Reklam
Bugun...


GÖLELİ GENÇ VE ÖĞRENCİLERİN GURUR VEREN BAŞARISI!
ZEKA VE KAYAKTA ARDAHAN'A ÖDÜL GETİRDİLER.. Ardahan Yalanızçam ve Göle kayak tesissilerinin adeta unutulduğu şu günlerde Göleli gençler ve öğrencilerin başarısı Ardahan'a guru yaşattı.

GÖLELİ GENÇ VE ÖĞRENCİLERİN GURUR VEREN BAŞARISI!

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

KAYAKTA BÜYÜK BAŞARI..

GÖLELİ DOĞUKAN KÖMÜR, DAĞ KAYAĞI SEÇMELERİNDE TÜRKİYE SAMPİYONU OLDU..
Trabzon Uzun Göl'de Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanlığınca Yapılan Dağ kayağı Türkiye Şampiyonası Milli Takım seçmelerinde Göleli sporcu Doğukan Kömür Türkiye Şampiyonu Olarak Milli Takıma Girme başarısı gösterdi.
Aynı yarışmaya katılan diğer Sporcu Halil Kömür' de 4. Oldu.BİTLİS İLİNDE DE YAPILAN YARIŞMALARDA DİLAN DEMİR TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU
Kayak Federasyonu Başkanlığınca Bitlis İlinde bugün yapılan Kayakli Kosu yarışmasında, Göle İlçe Spor müdürü Halil İbrahim Yilmaz'ın Start hakemi olarak Görev yaptığı Kayaklı Koşu 2.Etap yarışmasında İlimiz adına yarışan Göle Kartanesi Spor kulübü sporcusu Dilan Demir klasik stilde Türkiye 2. oldu.


Göleli Öğrenciler Türkiye Birincisi Oldu

Türkiye Zeka Vakfının, Türkiye geneli düzenlemiş olduğu Zeka Oyunları

Yarışması’nda Göle 30 Eylül Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Türkiye birincisi oldu.

Sosyal medya hesabından birinciliği duyuran Göle 30 Eylül Ortaokulu Müdürü Alper Küpeli,30 Eylül Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri kolektif ekip ruhuyla Zeka Oyunları Yarışması’nda Türkiye birincisi oldular.
Açıklama şöyle:
30 Eylül Ortaokulundan Türkiye Birinciliği.
Türkiye Zeka Vakfının Türkiye geneli düzenlemiş olduğu Zeka Oyunları Yarışması’nda okulumuz 5. sınıf öğrencilerinden Ekin Buğra ALTUN, Umut Doruk ARAS, Ecrin AYDIN ve Belçim AŞÇI takım olarak Türkiye birincisi  olmuşlardır. Ayrıca 8. Sınıf öğrencilerimizden Zeynep Sena KARADAĞ Bölgede 2. Türkiye Genelinde 24. olmuştur.

 

KÜSTÜRMEYİN İNSANLARI !.. 
Ülkelerin, ülkelerine yatırımcı getirmek için büyük mücadeleler verdiği şu dünyada başta stk'lar olmak üzere "Şehr~i emini" olarak bilinen belediye başkanları, milletvekilleri ve gazetecilerin büyük mücadeleler verdiğini de bilmekteyiz. Bunun en son örneği, son yerel seçimlerde seçilir seçilmez kapı kapı gezip başında bulunduğu memleketine yönelik 'bir iş adamına yatırım yaptırabilir miyim?' düşüncesiyle gezen başkanlardır.
Bu başkanların yanı sıra gönüllülerin de bu yönde mücadele ettiğini bilen biri olarak gördüğüm bir durumdan bahsedeceğim.
Evet l, ülkelerin büyükelçilikleri aracılığıyla, iş insanlarının organizatör firmaların girişimleriyle, derneklerin yani stK’ların bire bir çabalarıyla, gazetecilerin ise haber ve yorumlarıyla bu yöndeki çabalarını işin içindeki biri olarak bu alanda yaşanan olumsuz gelişmeleri görüyor, izliyor ve çok üzülüyorum.
Buna neden ise; Batıda gittiğim, gördüğüm iş insanlarının yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle memleketlerine bir hayli üzülseler de bu üzgünlüklerini ve memleketine yönelik yapılan yatırım tekliflerinin suistimal edilmesidir.
Ve bu suistimalleri yapanların başında gelenlerin sözüm ona memleket sevdalısı geçinip, kendilerinin gayret ve imkanlarını, kendi egolarını tatmin etmeye yönelik hal ve hareketler içine girerek şevk kırmalarıdır.
Son olarak ziyaret ettiğim bir İşadamının da bu olumsuz durumdan bahsedip sistemlerini ortaya koyarak memleketin neden ileri gitmediğini hep gerilediğini bir kez daha anlıyor ve algılıyorum bu duruma üzülerek.
Ülkenin olduğu gibi bölgenin, kentin kanayan yarası olan bu durumun yarattığı olumsuzluk yüzünden o çok bahsedilen birlik, beraberliğe de zarar veriliyor.
Çünkü sarfedilen onca çaba, yönlendirme, şahsi egolar nedeniyle su olup gidiyor, geriye kalıyor bir araya gelip kaya olamayan kumlar. Bunun altında yatan neden; köye gelir "muhtar olur, yerime, koltuğuma oturur" korkusudur. Bir kez daha söylüyorum onca çaba ve çırpınışımızı ne olur heba etmeyin ve üzmeyin iş insanlarımızı..
Kayak Bilmeyenler Kayak Merkezini Açtılar!
arşiv haber 03/02/2018 tarihli haber/yorum
Mete Özdemir'in Genel Sekreter olduğu dönem hazırlatıp, kabulü için büyük mücadele verdiği Ardadan Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinin modernize edilip, pistinin uzatılması ardından yapılan resmi açılışa aralarında bakanların da olduğu kayak bilmeyen bir çok üst düzey bürokrat ve vatandaşın katılımıyla hizmete sokuldu. Tesisi İl Özel İdarenin işleteceği öğrenildi.

Ardahan'da yapımı tamamlanan Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezi'ndeki son sistem telesiyej hattı ve kayak pistinin açılışı üç bakanın katılımı ile yapıldı.

İl merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kayak Merkezi'nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 'Yalnızçam'da Turizm Altyapısını Geliştirme' projesi kapsamında 25 milyon lira kaynakla yapımı tamamlanan üç kilometrelik son sistem telesiyej hattı ve kayak pistinin açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın katılımı ile gerçekleştirildi. Kars'tan karayolu ile Ardahan'a gelen bakanlar Yalnızçam Kayak Merkezinde atlı kızaklarla karşılandı. Atlı kızaklara binerek açılış alanına geçen bakanlar, burada toplanan kalabalığı selamladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kayak Merkezi'ndeki karın kristal kar özelliği taşıdığına vurgu yapartı. Bakan Arslan, "Buraya tam 50 milyon liralık bir yatırım yapıldı. Kar kalitesini söylemeye gerek yok. Gerek Kars Sarıkamış'ta gerek Ardahan Yalnızçam'da kristal kar dediğimiz, dünyada emsali çok az olan bir kar var. Uzmanlarla konuştuğunuzda derler ki; kristal kar birleşip birbirini tutup buz haline gelmez. Buz pistler kayakçıların en sevmediği pistlerdir. İşte kristal kar olmaması sebebiyle, en acemisinden, en profesyonelinden herkes keyfini çıkararak buralarda kayar" dedi.

Kayak sporunda Avrupa'nın Türkiye'den ilerde olduğunu fakat Avrupa'yı yakalayacaklarını ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise,"?Son yıllarda kış sporları için büyük yatırımlar yapıyoruz. Erzurum'da yapılan yatırımlar ortada. Bu yatırımlara birde burada eklenmiş oluyor. Amacımız, gençlerimizin kış sporlarında da başarılı olmasıdır. İnanıyorum ki; Ardahanlı gençlerimizin arasından ülkemizi uluslararası kış sporlarında temsil edecek başarılı kayakçılar çıkacak. Sayın Cumhurbaşkanımız sporun içerisinden gelen birisi ve sporda çok destek veriyor. Çok sayıda spor tesisi yapıyoruz. Kış sporlarına olan yatırımlarda devam ediyor. Gelişen, büyüyen ülkemizin kış sporlarında da büyümesini istiyoruz. İnanın, gelecekte çok daha büyük spor organizasyonlarını, kış sporlarını yapacağız. Avrupa bizden ilerde ama onları yakalayacağız, onları geçeceğiz. Bizim gençlerimize bu yakışır" diye konuştu.

Yalnızçam'daki telesiyej hattının Türkiye'deki diğer kayak merkezleri arasında en modern hat olduğuna dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü şunları söyledi: "Burada uygulanan proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Avrupa Birliğiyle birlikte yürüttüğü rekabetçi sektörler programı çerçevesinde hayat bulmuştur. Proje kapsamında Yalnızam Kayak Merkezinde yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda bir telesiyej kurulmuştur. Bu hat ülkemizde ki diğer kayak merkezlerindeki hatların en modernidir. Yalnızçam Kayak Merkezi, kavuştuğu modern çevresiyle, Türkiye'nin, Doğu Anadolu'nun ve Ardahan'ın iftihar edeceği bir eser olmuştur."

Konuşmalarının ardından Yalnızçam Kayak Merkezi'ne yapılan yatırımların açılışı dualar eşliğinde gerçekleştirildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından bakanlar, telesiyeje binerek üç kilometrelik hattan Kayak Merkezi'nin zirvesine gitti. Bakanlar burada hatıra fotoğrafı çektirdi. Vatandaşlar telesiyej açılışına yoğun ilgi gösterdi.

Anıl Hanım Bir Milyonu Ne Yapacak?..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Ardahan'ın gerektiği gibi tanıtılması için verilen çabaların bugüne kadar nasıl bir sonuç verdiğini, ülkenin 3 gümrük kapısına sahip, Kafkaslara ve Karadeniz'e açılan kapısı, 75 plakalı şehri, kırmızı et deposu, Posof ve Çıldır ilçelerinin göller bölgesi, Göle'nin yeşil ve yanmaz çamlarla çevrildiğini, Damal ve Hanak'ın Türkmen kültürü ile yoğrulduğunu, Yalanızçam Uğurlu Dağ Kayak Tesisinin de içinde bulunduğu Meşe Ardahan'ın hala Kars'ın ilçesi olarak bilinmesi kadar kolay bir yol var mı?
Bilmem ama bu kentin parası peşin gönderilen EMİT'te de yine Kars'ın stadının gölgesinde olacağını şimdiden belirtsem Ardahan'ı Tanıtma sevdası içinde olanlar başta olmak üzere kimse üzülmesin..
Neyse bunları geçelim, kendimin olduğu gibi sizlerinde şekerini arttırmayalım..
Ancak, benim gibi bir çok önemli isimin kazaen, pardonla davet edilme gereği duyulmayan Ankara'da ki toplantıda tanıtıldığı sanılan ve 3 Şubat'ta 3 Bakan ile resmi açılışı yapılacak olan Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinin tanıtılması projesine bakmadan da geçemeyeceğim..
Çünkü bana göre hava alanı isteyen, havaalanını getirecek olan Ardahan'a yapılan en önemli projelerden olan Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerine 6 Milyondan çok bir para harcayarak yaptıran Avrupa Birliği Fonlarından bu tesisi tanıtmak için ayrılan tanıtım masrafının bedeli 1 Milyon TL. olduğunu biliyorum..
Yani 'Ardahan Genel Sekreteri Anıl hanım al bu parayı, kayak tesisini tanıt' diye ayrılan para tamı tamına bir milyon lira ve bu para Ardahan Genel Sekreteri Anı Aksel'in başında bulunduğu Genel Sekterlik kasasındadır..
Ve bu parayı özel bir firma tutan Genel Sekreterlik 3 Şubat'a kadar harcayacak..
Yani bizi davet etmeyi kazaen unutan savunmasını da kem-kümle geçiren valiliğe bedavadan yüklenen Kayak Tesisinin tanıtım işi Anıl Aksel ve onun tuttuğu tanıtım firmasını işi..
Peki bu tanıtım işi adı üstünde Ardahan Genel Sekreterliği ve onun kiraladığı tanıtım firmasına ait olmasına karşın niye işi sevdiğimi Valilik çalışanlarına yükler ve niye bizlerle onları üzer?
Evet, Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerini tanıtmak için ayrılan bir milyonu kasasında tutan ve tanıtım firması aracılığı ile fatura eden Genel Sekreterlik, bu tanıtıma Ardahan'dan başlamaz.. 
Ve niye Ardahan gazetelerine tam sayfa ilanlar vermez, Ardahan haberler ile dolu internet sitelerinin açılış sayfalarına reklam vermez?..
Ve niye bu yönde Ardahan'da ki gazeteciler ile bir toplantı yapmaz..
En önemlisi başta Ardahanlı Doğan Şentürk gibi onca gazeteci, televizyoncunun olduğu ulusal gazete ve medya ile neden temasa geçip, onları Ardahan'a bizzat davet etmezler..
Halbuki bizim gibi Ardahan sevdalısı Ardahan Doğanların bu tanıtımı en iyi şekilde yapacakları da iyi bilinmekte..
Ve niye Ardahan'ın tanıtmak için yok imkanlarla çaba gösteren Ardahan adını taşıyan federasyonları, dernekleri bu işe paydaş etmezler?
Maddi sıkıntı içinde ikide bir morali bozulan ve 3. Lige çıkma mücadelesi veren Serhat Ardahan Spor'un ve diğer Amatör Futbol takımlarının formalarına, Ardahan'ı Tanıtı m Günlerinde ki gibi kayak logolo formalarla neden reklam verilmez?
Ardahan'ın olduğu gibi İstanbul ve diğer kentlerin bilbordları ve reklam panoları neden ARDAFED'in valilik, genel sekreterlik ve belediyelerden beş kuruş almadan gerçekleştirdiği Ardahan'ı Tanıtma Günlerinde ki gibi donatılmaz ki?
Bilmiyorum ama başta Ardahan Valisi olmak üzere Ardahan'da ki yetkiler ve bu tesis üzerinde siyaset yapan, oy devşirmeye çalışan siyasiler neden; Anıl Aksel bu iş başkasının değil, senin işin, bizim işimiz değil demezler?
Osman Yıldız adlı arkadaşımızın Ardahan'da ki organizasyon firması gibi bir çok yerel firmanı daha etkileyici yollar bulacağından bi haber bir Genel Sekreterlik o paraya bizleri paydaş eder mi, Ardahan sevdalılarına yedirir mi ki?.. 
Bilmem..
Ama bildiğim tek şey yedirmezler!..
Çünkü bir kaç renkli balonla bölgenin devasa kayak tesisi gibi Ardahan'ı tanıtacaklarını sananlar bizlerden daha akıllı ve iş bilenler..
Kısacası bir kar yağışında kapanan köy yollarını günler sonrası açan bir Genel Sekreterlikte bunları istemek büyük iş olduğunu da biliyorum ama başka yolda yok..
Çünkü bir milyon Anıl hanımın kasasında ve onu yeyip, fatura edip, bitirecek bir firma var..
Yani EMİT'i de üstlenen ve bol bol slayt ve broşür basıp, bizi olduğu gibi ilgilileri de kandıran SERKA'lar gibi yol izleyenler bu memleketi çok iyi tanıtır..
Neyse uzatmaya gerek yok ama bir milyonu kasasında tutan Anıl Aksel hanım eğer zahmet edip, beni veya Doğan Şentürk gibi bir kaç Ardahanlıyı ararsa, Ardahan'a davet edilirse o paranın nasıl olup, en iyi şekilde Yalanızçam Uğurludağ Kayak tesisini tanıtacağını kendisine anlatır, Ardahan adına kendilerine yardımcı oluruz..
Ama oda zor..
Çünkü onlar bizi, biz gazetecileri, iş adamlarını arayacak kadar alçak koltuklarda oturanlar değiller..
Hayırlı olsun şimdiden, umarız bir milyonun üzerinde su içmez, buz da bol bol kayarız..
 
 

**Kamyonun ezdiği adam kurtarılamadı!

*23/09/2018 Tarihli Haber

Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı Ortakent mahallesinde kamyon altında kalan Mehmet Sarıdede kurtarılamadı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde eski adı Nakala olan Ortakent mahallesine giden ve patates satan bir kamyon geri geri gelirken 68 yaşında, 5 çocuk babası olan Mehmet Sarıdede'yi ezdi. Ağır yaralanan ve tedavi için Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yapılan tedavinin sonuç vermediği olay ardından hayata göz yuman Sarıdede bugün Büyük Nakala'da toprağa verildi.

**Hoçvanlı ve Göleli Gençler Öldü!..

Ardahan Merkeze bağlı Dağcı (Tikkoş) köylü Yusuf Morkoç isimli genç girdiği bunalım sonucu kendisini asarak hayata veda etti.
20 Yaşında olduğu öğrenilen gencin aynı köyde toprağa verildiği öğrenildi.

**GÖLELİ GENÇ TRAFİK KAZASI KURBANI..

Öte yandan İstanbul'da yaşanan bir trafik kazası sonucu 34 yaşında olduğu öğrenilen Yusuf Gökçe isimli hayata göz yumdu.
Ardahanlı İşadamı Yakup Süt'ün de kayıldığı cenaze töreni ardından toprağa verilen Gökçe'nin cenaze törenine bir çok Ardahanlının katıldığı dikkat çekti.
Kaynak: Ardahan Haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 9365 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI