Reklam
Bugun...


İfaiye Gecikince GEÇ Köyü Yandı!
ARDAHAN'I DOLU VE YANGIN VURDU!.. Alınan bilgiye göre, elektrik kaçağının sebep olduğu yangın evin üst katında çıktı. Ev sahibi Murat Altuntaş dumanların çıkmasını fark ederek itfaiyeyi aradı. Alevler büyümeden ev halkı dışarı çıkarıldı. Yangın komşular ve itfaiye yardımı ile kısa sürede söndürüldü.

İfaiye Gecikince GEÇ Köyü Yandı!

**DOLU YAMAN VURDU!..

Ardahan'da, etkili olan dolu kentin büyük bölümünü beyaz örtüyle kaplarken, yüksek kesimlerde de kar görüntüsü oluşturdu.

 

TARIM ARAZİLERİNE ZARAR VERDİ

Kentte, öğleden sonra başlayan yağmur, yüksek kesimlerde yerini doluya bıraktı. Yaklaşık 30 dakika süreyle etkili olan şiddetli yağmur ve dolu, kentin büyük bölümünü beyaza bürüdü. Sokaktakilerin hazırlıksız yakalandığı fındık büyüklüğündeki dolu, yüksek kesimlerde kar görüntüsü ortaya çıkardı. Merkez Gürçayır Mahallesi'nde etkili olan dolu bahçelere ve ekili arazilere de zarar verdi. Kent sakinlerinin bir çoğu Eylül ayıyla birlikte havaların soğuduğunu söyledi.

Belediye Başkanın Acı Günü!..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir'in acı günü.
Amcasının eşini kayıp eden Ardahan Belediye Başkanı Demir'in amcasını eşi Zohre Demir hayata göz yumdu. Demiir'in Hanak (Orağaz) Çayağzı köyünde ikindi namazı ardından toprağa verileceği öğrenildi. Öte yandan Ardahanlı olan İstanbul Sarıyer'de oturan ailesi ile kalan  Ahmet Rıfat Vural'ın akrabası genç gelin 20 aylık bebeğini geride bırakıp, vefat etti. Ardahan/Çıldırlı genç gelinin Sarıyer'de toprağa verileceği öğrenildi.

Çıldırlı genç gelin yaşadığı rahatsızlığ daha fazla dayanamadı..

Kars'ta otomobil dereye uçtu: 2 yaralı

Kars'ta otomobil yoldan çıkarak dereye uçtu.

Kars'ta otomobil yoldan çıkarak dereye uçtu. Dereye uçan otomobilden çıkan sürücü, eşini sıkıştığı yerden çıkaramayınca otomobilin üzerinde oturarak çaresizce yardım bekledi. Araçta sıkışan yaralı kadının ise sıkıştığı yerden itfaiye ekipleri kurtardı.

Kaza, Kars-Ardahan karayolu Susuz İncilipınar Köyü mevkinde meydana geldi. Ardahan'dan Kars istikametine seyir halindeki 35 KC 669 plakalı S.Y. yönetimindeki otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle yoldan çıkarak dereye uçtu. Kazada otomobilde bulunan S.Y. ile ismi öğrenilemeyen eşi yaralandı. Otomobilden kendi imkanlarıyla dışarıya çıkan S.Y., yan yatan otomobilin üzerine oturarak dakikalarca yardım bekledi. Araçta sıkışan ve ağır yaralanan eşine bir türlü yardım edemeyen S.Y.'yi bir süre sonra yolu kullanan sürücüler fark etti.

Durum jandarma, itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirildi. Olay yerine gelen jandarma ekipler, önce sürücü S.Y.'yi dereden çıkararak ambulansa taşıdı. Ardından araçta sıkışan kadına Kars Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale ederek sıkıştığı yerden çıkardı. Sıkıştığı yerden çıkarılan yaralı kadın, daha sonra sedyeye alınarak ambulansa taşındı.

Ambulansa alınan yaralılara ilk müdahale ambulansta yapıldı. Yaralılar daha sonra Harakani Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede tedavi altına alınan yaralılardan S.Y.'nin durumunun iyi olduğu, otomobilde yolcu olarak bulunan kadının ise bilincinin açık olmadığı ve durumun ağır olduğu öğrenildi.

Öte yandan kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

AK Parti’nin Adayı Yusuf Demirci mi?

AK Parti’nin Adayı Yusuf Demirci mi?
GAZETECİ'den en son yorumlar..

Krizin altın da Hakan Fidan Var..

*22/03/2015 Tarihli Yorumlar

İki ay on gün kalan genel seçimler öncesi bir hayli hareketli olan Ankara’ya 10 gün için de ikinci kez gelirken dikkatimi çeken ilk şey 06 plakalı başkentte benim 75 lakalı aracım gibi bir çok yabancı plakalı aracın çoğunluğu oldu..
81 Vilayetin  hemen hepsinin plakalarını görmenin mümkün olduğu şu günler de Ankara otelleri de siyasilerin çokluğundan dolayı adeta tıka basa dolu..
Sabah partilerin genel merkezlerinin , akşamları otel lobilerinde siyasetin geleceğini belirleyecek olan aday adayları bol bol sohbetlerine de rastladık..
Başta Ardahan'ın olmak üzere 81 Vilayetin yeni milletvekili adaylarını belirleyecek olan partilerin başında gelen AK Partinin gece gündüz çalıştığını, CHP’nin iste resmi bir daire gibi akşam saatlerinin hemen ardından boşaltılıp, lambalarının söndürüldüğünü görürken AK Parti’de yeni bir gelişme duyuyoruz..
Ki bu gelişme ilginç olduğu kadar net olmayan bir gelişme olsa da gözardı edilmeyecek bir konu olarak değerlendirip, araştırmaya başladık..
Çünkü AK Parti’nin mevcut aday adayların dışında şu an İl Başkanı Yusuf Demirci’yi de değerlendirmeye aldığı ve milletvekili adaylığı için gerekli başvuru dosyasını hazırlayıp, Ankara'ya getirmesini istendiği yönün de bir bilgi alıyorduk.
Olur mu, olmaz mı diye bakarken aynı isimin yatakta uyurken il başkanı edildiğini de hatırlıyorduk..

Gündemi Kim Belirliyor..

Öcalan’ın 10 Maddelik çağrısı ve İzleme Heyetinin oluşturulması gerektiğini belirtmesiyle başlayan Başkan Erdoğan’ın hükumete ve HDP’ye yüklenmesiyle devam eden sonra da Arınç ile Gökçek’i karşı karşıya getiren gelişmeler ile kafası karışan ülkenin merak ettiği diğer bir şey de bu ülkenin gündemini kim belirliyor sorusudur..
Çünkü Başbakanın yaşananlardan, yaşanacaklardan habersiz olduğunu son açıklamasında görülürken, bu ülkenin gerçek gündemini belirleyenlerin başkaları olduğunu da anlamıyor değildik..
Evet Öcalan’ın10 Maddelik çağrısı ve Dolmabahçe’de ki İzleme Heyetinin ilanı ardından başlayan ve bir an da AK Partinin gerilmesine kadar gelen tartışmaların altında yatan bu ülkenin gündemini oluşturanların bir kişi değil, iki kişi olduğunu ortaya koyuyordu..
Ve bu iki kişinin biri Başkan Recep Tayyip Erdoğan, diğeri ise Öcalan’dır..
Ve her ikisinden önce de ‘Ne sorunu kardeşim’  denen Kürt Sorunudur..
Bu ülkenin gerçek ve en önemli sorunlarından bir olan Kürt Sorununun bir çok hükumeti olduğu gibi AK Partiyi de sallamaya başlamış, öncül artçılarla sarsmıştır..
Çünkü bu sorun bir çoklarından daha ağır, hükumetlerin geleceğini belirleyen bir gündemdir..

**Birilerine Dur denmelidir..

Birilerinin şu günlerde Ardahan ve Kars siyasetine rol biçmeye çalıştığı bir sırada yerel dinamikleri görmezlikten gelen partilerin genel merkezlerinin bölge de geniş çaplı ve çok gizli bir araştırma yapmasından büyük bir fayda olacaktır..
Çünkü yoksulluğun diz boyu olduğu, göçün hala hızla devam ettiği Ardahan ve Kars’ta siyaset yapanların adeta dibe vurduğu ve halka rağmen birilerinin bölge üzerine siyasetten erk olma isteğine kurban edildiği görülecektir..
Güneydoğu da aşiretlerin, Doğu’da ise ailelerin üzerilerinde hüküm kurduğu halkın birilerinin siyasi egolarına kurban edildiğinin en son örneği bölge de sıfıra inmiş siyasilerin yeniden aday gösterilme çapaların da görmek mümkün.
İşte en son olarak Kars’ta CHP’nin gösterdiği adaylar..
İşte Zeki Naci Tahran ile Kars’ta seçimi kazanacağını sanan CHP’yi yanıltanlar..
Evet başta CHP Genel Merkezi olmak üzere diğer tüm partilerin bölgede aday gösterecekleri adayları tespitten önce Kars’ın Digor ilçesinin en dip köyünde, Ardahan’ın en uzak köyünde ki memet efendiye soracağı gerekli isimleri Ankara ve İstanbul’da ki kafa kol ilişkilere kurban etmesi, ne böl geye, ne halka, nede partilere bir fayda getirmeyeceği görülmelidir. Yani birilerine dur denilmelidir..
Aksine partiler gibi bölge, halkta kayıp edecektir.
Örneği mi yıllardır yoksul kalıp, göçle boşalan bölgedir..

**Öküz Öldü mü?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yok’ diyerek frenlediği barış süreci tartışması dün Arınç ile Gökçek arasında yaşanan krizle devam etti..

Gerçi dün sabah saatlerin de muhtarlara hitap ederken, tavrını daha da sertleştiren başkan Erdoğan herkesi şaşırtmaya devam ediyordu.
Çünkü perde arkasında ne olduysa olmuş, başkan hükümete çok kızmıştı..
Tam bunu tartışmaya başlayan kamuoyu İ. Melih Gökçek’in twitleri ile şok oluyordu..
Gökçek’in beklenmedik bir üslupla yüklendiği Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın akşam saatlerinde Gökçeği kucağa bindiren o sert açıklamasıya zaten toz duman olmuş ortalık iyiden iyiye karışmış, herkes ne oluyor demeye başladı..
Kiminin hükümet çatırdıyor, kiminin üç dönem şartına takılıp, Arınç’ın gider ayak 'bana kalmadı, size de kalmasın' dediğini, kimin ise Öcalan’ın bu ülkenin gündemini belirleyen gerçek aktör olduğunu belirttiği dün bu yaşananlar ardından en çok sorulan soru, ‘Öküz öldü mü?’ sorusuydu..
Çünkü ortaklığın bittiğini gösteren bu gelişmelerin seçime doğru giden AKP’yi 17 Aralıkta ki dalgadan daha ağır bir dalgaya çarpmış, tsunamiye çevirmişti..

**Orhan Atalay Çıkmazdı..

AK Parti’nin Haziran’da yapılacak olan Genel Seçimlerin de 'kimleri aday edelim?' sorusuna cevap aradığı ve bu sorusuna STK’lardan da cevap almak istediği şu günlerde tüm ülke de olduğu gibi Ardahan’da da stk’lara davetiye çıkarıldığını biliyoruz..
Aslında davetiye değil, seçimden seçim hatırlanan STK’lara emir edercesine yapılan bu formalite davete ilk karşı çıkan biri olarak ‘sandık açılırsa gideriz’ haberini yapmış ve bu haberimiz üzerine bir çok dernekte ‘Evet, haklı bir çıkış ve bizde sanık açılmazsa sandığa gitmiyoruz’ denmiştir..
Benim de başında bulunduğum Ardahan Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere Ardahan’da ki önemli stk’ların ‘Sandık açılmazsa, bizde gitmeyiz’ diyerek gitmeyecekleri bu demokrasi oyunu oynansaydı bile mevcut milletvekili Orhan Atalay o sandıkta da çıkmazdı..
Çıkmazdı diyorum, çünkü 4 yıldır bir derneğin kapısına gitmeyen, merdivenini çıkmayan bu adam toplumun büyük kesiminin temsilcileri olan STK’ları kullanacağı oyların hiç birini alamazdı ve o sandıkta çıkmazdı..
'Bundan nasıl emin olursun?' diyenleriniz olacaktır, ama inanın bunu soranlar bile Orhan Atalay’ın yeniden Ardahan Milletvekili olmasını istemeyenlerin başında bu soruyu bana soranlar gelecekti.. Çünkü onlarda Ardahan’da Atalay’ın vekilliğinden memnun değiller, ona da iyi biliyorum..

**KRİZİN ALTIN DA FİDAN VAR..

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke gündemini sarsan, ‘Kürt sorunu yok, Kürt vatandaşlarının sorunu var. İzleme heyeti nereden çıktı. Dolmabahçe görüşmesi çok tehlikeli bir görüşmedir’ açıklamalarıyla şok olan kamuoyu Başkan’ın bu çıkışının ne anlama geldiğini sorup, sorgulayıp, anlamaya çalışıyor..
Başkan’ın bu çıkışının altında ne olduğunu merak edenlerden biri de benim..
Ama benim bu yönde bir tahminim var desem bana gülmeyin ve ‘Gerçekten olabilir’ deyin..
Efendim Başkanın bu çıkışı yani hükumete bile fırça atmasının altın da ne var biliyor musunuz?
MİT Müsteşarı Hakan Fidan Var..
Çünkü Hakan Fidan’ın milletvekili olmasını isteyen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu boşa çıkaran Başkan’a kızan başbakan ve hükümet karşı atağa geçerek yeniden MİT’in başına gelen ve Kandil ile Devlet arasında ki barış görüşmelerini yürüten Fidan’ı aradan çıkardı..
Evet, başkan ile hükumet arasında bu kriz var.
Ve kamuoyuna açıklanamayan asıl meselede budur..
Üsti kapalı yaşanan iç çatışma da budur..
Yani Hakan Fidan’ın milletvekilliğini geri çeken Başkan’a hükümet karşı hamle ile Hakan Fidan’ı devre dışı etti.
Başkan’da, 'elemi bende ortamı gererim' dedi ve yaptı..

**HDP Damallı Alacak mı?

Ardahan’ın aday adaylarının belirlenmeye çalışıldığı şu günler de HDP’den Milletvekili Aday Aday olmak için bir çok siyasinin adeta sıraya girdiğini de görmekteyiz..

Geçen seçimlere nazaran bu seçimlerde 9 Aday Adayın yarıştığı HDP Ardahan’da bu aday adayların için de bir de Alevi aday adayın olması bana göre çok önemlidir..
Ki bu aday adayın birileri gibi elesine değil, samimi bir duruş ve de istekle HDP’den Milletvekili Adayı olduğuna da şahit oluyoruz.
Göleli Hafız ve İşadamı Ertan Hamitoğulları, Hoçvanlı İşadamı Mahir Sural, eski köy muhtarı Osman Genç’in yanı sıra Damallı İşadamı Güner Kökat gibi bir çok isimin milletvekilliği için başvurduğu HDP’nin bu seçim de hem kuzey kazalarından, hem de Alevilerden oy almasının yolunun liste bir ile liste iki dengesini çok iyi kurması gerektiğini, bunun için de şu an 9 kişi olan aday adayların büyük bir fırsat olduğunu belirtmden geçmeyeceğim..
Tarihin de ilk kez bu kadar Alevilere yaklaşan, Alevilerin bir o kadar yanında yer aldığı HDP’nin bunu çok iyi değerlendirip, fırsata çevirmesi halinde Ardahan, Hoçvan e Göle’de aldığı oylara Damal, Hanak ve Göle’de ki aday alevi oylarını da kendi hanesine eklemek için ele geçirdiği fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesi ve birilerinin üzerinde değil geneli değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum..

Üzüldüm, Güldüm..

Dün, il dışın da olduğum için katılamadığım bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay açıklamasında, basından dertli olduğunu da dile getirip, 'bazı yerel gazetelerin yapılanları görmemezlikten gelip, olumsuzlukları ise abarttıklarını vurgulamış ve eklemiş, ‘Menfaat beklentisi içinde olan bazı gazeteciler, kişisel çıkarlarının olmaması durumunda hemen karalama kampanyasına başlıyor.' demiş.
Tüm eleştirilerimize karşın adını her yazdığımız da prof. unvanını elinden almayıp, emeğiyle hak ettiğine inandığım bu diplomasına saygı gösteren gazetecilerin başından geldiğim için ve Ardahan adına beklediğimiz hizmetleri alamadığımızdan dolayı kendisini en çok eleştiren bir gazeteci olarak üzerime aldığım bu açıklamasını Ankara’dan İstanbul’a dönerken okuyunca hem üzüldüm, hem de güldüm..
Üzüldüm,.. Çünkü gazeteci geçinenler, ‘Siz bu lafı kime di yorsun?’ diye bir soru soramadıkları gibi ya bunu kendile rine dediği için yüzleri kızarıp, kabul ettikleri yada bu yönde açıkları vardı da sormamışlar..
Güldüm.. Çünkü Atalay ile değil menfaat, Ardahan’ın sorunları ile ilgili normal bir görüşmem bile olmamış..
Çünkü seçmenin olduğu gibi benim telime de çıkmamıştır.. Birde bizi doğrulayan olumsuzlukları kabul edip, yapamadığı hizmetleri birazcık(!) abarttığımızı kabulüne güldüm..

**CHP’nin Yeni Yönetimi..

Kimin milletvekili adayı olacağı tartışılan CHP Ardahan’da sessizce yürütülen diğer bir operasyonda geçtiğimiz günlerde görevden çekilen eski yönetimin yerine gelen Sırrı Atalay Cantürk’ün İl Örgütü Listesidir..

Bu listede, yani CHP’nin yen yönetimin de kimlerin olacağını merak eden Ardahan kamuoyunun bu listenin Sırrı Atalay Cantürk’ün mü, yoksa Ensar Öğüt’ün mü, belki de eski il başkanlarından Yalçın Taştan’ın veya benim mi diye sorar..
Buna neden ise 15 gündür 20 kişisinin adını bir kağıda yazıp, Ankara’ya CHP Genel Merkezine götüreyemeyen bir İl Başkanı ne kadar başarılı olur bilmem ama bana soracak olursanız biraz irade zayıflığı, biraz korkak, azda çekingen bir İl Başkanı olacak, ‘Kimsenin adamı olmamak i,in çabalarken, şaşırıp, birilerinin adamı olacak’ denilen Sırrı Atalay Cantürk..
Ben hala şans eriyorum ve Sırrı Atalay Cantürk’ün diğerlerinden daha iyi bir il başkanı olacağına inananlardanım..
Ve bu şansı en iyi şekilde kullanıp, önümüzde ki genel seçimlerde Faruk Köksoy gibi milletvekili olma hayallerini kuruyor diyorum..

**MHP Ardahan Milletvekili..

AK Parti, CHP başta olmak üzere BDP’nin, hatta DSP’nin aday adaylarının kimler olacağının merak edildiği şu günlerde Ardahan’da 5 bin oy tabanı MHP’de milletvekili olmak için şimdiye kadar iki, üç aday adayın baş vurduğunu biliyor muydunuz?

Evet, HDP’nin %10 Seçim barajını Ardahan'ın iki milletvekillinden birini alıp geçme hesapları yaptığı bir sırada MHP’de milletvekili olmak için şimdiye kadar 2 Milletvekili aday adayının başvuruda bulunması dikkat çekici değil mi?
Çünkü MHP’nin Ardahan’da seçimi kazanamayacağını sanan ve bu nedenle ya AKP’ye yada CHP’ye oy vereceği tahmin edilen Ardahan’da. MHP'liyim diyenin, ‘Hayır HDP’nin kazanacağım dediği yerde MHP’de seçimi alabilir’ demesi gerekir..
Alır mı?
Bir bakalım..
İki as aday, Çıldır ve Posof’ta 7 bin oy, Hanak’ta 4, Damal’da 500, Ardahan Merkez de 4, Göle’de bin..
Ne etti? AK Parti mevcut adayla, CHP hacı Öğüt ile, HDP Göle’de 8 binle, birde Saffet Kaya bağımsız derse aşağı inecek olan vekil seçilme  oranı ile MHP’de bir vekil alamaz mı?

Bence samimice asılırsa olmayacak olur..

fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535 418 32 58
Kaynak: Kdag

Editör: kuzeyanadolugazetesi

Bu haber 6595 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI