Reklam
Bugun...


İSTANBUL'DAN ARDAHAN'A KALKAN UÇAK ERİVANA MI İNİYOR?!.
Hava-alanı istemin devam ettiği ancak bu konuda beklenen kamu oyu çağrısına kulak tıkayan siyasilerin kulak ardı ettiği hava alanı konusunun tartışılmaya devam edildiği Ardahan'a gelen yolcular Kars'a inmek zorunda kalmaya devam ederlerken Google ve diğer naivgasyon sistemlerinin Ardahan ve Kars'a gelen, giden yolculara Ermenistan'ın başkenti Erivan'a tarif ediyor.

İSTANBUL'DAN ARDAHAN'A KALKAN UÇAK ERİVANA MI İNİYOR?!.

Aynı durumun Ankara ve diğer baı kentlerinden bölgeye kalkan uçak yolculuklarında da yaşandığına dikkat çeken vatandaşlar bu durumun bölgeden ziyade Ermenistan'ın ve başkenti Erivan'ın reklamına yaradığı gibi sanki Ardahan ve Kars'ın da Ermenistan'daylar mı gibi bir durum yarattığına da işaret ederlerken başta Kars Doğu kapısı olmak üzere sınırları dünyaya kapalı olan Ermenistan'ı sanaldan gündeme taşıdığını da belirtmekteler.

Fakir Yılmaz/Özel HaberErmenistan sınırı kapalı, keşke kapalı olmasaydı..Ermenistan sınırı kapalı, keşke kapalı olmasaydı..

*16/02/2017 Tarihli Haber ve Yorumlar..
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapımı süren Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ne değinerek "İnşallah mart - nisan aylarında yoğun bir çalışmayla test aşamasına getireceğiz ve yıl ortasında da inşallah bu projenin açılması bizim ve bölgemiz için elzem ve önemli." dedi.

Arslan, kentin Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda, sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Arslan, bölgenin kalkınmasının önemine işaret ederek, "Sadece Kars'ın değil Kars'ın etrafından Ardahan, Iğdır, Ağrı hatta Erzurum, Artvin birlikte bölge olarak kalkınırsak biz hem bölgemize hem ülkemize fayda sağlamış oluruz." şeklinde konuştu.
Arslan, Kars'ın yanı sıra bölgedeki diğer iller için de proje ve yatırımlar yaptıklarını anlatarak, bölgedeki birçok kültürün, mezhep temsilcisinin bin yıldır bir arada yaşayarak birlik ve beraberliğin ne olduğunu ortaya koyarak Türkiye'ye ve dünyaya örnek olduğunu vurguladı.

"YIL ORTASINDA PROJENİN AÇILMASI ÖNEMLİ"

Türkiye'de birçok projeye imza attıklarını ve projeler yapmaya da devam etiklerini söyleyen Arslan, şu ifadeleri kullandı:
"Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ilimiz, bölgemiz için çok önemli, biraz da gecikmiş bir proje. Mahkeme süreçleri nedeniyle proje gecikti ancak bu kış özellikle biraz daha yoğun çalışırız derken kış Allah'a şükür bereketli geçiyor, kar bereketli geliyor ama bir yandan da işleri engelliyor. İnşallah mart - nisan aylarında yoğun bir çalışmayla test aşamasına getireceğiz ve yıl ortasında da inşallah bu projenin açılması bizim ve bölgemiz için elzem ve önemli."

Bakan Arslan, bölgede yapılması planlanan lojistik merkeze de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hepinizin bildiği lojistik merkez, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun tamamlayıcısı. Lojistik merkezin de 4 - 4,5 aydır ihale süreci devam ediyordu. Artık bu hafta nihai kararı verip yükleniciyi belirleyeceğiz ve inşallah bir itiraz olmasa da martta kazmayı vuracağız. Bu da Bakü-Tiflis-Kars'ın da tamamlayıcısı bir proje. Ve ülkemizde artık son yıllarda gelişen hızlı trenin Kars'ımıza kadar gelmesinin öneminin bilincinde olarak etap etap Kars'a geliyoruz. Bunun bir başka tamamlayıcısı Iğdır üzerinden Nahçıvan'a, İran'a, Pakistan’a hatta Hindistan'a kadar gidecek ikinci bir demiryolu projesinin öneminin bilincinde olarak onun da çalışmasını sürdürüyoruz."
 
SAHARA VE ILGAR TÜNELLERİNİN YAPIMI 
Arslan, bölgede sıcak asfalt çalışmalarının yapıldığını da ifade ederek, "Kars'ı Ardahan'dan sonra Artvin üzerinden Karadeniz'e bağlamayı çok önemsiyoruz, orada eksik olan kısmı Türkgözü Sınır Kapısı'na kadar eksik olan Ilgar Tüneli'nin ihalesini yaptık, ciddi bir paraya 300 milyon liraya, eski parayla 300 trilyona ihalesini yaptık. İnşallah ilkbaharla birlikte yapımına başlayacağız. Ama onunla yetinmiyoruz. Ardahan'dan sonra Artvin Sahara Tüneli var ki Türkiye'nin üçüncü en büyük tüneli olacak inşallah onu gerçekleştirerek, Kars'ı Karadeniz'e bölünmüş yol ile sıcak asfalt ile bağlamış olacağız." diye konuştu.
Söz konusu projelerin ülkenin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu anlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki Ermenistan sınırı kapalı, keşke kapalı olmasaydı ancak onun bir şartı var, Ermenistan Karabağ'daki işgalini sonlandırır Azerbaycan ile olan ilişkilerini düzeltirse eyvallah. O zaman orayı da açarız. Ancak bu problemi çözmediği sürece orayı kullanamadığımıza göre Aktaş Sınır Kapısı o zaman bizim için çok önemli. Gürcistan'a giden güzergah olarak, orada da bir tünelimiz var hemen Çıldır'dan sonra onun inşaatı başladı. Bu sene ortalarında tüneli bitireceğiz. İnşallah önümüzdeki sene de yolu bitireceğiz. Biz Kars'ı bölünmüş yollarla etraftaki coğrafyasıyla buluşturacağız."

**Bakan Olurlar mı? Aday Olurlar mı?

**24/08/2015 Tarihli Haber

Cumhurbaşkanının bugün yeniden görevlendirmesini beklediği Davutoğlu’nun kuracağı seçim hükümetinin bakanları arasında Ardahan’ın iki milletvekillerinin olup olmayacağı merakla beklenmektedir.

Biri Profesör, diğeri Doktor olan Ardahan milletvekillerinin seçim hükümetinde yer almaları haline en az 3 ay bakan olarak hizmet verecekler.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve HDP Ardahan Milletvekili Dr. Taşkın Aktaş’ın Davutoğlu tarafından göreve davet edilip, edilmeyecekleri büyük bir merakla beklenmektedir.

**SEÇİM OLURSA KİMLER ADAY OLABİLİR?..

Öte yandan yapılması muhtemel bir erken seçimde partilerin mevcut isimlerle mi yoksa yeni simler ile mi seçime gidip, gitmeyecekleri merak edilen diğer önemli bir konu.
Aday kabulü yapılması halinde Ardahan'da kimlerin aday aday olabileceği tartışılan partilerin başın da gelen AKP'nin şu anki milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın yanı sıra geçtiğimiz seçimde aday olanların büyük bölümünün yenide adaylık yarışına katılmaları beklenmektedir.
Ardahan'da ilk kez milletvekili çıkaran HDP'nin mevcut milletvekili ile mi yoksa yeni bir isimle mi erken seçime gidip, gitmeyeceği merak edilen partiler arasında geçerken yeni aday adayı kabulü halinde şu an milletvekili olan e HDP ile kan uyuşmazlığıyla yaşadığı ileri sürülen Dr. Aktaş'ın işinin zor olduğu ve yeniden aday gösterilmeyebileceği ileri sürülürken yerine Av. A. Yauz Yılmaz, Av. Yaşar Kaya, Ecz. Pamuk Avşar, Gazeteci Fakir Yılmaz, eski İl Genel Meclis Üyesi Ömer Yılmaz, İşadamı Ertan Hamitoğulları ve Mahir Sural'ın yerelde, Dr. Gürbüz Çapan, Av Alpay Hoş yada Pınar Aydınlar ve Aktaş'ın seçilmesinde payı olduğu ileri sürülen 2. sıra Arzu Muco gibi isimlerinde HDP Genel Merkezinin tercihleri olabilecekleri de ileri sürülmektedir.

**Çöp Kamyonu Başkanı CHP'de Nabız Yokluyor..

AK Parti'de mevcut milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın en güçlü adayı olduğu görülen olası bir erken seçimde CHP'de de hareketli günlerin yaşandığı görülmektedir.
Ensar Öğüt'ün genel merkezin, Ecz. Yunus Dündar ve Mutlu Kerimoğlu'nun ise hem yerel de hemde genelde yapılan tercihleri arasında yine ilk sıralarda olduğu dikkat çeken CHP'de aday olmak için birilerinin de şimdiden nabız yoklamaya başladıkları görülmekte.
Bunların başında Damal'ı Türkiye'nin en yoksul ilçesi yaptıktan sonra ithal edilip, İstanbul'da bilmediği bir semtinde belediye meclis üyesi olan ve burada da aldığı belediye araçlarının bakım yetkisiyle Çöp Kamyonu Başkanı olabilenlerin de içinde bulunduğu bir çok kişi 'CHP'de 1. Sıra Adayı Olabilir miyim' diyerek nabız yokladığı dikkatlerden kaçmıyor.

**HDP MHP'nin Şansını Arttır mı?

Şu an MHP İstanbul İl başkan Yardımcısı olan Kurtuluş Bozkır'ın adının yanı sıra Ardahan'ın sevilen Avukatlarından olan Av Osman Nuri Yıldız, Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, Petrol Mühendisi Murat Yılmaz ve Maii Müşavir Rıfat Çuha'nın adlarının geçtiği MHP Ardahan'da, HDP'nin Ardahan'da bir milletvekili çıkarmasının getireceği kutuplaşma ile büyük bir çıkış bekleniyor.

**Avcılar Belediye Başkanı

Sivas Platformunun Genel Başkanıyken..

Ardahan Damallı İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı 'Ardahanlılarla işim yok' deyip, tesadüfen başına geçtiği belediyenin kapısını Ardahanlılara kapatığı şu günlerde Ardahan Dernekler Federasyonuna gelen bir davetiye dikkatimi çekti.
İstanbul'da ki Sivaslıları bir arada tutup, onların güçlü bir lobi olarak her yerde etkili olmasına çaba gösteren Sivaslılar Platformu adı altında ki sivil toplum kuruluşu tarafından ARDA/FED'e gönderilen davet kartını açtığımda Sivaslılar platformu başkanının bırakın Ardahanlıları, Damallı hemşehrilerini bile takmayan Kerimoğlu gibi doktor olan ve yine Kerimoğlu gibi CHP'li olan İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli'miş..
Beni güldüren ve içimi acıtan bu durumu merak edip, İnternette Sivaslılar Platformu diye yazdığımda ise Sivaslı ne kadar ileri gelen varsa bu platform altında bir araya geldikleri ve Toprak gibi İstanbul'un önemli ilçelerinden olan Sancaktepe İlçesinin AK Patili Belediye Başkanı İsmail Erdem'in de bu platformda olduğunu görüyordum.
Ve bizimkilerinin burunlarında kıl aldırmayıp, ortalıkta nasılda Ardahanlıyım deyip gezdiğini ve her birinin kendi başına nasılda büyük adam olduğunu düşündüm Ardahanlı bir belediye başkanı, iki belediye başkan yardımcısı, onca belediye meclis üyesinin olduğu İstanbul'un ortasında bulunan ve 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' kurma çabası içinde olan ARDA/FED'in Genel Merkezinde..
Ne diyelim Arpa Derneğini ziyaret edip, ARDA/FED'e olduğu gibi diğer Ardahan Deneklerine randevu bile vermekten korkanların tesadüfen belediye başkanı olduğu bir İstanbul'da..


 Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4769 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI