Reklam
Bugun...


İMC'ci Muhtar Köyünün Sorunlarını En Aza İndirdi..
Ardahan'ın en büyük köylerinden olan Koyunpınar (Saskara) köyü muhtarı göreve geldiği günden bugüne yaptığı bir çok çalışmayı İMC usulü ile yapınca köyünün bir çok sorununa çare buldu. Saskara Köyü Muhtarı Hüseyin Suhpi Taşkıran'ın ortaya koyduğu icraatlarını kendi köylüsü olan Bayram Çağlayan'a anlattı. İşte başarılı muhtarın başarılı çalışmaları;

İMC'ci Muhtar Köyünün Sorunlarını En Aza İndirdi..

 

“Saskaralı Muhtar Hüseyin’in
2014-2018Yılları Arasında Yaptığı Tüm İcraatları”
 
Haber: Bayram Çağlayan
Dört yıldır görevi devraldığım muhtarlık sorumluluğumda,
yapımı 2013 de başlayan FADİME ANA CEMEVİ nin kullanıma hazır hale gelmesinde finansman ve imece usulü iş gücü sağlayarak açılışını yaptık.
1-Şavşat-Posof sınırından 45 km lik bir uzaklıktan köyümüze gelen su hattının kaynağının tel örgülü korumaya alınmasını sağladık.
suyun yetersiz olduğu için bir kaç yerden ek su bağlanması ve bize sorun yaşatabilecek vana,ayrım deposu ve kapitaj gibi unsurların kontrol edilip köy halkıyla birlikte aksaklıkları giderdik.
2-ağır kış şartları ve dolayısıyla kışın suların azalması dolayısıyla yaşanan su sorununu gidermek için Kırkpınar mahallesinde bulunan köyün en eski su kaynağını yeniden alternatif olarak hazır hale getirdik.
bu hususta elektrik tesisatı yeniden yapılması,motorun bakımı ve 1300 mt lik su hattını mart ayında döşeyip bunu da ‘DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE’ kadınlarımıza hediye ettik…
3-köyümüz mezarlığında daha önce yapılmış fakat zamanla yıkılan istinat duvarının tamirini köylü ile imece usulü yaptık.
4-yine mezarlığa köyümüz halkından yardımsever iki arkadaşımızın katkılarıyla iki adet çeşme yaptık.
5-köyümüz ilköğretim okuluna 1100 mt bir mesafeden kendi imkanlarımızla direk su hattı çektik,
ki;yaşanablecek aksilikler karşısında bu konuda enazetkilenen okul ve çocuklar olsun…
6-12 km lik ve bozuk olan yayla yolumuzu 2 aylık bir çalışma ile yeniden yaptırdık
7-yine yaylaya 4 km lik mesafeden bir su getirdik,yaylada tüm mahallelere eşit olabilecek şekilde 12 yere çeşme yaptık ve çeşmelerin herbirine birer ikişer hayvanların su içebilmesi için su yalağı koyduk…
8-köyümüz ile kireçhaneyi bağlayan yola tamamen kendi imkanlarımızla ve mahalle sakinleri ile birlikte beton atarak yolu kış aylarında bile kullanıma hazır hale getirdik…
9-yine köyümüz ile kantarköprü mevkisini bağlayan yaya yolunu stabilize şekilde yaptık,köy halkı orada bulunan tarım arazilerini daha rahat kullanabiliyor ve mahsulünü traktörle daha rahat getirebiliyor.
10-köyümüz kireçhane mahallesinin var olan su sorununu gidermek için,kırkpınar mahallesinden 1600 mt bir hat çekerek ve deposunu,işçiliğini yine mahalle sakinleri ile birlikte yaparak mahalleye bağımsız bir su getirdik
bunula birlikte hem köyün suyu artmış oldu hemde boşa akan kırkpınar mahallesindeki su bir işe yaramış oldu…
11-köydeki bazı evlerin su deposu ile aynı rakımda olmasından dolayı bu evlere su çıkmıyordu ve su hattının sürekli hava yapmasından dolayı oluşan aksaklığı gidermek için kalecik mahallesinde bulunan MALİK ŞENTÜRK ün evinin yanına bir tahliye hattı çektik ve bu sorun ortadan kalktı…
12-kış aylarında hayvanlarını dışarıda sulamak isteyen kişiler olabiliyor ve aşırı soğuktan dolayı derede akan çay don yapabiliyor,bunun için var olan çeşmeye herbiri 4 ton su alabilecek iki adet su yalağı koyduk…
13-kadastroda komşu üç köye yazılmış olan yaylanın keşfinin yapılmasını sağladık ve tekrar yaylanın kullanım hakkı köyümüze geçti.
14-köyde itiyacı olan 4 aileye kaymakamlık vasıtası ile ev yapılmasını sağladık.
tüm bunları yapabilmem için
bana,yaşadığım yere hizmet etme fırsatı veren tüm köy halkına şükranlarımı sunarım.
ve her zaman desteğini yanımda hissettiğim aza arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim…

**Ardahanlılar İstanbul'da 3. Kez Top Koşturacaklar.. 

*23/01/2018 Tarihli Haber

Serhat Ardahan Spor'un BAL Liginde temsil ettiği Ardahan'ı spor'da da İstanbul'da tanıtmak için Ardahan Dernekler Federasyonu 3. Futbol Turnuvasını düzenliyor. 

Ardahanlı gençlerin kaynaşmasını sağlamak, sportif ve kültürel faaliyetlere katmak için mücadele veren ARDAFED'in 'Ardahanlılar İstanbul'da Top Koşturuyor' sloganı ile bu yıl düzenleyeceği ''23 Şubat Futbol Turnuvası' na katılım çağrısı 'ARDAFED Futbol Komitesi' nce bir toplantı yapıldı.
**Formalar ARDAFED'den..
Sezgin Kaya, Nimet Çınar ve Hüseyin Kaya'nın üstlendiği ARDAFED Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz'ın başkanlık edeceği, ARDAFED Futbol Komisyonu kura çekilişinin yine ARDAFED tarafından organize edilecek olan 23 Şubat Kurtuluş Gecesinde gerçekleşmesine karar verdi.
Düzenlenecek olan turnuvada birinci olacak takıma 5, ikinciye 3, üçüncüye 2 bin lira ödül verilmesine karar veren ARDAFED Futbol Komisyonu turnuvaya katılacak olan takımların formalarını da karşılama kararı aldı.
Turnuvaya Başvurular için; Sezgin Kaya: 05324255764, Nimet Çınar: 05306064024 ve Hüseyin Kaya: 05399411923 nolu telefonların aranabileceğine dikkat çekilen toplantıda asıl amacın İstanbul'un resmi liglerinde top koşturacak olan bir Ardahan Spor Kulübünün kurulması için alt yapıyı oluşturmak olduğu belirtildi.
Kozmik Odasın da Kim Var?
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 
Evet soruyorum..
Ardahan valiliğinin kozmik odasında kim var?
Bana sorarsanız eğer her yeni vali geldiğinde başarılı olması için başta valilik kozmik odasında bulunanlar olmak üzere valilik çaycısına kadar valilik makamının etrafındakilerin hemen değiştirilmesi gerektiğine hep dikkat çektiğimi üzülerek hatırlatırım..
Çünkü 1992 Yılında yenden vilayet olan ve o günden bugüne gelip, giden valililerin görev ömürlerinin neden bir türlü iki yılı geçmediğinin birinci nedeninin, başta valilik kozmik odasının çalışanları olmak üzere valilik makamı etrafına bulunanlar yüzünden Ardahan'a heyecanla gelen her valinin kısa süre içinde gitmesine, hatta merkeze alınmasına neden olduğunu bir türlü anlatamamış bir gazeteciyim..
İşte en son örneği;
Benimde içinde bulunduğum bir çok gazeteci ve kişinin davet edilmediği ama yapılmasından büyük emeği olanların Yalanızçam Uğurlu Dağ Kayak Tesislerinin Ankara'da ki Tanıtım toplantısıdır..
Ve valilerle biz gazetecilerin bir araya geldiğinde valilik sitesinin başta fotoğrafları olmak üzere nasıl olup, sansüre uğradığını saysam sayfalar dolduracak onca hal ve hareket ve de tutum..
Ve bu durum önce vali ile gazetecileri bir birinden koparır, ardından kamuoyunu sonrada valinin Ardahan ile ilişkisini..
İşte en son durum dün Ankara'da yapılan kayak tesisi tanıtım toplantısıydı..
Kayak bilmeyenlerin kayak tesisini tanıttığı o toplantıda ben ve gözlerin aradığı kişilerin neden olmadığını anlamak için illa ki; benim mi yazmam, sorgulammamı gerekir?
Bilmem ama bunları, 'Valilerle, Kaymakamlarla, Belediye Başkanlarıyla, Vekillerler kötü olurum' düşüncesi ve korkusuyla yazacak, dile getirecek bir yiğit olmadığı gibi bunu sorgulayacak ne bir vali, ne de bir belediye başkanı, nede vekil olduğunu da bugüne kadar görmedik, duymadık..
Ama bunları doğruyu, kapalı kapılar ardında yaşananlar anlamak adına yazmak, söylemekte gerekir..
Çünkü;
Kendilerine göre bizleri davet etmeyerek, sözde bize ayar çekenler, bu yaptıkları ile önce vekillerle, başkanlarla, valilerle, kaymakamlarla gazetecilerin, ardından halkın onlarla kopmasına vesile olurlar..
Ve birilerinin bu tür ayak oyunları ile o kozmik odalarda cırtık attıkça, samimi idareciler ile toplumun önünde kapı oldukça vallahi ne Ardahan gelişir, ne de Ardahan'a bir şeyler katmak isteyenler mutlu olur..
Son bir şey daha..
Bir Milyonluk tanıtım bütçesini harcamak için adına basın, medya ve Ardahan'ın önemli etkenlerinden habersiz yapılan toplantı denen bu tür etkinlikleri düzenleyenlerin ne kadar Ardahan'ı, Ardahanlıları tanıdıklarını da sormak gerekir..
Birde 'ya bu durum niye yaşanıyor, neden şunlarda bura da değil, davet etmediniz mi?' diye soru sorma zahmetinde bulunmayanları da sorgulamak gerekmez mi?
Bundan da vazgeçip, o toplantıya hangi ulusal basın ve medya kuruluşunun yanı sıra başta Ardahanlı olan ve kayağı tüm Türkiye'ye anlatan Mecit Doğru'nun ailesi olmak üzere kayakla ilgili kurum ve kuruluşların davet edildiğini de merak etmek gerekmez mi?
Ve başta Ortadoğu olmak üzere ülke de ve dünyada yaşanan hızlı gündem arasında, 'nasıl olur Ardahan'ın adını, Avrupa destekli kayak tesisisin bölgeye yapılan en güzel yatırım olduğunu anlatacak çarpıcı ve ilginç bir tespit yapıldı?' ve hangi imkan kullanıldı ki; Ardahan'ı olduğu gibi Yalanızçam Kayak Tesislerini de yerelde ve ulusalda haber olarak değerlendirilmesi için ne gibi çarpıcı bir kaynak gösterilebildi?
Bu yazı yazılırken bir satırına rastlamadığım ama bugün, yarın valilik sitesinden kopyalanıp, alınıp, rutin bir haber olarak dağıtılacağından şüphenin olmadığı bu son durum bir kez daha gösterdi ki; Ankara gibi İstanbul TÜYAP'ta fos olacak daha önce ki onca tanıtım yada yatırım etkinlikler gibi..
Çünkü ev sahibi olan İstanbul'da ki Ardahanlılara, Ankara'da ki gibi 'Tüyap'a davetlisiniz' diye hala bir davetin gelmediği, aranmadığı bu yetmez gibi Ardahan standının yine Kars'ın olduğu gibi Kars ve Ağrı'nın standının gölgesinde kalacağını ve Ardahan'a çokta hayrı olmayan ama Ardahan adını kullanıp, milyonları kıytırıktan etkinlik ve çalışmalara harcayan SERKA denen kuruma devir edildiğini de öğrenmiş bulunuyoruz..
Çünkü, 'Peki Iğdır niye ayrı ve Kars ve Ardahan'dan uzak yere tek başına ayrı bir vilayet olduğunu his ettirmek için stand açtı?' diye sorulmayacağını biliyoruz..
Neyse vallahi ben görevimi yapmanın rahatlığı ile hem gazeteciliğimi hemde bütçesi olmayan ama elli kozmik odadan daha iyi Ardahan'ı tanıtan etkinlikler imza atan ARDAFED başkanlığını yapmaya, Ardahan'ın İstanbul başta olmak üzere tüm ülkeye tanıtmaya devam edeceğim.
Çünkü su gider, kum yani Ardahan'ınım kalır bilincindeyim..
Bu vicdanı rahatlık bana yeter, artar bile..

.**ARDA/FED'den 23 Şubat Futbol Turnuvası!..

ARDAHAN DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDAN 
FUTBOL TURNUVASI DÜZENLİYOR..
'Takımını Kur Gel, Ödüllü Kupayı Al'

*06/01/2016 Tarihli Haber

rdahan'ın vatan topraklarına katılışının yıl dönümü için hazırlıklarına devam eden İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu Ardahan'ın yeniden vatan topraklarına katılışının yıl dönümü hazırlıkları programına Dernekler Arası Halı Saha Futbol Turnuvasını da aldı.
Daha önce 'Yılın Ardahan Derneği' yarışmasını da başlatan ARDA/FED'in düzenlediği futbol turnuvasına, Ardahan Dernekler Federasyonuna üye olan derneklerin yanı sıra tüm Ardahan Dernekleri de katılabilecekler.

**Birinciye 2 Bin TL. Ödül ve Kupa!..

Bugünden itibaren başlayan ve başvuruların kabul edilmeye başlandığı, 'Ardahan Dernekler Federasyonu 23 Şubat Futbol Kupası' turnuvasına katılmak için 0532 267 80 15 (Fakir Yılmaz) yada 05324255764 (Turnuva Sorumlusu Sezgin Kaya) nolu telefonların aranabileceği belirtildi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Gazeteci Fakir Yılmaz Ardahanlıları bir araya getirmeye çalıştıkları İstanbul metropolünde bulunan derneklerin kaynaşıp, buluşması ve bu büyük kentte yan yana çalışmalarına rağmen Ardahanlı olduğunu bilmeyen ve de gün geçtikçe Ardahanlı olduğunu unutan yeni nesil Ardahanlı gençlerin bir birlerini tanımalarını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
ARDA/FED Başkanı Yılmaz bugünden itibaren başvuruların yapılabileceği halı saha futbol turnuvasında birinci gelen takıma 2 Bin TL: para ödülünün yanı sıra 1. Kupası, 2. ve 3. olan takımlara da Biner lira ödül ve madalya ereceklerini de belirtti.

**Kaya: İstanbul'un 2 yakasında da oynatacağız..

ARDA/FED Spor Sorumlusu Sezgin Kaya ise turnuva hakkında yaptığı açıklamada düzenledikleri 'ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU 23 ŞUBAT KUPASI' nı İstanbul'un iki yakasında organize ettikleri modern halı sahalarda gerçekleştireceklerini, turnuvaya katılanların saha, hakem ücretlerini oluşturulacak bütçeden ARD/FED'in ödeyeceğini belirtti.   

**FİNAL MAÇINI TFF HAKEMİ YÖNETECEK, 
KUPAYI ARDAHAN İDARECİLERİ VERECEK..
FİNAL ULUSAL TV'DE YAYINLANACAK..

Düzenlemiş oldukları, 'ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU 23 ŞUBAT KUPASI' final maçını, TFF Hakemi Doğu Yılmaz'ın yöneteceğini de belirten Sezgin Kaya turnuvada 1. elen akıma kupa ve ödüllerini de Ardahanlı idarecilerin vereceğini söyledi

**Son Başvuru: 1 Şubat..

Bugünden itibaren başlayan başvuruların 1 Şubat'a kadar Süreceğini belirten ARDA/FED Spor Sorumlusu Sezgin Kaya 1 Şubat'tan hemen sonra ilk maçı oynayacaklarını da sözlerine ekledi.

Turnuvaya katılmak için telefonlar: 0532 267 80 15 (Fakir Yılmaz) yada 05324255764 (Turnuva Sorumlusu Sezgin Kaya)

 
Kaynak: ARDAHAN FEDERASYONU

Editör: Ardahan Spor Haberleri

Bu haber 4459 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI