Bugun...


Göle, Levhası Çatlamış Harabe Türbelerin Olduğu Göledeydi..
Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Köprülü (Dedeşen) mahallesi sınırları içinde bulunan tarihi yatırların onarılacağı ve turizme kazandırılacağı şeklinde vaat ve söylemlerin hala gerçekleşmediği dikkat çekerken ilgisiz ve bakımsızlıktan yok olmaya yüz tutan türbelerin önemli bir ziyaretçisi vardı.

Göle, Levhası Çatlamış Harabe Türbelerin Olduğu Göledeydi..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle..  

Bu haber aşağıda ki linki kopyalayarak izleyebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=x_54lQa4WaQ&ab_channel=ArdahanTV

Soy ismini aldığı Göle ilçesine gelen Sosyoloji profesörü ve yazar Nilüfer Göle köyü olan Dedeşen'deki yok olmaya yüz tutan ve mermerden iki levha dışında bugüne kadar bir şey yapılmayan Dedeşen Türbelerini ziyaret etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Kars Milletvekili Turgut Göle'nin kızı Sosyoloji profesörü ve yazar Nilüfer Göle 4 dönemdir müzesi olmayan, 30 yıldan fazladır asıl bir İl Kültür ve Turizm Müdürünün atanmadığı Ardahan'ın AK Parti Milletvekili olan Prof. Dr. Orhan Atalay ve Göle eski Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu ile birlikte ziyaret ettiği Dedeşen'deki Türbelerin eski hainden daha beter halde olması dikkatlerden kaçmadı.

GÖLE'NİN BABASI ONARTMIŞTI!..

Son olarak Göleli olan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın 'onartacağız' dediği ama bugğne kadar bir çivi değil, sıvanın yapılmadığı Göle Dedeşen köyünde ki türbe en son Nilüfer Göle'nşn babası tarafından yıllar önce onartılmıştı.

İşte Nilüfer Göle'nin babasının onartmasından sonra kşmsenin el atmadığı Türbe'nin tarihi şöyle;

Şeyh Ahmet ve Şeyh Muhammet Türbesi (Göle)

Göle ilçesi Dedeşen Köyü’nün girişinde, eski mezarlığın içerisinde Şeyh Ahmet ile şeyh Muhammed’in türbesi bulunmaktadır. Bu türbenin ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber, plan ve mimari üslubundan ötürü XV.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Türbe çokgen planlı olarak yapılmıştır. Kuzey yöndeki giriş kapısı sade iki profille çerçevelenmiş olup, kemerlidir. Türbenin üzeri ahşap kaplama iken, 1996 yılında Turgut Göle tarafından onarılmış ve beton kubbe ile örtülmüştür. Türbenin kıble yönünde mihrabı basit bir niş şeklinde olup, sol üst kısmında bir penceresi bulunmaktadır.

Türbe içerisinde Şeyh Ahmet ile Şeyh Muhammet’in sandukaları bulunmaktadır. Ayrıca türbe dışındaki mezarlıkta XVI.- XVII. Yüzyıl mezar taşları ile Orta Asya üslubunda yapılmış bir koç heykeli bulunmaktadır.

Kömür Baba Türbesi (Göle)
Göle’nin 2 km. batısında bulunan bu türbenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. 1969 yılında yapılan onarım türbenin bütün özelliğini ortadan kaldırmıştır. Moloz taşlardan yapılmış olan türbede yatan kişinin kimliği de bilinmemektedir. Yöre halkı bu türbenin Kömür baba’ya ait olduğunu söylese de Kömür Baba’nın da kim olduğu bilinmemektedir.

Başkanlık Yapmak, Diktatörlük Değildir..

Kendi yönetimini beğenmeyen, şükür etmeyenleri sürtüklükle suçlayan ve gerçek gündemden gözleri kaçırıp, Suriye'ye 5. operasyona hazırlandığı ileri sürülen AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemi adı altında, 'Dediğim, dedik, öttürdüğüm  düdük.. diktatörlük, tek adamlık' yaptığını iddia edenlere tek diyeceğim; olabiliyorsanız, 'Okul Aile Birliği Başkanı olun da sizi göreyim' derim..
Çünkü gazeteciliğimin yanı sıra stk başkanı olarak başkanlığın ne olduğunu 'Attan Düşene Sorun' derim..
Başkansın yönetimin, meclisin, bakanların, vekilin var..
Onları da dinleyecek, onların da onayını alacak ona göre adım atacaksın' diyenlerde olacak.. Ki bu da demokrasinin birinci gereğidir.. derken bir de gelin başkanlığı Erdoğan'a yada Erdoğan'a ulaşamadıysanız bana sorun derim..
Ülkenin başındasınız, yapılacaklardan, yapılması gerekenlerden sorumlusunuz ve yapılacaklar, yapılması gerekenler yapılamadığı takdirde de kazığa, pardon oy kaybına, hedefe oturtulan da başkanlardır..
Peki bunların olması ya da olmaması için önce yönetiminize, bakanlarınıza, vekillerinize, genel müdür yardımcılarınızla, danışmanlarınıza, hatta halka sormaya kalktığınızda ya da 'Ben böyle bir şey düşünüyorum, gelin birlikte yapalım' dediğinizde 50 kafadan 49 ses çıkarsa ve bu 49'un 48'i 'hım, kım' ederse o yapılması, yapmak zorunda olduklarınızı nasıl yapar, hayata geçirirsiniz?
Ve bugüne kadar düşünülüp, yapılmayanların suçunun ne olduğunu anlar mısınız?
Bilmem ama 'Tek adam, diktatör' diye insanları, başkanları suçlamadan önce başkan Erdoğan'a yada ulaşamadığınız da bana sorarsanız bizde başkan olarak, 'gel hele birde beni dinle' deriz..


Bilmem ama bu ülke de demokrasinin önündeki engeller başta olmak üzere bir çok sorunu çözmesi, yapması gerekenlerin yani başkan dediklerimizin en büyük sorununun hiç bir şey yapmadan, kendilerine 'Falan yerin başkan yardımcısı, yöneticisiyim' dedirtenler olduğunu bir başkan olarak söylerim ve başkan olanın fikir ve görüşlerinin önüne sürülen engelleri saymaya başlarsam sayfalar yetmez..
Ama bir, kaç maddesini sayarsak;
Başkan: 'Gelin şunu yapalım' dediğinde yönetim, bakanlar, vekiller, müdürler, kurumlar 'oooo ya başkan başka işin yok mu?' der..
Ve Merkez Bankasının yönetimi gibi faizler şişer, bankalar kredi vermez, iş hayatı durur, ekonomik sıkıntı başlar..
Başkan: 'Ya kardeşim benim, bizim işimiz bu değil mi?' dese ve o yönetime, vekile, müdüre, bakana rağmen 'Yapıyorum' dese diktatör ya da tek adam olur..
Ama başkanın takmadığı bir müdür gider ardından dolar ve faizler düşer..
'Gelin bir etkinlik, bir toplantı yapalım' der başkan..
'Kardeşim başka işimiz mi yok tatildeyim, evdeyim, uzağım, paramız gider' diyen yönetim, vekil, müdür, bürokrasi hayatı dondurup, bir şey yapılacaksa onunda şevkini başlamadan bitirir..
Tüm bunlara karşın başkan, yapılması gerekeni tek başına da kalsa yapmaya çalışır.. Yapar da.. Yapınca da bu kez 'Niye, nasıl yaptı?' diye sorgulandığı yetmez;
Bu kez de yine yönetim, bakan, vekil, basın, medya, başkanı yalnızlaştırmaya başlar, bu tantanaya uyan halkta bir kuyuya atılan taşın peşine gider ve birileri de 'memleketi kurtaracağız' diyerek, 12 Eylül ve öncesindekiler gibi  15 Temmuz'daki alçak girişime benzer girişimlere kalkar ve yapılacakları yaptırmadığı gibi ülkeyi 50 yıl, stk'yı ömür boyu geri götürüp, öldürür..
Bu ve buna benzer ve sayamayacağız kadar uzun nedenlerle de başkan atını sürer sürebildiği yere kadar..
Ama başkanlığın, 'diktatörlük, tek adamlık' olmadığı geç anlaşılsa da kazanan ülke, vatandaş, stk, halk, millet olur başkan kayıp etse de..
Ha anlatmak istediğim anlayamadıysanız o zaman açılışlarına yakın bir zaman kalan okullara, en azından açılışlarında çocuklarınızla birlikte gidin ve 'Aile Birliği Başkanı Olun' derim..

arşiv haber 29/04/2020 tarihli haberler/yorumlar

TURİZM MÜDÜRÜNÜN OLMADIĞI KALE VE
KULE KENTİNE BAĞLI Göle Dedeşen
Türbesine Restarosyon..
30 Yıldan fazladır vekilin vekili tarafından idare edilen İl Kültür ve Turizm Müdürünün olmadığı ve başta Ardahan'ın simgesi olan ve kent merkezinin ortasında, Kura nehrinin yanı başında bulunan Ardahan Kalesine Kıl Çadır kurulması, Çıldır Şeytan Kalesini ışıklandır ve dev bir bayrağın asılması olmak üzere bir çok tarihi kale, kilisenin gözden geçirileceğinin belirtip, bugüne kadar bir adım ileri gidilemediği Ardahan'da şimdide bir türbenin onarılacağı belirtildi.
Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Köprülü (Gorveng) Beldesine bağlı Dedeşen (köyü) mahallesi sınırları için de bulunan türbenin Restorasyon edileceği belirtildi.
Bir müzesi bile bulunamayan kent sınırları içinde bulunan tarihi, kültürel değerlerinin sıralanıp, fotoğraflandığı ve valilik bütçesi ile çıkarılan 'Kale ve Kuleler' adlı bir derginin de sahibi olan Ardahan'da ki onca kale, köprü, cami, kilisenin ilgi beklediği bu süreçte önümüzde ki Haziran ayı itibari ile Restorasyon ve Tadilat çalışmaları başlanacağı belirtilen Dedeşen Türbesini ziyaret eden Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç Başkanın Erdoğan'ın talimatlı, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın destekleri ile yapılacak olan Restorasyon çalışmalarını Erzurum'da bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğünün Mayıs ayında ihale yapacağını belirtti.
Özel Hayat Anlatılır mı?

Bilmem ama yıllar önce karaladığım ve sanırım  yol boyunca yine 'Özel hayat anlatılır mı?' başlıklı olarak kaleme aldığım yazılarımı yazıp, tozlu arşivlerime kaldırdığım günden bugüne hep düşündüğüm ama 'ha bugün, ha yarın' diyerek ertelediğim ve gün yüzüne  bir türlü çıkaramadığım ancak yakınlarda da yayınlamayı düşündüğüm kitabımın adı da 'Özel Hayat Anlatılır mı?' olacak...

Ve yazılmayanları yazan gazetecilikten, yıllardır her gün ama her gün yorum yazan köşe yazarlığından terfi edip, yazar olacağımı düşündüğüm o kitabımda nelerin olacağını, kapağının nasıl olacağını da düşünüp, daha çıkmadan beynime not ettiğim içerikler kalbimde yer edenler olacağını da şimdiden belirtmek isterim..

Ve o kalbin hazine kapağını açıp yazmaya başladığımda, kitabımın adının neden 'Özel hayat anlatılır mı?'okudukça  anlaşılacak , anlaşıldıkça da ağlanacak, göz yaşlarının kitabın yaprağına düşmemesine çalışılacağını şimdiden hissediyor, anlıyorum..

Çünkü sözkonusu kitabın kapağında, çevrilen her sayfasında kendisini bulacak olan her okurumun benden farklı bir şey yaşamadığını, aynı acıları, mutlulukları, gelenleri, gidenleri hatırlayıp, yaktığı, yakacağı, yakmak isteyeceği bir sigaranın eşliğinde biten sayfanın ardından gelecek sayfanın neleri getireceğini düşünüp, dolan yüreğinin bir volkan gibi patlayıp, göz yaşlarının eşliğinde lavlara dönüşmemesine direnecek.
.
Adına deprem denen, ardından gelecek olan sarsıntının aslında bir yaşam boyunca 7 şiddetinde titreşimler olduğunu anlayacak okurlarımın çoğunun '' Ula sen gazeteciydin ve o gazetecilik yaptığın yıllar boyunca beni mi, yaşadıklarımı mı takip edip, not mu ettin?'' diyerek bazen bana kızıp, bazen yaşananların hiç de sır olmadığını anlayarak, utanıp, kızacaklarını ama bu yaşananları gazetecinin ve her insanın yaşadığını  hissedip, gülümseyeceklerini de biliyorum, şimdiden, hem de daha başlamadığım 'Özel Hayat Anlatılır mı?' adlı kitabım çıkmamasına rağmen gülümseyerek…

Ve o kitabın kapağının hemen ardından gelecek olan sayfada kitabımın bir soru ile başlayıp, başka sorularla biteceği merakıyla okunmaya devam edilirken ilk sorunun cevabında  çok şeyin anlatılmak istendiği de anlaşılacak…

Çünkü özellerinin saklandığını ve kendisiyle toprağa gideceğini sanma rahatlığı ile Ay'a kadar uzanan insan oğlunun işgal edip, yakıp, yıktığı ve talan ettikten sonra terk ettiği şeyin aslında gün gelip göğsünün sol yanında olan dört harfli organın  kendisine hayat verdiğinin farkına vardığında çok geç olduğunu anlayacak..

Evet, Ay'da bile görünen ve bugünlerde Corona denen Çin işkencesesine dönen merkezde bulunan o geçilemez denen kale gibi nice dört harfli kalenin yakılıp, yıkılıp, talan edildiğini, terk edildiğini hiç düşündünüz mü? 

Veya yapıldıkları gibi kalmayan, işgal edilip, sonrasında yakılıp, yıkılan ve talan edilkten sonra terk edilen yani diğer adıyla virane bırakılan o kalelerin kaç harfi olduğunu bile düşünmeyen insanoğlunun, kalın, yüksek, geçilemez denen duvarlarla çevrili o  kalelerin ardında bulunan saraylardaki hazineye ulaşma uğruna yaşamı boyunca hep plan yaptığı, saldırıya geçmek için fırsat aradığı ve bulduğu ilk yarıktan içeri girip, hedefine ulaşmaya çalıştığı şu dünyada aslında ulaşılmak istenenin yine 4 harfli olan  başka bir şey olduğunu da düşünmemiş, aklına getirmemiş olduğun da anlaşılacak 'Özel Hayat Anlatılır mı?' adlı çıkarmayı düşündüğüm, ömrüm yeterse çıkaracağım kitabımda..

Ve zaman bulup, yıllardır her gün yazdığım yazılarımdan seçtiklerimin de aralarında olacağını hayal ettiğim  kitapta insan denen varlığın yaşamı boyunca hedeflediği ve süt beyaz gülen bir yüzle karşılanmayı düşündüğü o kalenin ardından yaşanacakları bilmeden ve beyazın her an kırmızı kana, göz yaşına dönüşeceğini akıl etmeden hep kendisini yaraladığını da anlayacak ama  çoktan iş işten  geçmiş olacak ne yazık ki  ve sol yanında bulunan dört harfli organın artık onu taşıyamadığını çok ağrıdığını ve durma noktasına geldiğini de hissedecek, özel diye sakladığı şeylerin aslında  kendisini tüketen yiyip bitiren sınırlardan ve düşüncelerden  olduğunun farkına geç varmış olarak.

Göle'de Dedeşen ve Yeni Köy Ormanları
Yasak Alan İlan Edildi..
arşiv haberler 21/06/2017 tarihli haber
Güvenlik güçlerince bölgede yürütülen operasyonların devam ettiği şu günler de Ardahan'ın Göl ilçesine bağlı Dedeşen ve Yeniköy köylerinin yayla ve ormanlık alanlarında yasak alanlar ilan edildi. Alınan bilgilere göre başta ormanlarda ağaç toplayan köylüler olmak üzere hiç bir sivilin belirtilen bölgelerde bulunmaması için camilerde ilan yapıldığı öğrenilirken, bölgede zaman zaman silah sesleri geldiği bilgisi alınıyor.

03/05/2015 Tarihli Haberler

**Vali: 4-5 Yılda Başka Ardahan

Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz’ı makamında kabyl ederek, Ardahan’da devam eden çalışmalar hakkında açıklamalar da bulunan Ardahan Valisi Ahmet Deniz bugüne kadar yapılan çalışmalarıa Ardahan’ın 4-5 yıl içinde daha güzel bir Ardahan olacağını belirtti.

** KOORDİNASYON’A BAŞKANLIK ETTİ..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile makamında görüşüp, yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ardahan Valisi Ahmet Deniz Yılmaz’a anlattığı çalışmaların genelini 2015 Yılı 2’nci dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’n da bir araya geldiği İl Yöneticileriylede paylaştı.

 **Vali Ahmet Deniz başkanlığında gerçekleştirildi..

Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya, Vali Yardımcıları, İl ve İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları, İl Özel İdare Genel Sekreteri, Bölge müdürleri ve kurumların il müdürleri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Deniz, “Ülkemizin planlı kalkınma çabalarının bir aracı olarak her yıl hazırlanan Devlet Yatırım Programının il düzeyinde uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesine etkinlik kazandırmak amacıyla Koordinasyon Kurulu Toplantımızı icra etmekteyiz” dedi.
2015 yılı ikinci dönem yatırım programlarında merkezi ve yerel idarelerin toplam 238 projeye sahip olduğunu söyleyen Vali Deniz, bu projelerden biten proje sayısının 20, devam eden proje sayısının 127, işe başlanmamış proje sayısının 44, ihale aşamasında olan proje sayısının 425, tasfiye edilen proje sayısının ise 5 olduğunu söyledi.
Vali Deniz, Ardahan için oldukça önemli bir yatırım olan Aktaş Sınır Kapısı’nın inşaat çalışmalarının Mayıs ayı içerisinde tamamlanacağını da belirtti.
Vali Deniz’in konuşmasının ardından ilgili kurum yetkilileri tarafından, kurum çalışmaları hakkında sunumlar gerçekleştirildi.
Toplantıda ayrıca inşaat çalışmaları devam eden yatırımlar ile ödeneği mevcut olan ve yıl içerisinde yapılması planlanan yatırımlar detaylı olarak ele alındı.

İnşaat çalışmaları devam eden yatırımlar:
- Ardahan Belediyesi’nin AKAK projesi kapsamında uyguladığı Hayvan Pazarı.
- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binası.
- Göle ilçesinde 40 yataklı Devlet Hastanesi ve lojmanları.
- Merkez Sağlık Kompleksi binası.
- Merkez Halk Eğitim Merkezi binası.
- Merkez 16 derslikli spor lisesi ve spor salonu.
- Merkez rehberlik araştırma merkezi hizmet binası.
- Merkez 24 derslikli İmam Hatip Lisesi ile 200 kişilik pansiyon ve spor salonu.
- Merkez Karagöl Mahallesinde 10 derslikli ilkokul.
- Göle ilçesi 300 kişilik kız öğrenci pansiyonu.
- Göle ilçesi 52 yataklı Öğretmen Evi.
- Çıldır ilçesi 16 derslikli İmam Hatip Lisesi ile 20 kişilik pansiyon.
- Hanak ilçesi 10 derslikli İmam Hatip lisesi ve ortaokulu.
- Posof ilçesi Halitpaşa Yatılı Bölge Okuluna 100 öğrenci kapasiteli pansiyon.
- Posof ilçe merkezine 10 derslikli İmam Hatip ortaokulu.

Ödeneği mevcut olup, programa alınan ve yıl içerisinde yapılması planlanan yatırımlar:

- Kültür Merkezi.
- 80. Yıl Şehir Stadyumu tribünlerinin yapımı.
- Spor Toto tarafından 5 adet halı saha ile 1 adet sentetik çim saha yapımı.
- Göle sentetik sahasına 500 kişilik tribün yapımı.
- Posof ve Çıldır ilçelerinde 1’er adet entegre hastane yapımı.
- Ardahan Devlet Hastanesine 18 dairelik lojman yapımı.
- İl merkezinde ve Göle ilçesinde 2, Hanak ve Çıldır ilçesinde ise 1’er adet ilk ve ortaokul yapımı.
- Posof ile Çıldır ilçelerinin köylerinde 1’er adet 2’şer dairelik lojman yapımı
- DSİ İdaresi binalarının yapımı.

**“Hanak Yazıtı Işığında Bölgenin Eskiçağ Tarihi” Konulu Konferans

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Bilim-Sanat-Kültür Etkinlikleri kapsamında 8 Nisan 2015 tarihinde İBEF Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan tarafından “Hanak Yazıtı Işığında Bölgenin Eskiçağ Tarihi” konulu konferans verildi. 

İBEF Kırmızı Salonda gerçekleştirilen konferansa İBEF Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Bahattin Çelik ve Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 
Konferansta İBEF Dekanı ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Ardahan İli Hanak İlçesi sınırları içinde kalan ve Urartu Dönemi’ne ait bir yazıttan söz ederek bölgenin coğrafyası ve komşu kültür bölgeleri hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Ardahan yöresini tarih öncesi ve tarihsel süreç içinde değerlendirdi. Özellikle bölgedeki Urartu ve öncesi dönemlerin varlığına dikkatleri çekerek Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan ve Iğdır’da gerçekleştirdikleri arkeolojik yüzey araştırmaları ile tespit ettikleri Prehistorik Dönem yerleşim yerleri, kaleler ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, “Ait oldukları dönemler ve öncesi hakkında en iyi bilgileri sunan kaynaklar arasında yer alan yazılı belgelerden yazıtların Doğu Anadolu Bölgesi açısından değerlendirildiğinde özellikle döneme damga vuran devletin Urartular olduğunu görmekteyiz.  Bölgede tespit edilen Urartu yazıtları ise Hanak, Taşköprü, Delibaba, Başbulak, Yazılıtaş, Güzelhisar, Avnik, Hasankale, Sarıkamış, Zivin, Süngütaşı, Solagert, Pasinler’de bulunanlardır.” dedi. 
Prof. Dr. Ceylan, arkeolojik yüzey araştırmaları yaptıkları yerlerden Ağzıaçık, Tombultepe, Çıldır-Beşiktepe/Yıldırımtepe yerleşmesi, Sınırortası Kalesi, Adalar Höyük, Karasal Höyük, Peyhler Höyük, Şeytan Kalesi, Topyolu Nekropolü, Hanak-Su Kavuşumu Yerleşmesi, Rabat-Yıldırımtepe, Sengertepe Kalesi, Kurt Kalesi, Köroğlu Kalesi, Kayabeyi Kalesi, Başköy Kalesi, Çıldır-Harabe Mevkii, Akçakale, Cinnik Nekropolü ve Sazlısu Köyü Tarihi Mezarlığı’ndaki arazi çalışmaları ve yüzey buluntularından (çakmaktaşı ve obsidyenden aletler, seramik vb.) örnekler üzerinden açıklamalarda bulundu. Çıldır-Akçakale’de yaptıkları arkeolojik kazı çalışmalarından da bahseden İBEF Dekanı Prof. Dr. Ceylan, burada açığa çıkarttıkları oval planlı yapı, 1 no’lu mekân, 3 no’lu mekân ve sarnıçta yaptıkları bilimsel kazı ve restorasyonun yanı sıra kazı alanlarının görüntülenme ve buluntuların belgeleme çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

**Göle Küçükaltunbulak Yıldız Kızlar Futbol Takımımız Ardahan İl Birincisi oldu.. 

Küçük Altunbulak  Ortaokulu Beden Eğitimi öğretmeni, takım çalıştırıcısı Orkun TANRISVER özverili çalışmaları,teknik ve motivasyon yönelik konuşmaları sporcular üzerinde büyük etki oluşturdu.Okulun İngilizce Öğretmeni Pınar GÜLTEKİN de, bir an olsun kızları yanından ayrılmayarak, her türlü sorunlarında onlara yardımcı oldu.

Göle Kaymakamı  Zafer OKTAY,Türkiye yarı finallerinde yarışmaya hak kazanarak bizi gururlandıran Küçükaltunbulak Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri makamında ağırlayarak başarılarından dolayı teşekkür ederek,Türkiye Şampiyonu olmalarını beklediklerini ifade ederek,her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

**AHIR ESARETİ SONA ERDİ..

Uzun kışların yaşandığı Ardahan’da yaklaşık 6 ay kapalı ahırlarda kalmak zorunda kalan hayanlar ısınan havalarla birlikte eriyen karların açtığı alanlara çıktılar.
Yeşermeye başlayan meralarda otlayıp, şırıl şırıl akan derelerden sular için hayanlar da insanlar gibi havaların iyice ısınmasını bekledikleri görülüyor.

**ALTUN YENIDEN BİTLİS VALİ YARDIMCILIĞINA ATANDI..

7 Haziran 2015 Seçimlerinde Milletvekili Adayı olmak için görevinden istifa eden bürokratlar tek tek eski görevlerine dönmeye başladı.
Ak Parti Ardahan Milletvekili aday adayı olan ancak ismi aday listesinde yer almayan Salih Altun yeniden eski görevi olan Bitlis Vali yardımcılığına atandı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Altun "henüz tebliğ edilmedi ancak inşallah önümüzdeki hafta Bitlis’e giderek görevime başlayacağım" dedi.
Altun’un yeniden Bitlis’e atanması Bitlis’te sevinçle karşılandı.

**ARDAHAN BELEDİYESİ KARDEŞ ŞEHİR ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR..

Ardahan Belediyesi Kardeş Şehir Programları sosyal kültürel etkinliklerle devam ediyor.
Daha önce Bursa Büyükşehir Belediyesi kardeş şehirler buluşması programına öğrencileri gÖnderen, Ardahan Belediye Başkanımız Faruk Köksoy, Bu günde Halit paşa ilköğretim okulu,4. Sınıfından 19. Öğrenci, 4.Öğretmen, 2.Belediye görevlisini İstanbul Beykoz Belediyesinin Düzenlemiş olduğu ’’23 Nisan Çocuk Bayramı" Uluslararası çocuk Festivali programı için İstanbul’a gönderdi. Belediye,Başkan Yardımcısı Levent Turan’ Özel Kalem Müdürü Önder Erdem Avşar, Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Erol Özer’in katıldığı programda. Pazar günü Sabah saatlerinde, Belediyemizin önünden otobüsle, İstanbul’a hareket etti.
Belediye Başkanımız Faruk Köksoy, Kars’ta Programları olduğundan dolayı katılamadı. Başkan Köksoy, yaptığı açıklamada, Belediyelerin yol, asfalt, temizlik ve imar gibi konularda yaptığı çalışmaların yanında sosyal projeler geliştirerek o bölgede yaşayanların kültür ve sanat ile buluşmalarının da yolunu açtığını kaydeden Köksoy, Sosyal, Belediyeciliğin temel yaklaşımının “Önce İnsan” düşüncesi olduğuna da vurgu yaptı.

**Görevde yükselme sınavı..

Türkiye Kamu-Sen Ardahan il temsilciliği tarafından görevde yükselme sınavı öncesi memurlara ücretsiz ders verilecek.
Türkiye Kamu-Sen Ardahan il temsilciliği tarafından görevde yükselme sınavı öncesi memurlara ücretsiz ders verilecek.
Türkiye Kamu -Sen Ardahan il temsilcisi Ramazan Sancar, 28 Haziran tarihinde yapılacak olan görevde yükselme sınavı öncesi Ardahan Üniversitesi hocaları tarafından sınava girecek memurlara ders verileceğini söyledi.
Sancar, Şube müdürlüğü ve şeflik sınavları için hazırlanan kitapların sendikaları tarafından alındığını söyleyerek,
’’Şube müdürlüğü ve şeflik sınavları için hazırlanan kitaplar sendikamız tarafından üyelerimiz için alındı. Üyelerimizin Görevde Yükselme Sınavlarına hazırlık sürecini en etkili bir şekilde hazırlanmaları için Ardahan Üniversitesi hocalarından, Okan Özkara Türkçe dersini, Selim Yıldız İnkılap tarihini, anaya ve mevzuatı da ilgili kişiler tarafından verilecek.’’
Sancar, bu çalışma ile memur arkadaşlarımızın sınavda başarılı olmalarını temenni ediyoruz dedi.

**KÜNİB Üyesi Üniversiteler Azerbaycan’da Tanıtıldı..

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), yurtiçi ve yurtdışındaki üye üniversiteler ile birlikte ulusal ve uluslararası çapta ses getiren bir etkinliğe daha imza attı.

KÜNİB Üyesi Üniversiteler Azerbaycan’da Tanıtıldı

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), yurtiçi ve yurtdışındaki üye üniversiteler ile birlikte ulusal ve uluslararası çapta ses getiren bir etkinliğe daha imza attı.

KÜNİB üyesi üniversiteler, 3 - 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri” adlı etkinlikle tanıtıldı. Birçok devlet üniversitesinin ve özel üniversitenin katıldığı programda Azerbaycan’daki çok sayıda öğrenci Türkiye üniversiteleriyle bir araya gelme ve onları tanıma imkanı edindi.

Bakü’de, Park in By Radisson Otel’de, 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren başlayan programa Türkiye-Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yüksek Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlyas Doğan, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Azerbaycan Milletvekili ve Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abel Muharremov, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan gibi çok sayıda ülkeden üst düzey bürokrat, KÜNİB üyesi birçok üniversitenin rektörü ve yöneticisi, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda öğrencilerle, medya mensupları katıldı.

KÜNİB BAŞKANI VE REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ:

“KÜNİB TANITIM GÜNLERİ ULUSLARARASILAŞMA BAĞLAMINDA ÖNEMLİ BİR ADIMDIR”

KÜNİB’e üye üniversitelerin eğitim olanaklarının tanıtıldığı organizasyonun açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğuna dikkat çekerek, bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirtti. Bu bağlamda KÜNİB’in rolüne vurgu yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük bir düşünür şöyle der:’Gelecek kime aittir?’Gelecek nereye gideceğini bilen insanlara ve toplumlara aittir. Kafkasya Üniversiteler Birliği aslında bir ‘Nereye gideceğiz, gelecekte nereye gitmeliyiz?’ sorusuna cevap arayan bir teşkilattır.” diyerek, KÜNİB’in bölgesel ve küresel çapta faaliyet gösteren bir oluşum olduğuna dikkat çekti.

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, 1. KÜNİB Tanıtım Günleri’ne Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu da vurguladı. Öte yandan 21. asrın en önemli özelliğinin uluslararasılaşma olduğunu hatırlatan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Türkiye’de üniversiteleri dünyaya tanıtmak ve öğrenci akışını sağlamak gerekiyor. Çünkü 21. Yüzyılın en önemli özelliği ‘uluslararasılaşmadır.’’Uluslararasılaşmayı’ başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diye konuştu.

 “KÜNİB BU COĞRAFYAYI OKUMA, ANLAMA VE PROJELENDİRME ÇALIŞMASIDIR”

Program sırasında gazetecilere çeşitli açıklamalar da yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “KÜNİB bu coğrafyayı bütün değerleriyle okuma, anlama ve projelendirme çalışmasıdır. Biz iki devlet, bir milletiz. Onun için ilk Azerbaycan’dan başladık.” diye konuştu.

 “AZERBAYCANLI ÖĞRENCİLERE TÜRKİYE’DE BÜYÜK KOLAYLIKLAR SUNUYORUZ”

Türk üniversitelerinin dünya üniversiteleriyle yarışacak kalitede olduğunu vurgulayan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Azerbaycanlı öğrencileri Türkiye’ye davet ediyoruz. Onlara çok büyük kolaylıklar ve imkânlar tanıyoruz. Ayrıca bu etkinlik nedeniyle 50 Azerbaycanlı öğrenciyi Türkiye’de ücretsiz okutacağız" diyerek, KÜNİB’in söz konusu organizasyonunun öğrenciler açısından büyük avantajlar sağladığını dile getirdi.

BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ COŞKUN:

“Bu Etkinlik, Türkiye’deki Üniversitelerin Kaliteli Olduğu Gerçeğini Anlatmada Önemli Bir Adımdır”

Törende konuşan Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Türkiye’nin kaliteli eğitim veren çok sayıda üniversiteye sahip olduğunu ve söz konusu organizasyonunun bu gerçeği daha iyi anlatma açısından önemli bir adım olduğunu ifade etti. Azerbaycanlı 15 bin öğrencinin yurt dışında üniversite eğitimi gördüğünü ve bunlardan sekiz bininin Türkiye’de okuduğunu da vurgulayan Coşkun, “Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin daim kılınması ve aramızdaki birlikteliğin ne kadar derin olduğunun genç nesillere daha da iyi anlatılması ve kader birliğimizin geleceğe taşınması için öğrencilerimiz ve insanlarımız birbirlerini çok iyi tanımalıdır. Kader birliğimizi sağlam temeller üzerinden geleceğe taşımalıyız. Bu temellerden biri de eğitimdir" diyerek, KÜNİB’in söz konusu organizasyonunun eğitim alanına yönelik tarihi katkılar sunacağını dile getirdi.

ÖĞRENCİLERDEN ÜNİVERSİTELERE YOĞUN İLGİ

Üniversiteyi yurt dışında okumayı planlayan Azerbaycanlı öğrenciler organizasyona yoğun ilgi gösterdi. Etkinlik süresince üniversitelerin hazırladıkları stantları ziyaret eden öğrencilere, üniversitelerin bölümleri hakkında görsel sunumlar ve çeşitli broşürlerin dağıtımı yapıldı. Fuara katılan ve üniversiteler hakkında detaylı bilgiler alan öğrenciler, üniversiteyi Türkiye’de okumaya kararlı olduklarını belirtti. Fuarı gezen öğrencilerden Nuriye Rahimova, “Buradaki fuarda Türkiye’deki üniversitelerle ilgili daha çok bilgilendim. Görüyorum ki bütün üniversiteler prestijli üniversiteler. Türkiye’deki üniversitelere çok meraklıyım. İmtihan verip Türkiye’de okumayı istiyorum” dedi.

REKTÖRLERDEN ORGANİZASYONA BÜYÜK ÖVGÜ

Etkinliğe katılan çeşitli üniversitelerin rektörleri, KÜNİB’in farklı coğrafyalarda tür organizasyonları gerçekleştirmesinin tarihi bir öneme sahip olduğunu dile getirdi. Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Kafkasya Bölgesi’nden öğrencilerin Türkiye’de eğitim almaları konusuna özel önem verdiklerini belirterek, “Bu toplantı bölgede eğitimli kadroların artması adına çok önemli” dedi.

KÜNİB’in Kafkasya coğrafyası için olan önemine dikkat çeken Prof. Dr. Attar , “KÜNİB, Kafkasya için hizmet eden ve bu anlamda üniversitelere ufuk haritası çizen bir projedir.” diye konuştu.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise “Bütün Türk Dünyası’nın geleceğinin en iyi olması dileğiyle, geleceği planlama ve birlikte yürüme adına herkese saygı ve selamlarımı sunuyorum. Bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KÜNİB BAŞKANI REKTÖR KORKMAZ VE BERABERİNDEKİ HEYET BAKÜ’DE ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU

Fuar sonrası KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı’nı ziyaret etti. Daha sonra KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz ve KÜNİB heyeti, Bakü Devlet Üniversitesi’ni ziyaret ederek burada Rektör Abel Maharramov’la bir araya geldi. Görüşmede KÜNİB üyesi üniversitelerle Bakü Devlet Üniversitesi arasında karşılıklı işbirliği anlaşmaları imzalandı.

BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ COŞKUN VE REKTÖR KORKMAZ GAZETECİLERLE BİRARAYA GELDİ

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de düzenlediği “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nde, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun ve KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz gazetecilere önemli açıklamalar yaptı.

BÜYÜKELÇİ COŞKUN:

“1. KÜNİB TANITIM GÜNLERİ”, TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’IN BİRLİKTE ÇOK İYİ İŞLER YAPABİLECEĞİNİNÖNEMLİ BİR ÖRNEĞİDİR

Yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Türkiye'nin kaliteli eğitim veren çok sayıda üniversiteye sahip olduğunu ve söz konusu organizasyonunun bu gerçeği daha iyi anlatma açısından önemli bir adım olduğunu ifade etti. Türkiye ve Azerbaycan’ın stratejik kalkınma hamlelerine imza attığınıda belirten Coşkun, “Türkiye’ye baktığımızda özellikle eğitim ve tıp alanında ülke geneline yayılacak şekilde olağan üstü bir kalkınma hamlesinden söz etmek mümkün… Türkiye bu alandaki potansiyelini çok güçlü bir şekilde geliştirmekte ve artırmaktadır. Azerbaycan da benzer şekilde hem farklı sektörlerde imkânlarını geliştiriyor, hem de kendisini daha güçlü ve başarılı bir geleceğe yönlendirmek üzere eğitim alanında çok önemli çalışmalar yapıyor” diye konuştu. Türkiye ile Azerbaycan’ın birlikte çok iyi işler yapabileceğine de dikkat çeken Coşkun, bu bağlamda “1. KÜNİB Tanıtım Günleri etkinliğinin Bakü’de yapılıyor olmasının çok isabetli bir karar olduğunu belirtti.

“İki Ülkenin Kader Birliği Sağlam Temeller Üzerinden Geleceğe Taşınacaktır”

Azerbaycanlı 15 bin öğrencinin yurt dışında üniversite eğitimi gördüğünü ve bunlardan 8 bininin Türkiye'de okuduğunu da vurgulayan Coşkun, “Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin daim kılınması ve aramızdaki birlikteliğin ne kadar derin olduğunun genç nesillere daha da iyi anlatılması ve kader birliğimizin geleceğe taşınması için öğrencilerimiz ve insanlarımız birbirlerini çok iyi tanımalıdır. Kader birliğimizi sağlam temeller üzerinden geleceğe taşımalıyız. Bu temellerden biri de eğitimdir" diyerek, KÜNİB’in söz konusu organizasyonunun eğitim alanına yönelik tarihi katkılar sunacağını dile getirdi.

KÜNİB BAŞKANI REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ: DÜNYAYI İYİ OKUYAN TOPLUMLAR21. YÜZYILIN EN İYİ TOPLUMU OLMAYA ADAYDIR

Basın toplantısında konuşan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, söz konusu etkinliğin uluslararası alanda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. “Uluslararasılaşmanın” önemine de değinen Prof. Dr. Korkmaz, “21. Asır uluslararası bağdaşma asrıdır. Uluslararası bağdaşma alanında çalışma yapan ve dünyayı iyi okuyan ülkeler ve toplumlar 21. Yüzyılın en iyi toplumu olmaya adaydır. Çünkü insanlar kendilerini ve değerlerini anlattıkça ve dünyaya açıldıkça daha büyük bir misyon ve vizyona sahip olacaktır.” diyerek, bu bağlamda KÜNİB’in Kafkasya coğrafyasını bütün değerleriyle okuma, anlama ve anlatma açısından insanlık tarihinde yer edinecek çalışmalar yaptığını vurguladı.

KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Azerbaycanlı Öğrencileri Türkiye’ye Davet Etti

Türkiye’nin eğitim alanında çok büyük hamleler yaptığını da hatırlatan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Azerbaycanlı kardeşlerimizi ve öğrencilerimizi Türkiye’ye davet ediyoruz. Onlara çok büyük kolaylıklar ve imkânlar sağlıyoruz.” diye konuştu. Ayrıca KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Azerbaycan’dan 50 tane öğrencinin Türkiye’de ücretsiz okutulacağının müjdesini verdi.

2015’TE KÜNİB TANITIM GÜNLERİ’NİN İKİNCİSİ DÜZENLENECEK

1. KÜNİB Tanıtım Günleri’ne gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, etkinliğin ikincisinin Kafkasya ülkelerinden birisinde yapmak istediklerini belirterek, “KÜNİB Tanıtım Günleri etkinliğine önce Azerbaycan’dan başladık. Çünkü Kafkasya’nın kalbidir Azerbaycan… Bizim yüreğimizin şah damarıdır… Öte yandan etkinliğe geniş bir katılım var. Ayrıca etkinliğin önümüzdeki yıl ikincisini yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“1. KÜNİB TANITIM GÜNLERİ”NE ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) 3 - 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de organize ettiği  “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterildi. Birlik üyesi birçok devlet ve özel üniversitenin katıldığı programda, Azerbaycan’daki öğrenciler Türkiye üniversiteleriyle bir araya geldi. Etkinliğe katılan öğrencilere çeşitli hediyeler de dağıtıldı. Bunun yanı sıra düzenlenen çekiliş ile talihlilere tablet bilgisayarlar takdim edildi. Ayrıca programda bir yarışma da yapıldı. Yarışmayı kazanan 50 öğrenciye Türkiye’deki üniversitelerde ücretsiz eğitim görme hakkı verildi.

Üniversiteyi yurt dışında okumayı planlayan Azerbaycanlı öğrenciler etkinlik süresince üniversitelerin hazırladıkları stantları ziyaret etti. Ziyaretler sırasında öğrencilere üniversiteler hakkında görsel sunumlar yapılarak çeşitli tanıtıcı materyaller dağıtıldı. Üniversitelerin tanıtım materyallerini inceleyen ve detaylı bilgiler alan öğrenciler üniversiteyi Türkiye’de okuyacaklarını belirttiler.

Fuarı gezen öğrencilerden Nuriye Rahimova, “Buradaki sergide Türkiye üniversiteleriyle ilgili daha çok bilgi alma şansı yakaladım. Görüyorum ki hepsi prestijli üniversiteler… Sınavlardan sonra Türkiye’deki üniversiteleri tercih edeceğim” dedi. Fura katılan Aydın Memmedov ise, “Fuarda birçok üniversite hakkında malumat aldım. Türkiye’de eğitim almak istiyorum.” diye konuştu.

KÜNİB BAŞKANI REKTÖR KORKMAZ’DAN “ULUSLARARASILAŞMA” VURGUSU

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”ne Türkiye'den 36 üniversitenin katıldığını ve bunun “uluslararasılaşma” bağlamında önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Azerbaycan'ın Başkenti Bakü’de 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen “1. KÜNİB Tanıtım Günleri”nin açış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye ile Azerbaycan’ın iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile Azerbaycan’ın pek çok ortak noktası olduğuna dikkat çeken KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Büyük lider Aliyev’in söylediği gibi, Azerbaycan’la Türkiye ‘İki devlet bir millet’ olan bir birliktir. Dolayısıyla tarihi kökleri, dilleri ve kültürel değerleri aynı olan iki ülkenin geleceğini birlikte düşünmesi ve tasarlaması çok doğaldır” diye konuştu.

“KAFKASYA’NIN GELECEĞİ KONUSUNDA ÜNİVERSİTELERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından biri olduğunu ve bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere büyük görevler düştüğünü belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Yıllarca savaşlarla ve parçalanmışlıkla anılan Kafkasya coğrafyasının artık üniversitelerin stratejik planlamalarıyla şekillenmesini arzu etmekteyiz. Bu topraklardaki üniversitelerin stratejik anlamdaki yönlendirmesi, değerlendirmesi ve okunmasıyla geleceğe açılmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle dünyanın stratejik anlamda kilit noktası olan Kafkasya coğrafyasının geleceğini düşünmek en çok Kafkasya bölgesindeki üniversitelere ve ülkelere düşmektedir. Sonuçta biz geleceği düşünüyorsak, geleceği kuracak olan gençlerimizi muhakkak belli platformlarda birleştirmemiz ve buluşturmamız gerekiyor. Bu bakımdan bugün yapmakta olduğumuz faaliyet böyle bir geleceği birleştirme faaliyetidir.” diyerek, “Bir gelecek projeksiyonu” olarak KÜNİB faaliyetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.

KÜNİB BAŞKANI REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ’DAN “ULUSLARARASILAŞMA” TESPİTİ

Türkiye’nin son yıllarda çok hızlı geliştiğini de belirten KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Kokmaz, Türkiye’nin dünya sıralamasında üniversitelere sahip olduğunu ve bu bilim kurumlarının tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini bildirdi. 21. Yüzyılın en önemli özelliğinin “uluslararasılaşma” olduğunu da kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Uluslararasılaşmayı başaran üniversiteler, ülkeler ve toplumlar geleceğin lider üniversiteleri ve toplumları olacaktır.” diyerek, KÜNİB’in toplumların geleceğine tarihi katkılar sunacağını ifade etti.

Etkinlikte söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, bu tür bir organizasyonun Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ülkeler arasında yer almaya başladığına dikkat çeken Coşkun, “Azerbaycan, Tanrı’nın ona bahşettiği olağanüstü kaynakları insan kapitaline dönüştürme arayışında. Ekonomisini çeşitlendirme arayışında. Bölgelerini kalkındırma aşamasında. Kendini dünya sahnesinde önemli bir oyuncu haline getirme arayışında ve bu aşamanın da başında değil olgunlaşmaya başladığı bir aşamasında…” diyerek, Türkiye’yle ortak tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi bağları sağlam olan Azerbaycan’ın etkili ve stratejik bir ülke olma noktasında ilerlediğini bildirdi.

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞAN ÜNİVERSİTELERİMİZ VAR”

Türkiye’de eğitim alanında büyük gelişmelerinolduğunu da belirten Büyükelçi Coşkun, “Bugün Türkiye’nin her yerinde başarıdan başarıya koşan, alt yapısı çok güçlü,imkanları çok kuvvetliüniversitelerimiz olduğunu gururla gözlemlemekteyim.” sözleriyle, Türkiye’deki üniversitelerin hem niteliksel hem de niceliksel olarak başarılı bir profile sahip olduğunu aktardı.

Yurt dışında eğitim gören Azeri öğrenci sayılarına da değinen Coşkun, yurt dışında eğitim gören 15 bin Azeri öğrencinin 8 bininin Türkiye’de olduğunu açıkladı. Ayrıca Coşkun, Türkiye-Azerbaycan dostluğunun devam edebilmesi ve daha da güçlenmesi için genç neslin öneminden bahsetti. Coşkun, iki ülkenin kader birlikteliğinin sürmesi için eğitimin çok önemli bir araç olduğunu belirtti.

Törende konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbelMeherremovise, “KÜNİB Tanıtım Günleri”nin Bakü’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

REKTÖRLERDEN KÜNİB’E TAM DESTEK

Başkanlığı ve sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) 3 - 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de organize ettiği “1. KÜNİB Tanıtım Günleri” programına katılan üye üniversitelerin rektörleri,  Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

“KÜNİB, Stratejik Bir Oluşumdur”

KÜNİB’i “stratejik bir oluşum” olarak niteleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, “Kafkasya, Türklerin tarih içinde harmanlandığı bir nokta olmuştur. Bugünde Türk topluluklarının buluşma noktalarından birisi olma rolünü oynayacak bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada Türk dünyasını birleştirme çabaları açısından Kafkasya Üniversiteler Birliği önemli roller oynuyor” diyerek, KÜNİB çatısı altında birleşen tüm üniversitelere teşekkür ettiğini dile getirdi.

“KÜNİB ORTAK BİR GELECEK KURUYOR”

KÜNİB’in Kafkasya’nın ortak geleceğini planlamada aktif görevler üstlendiğini belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Ortak geleceğin planlanması ve bu bağlamda eğitim konusunda bilgi alışverişinde bulunulmasında KÜNİB önemli bir görev üstlenmektedir. Kafkasya coğrafyasında yer alan ülkelerdeki toplulukların birbiriyle kaynaşması, kardeşlik duygularının daha çok pekişmesi ve ortak bir geleceğin kurulması açısından KÜNİB’in önemli bir katkısı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTELER BÜYÜK BİR SİNERJİ OLUŞTURDU”

KÜNİB’in bölgesel entegrasyona önemli katkılar sağladığını ifade eden Türkiye-Kırgızistan Manas Türk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, “Biz üniversite olarak bu birlikte yer almayı oldukça yararlı bulduk. Çünkü birlik bölgesel entegrasyonunsağlanmasında faydalı oldu. Ayrıca üniversitelerin uluslararası alanda büyük işler başardığını görüyorum. Aynı zamanda üniversitelerin kendi içerisinde bir sinerjioluşturduğunu görüyorum.” dedi. Ayrıca Prof. Dr. Balcı, Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi olarak KÜNİB’eve üye üniversitelere her zaman destek olacaklarını vurguladı.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar ise, “Birlik kapsamında da üniversitemiz ve Azerbaycan arasında önemli bilimsel değişimler olacaktır” dedi.

“TÜRK DÜNYASINDAKİ ÖĞRENCİLERİ BİR ARAYA GETİRİYOR”

KÜNİB’in Türk dünyasındaki öğrencileri bir araya getirerek eğitim hayatlarına katkı sunacak nitelikte bir programa daha imza attığını belirten Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, “1. KÜNİB Tanıtım Günleri’ne katılımın ve ilginin yoğun olması; aynı zamanda üniversiteler arasında işbirliğinin yüksek olması, bizi heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Bu nedenle etkinlikte emeği geçen başta KÜNİB başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, KÜNİB’in giderek büyüyen ve genişleyen bir birlik olduğunu vurgulayarak, “Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin bu girişimi gerçekten çok güzel ve önemli” diye konuştu.

“BİRLİK, HAYAL EDİLEMEYECEK DERECEDE GÜZEL FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİYOR”

KÜNİB’in kısa içerisinde büyük işler başardığını ifade eden Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, “Ardahan Üniversitesi ile birlikte KÜNİB’i kurduk. Bu derecede güzel faaliyetler olabileceğini bu kadar çok hayal edememiştik. Ama gerçekten geldiğimiz noktaya baktığımızda, KÜNİB çok güzel faaliyetler gerçekleştiriyor.” diyerek, birliğin faaliyetlerinin önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini söyledi.

“ULUSLARARASILAŞMA PROJESİ OLARAK KÜNİB BÜYÜK BİR ROLE SAHİP”

“Bir uluslararasılaşma projesi” olarak dikkat çeken KÜNİB’in üye üniversitelerle birlikte Kafkasya bölgesinin gelişiminde büyük roller oynadığının altını çizen Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, “Biz kadim kültürümüzü ve değerlerimizi üniversiteler yoluyla Türk Cumhuriyetlerine, Asya’ya ve dünyanın değişik ülkelerine taşıyoruz. KÜNİB’i de bu bağlamda kurulmuş en önemli projelerden biri olarak görüyorum” dedi.

**DENİZ ASFALT PLANTİNİ İNCELEDİ..

Vali Ahmet Deniz, İl Özel İdaresinin merkezde bulunan asfalt üretim tesisini gezerek denetlemelerde bulundu.

Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür ile birlikte, Özel İdarenin merkezde bulunan asfalt plentine giden Vali Deniz, tesiste çalışan personelle görüşerek, üretilen asfalt miktarı ve çalışmaların gidişatı hakkında bilgi aldı.

Vali Deniz, asfalt plentinde ki incelemelerinin ardından, Özel İdare tarafından ikinci kat asfalt sathi kaplama çalışması yapılan Edegül, Dedegül, Çeğilli, Çimenkaya ve Ardıçdere gurup köy yollarında denetlemede bulundu.

Vali Deniz, “Özel idaremiz, bütün ekipleriyle birlikte köy yollarımızda programlar çerçevesinde çalışmalarına başladı. Şuan için Edegül ve Dedegül köylerinin de içinde bulunduğu gurup köy yollarımızda çalışmalar sürüyor. Hava şartlarının uygun hale gelmesiyle birlikte, merkeze bağlı Otbiçen, Aşağı Kurtoğlu, Yukarı Kurtoğlu, Çağlayık gurup köy yolları, Çobanlı, Çalabaş gurup köy yolu, Değirmenli, Çataldere gurup köy yolu, Tepeler, Akyaka gurup köy yolu, Edegül, Dedegül, Çeğilli, Çimenkaya ve Ardıçdere gurup köy yollarımızda ikinci kat asfalt sathi kaplama yapacağız. Ayrıca,  Şavşat Varyantı ile Edegül köyü arasında da birinci kat asfalt çalışması olacak” dedi.

Vali Deniz denetlemede bulunduğu asfalt plenti ve köy yollarında çalışmalarını sürdüren ekiplere tatlı ikram etti.

**VALİ KÖY YOLLARINDAYDI..

Vali Ahmet Deniz, Göle ilçesine bağlı gurup köy yollarında Özel İdare’nin başlattığı yol yapım çalışmalarını denetledi.


Göle Kaymakamı Zafer Oktay ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür ile birlikte Kuzupınarı, Yeleçli ve Uğurtaş köylerine ulaşımı sağlayan gurup köy yoluna giden Vali Deniz, Özel İdare ekiplerinin yaptığı çalışmaları yakından izledi. Çalışmaların gidişatı hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Deniz,  Kuzupınarı, Yeleçli, Uğurtaşı ve Durançam köylerini de ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet edip, istek ve taleplerini dinledi.

Ziyaret ettiği köylerde vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyen Vali Deniz, vatandaşların öncelikli olarak su ve ulaşım konusunda isteklerinin hızlıca yerine getirilmesinin önem arz ettiğini, devlet olarak bu konularda hassasiyet gösterdiklerini bildirdi.

Vali Deniz, köylerde ki incelemelerinin ardından bir süre önce yeniden belde statüsüne kavuşan Köprülü Belde Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanlığını yürüten Göle Kaymakamı Zafer Oktay ile bir süre sohbet eden Vali Deniz, beldenin genel durumu hakkında bilgi aldı.
Kaynak: ardahan haber

Editör: Ardahan Haberleri

Bu haber 6468 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI