Reklam
Bugun...


İşadamları ilgi bekler..
Organize Sanayi Sitesi olan, Kafkaslara komşu, iki gümrük kapısı bulunan Doğu Anadolu Bölgesinin Karadeniz'e açılan kapısı Ardahan'a iş adamlarının neden yatırım yapmadığını sorduğumuz Ardahanlı Makine Mühendisi Cemal Uygur'dan ilginç tespitler.

 İşadamları ilgi bekler..

**Yerel yöneticilere büyük görev düşüyor..

Ardahan merkeze bağlı Büyük Sütlüce köyünden çıkıp, İTÜ'de eğitimini bitirip, Makina Mühendisi olarak atıldığı iş hayatının zorluklarından bahseden HAZAR METAL adlı şirketin yönetim kurulu başkanı hemşehrimiz Cemal Uygur kendisinin de içinde bulunduğu Ardahanlı iş adamlarının ata, dede yurduna yatırım yapmaktan çekinmediğini, ancak gerek alt yapı sorunları, gerek ise yerel yöneticilerin duyarsızlığı ve ilgisizliği bu rüayanın gerçekleşmesini geciktirdiğini belirtti.
Gazeteci Fakir Yılmaz'a önemli açıklamalarda bulunan Makina Mühendisi Celal Uygur Ardahan ve bunun gibi illere özel sektörün neden yatırım yapmadığı sorusuna, 'Önce istemeyi bilmek, bu yönde ki taleplerin yerel yöneticilerce ciddiye alınıp, gerektiğinde bir bir ilgi, alakası gerekiyor. Aksine bu yönde yapılan çağrıların bugüne kadar havada kalacaktır.' dedi.
Uygur açıklamasına şöyle devam etti.
'Ben işim gereği sık sık yurt dışına gider, buralarda araştırma yaparım. Buralarda gördüklerimizin başında gelen, gerek o ülkenin siyasileri, gerek ise o bölgenin yerel yöneticilerinin iş adamlarına karşı ortaya koydukları olumlu tavırlardır. Yatırımcı ilgi ister, sorunların en aza inmesini bekler. Bunlar olunca devletin verdiği desteklerde dikkate alınır ve yatırım için yapılan fizibilite çalışmaları kısa sürede hayata geçer. İşte burada dikkat edilecek olan en önemli konu Ardahan başta olmak üzere doğuda ki yerel yöneticiler, yani ali, belediye başkanı, ticaret ve sanayi odaları ve diğer faktörlerin yatırım istenen iş adamlarına karşı olan olumlu tavırlarıdır. Bunlar olursa inanıyorum ki yatırım yapmaları istenen işadamlarının Ardahan'a yönelik ciddi adımları gelecektir. Aksine bugüne kadar, 'Bölgeye yatırım yapın çağrıları dışında bir şey olmaz' dedi.
İstanbul metropolünde ki Ardahanlı birlikteliğine elimizden geleni sunuyoruz' diyen Ardahanlı İşadamı HAZAR METAL ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı Makina Mühendisi Cemal Uygur Ardahan Belediyesi öncülüğünde İstanbul'a yapılacak bir iş adamı gezisinin ve bu gezinin akabinde bölgeye davet edilecek iş adamlarının orada karşılanıp, gereken ilgi ve alakanın gösterilmesi halinde mutlaka bir kazanımın olacağını belirttiği açıklamasında ülke ve bölge siyasilerine de büyük göre düştüğüne de dikkat çekti.

**Seçim sonuçları iyi, kötü!

7 Haziran Genel Seçimlerinin sonuçlarını da değerlendiren HAZAR METAL ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı Makina Mühendisi Cemal Uygur seçmenin verdiği mesajın siyasilerce çok iyi değerlendirmesi gerektiğini, bununda ülkenin içinde bulunduğu kötü daralmayı aşacak geniş çaplı bir konsensüsten geçtiğini söyledi.
İş hayatının dalgalı bir siyaset alanı sevmediğini belirten Celal Uygur sözlerine şöyle devam etti. 'Gerek ülkede ki gerek ise bölgedeki tüm gelişmelerin altında yatan ana temanın ekonomi olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle siyasilerin seçmenin verdiği mesajı bir an önce en güzel şekilde değerlendirmesi gerekir' dedi.
Bölge STK'larınında bölgeye yapılacak olan yatırımlar hakkında iş adamlarını bilgilendiren sık toplantılar yapması gerektiğine dikkat çeken Cemal Uygur, Stk'ların iş adamları ile siyasileri bir araya getiren toplantılar yaparak var olan kopukluğu gidermesi halinde daha güçlü lobicilik yapılacağı gibi bundan kazançlı çıkacak olan bölge ve bölge insanının olduğunu da söyledi.

Bakan Golf Oynamak İçin Ardahan'a Geliyor..

**Bugün Ardahan’a Gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İsrail'le görüşmeyi doğruladı..

Türkiye'nin en yoksul vilayetlerinden olan ama zengin sporu Golf Sahası yapılan Ardahan'a Dışileri Bakanı geliyor.
Zengin spor'u olan golf için yapılan sahanın açılışına yapacağı öğrenilen Dışileri bakanının hala açılmayan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısını ziyaret etmeyeceği öğrenilirken, Kafkasların iki önemli ülkesi olan Gürcistan e Ermenistan'a komşu Ardahan'ın iki gümrük kapısı olmasına karşı neden ithalat, ihracatın yapılmadığı konusunda bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla beklenmektedir.

Posof Türkgözü ve Çıldır Aktaş Gümrük kapıları olmasına karşın neden ithalat, ihracat yapılmadığı yönünde nasıl bir açıklama yapacağı ve en önemlisi Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının açılıp, açılmayacağını söyleyip, söylemeyeceği merakla beklenen Dışişleri Bakanı iki gümrük kapısı olmasına karşın sınır ticaretinin yapılmadığı Ardahan'a geliyor..

Bugün Ardahan’a gelerek Golf sahasının açılışını gerçekleştirecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Roma'da İsrail Dışişleri Direktörü Dore Gold ile görüştüğünü doğruladı.

Çavuşoğlu “Hiç görüşmeden nasıl bir uzlaşma sağlanabilir ki? Geçmişten beri uzmanlar düzeyinde iki ülke bir araya geliyor” dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Çavuşoğlu, Mavi Marmara baskının ardından diplomatik ilişkilerin ikinci katip düzeyine düştüğü İsrail'le ilişkileri yeniden canlandırmak için Sinirlioğlu'nun, Gold ile Roma'da görüştüğü iddiaları doğruladı. Çavuşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“İlişkilerin normalleşmesi adına iki ülkenin görüşmesi çok normal. Hiç görüşmeden nasıl bir uzlaşma sağlanabilir ki? Zaten bu görüşmeler yeni değil. Geçmişten beri uzmanlar düzeyinde iki ülke bir araya geliyor. Bir konuda anlaşma sağlandı (özrü kastederek). Ancak bizim istediğimiz iki konuda (ölenlerin yakınlarına tazminat ödenmesi ve Gazze'ye ablukanın kaldırılması) top karşı tarafta. Biz onlardan cevap bekliyoruz. Ancak belki daha önce bile mutabakata varılabilecek birçok noktada İsrail'in iç siyasi dengeleri yüzünden süreç uzadı.”

**Ardahan Programı Belli Oldu..

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, 25 Haziran 2015 Perşembe günü Ardahan’a gelerek, bir takım ziyaret ve açılışlar gerçekleştirecektir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’nun Ardahan programı:

14:45-15:30        Kars’tan Ardahan’a hareket ve varış
15:30-16:00        Ardahan Valiliği’ni ziyaret
16:00-17:45        Ardahan Golf Eğitim Sahası açılış töreni
                              (Yer:Ardahan Üniversitesi Yenisey Yerleşkesi)
18:00-18:30        Ardahan Belediye Başkanlığı’nı ziyaret
18:30-19:00        Ardahan İl Başkanlığı’nı ziyaret
19:00-19:50        Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret
19:56-                 Ardahan’da İftar
                            (Yer:Gündoğdu Düğün Salonu)
21:30-                Ardahan’dan Kars’a hareket

**Dolu Ardahan’ı Beyaza Bürüdü..

Kentte etkili olan şiddetli dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi, rüzgarın da etkisiyle çok sayıda ağacın dalları kırıldı
Ardahan'da etkili olan şiddetli dolu yağışı yaşamı olumsuz etkiledi.
Kentte aniden bastıran şiddetli dolu yağışıyla birlikte cadde ve sokaklar beyaza büründü. 

Fındık büyüklüğündeki doludan parkta oynayan çocuklar kamelyalara sığınarak korundu. Dolu nedeniyle çok sayıda ağacın dalı kırıldı, bazı sürücüler ise trafikte ilerlemekte güçlük çekti.
Kongre Caddesi'nde yağışın ardından su baskını meydana geldi. 
Vatandaşlar, yağışın ardından ev ve iş yerlerinin önünde biriken doluyu temizlemeye çalıştı.

**Posoflu yoksullara köylere servis yardım..  Ardahan’ın Posof İlçesi Kaymakamı yanına aldığı SYDV ytkilileri iel köy köy gezerek yoksul köylülere yerinde yardım ediyor.

Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Önder Özgen ile birlikte Aşıkzülali Köyü, Alabalık Köyü, Kaleönü Köyü ve Kol Köyünde yaşlı, hasta, kimsesiz ve yardıma muhtaç ailelere Gönül Ziyaretlerin de bulundu.

**Aşıkşenliğin Belediyesini de Yıktılar!..

Nüfusu 2 binin altına düştüğü için kapatılan Ardahan’ın Çıldır İlçesine bağlı Aşık Şenlik Belediyesi Binası yıkılmaya başlandı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu başında bulunduğu belediye ile kardeş Belediye olan İstanbul Bağcılar Belediye si yapımı istenen eski Aşık Şenlik Belediyesi için kolları sıvadığını açıkladı.

Çıldır Belediye Başkanı K.Yakup Azizoğlu Aşık Şenliği güzelleştirmek ve kültürümüzü yaşatmak bizlerin elinde ve bu yapmış olduğumuz binalarda bunların kanıtıdır diye açıklama yaparak Aşık Şenlik halkı adına ’da İstanbul bağcılar Belediyesine ’de teşekkürlerini bildirdi.
3 katlı olarak çizilen projeye birinci kat dükkan ikinci kat düğün salonu üçüncü kat ise Aşık Şenlik kültür evi olarak yapılması planlandı.

**AKP/CHP Koalisyonu Kuruldu!..

Çalışmaktan çok makamında ve gezilerinde çektirdiği fotoğraflarla gündeme gelen CHP’li Hanak Belediye Başkanı, AKP’li olan Kocaeli Belediye Başkanı ile görüşüp, alt yapısı olmayan ilçeye vidajör istedi.
AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP’li Ardahan Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya’yı konuk etti.

**MAKAMINDA DEĞİL, OFİSTE KARŞILADI..

Ardahan’ın Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu Gebze çalışma ofisinde ziyaret etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Dilek Tan, Gebze Belediyesi Meclis üyesi Salih Işık ve Kars-Ardahan-Iğdır Yardımlaşma Derneği Başkanı Metin Baytöre’de ziyarete eşlik ettiler. 
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ziyarette, “Kalkınma yerelden başlayacağını hepimiz biliyoruz. Kentimizde gerçekleştirilen ve başarılı olan Büyükşehir yasası ile ülkemizin yüzde 75’i şuanda yönetiliyor. İnşallah her Vatan toprağının kalkınacak olması bizleri de mutlu edecektir. Köylerimiz, ilçelerimiz ve şehirlerimiz geliştiği sürece Türkiye’de gelişecektir. Güzel vatanımızın kalkınması yerelden başlar” dedi.
Karaosmanoğlu, Ardahan’ın Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de dile getirirken, Büyükkaya’da Hanak’ta yapılan yerel hizmetler noktasında Başkan Karaosmanoğlu’na bilgi verdi. Tecrübe ve bilgi paylaşımının gerçekleştiği ziyarette Karaosmanoğlu ayrıca, “Halkımızın hizmetler noktasında beklentilerini karşılamak sizlerin ve bizlerin en önemli görevleri arasındadır. Güçlü Belediyelerin oluşmasında ve yeterli teknik personelin istihdam edilmesi yerel yönetimlerin hizmetlerinde verimliliği artırmıştır. Büyükşehir yasasının çıkmasıyla birçok konu tek elden ve düzenli yapılması, şehirlerimizin gelişmesini pozitif yönde etkilemiştir” diyerek sözlerini tamamladı.  
                        

**AKAKP Yayla yollarını yapıyor..

Kent merkezleri gibi köy yollarının da olağanüstü bir şekilde bozuk olduğu Ardahan'da yeni yayla yolları yapılmaya başlandı.
Mevcut yayla yollarının bakımının yanı sıra yeni yayla yolları açmaya devam eden Ardahan Valiliği AKAKP desteğiyle yola çıktı..

Vali Ahmet Deniz, Hanak ilçesine bağlı Koyunpınar (Saskara) köyünün yayla yolu yapım çalışmasını denetledi. 

Hanak Kaymakamı Mehmet Balıkçılar ile birlikte Koyunpınar köyü yaylasına giden Vali Deniz, Ardahan Kars Artvin Kalkınma Projesi (AKAKP) desteği ile yapılan yol çalışmasını yerinde gördü.

Çalışmayı sürdüren Özel İdare ekipleriyle görüşen Vali Deniz, çalışmaların gidişatı hakkında bilgi aldı.

**ARDA/FED: KOL KIRILIR, YEN İÇİNDE KALIR,

BİRİLERİ BOŞUNA HAYAL KURMASIN..

**Kongreye gitmedi, Sürece girdi..

Yeni bir çıkış arayan İstanbul Ardahan Federasyonu Yöneticileri yaptıkları son toplantı da federasyonun yaşadığı duraklama dönemini aşması için nelerin yapılacağını tartıştılar. 

Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan ve çatısı altında bir çok derneğin olduğu Ardahan Federasyonun da yaşanan ‘Başarısız Başkan’ gerginliği federasyonu kongre sürecine soktu.
Mecut başkanın daha önceki kongre de Mahnut Şenel ve Fakir Yılmaz’ın oluşturduğu  üçlü koalisyonla başkanlığına getirildiği Ardahan Federasyonun yaşadığı duraklama dönemini aşması için mevcut başkanın acilyeten başkanlığı bırakması gerektiğine dikkat çekilirken, başkan Geler’in bu durum karşısında yeni bir hamle yaparak, ‘Bana kalmayacaksa, size de kalmasın’ misali bir çıkış yaparak, federasyonu kongreye götürme isteği yönetim kurulunca kabul görmedi.
Ardahan Federasyonun da bir araya gelen federasyon yönetimi Yaşar Geler’in bir önceki kongre de oluşturulan koalisyon liste ile göreve geldiğini ve o koalisyon gereği görevini Başkan vekili Mahmut Şenel’e devir etmesi gerektiğini belirten federasyon yöneticileri ile dernek başkanları federasyonun başarısız olmadığını, sorunun başkanın beklenen performansı ortaya koymamasından dolayı meydana geldiğini bunun da yapılacak olan görev değişimi ile aşılacağına işaret etiler.

**Ünlü: Adayım..

Şişli’de bulunan federasyon binasında bir araya gelen Ardahan Federasyonu yöneticileri ve federasyona bağlı dernek başkanlarının verilen iftar yemeği öncesi uzun uzun tartıştıkları federasyonunun geleceğinin kongre sürecine girdiğini kaçınılmaz olduğunu belirtirlerken, federasyona üye olan Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı, Ardahanlı İşadamı Celil Ünü federasyonun kongreye gitmesi halinde başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

**Bir Dernek Daha Üye Oldu..

Yoğun tartışmalar eşliğinde geçen toplantı ardından Ardahan’ı Tanıtma ve Güzelleştirme Derneğinin federasyona  başvurusu ele alınarak, üyeliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Yoğun ve sert tarışmalar ve yönetimde istifa etmek isteyen Çıldır Dernek Başkanı Kemal Şimşir'in istifasının kabul edilmediği karar ardından iftar yemeğine geçen Ardahan Federasyonu yöneticileri yaşanan tarışmaların demokrasinin gereği ve federasyonun güzel geleceği için olduğunu, buna başka anamlar yükleyip, buradan nemalanma hesapları yapanların mevcut yönetimin, 'Kol kırılır, yen içinde kalır' anlayışı karşısında boşa çıkacaklarını da unutulmaması da istendi.

**Satılık Cami RESTORE EDİLECEK..

ARDAHAN’da üzerinde cami bulunan bir arsa satılığa çıkarılan caminin restore edilecei duyuruldu.
Bilindiği gibi Ardahan Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 28 Kasım 2014 tarihli kararına göre; Ardahan’ın Merkez Halilefendi Mahallesi’nde bulunan 409.50 metrekarelik arsanın tamamı, üzerindeki tek katlı kagir camiyle birlikte 52 bin 97 lira 50 kuruşa satılacak. 18 Nisan’da Basın İlan Kurumu tarafından yayımlanan ilana göre tarihi Müderris İbrahim Efendi Camisi’nin de bulunduğu arsa için ilk satış 29 Mayıs 2015’te Ardahan İcra Müdürlüğü Odası’nda gerçekleşmiş ve arsa ile cami Diyanet akfınca alınmıştı.

VALİ DENİZ CAMİDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Vali Ahmet Deniz, Halilefendi Mahallesinde bulunan ve uzun yılar samanlık olarak kullanılan tarihi Müderris İbrahim Efendi Camisinde incelemelerde bulundu.
İl Müftüsü Aytekin Yılmaz ile birlikte tarihi camide ve çevresinde incelemelerde bulunan Vali Deniz, camiyi yeniden ibadete açmak için çalışma başlattıklarını, bu anlamda caminin doğal yapısı korunarak restore edileceğini bildirdi.

**Buda İstanbul’un Mescidi Aksası!

İslam dünyası ile Hristiyanlar arasında hep tartışma konusu olan Mescidi Aksa’ya benzyen cami görenleri şaşırtıyor.
İstanbul’un Tuzla ilçesi sınırları içinde bulunan ve yapımı süren yeni caminin Mescide Aksa ya benzetilmeye çalışması dikkatlerden kaçmadı.

**ESOB ve Kent Konseyinden 

BELEDİYEYE TEŞEKKÜRLER..

Ardahan Belediyesi, yaklaşık 100 yıllık geçmişi bulunan Ardahan Köprüsü'nde düzenleme çalışması başlattı. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Kahya, düzenleme çalışmalarını takdirle karşıladıklarını anlattı.
"Bu çalışmayla 40 yıllık bir sorun çözülmüş oldu" diyen Kahya, "Bu köprü üzerinde giden su ve kanalizasyon boruları kaldırılmış. Bu tarihimiz için çok büyük bir hizmet oldu. Bu adeta yüz karasıydı. Bu nedenle tüm ekiplere teşekkür ederim " ifadelerini kullandı.
Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan da köprü üzerinde kanalizasyon borusunun geçtiğini ve bunun kötü bir görüntü oluşturduğunu söyledi.
Köprünün Ardahan için tarihi bir unsur olduğunu vurgulayan Taştan, "Boruların kaldırılmasıyla tarihi köprümüz ortaya çıkmış oldu. Bir değer araya çıkmış oldu. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ardahan adına Ardahan'ın tarihi adına güzel bir hizmet oldu" şeklinde konuştu.

**YENİ TOKİ’DE DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI..

Yeni TOKİ konutlarına Doğalgaz ulaştırılması amacıyla çalışmalar başlatıldı.
Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Köksoy: Yaptığı açıklamada, Doğalgazın hava kirliliğini tamamen ortadan kaldırdığını belirterek 500 konutluk TOKİ bölgesinde İlk Çalışmaların başlamasının ardından en kısa sürede TOKİ'de oturan Vatandaşlarımızın Doğalgaza 
 kavuşması için çaba sarfedeceğiz.

İlimizde yaygınlaşan Doğalgaz ile birlikte hava kirliliği ve çevre kirliliği azalacak, ekonomik yönden de daha ucuz yakıt sistemine kavuşmuş olacak diyen Başkan Köksoy: Ardahan'da Doğalgazın daha yaygın kulanılması için çalışıyoruz,dedi.

**YENİ TOKİ’DE ÇOCUK PARKI YAPIMI TAMAMLANDI..

Yeni **Başkan Karayolları ile Milli Eğtim Lojmanlarının Yanı Başında bulunan
CUMHURİYET PARKI DA BAKIM İSTİYOR

TOKİ’ye yapılan çocuk parkını gezen Başkan Köksoy: Yaptığı açıklamada,500 konutluk TOKİ bölgesinde 8 dönüm üzerinde yaptığımız projenin, İller Bankasından hibe alarak tamamlanmak üzere çalışmaları yerinde görmek için buradayız. Görüldüğü gibi bu bölgede yaklaşık yeni yapılan konutlarla birlikte 600 civarında konut var. 600 ailenin hastanenin yurtların böyle bir dinlenme ve çocuk bahçesi ihtiyacını karşılayacak bir yerdir. Bu anlamda projenin amacına ulaştığı görülüyor. Sadece elektrik direklerinin yapımı ve ufak tefek onarımlar kaldı. Ben burayı kullanan ve düzenli bir şekilde bakıp koruyan TOKİ konutlarında oturan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum zarar vermek isteyenlere de sağduyu talep ediyorum, dedi.

**KARAGÖL MAHALLESİNDE Kİ PARKI DA YAPIN..

TOKİ Konutlarının bulunduğu alanda ki çocuk parkını yenileyen Ardahan Belediyesinin Karayolları Şantiyesi ile Milli Eğitim Lojmanlarının bulunduğu alanda ki çocuk parkınıda yenilemesini isteyen mahalle sakinleri bugüne kadar bu yönde yaptıkları çağrıların karşılık bulmamasındna yakınarak, Belediye B aşkanı Faruk Köksoy Cumhuriyet Parkı olarak bilinen çocuk parkınıda yaptırmasını istemekteler.                         www.kuzeyanadolugazetesi.com

**Köksoy Ardahan Belediyeler birliğine ait projeler 10 gündür başladı..

Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Belediye Meclis üyeleri Belediyenin Entegre Hayvan pazarı, Atık su arıtma ve Çöp merkezi projelerini gezdiler. 
Meclis Üyeleriyle birlikte Belediye Proje alanlarından biri olan Çöp Merkezi Alanında açıklama yapan,
 
Başkan Köksoy: Burası Halil Efendi mahallesi ile Kartal Pınar Köyü arasındaki Şehrimize yaklaşık 3 Kilometrede olan Ramazan tabyasının eteğinde bulunan Çöp Merkezimiz. Şu anda burada düzenli çöp depolama merkezi inşasını başlattık. Yaklaşık (7)Yedi, Milyon TL’lik bir projedir. Burada 3 Lot halinde 3 Büyük çukur halinde Proje hazırlanacak. Bu çukurlar altı Meranla, KilliToprağın yer altına hiçbir şekilde su sızmadığı, biriken sularında arıtıldığı ve çöplerinde ayrıştırıldığı bir sistemdir.
 
Ardahan Belediyeler birliği olarak bu projeyi yürütüyoruz. Ardahan İl merkezindeki Belediyemiz, Hanak Damal Çıldır Göle ve aktarma istasyonuyla Posof. Ardahan Belediyeler birliğine ait bu proje, 10 gündür başladı.
 
Yönetici firmanın şantiyesi önündeyiz diyen Başkan Köksoy, Müteahhidimizin ve yüklenici firmamızın da makine parkının iyi olduğunu görüyoruz. Tabi biz planlı gelmedik bugün meclis üyelerimizle birlikte Ardahan Belediyesinin çalışmalarını gezelim diye çıktık. Yetkili teknik eleman mühendis ve firma sahibi burada olmadığı için onlarla da görüşemedik, İlerleyen zamanlarda biz sık sık denetimimizi yapacağız ve bu görüşmelerimizi sürdüreceğiz, Çöplerin ayrıştırılarak rapor alınması bu güzel coğrafya için çok önemli bir faaliyet ve projedir, İlimizin çok önemli Yaylaları, Dağları, Ormanları, Nehirleri ve Sulama Kanalları mevcuttur. Özellikle 1500’ü aşkın çiçekli bitkileriyle, bitki çeşitliliğiyle önemli bir potansiyele sahiptir.
 
Böyle bir yerde çöplerin rüzgârlara kapılarak her tarafta kirlilik oluşturması bizim için kabul edilemez bir durumdur. Bu projeyi yaklaşık 9 yıl önce 200 dönüm yer tahsisiyle başlattık, Projelerimizi bitirdik işe başlamış durumdayız. 95 Dönüm üzerinde bu proje şekillenecek diğer kalan yerde de Şehrimizin 10 Kilometre çapı ve çevresinde köylerimiz de dâhil hayvan gübrelerinden biyogaz inşa etmeyi planlıyoruz bununda fizibilite projesini bitirmiş durumdayız dedi.
 
Atık su İnşaat alnında Proje hakkında bilgi veren Başkan Köksoy; İlimiz merkezinde kanalizasyon şebekesi büyük bir kısmında bulunmamaktaydı. Şehrin 1/3’inde mevcut olan kanalizasyon atıkları Kura Nehrine deşarj edilmektedir. 2010 da Şehrimiz merkezinin ve mahallelerin kanalizasyon yapımına başlanılmış ve 2015 yılı sonunda bitirilecektir. Çalışmaların bitmesi ile ilimizin tamamında kanalizasyon hattı olacaktır. Şehrin tamamındaki kanalizasyon atıkları arıtmasız kura nehrine bırakılacağından, Hem çevreye hem de sudaki canlılara zarar verecektir. Bu sebeple deşarj noktasında arıtma projesine ihtiyaç duyulmuştur.

Senin ve tüm Babaların

BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN..

Baba rahmet baba merhamet, baba aş, baba ekmek babaya düşer, çile çekmek.Baba koruyucu.Baba kollayıcı.Baba dert, baba acı.Baba tüm dertlerin tek ilacı ...

Canımızdan çok sevdiğimiz Babamız..Başta senin ve tüm Babaların babalar gününü kutlarız.. Ara sıra seni kızdırsakda biliriz ki Sen bizi çok seversin...Bizde seni çok seviyoruz...Ellerinden öperiz...Çocukların...Mesaj için admin efendiden rica ettik...öpüyoruz...

**Babasız kalmak..

Yetim bir baba olarak babalar günü nasıl bir yazı yazacağımı düşünüp, bir taraftan da  internette sörf yaparken, daha dün yanımda olan babamın değerini anlamadığımı bir kez daha anlıyordum..
Ve babalar ile ilgili her yazıyı düğümlenen boğazım, nemlenen göz yaşlarım eşliğinde okudukça yazılanların tümünün bizlerin babamızla birlikte olduğu günlerin, o güzelim anların değerini ne kadar hoyratça harcadığımızı bir kez daha anladım..
Çünkü şu an baba da, hatta dede de olsam bir çocuk, bir yetim olarak hep babaya ihtiyaç duyduğumu anlıyordum, yaşadığım onca sorun ve sıkıntıyı aşmaya çalışırken..
Babasızlığın zorluğu ve sıkıntısı içinde ‘keşke şu an, şu sorunu aşmak için başvuracağım babam olsaydı’ dediğim o anlarda yaşadığım hisleri anlatamam..
Babasız kalanların beni daha iyi anlayacağı o anların hiç yaşanmasını istemediğim çocuklarında babasızlığı tadana kadar babanın, ananın değerini iyi bilmeleri ve her adımlarını ona göre atamaları gerektiğini de hatırlatmadan geçemeyeceğim..
Çünkü bugün babasız kalan biri olarak babasız kalmanın zorluklarını anlatmak için ele aldığım bu yazının bile çok zor, bir o kadar da hüzünlü olduğunu bilmelerini iste rim.
Evet, ‘dünya üzerime gelse umurum da değil, nasıl olsa babam var’ diyerek umursamadan geçirdiğimiz o güzelim babalı yıllar bittiğinde ancak anladığımız babasızlığı yaşamadan önce baba ile olan yılları en güzel şekilde yaşamak, onun değerini anlamak, onunla olan her anı en güzel, en saygılı şekilde geçirmek gerek.. Babasız kaldığınızda baba dememek için.. 

** VALİ DENİZ, OKUL İNŞAATLARINI DENETLEDİ..

Vali Ahmet Deniz, 24 derslikli İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu ile Rehberlik Araştırma Merkezi ve Spor Lisesi inşaatında incelemelerde bulundu.

Vali Deniz, inşaat çalışmalarını görmek ve incelemelerde bulunmak üzere Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ve kontrolörlerle birlikte Atatürk Mahallesi’nde yaptırılan 24 Derslikli İmam Hatip Lisesi ve Pansiyonu ile aynı bölgede yaptırılan Rehberlik Araştırma Merkezi inşaatı ve Halilefendi Mahallesinde yaptırılan Spor Lisesi inşaatlarını gezdi.

İnşaat çalışmalarını yakından izleyen Vali Deniz, çalışmaların titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yürütülmesi konusunda müteahhit firma yetkililerine talimat verdi. Vali Deniz ayrıca, kontrolörlerden de inşaatların her aşamasını izlemelerini ve sürekli denetimlerde bulunmalarını istedi.
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 14457 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI