Reklam
Bugun...


23 Şubat Gecesine Hazırlanan ARDAFED'den ARSİAD ve Top Koşturan Gençler..
7 nci Ayda İstanbul Bakırköy Botanikpark'ta ikinci, 'Ardahan'ı Tanıtma Günleri'ne hazırlanan Ardahan Dernekler Federasyonunu iki önemli çalışma daha imza atıyor.

23 Şubat Gecesine Hazırlanan ARDAFED'den  ARSİAD ve Top Koşturan Gençler..

23 Şubat'ta Ardahan'ın Vatan Toraklarına Katılışının 97 nci Yıl Dönümü Gecesine hazırlanan ve bilet satışına başlayan Ardahan Dernekler Federasyonu bünyesinde kurulan Ardahanlı Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetimi tarafından organize edilen bir toplantı ile önümüzde ki günlerde kamuoyuna tanıtılacak.

'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' çalışmalarına ara vermeden devam eden ARDAFED'in düzenlediği ve bu yıl 3 üncüsü olacak olan 'Ardahanlılar İstanbul'da Top Koşturuyor' parolası ile düzenlenen '23 Şubat Futbol Turnuvası' na başvurularda devam ediyor.
Şimdiye kadar 16 Futbol Takımının başvuruda bulunduğu Ardahan Dernekler Federasyonu Futbol Turnuvasının kura çekimi de 23 Şubat'ta Bakırköy Botanik Partk'ta düzenlenecek olan 23 Şubat Gecesinde gerçekleştirilecek.

**Ardahanlı Sanayici ve İşadamları Derneği ARSİAD Kuruldu..

*02/02/2018 Tarihli Haber

Ardahan Dernekler Federasyonun başta İstanbul'da olmak üzere yurt genelinde oluşturmaya çalıştığı 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' çalışmaları çerçevesinde bir araya gelen Ardahan Sanayici ve İşadamları kısa adı ARSİAD adlı 'Ardahanlı Sanayici ve İşadamları Derneği' adıyla bir araya geldiler.

**75 Kurucu Sanayici ve İşadamı..

Ardahan plakasını kendilerine parola edip, bir araya gelen 75 Ardahanlı Sanayici ve İşadamının kurduğu ARSİAD Derneğinin resmi kuruluşu tamamlanarak İstanbul Dernekler Masasında kuruluş belgesini aldı.
 
**23 Şubat Gecesinde Bir Araya gelecekler..
Hedefin tüm Ardahanlı sanayici ve iş adamının bir araya gelmesi olduğu öğrenilen Ardahanlı Sanayici ve İşadamlarının önümüzde ki günlerde İstanbul Bakırköy Botanikpark'ta yapılacak olan Ardahan'ın Kurtuluş Gecesinde bir araya gelerek, kamuoyuna bir açıklama yapacakları öğrenildi.
**ARDAFED Öncülüğünde Kuruldu..
Bünyesinde 53 Ardahan İl, İlçe ve Köy Derneğinin bulunduğu Ardahan dernekler Federasyonun öncülüğünde kurulan ARSİAD ilk kongersinde Ardahan Dernekçiliğin en üst çatısı olan ARDAFED'e üye olacağıda alınan bilgiler arasında oldu.

*Hanak Dernekleri Birleşme Kararını Tartıştılar..

*13/02/2017 Tarihli Haber

'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' oluşumu çabası içinde olan Ardahan Dernekleri bir araya gelmeye devam ediyorlar.

Geçtiğimiz aylarda kongresini yaparak yeni yönetimini belirleyen İstanbul Sefaköy Hanaklılar Derneği ile aynı zaman da Ardahan Dernekler Federasyonun kurucu dernekleri arasında bulunan İstanbul Hanaklılar Derneği uzun yıllar sonra bir araya geldiler.

Atanur Çelik'in Başkanlığını yaptığı Sefaköy Hanaklılar Derneğinin yeni yönetimini ziyaret eden ve kutlayan Togay Çoban Başkanlığında ki Esenyurt Hanatkarlar Derneği Sefaköy Hanaklılar Derneği yönetimine başarılar diledikleri öğrenildi.
Her iki derneğin yöneticilerinin yapılan görüşmede iki derneğin bir derneğe indirilmesi ve güç birliği içinde daha güçlü bir dernek çatısı altında bir araya gelmesi gerektiği yönünde ki toplum baskısını da masaya yatırdıkları ve yapılacak bu tür samimi görüşmelerle birleşmenin de masaya yatırılabileceğini de konuştukları alınan bilgiler arasında oldu.
**Sarzep Derneği Kongreye gidiyor..
 
Ardahan'ın en büyük köylerinden olan Sulakyurt (Sarzep) Köyünün İstanbul Güngören'de bulunan Derneği kongreye gidiyor.
Aynı zaman da ARDAFED'in üyesi olan derneğin mevcut Başkanı Ercan Karataş'ın yeniden başkanlığına aday olduğu öğrenilirken, Karataş'a karşı aday çıkıp, çıkmayacağı merakla beklenmektedir.
**Kazlar fırına atıldı..
Öte yandan toplumsal sorunlarla alakası olmayan çalışmalar yaparak, yılda bir kaz geceleri düzenleyerek ortaya çıkan dernekler kışın gelmesiyle yeniden ard arda kaz geceleri düzenlemek için adeta yarış içine girdikleri görülmeye başladı.
Diğer traftan toplum nezlinde artık eski rağbeti görmeyen bazı derneklerinde kaz gecelerinin adlarını değiştirerek hesabını veremedikleri geceler için kapı kapı gezerek bilet sattıkları da dikkatlerden kaçmıyor.
Ardahan Son Başbakan'dan Ne İster?
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Benden daha iyi Ardahan'ı tanıyan, sorunlarının tespitini yapabilen Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın yeniden İl Başkanı olacağına kesin göz ile bakılan AK Parti Ardahan İl Teşkilatının Kongresine gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım'dan son başbakandan Ardahan ve Ardahanlı ne ister?
Bilmem ama benimde olmayacağım o ziyaret esnasında kim, hangi gazeteci yada hangi esnaf o cesareti ve imkanı bulursa mutlaka bir şey isteyeceği kesin olsa da ben de buradan kendisinden bir kaç istekte bulanacağım..
Öncelikle; 'Ardahan'a hoş geldin sayın başbakanım' diyeceğim son başbakanın 2019 seçimlerinde İstanbul'un belediye başkan adayları arasında imi ilk başlarda olduğunu da duyduğumu belirtmek isterim..
Sayın başbakanın Erzincanlı, aynı bölgenin insanı olması biz Ardahanlıların sorunlarına yabancı olmadığını da bilen bir olarak isteklerimi uzatmayacağım ve kendisini yormayacağım..
Ama ilk isteğimde biraz da kızarak ve sitem ederek hemen sorup, isteyeceğim..
Sayın Başbakan sizinle en son İstanbul'da Evet, Hayır kampanyası çalışmaları sırasına bir arya gelmiş ve kısada olsa sohbet etme imkanı bulup, size bir dosya sunmuş olduğumu hatırlar mısınız bilmem ama birlikte fotoğrafta çekmiştik..
Ve o dosyada sunduğum önerilerimin dağlara, taşlara atılan ama bugüne kadar net bir sonuç vermeyen bombalardan daha etkili olacağına inandığı dosyamın akıbeti ne oldu?
Yani başta Ardahan ve Erzinan'da olmak üzere yurt genelinde Amatör Futbolu cep harçlıkları ile sırtlayan gençlerin kazanılması için önerdiğim, 'Gençleri yeşil ve beyaz sahalarda tutalım, bunun içinde futbol yapmaya uygundur raporu alan her 13-14 ve 19 yaş arasında ki gençlerimizi bugün devlet memuru yapılmak istenen taşerenolar gibi maaşa en azında bağlayalım' dediğim dosyama baktınız mı?
Baktıysanız bu yöndeki düşüncenizi Ardahan'da açıklarsanız sevinirim..
Sayın Başbakanım;
1992 Yılında yeniden vilayet olan ve beklenen yatırımların gelmediği için hala devam eden göç dolaysıyla bugün nüfusu 100 binlere inen Ardahan'ın en önemli sorunlarının başında gelen konu iki gümrük kapısı olmasına karşın başta İl Sanayi Müdürlüğü olmak üzere gerekli yerlerin ilgisizliği dolaysıyla Ardahanlı bir türlü ithalat, ihracatçı olamamış ve sınır kapılarından ekmek yemeyi öğrenememiştir..
Ve teşvik, destekler konusunda 6 ncı bölgede olmasına karşın yeterince destek ve teşvik almayı beceremeyen Ardahanlıların en büyük sıkıntısı proje hazırlamak ve hazırlanan projelerinin önüne getirilen bürokratik engellerdir..
Sizden önce Ardahan'a gelen Tarım Bakanlığına bağlı olan İl tarım Müdürlüğü koltuğu aylardır boş olması hükümetinizin tarım ve hayvancılığa bakışını da ortaya koyarken, hala atadan/dededen kalma yöntemlerle sadece hayvan yetiştirmeyi beceren Ardahanlıların Hollanda, Almanya ve Angusların getirildiği ülke ve kentlerle yarışması sizce ne kadar kolaydır?
İki sezondur İl Milli Eğitim Müdürü olmadan eğitim/öğretim verilen bir kentte başta üniversite sınavları olmak üzere bir türlü oturtulamayan eğitim sisteminde Ardahanlı öğrenci nasıl başarılı olur ve eğitim/öğretimde 81 Vilayet içinde nasıl sonlarda sizce nasıl kurtulur?
En son benim başımda bulunduğum Ardahan Dernekler Federasyonun Ardahan yerelinde alamadığı desteklere karşın yok imkanlar ile tüm İstanbul'a anlatmaya, tanıtmaya çalıştığı Ardahan'ın 25 yıldır İl Turizm ve Kültür Müdürü olmadığından haberiniz var mı?
Ardahan-Göle Yolu üzerinde bulunan ve bu yoldan kılçık bir yol yapılması halinde daha çabuk ulaşılabilecek olan Yalanızçam Kayak Tesisleri bitmeden ilçelere kayak tesisi yapmak, Ardahan'da ki fakülteleri vekilin ilçesine kaydırmak ne kadar mantıklı?
Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının da bulunduğu Çıldır'a yapılması planlanan ancak sona anda sizin uzun süre başında bulunduğunuz bakanlığın koltuğuna oturan Karslı bakanın kendi vilayeti sınırları içine çektiği Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu üzerinde ki Antreopl Ardahan'da olmayınca KTB demir yolunun Ardahan'a faydası ne olabilir?
Posof Ulgar Dağına, Çıldır Mozoret Tepesine açmaya başladığınız tüneller için teşekkür ederken, aynı tünellerden birinin Ardahan'ı Karadeniz'e açacak olan Sahara dağına da yapılacak mı?
Hala içme suyu sorunun yaşayan köyler arasında bulunan Hoçvan'ın Kısır dağının boşa akan su kaynağı ne zaman hayata geçirilip, benim köyüm Küçük Sütlüce de içinde bulunan 18 Merkez köyü ne zaman iyi bir içme suyu kaynağına kavuşturulacaktır?
Bir bardak çayın fiyatına satılmaya devam eden sütün süt ürünlerine çevrilmesi için ne gibi bir plan ve projeniz var?
Kafkas Arısının bin bir çiçeğinden elde ettiği Ardahan Balının gerektiği gibi bir pazar bulabilmesi için hala paketlenemediğinden haberiniz var mı?
Göle TİGEM'i artık sormayacağım ma Ardahan Arıcılık Gen Merkezinin ne iş yaptığını neden güzelim yaylalarda yetişen çiçeklerde elde edilen Ardahan Balının değerini bulması için çalışmadığını sorgulayabilir misiniz?
Ve yıllardır bir tülü bitmeyen bölgede ki bölünmüş yollardan sorumluların kimler olduğunu sorup, gerekli işlemi yapacak mısınız?
Vallahi bilmem ama sayın başbakanım bölgenin gerçek anlamda kalkınması için ve saydığım sayamadığım onca sorunun çözümü için ayda yılda bir değil, her zaman Ardahan ve Erzincan gibi göçle kan kayıp den illere daha çok giip, gelmeliyiz diye düşünüyorum..
Çünkü gitmediğin yer senin olmadığını söyleyen Atalarımızın yadigarı olan memleketlerimizin başta belediyelerin sorumluluk alanında bulunan alt yapıdan yoksun olması, eğitim, sağlıktan yeterli desteği alamaması bugünkü sorunların başın da geldiğini hatırlatır, saygılar sunarım..
Ha unutmadan ulusal basının bölgeyle alakalı olmayan sorularına cevap olsun diye Ardahan'da ülke politikası, dünyaya sesleniş yapmanıza gerek yok..
Çünkü Ardahanlı sizden mevcut işlerin bitirilip, bitmeyeceğini, yeni müjdeler verip, vermeyeceğiniz bekliyor haberiniz ola..

**Kudüs ve Kürtler..

Kürt lider, Kudüs'ün fatihi, örnek insan ve hükümdar Selâhaddin Eyyûbî'nin diz çöktürdüklerinin yüz yıllar sonra ellerinde bulundurdukları silah ve para gücü ile küçük Amerika yada İslam kamuoyunda şeytan olarak adlandırılan İsrail'in başkent ilan ettiği Kudüs yeniden gündemde..
Yeniden diyorum çünkü Kürt coğrafyası da olarak bilinen Oratadoğu'da ki akan kanın gölgesinde kalan Kudüs ve Filistin'de ki asıl hedefin orada ki insanları da ablukaya almak ve zaman içinde yok etmek olduğunu bir kez daha gördük..
Dünyanın kana bulmasında en büyük payı olan ABD'nin bu yeni oyununun aslında çok eskidir..
Yani bölgede ki 100 yıllık Büyük Ortadoğu Projesi yani BOP'u hayata geçirmek için önce Irak ardından diğer Ortadoğu ve Arap adasında ki ülkelerin karıştırılması gerekiyor ve Kürtlerin de içinde bulunduğu bölge toplumları böl, parçala yöntemiyle küçük dilimlerle yutarken büyük İsrail'i yaratmaktı..
Oda bugün Trump'un yaptığı açıklama ile açıkça ortaya çıkmıştır..
İşte tamda burada başında bulunduğum Ardahan Dernekler Federasyonun ısrarla üzerinde durduğu lobicilik gücü ortaya çıkmakta..
Yani dünyayı ekonomik, sosyal, hatta kültürel olarak etkileyen lobiciliğin, bir arada olmak, el ele vermek en önemlis samimi olmanında önemi de bir kez daha görülmüştür..
Evet, Yahudi lobisinin baskısı ve başarısı ile Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan eden Trump'un Ortadoğuyu yeniden kana bulayacak olan bu faşistçe adımına karşı Kudüs'ü Yahudilere haram eden Selâhaddin Eyyûbî'nin torunları olan ve bölgenin önemli faktörü olan Berfo ananın çocukları Kürtlerin tutumu çok ama çok önemlidir.
O tutumun ne olduğuna baktığımızda Kürtlerle iç içe olan en önemli ülke olan Türkiye'nin bu büyük silahını yani kardeş dediği Kürtlerle olan ilişkilerini daha da güçlendirmeli ve müttefik denilen ama hep düşman olduğu unutulan ABD'ye kaptırmamak gerekir..
Kısacası; Barzani'yi satan, YPG'ye silah verip, pozlar verdikten sonra pardon diyen ardından beklenmedik anda bugün Kudüs'ü başken ilan eden ABD'nin yarında yeni bir çıkış yapacağı kesinlikle unutulmamalıdır..

**Dernek Başkanları Yenileniyor

*21/01/2016 Tarihli Haber

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanlığına seçilmesiyle birlikte iyiden iyiye hareketlenen Ardahan Dernekleri bir taraftan da kongrelerini yapıyorlar.

Pazar günü Eşmepınar köyü Dernek binasında yapılan kongre ile yeni yönetim belirlendi.

    Dernek binasında gerçekleştirilen kongreye dernek üyeleri ve köylüler katıldı. Dernek başkanlığına Ergin Akçay seçilirken yeni yönetimde belirlendi.

     Başkanlığı devralan Ergin Akçay yapmış olduğu açıklamada “Bu gün dernek yönetimini devir aldık. Amacımız köyümüz ve köylülerimiz adına sosyal,kültürel ve ekonomik anlamda etkilikler yaparak katkıda bulunmak ve derneğin konumunu va pozisyonunu iyi bir yere taşımak.
Yönetim olarak faliyetlerimizi yaparken siz degerli köylülerimizin üye olsun olmasın yanımızda olmanızı maddi manevi desteklemenizi canı gönülden arzu ediyoruz. Köyümüz adına herkese hayırlı olsun diyorum ve hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU :
1.ERGİN AKÇAY (Başkan)
2.MEYDAN TOPKAYA.
3.MURAT ORHAN.
4.MURAT YOLCU.
5.ERTÜRK TOPKAYA.
6.GÜRSEL BURUKCU.
7.ÖNDER YOLCU.
DENETLEME KURULU.
KÜRŞAT TOPKAYA.
ÖZTÜRK UZUNKAYA.
YAVUZ TOPKAYA.
Kaynak: ÇILDIR HABERLERİ

Editör: çıldır haberleri

Bu haber 4433 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI