Reklam
Bugun...


Gölelinin Hedefi 2024 Olimpiyatları.. Posoflu Albay Corona Kurbanı!..
Olimpiyat Ateşiyle Yanan, Ardahan'lı Bir Çoban Kızı Ardahan'ın Göle ilçesi Samandöken köyünden çıkıp karşılaştığı tüm imkânsızlıklara rağmen bugün olimpiyatlarda madalya alma hedefiyle gece gündüz çalışan Gülcan Palavan'ın hayatı kelimenin tam anlamıyla bir başarı hikâyesi..

Gölelinin Hedefi 2024 Olimpiyatları.. Posoflu Albay Corona Kurbanı!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Cumartesi Günü Saat: 17.15'de de TEMPO TV'de Programa Başlıyor..

Her Cumartesi günü saat:17.15'te ekranlarınızda..

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

Tamamen başarıya odaklanan Gülcan’a, hayat hikâyesini sorduğunuzda, “10 yaşımda spora başladım. Türkiye’de birçok derecem oldu. 2015’de Bulgaristan’da Dünya Yıldızlar Dağ Yarışmasında 3. oldum. 7 kardeşiz, ben 5. sıradayım. Tek hedefim 2024 olimpiyatları ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek ve daha çok başarı elde etmek. Babam çoban, annem ev hanımı aileme yük olmamak için hem çalışıyorum, hem koşuyorum. Boş kalan zamanımda üniversite sınavına hazırlanıyorum” diyebilecek kadar mütevazı.

Dağ Kros yarışlarına katılan milli atlet Gülcan Palavan, ilkokul beşinci sınıfta, okulda düzenlenen ve kara lastikle girdiği koşu yarışlarında dikkati çekti ve atletizme yönlendirildi. Çok sayıda ilde müsabakalara katılan ve bütün yarışlardan dereceyle dönen Palavan, son olarak 2015 yılında, Bulgaristan'da düzenlenen 'Dünya Dağ Kros Yıldızlar Kategorisi'nde dünya üçüncüsü oldu. Genç Atlet, dünya üçüncülüğünü sakat koluyla koşarak kazandı. Ve o günü şu sözlerle anlattı: “Yarış çok heyecan vericiydi ama yarışa giderken benim kolum sakattı. Ağrı bandı takarak 10 km dağ koşusunda yarıştım ve orada üçüncü oldum. Sakat olmasaydım belki de şampiyon olabilirdim.”

Gülcan Palavan’ın hayatı baştan sona azimle dolu. Yokluklar içinde yılmadan, yorulmadan başarıya koşuyor ve yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Bugüne kadar çok sayıda yarışta koştum. Liseden sonra ise hem çalışmam hem de antrenmanlara hazırlanmam gerekiyordu. Her sabah erkenden kalkarak, ailemle birlikte ahırdaki hayvanlara yem ve su veriyordum, sonrasında ise eşofmanlarımı giyip Göle ilçe merkezine kadar 13 km'lik yolu koşuyordum. Bir restoranda garsonluk yaparken diğer yandan da üniversite sınavlarına hazırlanmam gerekiyordu.”

Madalyalarını Öğretmenlerine Hediye Etti..

Halen İstanbul’da güç koşullarda da olsa antrenmanlarını aksatmayan, ailesine yük olmamak için çeşitli işlerde çalışan Gülcan Palavan başarısındaki tek sırrın durmadan çalışmak olduğunu söylüyor: “Hiç yılmadan çalışıyorum senelerdir. Kaç madalya kazandım bugüne kadar bilmiyorum hatta çoğunu öğretmenlerime ve arkadaşlarıma hediye ettim. Bir yandan da artık hayatı öğrendim ve zorlukları öğrendim. Şimdi de her gün bu engelleri aşmak için neler yapmam gerektiğini öğreniyorum.”

Posoflu Albay Corona Kurbanı!..

Deniz kuvvetlerinde görevliyken FETÖ’nün kurduğu Balyoz kumpasının mağdurları arasında yer alan Ardahanlı komutan Nihat Altunbulak hayatını kaybetti. Bir süredir mücadele ettiği Covid-19’a yenik düşen emekli Deniz Kurmay Albay, evli ve iki çocuk babasıydı.

Edinilen bilgilere göre, Ardahan’a bağlı Posof ilçesinin Sarıdarı (Tepesünde) köyünden olan 58 yaşındaki Nihat Altunbulak, İstanbul Acıbadem hastanesinde yaklaşık 20 gündür koronavirüs tedavisi görüyordu. Dün verdiği yaşam mücadelesini kaybeden emekli komutan Altunbulak, düzenlenen askeri törenin ardından bugün ikindi namazı sonrası Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki Musababa mezarlığına defnedildi.

Uzun yıllar başarıyla hizmet ettiği TSK içerisinde çeşitli görevlerde de bulunan emekli Deniz Kurmay Albay, Fettullahçı Terör Örgütünün hazırladığı Balyoz kumpası davası nedeniyle 11 Şubat 2011’de tutuklanmıştı. 3,5 yıl hapis yatarak 19 Haziran 2014’te tahliye olan Nihat Altunbulak, o dönemlere ilişkin bilinmeyenlerin yanısıra yaşadığı tüm zorluklar ve haksızlıkları da 2017’de piyasaya çıkan “Önce Vatan Dedik Eleşkirt’ten Balyoz’a” adlı kitabında anlatmıştı. Kumpasder yönetim kurulu üyesi olan Ardahanlı Komutanın ayrıca ABD ile S-400 gerilimine dikkat çektiği 2019 tarihinde “Pentagon’a Açık Mektup” başlığıyla kaleme aldığı bir de mektubu bulunmaktadır.

Hamas’a Gereken Kan Aktı!

Kızılayın kan kampanyaları başlatması ve lösemili çocukların üzerinden başlatılan acındırma kampanyalarına hep şüpheyle bakan biri olarak, ülkede yaşanan derin devlet- mafya-kirli para ve bir o kadar da pis siyaset gündemiyle kan kaybeden ülkenin aradığı kanı bulamayışı da ayrı bir trajedi..
Her başlatılan kan kampanyalarının aslında gerek ülkede gerekse ülke sınırları dışında yaşanan silahlı çatışmalar ardından başlatılması, bu yöndeki şüphelerimi güçlendirirken, 40 yıldır bitti, sıra Kandil’de denen ama elinde uçak düşürecek teknolojik silahlar olduğu bizzat savunma bakanı tarafından açıklanan ve bir türlü gidilemeyen Kandil’de olduğu söylenen ve hala oyuncakta olsa havalandırdığı teknolojik uçaklarla saldırılarda bulunan PKK’nin son saldırıları ardından İsrail’in de Filistinlilere yönelik saldırılarında 300 insanın öldüğü 3 bine yakın insanın ise kan ihtiyacı için başlatılan kan kampanyalarıyla toplanan kanların, nereye gittiğini de gösterir gibi olması bu yöndeki şüphelerimi daha da arttırıyor..


Son olarak Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan’ın bakanlara sorduğu soru ile ülke siyasetinin derin devlet yada mafya ilişkileri, muhabirin işinin feshiyle sonuçlanmasını izlerken, “dünya beşten büyüktür” diyen ama bir mafya liderinin bakanı hakkında öne sürdüğü iddialarına bakma büyüklüğünü ortaya koyamayan Erdoğan’ın çok önemli bir elemanını yakaladık dediği ama kim olduğunu hala açıklamadığı fetöyü vermeyen amerikaya “eli kanlı”, ülkemizde birçok askeri anlaşması ve iş sektöründe ekonomiye yön veren firmaları olan İsrail’e “terör devleti” demesiyle ülke içindeki ekonomik sıkıntıları ve tartışmaları görmezden gelip, birçok ülkenin “terörist” dediği Hamas’a yönelik çıkışına baktığımızda aranan asıl kanın kime lazım olduğuda görülmektedir..
Çünkü kan ve çatışma üzerinden, siyaset yapıp yaşayan Hamas gibi örgütlerin, yaşamlarını devam ettirmesi için Filistin ya da başka insan ve milletlerin kanına ihtiyacı var. Yani Işıd denen örgütün akıttığı kanların unutulması için, önce sınırları açıp konvoylarla yolcu edilen, ardından terörist ilan edilen YPG’nin iyiden iyiye yerleşip kurumsallaşmaya başladığı Irak, Suriye’de de olduğu gibi Filistin’de de akan kanlara durduk yerde İsrail’e PKK’nin derme çatma oyuncak uçakları gibi olan roketleri atan Hamas’ın neden olduğu da sorulmasın, sorgulanmasın diye gündeme ihtiyaç var..

ARDAHAN'DAN HABERLER..
2 köyü karantinaya alındı,
iki köyünde At çaldılar, iki silah yakalandı..
GAZETECİLER BUGÜN KONUKLARIYLA TEMPO TV'DE..

BİTTİ DENEN CORONA ARDAHAN'DA ÇIKMIYOR!..
arşiv haber 17/05/2021 tarihi haberler/yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uğur Şahin'in videokonferans yöntemiyle katıldığı Bilim Kurulu Toplantısı sonrası, uzun süreden sonra günlük vaka sayısının 10 bin altına düştüğünü belirterek, "Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz" ifadelerine yer verdiği şu günlerde Ardahan'da iki köy daha Corona karantinasına alındı. Ardahan'ın Ortageçit (Sazara) köyünde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Hıfzıssıhha Kurulu, vaka artışı ve temaslı kişilerin fazla olması nedeniyle Ortageçit köyünde, salgının yayılmasının engellenmesi ve sosyal izolasyonun sağlanarak vatandaşların sağlığının korunması amacıyla 10 gün karantina uygulanmasına karar verdi. 
ÇILDIR'DA DA..
Öte yandan Ardahan'ın Çıldır ilçesinde bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, vaka artışı ve temaslıların fazla olması nedeniyle Sabaholdu köyünde, salgının yayılmasının engellenmesi, sosyal izolasyon sağlanarak vatandaşların sağlığının korunması amacıyla karantina uygulanmasına karar verdi. Kararın ardından bu köylerde giriş ve çıkışlar, jandarma ekiplerince kapatıldı.


JANDARMA İŞ BAŞINDA! 
Gelen ihbar üzerine harekete geçildi, yasadışı sigara ve akaryakıt satışının önüne geçildi. Ardahan İl Jandarma Komutanlığı, kanun tanımazlara karşı son dönemlerde yürüttüğü başarılı çalışmaların bir yenisine daha imza attı.
Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Burmadere (Sors) köyünde yaşayan bir kişinin kaçak yollarla yüzlerce paket sigara ve litrelerce akaryakıtı yurtdışından getirip pazarlama planı güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde bozuldu. Aldıkları ihbarı değerlendiren il Jandarma ekipleri, yolda durdukları şüpheli şahsın aracında aramalar yaptı. Araçtaki incelemeler sonucunda yasadışı yollarla yurda sokulduğu belirlenen 180 paket kaçak sigara ve jelikan içerisine gizlenmiş 60 litre akaryakıta Cumhuriyet Savcısının talimatıyla el konuldu. Zanlı hakkında başlatılan soruşturma ise sürüyor. 

2 RUHSATSIZ SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Ardahan’ın Göle ilçesinde iki evde yapılan aramada 2 adet ruhsatsız tabanca ve tabancalara ait 15 adet fişek ele geçirildi.

Ardahan İl Jandarma Komutanlığı JASAT timleri ile Göle İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Göle İlçesi Çobanköy’de ikamet eden 2 şahsın evinde ruhsatsız tabanca bulundurduğu yönünde bilgiler elde etti. Elde edilen bilgiler doğrultusunda adli makamlardan alınan arama kararına istinaden Çobanköy’de ikamet eden şüpheli 2 şahsın evinde eş zamanlı olarak arama yapan Jandarma ekipleri, 2 adet 9 mm. çapın da ruhsatsız tabanca ile birlikte 15 adet tabancalara ait fişek ele geçirdi. Ele geçirilen ruhsatsız tabancalar ve fişekler muhafaza altına alınarak, şüpheliler hakkında soruşturmaya başlatıldı.
ATLARI ÇALDILAR!..
Ardahan Merkeze bağlı Çamlıçatak (Gölebert) köyünde 6, Çataldere (Şadıvan) köyünde ise 10 at çalındı.
Ardahan Merkeze bağlı Çamlıçatak ve Çataldere köylerinde sayıları 16´yı bulan atlar bir anda ortadan kaybolunca, köy sakinleri atların çalınmış olabileceği düşüncesiyle jandarmaya başvurdu.
Çamlıçatak ve Çataldere köyü sakinleri ortadan kaybolan 16 atı kendi imkanlarıyla bulmak için uğraşsalar da netice alamadılar. Yakın köyler ve arazilerde yaptıkları arama çalışmalarından da sonuç alamayan köy sakinleri jandarmaya hırsızlık başvurusunda bulundu.
Atları çalınan köy sakinleri yaptıkları açıklamada; "Araziye otlamak için bıraktığımız atlarımızı bulamadık. Kendi imkanlarımızla arazide ve yakın köylerde arama çalışması yaptık ama sonuç alamadık. Atların çalındığı şüphesiyle durumu jandarmaya bildirdik. Jandarma ekiplerinden bu hırsızları yakalamalarını istiyoruz" diye konuştular.

FETO TİGEM ÜZERİNDEN
ATALAY'DAN ÖC MÜ ALIYOR?!.
"Nasıl ki devlet içinde KCK bir paralel yapılanmadır. Dershaneler de öyle oldu. Bir tür paralel yapılanma hâline geldi" demesi ardından feto ve fetocuarın gerçek yüzünü ortaya koyan AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay fotocuların hedefi olamaya devam ediyor.

Kimsenin cesaret edemediği bir dönemde fetoya yönelik ilk uyarıyı yapan Atalay'a karşı başlatılan kampanyaya Göle'de ki TİGEM üzerinde katılan bir kişi fotocuların bir zamanlar 'komünistler' dediği bir site aracılığı ile yaptığı sözde açıklama, Ardahan ve Göle kamuoyunda 'Feto TİGEM üzerinden öç alıyor.' şeklinde yorumlandı.

Odatv’ye anlattı... Ailesini, bile onaylamadığı çıkışları ile tanınan ve şırasının Göle Ovasına akıttığı öne sürülen ve iş yerini hazineye ait araziye yaptığıda iddi edlen Göleli biri AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ve yakınları tarafından işletmesinin elinden alınmaya çalışıldığını belirtip, yasal işlem başlatacağını açıklarken bu açıklama ile fetocuların hedef olduğu ileri sürülen AK Parti Ardahan Milletvekili Atalay, yaptığı açıklamada iddiaları yalanlarken, “Hukuka, yasaya ve ahlâka aykırı tek bir talebim olmuş da çıkıp söylemeyenin üzerine lanet olsun” diyerek kendisini savundu.
Öte yandan konu hakkında bir açıklama yapan AK Partili Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin özelleştirilirken o dönem birilerinin Koç Grubunun almasın engellediği TİGEM'in Göleli bir iş insandan diğer bir iş insanına yasal zeminler içine devir edildiğini ve bunun kendileri ile, siyasetle veya Atalay'la alakalı olmadığı tek dertlerinin bu tesisin öyle ya da böyle çalıştırılması ve bölge insanına katkı sunması olduğunu belirtti.
MİLLETVEKLİ PROF. DR. ORHAN ATALAY DA BASIN AÇIKLAMASI”!!
Öte yandan Göleli olan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay yeni bir açıklama yaptı. Atalay'ın açıklaması şöyle;
Göle Tigem’de ne oldu?
2004’ten beri özelleştirilme kapsamında Tigem’in müsteciri bulunan Mera Tarım isimli şirket, Yönetim Kurulu kararı ve Tigem Gn Müdürlüğü’nün onayı ile bir başka firmaya devredildi.
Alçak yalanlarla vaveyla koparanlar ise, % 7’lik hissesi ile hiçbir yetkisi bulunmayan, 17 yıldır Tigem’in otunu satmaktan gayri tek bir çivi çakmamış, hiçbir taahhüdünü yerine getirmemiş ve bu sebeple kovulmuş Yavuz Hırsız’dır.
Olan bitenin tamamı bundan ibarettir.
Bu ve şürekasının 10 yıldır şahsıma ilişkin iddialarına gelince, bu konuda ilk ve son kez söyleyeceğim şudur:
Sadece Tigem’le ilgili değil, sadece 10 yıldır mayından temizleyip milletimin hizmetine sunmaya çalıştığım eski alayın arazileri ile ilgili değil, vekil olarak bugüne kadar yaptığım tüm iş ve işlemlerimde şahsıma veya aileme maddi bir çıkar gözetmiş sağlamış veya niyetlenmiş isem, Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin ve tüm insanların laneti benim üzerime olsun. Değil ise, Bugüne kadar birlikte çalıştığım bakan, genel müdür, vali, kaymakam, belediye başkanı, il/ilçe kurum müdürü, iş adamı, müteaahitten hukuka, yasaya ve ahlâka aykırı tek bir talebim olmuş da çıkıp söylemeyenin üzerine olsun.
Bildiğiniz üzere yeminin adı ‘lanetleşme’dir.
Şimdi şahsım, ailem ve vekâletini namus şerefi ile taşıdığım milletim adına aynı yemini iddia sahiplerinden de bekliyorum.
Bağımsız yargı nezdinde hesaplaşacağım bu müfteri taifesi! Şimdi zerre kadar haysiyetiniz var ise, çıkın ve bu aşağılık iddialarınıza dair tek bir delil veya tanık gösterin ya da benim yaptığım yemini yapın. Bekliyorum.
TİGEM KARSLI İŞ İNSANLARINA DEVREDİLDİ!
arşiv haber 10/05/2021 tarihli haber
İNEKHANE YENİDEN SATILDI!.. Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi olarak, tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan her türlü mal ve hizmetleri üretmek amacı ile kurulan, tüzel kişiliğe sahip, faaliyetlerinde özerk ve sorumluluğu sermayesi ile sınırlı bir İktisadi Devlet Teşekkülü olan Ardahan Göle'de ki TİGEM Göleli ve ortaı Karslı iş insanlarına devredildi.
Alınan bilgilere göre ülke genelinde biri Ardahan Göle'de ki İnekhane olarak bilinen TİGEM olmak üzere iki iş insanının devraldığı ve devir işlemlerinin imza sürecine gelen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) ait 12 tarım işletmesinin kiralanmasına yönelik 2003 yılında ihalede, teklif alma süreci başladı.
Söz konusu işletmeler için 10'un üzerinde dosya alındı. İşletmelerle ilgili ihale takvimi en geç 3 ay içinde tamamlandı. TİGEM Genel Müdürlüğü'nün daha önce yaptığı duyuru çerçevesinde, tohum ve damızlık üretimi ile görevli teşkilat olan 38 tarım işletmesinden 22'si özel sektöre kiralandı. İlk etapta 12 adet işletmenin kira ihalesine çıkan TİGEM, daha sonra 10 işletmeyi kısmen ve tamamen aynı yöntemle özel sektöre açarak, ihaleye çıkarılan işletmeler, 30 yıl süre ile en uygun teklifi veren kuruluşlara kiraya verildi. Tarım işletmelerinin üretime yönelik kiralama yöntemi ile ihaleye çıktığı ve yalnız tarımsal üretim amacı ile faaliyette bulunulacak denilen ama çoğu ya kapatıldı ya da Göle'de ki gibi işletilemezken bu kuruluşlar Altındere, Öztepe, Çiçekdağı, Geleman, Gökçeada, Göle, Hafik, İnanlı, Kazım Karabekir, Konuklar ile Sakarya işletmesi kapsamında yer alan 4 ayrı bölgeden oluşuyor.

.Cumartesi'yi Beklemek..

Son birkaç yıldır yüksek rakımlı yaylaların çiçeklerini koklayamamanın ezikliği ile uzaklaştığım alandan denize sıfır denecek alanlarda, asfalt ve betonda gezerken tatil günü diye bir kenara ayırmaya çalıştığım cumartesi günü yazacağım yazıların hazırlığı içinde olduğum ‘Özel Hayat Anlatılır mı? adlı ilk kitabıma ilham olacak gibi.

Çünkü cumartesinin bir çoklarınız gibi bende de özel bir yeri olduğunu, bu özelliğin bugünde ele aldığım yazılarımla kendi özellerimi okurumla paylaşmaktan haz aldığımı belirtmek isterim.

Evet her insanın içinde için için yanarak kor haline dönüşen ve zamanı geldiğinde bir volkan gibi patlayarak, açığa çıkacak olan birçok özeli gibi benimde özellerim cumartesi yazılarımda toplanır, kitabımın olgunlaşmasını bekler...
Zaman zaman gergin bir atmosferde bazen de mutlu bir anda yazıya dökülen özeller arasında verilen mesajların kime, neden yazıldığını kendilerince ölçüp, biçenler meraklarını gidermeye çalışırken, bazen de kendilerini bulurlar o satırlar arasında.
İşte yeni bir cumartesi yazısı ele alırken konunun ne olacağı, içindeki patlamamak için direnen korlardan birimi fışkıracak diye korkulurken bunun herhangi bir yaşanmışlık mı yoksa çok önemsediğin bir anı mı bilinmeden yazılır her cumartesi yeni bir yazı...
 
**RÜYAMDA KİMİ GÖRDÜM?..
 
Aslında uğurlu günüm Salı..
Siz okurlarımın büyük bölümünün de içinde bulunduğu toplumun Pazartesi sendorumunu ben de atlatıp, uğurlu saydığım Salı’ya ve ardından Çarşamba, Perşembe derken hazır mesajlarla kutlanan Cuma’dan sonra en sevdiğim gün olan Cumartesi’ye kendimi atarım..
Ve adına; ‘Cumartesi Yazıları’ dediğim yazımı yazarken gerek hafta içinde gerekse yaşam boyunca geride kalan özellerimi de okurlarımla paylaşmak istercesine bilgisayarın tuşlarına hızla değil, sakince, dikkatlice hatta bir sevgiliyi okşarcasına dokunur, hislerimi siz okurlarla paylaşmaya çalışırım ..
Bu cumartesi de öyle oldu..
Hafta boyunca sabahın ilk saatlerinde başına geçtiğim bilgisayarımın açılmasını beklerken dün gece uykumu bölenin ne olduğunu ve neden gece üçte kalktığımı hatırlayıp, sanal beyinli cep telefonumu elime alarak, önce gelen mesajlara sonra bir çoğumuzun içeriğini okumadan başlığına bakıp, yalandan beğendiği facebook’a ardından ülkede ve dünyada yaşananlara bakmak için twitter’e göz attım..
Ve beni uyandıranın ne olduğu aklıma gelince yeni bir cumartesi yazısı daha beynimden kalbime, ardından parmaklarıma oradan da bilgisayarıma akmaya başladı..
Çünkü beni gece yarısı uyandıranın bir rüya olduğu ve o rüya da hayatımın yol haritasını çizen çok değerli birini görmüş, tam olarak olmazsa da şimdi mum ışığı ile aradığım özlediğimi, sevdiğimi görmüştüm.
Rüyamı hatırladıktan ve gördüklerimi iyice hatırladıktan sonra dinlerken olağanüstü bir haz duyduğum Kur’an dinletisi açarak yazıma devam ettim..
Dinlediğim Kur’anın bana hatırlattığı ölümü ve bugün bir maske ile ölmeyecekmişiz gibi direnip, yaşamaya çalışırken dün değerini çokta bilmediklerimizi yani son olarak anneler günlerinde olduğu gibi o günleri kutlama adına cuma mesajlarında olduğu gibi gazeteci diye geçinip al/yapıştırlı haberler yapanlar gibi hazır mesajlarla andığımız ana/babaların ya da sevdiklerinizin, seviyor diye bizi limanlarına almış gibi sarıldıklarımızın çekip gittikten sonra da gözyaşları içinde onları anmamız olması ise bir başka bir eziklik ve arayıştı..
Ve soru..

Sizce rüyamda gördüğüm hangi sevdiğim, beni ardından bırakıp, çekip, giden ve gelmesi mümkün olmayan veya bekleyendi?..

ki...

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

arşiv haberler 22/01/2016 tarihli haber

TİGEM’İ ALMAMIŞTI..
2002 Yılında yapılan anlaşmalar gereği Ardahan’ın Göle İlçesinde bulunan Tarım İşletmeleri Gen Merkezine talip olan ancak daha sonra bu alımdan vazgeçip, o dönemin parasıyla 40 Milyonluk Dolarlık yatırımı askıya alan Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı hayata göz yumdu.

Bilindiği gibi Koç Holding ile ortak Şanlıurfa'da Koç Ata Besi ve Tarım çiftliğini kuran Kurdoğlu, TİGEM'in Acıpayam ve Ardahan Göle'deki tesisleri için gerekli izinlerin alındığını bildirmiş, KOÇ HOLDİNG’in o dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç’ta Ardahan’a gelmiş, ancak daha sonra anlaşılmayan nedenler ile bu yatırımdan vazgeçilmişti.
Spor yaptığı sırada kalp krizi sonucu hayata veda eden Türkiye’nin önemli şirketlerinden olan Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç pazar günü toprağa verilecek.

 

Ardahan Köyleri Eski ve Yeni isimleri – Bazı köylerin eski isimlerine Ulaşamadık
Açıkyazı (Alabala)
Ağzıpek (Cincirop)
Akyaka (Kodushara)
Alagöz
Altaş (Ur)
Ardıçdere(Y.Torashev)
Aşağı Kurtoğlu
B.Sütlüce (B.Harziyan)
Bağdeşan (Kinzodamal)
Balıkçılar (Duduna)
Bayramoğlu (Mehmetaliarslan(Kora)
Beşiktaş (Mıcuc)
Binbaşar (Murka)
Çağlayık (Erdemel)
Çalabaş çelebaşi
Çamlıçatak (Gölebert)
Çataldere (Kunzut)
Çatalköprü (Şadıvan)
Çetinsu
Çeyilli (Revas)
Çimenkaya (A.Torashev)
Çobanlı (kellik)
Dağcı (Tikoş)
Dağevi (Dıbat)
Dedegül
Değirmenli (Değirmenköy)
Derindere (Heva)
Edegül
Gölgeli korgeli
Gürçayır (Sapkara)
Güzçimeni (Kirman)
Hacıali Hecelya
Hasköy xas
Kartalpınar (Fahğrel)
Kazlıköy (Pişhasğom)
Kıraç (Danızğom)
Kocaköy
Köprücük (Xeskar)
Kuşuçmaz – hopal – güzelyurt
Küçüksütlüce (K.Harziyan)
Lehimli
Nebioğlu
Ortageçit (Sazara)
Otbiçen (Kımıli)
Ovapınar (Bağdat)
Ölçek
Ömerağa omerxa
Samanbeyli sıxerpet
Sarıyamaç (Sırazgom)
SugözeSulakyurt /Sarzep)
Taşlıdere (Pangis)
Tazeköy (Döşeli) Beberek
Tepeler (Konk)
Tepesuyu (Gürcübey)
Tunçoluk (Panik)
Uzunova (Maniyok)
Yalnızçam (Sindisgom)
Yaşlacık
Y.Ç.Hasköy
Yokuşdibi (Lori)
Y. Kurtoğlu
GÖLE
Ağılyolu (Arpaşen)
B. Altunbulak (Haraba)
Balçeşme (Lelevarginis)
Bellitepe (Urut)
Budaklı (Cicor)
Çakıldere (Orakilise)
Çakırüzüm (Mızarat)
Çalıdere (Mıhgerek)
Çardaklı
Çayırbaşı (Hokam)
Çobanköy
Çullu
Damlasu (Sasader)
Dedekılıç (Keşer)
Dedeşen (Gümüşparmak)
Dengeli (Abur)
Dereyolu (Salut)
Gölekçayır (Pilimur)
Durançam (Hımısker)
Durucasu (Gırdımal)
E. Demirkapı
Esenboğaz (Kelpikor)
Filizli (Sivin)
Gedik (Lağustan)
Gülistan
Günorta (Kızılkilise)
Hoştülbent
K. Altunbulak
Kalecik
Karatavuk
Karlıyazı (Kirziyan)
Kayaaltı (Poladik)
Kuytuca (Şeki)
Koyunlu (Gundik)
Köprülü (Korevenk)
Kuzupınar (Konk)
K. Boğatepe
Meşedibi (Morufka)
Mollahasan
Okçu
Samandöken (Sinot)
Senemoğlu
Serinçayır (Çölpenek)
Sürügüden (Hive)
Tahtakıran
Tellioğlu
Toptaş
Uğurtaşı (Dörtkilise)
Y. Demirkapı
Yağmuroğlu
Yanatlı (Varginis)
Yavuzlar (Üçkilise)
Yeleçli (Samzelek)
Yeniköy
Yiğitkonağı (Türkeşen)
HANAK
Alaçam (Aşağı Dikan)
Altınemek (Konduravul)
Arıkonak (Konk)
Aydere (Aşağıki Surma)
Avcılar (Kışla Hanak)
Baştoklu (Yukarı Dikan)
Binbaşak (Gügübe)
Börk
Çatköy
Çavdarlı (Verannakalaköy)
Çayağzı (Orağaz)
Çiçeklidağ (Fayatlı)
Çimliçayır
Dilekdere (Hoşuret)
Güneşgören (Kerkeden)
İncedere (Piklop)
Karakale
Koyunpınarı (Saskara)
Oğuzyolu (Örüşet)
Ortakent (Büyük Nakala)
Sazlıçayır (Ağaşen)
Serinkuyu (Daniden)
Sevimli (Vel)
Sulakçayır
Y. Aydere (Yukarıki Surma)
Yamaçyolu (Vardosan)
Yamçılı (Macivet)
Yünbüken (Cırget)
DAMAL
Aşağıgündeş
Burmadere (Sors)
Çaybaşı Mah.
Dereköy
Eskikılıç (Çifteşen)
İkizdere (Nunus)
Kalenderdere
Konuksever Mah.
Obrucak (Çükora)
Otağlı (Arzede)
Serhat Mah.
Seyitören
Tepeköy
Üçdere (Samütka)
Yukarıgündeş
ÇILDIR
Ağıllı (Hamaş)
Akçakale
Akçil (Cölit)
Akdarı (Çamora)
Akkiraz (Kertene)
Aşağıcanbaz
Aşıkşenlik (Suhara)
Baltalı (Tatalet)
Başköy
Damlıca
Dirsekkaya (Zerebük)
Doğankaya (Helevan)
E.Beyrahatun
Eşmepınar (Prut)
Gölebakan (Meredis)
Gülbelen (Urta)
Güvenocak (Zinzal)
Karakale
Kaşlıkaya (Vartmana)
Kayabeyi (Yerli Çayıs)
Kenarbel
Kenardere (Anpur)
Kotanlı (Sikerip)
Kurtkale
Kuzukaya (Sabadur)
Meryemköy Öncül(Garostav)
Övündü (Vaşlop)
Sabaholdu (Godas)
Saymalı (Köyhas)
Sazlısu (Goravel)
Semiha Şakir (Terekemeçayı)
Taşdeğirmen (Çamdura)
Y. Behrahatun
Yıldırımtepe (Rabat)
Yukarıcambaz
POSOF
Akbal (Obol)
Alabalık (Sayho)
Alköy
Arılı (Zedezümde)
Armutveren (Papola)
Asmakonak (Sanhulye)
Aşık Üzeyir (Boşdere-Hevat)
Aşık Zülali (Suskap)
B. Eminbey (Cilvala)
Balgöze (Çıldıret)
Baykent (Vahla)
Çakırkoç (Mere)
Çambeli (Sağre)
Çamyazı (Ohtel)
Çayırçimen (Lamiyon)
Demirdöven (Varzna)
Derindere
Doğrular (Aşağıcacun)
Erim
Gönülaçan (Şuvaskal)
Gümüşkavak (Zendar)
Günbatan (Banarhev)
Günlüce (Caborya)
Gürarmut (Koliskal)
İncedere (Cuvantel)
Kaleönü (Agara)
Kalkankaya (Petoban)
Kayınlı (Şulgavur)
Kırköy (Kırdamala)
Kolköy
Kopuzlu (Çorçovan)
Kumlukoz (Göme)
Kurşunçavuş (Sece)
Özbaşı (Gıniye)
Sarıçiçek (Hertüz)
Sarıdarı (Tepezümde)
Savaşır (Cancak)
Söğütlükaya (Hümemis)
Süngülü (Arile)
Sütoluk (Satkabel)
Taşkıran (Gurgusuban)
Türkgözü (Badele)
Uğurça (Yukarıcacun)
Uluçam (Varhana)
Yaylaaltı (Satlel)
Yeniköy
Yolağzı (Sinsetip)
Yurtbaşı (Sakabol)
Yurtbekler (Çaksuyu)Kaynak: Göle Haber

Editör: Göle Haberleri

Bu haber 7761 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI