. Ardahan’ın göle ilçesinde Somuncu Baba Ekmek Fırının aracı kaygan buzdan ilçenin girişinde bulunan Askeri birliğin önünde kaza geçirirken, yaşanan diğer irili ufaklı bir çok trafik kazasında can kaybı olmazken, maddi hasar meydana geldi.
Haber ekleme saati: 00.07 - 15/01/2007
 
Atatürk basına verdiği önem öyle büyük ki;
BASININ ÖNÜNE ENGEL GETİRENLERİ VATAN HAİNİ OLARAK İLAN EDİLMESİNİ İSTEMİŞ!

 

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi de Kurtuluş Savaşı`nın milletin onur savaşı olduğunu belirterek, “Bu onur savaşı, top ve tüfekten ziyade inançla azimle kazanılmıştır. Kurtuluş Savaşı`nın manevi mimarlarından biri de basındır” dedi. 
Mustafa Kemal Atatürk`ün basına olan ilgisine dikkati çeken Bengi, Atatürk`ün fikirlerini daha geniş kitlelere aktarmak için gazetelere mülakat verdiğini, yazılar yazdığını, gazete ve ajans kurulmasına öncülük ettiğini, hatta bir ara gazete çıkarma girişiminde bile bulunduğunu anlattı. 
Bengi, Mondros Mütarekesi`nin imzalanmasından sonra Ali Fethi Bey ile ”Minber” gazetesini çıkarmaya karar veren Atatürk`ün gazete için sermaye koyanlardan biri olduğunu söyledi. Mustafa Kemal`in 1937`de Hatay sorunuyla ilgili “Kurun” gazetesine bir başmakale de yazdığını ifade eden Bengi, Ulu Önder`in ülke meselelerinin çözümünde basının gücünden yaralandığını kaydetti. 
Atatürk`ün basına ilgisinin en somut örneğinin AA`yı kurması olduğunu vurgulayan Bengi, “AA, ulusal bağımsızlık mücadelesi ortamında kamuoyunu yanlış yollara sürükleyecek, milli birliği tehlikeye atacak iç ve dış yayınlara karşı milleti uyarmış, milli kurtuluşu sağlayacak karar ve hareketleri, Büyük Millet Meclisi`nin kararlarını günü gününe halka ulaştırarak, Hükümetle halk arasında bağlantıyı sağlamıştır” diye konuştu. 
Bengi, ilk zamanlar AA`nın bültenleriyle bizzat ilgilenen Atatürk`ün, bültenlerin en hızlı biçimde dağıtılması için posta ve telgraf idaresini uyardığını, engelleyenlerin “vatan suçu” işlemiş sayılacaklarını bildirdiğini, destek olanlara teşekkür ettiğini anlattı. 
Haber ekleme saati: 22.32 - 14/01/2007
Haber Araştırma: www.sonvilayet.net
 
ÇILDIR SAZANI TEHLİKEDE 

 

Ardahan'daki Çıldır Gölü'ndeki balık türlerinin ve sayısının azaldığı açıklandı. Arpaçay Doğruyol Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Selami Saran durumu izinsiz avlanmaya bağladı. Saran, "Özellikle sazan balığı sayısında azalma var. Bunun nedeni kaçak avlanmadır. Bu duruma elbirliği yaparak bir son vermeliyiz. Bundan sonra kurallara uymayan üyelerimizi üyelikten çıkaracağız" dedi.
Haber ekleme saait: 22.29 - 14/01/2007
Haber/Fotolar: www.sonvilayet.net
 
Tipi plaka ve yolları kapattı ..

 

Ağır kış şartlarının yaşandığı bölgede –30’un üstüne çıkmaya başlayan dondurucu soğukların ardından iki gündür devam eden tipili fırtına bir çok köy yolunu kapatırken, kent merkezlerini de adeta felç etti.
Göz açtırmayan tipili kar dolaysıyla evlerinde çıkmayan Ardahanlılar iki günlük tatillerini evlerinde geçirdiler.
Halen devam eden kar yağışı tipi ile birlikte yağmaya devam ettiği Ardahan’da araçlarıyla yolculuk yapanlarda zor anlar yaşarlarken, araçların yaşanan tipi dolaysıyla plakalarına kadar kar içinde kaldıkları gözlendi.
Habr ekleme saati: 21.07 - 14/01/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
 
Hoçuvanlılar derneklerine küskün ve kırgın..

 

Ardahan merkeze bağlı olan ve 21 pare köyün bulunduğu Hoçuvan köyleri metropollerde bulunan hemşehri derneklerine küskün ve kırgınlar.
GAZETECİ’nin hafta sonu ziyaret ettiği bazı Hoçuvan köylerinde dile getirilen Hoçuvan derneklerinin isim tabelası olmaktan öteye geçememelerinden şikayet gelirken, dernek yöneticilerinin yazdan yaza bölgeye tatile gelip, hiçbir iş yapmadan döndüklerini ve kendi köylerinin adlarının kullanıp, metropollerde siyaset yapanları sırtlarında taşımaktan öte bir iş yapmadıklarından yakınıldı.
Hoçuvanlılar başta İstanbul’da olmak üzere bir çok batı kentinde kurulu bulunan derneklerin amacı dışında işlerle uğraştıklarını, bölge köylerinin yaşadıkları sorunlarla ilgilenmedikleri gibi köylerin okullarına bir kitap bile göndermeyi akıl edemediklerini dile getirdiler.
Haber ekleme saati: 20.54 - 14/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net
 
12/13/01/2007 Günlerinin haberlerini okumak için altaki günün fotosunun hemen altında bulunan DEVAMI tıklayınKaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 23433 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI