Reklam
Bugun...


Göleli İstanblul'da Öldürüldü!..
Kadıköy'de bir restaurantta vale dehşet saçtı! Kadıköy’de bir restaurantta müşterilerle valeler arasında çıkan silahlı kavgada Gole lavustan koylu Murat Oğuzorhan ve arkadaşı Emra Adaş hayatını kaybetti.

Göleli İstanblul'da Öldürüldü!..

Olay gece saat 00.30 sıralarında Kadıköy, Caddebostan Mahallesi İskele Sokak'ta bulunan bir restaurantta meydana geldi. İddiaya göre restorandan çıkmak isteyen Murat Oğuz Orhan'ın (34) ve Emre Adaş (29) ile valeler arasında araçların geç getirilmesiyle ilgili tartışma çıktı. Kısa sürede kavgaya dönüşen olayda, valelerden biri müşterilere kurşun yağdırdı.

3 KURŞUNLA HAYATINI KAYBETTİ
Silah seslerinin duyulması üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, Murat Oğuz Orhan'ın vücuduna aldığı 3 kurşunla hayatını kaybettiğini belirledi.

Karnına aldığı kurşunla yaralanan Emre Adaş ise olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahaleye rağmen Emre Adaş da hayatını kaybetti.

GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENİYOR
Olay yerine gelen polis ekipleri bölgede bulunan güvenlik kameraları üzerinde yoğunlaşırken silahlı saldırıyı gerçekleştiren saldırganın yakalanması için çalışma başlattı. Ekipler olayın meydana geldiği restaurant ve çevresindeki iş yerlerinin güvenlik kameralarını tek tek incelemeye aldı.

ÇOK SAYIDA KOVAN BULUNDU
Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı sokakta yapılan incelemelerde çok sayıda kovan olması dikkat çekti. Saldırının ardından olay yerine gelen Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Kocaoğlu, ekiplerden bilgi aldı. olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
Hayatini kaybedenlere Allah tan rahmet yakınlarına sabir ve başsağlığı dileriz. Haber: Ömer Turan

Dün MHK, Bugün KHK!
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
'Hak aramak için caddeye çıkanın,
Derdini anlatmak için 10 kişiyle bir araya gelenin,
Yada sokakta düğün hazırlıkları yapan kalabalığın, 
vb. savunmalar ile;
Darbe yapacaklarını düşündüm'
Diye rahatça tarana bileceğine yol açacağından korkulan son Kanun Hükmünden Kararname de ki darbe dönemlerini aratmayan anlayış, yoğun şekilde tartışılmaya devam ediyor..
Ve başta siyasiler olmak üzere kıytırıktan suçlamalarla zindanlarda tutulan insanların aylarca, hatta yıllarca çıkarılmayı bekledikleri mahkeme salonlarına getirilirken tek tip elbise giydirilecekleri yönünde ki maddede aynı şekilde tartışılıyor..
Peki Türkiye bu tür karar ve tartışmalara çok yabancı bir ülke mi?
Bilmem ama Menderesten bu yana çoğunlukla sağ görüş partilerin ellerinde tuttukları iktidar gücü ile çıkardıkları maddeleri aratmadığını düşündüğüm son KHK kararları, dün MHK denilen bol rütbeli postalcı komisyonca çıkarılmıyor muydu?
Ve Avrupa Kriterlerini uyguladıklarını ileri sürüp, Fi tarihinden kalma, İnsan Haklarına aykırı onca kanun ve kararname ile bugüne kadar ayakta ve iktidarda kalabilenlere başta o kriterleri yazan, üyelik karşılığında uygulatmaya çalışan ve sözde demokrasinin beşiği Avrupa..
Ve Ortadoğu başta olmak üzere 'Özgürlük getiriyorum' diyerek dünyayı kanla dizayn etmek isteyen Amerika bu ülkede yaşananlara hiç karşı çıkıyor mu?
Yani ülkenin en çok oy alan muhalefet partisinin liderleri yakalarından tutulup, hapse atıldığı ve buna neden olan bir muhalefet anlayışının olduğu ülke içinde olduğu gibi dünya bu yaşananlara ses çıkaran var mı ki?
Olmadığı için değil mi ki dün MHK'nın, bugün KHK'nın iktidar olduğu bir ülkedir Türkiye..
Peki ne yapılmalı bu yaşananlara karşın?
Öncelikle kendisine sol diyen tüm kanatların kesinlikle bir araya gelip, birleşmeli ve ülkenin demokrasi isteğini yüksek sesle haykırmalı..
İnsan Hakları konusun da duyarlı tüm kesimlerin kendilerinin de hakkı olan hakları almak için hiç bir ayrım yapmadan el ele verip, güzelim ülkeyi taçlandıracak olan demokrasinin şart olduğunu sanal sayfalarda değil, alanlarda anlatmalı..
AB ve ABD'nin yavşak ve çıkarcı timsah göz yaşlarının sahtekarlığını yüzlerine tükürmeli..
İktidarın yanlış yolda olduğunu bugün gerek yok dense de yarın; herkese lazım olan Demokrasinin kendilerine de, İnsan Haklarının torunlarına lazım olacağını her kez seslendirmeli..
Muhalefetin tüm kanatları ile her şeyden önce İnsan Hakları, Adalet ve Demokrasi geldiğini algılamalı ve birlikte bir yol haritası çizmeli..
Yani dün MHK'ya ses çıkarmayanların bugün kızdıkları KHK'nın bu ülkeye bir şey kazandırmadığı gibi gün geçtikçe toplumu gerdiği ve bu gerilmenin sonun hayra alamet olmadığını yüreklice seslendirmeliyiz.
Ve herkesin Erdoğan'ın, hükumetin, iktidar güçleri kadar bu ülkeyi düşündüğünü hissettirilmeli..
Peki bunlar yapacak yürek, samimiyet, dik duruş var mı?
Onu bilmem önce HDP'lilerin içeri atılmasına imkan veren imzaları atan, basının, medyanın susturulmasına göz yumanlara , bu yetmez yerini sağlamlaştırmak için parti örgütlerini kendisine yakın olanlarla dolduran Kılıçdaroğlu'na, bir iki bekçi ve partililerine ihale almak için iktidarların arka bahçesi olmayı tercih eden Bahçeli'ye, her dönem ayrı bir yalaka politika izleyen Perinçek'e, bunlardan biraz daha samimi olduğuna inandığım Saadet Partisi ve onun bakışıyla dünyaya bakan İslamcı kesime ve nerede olduklarını çokta görmediğimiz Komünist ve onun yolunda yol almayı seçenlerin ve en son İYİ Parti ile yol almaya devam eden ama kendisi gibi eski faşoları kadrolarına dolduran Akşener'in, Ulusalcıların, Dincilerin, Solcuların, Sağcıların ve susmayı tercih edip, kendi yazdıkları Sarı Öküz hikayesini unutan aydınlar, hukukçuların samimiyetine bakmak yeter de artar diye düşünüyorum..
Yani umut yok desem umudu kırarım derken umutsuz bir sürecin yeni umutlar ve liderler yaratacağını da unutmamak gerekir diyerek dün direnemediğimiz bugün teslim olduğumuz KHK'lara karşı yine de susmamak gerek.
Çünkü gün geçtikçe bu tür kararlarla teslim alınmak istenen bir toplum, bir ülkede yaşam adeta paranoyak hale geliyor biline..
 

**Çocuklar ve Seçim..

*24/05/2015 Tarihi Haber

SİYASİLER ÇOCUKLARA EĞLENCE OLDU

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi aralıksız çalışmalarına devam eden siyasilerin köy köy gezip oy istediği Ardahan’da seçim argümanları çocukların eğlencesi oldu.

Başta Ardahan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya ile AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay olmak üzere diğer tüm parti ve adaylarının bıkmadan usanmadan seçmeni dolaştığı şu günler de adayların kendilerini tanıtmak için kiraladıkları araçlar, bastırdıkları afiş, broşür, atkı, şal, anahtarlıklar bol bol dağıtılırken adayların köy ziyaretleri çocuklar için kısa bir süreliğine de eğlence alanı olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Adayların yüksek sesli seçim araçları ile girdiği köylerde oy istediği büyükler ile konuşurlarken, küçüklerde onların dağıttığı afiş ve broşürlerle eğlenmeyi ihmal etmiyorlar.

**ARDAHAN BELEDİYESİ MODERN CANLI HAYVAN PAZARI TÖRENLE AÇILDI..

Ardahan Belediyesi’nin Atatürk Mahallesi’nde yaptırdığı Entegre Hayvan Pazarı, düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında 33 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen, elektronik hayvan borsası, kapalı ve açık ahırlara sahip olan Hayvan Pazarının hizmete açılması nedeniyle tören düzenlendi. Törene Vali Ahmet Deniz, Ardahan Milletvekilleri Orhan Atalay, Ensar Öğüt,  Belediye Başkanı Faruk Köksoy, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, Ak Parti Ardahan İl Başkanı Yusuf Demirci,  ilçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Tarım Müdürü Mustafa Tanı: Katılımlarınızdan dolayı her birinize teşekkür ederim. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Ardahan Kars Artvin kalkınma projesi kapsamında yapılan hayvan pazarımız 11.02.2013 tarihinde ihalesi yapılmış, yer teslimi yapıldıktan sonra 21.07.2013 tarihinde Sayın Bakanımız Mehdi Eker’in katılımıyla temel atma töreni yapılmıştır. Ardahan hayvan pazarının ihale bedeli 3 Milyon 84 Bin Dolar olup şuana kadar 2 Milyon 741 Bin Dolar ödeme yapılmıştır. Hayvan pazarımız 29 bin metrekare alanda 2370 büyükbaş 1080 küçükbaş hayvan kapasitesine sahiptir. Ayrıca AKAK projesi kapsamında 2014 yılında yayla yollarına ve hayvan içme sularına özel idare ile yapılan protokol kapsamında 1 Milyon TL aktarılmış ve bu faaliyet kapsamında birçok köyümüzde yayla yolları ve hayvan içme suları yapımı tamamlanmıştır. 2015 yılında yayla yolları ve hayvan içme suları ile ilgili 2 Milyon 600 Bin TL İl özel idare genel sekreterliği bütçesine bu yıl aktarılmıştır. AKAK projesi kapsamında 2 adet süt toplama merkezi ve 2 adet hayvan bakım merkezi İlimize kazandırılmıştır. Sayın Valim her yıl yaklaşık olarak İlimizde 100 bin ile 110 bin arasında büyükbaş hayvan satışı gerçekleşmektedir. Bundan sonra dezenfeksiyon ünitesi karantina bölümü yarı açık ve kapalı alanlara sahip hayvan sağlığı ve refahı bakımından son derece konforlu olan modern hayvan pazarından hizmet sunulmaya başlanacaktır.
Başkan Köksoy: Sayın Valim Sayın Ak Parti Ardahan Milletvekilim CHP Ardahan Milletvekillim çok değerli protokol basınımızın değerli temsilcileri değerli Ardahan hayvancılık sektörünün temsilcileri hepinizi öncelikle saygıyla selamlıyorum hoş geldiniz diyorum. Ardahan ekonomisi Türkiye’de hayvancılığa dayalılık açısından 81 İlde birinci olduğunu Ardahanlılar siz değerli yöneticiler çok iyi bilmektesiniz. Ama Türkiye genelinde bu bilgi çok açık değil belki eksik bir bilgi olarak raporlarda ekonomi sayfalarında yer almamaktadır. Bugün 100 bin Nüfusa sahip Ardahan’da 350 bin büyükbaş hayvan var yani kişi başına 4 hayvan düşüyor bu Türkiye ortalamasının İller bazında sıralarsak Ardahan birincidir. Ayrıca çeşitli üretim, hizmet ve sanayi sektörü açısından değerlendirdiğimizde hayvancılığın ağırlık merkezi Ardahan’da geçim kaynağı açısından bir numaradır.
Bu anlamda insanımızın asırlardır hayvancılıkla her anlamda meşguliyeti üst seviyededir. Daha önce Ardahan’da Şehir merkezinde Kura nehri kenarında yaklaşık asırlardır devam eden ama şehir planı açısından Cumhuriyet dönemi en az 50 yıl boyunca sorun olmuş bir Pazar yerine sahiptik. Kura nehri arasında nehirle insanın buluşmasını engelleyen şehirde hayvancılığın bu kadar ekonomik açıdan önemli bir sektörün şehirde sıkıntılara sebep olması ve itibar anlamında rahatsızlık vermesi gün geçtikçe önemli bir sorun olarak büyümekteydi. Göreve geldiğimiz, 2009 yılında Ardahan, Kars. Artvin kırsal kalkınma projesinin Tarım Bakanlığının uygulaması ile ilgili Ardahan’a heyetler gelmekteydi.
Bu çerçevede çeşitli görüşmelerimizde Ardahan’a bir hayvan pazarı yapılması konusunda teklifimizi Belediye olarak ilettik diyen Başkan Köksoy, proje kabul gördü uygulama süresini de takip ettik. Bugün benim şahsen 15 yıldır rüya projem olan böyle bir Pazar yerinin büyük bir kompleksin açılışında bulunmak, bunun mutluluğunu ve heyecanını yaşamak benim için şükürlere vesiledir, Allaha şükürler olsun. Bu toprakların 100 yıllardır bekçiliğini yapan insanlarımız elbette işgalle, iklim koşulları, fakirlikle ve göçle çok büyük sıkıntılar çekmiştir. Burası bir kompleks olarak, hizmetini arttırarak devam edecektir.
Bunun yanına Sayın Vekilimizin katkılarıyla Doğu Anadolu projesinden onaylattırdığımız modern hayvan borsası ekliyoruz yaklaşık bedeli 1,5 Milyon hayvan pazarının üst sağ köşesine planı projesi yapıldı, özgün bir projedir. İçerisinde kafeteryaları kliniği yatakhanesi ve sosyal tesisleri olan elektronik hayvan borsasının üreticiyle, tüccarla gösteri yaptığı bir merkez olarak inşallah bu yıl inşaatına başlayacağız.
Bunun yanında buraya bir kesimhane daha ekleyeceğiz buda gelecek sene Doğu Anadolu projesinden Sayın Bakanımızın bu Ülke pazarları için uygun gördüğü bizimde ısrarla talep ettiğimiz ve bu bütün projeleri üst üste koyduğumuzda büyük bir kompleks ortaya çıkıyor. Hayvan ticaret pazarı, borsası, kesimhanesi, sosyal merkezleriyle müthiş bir komplekstir. Ortalama maliyeti 10 Milyon TL’dir. Böyle bir proje Ardahan’ın lokomotif sektörü olan hayvancılığa katkısını takdirlerinize arz ediyorum. Elbette ki çok büyük bir kazanım sağlayacaktır. Aslında bu Pazar yeri 2014 Eylül-Ekim aylarında açılacaktı, gecikmesinin temel nedeni şehrimizdeki betonun yetişmemesidir. Kars çimento fabrikasından son 5 yıldır en fazla çimentoyu Ardahan ili çekmektedir. Bununda Ardahan için nasıl bir hizmet nasıl bir proje nasıl bir şantiye anlamına geldiğini bilgilerinize arz etmek istiyorum. Bundan sonra değerli hayvan üreticilerimiz, hayvan tüccarlarımız, aracılarımız çok sıkıntı çektiler.
Ardahan şehir merkezinde Kura nehri kenarındaki çamur, soğuk ve gübreyle karışık o kirlilikten şehirde kaldırımlardan geçerken vitrinlere insanlara çarpmamak için yapılan mücadeleden bu Pazar yeri açılana kadar yan taraftaki ilkel Pazar yerinde sabırla beklediler. Bugüne kadar sabırla bekledikleri için huzurlarınızda hepsine çok teşekkür ederim. Birkaç hususa çok dikkat etmek lazım, bu hayvan pazarı Türkiye’nin en modern ve fonksiyonel hayvan pazarı olarak hizmetine başlayacaktır. Türkiye’de hayvan pazarı denince Türkiye’deki büyük tüccarında aklına Ardahan’ı getirmek zorundayız. Tüccarın zamanı azdır, belli bir nezakete sahiptir gel ipte burada çeşitli sorunlar yaşamak istememektedir. Dolayısıyla bu Pazar yerinin itibarını en yüksek noktada tutmak zorundayız. Buradaki en büyük katkıyı buradaki tüccarımız, Aracımız yapacaktır. Bizde Belediye olarak bunun yanında olacağımızı burada sizinle paylaşmak istiyorum, dedi.

Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise, “Açılışını yapmakta olduğumuz bu tesis Ardahan için çok güzel bir yatırımdır. Çünkü Ardahan, hayvancılıkla anılan, hayvancılıkla geçim sağlayan bir ildir. Ardahan’da hayvancılık anlamında yapılan bütün yatırımlar ilin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu anlamda Hayvan pazarının Ardahan için, Ardahanlılar için hayırlı olmasını diliyorum. Bu tesisin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Ardahan Milletvekili Orhan Atalay da, “Bugün gerçekten güzel bir ana tanıklık ediyoruz. İlki Ardahan’da uygulanmış bitirilmiş tesissin açılışını yapıyoruz. Değerli arkadaşlar her ilin bir özelliği bulunduğu gibi, Ardahan’ımızın da özellikle hayvancılıkla anılan bir özelliği var. Cenabı Allah bu tabiatı bu Coğrafyayı hayvancılık için yaratmış ve güzel yaratmış insana düşense ise burayı hayvancılığa elverişle hale getirmektir şimdi biz onu yapıyoruz. Hazirandan,  Hazirana, Ardahan’a saman getiren arabaların Ardahanlının cebinden aldıkları parayla dönmeleri sorunlu.  Kura nehrimiz var, Göle, Ardahan, Hanak, ovalarımız var ama suyu toprakla buluşturacak, Devlet su işlerinin şubesi yoktu, Ardahan’daki DSİ. 243.nolu oluşu ciddi bir soru şimdiye kadar neden açılmadı, Sulama barajlarımız neden yapılmadı. Suyu toprakla buluşturduğumuz zaman eminim burada besicilikte yapılacaktı ve Ardahanlı hayvancılıktan para kazanacaktı. Şimdi hamdolsun bu adımıda attık Ardahan’ının, DSİ şubeside mevcut inşallah bu yıl DSİ bütün gereçleriyle kampüsü yapılacak ve DSİ araçlarını burada daha çok göreceğiz, Ovalarımız sulanacak sulu tarıma geçeceğiz ve hayvancılığın alt yapısıyla ilgili eksikliği de gidermiş olacağız, Tıpkı bu pazarın büyük eksikliği ortadan kaldırıldığı gibi. Bu yıl Ardahan’da ilk olarak uygulanan arazi tabulaştırılmasına başladık, Çıldır ve Göle iki yer seçildi Çıldır’daki arazinin taşlı olduğundan dolayı, Göle nin, 5 köyü pilot bölge olarak bu yıl arazisi tabulaştırılacak ve kısa sürede bütün Ardahan’ın arazisi tabulaştığı zaman hayvancılığın alt yapısı ciddi anlamda tamamlanmış olacak. Yine  bizim hayvancılıkla ilgili temel sorunların başında hayvan ırkının ıslağı var bununla ilgili çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz bu konuda bölgede emsali bulunmayan Göle’nin TİGEM’i özeleştirildi ne yazık ki 10,Yıldır arzu edilen düzeye getirilmedi şimdi biz tekrar, TİGEM’i kamulaştırarak Devletin eliyle orayı ihya ederek, Damızlık boğa yetiştirme merkezi yapmak istiyoruz çünkü bizde istiyoruz ki Ardahanlının 12 aylık buzağısı  300.400, kilo et verebilsin, Bunu başaracağız başarmamak için hiçbir neden yok.  Bugün açılışını yapmakta olduğumuz hayvan pazarımız bu anlamda ilimiz için önemli bir değerdir.  Vatandaşlarımız için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Açılış töreninde konuşan Vali Ahmet Deniz, “Türkiye’nin en modern hayvan pazarlarından bir tanesini bugün hizmete açıyoruz. Bu bizim için çok önemlidir. Çünkü Ardahan, 350 bin baş hayvan sayısı ile Türkiye’nin yüzde 4 hayvan varlığına sahiptir.  İlimizde her yıl yaklaşık 110 bin hayvan il dışına satılıyor. Bu hayvanların satışından ilimize giren para ise yaklaşık 550 milyon liradır. İlimizde bu tür modern hizmetlerin yapılması, vatandaşlarımızın ürettiği hayvanları pazarda daha iyi şartlarda değerlendirmesi açısından çok ama çok önemlidir. Son yıllarda devletimizin üreticilere yönelik ciddi teşvikleri olmaktadır. Vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda hayvancılık yapmaları anlamında bu teşvikler önem taşımaktadır. Bu tesisin ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayvan pazarımızın ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum” ded

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, Hayvan Pazarı hizmete girdi.  Açılışın ardından katılımcılar hayvan pazarını gezdi.

 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 5584 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI