Reklam
Bugun...


HANAK'I CANLI YAYIN DEĞİL, BİR KAYMAKAM 3 BELEDİYE BAŞKANI KURTARDI!
BİR ONLAR TV DE KUTLAMADILAR!.. Ardahan, Çıldır ve Damal'ın kurtuluşlarının gerek yerelde gerekse televizyonda canlı yayınlarda kutlandığı şu günlerde Mart ayının ilk gününde Hanak'ın kurtuluş törenleri gerçekleşti. Hanak İlçe kaymakamı ve 3 Belediye Başkanının katıldığı törenlere Hanaklılarda katıldı. Bilindiği gibi ARDAFED bu yıl 100. Yıl Dönümünü kutlayan Ardahan'ın yeniden vatan topraklarına katılışını televizyonda canlı yayında kutlayacağını ilan ettikten sonra dernekler de sıraya girmişti.

HANAK'I CANLI YAYIN DEĞİL, BİR KAYMAKAM 3 BELEDİYE BAŞKANI KURTARDI!

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Hükümet Konağı önünde Atatürk anıtına Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törene, İlçe Kaymakamı Osman Oğuz EKŞİ, Ardahan Belediye Başkanı Faruk DEMİR, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Cumhuriyet Savcısı Ozan UĞURLU, İlçe Hakimi Özge KAYA CELEPCİ , Köprülü Belediye Başkanı Yücel AKKOÇ, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


Kaymakam Osman Oğuz EKŞİ halkın bayramını içtenlikle kutladı ve Hanak Belediye Başkanı Ayhan BÜYÜKKAYA günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Program, şiirlerin okunması, Kick Boks gösterisi, halk oyunları gösterisi ve düzenlenen yarışmalarda derece alanlara ödüllerinin takdimi ile sona erdi.

SİZİ AY'ADA GÖTÜRECEĞİM!..

İstanbul'u kaybettikten sonra ana arterlerine sahip çıkıp yaptıkları çalışmaları devasa reklamlarla anlatmaya çalışan mevcut iktidar hem çalışmalarını anlatıyor, hemde yerelde kaybettiği İstanbul hala benim  imajını vermeye çalışırken, uzaya uydu fırlatmayı da ihmal etmiyor.

Dünyamız gibi, uzayda bulunan, Ay'a da gideceğini iddia eden aynı iktidar, bu iddiasını da yine ana arterlere astığı "Türksat 5 A'yı uzaya gönderdik gururluyuz" pankartlarıyla reklamına devam ederken beni unutmuş.
Zira ben daha önceki bir yazımda aşılarını ücretsiz  getirip parası ödenmiş gibi faturalandırıldığı iddia edilen Çin'e yönelik yazımda benim de aya başında bulunduğum stk'nın logosunu göndereceğimi belirtmiş, ancak Çin'lilerin füzesinin patlaması üzerine bu hedefine ulaşamamış bir vatandaşı olduğumu görmemiş, duymamış.
Zira yurt dışından pandemiye yakalananları uçakla getirdiğini, kardan kapanan yollar yüzünden doğum sancısı çeken insanlara ulaştığını ileri süren iktidar, aya gitmek isteyen beni unutmuştu.

Çünkü bir gazeteci olarak toplumun beklentilerini yerine getiremeyen ve kaz yemekten öteye gidemeyen ve birlik beraberlikten bahsederken, Federasyonuna üye olmayı dahi kendisine zul sayanların başı olan sivil toplum örgütünün yani, Ardahan Dernekler Federasyonunun logosunu aya gönderecektim.
Çünkü ben Federasyonun başına geçtikten sonra bu federasyonun yapamadığı tek şey aya gidememekti. Bir çok derneğe, federasyona örnek teşkil edecek çalışmalar ortaya koymuş onların da sonradan görme, nal toplama ve aynı şeyleri yapmalarını bırakıp çalışmalarını teşvik etmişti.
Bunu en zor şartlarda maddi imkansızlıklara rağmen yapan ve ilk tanıtım günlerini üniversite öğrencilerine burs vermeyi, kadınları örgütlemeyi, gençleri spora yönlendirmeyi, iş insanlarıyla birlikte önemli toplantı ve ziyaretler yapmayı başarmış, pandemi yasaklarına rağmen kongrelerini yapmaya devam eden iktidar gibi pandemi döneminde bile bir çok işe, etkinliğe imza atmış, bununla da yetinmeyip sanalda, televizyonda çalışmalarını sürdürmüştür.
Ve en önemlisi yine diğer stk'lara örnek olmuş, onlarında sanalda, televizyonda etkinlik yapmasını sağlamıştır.Tek yapamadığı şey Ardahan'lıları uzaya götürememiş, derneklerinin en üst çatı örgütü olan Ardahan Dernekler Federasyonunun logosunu uzaya gönderememiş olmasıdır. İşte bu nedenle Çin'in yapamadığını Türksat 5 A'yı uzaya gönderen, iktidar bana bu hedefimde yardımcı olamadığı için küskün ve kırgınım. Ama ya artık sonu geldi denen bu iktidarın döneminde, ya da hayal kurup iktidar olacağını sananların katkısıyla..

HANAKLI FOTOĞRAFÇI SEFEROĞLU
FOTOĞRAFÇILARI ÇILDIR’A GÖTÜRECEK
arşiv haber 10/01/2017 tarihli haberleri/yorum
Ardahan Hanaklı Fotoğrafçı Ufuk seferoğlu Şubat ayının ilk haftasında gerçekleşecek olan Çıldır Gölü Şenliğine fotoğrafçıları götürmek için bir çalışma başlattı. Aynı zamanda kendisi gibi Hanak Yukarıdikkanlı olna Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un köylüsü olan Ardahanlı Fotoğrafçı Ufuk Seferoğlu’nun konuyla ilgili yapılan açıklaması şöyle;

'Ardahanın Saygı Değer Fotografcısı Hocamız Ufuk Seferoğlu Ardahan/ Çıldır Gölü Üzerinde '''4-5 Şubat 2017 Tarihleri Arasında ''Çıldır Altın At Fotograf Şenliğini'' Siz Fotografcı Kardeşlerimiz İçin Düzenleniyor. Bu güzel şenliğe katılmak istiyenler kar üzerinde fotogarf çekimlerini at üzerinde güzel pozlamalar güzel çıldır gölün üzerinde harikalar yaratıcak bir gezi herkesin gitmesini tavsiye ederim. Ulaşım + Konaklama Dahildir Ücret ve Yer Ayırmak için Mesaj Bilgi Alabilirsiniz Kendisinden.

**2-3-4-5 Şubat 2017?3 Gece konaklama 
**Yeme İçme ?Ulaşım Dahildir.

**Çıldır’ın Kuzu Balıkları Artık Yok!.

*10/10/2015 Tarihli Haber

Van Gölü’nde sonra Doğu Anadolu’nun en büyük tatlı suyu olan Arahan’ın Çıldır ilçesi sınırları içn de bulunan Çıldır Gölü’nde yaşayan balık çeşidinin gün geçtikçe azaldığı ileri sürülüyor.

Bir zamanlar başta Sarı Balık olmak üzere lezetli dev balıkların yetiştiği Çıldır Gölü’nün her geçen gün kirlenmesi ve gelişi güzel yapılan balıkçılık dolaysıyla balık vermediğinden yakınan Çıldırlılar gölün korumaya alınmasını istiyorlar.
Ardahan ve Kars arasında buluan ve yöentimin de sık sık sorunların yaşandığı Çıldır Gölü’ne çevre derelerden gelen kanalizasyon merkezi haline geldiğini ileri süren Çıldırlılar, yetkililerin ilgisizliği nedeniyle her geçen gün çamur bataklığına dönüşen Çıldır Gölü’nün gün geçtikçe kirlendiğine dikkat çekerlerken, bu göl de Arpaçay HES Barajına verilen suyun da bir zamanlar suyu içilecek kadar temiz olan gölü gün geçtikçe bitirdiğini ileri sürmekteler.

Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde kalan göl, 123 km2 alanı ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası 42 metre ve tektonik oluşumlu bir göldür. Birçok dere ve pınarlarla beslenmekte olan gölün tek çıktısı kuzey batısında yer alan Ermenistan sınırında bulunan Arpaçay kolu olan Telek Çayı'dır. En büyük olanı Akçakale harabelerinin yanında yer alan adadır. Göl etrafında çok az bitki örtüsü gelişmiştir ancak gölü çevreleyen otlaklarda yoğun hayvancılık yapılmaktadır.

Yılın dört mevsiminde yapılabilen balıkçılık yöre halkı için önemli bir ekonomik gelir kaynağı teşkil etmektedir. Gölde balıkçılık önemli bir insan aktivitesi olup, kışın buz tutan gölde kalın buz tabakası kırılarak balık avlanmaktadır. Gölde yakalanan en önemli balık türü (aynalı) Sazan (Cyprinus carpio). Ancak kurak geçen mevsimlerde, göl seviyesi hızla çekilmekte ve bu nedenle sazan gibi türlerin üremesi için gerekli sazlıklar daralmaktadır. Bununla beraber, birçok balıkçının yasaklara uymayarak kontrolsüz avlanmaları balık stoklarını olumsuz etkilemektedir.

Gölün sadece kuzey batısında seddeyle ayrılmış bataklık ve sulak çayırlar bulunur. Genelde göl çevresi mera vasıflı olup, sert bölge iklimi tarıma olanak vermez. DSI tarafından gölü beslemek amacı ile yapılan derivasyon tünellerinin hem diğer havzalardaki kirlilik yükünü göle taşıması, hem de hayvancılık açısından çok önemli çayırların kurumasına neden olması mümkündür. Ayrıca inşaatı henüz tamamlanmamış olan Kuzey derivasyonunun Çıldır'ın çok önemli çayırlığı olan Karaçay ovasının ot verimini ciddi boyutta etkilemesi söz konusudur.

Göl ve çevresindeki tarım alanlarında kullanılan tarımsal kimyasalların (özelliklede yüksek oranda azot içeren gübrenin) bilinçsizce ve yörenin ekolojik ve iklimsel koşulları göz ardı edilerek kullanılmasının göl üzerindeki kötü etkileri belirtilmektedir.

**Kontrolsüz ve aşırı avlanma,
Erozyon ve
Yüksek besin girdisi

Çıldır Gölü için tehdit oluşturmaktadır. Gölde aşırı bir kirlilik gözlenmemesine rağmen yine de artan bir evsel kirlilik göze çarpmaktadır. Adalardaki insan baskısının artması bu alanları kuluçka için kullanan türleri olumsuz etkilemektedir. Yapımı planlanan otel ise yeniden gözden geçirilmelidir. Son yıllarda artan turizmle birlikte insan baskısı artmış ve turistik tesisler inşaa edilmeye başlanmıştır.

**ÇILDIR DEPREMLERİ BÜYÜK DEPREMİN İŞARETİ Mİ?

**31-08-2016 TARİHLİ HABER

Geçtiğimiz günlerde hafif şiddette depremin meydana geldiği Ardahan'ın Çıldır ilçesi yeniden sallandı.
Türkiye'nin Gürcistan e Ermenistan'a sınır ilçesinde akşam saatlerinde meydana gelen ve merkezi Akkiraz köyü ve yerin altında 5 km. olan depremin 3.1 şiddetinde olduğu, yaşanan sarsıntının Çıldır merkezde de his edildiği bilgisi alındı.

**8 AY İÇİN DE 60 DEPREM..

Son olarak Çıldır Akkiraz'da meydana gelen irili ufaklı depremlerin bölgede yaşanabilecek büyük bir depremin işareti olup, olmadığı merak edilirken başra sınır'da olmak üzere bölge de 8 ay içinde 2 ila 3 şiddetinde 60 depremin meydana geldiği öğrenildi.

Ardahan İli Deprem Haritasında, Ardahan il ve ilçelerinin içinde bulundukları deprem kuşakları, aktif fay hatları, risk bölgeleri gösterilmektedir.


Ardahan İli Deprem Haritası, Ardahan Deprem Fay Hattı Haritası

30 Ağustos 2015 20:56 AKKIRAZ-CILDIR (ARDAHAN) III 3.1
06 Ağustos 2015 04:17 BALTALI-CILDIR (ARDAHAN) II 2.3
06 Ağustos 2015 02:56 BALTALI-CILDIR (ARDAHAN) III 3.1
27 Temmuz 2015 09:39 SARICICEK-POSOF (ARDAHAN) II 2.9
16 Temmuz 2015 00:13 AKCIL-CILDIR (ARDAHAN) II 2.9
08 Haziran 2015 02:36 TURKGOZU-POSOF (ARDAHAN) II 2.5
01 Haziran 2015 02:27 AKCIL-CILDIR (ARDAHAN) II 2.2
13 Nisan 2015 03:44 AKCIL-CILDIR (ARDAHAN) II 2.1
20 Ocak 2015 12:54 YENIKOY-POSOF (ARDAHAN) II 2.5
03 Eylül 2014 03:54 YAGMUROGLU-GOLE (ARDAHAN) II 2.3
27 Haziran 2014 18:13 BUDAKLI-GOLE (ARDAHAN) II 2.2
18 Nisan 2014 20:28 CILDIR (ARDAHAN) II 2.1
07 Nisan 2014 08:31 YENIKOY-POSOF (ARDAHAN) II 2.4
12 Ekim 2013 15:54 SURGUDEN-GOLE (ARDAHAN) II 2.1
04 Eylül 2013 17:15 SURGUDEN-GOLE (ARDAHAN) II 2.2
28 Haziran 2013 17:56 BUDAKLI-GOLE (ARDAHAN) II 2.1
18 Haziran 2013 22:16 DAGCI-(ARDAHAN) II 2.1
06 Haziran 2013 17:30 YIGITKONAGI-GOLE (ARDAHAN) II 2.4
28 Nisan 2013 06:08 TEPELER-(ARDAHAN) II 2.2
28 Nisan 2013 05:48 YANLIZCAM-(ARDAHAN) III 3.5
28 Nisan 2013 05:50 TEPELER-(ARDAHAN) III 3.3
28 Nisan 2013 03:47 YANLIZCAM-(ARDAHAN) II 2.8
26 Nisan 2013 21:08 YANLIZCAM-(ARDAHAN) II 2.6
26 Nisan 2013 14:13 YANLIZCAM-(ARDAHAN) III 3.0
06 Nisan 2013 18:31 YANLIZCAM-(ARDAHAN) III 3.0
26 Şubat 2013 22:26 BAYRAMOGLU-(ARDAHAN) II 2.1
21 Şubat 2013 17:21 TUNCOLUK-(ARDAHAN) (2013.02.21 17:21:06) II 2.8
21 Şubat 2013 17:21 YUKARIKURTOGLU-(ARDAHAN) II 2.8
25 Aralık 2012 11:41 ALABALIK-POSOF (ARDAHAN) II 2.5
26 Mayıs 2012 18:38 TELLIOGLU-GOLE (ARDAHAN) II 2.6
26 Nisan 2012 06:42 KAYABEYI-CILDIR (ARDAHAN) III 3.0
13 Mart 2012 00:50 HOSDULBENT-GOLE (ARDAHAN) II 2.4
12 Mart 2012 04:05 YENIDEMIRKAPI-GOLE (ARDAHAN) II 2.8
12 Mart 2012 04:22 DENGELI-GOLE (ARDAHAN) II 2.7
12 Mart 2012 01:18 YENIDEMIRKAPI-GOLE (ARDAHAN) III 3.6
17 Ocak 2012 02:43 OVUNDU-CILDIR (ARDAHAN) III 3.0
06 Ocak 2012 05:13 DEDEKILICI-GOLE (ARDAHAN) III 3.4
21 Ekim 2011 23:46 YENIKOY-GOLE (ARDAHAN) İlksel II 2.7
21 Ekim 2011 20:49 TAHTAKIRAN-GOLE (ARDAHAN) İlksel III 3.4
09 Eylül 2011 08:59 YALNIZÇAM- (ARDAHAN) İlksel II 2.8
09 Eylül 2011 07:28 ÇILDIR (ARDAHAN) İlksel II 2.7
01 Nisan 2011 06:08 YALNIZÇAM- (ARDAHAN) II 2.5
23 Ocak 2011 05:51 EMİNBEY-POSOF (ARDAHAN) III 3.7
13 Ağustos 2010 16:17 GÖLE (ARDAHAN) II 2.8
01 Haziran 2010 01:40 POSOF (ARDAHAN) II 2.9
31 Mayıs 2010 17:36 DAMAL (ARDAHAN) II 2.8
31 Mayıs 2010 06:49 POSOF (ARDAHAN) III 3.3
31 Mayıs 2010 02:04 POSOF (ARDAHAN) III 3.9
20 Ocak 2010 20:52 EMINBEY-POSOF (ARDAHAN) III 3.3
20 Ocak 2010 20:52

POSOF (ARDAHAN)

 

Tarih Saat Deprem Bölgesi Şiddet Büyüklük
06 Kasım 2009 19:38 GÖLE (ARDAHAN) III 3.3
23 Ekim 2009 01:39 EMINBEY-POSOF (ARDAHAN) III 3.3
21 Eylül 2009 05:09 EMINBEY-POSOF (ARDAHAN) III 3.3
28 Ağustos 2009 19:07 GÖLE (ARDAHAN) III 3.0
02 Temmuz 2009 22:04 ÇAYIRBASI-GÖLE (ARDAHAN) III 3.1
05 Mart 2009 03:00 ÇAYIRBASI-GÖLE (ARDAHAN) II 2.6
23 Ocak 2009 13:18 ARDAHAN II 2.8

**Bölgede hareketli saatler..

Başta Güneydoğu’da olmak üzere ülke genelinde yaşanan çatışmalar askeri hareketliliği yeniden olağanüstü hale getirdi.

Ardahan’da da gözle görülür bir askeri hareketliliğin olduğu görülürken son bir haftadır yaşanan F/16 Uçakları ve Helikopter hareketlilik bölgede her an bir çatışmanın işareti olarak değerlendirilmekte.
Özellikle Ardahan-Erzurum sınırı arasında bulunan ormanlık alanın üstünde ve çevresinde yaşanan hareketliliğin devam ettiği bilgisi alınıyor.

**Kurban sevki yapılamıyor..

Bölgede yaşanan çatışmalar zaten zorda bulunan hayvancılığı da vurdu.
Yayla yasaklarının yeniden başladığı bölgede yetiştirilen kurbanlıklar sık sık kesilen şehirlerarası yollar ve bölgeye gelmeyen kamyonlar dolaysıyla diğer kentlere sevk edilemiyor.

**VALİ Ahmet Deniz,

Göle ilçesinde ziyaret ve denetlemelerde bulundu.
 

İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür ile birlikte Göle’ye giden Vali Deniz, Kaymakamlık binası önünde Kaymakam Zafer Oktay tarafından karşılandı.
Karşılamanın ardından Kaymakamlık Makamında bir süre toplantı gerçekleştiren Vali Deniz, daha sonra İlçe Jandarma Komutanlığı’nı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü, Piyade Emniyet ve Muhafız Bölük Komutanlığı’nı, Jandarma Komando ve Polis Özel Harekat birliklerini ziyaret etti. Güvenlik görevlileriyle görüşerek sohbet eden Vali Deniz, tatlı ikramında bulundu.
Temaslarını sürdüren Vali Deniz, ardından Göle’de yeni yapılan 40 yataklı Devlet Hastanesi’nde denetlemelerde bulundu. Müteahhit firma yetkilisiyle görüşen Vali Deniz, çalışmaların gidişatı hakkında bilgi aldı. Vali Deniz, Göle için büyük öneme sahip olan 40 yataklı Devlet Hastanesi’nin modern imkânlara sahip bir hastane olacağını ve Ekim ayı ortalarında hizmete başlayacağını bildirdi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü bünyesindeki Sentetik Halı Saha içerisinde yapılan yeni tribün çalışmalarını da yakından inceleyen Vali Deniz, daha sonra ilçeden ayrıldı.

**Sıra HDP’yi kurban eden CHP’de..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Beyinciğinde ki Musul ve İŞID masalları bitince artık kimsenin umursayıp, ekranlara çağırmadığı Ardahan Milletvekili gibi muhalefet yapamamakla eleştirilen CHP’nin kendisine göre bir anayasa çıkarmak isteyen AKP’ye karşı mücadelesini izlerken kendi kendime hemde sinirden dudaklarımı yiyerek, saçlarımı yontarak gülümsüyor ve ‘Geçti Borun Pazar’ diyorum..
Çünkü aynı CHP kaçak saray dediği saraya koşa koşa gitmeden önce HDP’lileri ceza evine gönderen vekil dokunulmazlılığını kaldırılmasına katkı sunmuş, ardından yalanız başına kaldığı mecliste MHP’yi de kendisine gont yani destek eden AKP ile baş başa kalmış bir kuzu misali..
Ve yine o CHP değimliydi ki 7 Haziran sonrası kendisini oyalayan AKP’nin hükumet kurma masalına inanıp, ülkeyi 1 Kasım’a götüren..
Ve AKP Anayasasını eleştirmek için dün meclis kürsüsüne çıkıp, benim gibi uzun uzun konuşup, sesi kesilince 30 dakikanın kendisine yetmediğini belirten Baykal değil miydi Erdoğan’ın önünü açan ve yine seçimler ardından partisinden gizli Başkan/Cumhurbaşkanı olmak için Erdoğan ile görüşen..
Bilmem ama bunları yazdığımda benim CHP düşmanlığı ile suçlayan CHP’li kurt postu giymiş yani bir MHP’liden daha çok Kürt denilince şekeri artan sözde dostlarım bana çok kızıyorlar..
Ama Kadıköy’ün ortasında beyni gibi vitrinini yenilemediği köhne dükkanın da ilaç satıp, insanları iyileştireceğini sanan CHP’li gibi ülkeyi AKP’den kurtaracaklarını ileri süren CHP’liler artık yalanız kalmış sarı öküzün durumuna düşmüştür demem gerekir..
Çünkü HDP’yi AKP’ye kurban etmekle en büyük hatayı yapan CHP ve CHP’liler şunu bilmeliler ki sıra onlara geliyor, hemde Nisan’da yapılması hesaplanan Anayasa Referandumu ile..
Çünkü aynı CHP’nin bağırıp, çağırmasına bakmayın ve genel başkanına gönderilen zırhlı aracın bile CHP’yi kurtarmayacağını ben değil, meclis içinde ve dışında yaşananlardan görüp, izliyor ve yeniden ‘geçti borun pazarı ey Ce He Peliler’ diyorum...Kaynak: ardahan haberleri

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 46067 defa okunmuştur.

YORUMLAR

cemalettin yıldırım
17-01-2017 18:45:00

ufuk seferoğlu fotoğraf sanatçısımı imiş, güldürmeyin adamı eline makine alan sanatçımı oluyor, bunun okulunumu okumuş, ufuk seferoğlu kendine vasıflı göstermeye çalışan işsiz güçsüzün birisi, dünya ne hale gelmiş.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI