Reklam
Bugun...


İKİ POSOFLU HEMŞEHRİMİZE ÖNEMLİ GÖREV..
Posof'un Süngülü (Erile) köyünden olan İnegöl Belediye Meclis Üyesi Erdal Akkaya, Haziran ayı belediye meclis toplantısında Başkan vekili Ahmet Kara'nın vefatı dolayısıyla İnegöl Başkan vekili olarak seçilmiştir. Posof'un Al Köyü'nden olan bir başka hemşehrimiz Emre Dündar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayını Müdürü olmuştur. Haber/Kaynak: posof kültür

İKİ POSOFLU HEMŞEHRİMİZE ÖNEMLİ GÖREV..

ÖZEL İDARE KENDİ ÖZGÜCÜYLE İŞ BAŞINDA..
Ardahan Valiliği İl Özel İdaresi yaz mevsimin gelmesi ve iş sezonun başlamasıyla sezona fırtına gibi başladı. Vali Mustafa Masatlı’nın talimatı ve bizzat takibiyle kentin kırsalına yayılan ekip ve iş makineleriyle vatandaşlara hizmet veriliyor.
Ardahan Valiliği İl Özel idaresi tarafından hazırlanan çalışma programı kapsamında il merkezine bağlı köyler olmak üzere, ilçelere bağlı köy ve mahallelerde hummalı çalışmalar yürütülüyor. Gerek kamu hizmetleri, gerek projeler kapsamında yürütülen hizmetlerin yanı sıra çiftçilik yapan, üretim yapan ve diğer talepleri olan vatandaşların kanunlar ve kurallar çerçevesinde her türlü ihtiyaçları da Özel İdaresine bağlı ekipler tarafından ivedilikle ve düzenli bir şekilde yerine getiriliyor.
İl ve ilçe merkezine bağlı köylerde içme suyu ve hayvan içme suyu çalışması, depo yapım, bakım ve onarım çalışması, köy içi ve il ve ilçe bağlantı yollarının yapım ve onarım çalışması, köylere ait yayla yollarının yapımı çalışması, çoban evi ve su göletleri yapım ve onarım çalışması, köy içerisinde kilit parke yapımı ve talep edilmesi halinde vefat eden vatandaşlarımız için mezar kazıma gibi hizmetler Vali Mustafa Masatlı’nın talimatları ve Özel İdaresinden sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Kılıç’ın yakın takibiyle Özel idaresi ekiplerince titizlilikle ve başarılı şekilde yerine getiriliyor.

Kurumun asli görevi kapsamında Devletin Ardahan İl Özel İdaresine ayırdığı yıllık bütçeyle, kendi üretim tesislerinde üretilen ürünler ve makine-ekipman-personelin yoğun ve koordineli bir şekilde çalışması sonucu İl Özel idaresinden ihtiyacı ve talebi olan her köyün hizmet alması hedefleniyor.
Yaptığı çalışma ve verdiği hizmetlerde artık tamamen kendi iş gücünü, kendi makine-ekipmanını ve kendi kaynaklarını kullanamaya başlayan İl Özel idaresi, kilit parke, kutu menfez, bims, sıcak asfalt üretiminin yanı sıra, kum ocaklarında alt yapı malzeme temini, hafriyat, taş alımı gibi çalışmalarıyla ciddi tasarruflar sağlayarak daha fazla hizmeti vatandaşlara ulaştırıyor.Vali Kaymakamlarla Bir Araya Geldi..
Toplantıda Sağlık, Eğitim, Tarım, Hayvancılık ve Meraların korunması, Sosyal Hizmetler, AFAD acil yardım konuları, sosyal yardımlaşma konuları, genel bütçe yatırımları, il özel idare yatırımları, KÖYDES programı ve Kaymakamlıklarımızın yürüttüğü diğer projeler, başta olmak üzere çeşitli gündem maddeleri değerlendirildi.
Toplantıda, İl Sağlık Müdürlüğünün, Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı çalışamlar, yatan hastaların durumu, filyasyon çalışmaları, il dışından ilimize gelen vatandaşların 14 gün kuralına uymalarının takibi konuları ve diğer çalışmaları değerlendirildi.
Yaklaşan orta öğretim (LGS) ve yükseköğretim kurumları (YKS) sınavlarıyla ilgili olarak da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen faaliyetler ele alınarak, sınavların yapılacağı yerlerin belirlenmesi, dezenfekte edilmesi, görev alacak personelin belirlenmesi ve alınacak diğer tedbirlerin yanı sıra okulların bakım onarım çalışmaları ile Milli Eğitim Yatırımları değerlendirmesi yapıldı.
Tarım ve hayvancılık konularının da konuşulduğu toplantıda, meraların korunması başta olmak üzere, arıcılığın geliştirilmesi için yapılan eylem planı çerçevesinde yapımına başlanılacak olan “Arı Konağı projesi”, Arıcılık yapan vatandaşlarımıza ücretsiz Varroa aşısı dağıtımı yapılması, Kaz yetiştiriciliğinin artırılması için “Damızlık Kaz Çiftliği” projesinin yapım çalışmaları, ilimizde mera koruma kanununca göçerlerin kısıtlanması çalışmaları, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı atımlarının önlenmesi çalışmalarının yanı sıra, hayvancılık işletmelerini büyütmek isteyen vatandaşlarımıza TKDK proje desteği sağlanması ve Çıldır gölündeki su ürünlerinin korunması yönünde çalışmalar ve alınacak tedbirler konuşuldu.
Koronavirüs pandemisi sebebiyle evde bakım hizmeti verilen vatandaşlarımız ile hedef grubumuzda yer alan öksüz ve yetim çocuklarımızın takibi, Şehit ve Gazi yakınlarımızın ihtiyaç ve taleplerinin karşılanması, sosyal yardımlar anlamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın tespit edilmesi ve gereken yardımların koordineli bir şekilde ulaştırılması gibi hususlar toplantıda ele alındı.
İlimizde yaşanan sel ve fırtına afetlerine yönelik alınacak tedbirler ve yapılan çalışmaların da ele alındığı toplantıda, doğal afetlerden etkilenen vatandaşlarımızın belirmesi, gereken ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşanabilecek afetlere karşı önceden önlem alınması için vatandaşların meteoroloji birimi aracı ile bilgilendirilmesi ve yapılan diğer çalışmalar değerlendirildi.
Toplantıda SERKA, SOGEP, DAP VE TKDK kurumlarına sunulan projelerden de bahsedildi ve gerekli hazırlık çalışmalarının yapılması talimatlandırıldı.
Vali Mustafa Masatlı, gündem maddeleriyle ilgili konuların titizlikle takip edilmesi, pandemi sürecinde ilgili baklanlıkların aldığı karar ve talimatlar sorunsuz bir şekilde uygulanması, vatandaşa ulaştırılan hizmetlerin iyi koordine edilmesi yönünde Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve ilgili kurum müdürlerine talimatlarda bulundu.Valimiz ayrıca, pandemi sürecinde 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımıza yönelik Vefa Sosyal Destek Grubunca verilen hizmetlerin iyi yönetildiğini ve bugüne dek 12 binin üzerinde vatandaşımıza ulaşıldığını belirterek ekiplere ve ekip sorumlularına teşekkür etti.
Toplantıya Valimiz Mustafa Masatlı, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
Ulusalcı Yüzlerin Erken Seçim Tartışması..
 
İsminin başına Adaleti koyan AK Parti ve MHP'lilerin çoğunlukta olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından biri CHP'li,ikisi HDP'li milletvekilliklerinin  düşürüldüğü ülke, siyaseti bir kış hastalığı olan basit gripal bir olay olduğunu ısrarla belirttiğim ve ısınan havalarla birlikte erken seçim tartışmalarının eşliğinde siyasette de havalar iyiden iyiye ısınıyor..
Başkan Erdoğan'ın Soylu'lu mevcut bakanlar kurulunu değiştirerek yeni bir seçim hazırlığına start vereceği ve ondan önce Davutoğlu, Babacan ve Ardahan Milletvekili olduğunu unutup, iki dönem oy aldığı, milletvekili olduğu kentin sorunlarını, değil mecliste hiç bir yerde ağzına almayı bile gerek görmeyen Öztürk Yılmaz'ın kuracağı partilerin seçime girmesini zorlayacak hazırlıklar içinde olduğu yönündeki tartışmaların  olduğu şu günlerde erken bir seçim tartışması meşgul etmeye devam ediyor..
Bu tartışmaların amacının gerçek gündemi saklama mı yoksa bu yöndeki niyetin yansıması mı bilmem ama bir taraftan seçim habercisi olan hukümet ortağı Bahçeli'ye diğer taraftan Bakanlara öte taraftan Anketçilerin söyledikleri üzerinde yorum yaparak bu yönde yapılan tahmin ve tartışmalara katılanların sayısı da gün geçtikçe artıyor..
Aslında olaya bir de ters yönde bakmak ve erken seçimi hükümet mi, muhalefet mi yoksa içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kurtarmanın gerginliğini yaşayan toplum genelinde yaşanan mırıldanmaların estirdiği rüzgârın yarattığı atmosferden mi diye baktığımız da toplumunda bu yöndeki tartışmalara hayır demediğini, tam aksine anket şirketlerinin sorduğu sorulara verdiği cevaplardan daha iyi anlıyoruz.
Çünkü 20 yıldan fazladır aynı yüzleri görmekle, o yüzlerin de metal yorgunluğunun psikolojisi ile yeni bir seçimi ister gibi görünmekte ve 'Erken Seçim Olacak' tartışmalarına 'şimdilik evet' demezlerse de 'yok yapılmasın demedikleri de diğer bir gerçek olarak ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor.
Kısacası benim de kısadan katılmam gerektiğini düşündüğüm başkanlık sistemi ile iyiden iyiye devre dışı kaldığı söylenen meclis ve milletvekillerinin bu tartışmaların yani erken seçim tartışmalarının Coronadan dolayı yarısı boş geçen 2020 yılında olmazsa da 2021 yılının sonunda ya da 2022 yılının başlarına yerel yönetimlerin içinde olduğu topyekûn bir genel seçim yapılacak gibi..

Ha bu arada biri CHP'li, ikisi HDP'li toplam 3 milletvekilinin, milletvekilliklerinin düşürülmesinin ardında başta son yerel seçimlerde HDP'lilerden aldığı destekle başta İstanbul'da olmak üzere birçok yerde belediye başkanlığı kazanan CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 'solcuyum, adaleti, insan haklarını arıyorum' diyen sözde solcu medya ve gazetelerin olaya sadece CHP'li Enis Berberoğlu'dan bahsedip, aynı anda, aynı akıbete uğrayan HDP'li vekillerinin isimlerini ağızlarına  almamaları da bu ülkedeki sağın, muhafazakarların, milliyetçilerin olduğu gibi solun, solcuyum diyenlerin de ulusalcı yüzlerini göstermesi, 'erken seçim' tartışmalarından daha çok önemli ve acı bir durumdur..

 

ESKİ  HABERLERİMİZ İÇİN TIKlayın.. 

http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Posof Türkgözü'nden Gelip,

Çıldır Aktaş'ı Konuştular!..
arşiv haber 26/10/2015 tarihli haberler
Gürcistan'ın Samtskhe-Cavakheti Bölgesi Projeler Daire Başkanı Marina Gaçeçiladze başkanlığındaki kaymakamlar, ticaret başkanları ve iş adamlarından oluşan Gürci heyeti Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu tarafından Türkgözü Sınır Kapısında karşılandı.

Gürcistan Ticaret Heyeti Kaymakam Alibeyoğlu eşliğinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ardahan'a geçtiler. Heyet, ilk olarak Vali Sayın Ahmet Deniz'i makamında ziyaret etti.
Vali Deniz, yakın zamanda hizmete açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'nın bölgede ticaret ve turizmin gelişmesinde önemli rol oynayacağını da ifade ederek, söz konusu gümrük kapısının her iki ülkenin yanı sıra Orta Asya ve Kafkasya'ya da katkı sunacağını kaydetti.
Program kapsamında Gürcistan Ticaret Heyeti onuruna Yalnızçam Otel’de yemek verildi. Yemeğin ardından Ticaret ve Sanayi Odası Toplandı salonunda düzenlenen konferansta Türkiye ve Gürcistan temsilcilerinin yapmış olduğu konuşmaların ardından program sona erdi.

**Azerbaycan’a Aktaş Baypassı!..

ERMENİSTAN 4O KİLOMETRE YAKINLAŞTI..

Azerbaycan’ın bağımsızlığına kavuşmasının 24'üncü yıl dönümünün kutlandığı gün Gürcistan’a 3. Gümrük Kapısını açan Türkiye bu kapı  aracılığıyla Kars Doğu kaısının açılmasını istemeyen Azerbaycan’ın baypas ederek Gürcistan üzerinden Türkiye’ye 40 Kilo metre uzaklıkta ki Ermenistan’a ulaşacak.

**MÜDÜRLÜĞÜ OLMAYAN GÜMRÜK!..

Dün açılışı yapılan Aktaş kapısına gümrük müdürlüğü isteyen Ardahanlılar Gümrük Bakanından 100 Milyon Dolar İhracat yapın size müdürlükte açayım cevabını aldılar. 

 

Sözde Aktaş'ı Açtılar, Geçişe İzin Vermediler!
Başta gazetelerimiz olmak üzere yayın grubumuzun açılması için büyük mücadele verdiği Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilçesi Çıldır ilçesi sınırında bulunan ve Aktaş'a açılan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı Gümrük Kapısının açılışı gerçekleşti. Başta Çıldırlılar olmak üzere bir çok kişinin katılığı açılış ardından Gürcistan'a geçmek isteyenlere 'İnternet ve Telefon sıkıntısı gibi alt yapı yetersizliği öne sürülerek izin verilmedi.

Türkiye ile Gürcistan arasında 60 yıldır hayali kurulan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, Türk ve Gürcü bakanlar tarafından düzenlenen törenle açıldı. Açılış töreninde ilk olarak iki ülkenin milli marşları okundu. Türk ve Gürcü yetkililer ve iki ülke halkının katıldığı açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu,Ardahan Valisi Ahmet Deniz, TOBB Başkanı Rifat HisarcıklıoğluGürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri, Gürcistan ve Türkiye Büyükelçileri de katıldı.

TEMELİ 2 YIL ÖNCE ATILMIŞTI

Gümrük kapısının temelinin 2 yıl önce atıldığını belirten ve Ardahan'ın Türkiye için önemini anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kapı inşaatı sırasında Gürcistan'ın önemli derece işbirliği sergilediğini kaydetti.

"ARTIK ÇILDIR'DAN ÖTEYE YOL VAR"

Eskiden bu coğrafyanın dünyanın en zengin bir coğrafyası olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Bir yerde ticaret varsa para var, para varsa zenginlik var. 'Çıldır'dan öteye yol yok' derlerdi, artık Çıldır'dan öteye yol var, Orta Asya'ya uzanan büyük bir zenginlik yolu var diyeceğiz bundan sonra. Çıldır Aktaş kapısından çıkınca 3 saatlik mesafede tam 17 milyon nüfus, 100 milyar dolarlık bir ekonomi var.

"100 MİLYAR DOLARLIK KAPI"

Bölgenin iki ülke için önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu: "Bu kapı 100 milyar dolarlı ekonomiye açılan bir kapı. Çıldır Aktaş Gölünün bütün bu coğrafyanın buluşma yeri, turizm merkezi haline getireceğiz. Bakanlarımız burada, yolun ihalesi hızla tamamlandı, şimdi yolun bitirilmesine ihtiyaç var. Özellikle tünellerin bitmesine ihtiyaç var. İstanbul-Tiflis 330 kilometre kısalacak. Gümrük Bakanız eğer Gümrük Müdürlüğü için söz verirlerse Gürcistan ve Türkiye için büyük bir müjde olacak" dedi.

"TÜRKİYE SINIR ATLADI"

Yeni kapılar sayesinde dünya bankası lojistik endeksinde Türkiye'nin sınır atladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bütün bunlar devletimizin bütçesinden tek bir kuruş harcanmadan yapıldı. 'TOBB ne yapar?' diyenlere söylüyorum, TOBB işte bunları yapar" diye konuştu.

"KOLAY TİCARET BÜYÜK TÜRKİYE DİYE ÖNÜMÜZE HEDEF KOYDUK"

Gümrük idarelerinin önemli olduğunu belirten gümrük kapılarının ülkelerin aynası olduğunu söyleyen ve Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Küresel dünyada herkes üretiyor. Muazzam bir rekabet var. Rekabet üstünlüğünü elde edenler Pazar payını yükseltiyor, ürettiğini satabiliyor. Devletlerin en önemli işleri müteşebbisin önünü açmak, engelleri kaldırmak, gümrük işlemleri dolayısıyla zaman kaybını önlemek. Bizim hükümetlerimiz bu mantıkla çalıştı. İşte örneklerinden birisi kapıların modernizasyonu.

"GÜMRÜK HİZMETLERİ HIZLI VE GÜVENLİ OLACAK"

Ticaretin en kolay yapıldığı ülkenin Türkiye olacağını söyleyen Yazıcı: "Gümrük hizmetleri hızlı ve güvenli olacak. Modern çağda çok değişik yöntemler kullanılıyor. 'Kolay ticaret büyük Türkiye' diye önümüze hedef koyduk, Türkiye'yi ticaretin en kolay yapıldığı ülke halene getirmek oldu hedefimiz hükümetler olarak. Dünyada gümrük hizmetleri için nerede modern biz araç gereç üretilmişle o teknolojinin kazanımını sağladık" şeklinde konuştu.

"ARDAHAN'IN 60 YILLIK HAYALİ"

Tiflis ve Azerbaycan'a karayolu ile olan mesafenin kısalacağını, Sarp Kapısının yoğunluğunun bir kısmının Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısına yöneleceğini kaydedenArdahan Valisi Ahmet Deniz, "Bugün açacak olduğumuz gümrük kapısının ülkemiz ihracatının artışına önemli katkılar sunacaktır. İlimizde gerçekleştirilen çok önemli yatırımlarda olduğu gibi Ardahanımızın 60 yıllık hayalinin gerçekleşeceği Aktaş Gümrük Kapısının açılması için emeği geçenlere Ardahanlılar adına şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

"ANAHTAR ROL ÜSTLENİYOR"

Konuşmasına Ankara'da yaşanan terör saldırısında Türk halkına baş sağlığı dileyerek başlayan Gürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri, 2 sene önce Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısının temel atma törenine de katıldığını kaydederek, söz konusu gümrük kapısının bir anahtar rolü üstelendiğini söyledi.

"SINIRLAR AYIRIYOR AMA GÜMRÜKLER BİRLEŞTİRİYOR"

Bölgenin bir ticaret üssü olacağını ifade eden Gürcü Bakan Khaduri, "Sınırlar ayırıyor ama gümrükler birleştiriyor. Ticari ve ekonomik büyümeye ortaklaşa katkıda bulunmamızı gümrük kapılarını ortaklaşa yönetmemiz lazım. Güç birliktedir. Ortaklaşa birçok olumlu işleri gerçekleştireceğimizi, ekonominin büyümesine katkıda bulanacağımızı umut ediyorum. Çıldır-Aktaş kapısı çok önemli bir kapı haline gelecek" dedi.

"78 MİLYONUN HEPSİ ŞEHİT OLMAYA HAZIR"

Açılışı yapılan gümrük kapısının her iki ülkeye ve bölgeye hayırlı olmasını dileyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Dağlıca'da terör saldırısı sonrasında 3 askerin şehit olduğunu hatırlatarak, "Dağlıca bizim yüreğimizi dağlar ancak, 78 milyonun hepsi şehit olmaya hazır. Bir tek nefer kalana kadar bu mücadele devam edecek. Dağlıca'ya gidecek binlerce evladımız var" diye konuştu.

"AZERBAYCAN'A YOLUMUZ 200 KM KISALIYOR"

Hangi ülke dış ticarette söz sahibi ise dünyada başka alanlarda da söz sahibi olduğunu altını çizen Bakan Aşçı, "Hedeflerimize ulaşmak için dünyadaki en iyi örnekleri ülkemizi getirmeye çalışıyoruz. Gümrük sistemlerimizi basitleştirmeye çalışıyoruz, bunu yaparken asla güvenlikten taviz vermiyoruz. Etkin verim ve değer odaklı bir istem oluşturmak için insan odaklı yöntemi ortaya koyuyoruz. Çağın gerekleri ne ise bakanlık hizmetlerimize yansıtmaya çalışıyoruz. Bu kapımız bizim Gürcistan ile üçüncü kapımız. Buradan Azerbaycan'a yolumuz 200 kilometre kısalıyor."

"GÜMRÜK KAPILARI BİR ÜLKENİN AYNASIDIR"

TOBB'la yaptıkları işbirliklerine değinen Aşçı: "Bu kapı ile Rusya'ya erişim 130 kilometre daha kısalacak. Gümrük kapıları bir ülkenin aynasıdır. Biz TOBB ile yaptığımız işbirliği ile bütün kapılarımızı yenilemeye gayret ediyoruz" şeklinde konuştu.

"GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ KURMAK İÇİN SİZDEN BAZI ŞEYLER İSTİYORUM"

Türkiye'nin 2002 yılından bugüne kadar yaşadığı ekonomik büyümeye yönelik rakamlar veren Bakan Aşçı, kendisinden Ardahan'a gümrük müdürlüğü kurulması talebine de değinerek, "Ardahan benden gümrük istiyor, bende Ardahan'da bazı şeyler istiyorum. Bizim gümrük müdürlüğü kurmak için bir sınırlamamız yok. Bunu kurmak için sizin ithal edilecek malınız olması lazım. Yeter ki siz bunu yapın. Siz yarın 100 milyon dolarlıkihracat yapıyorsanız biz yarın kuruyoruz gümrük müdürlüğünü" ifadelerini kullandı.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: posof haberleri

Bu haber 8790 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI