Reklam
Bugun...


HACIALİ'YE HACILARDAN 2. MİNARE!..
Ardahan merkeze bulunan camilere yenilerinin eklenmeye devam ettiği ve 4 yeni caminin daha yapıldığı şu günlerde başta Göç ve Covit-19 paniği olmak üzere birçok nedenle her geçen gün boşaldıkları ileri sürülen camilerden olan Hacıali camisine ikinci minare dikiliyor. Hacı oldukları öğrenilen iki kadının katkıları ile yapılan 2. Minarenin dikilmeye çalıştığı Hacıali köyünün camisinin taştan yapılmış minaresinin yanında hazır ve yeni minarenin inşasına başlandı.

HACIALİ'YE HACILARDAN 2. MİNARE!..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
AK Parti'nin yapamadığını AYM Yapmalı...
Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP'nin Af Yasası'ndaki bazı hükümlerin iptali istemiyle yaptığı başvuru üzerine ilk incelemesini tamamladı ve başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi.
Bu güzel bir gelişme ve haber..
Ama kamuoyunda Af Yasası olarak bilinen ve 40 bin kişinin cezaevinden çıkmasını sağlayan İnfaz Kanunu'ndaki düzenlemelerin bir genel affa dönüşmesi beklenmektedir..
Anayasa Mahkemesi CHP’nin Af Yasası’ndaki bazı hükümlerin iptali istemiyle yaptığı başvuru üzerinde ilk incelemesini tamamlayıp, bu önemli başvuruyu esastan görüşmeye karar vermesi ve bu kararını beklenen anlamda olumlu olarak hem de oy çokluğu ile onaylaması bu ülke de yaşanan gerginliğin büyük bölümde yumuşamasını sağlayacaktır.
Bilindiği gibi CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine ilişkin 7242 sayılı Cezaevi Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 14. maddesinin iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini istemişti.
Yapılan başvuruda eksiklik tespit etmeyen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak haberi başta Demirtaş ve gazetecilerin olmak üzere birçok tarafın ilgi ile takibe almış ve genel bir af beklentisini arttırmıştır.
CHP, daha önce de yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını istemiş, Anayasa Mahkemesi, bu başvuruda da ilk incelemeyi tamamlayarak iptal isteminin daha sonra belirlenecek bir günde esastan karara bağlanmasına hükmetmişti.
Evet, adına barış süreci denen süreci iyi değerlendiremeyip, saha dışı kalan HDP'nin yerini dolduran MHP destekli AK Parti'nin yapamadığını AYM yani Anayasa Mahkemesi yapacak mı?
Bilmem ama bu gelişme '' yapacak'' umutlarını şimdiden arttırdı gibi..

Umarım bu umutlarda sönmez ülke yeni bir barış, kardeşlikleri düşmanlıkları unutur, yoluna tüm toplumuyla devam eder diyorum...

Eski haberlerimiz için TIK la http://arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com/ardahan.php

Fabrika Yada Okul Değil, Cami Açmaya Geliyor..

arşiv haber 25/08/2015 tarihli haberler

Ardahan'da yaşananları, Ardahanlıları nerede ne iş yaptıklarını  anında, en hızlı ve en güvenilir şekilde okumak öğrenmek için tecrübeli kadrosunun hazırladığı sitemizi okuyun, okutun.. facebook, twitter, instagram ve diğer sosyal ağlardaki arkadaşlarınıza duyurun..

1992 Yılında yeniden vilayet olup, 75. plakayı alan ama bugüne kadar işsizliği durduracak, göçün önüne geçecek ciddi bir yatırımın gerçekleşmediği Ardahan’da ard arda yapılan camilerden ikisini Diyanet İşleri Başkanı açacak.
Ardahan’a cami açmaya gelecek olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Ardahan’a yapacağı ziyaretini gerçekleştirmek için o çok tartışılan mercedesiyle mi yoksa uçakla mı geleceği merak edilmekte.
Diyanet İşler Başkanının Ardahan’a geleceğini duyan vatandaşlar gazetemiz aracılığıla başkana seslenerek, yolların çok bozuk olduğunu, bu nedenle başkanın 1 Milyonluk mercedesi ile Ardahan’a gelmesini tavsiye etmediklerini belirttiler.

**MEZARLIK YOLLARI DABOZUK..

Kent içi yollar gibi mezarlıkların bulunduğu yollarında geçit vermediği Ardahan yollarının ne zaman yapılacağı bilinmiyor..

**KAFKAS ARISI HAZIRLADI..

Son yıllarda artan arıcılık sayısıyıla büyükbaş hayvandan sonra bölge insanının önemli gelir kaynağı olan bal üretiminin sonuna gelindi.

Kafkas arısının bin bir çiçekle donatılmış olan Ardahan doğasında elde ettiği balları toplayıp, depolayan Ardahanlılar kilosunu 40 ila 50 TL.'ye ballarını sanal ortam dahil her alanda satışa sundukları görülüyor.

'Üreticiden %100 Organik Bal' başlığı altında satışa sunulan Ardahan Kafkas Arısının Balları isteyene kargo ve otobüslerle gönderilebiliniyor.

Tamamen Organik: 

    "Kafkas Arisi Çiçek Bali" olarakta bilinen Ardahan-Kars bali, Ardahan'in mera ve yaylalarinda dogal olarak yetismekte olan yüzlerce çesit polen ve nektar kaynagi çiçekten üretilmektedir. 
Yöremizde tarimsal amaçli ilaçlama ve gübreleme de olmadigindan, üretilen bal tamamen dogaldir. Bunun ispati da son derece kolaydir. Çünkü bilindigi gibi Kars ve Ardahan yöresinde ekonomik degeri olan hiç bir tarim ürünü üretilmemektedir. Bunun sebebi ise Iklim kosullarindan kaynaklanmaktadir. Dünyanin en verimli topragi olan Çernozyum topragina sahip olan Kars-Ardahan yöresinde ne yazik ki yazin dahi sicakligin eksi (-) seviyelere ulasmasi yani don olayinin olmasi, bölgede tarimin yapilmasina engel olmaktadir. Tabii ki bölgemizde tarimda yapilmaktadir, fakat bu hayvanciliga bagli tarimdir. Bölgede yetistirilen tarim ürünleri Bugday-Arpa ve Yulaf disina çikmamaktadir.

    Bilindigi gibi bu bitkiler içinde ilaçlama v.b teknikler yapilmamaktadir. Çünkü gerek yoktur. Buda bölgenin yesil bitki örtüsünün tamamen organik oldugunun bir göstergesidir. Iste bütün bu sebeplerden dolayidir ki Ardahan Bali tamamen organiktir, yani naturel doga ürünüdür.

    Arastirmacilar ari ve çiçek bali üretimi için Ardahan Platosunu en uygun yer olarak kabul etmektedirler.. . 
Dolayisiyla balin tamami çok çesitlilik arzeden kir çiçeklerinden derlenmektedir. Tarimin olmayisindan balin içerisine insan sagligi açisindan tehlikeli olabilecek tarimsal ilaçlarda karismamaktadir ki bu  da aricilik için çok önemlidir

             Kafkas Arisinin Özelligi:

    Sadece Kars ve Ardahan bölgesinde bulunan Kafkas Ari Irki da, Ardahan ve Kars balinin bu kadar güzel olmasini saglayan belki de en önemli etkendir. Bu arinin temel özelligi ise dil uzunlugudur.7,2 mm dil uzunlugu ve çaliskan bir ari irki olan Kafkas arisi, bu sayede derin tüplü çiçeklerin de nektarlarindan yararlanabilmekte ve dilinin diger ari irklarindan 3 mm daha uzun olmasi sebebiylede yaptigi bali diger ballardan üstün kilmaktadir. Kafkas ari irki dünyada ekonomik degere sahip çok önemli dört ari irkindan da birisidir. Yüksek yörelerin bal olan Ardahan - Kars Balinin bir diger özelligi ise çabuk kristalize olmasidir. Kristalize olmus krema seklindeki bu yapisi, Ardahan - Kars balinin degerini bilenlerce aranan bir diger özelligidir. Beyaz ile amber rengi arasinda degisen balimizin tadi leziz oldugu gibi bogazi da yakmaz. Iste bütün bu sebeplerden dolayidir ki Ardahan - Kars bali aranan ve tercih edilen bir bal olma özelligini tasimaktadir. 

            Balin Faydalari:

    Bilindigi gibi bal, arilarin çesitli bitkilerden topladiklari özsulardan ürettikleri, kivamli,stabil, bol enerji veren ve ayni zamanda sifa verici özellikleri olan, besin degeri yüksek, tümüyle dogal bir gida maddesi. Bal arilari 10 petegi doldurabilmek için 100 bin kilometre kanat çirpar ve yaklasik 100 milyon çiçegin nektarini emerler.

 Çiçeklerdeki bal özünü alarak midelerinde çesitli fiziki ve kimyasal reaksiyonlardan geçiren arilar, ardindan bu salgiyi petek gözlerine koyarlar ve bu sivini petek gözlerinde olgunlasmasiyla da bal meydana gelir. 

    Bir besin maddesi olarak sofralarimizda önemli bir yere sahip olan balin enerji degeri son derece yüksektir. 100 gram bal, yaklasik 325 kalori saglar. Balin enerji degeri, içeriginde bulunan yüksek dozda üzüm sekeri (dekstroz) ve meyve sekerinden (levüloz) gelir. Bal ayrica kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, magnezyum, sodyum, kükürt, iyot gibi mineraller ve pantotenik asit, B1, B2, B6, C ve K vitamini gibi enzimlerle zengin bir yapiya sahiptir. 

500 Hastaliga Iyi gidiyor:

    Öte yandan balin, pek çok hastalikta koruyucu ve tedavi edici etkileri oldugu da, tip uzmanarinca kabul edilmekte. Uzmanlar balin, yaklasik 500 hastaligin tedavisinde yardimci olarak kullanildiginda, etkili oldugunu ifade ediyorlar.

            Balin Faydalari:

 

 • Adale agrilari, titremesi, uyusmasinin giderilmesine,
 • Agri ve sancilarin giderilmesine,
 • Agiz yaralarinin iyilestirilmesine,
 • Akciger hastaliklarinin iyilestirilmesine,
 • Bademcik iltihabinin yok edilmesine,
 • Bagirsak gazinin, iltihabinin giderilmesine,
 • Bas, gögüs, karin agrilarinin giderilmesine,
 • Bas dönmesinin giderilmesine,
 • Bel agrilarinin giderilmesine,
 • Beyin hastaliklarinin iyilesmesine, felç ve sinir hastaliklarini gidermede,
 • Cilt bozuklugunu, lekelerini gidermeye,
 • Cinsel gücü artirmaya,
 • Damar sertligine, damar tikanikligini yok etmeye,
 • Gözleri güçlendirmeye,
 • Halsizligin giderilmesine
 • Hazmi kolaylastirmaya,
 • Hafizayi güçlendirmeye,
 • Istah açmaya,
 • Kabizligin iyilestirilmesine,
 • Kalp çarpintisini gidermeye,
 • Kanin temizlenmesine,
 • Kemiklerin kuvvetlenmesine,
 • Nezle ve grip hastaliginin tedavisine,
 • Öksürügün, nefes darliginin, astim hastaliginin tedavisine,
 • Romatizma ve siyatigin tedavisine,
 • Sarilik hastaliginin iyilestirilmesine,
 • Sedef hastaliginin giderilmesine.   

 Balda Kanseri Önleyici Madde

    Yeni bir arastirmayla bal ve ari zehrinde, tümör gelisimini engelleyen maddelerin bulundugu saptandi. Bu maddeler kansere önlem olarak da kullanilabilecek. Bal ve ari zehrinin farelerde kanserli tümörlerin gelisimini ve metastazlarin yayilmasini önledigini Hirvat bilim adamlari buldu. Söz konusu maddelerle tedavi edilen kalp hastasi fareler daha uzun süre yasadilar diyor. Zagreb üniversitesi'nden Nada Orsolic, Jurnal of the Science of the Food and Agriculture degisinde. Arastirmaci, balin, ari kovaninin kaplanmasinda kullanilan Propolis'in, ari sütü ve ari zehrinin farelerde yapay olarak olusturulan tümörler üzerindeki etkisini incelemis. Sonuçta gerek bal gerekse ari zehrinin kanseri önleyici ve tedavi edici bir eksi var. Örnegin Propolis, halihazirdaki tümörlerin büyümesini engellemekte. Dogrudan dogruya tümöre asilanan ari zehri ise tümörleri büzüstürdügü gibi büyümelerini de önlüyor. 

    Kanser önleyici olarak özellikle de bal ve ari sütünün çok etkili oldugu söyleniyor. Bal, daha önce tedavi görmüs olduklari tümörlerin yayilimini önlerken, ari sütü de kötü huylu tümörlerin olusmasini engellemekte. Bilim adamlari arilar tarafindan üretilen maddeler içindeki kimyasal bilesenlerin kanserli hücreleri öldürdügünü ve hücrelerde ki serbest radikal oranini düsürerek, beden sivilarini azalttigini tahmin ediyorlar. Propolis ve balin kisa süre sonra kemoterapiyle birlikte hastalar üzerinde denenecegi sanilmakta.

    Balimiz kristalize olma özelligine sahip olmasindan uzun süreli tüketimlerde kristalize olabilir, bu bal standartlarinda saf çiçek balinin bir özelligi olup balin genel yapisini kesinlikle bozmaz. Kristalize olan bal 60 C de isitilinca içerdigi degerlerden hiçbir sey kaybetmeden eski görünümünü tekrar alir.Balin kristallesmesi ,baldaki dekstrozun,tanecikler haline gelmesi sonucu balin akiciligi az veya çok kaybetmesi olayidir.

    Bal üreten , satan veya yiyen herkes balin zamanla kristalize oldugunu yani akiciligini kaybederek sertlestigini görmüstür. Balin kristalize olmasi haline halkimiz yanlis olarak sekerlenmis degimini kullanir. Bal içerisinde çok çesitli sekerler vardir. Halkimiz baldaki sekerlerin kristalize olmasina ihtimal vermeyerek böyle ballara seker karistirilmis veya sekerden yapilmis nazari ile bakmakta ve büyük bir yanilgiya düsmektedir. Bu husus bal pazarlamasi esnasinda alici ve saticilarin karsilastiklari en önemli mesele olarak devam etmektedir.

    Kristallesmeyi yapan, bal içerisindeki glikoz sekeridir. Kristallesmenin bazi baldaki glikoz früktoz münasebetine ve su miktarina baglidir. Balda früktoz miktari genel olarak glikozdan fazladir. Eger bu iki sekerden glikoz miktari nispet olarak früktoza yaklasirsa bal çabuk; aradaki fark büyürse geç kristallesir. Olgunlasmamis balda yüzde olarak sakkaroz fazla glikoz daha az oldugu için yavas kristallesir. Fakat olgunlasmis ballarda ise az miktarda sakkaroz bulunur.

    Ballar 14°C de en fazla kristalize olmakta, kristalizasyon 5-7°C lerde baslamakta  ve bu derecelerin altinda saklandiklarinda kristallesme gecikmektedir. Petekli ballar süzme ballara nazaran daha geç kristalize olurlar. Ballarda tanimlanan kristallesme olayi balin bir özelligi olup genel özelligi bozmaz. 

**Ardahan'da Demonstrasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Ardahan'da Demonstrasyon Çalışmaları Devam Ediyor


 •  

"Ardahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa TANI Demonstrasyon Çalışmalarını Yerinde İnceledi"

Müdürlüğü tarafından kaba yem üretiminde verimi yüksek çeşitlerin kullanımının arttırılması ve bölgede benimsenmesinin sağlanması amacıyla çeşitli demonstrasyon çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türkiye Tohumcular Birliği'nden temin ettiği sertifikalı arpa tohumu (Akhisar-98) Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından Ardahan Merkez Sulakyurt Köyünden Mustafa ALTUN isimli çiftçinin 5 dekarlık tarlasına 100 kg arpa tohumu İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından ekilmiştir. Yapılan demonstrasyon çalışmasında kullanılan Akhisar-98 çeşidinde istenilen düzeyde verim alınması neticesinde bu çeşitlerin kullanımının yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa TANI, İl Müdür Yardımcısı Turgay ŞİŞMAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Vekili Sibel KAYA, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü personellerinden Sosyolog Abdullah AKGÜN ve Ziraat Mühendisi Aslıhan AYDIN demonstrasyon çalışmasını kontrol ederek incelemelerde bulundular. Yapılan İncelemede kontrol edilen çevredeki diğer parsellerle kıyaslandığında demostrasyonun daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

Çalışmalar hasat aşamasına kadar çeşitli zaman aralıklarıyla Ardahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından kontrol edilecektir. Elde edilen sonuçlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bildirilecektir.

**Doğalgaz boru hattında büyük patlama

BTC 2. Kez Patlatıldı.. Kafkas Balı Satışta..

Azerbaycan'dan çıkarılı, Gürcistan üzerinden buradanda Ardahan'ın Posof ilçesinden Türkiye sınırlarına girip, Kars'ın Sarıkamış ilçesinden geçen Bakü-Tiflis-Kars-Ardahan Doğalgaz Boru Hattı PKK'lılarca 2. kez patlatıldı. Bölgede gaz akışı kesilirken, alevler yüzlerce metre yükseğe çıktı. Sarıkamış İlçesinin Sarıkamış Mahallesine 2 kilometre uzaklıktaki Şehitlik Tepe mevkisinde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında alevler 150 metreye kadar yükseldi.  İlçe merkezinde de rahatlıkla görülebilen alevler, söndürülmek üzere. Sarıkamış ilçe merkezi ve Erzurum'un Horasan ilçesinden de görülen alevler, vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı bölgeye giriş-çıkışlar yasaklandı. Güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında sıcak temas sağlandığı öğrenildi. Bölgede havadan ve karadan geniş çaplı operasyon sürüyor. Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, 2 yıl önce de aynı yerde patlama yaşandığını söyledi. Patlamanın olduğu bölgenin yerleşim alanından uzak bir bölge olduğunu, her hangi bir can ve mal kaybının da bulunmadığını ifade eden Kaymakam Karaman, vanaların kapatıldığını, alevlerin de söndürülmek üzere olduğunu belirti. Kaymakam Karaman ayrıca, patlamanın olduğu bölgede gerekli güvenlik tedbirlerinin de alındığını kaydetti.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 2790 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI