Reklam
Bugun...


HANİ POSOF KÖMRÜ, GÖLE PETROLULÜ? ARDAHAN'I SOĞUK, ŞENLİĞİ SİS, GÖLÜ CAM SARDI!, TİGEM'İN ETRAFINA HENDEKLER KAZINDI!
Çıldır Gölü ile Aktaş Gölünün yüzeylerini dondurmaya başlayan soğuklar etkili olmaya başladı. Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceyle Kars'ta kaydedildi. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava parçalı ve az bulutlu olacak. Sıcaklığın mevsim normalleri civarında seyredeceği bölgede, rüzgar kuzey ve batıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek. Bölge genelinde sabah ile gece yer yer sis ve pus bekleniyor.

HANİ POSOF KÖMRÜ, GÖLE PETROLULÜ? ARDAHAN'I SOĞUK, ŞENLİĞİ SİS, GÖLÜ CAM SARDI!, TİGEM'İN ETRAFINA HENDEKLER KAZINDI!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Adlı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Eksinin altına düşen hava sıcaklığı ile kendisini iyiden iyiye hissettiren kış öncesi Ardahan genelinin saran sis başta Aşık Şenlik'in adının verildiği Çıldır Suğara'da olmak üzere etkili olmaya başladı.

Kar yağışının olmadığı dikkat çeken bölgede yenden soğuyan havaların ardında yanmaya başlayan sobalarda kullanılan tezek, kömür, odunlar yakılmaya başlarken, yakacak alamayacak derecede yoksul olan vatandaşlara da SYDV'nın kömürleri dağıtılmaya başlandı. 

HANİ POSOF KÖMÜRÜ İLE GÖLE PETROLÜ?!.

Kış öncesi kalitesiz olduğu için çoğu çöplere atılan SYDV'nın kömürlerinin yeniden dağıtılmaya başlandığı Ardahan'ın Posof İlçesinde bulunduğu ileri sürülen kömürden bölgede yaşadığı ama bugüne kadar görülemeyen Dağ Horuz'unun akıbeti gibi haber alınamıyor.

Ardahan'ın Gürcistan'a sınır olan ve bu ilçeye olduğu gibi Kafkaslara giden yolun üzerinden bulunan dağın altında açılacağı belirtilen ama bu yılda açılamayan Ulgar Tünelini bekleyen Posof İlçesi'nde bulunduğu ileri sürülen linyit kömürü bir türlü çıkarılmadığı gibi bu yer altı kaynağının Göle'de olduğu ileri sürülen petrol gibi unutuldu.

2010 yılında başlayan sondaj çalışmalarında elde edilen tahlil ve tetkikler sonunda Çayırçimen (Lâmiyan) köyü ve civarında ki kömürün 6 bin kaloride ve 150 yıl çıkarılacak kadar rezervi olduğu, kömürün çıkarılması için yapılan müracaatın genelgesinin Başbakanlıkta olduğu belirtilmişti.

O dönem ama sonra da ndenee devam etmeyen sondajın ise Gürcistan sınırında ki Türkgözü (Badele) köyü civarında ve Gürcü mühendislerle birlikte sürdürülmüştü.

Yüz metre derinliğinde bulunan damarın iki buçuk metre çapında olduğu, burada yapılan sondajlarda çıkarılan örneklerin 3 bin 500 kalori de olduğu belirtilen kömür yatağının Ardahan'ın Göle ilçesinde bulunduğu ileri sürülen ve bu kaynağa yapıldığı gibi Göle'de ki petrol yatağına da vurulan sondaj çalışmaları nedense sanki gizli bir elin değmesi ile durdurulmuş, gündemde düşürülmüş, bölge yetkilileri, memleketi kurtaracaklarını ileri süren siyasiler, basın ve vatandaşlar da diğer sorunlar gibi bu iki önemi konun üzerine gitmemişti.

Kura nehrinin doğduğu Allahuekber dağlarının eteğindeki Göle ovasında başlayıp kömür yataklarının bulunduğu Göle'ye komşu Şenkaya'ya kadar uzanan petrol yatağının bulunduğu ama yer yüzüne çıkarılamadığını Ardahan'lılar gibi Göleliler de bilmiyor.
Ovası, ormanlarıyla, yaylalarıyla, kaşarı ve hayvancılığıyla ön plana çıkan Küçük batman, Göle İlçesinin yer yüzüne çıkarılmaya hazır yer altı kaynağı olan Petrol gün yüzüne çıkarılacağı günü bekliyor.

Zamanın TPAO Daire Başkan Yardımcısı Ardahanlı Mühendis Murat Yılmaz'dan aldığı bilgiler ışığında petrol arama çalışmalarının başlattırmış ve buradaki petrolün Güneydoğu'da çıkarılan petrolden daha kaliteli  olduğunu belirtmişti. 

Ama Göle'den başlayıp Şenkaya oradan da Tortum kadar uzanan yer altındaki petrol yatakları teknolojiden yoksun olduğumuzdan dolayı yer yüzüne çıkarılamamıştı.

BU HENDEKLERİ NEDEN AÇTINIZ?

Cumhuriyetin ilk yıllarında bölgede tarım ve hayvancılık sektörünü geliştirmek amacıyla Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulan ancak kurulduğu ilk bir kaç yıldan sonra bir türlü işletilemeyen Göle TİGEM, uzun bir aradan sonra yeniden faaliyete başlarken, TİGEM'i alanlar tesisin etrafına hendekler kazıyıp, içerisini su ile doldurmaları tepkilere neden oldu.


Önceki bir çok firmanın çalıştırmadığı ve yeniden özel bir firmaya 45 yıllığına kiralanan işletmeyi alan firma TİGEM’in etrafına kazıyıp, içini su doldurduğu kanal bölge de bulunan köylüler tarafından tepkiyle karşılandı. TİGEM'i yok pahasına kiralayan firmanın Şeref dağı diye bilinen ve bölge köylünün hayvanlarının da otlatıldığı arazinin ortasına kazılan hendeklerin hayvanlarının içine düşüp, telef olmasına ve insanlar içinde tehlikeye neden olduğunu belirterek tarım alanının keyfe kazılması karşısında sesiz kalan yetkililere ve Tarım İşletmeleri Gen Merkezi'ni alan firmaya tepki göstererek, bu kanalların kapatılmasını istediler.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yıkılan sıvalarının, boyanıp, açılacağı söylenen Ardahan-ET'in Araplara satılmasına çalışıldığı ileri sürüldü.

SERKA Genel Sekreterliğine Nurullah Karaca atandı..

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğine, Ajans’ın Ardahan Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ardahanlı Nurullah Karaca atandı.
Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı’na  (SERKA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yeni Genel Sekreter atandı. Bakanlık, Ardahan Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Nurullah Karaca’yı SERKA Genel Sekreterliğine vekâleten atadı. Genel Sekreterlik görevini yürütecek olan Karaca, kasım ayında görevine başladı.

NURULLAH KARACA KİMDİR?
Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Nurullah Karaca 1982 yılında Ardahan’ın Hanak ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ardahan’da, lise öğrenimini Erzurum Fen Lisesi’nde tamamladı. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. Ardahan Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

BU ŞEHİRE BUZ PATENİ!..

Ardahan Halilefendi Mahallesinde yapımı devam eden “Buz Pateni Pisti”nin bulunduğu inşaat alanında incelemelerde bulunan Vali Hüseyin Öner, yürütülen çalışmalar hakkında Yüklenici Fatih İnşaat firması ve yetkililerden bilgi aldı.
Vali Öner, “İlimiz sosyal aktiviteler ve sporsal faaliyetlerin yapılacağı alanlar açısından çok zengin ve donanımlı tesislere sahip. Bizde var olan bu tesisleri daha da geliştirmek, yenilerini eklemek için projeler üreterek, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığımızda spor yatırımlarında kullanılmak üzere 50 milyon TL’lik “Spor Tesisleri Yatırım Protokolü” imzaladık. Bu yatırımlar ile bilhassa gençliğe hitap eden yönleriyle ileride muhtemel sporcular yetişmesine, gençliğin daha iyi, daha donanımlı olarak yetiştirilmesine vesile olacak tesisleri inşa ederek, hem gençlerimizin hem de Ardahanlı sporseverlerin hizmetine sunacağız” dedi.

GAZETECİNİN KÖYLÜSÜNÜN

ÇALINAN HAYVANLARI BULUNDU.. 

Ardahan'ın merkez köylerinden olan aynı zaman da Gazeteci Fakir Yılmaz'ın da köyü olan Ardahan Merkeze bağlı Küçüksütlüce'de (Şişka) yaşayan Cengiz Kaya'ya ait 9 inek ve 1 damızlık boğa, güvenlik güçlerinin geniş kapsamlı araştırmaları sonucu Kars'ın Susuz ilçesine bağlı Küçükçatak köyü yaylasında tespit edildi. Jandarma ekipleri, sahibi Cengiz Kaya'ya teslim edilen çalınan hayvanlar ile ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

ARDAHAN, MİNİK EVLADI EYLÜL'Ü KONUŞUYOR!
Güç koşullarda ve sert bir coğrafyada yetişip hayata atılan Ardahanlı çocuklar, spor dallarında gurur verici başarılara imza atmaya devam ediyor. Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Samandöken (Sinot) köyü nüfusuna kayıtlı olan Eylül İnal, küçük yaşta katıldığı İstanbul'daki Kick Boks şampiyonasında 42 kiloda elde ettiği Türkiye Birinciliği ile tüm Ardahanlıların göğsünü kabarttı.

DANIŞIKLI ALTERNATİF!..

Geçtiğimiz gün tüm yurt genelinde 98. Yıl dönümü kutlanan Cumhuriyet bayramı ve buna benzer ulusal resmi günler ardından okuduğumuz haberler arasında "CHP'den alternatif kutlama" başlıklı haberleri de görmekteyiz.
Kürt ve inanç düşmanlığının baş mimari olan ulusalcılık kokan bu tür haberlere baktığımızda, özellikle son 15 yıl içinde buna benzer çok  haber gördük.. 
Yani mevcut iktidarın başında bulunduğu ve 'Devlet benim' dediği devletin resmi törenlerine karşı etkinlikler yaptığını anlatan bu tür haberlere konu olan da, ülkenin en büyük muhalefet partisi CHP'dir..
Ve bu CHP'nin beğenmediği aynı devletin yani, “devlet benim” diyen iktidarın etkinlikleri dışında etkinlik, kutlama yaptığını anlatır bu tür haberler.
Son olarak bol mesajlı cuma gününe rastlayan son Cumhuriyet kutlamaları yine aynı sahnelere ve haberlere konu oldu.
Şimdi soruyorum..
CHP’li olan belediye başkanlarının devleti ve iktidarı temsil eden vali ve kaymakamlarla kutladıkları resmi törenler nasıl olur "CHP’den alternatif tören" dedirtir bu anlayış,  bunu da anlamış değilim.. Ve bu tür haberlere konu olan sözde etkinlikler yapılır. 
Yani bir taraftan CHP’li belediye başkanının da katıldığı törenleri beğenmeyeceksiniz, diğer taraftan CHP’li il ve ilçe örgütlerinin omuzlarına yüklediğiniz kırık, dökük çelenklerle ayrı bir yerde, ayrı bir Atatürk büstünün önünde kutlama yapacaksınız. 
Kardeşim, hemşom, pala bıyıklı yoldaşım 'Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?' dedirten bu saçma davranışlara, uygulamalara ve sözde alternatif kutlamalara baktığımızda aynı muhalefetin bir taraftan arka kapılarda değil çadır örtülü protokollerde, iktidarla birlikte, diğer taraftan da sözde karşı olduğu iktidarın etkinliklerini yeterli görmeyip, yine de sözde alternatif etkinlikler yapar.


Yani aynı muhalefet aynı iktidarın kendisine sunduğu imkanları da kullanırken ve aynı iktidarın görevden alıp, yerlerine muhalefetten isimler atadığı meclis üyelerinin rahatlığına neden bir alternatif ortaya koymaz!
Ve aynı muhalefet hizmete harcaması gereken milyonları bayrak kumaşlarına, bilboard afişlerine harcayıp, tabu ettikleri Atatürk'ü de önüne alarak, beceriksizliklerini örtmeye çalışan bir anlayışla siyaset yaptığını sanır. 
Öte yandan yerlerine kayyum aradıklarını uzaylılar seçmişcisine 'Beni halk seçti o nedenle ben devletim” deyip, devletin tüm imkanlarını kendi siyasi gücüne harcayan iktidara baktığımızda ise, karşımıza yine onun bizzat düzenlediği alternatif, yani devlet içinde devlet veya paralel oluşum denecek işler yaptığını görürüz. 
Kızdığı muhalefetin yerelde iktidar olmasına katkı sunan partiye HDP'ye kızıp, bu partinin seçilenlerini görevden alan ve böylece önünü temizlediği muhalefeti daha da rahatlatan aynı iktidar diğer bir taraftan da belediyelerin olan 'parkları, kent içi yolları üst geçitleri hatta tünelleri ben yapıyorum..' derken yine muhalefetin belediyelerine bilerek veya bilmeyerek katkı sunuyor adına da 'bizim' alternatif hizmetlerimiz diyor.
Alternatifin ne demek olduğunu bize anlatan bu durum aslında "tencere dibin kara, seninki benden kara"  atasözünü akıllara getirir...
Yani, 'al birini vur ötekine.' diye oynananın adı da Cumhuriyet ve onun olmazsa olmazı olan demokrasi oyunudur…

arşiv haber 04/05/2015 tarihli haber/yorum/reklamlar

Ardahan'da Kuş Uçurtulmuyor.. BUNLARIN HEPSİ POLİS

**Siyasiler oy, vatandaş Herg derdinde!..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün, yarın Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geleceği Ardahan adeta polis ablukası altında..

Olağanüstü önlemlerin başta trafiği olmak üzere kentte yaşamı felç ettiği dikkat çekerken, Ardahan polisinin yanı sıra Ankara ve çevre illerde gelen polislerle Ardahan'ın nüfusunda da olağanüstü bir artışın olduğu görüldü..

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesi ard arda Ardahan'a gelen siyasi parti liderlerinin oy istediği vatandaşın seçimlerle ilgilenmediği dikkatlerden kaçmıyor.

Baharın gelmesiyle tarlalarını herg ederek, eken köylülerin siyasileri önemsemediği dikkat çeken Ardahan'da siyasilerin tüm çabalarına karşın hareketliliğin olmadığı da görülüyor.

HDP'nin olağanüstü oy alacağı görülen Ardahan'da MHP, CHP, AK Parti ve Bağımsız Aday Saffet Kaya'nın yanı sıra DSP'nin seçmenden oy istemek için aralıksız seçim çalışmalarına devam ettiği görülüyor.

arşiv haber1 4/13/02/2007 tarihli haber/yorum/reklamlar

 

Yeni Köy/Göle'de bir görünüm 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
Radyomuzu dinliyormusunuz? 
YÖRE TÜRKÜLERİYLE DOP DOLU RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?

12/02/2007 Gününün Haberleri için DEVAMI tıklayın

 

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Potansiyel vekil adayları!..

Fakir Yılmaz> İyiden iyiye yaklaşan genel seçimler öncesi hareketlenen siyaset arenasının heyecanını, sitemiz olan www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com a ve de cep telefonlarımıza gelen mesaj ve çağrılarda daha iyi anlıyoruz.
Siyaset sahnesini yakından takip edenlerle, bu sahne de oynamak isteyenlerin ilgi odağı olduğumuz şu günlerde tartışılan diğer bir konu ise, ‘Bende milletvekili adayıyım’ adlı yazımız ardından benim de adaylığımın olumlu veya olumsuz tartışıldığını izliyorum.
Çoğu potansiyel adayımızın Ardahan’da ki politik gelişmeleri bir çok dostlarından olduğu gibi benden de almak üzere sıkça cep telefonuma başvurduğu şu günlerde yazdığım bu yazı üzerine benden bir şeyler öğrenmek isteyen ‘potansiyel adaylarımız’ ın bir hayli azaldığını da hissettiğim bir süreçte, milletvekili adaylığı düşündüğümü olgunlukla karşılayıp, bu yönde arayanların sayısının da bir hayli arttığını da görüyorum.
“Bu Fakir Yılmaz’dır diyorsa yapar” diyenlerin ise merakla beklediği ikinci adımımı değerlendirmeye aldığını da izlerken, benim aday olup, seçimler de ne kadar etkili olabileceğimi, en çok bir süre önce aday olduğum ESOB seçimlerinde bana 20 oy bile vermeyenleri kara kara düşündürdüğünü de görmüyor değilim.
Çünkü, seçimlerine üç gün kala aday olduğum, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı seçiminde bana 20 oy bile vermeyen Ardahan’ın büyük lortları ve de seçim cambazlarının, üç adayın yarıştığı o seçimde aldığım oylar karşısında dudakları kurumuş, boğazları tıkanmış, az daha kalpten gitmiştiler ..
Nedeni ise üç gün kalarak girdiğim seçimlerde kazanmazsam da büyük bir oy almış, hatta seçim günü saat 03.00’a kadar başkanlığı garantilemiştim. 
Ancak, birilerinin benim seçilmem halinde kendilerinin silineceğinin korkusuyla, hiçte alakaları olmadığı halde ESOBB seçimine karışıp, Ardahan siyasetinin ustalarından olan babamın yokluğunu ve de benim acemiliğimi de fırsat bilip, o saatte sonra ne kadar hasta, kör, topal ve de sahte üye varsa toplayıp getirdiklerinde anlamıştım ayak oyunlarını.
Kimilerine, KURT  geliyor, kimilerine FEZO’nun oğlu kazanıyor, kimilerine GELİRSE SİZE RAHAT YOK denilerek son anda seçimi kazanmamı engelleyenlerin milletvekili adayı olmam halinde, bu kentte oynadıkları cambazlıkları tüm Ardahan genelinde oynayamayacaklarını iyi biliyorlar. Oynasalar da başta Ardahan köylüsü olmak üzere, mazlum, perişan, mağdur ve de her seçim de hep bu grupların yalanlarına inanan halkın buna izin vermeyeceğini iyi biliyorlar.
Evet, ‘Bende milletvekili adayıyım’ yazımın ardından benimde ismimin de geçmeye başladığı önümüzdeki seçimlerde yeni isimlerinde ortaya çıkma ihtimalini görüyoruz, genel seçimler öncesi vekil adaylarını ve de bunların potansiyelini ölçerken.
AK Parti’nin 6 bin oy ile vekili olan Kenan Altun’un yanı sıra son günlerde yoğun bir çıkış yapan İşadamı Göleli Cavit Çetin’in, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu’nun, hatta AKP İl Başkanı Yardımcısı Engin Şanlıtürk’ün isimlerini tartıştığı şu günlerde, Ardahanlı işadamı B. Harziyanlı Nihat Atam’ın da ismi gibi sürprizler yeni yeni ortaya çıkıyor gibi .. 
CHP’nin mevcut vekili Ensar Öğüt ile mücadele edenleri konuştuğunu izliyorum.
Benim de iyi bir arkadaşım olan Suat Aktaş’ı, Ardahan eski Milletvekili Faruk Demir’i, eski İl Sağlık Müdürü Dr. Taşkın Aktaş’ı ve de İsmet Atalay’a kaz yedirerek her seçim öncesi ismini gündeme sokmaya çalışanı tartışan CHP’lilerin kimsenin Öğüt’ü aşamayacağına olan inançları %70’ler seviyesinde. Bana da sorulsa, CHP Öğüt isminde yanlış yaparsa yazık olur derim.
“Peki, o geçtiğimiz seçimlerde sandığa gömülen siyasi partilerden ne haber?” diye sorulursa DYP’nin mevcut Belediye Başkanı ve potansiyel milletvekili adayımız olan Mikail Kayatürk tarafından elde tutulduğunu gözlüyoruz. Kardeşini DYP İlçe Başkanlığına getiren, delegenin büyük çoğunluğunu belediye çalışanlarının ismiyle değiştiren Kayatürk’ün DYP’de birinci vekil adayı ismi olduğu konuşulurken, birkaç kişiyi gardiyan ettiği öne sürülen sol partilerin iktidarda olduğu günlerde hapishanelerin genel müdürü olan Zeki Güngör’ün isminin ısıtılmaya çalışıldığını duyuyoruz. Benim bile tanımadığım bu şahsın kime ve neye güvendiği de bilmiyorum. 
DSP’nin geçtiğimiz günlerde sürpriz şekilde yaptığı atama ile yenilediği Ardahan İl ve İlçe Örgütüne koyduğu isimlerin mevcut Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu’na yakın olmaları, benim olduğu gibi bir çoklarına, ‘Acaba?’ dedirtmiyor da değil .. Ha bu arada, Tosunoğlu’nun ATSO başkanlığına seçildiğinden bugüne kadar ki sessizliğini tren yolunu mana ederek bozması ve mevcut vekillere sert çıkışı ise bu ‘acaba?’ yı biraz daha güçlendirdi gibi..
ANAP’ta Sürmeli Kılıç dostumuzdan başka kimsenin kalıp kalmadığını bilmediğimiz bir süreçte MHP’nin tüm ülke de olduğu gibi Ardahan’da da ilgi odağı olduğunu izliyoruz. Bu ilgi odağının, MHP’nin Ardahan’da seçimi kazanacak olarak algılanmamasını isterken, göstereceği adayı ile ‘ne olur, ne olmaz’ ı da dedirtmiyor değil.
İki dönem vekil olmasına karşın hızını alamayan ve Şavşat ilçesinden gelip, Ardahan’a yerleşen ailenin çocuğu olan hemşerimiz Saffet Kaya’yı da unutacak değiliz.
Kaya’nın, DYP Genel Başkanlığına oynayıp, bunu başaramayınca partiden uzaklaştırılması ardından Ardahan’a gelip, kendisine, ‘Başbakan Saffet’ diye bağırtması halen ‘gülünerek’ tartışılırken, isminin de güçlü potansiyel vekil adayları arasında olduğunu söylemek gerek. Şimdilik parti bulamadığı söylenen Saffet’in bağımsız dahil her yolu deneyeceğini, çünkü kafasına başbakan olmayı koyduğunu (!) iyiden iyiye anlayan Ardahanlılar, Ankara’da çorba içmek için kendisini ziyarete gidenlerden rapor aldığını gözlüyoruz..
Kars’ta aday olacağını tam olarak açıklamamasına karşın Ardahan’da ki siyasi gelişmeleri yakın takibe alan Esenyurt eski Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan’ın bile her an dümeni Ardahan’a kırabileceği beklenen Ardahan’da, partilerin İl ve İlçe Başkanlarının burunlarında kıl aldırmadıkları da gözlemlerimizin arasına takılan diğer bir ayrıntı. Çünkü başta iktidar partisi AKP’nin emekli imam İl Başkanı Koyuncu olmak üzere başkanların sık sık seçimlerde merkez konumuna gelen Ankara’ya ziyaretler yaptıkları da dikkat çeken diğer bir konu.
Tabi seçimler de ortaya çıkıp, kaz geceleri düzenleyip, hem sattıkları biletlerle köşe olan, hem de sadece çantalarında taşıdıkları evraklarla başkan olmaktan öte bir iş yapmayan dernek başkanlarını da unutmamak gerek.
Çünkü, görüyoruz ki seçim yaklaştıkça, kaz partileri, pardon kazlı geceler ard arda düzenlenmeye başlamış bile. Tabi vekil adayı potansiyelini değerlendirip, halka ve adını taşıdıkları Ardahan’a hayri olmayan çatra derneklerini iyi pazarlamak için.. 
Adayını tabanın belirleyeceği söylenen adayla seçime gideceği söylenen bölgenin etkili partilerinden DTP, yani “Demokratik Toplum Partisi ne yapıyor?” diyerek, bu yönde soru soracakların bir hayli çok olduğunu görür gibiyim.
Çünkü DTP’nin ülke’de olduğu gibi bölgede atacağı adım benim gibi herkes tarafından yakın takibe alınmış. Bağımsız aday göstermeleri halinde Ardahan’ın iki vekilinin birisini zorlayacağı konuşulan DTP’nin Ardahan ve Göle dışında bir türlü örgütlenmemesi partinin seçimlerde aleyhine mi, lehine mi olacağı bilinmezken göstereceği adayın önemine dikkat çekiliyor. Av. A. Yavuz Yılmaz’ın isminin önde olduğu gözlenen DTP adayları arasında Göleli, öğretmen Avukat adayı Yaşar hocanın Av. Yılmaz’ın yanında staj görmesi tesadüf mü bilinmiyor.
Benim gözlemlerimde görünen seçim arenasında ki potansiyel vekil adayları şimdilik bunlar olurken, Av. Müzeyyen Çiftçi’nin, Ardahan’da vekil adayı olmayı düşündüğünü ima etmeye çalışan amcası Yücel Çiftçi’ye, ‘Sen dur benim şansım daha yüksek’ der mi bilinmez. Çünkü kendisiyle hem mahkemelik olduğum için, hem de onun benle küs olduğu için eskisi gibi bir araya gelip, kritik yapamadık.
Evet demiştik ya, ‘Ben de milletvekili adayıyım’ diyebilecek yiğitler aranıyor diye ..  Ki; O yiğitlerin çoğu şimdilik sükût durur, nasıl olsa benim gibi erkenden, ‘Bende milletvekili adayım’ deyip kendilerini hedefe koymazlar.
Nasıl olsa seçime bir ay kala, GALO KÖYLÜ gördükleri Ardahanlının başına seçime bir ay kala konar, oylarını alır vekil olurlar ya ondan ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
SARIKAMIŞLI ÖĞRENCİLERE GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLİK

Milliyet Gazetesi'nin başlatmış olduğu Baba Beni Okula Gönder kampanyasına destek veren Sabancı Üniversitesi'nden bir grup öğrenci, 12-17 Şubat 2007 tarihleri arasında Sarıkamışlı kız öğrencilerle buluşuyor. 
Sabancı Üniversitesi bünyesinde zorunlu ders olarak verilen Toplumsal Duyarlılık Projeleri'nin bir parçası olan proje kapsamında, Sabancı Üniversitesi öğrencileri, Kars  Sarıkamış'ta yer alan Milliyet Kız Yurdu'nda kalan kız öğrencilere derslerinde destek olurken aynı zamanda ders dışı çeşitli sosyal etkinliklerle öğrencilerin sosyal becerilerini ve özgüvenlerini artırmayı hedefliyor. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Uğur Sezarman da öğrencilere fen derslerinde yardımcı olmak için projeye gönüllü olarak destek veriyor. Programdan yaklaşık 150 öğrencinin yararlanması hedefleniyor.
Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında geçtiğimiz aylarda bir grup öğrenci yine Kars'taki kız öğrenci yurtlarını ziyaret ederek, buradaki gençlere ÖSS'ye hazırlık konusunda gönüllü öğretmenlik yapmıştı.
Haber ekleme saati: 13.30-13/02/2007
Haber: Gümüşpala Kortağ/Kars
Tren gitti, bizimkiler Ankara’ya  yürüyecekmiş!..

Tren tartışılmayadevam ediyor.." Ardahan için hayati bir önem taşıyan Kars Tiflis Demiryolu projesi Ardahan saf dışı bırakılarak imzalanmasının ardından projeyi bu hale getiren siyasiler eylem yapacaklarını açıklıyorlar. 
İktidar partisi Milletvekili Kenan Altun başta olmak üzere  Ak Parti il teşkilatının projeyi göz ardı etmesi, halka ve temsil ettikleri ile karşı olan sorumlulukları bir tarafa bırakıp parti içerisinde liderlik kavgasına tutuşan siyasiler proje imzalandıktan sonra Ankara'ya yürüyeceklermiş?
İl başkanı Koyuncu zaman gazetesi muhabirine yapığı açıklamada uzun süreden beri projeden haberdar olmadığı belli ederken bir gerçeğide gün ışığına çıkarmış Bu projenin bu aşama gelmesinin asıl sorumlusunun kendi milletvekilleri olduğunu vurgulayan Koyuncu Vekili sorumlu tuttu. 

***Koyuncu:" Eğer istasyon yapılmazsa Ankara'ya yürürüz" dedi.

Ardahan Ak Parti İl Başkanı Nusret Koyuncu" Demirden İpek Yolu" projesinin , Ardahan'ın  lehine  olacak şekilde düzeltilmemesi durumunda , Ankara'ya yürümekten başka bir çarenin kalmayacağını söyledi.
Durumun net olarak henüz belli olmadığını dile getiren Koyuncu :" Eğer gerçekten Çıldır'a bir  İstasyon yapılmayacaksa bu bizim için son derece vahim bir durumdur.Ben böyle bir sonucu halkıma açıklayamam. Böyle bir durumda tek bir suçlu vardır o da Bizim kendi  Milletvekilimizdir. Sayın Kenan Altun'un Başbakanın karşısına çıkıp , vakit kaybetmeden bu durumu düzeltmesi gerekir .Ben böyle bir durumda  söyleyecek bir şey bulamam. Dileriz İstasyon meselesi bizim anladığımız şekilde değildir, dileriz  gerçekten bir istasyon yapılır, aksini düşünmek bile istemiyorum.Gerekirse halkımla beraber Ankara'ya yürümeye hazırım "dedi.Ensar Öğüt imza kampanyası başlattı 
***Öğüt: ‘İstasyonun Cambaz’a kurulması için mücadele edeceğiz’

Öğüt: ‘İstasyonun Cambaz’a kurulması için mücadele edeceğiz’

Konu hakkında bir açıklama da Ardahan Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ten geldi. Ardahan Öğretmen evinde düzenlemiş olduğu bir basın toplantısıyla konuyla ilgili bir açıklama yapan Ensar Öğüt, CHP olarak bir imza kampanyası başlattıklarını, bu kampanyanın Ardahan’da olduğu gibi tüm ülke genelinde hemşerilerimize imzalatılacağını belirtirken kendisinin bir muhalefet partisi milletvekili olarak gerek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu için gerekse diğer bir konu ve sorunlar için bütün gücüyle mücadele ettiğini de belirtti.
Haber ekleme saati: 10.56-13/02/2007
Haber: Bülent Kılıç/Fakir Yılmaz-Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Vali ve emniyet müdürü değişiyor mu?

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Valiler ve Emniyet Müdürleri Kararnamesinde Ardahan Valisi ile İl Emniyet Müdürünün isimlerinin de olduğu ileri sürüldü.
Sitemiz ve Gazetelerimizin istihbarat servislerinin konu hakkında yaptığı araştırmada hükümetin Ardahan Valisi ile İl Emniyet Müdürlüğüne yeni isimler atayacağı yönünde ki iddiaların güçlülüğünü tespit ederken, İl Emniyet Müdürünün merkeze, Valinin ise diğer bir büyük ile atanacağı söylentilerine rastladı. Ardahan Valisi Murat Yıldırım’ın Trabzon’a vali olmak için şu Ankara’da uğraş verdiği yönündeki iddiaların yanında İl Emniyet Müdürünün her an merkeze çekilmesi beklendiği ileri sürüldü.
Haber ekleme saati: 19.17-12/02/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
BİZİM HABERİMİZ HÜRRİYET'TE MANŞET OLDU!

Bu bizim haberimiz" Sitemiz ve gazetelerimizin bir hafta önceden kamuoyuna duyurduğu, ‘O şimdi öğretmen’ başlıklı haber bugünkü Hürriyet Gazetesi’nde birinci sayfadan manşet olarak çıktı.
Gazetemiz köşe yazarı aynı zaman da  Kars’ta yayınlanan Çağdaş Kars Haber gazetesinin Yazıişleri Müdürü Gümüşpala Kortağ imzalı haberimiz bugünkü Hürriyet Gazetesi’nde, aynı gazetenin Kars muhabiri arkadaşımız Mukadder Yardımcıel imzasıyla ‘Namus Sürgünü’ başlığıyla birinci sayfada verildi.
Bir çok gazete ve sitenin de yakında takip ettiği gazetelerimiz ve de sitelerimizin haberlerinin imzalarımızla ulusal basında geniş yer aldığının son örneği olan bu haber yerel gazetelerimiz  de çıkmış ve kamuoyuna duyurulmuştu.
Haber ekleme saati: 17.00-12/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
HOPARLÖR DUASI!
Bir eli duada, bir eli hoparlörde ..

Damal müftüsü dua eder yardımcısı hoparlör tutar" Ardahan’ın CHP’li Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit’in babasının cenazesine katılan Damal Müftüsü Şahin Yıldırım mezarlıkta pilli mikrofonda dua ederken, bir din görevlisi de müftünün hemen arkasında durup, hoparlörü bir eliyle tutarken diğer eliyle dua etmesi dikkat çekti.
Aynı zaman’da Posof eski Belediye Başkanı olan Mustafa Bozyiğit’in vefat etmesi ardından cenazesi bugün düzenlenen bir törenle Posof mezarlığında toprağa verilirken, Bozyiğit’in cenaze töreninde ilginç görüntüler ortaya çıkması dikkat çekti.
Dedesinin  başsağlığı sırasına girdi" Müftünün mikrofonla dua ederken, pilli hoparlörü bir din görevlisini de hoparlörü yüksekte tutması için görevlendirirken, duanın bitimi ardından mezarlık çıkışın verilen başsağlığı törenine Bozyiğit’in kız torunu Deniz Bozyiğit’in de sıraya girmesi dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 16.29-12/02/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yılmaz/Posof
Ölenler binbaşının karısı ve oğlu oldukları ortaya çıktı!

Kaza fotosu> Dün Erzurum’da geçirdikleri trafik kazasında ölenlerin Ardahan'da bulunan 25 nci Mekanize Tugay'ın da görevli olanbir binbaşının eşi ve oğlu olduğu öğrenildi.
Eşi ve tek oğlunu kaybeden İstihkam Kıdemli Binbaşı 39 yaşındaki Mehmet Tatlıdil, memleketleri Osmaniye’deki cenaze töreninde gözyaşlarına boğuldu.
Erzurum- Horasan Karayolu’nun Pasinler İlçesi çıkışında dün sabah saatlerinde meydana gelen kazada, ‘Koç Ardahan’ şirketine ait Taşkın Hançer yönetimindeki 34 BPR 49 plakalı midibüs iddiaya göre yoğun sise rağmen aşırı hızla gittiği için yolun sağında park halinde duran 65 AL 106 plakalı kamyona arkadan çarptı. Kazada, midibüsün ön kısmı hurdaya dönerken 43 yaşındaki Yazgülü Yasumut, 28 yaşındaki Asuman Tatlıdil ve oğlu 7 yaşındaki Ahmet Yağız Tatlıdil öldü. 
Asuman Tatlıdil ve oğlu Ahmet’in cenazeleri memleketleri Osmaniye’ye getirildi. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki babaevine getirilen cenaze törenine katılan Asuman Tatlıdil’in eşi Ardahan’da görev yapan İstihkam Kıdemli Binbaşı Mehmet Tatlıdil, sinir krizi geçirdi. Yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışılan Tatlıdil’in feryatları cenazeye katılanları gözyaşlarına boğdu. Anne ve oğlunun cenazesi, kılınan namazın ardından Osmaniye Belediyesi Asri Mezarlık’ta gözyaşları arasında toprağa verildi.
Haber ekleme saati: 16.12-12/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Eğitim/Öğretim’de çağ atlayacağız ..

3. dershane Göle'de açılıyor Bugün çalacak zillerle 2006-2007 Eğitim/Öğretim sezonunun ikinci yarısına başlayacak olan okulların Ardahan’da ki eğitim düzeyinin en iyi seviyeye gelmesi için milli eğitimle birlikte el ele verip, çalışacağını belirten Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet yıldırım, inancımız ve ekibimiz bu yönde tamdır. Ve bunu başarmak için bütün gücümüzle çalışacağız.

***Velilerin ilgisini istiyoruz!

2006/2007 Eğitim Öğretim sezonunun başlangıcından önce Gazeteci Fakir Yılmaz’a açıklamalar yapan Yıldırım, Ardahan’da ki eğitim/öğretim sıralamasının diğer iller arasında en güzel seviyeye getirmek için çok iddialı olduklarını belirtirken, bunu yapmaya iddialı olan eğitim camiasının öğrenci velilerinden büyük destek beklediğini e sözlerine ekledi. Eğitim, öğretim boyunca velilerle kurulacak olan istişarelerle eğitimde ki seviyenin yükselmesi için velilerin önerleri de alarak bu yönde hareket edeceklerini belirten İl Milli Milli Eğitim müdürü Mehmet Yıldırım, Ardahan’da ki eğitim/öğretimde yaşanan sorunların çözümünde kendilerinin olduğu gibi velilerinde büyük sorumluluğunun olduğunu, bu nedenle öğrencilerinden yakın ilgi beklediklerini sözlerine ekledi.Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım **Alt yapıda büyük ilerleme sağlandı ..

Bir çok okul ve lojmanının onarılıp, yenilendiğine de dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdür Mehmet Yıldırım başta köy okulları olmak üzere bir çok okulun teknolojinin son ürünü olan internete bağlandığını ve eksikliklerinin giderildiğini belirttiği açıklamasında öğretmenlerinin büyük özveri ve emek verdiği öğrencileriyle daha ilgilenmeleri için gerekli şevk ve zevki vermek içinde okulları sıkça ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi

**225 okulda 23 bin 750 öğrenci okuyacak ..

2006-2007 Eğitim Öğretim sezonunun ikinci yarı yılına başlayan Ardahan’da ki okulların, 6'sı bağımsız Anaokulu, 206'sı İlköğretim okulu, 19'u Genel ve Mesleki Teknik Lise olmak üzere toplam sayısı 225 olurken bu okullarda 23 bin 750 öğrenci eğitim görüyor.  Ardahan'da ki okullarda yaşanan sorunların başında gelen birinci sorun, yeterince hizmetlilerin olmayışı olarak gösterilirken, bu okullar da öğrencilere ..Tatillerini basma keserek geçirdiler eğitim veren bin 27 öğretmenin de çeşitli sorun ve sıkıntılarla baş başa yaşamakta olduğu bildirildi.

**Tatillerini basma düzeltip, hayvanlara bakarak geçirdiler ..

23 bin 750 öğrencinin 15 günlük birinci yarıyıl tatilinin büyük bölümünü evlerinde geçirdikleri gözlenen Ardahan’da bir çok öğrenci de başta ailelerinin birinci geçim kaynağı olan hayvanlara bakarak geçirirken, bir çoğunun da sosyal v ede kültürel etkinliklerin yokluğunda tatillerini, evlerinde ki tek eğlence aracı olan televizyonların başında geçirdikleri öğrenildi.
Haber ekleme saati: 02.44-12/02/2007
Haber/Fotolar Fakir Yılmaz
Göle’de Dershane açılıyor

3. dershane Göle'de açılıyor Ardahan kent merkezinde bulunan iki dershaneden sonra üçüncü dershane kentin en büyük ilçesi olan Göle’de açılıyor.
Göle’de bulunan kızılan binasında açılacak olan Göle Dershanesi için çalışmaların devam ettiği gözlenirken, alınan bilgilere göre Kızılay Göle Şubesi tarafından binanın büyük bölümünün yıllık olarak dershaneyi açacak şahıslara kiraya verdiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 01.04-12/02/2007
Haber/Foto: tuğba Yılmaz/Göle
Trafik kurallarına uymayan levhalar!..

Levhalar yollara değil sokaklara.. Her geçen gün artan araç sayısıyla cadde ve sokaklarının araç parkı haline geldiği Ardahan’da, trafik kurallarını hatırlatan levha ve işaretlerinin adeta çöpe atıldığı görülmektedir.
Sinyalizasyon sisteminin kurulduğundan bu yana doğru dürüst çalıştırılamadığı Ardahan’da trafik levhaları da aynı akıbete uğramış halde, yok kenarlarına, sokak aralarına atılmış durumda. Kent merkezinde olduğu gibi, köylerinin tanıtım levhalarının bakımsızlık ve sahipsizlikten kaderine terk edildiği gözlenen diğer önemli bir konu.
Haber ekleme saati: 12/02/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 1646 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI