Bugun...


CHP'den ses çıktı, HDP suskun!
Ankara Ardahan Dernekler Federasyonunun ağaç ekme kampanyasının da içinde olduğu birçok etkinliği iptal eden Ardahan Valiliğinin 'Operasyon var' diyerek sosyal etkinliklerin yasaklanmasına ya da ertelenmesine neden olduğu yasakların tartışıldığı Ardahan'da başta ATSO olmak üzere ESOB ve diğer stk'lar olmak üzere siyasilerin sessizliği dikkat çekerken CHP'den ses çıktı.

CHP'den ses çıktı, HDP suskun!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Bu haber aşağıda ki linki kopyalayarak izleyebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=x_54lQa4WaQ&ab_channel=ArdahanTV

Düzenlenen festivallerin Ardahan ekonomisine can suyu olduğunu vurgulayarak, yasak kararını kınayan Başkan Yalçın Taştan şunları söyledi;
“Hemşerilerimizin geldiği Ardahan’ın ekonomisine ciddi katkıları olan festivallerimiz oluyordu. Bilindiği gibi iki yıldır pandemiden dolayı festivaller yapılamadı. Bu yıl belediye başkanlarımız, derneklerimiz festivalleri yeniden organize ettiler. Ama nedense Ardahan Valiliği ilginç bir tarih belirleyerek 22 Haziran ve 06 Temmuz tarihleri arasında festival yapılamayacaktır kararı aldı. İnsanlar bir araya gelemeyecek, konserler veremeyecek, kültürel faaliyetlerde bulunamayacak.

24 Haziran'da Ardahan’ın önemli bir değeri olan Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri vardı. Hanak Festivalimiz, Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri vardı. Ayrıca bu etkinliklerin yanı sıra Belediye Başkanımız Faruk Demir’in çabalarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ardahan’da otogar yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla, otogarın açılışı 01-06 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanıyordu. Hanak Ümit Kaftancıoğlu’nu Anma ve Hanak Festivali ile ilgilide İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gelecekti ve Ümit Kaftancıoğlu’nun hayatını anlatan panelde konuşacaktı. Bu iki ismin Ardahan’a gelmesini engellemek için alınan bir karardır. Ayrıca Hoçvan'da bir festival vardı, onu da engellediler. Bu etkinliklerimize binlerce hemşerimiz geliyordu ve Ardahan’da ekonomik canlanma oluyordu. Alınan karar ile bu zor şartlarda esnafımızı bile sıkıntıya soktular. Köylülerimiz gelen gurbetçilere peynirini, yağını satıyordu onu da engellediler. Alınan bu kararı kınıyoruz. Ardahan ilimiz herkesin övündüğü gibi güvenlik açısından belki Türkiye’de örnek gösterilecek bir ildir. Uzun yıllardır en küçük bir olay bile yaşanmamıştır. Bu kararı kınıyoruz ve bu karardan hemen geri dönülmesi gerekiyor” dedi.
Öte yandan başta HDP olmak üzere diğer siyasi partiler ve stklardan hala  ses yok.

HOÇVAN'A, DAMAL'A, HANAK'A VE
DURSUN AKÇAM'A YASAK VAR!..
ARÜ 1 GÜNLE KURTARDI!!..
arşiv haber 17/06/2022 tarihi haber
MEMLEKETİN SAHİPLERİ SUS/PUS!.. Bölgede operasyonlar var denerek yapılacak etkinliklere getirilen yasaklar yüzünden 1 Temmuz'dan itibaren başlaması beklenen Hoçvan Yayla Şenliği, Damal Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde, Hanak Ümit Kaftancıoğlu Etkinliği ve Dursun Akçam Sanat Günleri iptal edilirken il genelinde getirildiği belirtilen 15 günlük yasağa Ardahan Üniversitesinin takılmadığı dikkat çekerken 30 Bin insanın gelmesi beklenen Ardahan'da getirilen yasak karşında sus/pus olanlara tepki var.

Hiç bir etkinliğe izin verilmeyeceğini belirten Ardahan Valiliğinin 15 Günlük yasağına karşın Ardahan Üniversitesi hem de açık alanda bir etkinlikle yani yasağın başladığı gün 1 Temmuz'da hem de valiliğin hemen yanı başında bulunan Şehir Stadyumunda öğrencilerle birlikte Mezuniyet Türeni gerçekleştirecek.

SUSTULAR!..

Öte yandan Ardahan Belediyesinin bilboardlara astığı ilanlarla 'Ardahan'a Gelmeyin' diyerek zaten kimsenin gelmediği Ardahan'a getirilen son yasak tartışma konusu oldu.
Çünkü pandemiden sonra memleketlerine gitmek isteyenlerin kendilerini programladıkları yaz etkinliklerinin iptaline neden olan Valiliğin "operasyon var" diyerek yaptığı açıklama ardından adeta şoka girmiş olan festival, şenlik ve etkinlik yapacaklarını ilan eden sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Ardahan'daki yerel ve genel siyasiler, sivil toplum örgütleri sessizliğe büründüler.

TOPLANDIK AMA BİR ŞEY DİYEMEDİK!..

Ardahan Valiliğinin aldığı 15 günlük yasak kararı ardından daha önce yapılacağı açıklanan Hoçvan Yayla şenliği, Damal Atatürk'ün izinde ve gölgesinde adlı festival, Hanak Ümit Kaftancıoğlu etkinliği ile Dursun Akçam şenliği iptal olurken bu etkinlik ve şenlikleri yapacaklarını belirten HOÇFED, Hanak ve Damal belediyelerinin yanı sıra Dursun Akçam vakfının suskunluğu dikkatlerden kaçmadı.

Bu etkinliklerle bölgeye geleceği söylenen ve bölge esnafına katkı sunması beklenen yaklaşık 30.000 insanın büyük bölümünün Ardahan'a gelmekten vazgeçmesi ardından bölge ekonomisinin olumsuz yönde etkileneceği belirtilirken esnaf temsilcileri Ardahan Ticaret ve sanayi Odası, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar odalar Birliği, Ardahan Şoförler Odası, Ardahan Esnaf Sanatkarlar Odası, Ardahan Damızlık yetiştirme birliği, Ardahan Ziraat Odası ve Ardahan Arıcılar Birliğinin yanında Ardahan Belediyesi ile diğer STK'larında sessizliği dikkatlerden kaçmadı..

ARDAHAN'A 15 GÜNLÜK YASAK GELDİ!..
Hoçvan Festivali Yapılamayacak..
arşiv haber 16/06/2023 tarihli haber/yorum
HDP'lilerin çıkarma yapması beklendiği söylenen ve 1,2.3 Temmuz 2022 tarihlerinde yapılacağı söylenen Hoçvan Yayla Şenliğinin yapılamayacağına işaret veren valilik yasağı tesadüf mü?

BU FESTİVALLER DE İPTAL!..
24 - 25 - 26 Haziran : Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri
1 - 2 - 3 Temmuz : Hoçvan Yayla Şenlikleri
1 - 2 Temmuz : Hanak Ümit Kaftancıoğlu ve Aşık Mazlumi 3.Anma Etkinlikleri
3 Temmuz : Atatürk'ün izinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri

Ardahan Valiliği yaptığı son dakika açıklamasında Ardahan’da 22 Haziran 2022 günü saat:00.00'dan - 06 Temmuz 2022 günü saat:23.59'a kadar, stand açma, konser, festival, şenlik, çadır kurma, vatandaş hareketliliğine yol açabilecek diğer toplu faaliyetler gibi etkinlikler 15 gün süreyle yasaklandı.


HDP'lilerin çıkarma yapması beklendiği söylenen ve 1.2.3 Temmuz 2022 tarihlerinde yapılacağı söylenen Hoçvan Yayla Şenliği yapılamayacağına işaret ederken Valilik yasağı, Damal, Hanak ve Dursun Akçam Etkinlikleride bu kararla iptal edilmiş oldu.

13-14 Temmuz ve 15-16-17 Temmuz günleri yapılacağı duyurulan AK Partili Ardahan Milletvekilinin ilçesi sınırları içindeki Göle Köprülü (Gorveng) ve Göle Kaşar Festivalleri ve Göle Kaşar Festivai ile aynı günlerde yapılacağı duyurulan Bibilan Yayla Festivalini teğet geçmesi dikkatlerden kaçmadı.
Ardahan, Çıldır, Posof Festival ve Şenliklerinin ne zaman yapılacağı konusunda bir bilgi alınamadığı şu günlerde Jandarmanın 183. Kuruluş Yıl Dönümünü düzenlenen bir törenle kutlayan ve son dakikada alınan yasak kararıyla Hoçvan festivalinin yapılmayacağı anlamına gelen Ardahan Valiliğinince alınan yasak hakkında yaptığı yazılı açıklama şöyle.

KAMUOYUNA

 “Ardahan ili mülki sınırları içerisinde yürütülen operasyonel faaliyetler esnasında halkımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokabilecek müessif olayların önüne geçmek ve operasyon güvenliğini sağlamak maksadıyla; 5442 sayılı "İl İdaresi Kanunun 11/c madde" hükmü gereğince her türlü stand açma, konser, festival, şenlik, çadır kurma, vatandaş hareketliliğine yol açabilecek diğer toplu faaliyetler (yarışma, panel düzenlenmesi vb.) gibi etkinlikler 22 Haziran 2022 günü saat:00.00'dan - 06 Temmuz 2022 günü saat:23.59'a kadar (15 gün süre ile) yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HDP HOÇVAN'A FESTİVALLE ÇIKARMA YAPACAK..
arşiv haber 06/06/2022 tarihli haber/yorum
Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olacağını açıkladığı 2023 seçimleri öncesi çalışmalarına ara vermeden devam eden Halkların Demokratik Partisi HDP Ardahan'a festivalde çıkarma yapacak.

 

Kürt sanatçıların yer alacağı 1-3 Temmuz günlerinde yapılacak olan Hoçvan Kültür ve Doğa Festivaline çıkarma yapacağı öğrenilen HDP Genel Merkezi ve bir çok HDP'li milletvekilin yanı sıra Kürt sanatçı ve yazarların burada Ardahan ve ülke gündemine mesaj verecekleri öğrenildi.
Hoçvan Kültür ve Doğa Festivali’nin 1-3 Temmuz tarihleri arasında düzenleneceğini bildirdi.
Her yıl Temmuz ayının ilk haftasında geleneksel olarak yapılan festivali için gerekli izinlerin Ardahan Valiliği tarafından verildiği öğrenildi.

GÜNDEMİ ÖZETLEMEK!..
Ülkenin kırmızı petrol pardon et deposu memleketim Ardahan'ında içinde olduğu doğu ve güneydoğu hayvan  yetiştiricisi ile çiftçisinin mazot ve yem alamadığı, tarlasına gübre atamadığı bir zamanda, yaklaşan kurban bayramı öncesi elinde kalan hayvanı bayram için değil ama ekonomik krize kurban edeceğe benzer.
Önce Demirel'in,Ecevit'in,Erbakan'ın,Türkeş'in ve ardından ölümü hala tartışılan Özal' ın uzun yıllar iktidarı bırakmadıkları yönünde eleştirileri yapanların hala aynı koltuklarında olup Erdoğan'ıda 20 yıldır iktidarda diye eleştirenler yani hala ziraat odası başkanı,hala esnaf odası başkanı olanların sararmış, köhneleşmiş sendikaları gibi köylü ve esnafın sesi olamadıkları bir ülkede gündemin birileri tarafından oluşturulduğu gün gibi aşikar.
Meclisin 3.büyük partisi HDP'nin kapatılması halinde "Avrupayı unutun" diye rapor tutanları neredeyse vatan haini,terörist, Akparti üzerinden Türkiye düşmanlığı ilan edenlerin basmakalıp gündemle ülkenin hatta dünyanın gerçek gündemini saklayıp sanallaştırdıklarını görmek için aşağıdaki"günün özeti" başlıklı sözde gündeme bakmak yeter de artar bile.
Zira neredeyse tüm bakanlarla başlayıp, genel müdürlere hatta Akpartili kapıcıya kadar inen sıralamaya baktığımızda ülke gündeminin değil birilerinin özel gündemini görüp anlarsınız.
İnanmayanlar erinmesin şu geçtiğimiz 7 Haziran basmakalıp sözde ülke  gündemini okusun derim;
Günün Özeti | 7 Haziran

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüştü.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Sayın Kılıçdaroğlu ne senin ne de ittifak ortaklarının önceliği Türkiye değildir, hiç de olmamıştır."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:  "Yunanistan ihlallerden vazgeçmezse Adalar'ın egemenliği tartışılacak."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "Milletimizi, 40 yıldan beri başına musallat olan bu terör belasından kurtaracağız."

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer:  "(3600 ek gösterge) 60 bin öğretmenimiz bu haktan yararlanıyor. 411 bin civarında da emekli öğretmenimiz, yani yaklaşık 470 bin öğretmenimiz bu haktan yararlanacak."

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Bütçe sonuçlarının öncü göstergesi olan Hazine nakit dengesi Mayıs ayında 149,2 milyar TL fazla vermiştir.

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de maymun çiçeği vakalarının olduğu yönündeki iddialara, "Lüzumsuz gündem yapmayalım, vatandaşı tedirgin etmeyelim. Bizde görülmedi." diye cevap verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü: “Sosyal medya platformu Twitter’da, Mayıs ayı içerisinde Ülkemizdeki 12 milyon 479 bin hesap üzerinden 145 milyon adet tweet atılmış, bu tweetleri atan hesapların %23’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen Bot Hesaplar olduğu görülmüştür."

Antalya Serik'teki bir lisede,  öğrencilerin Kur'an-ı Kerim'i top yerine koyup tekme atma görüntüleri, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. İlişkin görüntülerle ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, müfettişlerin görevlendirildiğini belirterek "Kutsal kitabımıza böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Süreci takip edeceğiz, gerekli cezayı vereceğiz." ifadesine yer verdi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım: "Uzay yolculuğuna başvuru sayısı 36 bini geçti. Astronot adayı diyebileceğimiz kişi sayısı 460'tan fazla"

Türkiye'den ilk hac kafilesi Medine'ye ulaştı.

Türkiye ve Özbekistan, insan hakları konusunda iş birliği mutabakatı imzaladı.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin 14 maddelik yasa teklifi, AK Parti tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Bizim iktidarımızda bizi istediğiniz gibi eleştireceksiniz, istediğiniz gibi tweet atacaksınız.” “Her yerde çiftçiye elektriği bedava vereceğiz. Allah'ın güneşi bedava. Her yere güneş enerjisi kuracağız.”

Erciyes Üniversitesi’nde öğrenciler İzmir Marşı okudu. Muhalefet bu görüntüler üzerinden de siyaset yapmaya çalıştı. 

İYİ Partili Sunat,CHP'nin kanalı Halk Tv'de, ailelerin çocuklara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı izletmemelerini söyledi. Sunat'ın partisinin Genel Başkanı Akşener, 'y.vşak' çıkışıyla büyük tepki çekmişti.

Ankara'da öğle saatlerinde  başlayan sağanak ile dolu cadde ve sokaklarda etkili oldu, zaman zaman trafiğin aksamasına yol açtı. Sağanak yağmur sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi yine sınıfta kaldı. #MansurYavaşÇöküşHızlı hashtagiyle CHP’li ABB yönetimine tepki gösterildi. 

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor: HDP kapatılırsa Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin devam etmeyeceğini düşünüyorum.

Yunan Parlamenter Kyriakos Velopoulos Miçotakis hükümetine isyan etti: "Türkiye adalarımızın üzerinde uçuşlar yapıyor, Girit'in hemen yanında gemileri geziyor ve biz izliyoruz. Türkler buraları kontrol altına alacak. ABD ile Avrupa çoktan kabullendi."

arşiv haber 27/11/2015 tarihli haberler/yorum

HOÇFED’DE DE DEĞİŞİM ZAMANI GELMEDİ Mİ?
Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan Ardahan Dernekler Federasyonun da yaşanan değişimin ardından gündeme gelen stk’lar arasında bulunan Hoçvan Dernekler Federasyonunu yönetiminin de mutlaka değişmesi gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Ardahan merkeze bağlı Hoçvan bölgesinde bulunan köylerin İstanbul’da ki dernekleri çatısı altında bir araya getirme iddiasında olan HOÇ/FED’in son ik yıldır yaşadığı durağan dönemi üzerinden atıp, yeniden eski günlerine dönmesi gerektiğine dikkat çeken Hoçvanlılar, HOÇ/FED Başkanın da yapamadığını yapan ve görevini yeni bir isime devir eden ARDA/FED’in eski Başkanı gibi Yaşar Geler gibi davranmasını ve HOÇ/FED’in önünü açmasını istedikleri görülmektedir.
Hoçvanlı İşadamı Turgay Zorba’nın adının başkanlığı için geçtiği görülen Hoçvan Dernekler Federasyonun önünün açılmasından yana oldukları görülen Hoçvanlılar bu önemli kurumu bir iki kişinin egosuna teslim etmemek gerektiğine dikkat çekmekteler.

**ARDA/FED YAPABİLİYORSA..

Hoçvan Dernekler Federasyonun da Ardahan Federasyonu gibi olmasından yana olduklarına dikkat çeken Hoçvanlılar ARDA/FED yapabiliyorsa HOÇ/FED’de yapabilir diyerek Yakup Mavzer ve ekibinin başında bulundukları ama hiç bir faaliyette olmadıkları Hoçvan Federasyonunun önünü açmalarını istemekteler.

**SANCAKTEPE ARDAHAN DERNEĞİ KURULUYOR..

Hoçvanlıların değişim istediği şu günlerde Ardahan Federasyonu Başkanlığına gelen Fakir Yılmaz İstanbul’un 39 İlçesinde Ardahan Derneği Projesi için kolları sıvadı.
İlk olarak Ardahan Meşedibi (Morofka) Köyü Derneğinin federasyona katılmasını sağlayan ARDA/FED’in yeni başkanı diğer taraftan da yeni ve daha aktif Ardahan Dernekleri kurulması için çalışmalarını bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul’un Sancaktepe İlçesinde başlattı.
Kahraman Baytöre’nin önderlik ettiği yeni derneğin kurulması için ilk adımda atılarak bölgede bulunan Ardahanlılar ile ön ve olumlu görüşmeler yapıldı.

**Gazeteci tutuklayarak..

Medyanın ve gazetelerin büyük bölümünü devlet imkanları ile kendi dünya düşüncelerine yönelik yayın yapmasını sağlayan iktidar ve onun üzerinde ki güç Cumhurbaşkanı ülkede basın özgürlüğünden dem vurmaya devam edip, dururken iki gazeteci daha tutuklandı.
Sanırım, ülke de olduğu gibi dünyada tanınan önemli olan iki gazeteciyi daha tutuklandığı ülkemde gazeteci tutuklayarak demokrasi getirmeye devam ediyor..
Düşünceleri ve haberleri sindirilemediği için gazetecileri içeri tıkamaya devam eden bir anlayışın demokraside yana tavrını da sorgulattırırken, her muhalife bir kulp takıp, susturmakta artık moda oldu.
İşte bunu en son örneği iki gazetecinin daha tutuklanarak hapse gönderilmesidir.
Şimdi soruyorum, siz gazeteci olsanız ve Can Dündar ile diğerlerine olduğu gibi önemli bilgi ve belgeler size ulaşsa yada siz ardından koşturup, bulsanız ve haber çevirirseniz ne olur?
Tabi ki gazetecilik olur..
İşte şu an hala hapiste olanlar gibi bu iki arkadaşta bunu yapmış, gazetecilik denen mesleğin gereğini yerine getirmiş.
Ve haberini vererek, toplumu bilgilendirmiş, ardından d görüşlerini kendi köşelerinde ele almıştır..
Peki bu gazetecilik değilde nedir?
Çıkardığınız yasalarla herkesi susturmayı düşündüğünüzü biliyoruz.. Ama bunun bedenleri içeri atarken o beyinlerde ki düşünceleri tutuklayabilir misiniz?..
Halbu ki aynı şekilde sizlerde tutuklanmış ve bugün içeri attıklarınız sizlerin bir şiir için tutuklanmayacağını da yazmış, yorumlamıştılar..
Neyse son diyeceğim şudur..
Gazeteci tutuklayarak demokrasi gelmez..
Kaynak: hoçvan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4073 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI