Reklam
Bugun...


HOÇVAN SPOR TAMAM ŞİMDİ SIRA ESNAF’TA MI USTA!
Joker olmayı bırak Mahmut usta Seni seviyoruz.. İlgi alanı olmamasına karşın arka perdede durup, birilerine verdikleri gaz ile kendilerine kalkan eden çetenin kucağına attığı Hoçvanspor’un hakkettiği halde 22 bin TL. katılım parası için BAL Ligine katılamadığı Ardahan’da yeni bir oyun daha sergileniyor. Ve bu oyuna yine kentin sevilen marangozu Mahmut usta joker olarak kullanılması dikkat çekiyor.

HOÇVAN SPOR TAMAM ŞİMDİ SIRA ESNAF’TA MI USTA!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Aynı başkanların yeniden seçildiği Ardahan Arıcılar ve DSYB seçimleri ardından geçtiğimiz gün yapılan Ardahan Şoförler Odası seçimi ile kongrelerini yapmaya devam eden Ardahan’da ki stk seçimleri bugün Göle Esnaf ve Sanatkârlar Odası Seçimi ile devam ederken, başkanı vefat edep Ardahan ESOB’a marangoz Mahmut Avşar’ın da aday olduğu öğrenildi.

Daha önce ilgi alanı olmamasına karşın bazı ayak oyuncularca öne   atılıp, Ardahan’ı Bal Liginde temsil eden Hoçvanspor Başkanlığına getirilen ancak ilgi alanı olmadığı ve yalnız bırakıldığı için BAL’da olmasına karşın bulunamayan 22 Bin TL. kayıt parası için lige çıkamayan takımın liglerden çekilip, adının anılmadığı şu günlerde aynı isimin yine aynı çetenin gazı ile Ardahan ESOB’a aday olarak gösterildiği ileri sürülürken Mahmut usta diye sevilen Marangoz Mahmut Avşar’ın bu kez bunların oyununa gelmemesi ve aday olmadığını açıklaması bekleniyor.

arşiv haber 21/03/2017 tarihli haber/yorum/reklamlar

Araziyi ver, Desteği Al!..
Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı İnşaatının döneminde verilip, tutulmayan sözleri yeni petrol ve doğalgaz boru hattını geçirmeye çalışan TANAPta yaptı. Ellerine aldıkları 'Savaş Hali' yasaları ile bölgedeki arazileri istimlak edip, boru hattının önünü açmaya devam eden TANAP bölge insanının tepkilerin azaltmak için BTC/BOTAŞ'ın denediği yolu da izlemeye başladı. İşte o destek sözleri;

TANAP Doğalgaz A.Ş. tarafından TANAP S doğrudan hibe mekanizmasına çıkılmıştır. Ardahan ve Kars'ın da içinde olduğu POSOF DAMAL HANAK MERKEZ ilçeleri öncelikli %95 Hibe desteği doğal gaz boru hattı güzergahındaki illere verilecektir. 
Yöresel el sanatlarını geliştirme;
Arıcılık; (Kafkas) arı ırkının genlerinin korunması; propolis, polen ve diğer arıcılık ürünlerinin üretimi için ortak tesislerin geliştirilmesi;
Organik gübre üretimi ve pazarlanması;
Ahırların modernizasyonu ve hayvan alımı;
Meyve ve sebze suyu üretimi;
Süt ürünlerinin kalitelerinin arttırılması ve pazarlanması;
Kristalize tuz üretimi;
Yerel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanması;
Jeotermal, biyogaz, güneş paneli gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan seraların, ahırların ve işletmelerin yapılması/yenilenmesi;
KOBİ’lerin üretimlerini arttıran, çeşitlendiren veya yeni ürün üretmelerini sağlayan makine ve teçhizatın alınması;
KOBİ’lerin ürünleriyle ilgili markalaşma ve tasarım projeleri;
KOBİ’lerin kapasitelerinin ve verimliliklerinin arttırılmasına yönelik projeler (eğitim, sertifikasyon, ERP ve benzeri);
Soğuk süt zincirinin kurulumu;
Orman ürünleri işleme projeleri;
Entegre et, süt ve süt ürünleri tesisi projeleri;

TANAP Doğalgaz A.Ş. Hibe İlanı

TANAP Doğalgaz A.Ş. tarafından TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları doğrudan hibe mekanizmasına çıkılmıştır. Hibe desteğinde yer alan iller TRA2 Bölgesindeki Ardahan ve Kars olmak üzere toplam 11 tanedir. Hibe desteği doğal gaz boru hattı güzergahındaki illere verilecektir. 

TANAP 1.Çağrı Döneminde başvurular 20.04.2017 tarihine kadar alınacaktır. 1.Çağrı döneminde iki adet program kapsamında hibe desteği sağlanacaktır. Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması Küçük Ölçekli Hibe Programı’nda en fazla 200.000 TL hibe verilebilir. Talep edilen hibe miktarı proje bütçesinin toplam uygun maliyetlerinin %95’i veya altında olmalıdır. Programda öncelikli alanlar sosyal ve çevresel diye ikiye ayrılmaktadır.

Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması Orta Ölçekli Hibe Programı’ndaen az 200.000 TL en fazla 1.500.000TL hibe verilebilir. Talep edilen hibe miktarı proje bütçesinin toplamuygun maliyetlerinin %95’i veya altında olmalıdır. Programda öncelikli alanlar sosyal ve çevresel diye ikiye ayrılmaktadır.

Her iki program da öngörülen öncelikli alanlar aşağıdaki tablodan görülebilir.

Sosyal·         Agro-turizm gibi turizm hizmetlerinin çeşitlendirilmesi yatırımlarının desteklenmesi

·         Okullar, kütüphaneler, spor alanları ve ortak sosyal alanlara ekipman destekleri

·         Kırsal alanda sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasının ve yaygınlaşmasının desteklenmesi

·         Mesleki eğitim merkezlerinin kapasitesinin artırılması

·         Sosyal sermaye yatırımlarının desteklenmesi

·         Tarımda çeşitliliğin, katma değerin ve verimliliğin artırılması

·         Yerel ve geleneksel ürünlerin üretiminin desteklenmesi

Çevresel

·         Doğal kaynakların, toprak ve suyun sürdürülebilir yönetimi

·         Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve geliştirilmesi

·         Çevresel altyapının yönetimi ve çevre bilincinin artırılması

·         Tıbbi ve aromatik (hoş kokulu) bitkilerin yetiştirilmesinin ve ekonomik kullanımının desteklenmesi 

·         Biyo-çeşitlilik ve eko-sistemlerin korunması ve geliştirilmesi

Öncelik Alanı 7

Yerel ve geleneksel ürünlerin üretiminin desteklenmesi

Açıklama

Yöresel ve geleneksel ürünlerin kalitesinin arttırılarak ekonomiye kazandırılmasının, bireysel gelir düzeyinin arttırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi yönleriyle istihdam üzerindeki etkisi büyüktür.  Yöresel ürünlerin üretimlerinin desteklenmesinin yanı sıra, ürünlerin tanıtımı ve belirli bir politika çerçevesinde ürünlerin pazara ulaştırılması konusunda bütüncül yaklaşıma sahip projelerin bölgeye önemli katkıları olacaktır. Pazarlamanın gelişmesi bu alanlarda girişimciliğin de gelişmesini sağlayacaktır.

Başvuru Sahibi veya Ortağı olmaya uygun Kuruluşlar

 1. Yerel Yönetimler; İl / İlçe Özel İdareleri, YİKOB (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları), Belediyeler, Köy Muhtarları, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri;

 2. Sivil Toplum Kuruluşları; Vakıflar, Dernekler, Kâr Amacı Gütmeyen Kooperatifler, Odalar, Birlikler;

 3. Üniversiteler;

 4. KOBİ’ler, Organize Sanayi Bölgeleri, Kooperatifler;

 5. ÇKS – Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan Gerçek Kişiler;

Örnek Projeler

 • Yöresel el sanatlarını geliştirme;

 • Arıcılık; (Kafkas) arı ırkının genlerinin korunması; propolis, polen ve diğer arıcılık ürünlerinin üretimi için ortak tesislerin geliştirilmesi;

 • Organik gübre üretimi ve pazarlanması;

 • Ahırların modernizasyonu ve hayvan alımı;

 • Meyve ve sebze suyu üretimi;

 • Süt ürünlerinin kalitelerinin arttırılması ve pazarlanması;

 • Kristalize tuz üretimi;

 • Yerel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanması;

 • Jeotermal, biyogaz, güneş paneli gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan seraların, ahırların ve işletmelerin yapılması/yenilenmesi;

 • KOBİ’lerin üretimlerini arttıran, çeşitlendiren veya yeni ürün üretmelerini sağlayan makine ve teçhizatın alınması;

 • KOBİ’lerin ürünleriyle ilgili markalaşma ve tasarım projeleri;

 • KOBİ’lerin kapasitelerinin ve verimliliklerinin arttırılmasına yönelik projeler (eğitim, sertifikasyon, ERP ve benzeri);

 • Soğuk süt zincirinin kurulumu;

 • Orman ürünleri işleme projeleri;

 • Entegre et, süt ve süt ürünleri tesisi projeleri;

 • Kaynak suyunun işlenmesine yönelik projeler.

 • Tanap Nedir?

 • Trans Anadolu doğalgaz boru hattı, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya transfer etmesi planlanan boru hattı. İnşaatı tamamlandığında Şah Denizdoğalgaz tesislerinde çıkarılan gazın transferinde kullanılacaktır. Maliyetinin 5-7 milyar dolar olacağı ve 2018 yılında  tamamlanacağı öngörülmektedir. Hattın kapasitesinin ilk aşamada yılda 16 milyar m3, nihai olarak da 31 milyar m3 olması hedeflenmektedir.

 • 1850 km olacak hat, Gürcistan sınırınnınArdahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayıp Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçerek, Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacaktır. Biri Eskişehir diğeri Trakya’da ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacaktır.

  Proje ilk kez 17 Kasım 2011 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 3. Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu'nda gündeme getirildi. 26 Aralık 2011'de Türkiye ve Azerbaycan arasında mutabakat zaptı imzalandı. SOCARBOTAŞ ve TPAO konsorsiyumun kurucu üyeleridir.

  17 Mart 2015 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili'nin katılımı ile Trans Anadolu doğalgaz boru hattının temel atma töreni Kars'ta yapıldı.

**TANAP ÖZEL KORUNACAK..

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı amaçlayan TANAP için son teknoloji ürünü bir çok farklı güvenlik önlemi kullanılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin hali hazırda koruduğu boru hatlarında kazandığı tecrübelerden faydalanacağının altını çizerek, TANAP'ın özel güvenlik kanunu çerçevesinde üst düzeyde korunacağını bildirdi.

TANAP'ın Taslak Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Raporuna göre, 1085 kilometrelik hat boyunca erişim kontrol sistemi kurulacak. Sistem, istasyon, bina ve kontrol odalarına erişimi düzenleyecek. Kullanıcının teşhisi akıllı kartlarla yapılacak. Kısıtlı alanlara erişim, yalnızca PIN (kişisel kimlik) numarası içeren akıllı kartlarla mümkün olacak. Erişim kapsamında, araç tanıma sistemi de kurulacak.

Gerekli izinler olmadan boru hattına müdahale ve istasyon alanlarına girme teşebbüslerini algılamak amacıyla, "boru hattı izinsiz giriş algılama" ve "çevre kontrol" sistemleri kullanılacak. Kompresör, gaz çıkış, blok vana, pig ve ölçüm istasyonlarının güvenliği, optik sensör kabloları, hareket algılama sensörleri ve lazer tarayıcı olmak üzere üç farklı izinsiz giriş algılama teknolojisini birleştiren bir sistemle sağlanacak. Şüpheli olaylar halinde alarm çalacak ve güvenlik kameraları ilgili alana yönlendirilecek.

**Türkiye'de Kredili konut satışı düşen faizle % 53 arttı..

**08/04/2015 Tarihli Haber

Kredi faizlerinin aylık 0.14 düşüşle yüzde 0.84’e inmesi şubatta konut satışlarına hareket getirdi. Konut satışları yüzde 15 artışla 95 bine çıkarken kredili konut satışında artış yüzde 53 oldu.

Türkiye genelinde konut satışları, geçen yıla göre kredi faiz oranlarının yüzde 0.14 düşüşle yüzde 0.87’ye gerilemesiyle hareketlendi. Konut satışları 2014 yılının şubat ayına göre yüzde 15, ocakşubat dönemine göre ise yüzde 6.4 artış kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan istatistiklere göre, konut satışları şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 artarak 95 bin 021 olurken, ocakşubat döneminde ise yüzde 6.4 artışla 181 bin 188 oldu. Ancak ortaya çıkan rakamlarda banka kredili satışlarda (ipotekli) yüzde 53.6’lık artışın yaşanması dikkat çekti. İpotekli satışlar şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53.6 artışla 36 bin 952, ocak-şubat döneminde de yüzde 25 yükselişle 70 bin 130 olarak gerçekleşti. Şu anda 10 yıllık yani 120 ay vadelendirme kapsamında bankalar tarafından uygulanan en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.87 olarak ölçülüyor. Yani geçen yıla göre yüzde 0.14’lük bir düşüş söz konusu. Geçen yıl şubat ayında yüzde 1.01’den başlayan konut kredisi faiz oranlar, Eylül 2014’te ise yüzde 0.93’e kadar düşmüştü

GEÇEN YILDAN BERİ 12 BİN LİRA FARK ETTİ
100 bin lira kredi için 120 ay boyunca aylık 1441 lira ödeniyordu. 5 yılda ise bunun geri ödemesi 2.230 lira olarak gerçekleşiyordu. Konut kredisi faiz oranlarının geçen yıldan bu Abdurrahman Abdurrahman yana düşüşüyle birlikte 5 yıllık geri ödeme 2.110 liraya, 120 ay vadeli geri ödeme ise 1345 liralık geri ödemede gerçekleşiyor. Masrafların dahil edilmediği hesaplamada 120 ay sonunda 12 bin lira fark ediyor.
İSTANBUL, ANTALYA’YA 110 FARK ATTI
Konut satışlarında, İstanbul yüzde 18.6’lık pay ve 17 bin 690 konut satışı ile en fazla konut satılan il oldu. İstanbul’u 11 bin 63 konut satışı ile Ankara ve 5 bin 850 konut satışı ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 6 konut ile Hakkâri ve Ardahan, 29 konut ile Bayburt oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2015’te ilk sırayı 466 konut ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 356 konut satışı ile Antalya, 106 konut satışı ile Bursa, 77 konut satışı ile Yalova, 75 konut satışı ile Muğla ve 65 konut satışı ile Aydın izledi.
İKİNCİ EL SATIŞI YÜZDE 22.1 YÜKSELDİ
İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.8 artarak 40 bin 662 oldu. İkinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22.1 artışla 54 bin 359 olarak gerçekleşti.
İNDER Başkanı NAZMI DURBAKAYIM:
AKILLI TÜKETİCİ GARANTİYE GİDİYOR
Faiz oranlarının uygun olduğu koşullarda tüketici nakit parası varsa bile onu tutup kredi çekme yoluna gidiyor. Ayrıca bankalar kredi verdikleri inşaatı kontrol altında tutuyorlar ve inşaatın bitmesi garanti altına alınıyor. Akıllı tüketici bir miktar kredi alarak kendisini garanti altına alıyor. Bundan sonra seçim dönemine gireceğiz. Bu döneme kadar satışlarda düşüşü normal olarak karşılarız, ancak sonrasında yine tekrar artış gelecektir. 
KONUTDER BAŞKANI ÖMER FARUK ÇELİK:
FAİZLE KREDİ EĞİLİMİ ARTIYOR
Konut kredisi faizleri düşünce insanlar kredi çekme eğilimine giriyor. Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde ise inşaat şirketleri kampanyalara giriyor. Gelecek dönemde bankalar konut kredisine daha fazla özen gösterirlerse sektörün riski de önemli derecede azalacaktır. Buradan hareketle bankalar ile inşaat sektörünün konut alıcısını sıkıntıya uğratmayan modeller üzerine çalışmaları gerektiğini düşünüyoruz. Faizle kredi eğilimi artıyor.

Kadınlar Ne Diyorlar?..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

16 Nisan’da başına gideceğimiz Anayasa Referandumu sandığında ne çıkacağı konusunda tartışmaların aralıksız devam ettiği şu günlerde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığımız kadınların ne diyeceği de merak edilen diğer bir konu..
Seçmen olarak 15 yıldır iktidar da bulunan AK Parti’nin yanında durdukları artık saklanılmayan kadınların büyük bölümünün bu referandumda da atacakları oylar 16 Nisan’da çıkacak sonucun rengini de belirleyecek gibi..
AKP’nin Kadınlar ile daha yakın bir temas içinde olduğunu gören ve  bu yönde çalışmalarını arttıran CHP’nin, HDP’nin kadın seçmeninin de bir hayli yoğunlaştığı şu günlerde kadın oyunun önemi her gelen seçimde daha da önemli daha da etkili olmakta..
Benim yaptığım araştırmada, görüştüğüm kadınlarla 16 Nisan’da sandık başına giden erkeklerin çoğunun ‘Hayır’ cı özellikle de ev hanımları başta olmak üzere kadınların ‘Evet’ ten yana olduklarını görmekteyim..
Anayasa değişikliğinin en çok kimi yani kadını mı, erkeği mi etkileyeceği çokta anlatılamayan şu günlerde başta ev hanımları olmak üzere kadınların çoğunluğunun ‘Evet’ çi olduğunu belirtmek sanırım bir yönlendirme olmaz..
Çünkü görünen köyün kılavuz istemediği bir süreci yaşadığımız bir ortamda başta sanalda olmak üzere evlerde , iş yerlerinde ki kadınların AKP’den ziyade Erdoğan hayranı olduklarında diğer bir gerçek olarak karşımızda durmakta..
Bilemiyorum ama erkeklerin çoğunluğunun ‘Hayır’ kadınların çoğunluğunun ‘Evet’ çi oldukları görünen şu günlerde başta Ardahan’da olmak üzere ülke genelinde ‘Hayır’ ların bir adım önde olduğu da diğer görünen durum..
Erdoğan’ın Almanya çıkışı ile yurt dışında ki oylar ile bu açığı kapatmak istediği de diğer bir durum olarak karşımızda olduğu şu günlerde hemen hemen tüm televizyonları, gazeteleri elinde tutan AKP’den çok CHP’nin çalıştığı da diğer bir gerçek..

Mihriban Hanım..
  Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com

Azerbaycan'da 26 Eylül 2016'da yapılan referandumla anayasada bazı değişiklikler yapılan kardeş ülke Azerbaycan’da yapılan bir atama tamda referanduma giden diğer kardeş ülke yani Türkiye’de cuk diye gündeme oturdu.
Çünkü Nisan ayında referanduma gidecek olan Türkiye’de tek adam döneminin yaşanacağı tartışmaları sürerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva'yı cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı görevine getirmişti.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev'in, Mihriban Aliyeva'yı anayasanın ilgili maddeleri gereği "cumhurbaşkanı birinci yardımcısı" görevine atadığı bildirildi.
Seçmenlerin yüzde 86,6'sının "evet" oyu kullandığı referandumla, "cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı" ve "cumhurbaşkanı yardımcıları" makamlarının oluşturulmasını karar verilmişti.
Azerbaycan’da yaşanan bu duruma baktığımız da Nisan ayında yapılacak olan Anayasa Referandumun da ‘Evet’ çıkması halinde nelerin yaşanabileceğini de ortaya koyduğunu belirten kesimi haklı çıkmakta.
Çünkü adam babasından sonra kendisinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla yetinmiyor güzel eşinide kendisine vekil olarak atıyor.. 
Yarın bu durumun ülkemizde de yaşanmayacağına kim garanti verebilir ki?
Gerçi yarını beklemeye gerek var mı bilinmez ama 96 yıldır siyasete, kamuda ki memurluğun babadan oğula, kıza kaldığı bir ülkede yaşadığımızı da ununtmadan Azerbaycan’da yaşanan bu duruma çokta kızamıyoruz..
Çünkü kan kardeşliği olan iki ülkenin siyaseti ve kamu yönetiminin çokta farklı olmasını beklemekte doğru değil..
Sonuçta Osmanlı torunlarıyız..

‘Evet’ diyecem, ‘Hayır’da..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Ardahan Dernekler Federasyonunun önerisi olan ama CHP İl Başkanlığında ve İstanbul’da ki CHP Belediye ve Teşkilatlarında ki Ardahanlı Baronların devreye girmesiyle birlikte anlamı aynı yöntemi ayrı olan Kılıçdaroğlu’nun Ardahan, Kars ve Iğdır Federasyon ve Dernek yöneticileri ile bir araya geldiği toplantı ardından hala karar veremeyen bir seçmen olduğumu bir kez daha anladım.
Çünkü fikrimiz, çalıp, Ardahanlı olduklarını belirtip, Ardahanlılara bir faydası olduğuna şahit olmadığımız CHP’li siyasi baronların eline vermeye kalkan ama daha sonra bunu ağızlarına, gözlerine bulaştıracaklarını anlayıp, Ardahan eski Milletvekillerinden olan ve dernekler, stk’lara yakınlığı ile bilinen Ensar Öğüt’ü imdatlarına çağıran CHP İstanbul’un İl’in organize ettiği toplantıya katılan CHP Genel Başkanının tüm ikna çabalarına karşın toplantıya katılanların kafalarının hala karışık olduğuna şahit oldum.
Buna neden ise başta Bakırköy, Kartal, Kadıköy Belediyelerinde ki CHP’lilelerden memnuniyetsizliklerini dile getirenlerin çoğunluğu oluşturduğu o toplantıda AKP gibi CHP’nin de federasyonlara, derneklere ve bu önemli kurumları sahiplenenlere yakın olmadığını anlıyor ve bunun sonucunda yerel derneklerin ne CHP’nin dediğine nede AKP’nin bol baskılı vet kampanyasına inanmadığını da görüyordum.
Onca federasyon, dernek ve vakıf temsilcisinin bir dosya hazırlamadan geldiği ve ARDA/FED’in 8 sayfalık dosyası ile CHP’nin federasyon, dernek ve stk’lara bakışını anlatan, CHPli Ardahanlı siyasi baronları alenen tek tek, isim, isim şikayet ettiğimiz o toplantıda gördüğüm tek şey Kılıçdaroğlu’nun samimi bir insan, devrimci bir duruş sergileyen ama benim gibi çevresinden yani ekibinden yoksun olduğunu üzülerek görüyordum.
Kısacası İstanbul/Bostancı’da düzenlenen toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanında oturup,yalandan eline kalem alıp, boş kağıtları bir çocuk edasıyla çizip, duranları görünce Evet’te, Hayır’da diyemedim..

arşiv haber 11/12/01/2007 Günlerinin Haberler tarihli haber/yorum/reklamlar

www.sonvilayet.net
adlı sitemizde günün en son haberlerini okudunuz mu?!..
www.sonvilayet.net

Aktör mü, Figüran mı?..

MİT'in kuruluş yıl dönümü ardından alevlenen yeni tartışmanın ardından düşen uçağın kara kutusuna el koyduğu öne sürülen Amerika'nın Ortadoğu'da gerçekleştirmek istediği Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) adım adım uygulanıyor olması başta Türkiye'de olmak üzere bölge ülkelerde paniğe neden olmaya başladı.

Gerçi, biz solcuların yıllar önce anlatmaya çalıştığı bu durum dolaysıyla komünist ilan edilip, cezaevlerine, işkence hanelerde süründüğünü de biliyoruz ya neyse burayı bugün sıkışanlar anlasın diyerek geçelim diyorum.

Amerika'nın bölgede bulunan ülkelerin başına çektiği çuvallarla göz dağı verdiği bir süreci yaşayan Türkiye'nin MİT aracılığıyla vermek istediği mesajın altında yatan diğer bir gerçek ise yine gelip, Kürt meselesine, akabinde PKK’ye takıldığını yakından izliyoruz.

Türkiye'nin her kızdığında sınır operas
yonu konusunu gündeme getirip, PKK'yi vurma adı altında Kerkük'e sıçrama hesapları, dün yine Bush'un açıklamasıyla engellendi gibi.

Ancak, o yaka da gelişenler karşısında bir hayli tedirginleşen ve de bir o kadar da paniklenen Türkiye'nin atacağı adımları ön plana çıkmaktadır. 
Çünkü, atılacak adımla birlikte uzun süredir huzurlu olan iç politikayı da yeniden alevlendireceği gibi, yeni çatışmaları da kendisiyle beraber getireceği unutulmamalıdır. Bu nedenle Amerika'nın bölgede oynadığı oyunlara gelinmeden ve en önemlisi kardeşi kardeşe kırdırmanın hesabını bozacak politikalar ortaya konulmalıdır.

Aksine, Amerika'nın oynamak istediği oyuna ancak ve ancak birer figüran olur kalırız.
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

İki Çılgın Çıldırlı sınırdan AB'ye girdiler ..

Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan ve Aktaş sınır kapısının bulunduğu bölgeye komşu olan Çıldır'ın Aşık Şenlik  beldeli iki kafadar, Türkiye'nin yıllardır beklediği AB'ye kendi hazırladıkları iki projeyle girmeyi başardılar.
Ardahan’ın sınır ilçesi olan Çıldır ilçesine bağlı Aşıkşenlik Beldesinde yıllar önce iş kurmak amacıyla batıya göç eden Necdet Kanbir ve Ufuk Karaçay, bu gün beldelerine iki önemli proje geliştirerek Avrupa Birliğine girdiler.Necdet Kanbir ve Ufuk Karaçay adlı iki Çıldırlı hemşerilerimiz, hayallerini geçekleştirmek için yıllar önce Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Aşıkşenlik Beldesi’nden  İstanbul’a göç ettiler. İş yapma umuduyla gittikleri metropolde umduklarını bulamayan iki kafadar, doğdukları yere geri döndüler. Necdet Kanbir, baba mesleği olan Un ve Yem fabrikasının başına geçerken, Ufuk Karaçay ise Askeroğlu Süt Sanayi fabrikasını kurdu.İki kafadar kurmuş oldukları iş alanlarını daha iyi geliştirip istihdamı artırmak ve yöremizin geleneksel olarak üretilen ürünlerin endüstriyel boyuta taşımak için Avrupa Birliği hibe fonlarından yararlanmak için proje hazırladılar.İki Çılgın Çıldırlının hazırlamış olduğu projeler Avrupa Birliği Hibe Fonlarından kabul görünce iki Çıldırlı çılgınlar gibi sevindi. Projelerin kabul edilmesiyle Ardahan adına mutlu olduklarını dile getiren Necdet Kanbir ve Ufuk Karaçay, konu hakkında yapmış olduğu açıklamada şöyle konuştular. Un ve Yem fabrikası sahibi Necdet Kanbir, “Ben Gazi Üniversitesi İşletmecilik bölümünü bitirdim. Fabrikamı daha üst düzeye ve Avrupa standartlarına göre hazırlamak, Kafkaslara ve Avrupa ülkelerine daha kaliteli un ve yem satmak amacıyla  Avrupa Birliği Hibe Fonuna, Un ve Yem Fabrikası Modernizasyon ve Kapasite Geliştirme Projemiz 173 Avro tuttu.Bu projenin yarısını biz karşılarken diğer yarısını da Avrupa Birliği hibe fonlarından karşılanacaktır” dedi. 
Askeroğlu Süt Sanayi fabrikası sahibi Ufuk Karaçay ise yapmış olduğu açıklamada, “Aşıkşenlik Beldemizde 360 metrekare alan üzerinde kapalı, 124 Bin Avro’nun %50’sini ve alt yapısını biz karşılayacağız. Fabrikamı daha üst düzeye ve Avrupa standartlarına göre hazırlamak ve geliştirmek için, Askeroğlu Süt Kapasitesini Geliştirme ve İyileştirme projemiz Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. Bizim buradaki amacımız Aşıkşenlik Beldesinde 20/30 aileye iş imkanı sağlamaktır” dedi.   
Haber ekelme saati: 14.59 - 12/01/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya/Ardahan
 
Jandarma karışınca eylem komediye döndü!..

Ardahan'da yaşanan ilginç bir olay gazeteciler ile jandarmanın arasında yarışa dönüştü.
Alınan bilgilere göre dün gazetecileri arayarak, üretimini yaptıkları sütün ucuza alınmasını ve stopaj paralarının verilmediğini öne sürüp süt dökme eylemi yapacaklarını belirten bir grup Bayramoğlu (Kora) köylünün eylemi jandarma tarafından duyulunca köy resmi ve sivil jandarma ekiplerince ablukaya alındı.
 
***Eylem yapılmadan sonuç verdi!
 
Eylemin yapılacağı ve gazetecilerin köye geleceğini duyan jandarmanın köy merkezine giderek kamp kurması ve yapılacak eylemin yasal olmayacağını köylülere bildirmesi üzerine eylemden vazgeçen köylüler yeniden gazetecilere arayarak, 'Köy'de jandarma var gelmeyin, eylemden vazgeçtik' demeleri üzerine gazeteciler de, eylem haberini engellenmesine içerlenip, jandarmaya inat olarak köylülere, 'Biz yola çıktık geliyoruz, jandarma olsun daha iyi haber olur' diyerek köylülerin gelmeyin çağrısına geliyoruz deyip, ısrar edince köylüler bir birine girdi.
Eylemin yapılmadan il genelinde günün konusu olması ve köylülerin köy kahvesinde bulunan jandarmanın yanında bir birleriyle , 'Eylem fikri seninde, Gazetecileri sen çağırdın, o  çağırdı' tartışmasına girip tartışan köylüleri, eylemi duyup, köye giden jandarmalar tarafından kavgaya dönüşmeden sona erdirildi.
Haber ekleme saati: 14.15 - 15/01/2007
Haber: Fakir Yılmaz/Ardahan
 
TURBOLU HİZMET ULUSALDA!
Bir çok köyünün yol ve suyu olmayan ve bir o kadar da sorunu olan Ardahan’da kaymakamların 4x4 Turbolu lüks, milyarlık araç sevdaları ulusal gazete sayfalarında geniş yer buldu.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın yaptığı ve gazetelerimiz ile sitelerimizde de yayınlanan haberi geniş şekilde veren ulusal gazete BİRGÜN bugünkü sayısında haberi, ‘Ardahan’ın köylerine 4x4’le turbo hizmet!’ başlığıyla ülke gündemine taşıdı.
Gazetenin altıncı sayfasına manşet olan haberimiz diğer ulusal basının dikkatinde de kaçmazken, Ardahan valisinin Köylere Hizmet Götürme Birliklerine gelir olsun diye makamının emrine olan iki aracı satışa çıkarması, ardından Gümüşpala Kortağ’ın yaptığı haber ardından bu kentte de gündemin birinci sırasına yerleşen, yöneticilerin 4x4 sevdası tartışılmaya devam ediyor.
Kars İl Genel Meclisi’nin Kars valisinin kendisine almak istediği araca karşı çıkması ve de Kars Eğitim Türk-Eğitim Sen’in Kars Milli Eğitim Müdürünün öğretmenlerin parasıyla aldığı aracı davalık edip, kazanmasıyla yeniden gündeme gelen devletin imkanlarını kendi babalarının imkanı gibi kullanan yöneticilerin yüzünü kızartır mı bilinmez ama kamuoyunda tepkinin ölçüsü ölçülemeyecek derecede yüksek olduğu kesin. 

***TASARUF EDİYORUZ diyen hükümet temsilcileri su-pus!

Yaşanan her türlü gelişme karşısında sus-pus olan iktidar temsilcilerinin bu gelişme karşısında da suskunluklarına devam ettiği gözlenirken, hükümetin tasarruf genelgelerinin de devletin yetkilerince hiçe sayıldığı görülmektedir.

***VALİYE RED!..

Kars İl Genel Meclisi, Vali Mehmet Ufuk Erden’in araç istemini kabul etmedi.
İl Genel Meclisi, Vali Mehmet Ufuk Erden’in, Özel İdare’nin bankadaki parasına karşılık promosyon olarak alacağı iki binek otomobilin kendi korumalarına tahsis edilmesini görüşmek üzere toplandı.
Muzaffer Yağcı Başkanlığı’nda yapılan toplantıda, Vali mehmet Ufuk Erden’in, araçların korumalarına tahsisi konusundaki yazılı talebi okundu. Talep yazısı üzerine söz alan İl Genel Meclisi Üyeleri, araçlara kendilerinin daha fazla gereksinmesi olduğunu belirterek, Vali’nin talebinin reddedilmesini istedi.
Daha sonra yapılan oylamada, Vali Mehmet Ufuk Erden’in, bankadan promosyon karşılığı olarak Özel İdare bünyesine alınacak olan iki binek otomobilin korumalarına tahsisi talebi oybirliğiyle reddedildi.

Toplantıda, araçların İl Genel Meclisi Üyeleri’ne tahsis edilmesi ve bunun hizmet amaçlı kullanılması kararlaştırıldı. Böylece, Kars tarihinde ilk kez bir Vali’nin talebi reddedilmiş oldu.

***4X4 TEHLİKEDE

Türk Eğitim-Sen’in açtığı, personelin maaşı karşılığında bankalardan alınan veya alınacak olan promosyon paralarının en az yüzde 70’inin personele dağıtılması yönündeki dava sonuçlandı. Mahkemenin, sendikanın talebini haklı bulması üzerine, Kars’ta günlerden beridir tartışılan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 4x4 makam aracının satılması gündeme geldi. Bu arada, Kars’ta önceki yıldan devirle birlikte bulunan 380 milyar liralık promosyon parasının 210 milyarının harcandığı öğrenildi.
Türk Eğitim-Sen’in açtığı, promosyon paralarının en az yüzde 70’inin çalışanlara dağıtılması, yüzde 30’unun da eğitim gereksinmesi için harcanması yönündeki davanın, sendika lehine sonuçlanması üzerine, Türk Eğitim-Sen Kars Şube Yönetimi, başta 4x4 makam aracı olmak üzere alınan iki aracın durumunu ve kalan paranın ne kadar olduğunu öğrenmek üzere İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın’la görüştü. Toplam 380 milyar olan promosyon parasının 210 milyarının harcandığını öğrenen sendika yönetimi şok oldu. 210 milyarın nereye ve hangi amaçla harcandığının listesini isteyen sendika yönetimi, başta 4x4 olmak üzere alınan iki aracın durumunun ne olacağını sordu. Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın ise, söz konusu araçların mahkeme kararından önce alındığını belirterek, bunların satılıp veya satılmaması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazacaklarını, buradan gelecek yanıta göre hareket edeceklerini bildirdi. 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, “satılması” konusunda yanıt gelirse, araçlar satılacak ve bekleyen para üzerine eklenerek, yüzde 70’i öğretmenlere ve diğer personele dağıtılacak. 
Bakanlıktan “satılmasın” yanıtı gelmesi durumunda ise şu anda bankada bekleyen 170 milyarın yüzde 70’ine tekabül eden 117 milyarı öğretmenler ve personele dağıtılacak. Kalanı ise okulların ve milli eğitimin zorunlu harcamaları için kullanılacak.Haber: Gümüşpala Kortağ/Fakir Yilmaz
 
**Seçimler öncesi Dernek ve Vakıflarda büyük değişik yaşanıyor ..
 
**DERNEK VE VAKIFLAR YİNE SATIŞTA!
 
Genel seçimler öncesi bir hayli hareketlenen Ardahan-Kars ve Iğdır dernek ve vakınfların son günlerde hızla yönetim değişikliği yaşaması dikkatlerden kaçmıyor.
Her seçim bitiminde, başta İstanbul ve Ankara’da olmak üzere bir çok metropolde bulunan dernekleri ve de vakıfları terk eden siyasilerin yeniden dernek ve vakıflara ilgi gösterdiği gözlenirken, bir çok dernek ve vakfın başına aynı isimlerin getirilmesi ise akıllara,  ‘siyaset kurnazları yine devrede, kendilerine başkan dedirtip, aday olma yolunu açma heseplarını getiriyorlar’ fikrini getiriyor.
 
**SEÇİMDEN SEÇİME HEMŞEHRİ SEVDALISI OLUYORLAR!
 
Seçimden seçime hemşeri sevdalısı kesilip, seçimlerin ardından dernek ve vakıfların kapılarını açmayanların bu tavrı tabandan büyük tepki gelirken, seçimlerin yaklaştığı her süreçte yerlerini bu siyaset kurnazlarına bırakanların, dernek ve vakıfları menfaat karşılığında sattıkları önü sürülmektedir.
Haber: Fakir Yılmaz/Gazeteci
ARSİAD BAŞKANI GÖKMEN ÇAPAN:
‘Bölge özel teşviklerle desteklenmelidir’
Gazeteciler günü dolaysıyla matbaamızı ziyaret eden Ardahanlı İş Adamları ve Sanayiciler Derneği Başkanı Gökmen Çapan'dan ilginç açıklamalar geldi. Gazetecilerin zor bir görev üstlendiklerine dikkat çeken ARSİAD Başkan Çapan, bu zorluğun Ardahan gibi yerlerde daha da zor olduğunu iyi bildiklerini, bu nedenle büyük özverilerle gazetecilik yapan tüm basın mensuplarının Gazeteciler Gününü kutladığını söyledi.
Çapan, bölgede yaşamın gün geçtikçe zorlandığını, bu nedenle bölgenin kalkınmasında büyük rol oynayan basının hükümetler ve kamuoyu üzerinde baskı kurup, bölgeye özel teşvikler sağlanmasını istemelidirler dedi.
Ardahan'ın her geçen gün hızla boşaldığına dikkat çeken ARSİAD Başkan Gökmen Çapan kendilerinin her plâtformumda buna dikkat çektiklerini belirtirken, hükümetlerin bölgeye özel teşvikler sağlayıp, yaşanan hızlı göçü durdurmamaları halinde nüfusu her geçen gün azalan Ardahan'ın boşaldığını ve göç edenlerin başında bölgede irili ufaklı yatırımları olan işadamlarının olduğunu söyledi. Açılacağı söylenen fakültenin bir an önce açılması gerektiğine de dikkat çeken Çapan, bölgede uygulanacak olan teşviklerle kış ve yayla turizmine destek verilmesi gerektiğine belirtirken, sınır ticareti, doğal gaz, köylerin yol ve su sorunun çözümü gibi bir çok önemli soruna bir an önce el atılması gerektiğini söyledi.
Yaklaşık bir yıldır başında bulunduğu ARSİAD'ın bunların gerçekleşmesi için sürekli olarak kamuoyu oluşturmaya ve hükümetler üzerinde baskı kurmaya çalıştığına da dikkat çeken Gökmen Çapan, bu yönde hazırladıkları projeleri bağlı bulundukları diğer işadamı dernekleriyle birlikte siyasilere ve de kamuoyuna sunduklarını ve gerçekleşmesine uğraş verdiklerini sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 11.54 - 12/01/2007-Haber: www.sonvilayet.net

ARDAHAN GÖÇE TEŞVİK EDİLİYOR!

Ardahan piyasalarında yaşanan ekonomik durgunluk Kurban Bayramı sonrası da devam etti.
Aylardır piyasalarda yaşanan durgunluk kurban bayramı sonrası atlatılır hesapları yapılırken beklenen olmadı. 
Ardahan esnafı çoğu gün siftah yapamadan kepenk kapatırken işyeri masraflarının zor çıkardığını belertiyorlar. 
 
***Durgunluğun sebebi esnafın küçük olması
 
Ardahan'da her dönem yaşanan durgunluğun başında esnafın ve iş adamların küçük sermayelerle iş yapmasından kaynaklanıyor.
Ardahan'da en büyük yatırımlar kamu tarafından yapılırken bu işleri genelde il dışından gelen müteahhit firmalar alıyor.  Yabancı firmalar yaptıkları çalışmalarda kullandıkları malzemelerin büyük bölümünü de il dışından temin edince  Ardahan piyasalarına yansıması gereken para şehirden çıkıyor. 
Yakın zamanda yapılan KÖY-DES ihaleleri ise bu durumu daha açık bir şekilde gösteriliyor. 19 Trilyonun üzerinde ki ihalenin yapıldığı Ardahan'da, işleri alan firmalar akaryakıtlarını bile il dışından getirdiler. Ardahan'da bıraktıkları tek para ise bakkallardan yaptıkları alışveriş oldu. Onun da bir çoğunu ödemediklerini duyuyoruz..
 
***Ardahan Memur maaşı ile geçiniyor. 
 
Türkiye'nin en küçük ili olan Ardahan'da ekonomik sorunlar hat safhaya ulaşırken  esnaf ise memur maaşlarıyla ayakta duruyor.
 Ardahan'da faaliyet gösteren esnafların geneli işlerinin sadece maaş günlerinde iyi oldukları belirtiyorlar. Ocak-Şubat ayları işlerin en durgun olduğu zaman olduğunu belirten esnaflar bu aylarda havanın soğuk olmasının insanları evlerine kapattığını bu yüzden de kimsenin harcama yapmadığını belirttiler.
 
***Sorunu hükümet çözer..
 
Ardahanlının sürekli sıkıntı yaşaması insanları zoraki bir göçe zorluyor. Ekonomik durumu iyi olanlar daha fazla büyümek, iyi olmayanlar ise iş bulmak umudu ile  başka şehirlere göç ediyorlar. 50 yılı aşkın bir zamandır devam eden bu göç Ardahan'da telafisi mümkün olmayan zararlar verdi.
Ardahan'ın  gelişmesi ve kendi iş gücüyle ayakta durması için hükümet bazında bölgesel bir ekonomi programı uygulanması uzun yıllardan beri dile getirilerken bu yönde bir çalışma yapılamaması Ardahan'ı her gün sefalete sürüklüyor.
 Ak Parti Hükümeti tarafından çıkarılan ve 11 ili kapsayan teşvik yasası ilk başta sorunları çözer gibi görünse de daha sonra bu illerin sayısı 35 in üzerine çıkması yatırımcıları daha avantajlı illere çekti. 11 geri kalmış ilin karşısında Düzce, Aydın, Afyan, Adıyaman, Burdur gibi büyük şehirlere yakın illerin teşvik kapsamına girmesi bir anda yatırımcıları bu bölgelere çekerek bu şehirleri sanayi bölgesi haline getirdi. Ardahan gibi -30 derece soğuk altında yaşayan iller ise bu teşviklerden yararlanamadı.
Ardahan ve Ardahan gibi illerin  gelişmesi için hükümet bazında ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini belirten ekonomistler  Ardahan ile Düzce'ye aynı ekonomik programı uygulamanın Ardahan'daki insanları o bölgelere göç etmeye zorlamak olduğu dile getiriyorlar.
Haber/Yorum: Bülent Kılıç

Kurtkale bölgesi muhtarlarından cevap geldi..

Bize kimse onu söyleyemez, söylememiştir de ..

Geçtiğimiz günler içinde Ardahan'a gelerek Çıldır'ın Kurtkale bölgesi köylerini gezen CHP Ardahan Milletvekili ile köy muhtarlarının Kurtkale'de seçim pazarlığı yaptıkları haberine bölge muhtarlarından açıklama geldi.
Toplantının olduğunu, tartışmanın yaşandığını belirten bölge köyleri muhtarları, yaşanan tartışma da gazete haberinde geçtiği gibi bir söz söylenmediğini, söylenemeyeceğini belirtirlerken,kendilerinin bu yönde ki haklı talebinin CHP'lilere olduğu gibi her partiye olduğuna da dikkat çektiler.
Biz onlar gibi siyasetçi olsaydık bugün Ensar'ın, yarında başkalarının arabasına biner, her seçim döneminde başka partili olurduk diyen Kurtkale bölgesi köylerinin muhtarları, bizler bölgenin sorunlarını dile getirecek, sorunlarını merkeze taşıyacak bir adayın da bölge köylerinde olmasını istedik. İstiyoruz da. Bu bizim en doğal hakkımız. Çünkü bölge yıllardır göz ardı edildiği gibi bu gibi kişilerin bölgeyi ve bölge insanlarını aşağılamış ve hakaret etmiştir. Biz onlar gibi dönek olsaydık bugün sınırını beklediğimiz ülkenin en popüler siyasetçisi olurduk. Ki buna benzer bir çok isim bugün meclislerdedir. Ama biz dik durup, onurlu bir şekilde sınırımızı koruduğumuz gibi fikrimizi, görüşümüzü, seçim dönemlerinde  öyle bir arabadan inip, diğerine binmeden bugüne kadar taşıdık dediler.
Konu hakkında bir açıklama yapan Sabaholdu (Gotas) köyü Muhtarı Binali Kaya, gazetede haber konusun olan olay günü kendisi ve muhtar arkadaşları bu konuyu açıklarını ve halkında bu yönde ki talebimize büyük destek verdiğini, ancak öyle gazete bahs edildiği gibi kimsenin bir şey söylemediği gibi, söyleyemeyeceğini belirtti.
Biz gazeteye gelip, bu açıklamayı yapanın kim olduğunu ortaya çıkıp kendisini açıklasın. Kaldı ki böyle bir söz ve kelime kullanılmadı. Kullanılamazda.
 Bunu söyleyenleri kınıyor, yapılacak ilk seçimde buna gereken cevabın oylarımızla verileceğinin bilinmesini, çünkü biz bu haklı talebimizi yaparken onurumuz ve şerefimizle temiz siyaset yapması gerekenlerin aday olmasını istedik. Bu talep sadece CHP'ye değil tüm partilere yapılmakta. Bunu yapanların da sadece biz muhtarlar değil, bölge halkı olduğunu sözlerine ekledi.
Öte yandan gazetemizi telefonla arayan Kurtkale köyü muhtarı Yaşar Bingöl,'o toplantıda ağızlarını açıp, fikir söyleyemeyenlerin gazetelere gidip, hava atmalarına şaşırdım. Halbuki orada böyle bir söz söylenmemiş, aksine bölgenin talebi karşısında başta vekil olmak üzere tüm CHP'liler susup, yutkunmuşturlar. Çünkü, bölgeye her seçim döneminde gelerek, bugüne kadar talepsiz oy alıp gidiyordular, buna alışmıştılar. Bundan sonra yok öyle gel oyu al git ve bölgeyi unut. Bizim talebimiz bölgeyi temsil edecek bir isimin bölgeden seçilmesidir.' dedi.
Sabaholdu ve Kurtkale köylerinin muhtarları gibi Baltalı (Tatlet) köy muhtarı Başar Vural'da iki muhtarın açıklamalarına katıldığını, CHP'lilerin böyle bir açıklama yapmasını kınadıklarını ve üzüldüklerini dile getirirken, bunun kendilerinin değil CHP'nin kaybı olduğunu sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 10.01-12/01/2007
Haber: www.sonvilayet.net Foto: www.kurtkale.com
 
Bir iğne sonucu Hayatı kararan Filiz yeniden yeşermek isityor!

Ardahan'ın Göle ilçesinde bebekken yanlış iğne yapılan Filiz Gültekin (21) zor şartlar altında hayatını sürdürmeye çalışıyor.
Göle'nin Salimbey mahallesinde yıkık bir evde hayatını sürdüren Filiz Gültekin, bebekken aşırı şekilde ağlaması üzerine annesi tarafından doktora götürülmesiyle birlikte zor bir yaşama adım atmış oldu. Yanlış iğne vurulması sonucu belinden aşağı felç olan Filiz'in beyin fonksiyonları da zayıflamış.
Doktorların fizik tedavi ile tekrar yürütülebileceğini söyledikleri Filiz Gültekin maddi imkansızlıklar dolaysıyla 21 yaşına gelmesine rağmen tedavi edilememenin sıkıntısını yaşıyor.
Çocukluğundan beri elleri üzerinde yürümeye çalışan Gültekin ailesinin sekiz kardeşinden biri olan Filiz kendisine uzatılacak ve hayata yeniden bağlayacak bir yardım elini bekliyor.
Şu anda babası ve abisi ile birlikte kalan Filiz babasının emekli maaşiyle geçinmeye çalışan aileye kaymakamlık ve komşuları yardımcı oluyor.
Annasi ölünde Filiz’e bakması için iki kez evlenen baba Cemil Gültekin eşlerinin ailesini terk edip gitmesi üzerine ailenin bakımını kendisinin yaptığını söylerken, 21 yaşında ki Filiz kızının yeniden filizlenmesi için yardım severlerden destek beklediğini söyledi.
Haber ekleme saati: 09.28 - 12/01/2007
Haber/Foto: Tuğba Yılmaz/Göle
EVLER KAR ALTINDA KALDI!..

Ardahan’a komşu olan Artvin iline bağlı Şavşat ilçesinin Sahara dağında bulunan yayla evleri kar altında kaldı.
Ağır kış şartlarının yaşandığı bölgede yağan kar ardından gelen tipinin yayla evlerini adeta teslim aldığı gözlenirken, aynı bölgede bulunan ve Ardahan’ı Karadeniz’e bağlayan Sahara karayolunda Karayolları ekiplerinin karla büyük mücadelesi dikkat çekiyor.
 
***KAR SAVAŞÇILARI GÖREV BAŞINDA!
 
Kış aylarında karayollarında yaşanan sorunlardan sürücüler büyük ölçüde etkilenirken yolları açık tutmak için karayolları ekipleri gece gündüz demeden çalışıyorlar.
Yazın yol yapım ve bakım  işlerinde kışın ise karla mücadele de karayolları ekipleri   gece gündüz demeden  24 saat bakım evlerinde yolda kalan vatandaşların yardımına koşuyorlar. 
Ardahan merkezde bulunan Karayolları 126. Şube Şefliği ekipleri kışın gelmesi ile birlikte, zorlu bir çalışma maratonunun startını günler öncesinde verdiler. 
Karayolları 126. Şube Şefliği kendi sınırlarındaki yollarda karla mücadelesini, 50 kişilik çalışma ekibi, 10 kamyon, 5 greyder, 3 rotatif ve 2 yükleyici araçla gece gündüz demeden etkili kar yağışları, fırtına ve tipiye karşı veriyor. 
126. Şube Şefliği sınırlarında en yüksek rakıma sahip Ardahan-Şavşat Karayolu'nun Sahara Mevkii bu yıl 6 kez ulaşıma kapandı. Karayollarının en yüksek kesimini oluşturan Ardahan-Şavşat Karayolu'nun Sahara Bakım Evi sorumlusu Katip Ayık, Ardahan-Şavşat Karayolunun Karadeniz'den gelen fırtınalardan etkilendiğini belirterek, her fırtına sonrası yol birkaç saat içerisinde ulaşıma kapanıyor. Görüş açısı olduğu zaman yol açma çalışması hemen başlar ve yol ulaşıma açık tutulmak için sürekli çalışılır. 
 
***En büyük sorun dikkatsiz sürücüler ..
 
Uyarılara uymayan sürücülerin çok sorun yarattığını belirten Ayık; Kış aylarında yola çıkanlar bu yolun sürekli riskli olduğunu biliyorlar, ama çoğu zaman fırtınaya aldırış etmeden yola çıkan vatandaşlar Sahara Mevkiinde yolda kalıyorlar, buda bizim işimizi zorlaştırıyor. Görüş açısı hiç olmadığı günlerde yolda kalan vatandaşları kurtarmak için çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalar bizim açımızdan da çok zor oluyor her an yoldan düşme tehlikemiz var. Bunun için havanın kötü olduğu günlerde sürücülerin yol durumunu öğrenmeden yola çıkmamasını tavsiye ediyoruz. Kötü havlarda yola çıkanlar hem kendilerini hem de kurtarma ekiplerinin hayatlarını riske atıyorlar. dedi.
Haber ekleme saati: 09.09-12/01/2007
Haber: Fakr Yilmaz Foto: GünayNuh
Taktıkları milyarlık kameralarda işe yaramadı!

KİMİ İZLİYORSUNUZ?

Hırsızlıkları önleyeceğiz deyilerek Ardahan'ın Göle ilçesinin caddelerine takılan milyarlık kameralara rağmen ilçede hırsızlıklar devam ediyor.

Bir çok tartışmaya nedens olan kameraları aşan hırsızlar son günlerde yine kolları sıvarlarken, vatandaşlar, ilçe merkezine takılan milyarlık kameralarla kimin izlediğini soruyor.

Hırsızlıkların önüne geçeceğiz denilerek alınan kameraların bile işe yaramadığı Göle'de son olarak iki hırsızlık olayı daha yaşandı.

Göle Salimbey mahallesinde bulunan Hasan Eryıldırım'ın evine giren hırsızlar evin uydu cihazını çalarlarken,. Geçen günde yine aynı mahallede bulunan Selim Karakula(ın odunluğuna giren hırsız yada hırsızlar 13 torba kömü çaldıkarı öğrenildi.
Göle'de kalaycılık yapan Hasan Eryılıdırım "önceki günlerde komşumun odunluğuna giren hırsızlar, bugün de benim evime girdiler.

Bu nasıl iş, Halbu ki kaymakam beg hırsızlıkları önleyeceğiz diyerek ilçenin her tarafına kamera taktırmıştı. Peki bu memlekette polis ne iş yapar?' diye sormadan edemedi.Haber ekleme saati: 11.37 -11/01/2007

Haber: www.sonvilayet.net

Haber/Foto: www.sonvilayet.net

Öğüt'den Vekillere makam aracı talebi

CHP Milletvekili Öğüt hem seçmenle konuşup hem araç kullanan vekillerin risk altında olduğunu belirterek özelleştirmeyle açığa çıkan araç ve şoförlerin vekillere tahsisini istedi.

CHP'li Nezir Büyükcengiz'in ölümü milletvekillerine makam aracı ve şoför tahsisini yeniden gündeme taşıdı. Bir süre önce kaza geçirerek aylarca omuzluk askısıyla dolaşan CHP Ardahan Milletvekili Esnar Öğüt, Büyükcengiz'in ölümünün ardından şoför ve araba isteğini tekrarladı. Öğüt vekillerin hem cep telefonuyla seçmenle görüşüp iş takibi yaptığı, hem de araba kullanmak zorunda kaldığı için büyük risk altına girdiğini söyledi.

Milletvekillerine özelleştirmeden açığa çıkan şoför ve makam arabalarının tahsis edilmesi önerisini getiren Öğüt 'Meclis Başkanı Sayın Bülent Arınç bu durumu göz önünde bulundurarak milletvekillerine araba ve şoför tahsisi yapmalı' dedi.

Ardahan'da geçirdiği kazada aracıyla dört takla atan ve bir kaç kırıkla ucuz kurtulan Ensar Öğüt milletvekillerinin can güvenliği için bunun gerekli olduğunu vurguladı.

Öğüt, şöyle konuştu: 'Özelleştirmeden açığa çıkan birçok şoför var. Bunlar maaş alıp oturuyorlar. Yine özelleştirmeden dolayı açığa çıkan ve çürümeye terk edilmiş yüzlerce araba var. Bunlar milletvekillerine tahsis edilebilir. Hem de hiçbir bir para gerekmeden. Ayrıca tasarruf da sağlanmış olur. Çoğu kez arabayı kendimiz kullanıyoruz, bir yandan da seçmenin istekleriyle uğraşıyoruz. Bir hastane işi için 4-5 yeri aramak gerekiyor. Meclis Başkanı'yla görüşerek bunu gündeme getireceğim. Bütçeden ekstra paraya da gerek yok. Tadilat ve tamiratlara o kadar para veriliyor. Milletvekillerinin can güvenliği konusunu da önemsemek gerekli.'Haber ekleme saati: 11.29-11/01/2007

Haber/Foto: www.sonvilayet.net

KARSTAN HABERLER..

***AKP BORAZANCISI BÜROKRAT

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ARGE çalışmaları kapsamında okul idarecilerine yönelik bilgilendirme ve değerlendirme Toplantısı için Kars'a gelen Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğrenim Burs ve Yurtlar Dairesi Başkanı Halis Koyuncuoğlu, AKP  borazancılığı yapıyor. 
Dün Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ve okul idarecilerinin katıldığı toplantıda konuşan Koyuncuoğlu'nun AKP mitingindeymiş gibi konuşması dikkat çekti.
Konuşmasında AKP'nin iktidar olduğu zamana kadar Milli Eğitim'de bir şey yapılmadığını ve her şeyin 4 yıllık bu iktidar döneminde yapıldığını söylemesi, toplantıya katılanlar arasında şaşkınlık yarattı.
Koyuncuoğlu'nun konuşmasıyla kendilerini adeta AKP mitingindeymiş gibi hissettiklerini ifade eden eğitimciler, "Son dört yılda bu iktidarın yaptıklarının, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmadığını söylemek, bir bürokrata düşmez. Eğer bu bürokrat AKP'den milletvekili adayı olmayı düşünüyorsa, o zaman görevinden istifa edip, siyasete girsin." dediler.
Eğitimciler, "Bizler, Milli Eğitimle ilgili bir toplantı için çağrılmıştık. Ama, kendimizi bir anda AKP'nin toplantısında bulduk. Toplantıya Ankara'dan gelip katılan Daire Başkanı Koyuncuoğlu, toplantının amacıyla ilgili bilgi vereceğine AKP iktidarının icraatlarını anlattı. Adeta AKP'nin reklamını yaptı." diye konuştular.
Daire Başkanı Koyuncuoğlu'nun konuşması karşısında şaşırdıklarını ifade eden çok sayıda eğitimci, önce toplantıyı terk etmeyi düşündüklerini belirterek, "Ancak, hakkımızda işlem yapılacağı endişesiyle mecburen sonuna kadar dinlemek zorunda kaldık. Çünkü biliyoruz ki, bu iktidar döneminde iktidarın propagandasını yapmak serbest, ama propagandayı dinlememek suçtur." dediler.

***KAŞININ ÜZERİNDE KARA VAR' CEZASI

Kars'ta trafiğin plakaya ceza kesmesi sürücüleri çileden çıkardı. Sürücüler, plakaya ceza kesme uygulamasından vazgeçilmesini istediler.
Kars'ta tarihin en yoğun trafik cezasının kesildiği bildirildi. Sürücüler, hemen her gün trafik cezası kesilen araç olduğunu kaydederek, "Kavşağa 5 metre kala park edildiği için bile ceza kesiliyor. Kars'ın cadde genişliği ve uzunluğu kapasitesi belli değil mi?" diye sordular.
Daha çok plakaya ceza kesilmesi uygulamasından yakınan sürücüler, "Önceki yıllarda trafik polisi, sürücünün yüzüne karşı ceza keserdi. Şimdi artık o uygulama kalkmış. Bir bakıyoruz ki, aracımıza ceza kesilmiş. Nerde ne yapmışız, hangi hatayı işlemişiz bilmiyoruz." dediler.
Yeni bütçede trafik cezalarına ağırlıklı yer ayrıldığını, bunun için yoğun bir cezai işleme gidildiğini ileri süren sürücüler, "Belli ki talimatla ceza kesiliyor. Eğer böyle olmazsa plakaya ceza kesilir mi? Artık öyle bir durumdayız ki, neredeyse 'kaşının üzerinde kara var' denilip ceza kesilecek. Bu resmen soygun." diye konuştular.
İllerdeki araba sayısına göre, en fazla trafik cezasının Kars'ta uygulandığını da idda eden sürücüler, "Yetkililerden biraz daha esnek davranmalarını ve plakaya ceza kesme uygulamasının kaldırılmasını istiyoruz. Bu isterken de Kars'ın ekonomik yapısının gözönünde bulundurulmasını bekliyoruz. Çünkü, geri kalmış Kars'ta yaşam şartları oldukça ağırdır. Buna bir de trafik cezaları işlendiğinde altından kalkılmaz bir yük altına girmiş oluyoruz." dediler.

***BORÇLUYA SON UYARI

AKP Kars Milletvekili Selahaddin Beyribey, Tarım Kredi Kooperatif borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik çıkartılan aftan en az Kars'ın yararlandığını bildirdi. Kars'ta 3 bin 500 çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri'ne borcu bulunduğunu ifade eden Beyribey, bunlardan ancak 500'ünün borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuruda bulunduğunu belirtti. 
Yeniden yapılandırma için verilen sürenin 31 Aralık 2006 günü dolduğunu, ancak yapılan girişimler sonucu bu sürenin bu hafta sonuna kadar uzatıldığını vurgulayan Beyribey, "Yeniden yapılandırma, ödeme güçlüğü içinde bulunan özellikle Kars için önemli bir fırsattı. Çünkü, yeniden yapılandırma için başvuruda bulunanların borçlarından yüzde 45 indirim uygulanacağı gibi, kalanı da taksitlendiriliyor." dedi.
Yeniden yapılandırmadan yararlanmayanların Doğrudan Gelir Desteği gibi teşviklerden yararlanamayacağını ve borçlarının katlanarak artacağını dile getiren Beyribey, "Hemşehrilerimiz eğer bu hafta sonuna kadar yeniden yapılandırma için Tarım Kredi Kooperatifleri'ne başvurmazsa, borçları katlanarak artacağı gibi, hem icralık olacaklar, hem de hiç bir teşvikten yararlanamayacaklar. Bunun için bu haftayı iyi değerlendirmeleri gerekmektedir." diye konuştu.
Hemen hemen bütün illerde borçlu olan çiftçinin ağırlıklı olarak Tarım Kredi Kooperatifleri'ne başvuruda bulunarak yeniden yapılandırmadan yararlandıklarını altını çizen AKP Kars Milletvekili Selahaddin Beyribey, şunları söyledi:
"En çok borçlu Kars'tan olduğu halde, en az başvuru da Kars'tan olmuş. Bu üzücü bir olaydır. Hemşehrilerimiz bu fırsatı neden değerlendirmiyorlar? Halbuki borçlarını, yeniden yapılandırmadan yararlanarak, Doğrudan Gelir Desteği gibi teşviklerle rahat ödeyebilecekler.  Eğer yeniden yapılandırmadan yararlanmazlarsa sıkıntı çekerler. Bunun için borçlu hemşehrilerimiz ellerini çabuk tutup, bu hafta sonuna kadar bu haktan yararlansınlar. Yeniden yapılandırmadan yararlananların borçları yüzde 45 indirileceği gibi, kalan kısmı da taksitlendirilecek."

***Eğitim-iş Kars Şube Başkanı Ersin Özbey ;
ŞİDDETE DUR DENİLMELİ VE AYDINLIK YARINLARA SAHİP ÇIKILMALIDIR

Son dönemlerde artan şiddet olaylarına tepkiler büyürken bir tepkide Eğitim-İş Kars Şube Başkanı Ersin Özbey'den geldi.Özbey, okullarımızda ve sokaklarda şiddetin hızla arttığı, çocuklarımızın ve insanlarımızın sokağa çıkma korkusu yaşadığı, can güvenliğimizin kalmadığı, töre cinayetlerinin olağan hale geldiğini vurğulayan Özbey, Emeği ile geçinmeye çalışan memur, işçi, köylü, esnaf ve emekli gibi toplumun geniş kesimlerinin aleyhine her gün yeni yasal düzenlemelerin yapıldığını söyledi.Özbey açıklamasında ayrıca, Yoksulluğun, yolsuzluğun ve gelir dağılımı adaletsizliğinin en üst düzeye çıktığı, ülkemiz yer altı ve yer üstü kaynaklarının bir avuç mutlu azınlığa peşkeş çekildiği; içinde bulunduğu sıkıntılardan dolayı demokratik tepkisini dile getiren insanlarımıza hakaret edildiği, azarlandığını, Ülkemizi yöneten AKP iktidarının kendi siyasal yandaşlarını yasa ve kural dışı yöntemlerle bütün kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirdiği, bu kadrolaşmaları yaparken İmam Hatip Lisesi, İlahiyat Fakültesi mezunları ve din kültürü öğretmenlerinin tercih edildiği, tarikat ve cemaat liderlerinin referans alındığı ve belirleyici olduğu; sadece son bir yılda 650 Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin kurum değişikliği ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın önemli kademelerine getirildiğini belirterek,Kendi varlıklarının temeli olan hukuk sistemini bin yıllar öncesine döndürmeye çalışan zihniyetin temsilcilerinin, yargıyı siyasallaştırmaya çalıştığı,Cumhuriyetimizle özdeşleşmiş kurumlarımızın ve sanayi kuruluşlarımızın özelleştirme adı altında yabancı ve onların yerli iş birlikçilerine pazarlandığı ve yağmalandığı;Ulusal sınırlarımızın, bağımsızlığımızın ve cumhuriyetimizin tapusu olan Lozan Antlaşmasının tartışılır hale geldiği, değişik platformlarda ülkemiz ile ilgili yeni haritaların gösterildiğini söyleyen Özbey açıklamasına şöyle devam ett. Kuruluşuna, onurlu ve şerefli bir duruşu dayanak etmiş olan Türkiye Cumhuriyetini bugün yönetmekte olan siyasal iktidarın, ekonomik anlamda Dünya Bankası ve IMF'nin, siyasal anlamda AB ve ABD’nin tüm dayatmalarına sessiz kaldığı bir süreçten geçmekteyiz. Ulusumuzun, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için kaygıları, umutları, hedefleri, coşkuları ve sevinçleri aynı veya yakın olan; bu tehdit ve tehlikelere karşı bir arada, omuz omuza, daha güçlü durabilme ve kararlılığımızı ortaya koyabilme bilincinde davranan ve "TEHLİKENİN FARKINDA OLANLARI", emeğimize, demokrasimize, cumhuriyetimize, ulusal bağımsızlığımıza ve ulusal bütünlüğümüze sahip çıkmak için birlikte davranmaya ve güçlerimizi birleştirmeye çağırıyoruz dedi.
HABER / SERHAT ERYOLCU / KARS

Ardahan'lı Saddam 
ulusal gezetelerde..

Bir süre önce idam edilen ve idamı tartışmalara neden olan eski Irak lideri Saddam Hüseyin’in isim adaşı Ardahan’lı Saddam bugün kü ulusal gazetelerde geniş yer buldu.

Gazetemiz Muhabiri Barış Yıldırım’ın kendisiyle yaptığı röportajdan sonra bir kez daha gündeme gelen Ardahan’lı Saddam’la görüşen Anadolu Ajansı  Ardahan Muhaberi Günay Nuh’un haberi bugünkü bir çok ulusal gazetede yer aldı.

“Bu da Ardahan'lı Saddam” başlığıyla bir çok ulusal gazetede yer alan Ardahanlı Saddam Doğu Yılmaz ile çıkan haber şöyle; ‘Ardahan'da Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in ismini taşıyan lise öğrencisi Saddam Doğu Yılmaz, isminden memnun olduğunu söyledi.

Ardahan Lisesi 11. sınıfta öğrenim gören 16 yaşındaki Saddam Doğu Yılmaz'ın ismi, birinci Körfez Savaşı sırasında dedesi tarafından konulmuş. Arkadaşlarının, ismini değiştirmesi için mahkemeye başvurması yönünde telkinleri olduğunu ifade eden Saddam Doğu Yılmaz, "İsmim eskiden de ilgi çekiyordu ama Saddam Hüseyin'in asılmasından sonra daha fazla ilgi çekmeye başladı. 2004 yılında da yurtdışına çıkışımda ismim hava limanındaki güvenlik elemanlarının dikkatini çekmişti. Ama tüm telkinlere rağmen ben ismimden memnunum ve değiştirmeyi düşünmüyorum" dedi.
Haber ekleme saati: 10.30 - 11/01/2007

     Haber: www.sonvilayet.net-Foto: Günay Nuh

Göleli Sadrettin Özen 
İstanbul’da vefat etti

Ardahan’ın Göle ilçeli genç hemşerimiz Sadrettin Özen (40) geçtiğimiz günlerde İstanbul'da geçirdiği tarfik kazası sonucu ağır yaralanıp, koma halinde kaldırıldığı hastenede vefat etti.
Alınan bilgilere göre, İstanbul’da çalıştığı işyerinde geri geri gelen yük kamyonun duvara sıkıştırdığı Sadrettin Özen ağır yaralı olarak yattığı hastanede 22 gündür koma halinde yaşatılmaya çalışılıyordu.

Tüm çabalara karşın komadan çıkarılıp, kurtarılamayan  Özen geçtiğimiz gün vefat etti.
Dün, İstanbul/Esenyurt Beldesi Sonevler camisinde kılınan ikindi namazından sonra toprağa verilen Özen’in cenasesine bir çok yakını ve Göleli hemşerisikatıldılar.

***Gölspor’lu Gökan’da Gölespor gibi yardım bekliyor!

Bir süre önce bitin Ardahan 1. Amatör Lig Şampiyonu Göle Belediyespor futbol takımı Ardaühan’ı temsil edeceği 3. Lig Amatör Maçları öncesi maddi ve manevi sıkıntı yaşadığı bir saüreçte, geçtiğimiz yılın sonlarında geçirmiş olduğu trafikkazası sonucu felç olan ve tedavi için Ankara’ya giden Gölesporlu Gökan Daş maddi imkansızlık dolaysıyla tedavi olmaktan bir hayli zorluk yaşadığı öğrenildi.

Genç yaşında geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu hayatı kararan ve tedavi olmak için Ankara’da kendisine uzanacak yardım elibekleyen Gökan Daş’ın yoksul ailesi bir hayliyüksek olan tedavi ücretlerini karşılamaktan bir hayli zorda olduğu öğrenilirken, kendilerine el atacak yardım severlerin yanı sıra Ardahan valiliği, Göle kaymakamlığı ve belediyeden destek bekliyorlar.

***Köprülülü Polat vefat etti

Ardahan’ın Göle ilçesi sakinlerinden Kazım POLAT tedavi için geldiği İstanbul'da vefat etti...
Teoavi gördüğü İstanbul/Bakırköy Devlet Hastanesinden vefat eden POLAT'ın cenazesi Köprülü'ye getirilerek geçtiğimiz gün defin edildi.
Haberleri ekleme saati: 10.30 - 11/01/2007

Haberler: www.sonvilayet.net

İKİ SINIR KAPISI OLAN ARDAHAN 1 MİLYON DOLARLIK İHRACAAT BİLEYAPAMADI!

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın verilerine göre, Karadeniz’deki her bir firma yaklaşık 2 milyon 23 bin dolar ihracat gerçekleştirirken , Marmara Bölgesi’ndeki firmaların ortalama ihracatı 1 milyon 903 bin dolar oldu.

 

Türkiye’de bu yıl ekim sonu itibarıyle 40 bin 936 ihracatçı firma, 49 bin 903 ithalatçı firma bulunuyor. Firmaların ortalama ihracatı 1 milyon 656,7 bin dolar olurken, ortalama ithalatları 2 milyon 250,8 bin dolar. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ocakekim verilerinden yapılan hesaplamalara göre, İstanbul Türkiye ihracatının yüzde 54,7’sini, ithalatının da yüzde 57,8’ini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin 7 ilinin ihracatı 1 milyon doların altında kalırken, Tunceli’den hiç ihracat yapılmıyor. Türkiye’deki illerin ihracatı incelendiğinde, İstanbul’un liderliğini koruduğu görülüyor. İstanbul’da 22 bin 291 ihracatçı firma, 37 milyar 82 milyon 48 bin dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. İstanbul’u 5 milyar 784 milyon 59 bin dolarlık ihracatla Bursa izlerken, bu ilde 2 bin 403 firma bulunuyor.

***Ardahan sondan birinci!..

İhracatı 1 milyon doların altındaki iller arasında Ardahan, Bayburt, Bingöl, Erzincan, Gümüşhane, Osmaniye ve Siirt bulunuyor. İthalat rakamları incelendiğinde de 29 bin 780 ithalatçı firmanın bulunduğu İstanbul’un 64 milyar 882 milyon 71 bin dolarlık ithalat gerçekleştirdiği görülüyor.

***DOĞU ANADOLU SONUNCU

Bölgeler itibariyle ihracat rakamlarına bakıldığında, Marmara Bölgesi’ndeki 26 bin 271 firma 50 milyar 11 milyon 698 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Ege’deki 5 bin 212 firma 6 milyar 850 milyon 734 bin dolar, İç Anadolu’daki 4 bin 256 firma 4 milyar 319 milyon 117 bin dolar, Akdeniz’deki 2 bin 714 firma 2 milyar 818 milyon 484 bin dolar, Güneydoğu Anadolu’daki bin 112 firma 1 milyar 760 milyon 903 bin dolar, Karadeniz’deki 782 firma 1 milyar 582 milyon 736 bin dolar, Doğu Anadolu’daki 589 firma da 475 milyon 367 bin dolarlık ihracat yaptı. Firma başına yapılan ihracatta ise Karadenizli firmalar ilk sırada yer alırken, Karadenizli her bir firma ortalama 2 milyon 23,9 bin dolarlık ihracat yaptı. Marmaralı firmalar 1 milyon 903,7 bin dolarlık, Güneydoğulu firmalar 1 milyon 583,5 bin dolarlık, Egeli firmalar 1 milyon 314,4 bin dolarlık, Akdenizli firmalar 1 milyon 38,5 bin dolarlık, Doğu Anadolulu firmalar ise 807,1 bin dolarlık ihracat yaptı.Haber ekleme saati:09.54 - 11/01/2007
DİĞER HABERLERİMİZ www.sonvilayet.net adlı sitemizde okunabilir ..Kaynak: ardahan haberi

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 5130 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI