Reklam
Bugun...


GÖLE HDP KONGERESİNİ YAPTI..
GÖLE HDP.. (Halkların Demokratik Partisi) ILÇE KONGERESINI YAPTI. Ülke genelinde Örgütlenme çalışmalarını yoğun bir şekilde hızlandıran Halkların Demokratik Partisi (HDP), birçok merkezin ardından Göle ilçesinde de yeni yönetimini seçmek üzere kongreye gitti.

GÖLE HDP KONGERESİNİ YAPTI..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Parti binasında yapilan seçime yogun ilgi gözlenirken tek adayla kongre seçiminde; HDP Ardahan eski milletvekili Taşkın Aktaş, İl başkanı Yaşar Kaya HDP Ardahan il ve ilçe örgütü yöneticileri ve halk katıldı.
Yapılan Divan seçiminin ardından oy birliği ile Başkan Alkan Şentür olurken yönetimde şu isimler yeraldı;
ASIL ÜYELER: 1 Kıyasettin Karakoç, 2 Yaşaddin Kılıç, 3 Ayhan Kömür, 4 Savaş Değirmenci, 5 Mehmet Çetin, 6 Ekrem Ateş, 7 Kurtuluş Morkoç
YEDEK ÜYE:, 1 Zeki Karadağ, 2 Şentür Kat, 3 Seçkin Sarıkaya, 4 Güntay Keskin, 5 Akan Yeni

ARDAHAN 101 YAŞINDA..
Ardahan’ın Vatan Topraklarına Katılışının 101’inci yıldönümü Ardahan'da düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Ardahan’ın 100. Kurtuluş yıl dönümünü kutlayan Vali Hüseyin Öner şu mesajı verdi:  “Serhat Şehrimiz Ardahan’ın işgalden kurtuluşunun 101. Yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde, coşku ve heyecanla kutluyoruz. 93 Harbi sonrası 43 yıllık işgal döneminde; yaşlısı, genci, kadını, erkeği ve çocuğuyla çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık göstererek, kutsal vatan topraklarının bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden, bu uğurda şehitlik mertebesine ulaşan Ardahanlı Şehitlerimizi ve Tüm Şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve minnetle yâd ediyoruz. Kurtuluş günlerimiz; tarihe ışık tutması, geleceğimize yön vermesi açısından son derece önemlidir. Tarihimizden ders çıkararak geleceğimize emin adımlarla yürüyebilmek için bizlere düşen görev; kendine has tabiatıyla, kültürüyle, değerleriyle ve zengin tarihi değerlere sahip ilimizin kalkınması ve gelişmesi için var gücümüzle çalışmaktır. Bin yıllık gönül bağımızla sevgiyi ve hoşgörüyü yüreğinde yaşatan, ortak yaşama kültürünü oluşturmuş kardeşlik kenti Ardahan’da bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece gelecek günlerimiz çok daha güzel olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Ardahan’ımızın 101. kurtuluş yıl dönümünü yürekten kutluyor, kıymetli Ardahanlı hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

PUTİN ARDAHAN MI DEDİ?
SSCB'den geri alınıp yeniden Vatan Topraklarına katılışının 101. Yıl Dönümünü kutlamaya hazırlanan Ardahan ismi Rusya-Ukrayna gerginliğiyle ile gündemin ilk sıralarına çıktı. Putin'in Ukrayna'nın Rusya tarihinin bir parçası olduğunu ifade etmesi ve o toprakları Rusya'nın hakkı olarak görmesi, sosyal medyada gündem oldu. Dünyanın dikkatle takip ettiği bu gelişmeler, akıllara Rusya'nın zamanında Türklere karşı kaybettiği toprakları getirdi.

Putin'in Donbass hamlesi sonrası Türkiye'de bir il gündem oldu: Peş peşe paylaşımlar!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlıklarını tanıyacağını ve barış güçlerinin bölgeye gireceğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün akşam Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk'ın "Bağımsız ülkeler olarak tanınma" talebini kabul ettiklerini açıkladı. Ulusa sesleniş konuşması yapan Putin, "Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararını onaylıyorum. Ukrayna'nın nükleer silah geliştirme planı kabul edilemez. Ukrayna'nın nükleer silah sahibi olması Rusya için tehdit olur. Bu tehdide cevap vereceğiz" dedi.

UKRAYNA TOPRAKLARINA GİRECEKLER

Tanıma kararının ardından Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine Donetsk ve Lugansk'de barışın korunması talimatını verdi. Böylece Rus güçleri, Ukrayna'nın doğusunda Donbas bölgesine ayak basmış olacak.

PUTİN'İN SÖZLERİ SOSYAL MEDYAYI KARIŞTIRDI

Putin'in Ukrayna'nın Rusya tarihinin bir parçası olduğunu ifade etmesi ve o toprakları Rusya'nın hakkı olarak görmesi, sosyal medyada gündem oldu. Dünyanın dikkatle takip ettiği bu gelişmeler, akıllara Rusya'nın zamanında Türklere karşı kaybettiği toprakları getirdi.

Bilindiği gibi 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında yani 93 Harbi'nde Osmanlı'nın yenilgisi üzerine Berlin Antlaşması imzalanmıştı. Alınan karara göre Rus ordusu Erzurum'dan geri çekilmiş ama Kars, Ardahan, Artvin ve Batum'u almıştı. Bu şehirler daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Sovyetler Birliği ile 16 Mart 1921'de imzaladığı Moskova Antlaşması ile geri alınmıştı.

STALİN DE İSTEMİŞTİ

Öte yandan Sovyetler lideri Stalin de 1921'de savunmasız yakalandıklarını öne sürerek, ileriki yıllarda Türkiye'den Kars ve Ardahan'ı talep etmişti. Sovyet yönetimi o dönem; "1921'de zayıftık, Türkiye bundan faydalandı, bu haksızlık giderilsin" iddiasını ortaya atmıştı.

ARDAHAN TT OLDU

Putin'in dün Ukrayna topraklarını kendilerinin olarak gördüklerini açıklaması ve askerlerine operasyon emri vermesi üzerine sosyal medyada Ardahan kelimesi TT oldu. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Putin'in yeni hedefinin Ardahan'ın olacağı yönünde paylaşımlar yaptı.

GAZETECİYİ VURDULAR!.. 
ARŞİV HABER 19/02/2022 TARİHLİ HABER/YORUM/REKLAMLAR
Norveç’ten getirilen buz delme makinaları nerede?.. Ardahan'ın yanı sıra bir bölümü de Kars ilinin sınırlarında olan Çıldır Gölü’nde balıkçılık yapanlar uzun yıllardır ilkel usullerle kazma ve küreklerle buzları kırıp balık tutmasını geride bırakmak için Norveç'ten getirilen 2 Buz Delme makinasından haber alamıyor.

Gazeteciye silahlı saldırı!

Kocaeli'nde gazetecilik yapan ve Kocaeli kamuoyunun yanı sıra ülke genelinde bilinen bir isim olan gazetesi silahla vurularak ağır yaralandı.
Alınan bilgilere göre Ses Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yazar-Gazeteci Güngör Arslan İzmit'te bulunan iş yerinde silahlı saldırıya uğradı. Alınan bilgiye göre bugün öğle saatlerinde kimliği bilinmeyen kişi veya kişiler Güngör Arslan'ı iş yerinde silahla ateş açarak vurdu. Haber verilmesi üzerine Kocaeli Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Güngör Arslan'ın ağır yaralı olduğu öğrenildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi. 
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti saldırıyı kınadı..
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, gazeteci Güngör Arslan'a yapılan silahlı saldırıyı kınadı.
Cemiyet tarafından yapılan açıklama şöyle:
"Ses Kocaeli haber sitesi sahibi Güngör Arslan, ofisinde silahlı saldırıya uğramıştır. Bilinci kapalı olan ve entübe edilen Arslan'a yapılan bu saldırıyı kınıyor, kendisine acil Şifalar diliyoruz. Saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişilerin en kısa sürede yakalanmasını temenni ediyoruz."

Norveç’ten getirilen buz delme makinaları nerede?

Ardahan'ın yanı sıra bir bölümü de Kars ilinin sınırlarında olan Çıldır Gölü’nde balıkçılık yapanlar uzun yıllardır ilkel usullerle kazma ve küreklerle buzları kırıp balık tutmasını geride bırakmak için Norveç'ten getirilen 2 Buz Delme makinasından haber alamıyor.
Her kış mevsiminde ulusal basının gündeminde yer alan ve ana haber bültenlerinden yayınlanan bu görüntülere artık son verilmesi için Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun girişimleri ile 2011 yılında Norveç’in Kilkenes kentinden getirdiği manuel buz delme makinesini balıkçıların kullanması için Ardahan Valiliği’ne hediye etmişti. 
Aynı Alibeyoğlu Kars'a da benzinle çalışan motorlu buz delme makinesini yine Kilkenes kentinden Kars’a getirtmiş, elmas uçlu makine Çıldır Gölü üzerinde balıkçıların istifade edebilmesi için Kars'ın Arpaçay Belediyesi’ne teslim edilmişti.
Yıllar önce Norveç'ten getirilip, Arpaçay Belediyesine teslim edilen modern buz delme makinalarının akıbeti merak edilirken bu 2 buz delme makinasını getiren Alibeyoğlu o dönem yaptığı açıklamada, “İnternet teknolojisinin diktatörlüğü devirdiği bu dönemde insanlarımızın hala çağdışı koşullarda lomla, kazmayla gölü delerek hayatlarını tehlikeye atarak balıkçılık yaptığını biliyoruz.

Bu anlamda Norveç’teki kardeş kentimiz Kilkenes’ten aldığımız motorlu buz kırma aracını Arpaçay Belediyesi’ne teslim ettik.” demişti.


Norveç'ten getirtilip, Ardahan ve Arpaçay'a teslim ettiği motorlu buz makinalarının teslimi sırasında “Artık hemşerilerimizin bu teknolojiyi kullanmaları gerektiğine inanıyorum” diyen Alibeyoğlu, “Şuna inanıyorum ki bu aletin gölde kullanılmasıyla birlikte balıkçılarımız buna rağbet gösterecek ve artık eski usullerle göldeki buz tabakası delinmeyecek. Çünkü bilindiği gibi o eski usuller her zaman tehlike oluşturuyordu. Ama artık bu aletle göldeki buz tabakası hem daha rahat delinecek hem de daha kolay olacak.” diye konuşmuştu.

ÇILDIR-KARS-SARIKAMIŞ ARASI RAYLI SİSTEM

CHP'li şu anki beleidye başkanının seçim öncesi vaadleri arasında olan Ardahan-Üniversite arası metro projesinin ne olduğuda merak edilen şu günler öncesi Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı üzerinde Çıldır-Kars-Sarıkamış arası turizm gezisi yapılması gibi bir rüyasının olduğunu da belirten dönemin belediye başkanı Alibeyoğlu, şöyle konuşmuştu.
“Çıldır Gölü’nün aslında 3’te 2’si Kars toprakları üzerinde. Bu anlamda burada etrafı ağaçlandırılmış, ormanlar içinde olan, ağaçlandırılması tamamlanmış ve sosyal donatıları olan bir göl arzu ediyorum. Burasını; insanların dinlenme tesisi olduğu ve yine yazın, yaz sporlarının, deniz sporlarının yapıldığı, kışın ise donmuş gölde insanların kayak maratonun yapıldığı, kış olimpiyatlarının yapıldığı mekanlar haline getirmek lazım. Bu anlamda yine donmuş gölde kızaklı köpek yarışları, atlı kızak yarışları ve bütün bunları yapabileceğimiz bir organizasyon arzuluyorum. Donmuş gölde balıkçılığın canlandırılacağı bir Kars özlemi içerisindeyim. Bu rüyamızda, bu ideallerımız de gönlümüz hala Kars için atıyor. Bunun yapılması adına buradaki yerel yöneticilere, seçilmişlere, atanmışlara herkese çağrıda bulunuyorum. Kars, Sarıkamış ve Çıldır Gölü bana göre Kış Olimpiyatlarının yapılacağı yegâne doğal bir dokudur. Bunun harekete geçirilmesi ve canlandırılması durumunda herkesin buna şimdiden hedef koyması gerek.' diyen Kars eski belediye başkanı Naif Alibeyoğlu sözlerine  şöyle devam etmişti.

**Kars ve Sarıkamış Kafkasların Davosu olacak..

'Gelecekteki olimpiyatların yapılması adına bir söylemimiz vardı: “Kars ve Sarıkamış Kafkasların Davosu olacak”. Onun için bu söylemde Sarıkamış hinterlandında, Çıldır’da, Kars’ta ve Erzurum’da bir bütünlük içinde olimpiyatları yapma çabalarına bir hedef konulup, şimdiden harekete geçirmek gerektiğine inanıyorum.”

ARDAHANLI KAYAKÇI NORVEÇ'TE YARIŞACAK..
Ardahan'ın Kayaklı Koşu Milli Takım Sporcusu Dilan Demir geçtiğimiz ay Erzurum Kandilli Kayaklı koşu ve Biatlon kayak merkezinde yapılan milli takım seçmelerini geçip, Ardahan'ın Milli Takım Antrenörü Seyfullah Bayraktar nezaretinde 20-28 Şubat 2022 tarihinde Norveç’de yapılacak olan Kayak Dünya Gençler Şampiyonasına katılmak için Norveç'e gitti.
Antrenörü ve arkadaşlaruıyla birlikte Norveç'e giden sporcumuzun başarıyla dönmesi beklenmektedir.

Memleketten en son haberler...
İKİ AVUKATIMIZ DAHA OLDU..
SIRA ARDAHANLI VETERİNERLERDE.. Daha iki yıl önce barosunu kurmak için avukat bulamayan Ardahan verilen mücadele ardından hem barosunu kuracak avukat yetiştirdi hem de ülke genelinde Ardahanlı avukat sayısını arttırmaya devam ediyor.

Ardahanlı iş insanlarımızdan olan Orhan Özer'in  kızı ve yeğeni aynı gün hukuk fakültesini bitirip, Avukatlığa ilk adımlarını attılar.
Ardahanlı Avukat Elif ve Şule Nur  hukuk fakültesini başarıyla bitirip, Ankara Barosunda düzenlenen, ailelerinin de katıldığı törenle avukatlık mazbatalarını aldılar.

SIRA ARDAHANLI VETERİNERLERDE..

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın federasyon başkanı olduğu dönem başlatılan çalışma ardından Türkiye Barolar Birliğinin katkısıyla da  kurulan ve bugün artan üye avukat sayısı ile  kongrelerini yapıp,2 başkan dönemi yaşayan ve ortaya koyduğu çabalarla adından sıkça bahsettiren Ardahan Barosu gibi şu an Kars-Ardahan-Iğdır Veterinerler Odasına bağlı olan Ardahanlı veterinerlerin kendi odalarını kurmaları gerekliliğine dikkat çekilse de Ardahan'daki veterinerler hemen her konuda olduğu gibi bu yöndeki çağrılara sesiz kalmaya devam ediyorlar.
Ardahan Veteriner Hekimler Odası, kendi odalarını kurma sayısına  ulaşmalarına rağmen bu konuya duyarsız kalmaları dikkat çekiyor. Veterinerlerin artık  kendi odalarını kurmaları bekleniyor.

Irmak: Ne oldum delisi olmamak gerek!..
Yiğit: Yapılan katkıları bilmemek nankörlüktür!

Bölge iş insanlarının hemşerilerinden en büyük sıkıntıları kadir, kıymet ve değer bilmemek olduğu görülmekte.
Özellikle siyaset yapanlardan bir hayli şikayetçi oldukları görülen iş insanlarından ikisi olan bölgenin tanınmış insanlarından Göksel Irmak ile Sabri Yiğit kendilerini ziyaret eden Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz’a yaptıkları açıklamada hemen hemen tüm insanlarının yakındığı sorunu yüksek sesle dile getirilmekte.
İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Irmaklar Marketler zincirinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ardahan Göleli Göksel Irmak özellikle seçim dönemlerinde revaçta olan hemşeri birlikteliğinin seçimlerinin bitmesi ardından nedense çok çabuk unutulduğunu belirttiği açıklamasında gerek hemşeri gerekse iş insanı olarak gerekli destek ve katkıları sundukları bu insanlarımızın bir anda ne oldum delisi olmalarına ve dün yanlarından ayrılmadıklarına selam bile vermekten kaçtıklarına üzüldüğünü belirtti.
Irmak’ın açıklamalarına benzer bir açıklamada Karslı İş insanı Sabri Yiğit’ten geldi.
Yiğit, her seçim dönemi bir araya getirilip, gerekli katkı ve destekleri sundukları siyasilerin seçilir seçilmez bırakın selam vermeyi, teşekkür etmeyi nankörlük olduğunu söyledi.

Son Sınır Deprem

Metsamor Nükleer Santrali Hatırlattı!..

Ermenistan-Gürcistan sınırında meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem Metsamor Nükleer Santralini bir kez daha gündeme getirdi.
Ermenistan- Gürcistan sınırında 5.3 büyüklüğünde depremin meydana gelen depremin Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı hissedildiğini belirten Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ bölge halkının tedirginliğini TBMM'sinde dile getirdi.
Karadağ, Iğdır'a yalnızca 16 km uzaklıkta ve deprem fay hattında bulunan Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santralinde meydana gelebilecek ya da belki de bu depremle meydana gelen sızıntı tehlikesine dikkat çekti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bir basın açıklaması yapan MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Ermenistan-Gürcistan sınırında meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin Metsamor Nükleer Santralinden dolayı bölge halkında korku oluşturduğunu dile getirerek, bu santralin artık kapatılma zamanının geldiğini belirtti.


MHP Iğdır Milletvekili Karadağ, TBMM'de yaptığı basın açıklamasında Ermenistan- Gürcistan sınırında 5.3 büyüklüğünde depremin meydana geldiğini, bu depremin Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı hissedildiğini söyledi. Depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Karadağ, "Iğdırlı hemşerilerimiz depremin şiddetinden ziyade, Iğdır'a yalnızca 16 km uzaklıkta ve deprem fay hattında bulunan Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santralinde meydana gelebilecek sızıntının korkusunu yaşadı. Metsamor Nükleer Santrali 1977 yılında Sovyetler Birliği tarafından Ermenistan'da inşa edilmiş, birçok uluslararası kuruluş tarafından dünyadaki en tehlikeli ve güvenlik unsurlarından yoksun bir Nükleer Santraldir. Uluslararası Atom Enerji Kurumu ve Avrupa Birliği de Metsamor'un dünyadaki en tehlikeli Nükleer Santral olduğunu açıklamıştır" dedi.
Dünyada bulunan 443 Nükleer Santralden en tehlikelisinin Metsamor Nükleer Santrali olduğuna dikkati çeken Karadağ, "Reaktörlerin soğutulmasında kullanılan atık suyun Aras Nehri vasıtasıyla Hazar Denizine kadar ulaştırılması nedeniyle Metsamor Nükleer Santrali, Hazar'a kıyısı olan tüm ülkeler için de ciddi bir risk taşımaktadır. İhtimal büyük bir depremde Metsamor Nükleer Santralinin yayacağı radyasyon Iğdır, Kars, Van, Ağrı, Erzurum illerimizi yaşanamaz hale getirecektir. Halihazırda günümüzde bile Iğdır ve çevresinde son yıllarda kanser vakalarının artması, bitki örtüsünde kurumalar yaşanması ve verimliliğin azalması, sınıra yakın yerlerde hayvanların sakat doğma oranının artması gibi olumsuz gelişmeler bölge halkımızda ciddi endişelere neden olmaktadır.

Benzer şekilde reaktörün soğutulmasında kullanılan atık suyun Aras Nehri'ne dökülmesi de halkımızın endişelerini artırmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.
Tüm yetkili mercilere çağrıda bulunan MHP Iğdır Milletvekili Karadağ, "Buradan Gazi Meclisin çatısı altında bölgede yaşayan tüm hemşerilerimiz adına Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna ve tüm yetkili uluslararası çevre kuruluşlarına, Dışişleri Bakanlığımıza, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza seslenmek istiyorum.
Artık özellikle Ermenistan ile olan bu normalleşme sürecinde tüm platformlarda bu Metsamor Nükleer Santralini masaya yatırmamız gerekiyor. Bu santralin artık mutlaka kapatılması gerektiği düşüncesindeyim. Bu benimle birlikte tüm coğrafyada yaşayan insanlarımızın da Türk Milleti'nin de en büyük temennisidir" açıklamalarında bulundu.

KADIN VE DOKTORLARDAN 
ÇOCUKLARA 4 BİN KİTAP..

Ardahanlı Beyin Cerrahi Prof. Dr. Adem Yılmaz ve Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihat Kaya'nın da aralarında bulunduğu kitap severler Ardahanlı çocuklara 4 bin kitap hediye ettiler.

Güven Akbaba başkanlığındaki Ardahan'ın Göle ilçesinin en büyük köylerinden olan Senemoğlu Köyü Derneği başlatmış olduğu, ''Bir Öğrenci de Sen Okut..!'' kampanyasına katkı sunan Göle Senemoğlu Köyü Kadın Komisyon ekibi kadınlarıyla birlikte yarını kurma çabaları, okul kütüphanelerinde okutulmak üzere 4 Bin kitabı Göleli çocuklara gönderdiler.Göle'nin değerlerinden insan sağlığına kattığı emeği ile tanınan Beyin Cerrahı Prof. Dr. Adem Yılmaz hocanın katkı sunduğu çaba için ve kültürel çabasıyla öne çıkan Senemoğlu Köyü Dernek Başkanı Güven Akbaba katkı sunanlara teşekkür metni yayınladı.

Başkan Akbaba; 'Okulumuz kütüphaneleri için yaklaşık 4000 kitap temin ettik. Başta  Prof. Dr. Adem Yılmaz hocam ve psikiyatri uzmanı Dr. Nihat Kaya hocama olmak üzere, kitap teminimize katkı sunan Sema Bozkurt Öztürk hanıma, Galip Kaya kardeşime, Özten Özdemir Alpgündüz hanıma, Muhammed Yeni hocama, Murat Yılmaz kardeşime , Gökmen Kılıç kardeşime, Murat açar bey ve Aziz beylere katkılarından dolayı şahsım arkadaşlarım ve köyüm adına çok teşekkür ediyorum, emeğinize yüreğinize sağlık sağ olun var olun' dedi.                     Haber: Şanlı Alabay

Ardahanlı Milli Sporcu Eray Şamdan

Gebze’de Öğretmen Oldu..

Milli sporcu ilk gününde çiçeklerle karşılandı, öğrencileriyle tanıştı…
Darıca Belediyesi Eğitim  Spor Kulübü sporcusu olan ve Tokyo 2020 olimpiyatlarında karate branşında gümüş madalya alan Eray Şamdan, Gebze Ziya Gökalp Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne öğretmen olarak atandı.  Eray Şamdan ilk görev yeri olan okuldaki görevine başladı.

Genç sporcu ve beden eğitimi öğretmeni Şamdan okul müdürü Ekrem İbiş ve öğrencileri tarafından çiçeklerle karşılandı. Hem meslektaşları hem de öğrencilerinin heyecanlı karşılamasından dolayı memnun kalan Şamdan  karşılaştığı durumu “Öğrenciler tarafından çok sıcak karşılandım. Gerçekten çok cana yakın öğrencilerim var. Aynı zamanda öğretmenler de aynı şekilde… Her konuda yardımcı oluyorlar ve çok sıcak kanlılar… O yüzden buraya geldiğimde hiç yabancılık çekmedim….” Sözleriyle dile getirdi.  


TECRÜBE VE BİRİKİMLERİNİ GENÇ NESİLLERE AKTARACAK
Karateye 5 yaşında başlayan bugün 24 yaşında olan  genç sporcu artık tecrübe ve yeteneklerini genç nesillere aktarmak için çalışacak. Eğitim öğretim yılının başladığı hafta ders başı yapan Şamdan artık spor alanında başarılı nesiller yetiştirmek için çaba sarf edeceğini belirtti.

Göle’nin Sarayına Kışın Ortasında Taşınıldı!

KESİN KABULÜ YAPILDIMI Kİ?!.

Alanı ve ihalesi verilen firmalarının çokca tartışıldığı binaya kışın ortasında taşınmaya başlandı.
Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanılan, AK Parili Milletvekilinin  yakınları  olduğu iddi edilen firmalarca ‘elden teslim  ihale’ ile alınıp, yapıldığı belirtilen Göle Kaymakamlığı ve Adliye Hizmet verecek olan yeni binaya kurumlar taşınmaya başlarken bu binanın kesin kabulüyapışıp, yapılmadığı ve -30’ları bulan soğuklarda bu acelenin nedeni merak edildi.
Fevzi Çakmak Mahallesi Oltu Caddesi üzerinde bulunan Göle Kaymakamlığı eski hizmet binasında Milli Eğitim, Tapu Kadastro, Mal Müdürlüğü, Nüfus, İcra ve İlçe Seçim Kurumları, Kubilaybey Mahallesinde yapımı tamamlanan Göle Kaymakamlığı yeni hizmet binasına taşındı. Öte yandan Göle Kaymakamlığı eski hizmet binası ise Belediye tarafından değerlendirileceği öğrenildi.     
 

Göle yeni şehirlerarası otobüs otogarı..

Göle ilçe merkezinde hizmet veren mevcut otogarın, ihtiyaca cevap verememesi ve trafiği tıkaması  nedeniyle 5 yıl önce proje çalışmasına başlayan Göle, yeni şehirlerarası otobüs otogarı projesi tamamlanarak hizmet vermeye başladı.
Yeni Göle otogarının halkımıza daha iyi hizmet vermesini hedeflediklerini belirten Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin merkezden kalkan otobüslerin görüntü kirliliği oluşturduğunu ve şehir trafiğini olumsuz yönde etkilemesinin önüne de geçildiğini belirtti.

TÜNEL BEKLEYEN SAHARAYA ÇIĞ GELDİ!

Tünel bekleyen Ardahan- Artvin karayolu üzerinde bulunan Sahara dağında bu sabah çığ düştü. Kar küreme aracı çığ altında kalırken, operatör ise son anda kurtuldu.
Olay bu sabah 09.00 sıralarında meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan Şavşat-Ardahan karayolunda 2 bin 600 rakımlı Sahara Dağı Kocabey Yaylası mevkiine çığ düştü.
Bölgede yol açma çalışması yapan Karayollarına ait paletli kar küreme aracı çığın altında kaldı. İş makinası operatörü kendi imkanlarıyla kara gömülen araç içerisinden çıktı. 
Çift taraflı ulaşıma kapanan karayolunda çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Çığ gelen bölgenin açılması için Karayolları ekipleri çalışma başlatarak araç trafiğini bölgede yeniden sağladı.

Demiryolu var, Durak yok..

Doğu Ekspresi güzergâhına Ardahan' da eklensin diyen Ardahan'lılar Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Doğu Ekspresi güzergâhına Ardahan'ın da dahil edilmesini istiyorlar. TCDD tarafından Ankara-Kars hattında hizmete sunulan turistik Doğu Ekspresi güzergâhına Ardahan'ın da dahil edilmesini isteyen Ardahanlılar seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi odağı olan Doğu Ekspresi treninin Ardahan'a kadar uzanmasını istiyoruz diyerek bu yönde bir kampanaya açmaya hazırlanıyorlar.Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu yaptığı açıklamada, Doğu Ekspresi'nin Ardahan'ın tren güzergâhına eklenmesi için kampanya düzenleyeceklerini söyledi. Söz konusu trenin, Kars'tan sonra Ardahan'a gelmesiyle bölgede turizmde patlama yaşanacağına inandıklarını belirtti.

ŞOWU BIRAKIN 
Ardahan'ın adını öne çıkarın..

 

Kentin Adını Öne Çıkarmak Varken..

Cumhuriyet'in 96 nci yıl dönümü kutlanan ülkemde ilk cumhuriyet devlet fikrinin Ardahan'dan çıkıp daha sonra bu ülkenin kurucusu tarafından da benimsenip, ulusun yönetim şekli olarak ilan edildiğini biliyor musunuz?
Bilmem ama birileri hala Ardahan'ı görmezden gelip, Ardahanlıların ret ettiği KAI; KAISİAD; KAIFED adı altında ki saçma sapan oluşumlar ile Ardahan'ın adını gölgelemeye devam eder durur.
Karslıların kutlaması gereken ve başta biz Ardahanlılar başta olmak üzere 80 vilayetin de kutlaması gereken 30 Ekim Kars'ın kurtuluşunu Ardahanlı olan sözde dernek başkanları tarafından kutlanmaya çalışılması da Kars'ında, Ardahan adını gölgeleyen bir durumdur..
İlk olarak Ardahan'da geçmesine karşın Ardahan'ın adının anılmadığı tren yolu da birileri gibi Ardahan'ı ötelediğini görmekteyiz..
Çünkü adı Kars-Tiflis-Bakü konulan ama ilk olarak Ardahan sınırlarında temeli atılan bu tren yolu ile ilgili haberlerde de Ardahan'ın adını göremezsiniz..
Halbuki aynı tren yolu üzerinde bulunan tünel, en önemli güzergah Ardahan sınırları içinde geçerek Gürcistan'a buradan Azerbaycan'a ulaşmakta..
İşte bu nedenledir ki ; Ardahan'ın bu memleketin 75 plakalı Gürcistan ve Ermenistan'a komşu bir vilayet olduğunu anlatmaya çalışır, Ardahan diye bir İL'in olduğunu başta KAI, KAISİAD; KAIFİAD denen saçmalıklar içinde kendilerine başkan dedirtmeye çalışan Ardahanlılara olmak üzere herkese anlatmaya çalışır ve Ardahan'ın adını gölgelemeyin diye avazımızın çıktığı kadar bağırırız..
Ve yine bu nedenledir ki 1 Aralık'ta ki İstanbul'u Ardahanlılara Tanıtma Günlerinde ülkenin en büyük kenti ve metropolü olan İstanbul'un dağına, taşına Ardahan'ın adını yazdırmak için kendimiz paralar ve bu yönde attığımız adımları tüm Ardahanlıların desteği ile sonuçlandırmaya çalışırız..
Yani kısacası başta Ardahanlıyım deyip, sadece öne çıkmak, bana başkan desinler diye başkaları için kendilerini paralayanlara diyeceğimiz tek şey artık bırakın şu KAI, KAISİAD, KAIFED gibi saçmalıkların eteklerine yapışmayı da kendi memleketiniz, tanınmaya, tanıtılmaya muhtaç Ardahan'ın adını öne çıkarmak için verilen m
mücadeleye destek olun..

ÇILDIR GÖLÜ ULUSLARARASI BASINDA..
Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci,en büyük tatlı su gölü olan Çıldır Gölü özellikle kış mevsiminde yüzeyinin tamamen donmasıyla birlikte muhteşem bir doğal güzelliğe sahip oluyor. 1959 m rakımda yer alan Çıldır Gölü kış sporlarının merkezî olabilecek önemli bir potansiyele sahip durumda.
Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Çıldır Gölü artık uluslararası basında da büyük ölçüde yer bulmaya devam ediyor.
Ardahan Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Özkan Karadavut buzla kaplı Çıldır Gölü'nde sema gösterisi gerçekleştirdi.
Bölgenin bu doğal güzelliklerine dikkat çekmek isteyen Karadavut gölün ortasında yaptığı sema gösterisi Anadolu Ajansı Ardahan Muhabiri Günay Nuh tarafından ulusal basına taşındı. Bu güzel gösteri bununla da kalmadı dünyaca ünlü The Guardian ve The Times sitelerine haber oldu.

SAZAN SAYISI AZALIYOR..

Özellikle kış aylarında yüzeyi donan gölde balık tutulduğu yönünde ki haberlerinde ana kaynağı olan Sazana Balığının gün geçtikçe azaldığına dikkat çekildi.

Ardahan'daki Çıldır Gölü'ndeki balık türlerinin ve sayısının azaldığı açıklandı. Arpaçay Doğruyol Köyü Su Ürünleri Kooperatifi durumu izinsiz avlanmaya bağladı. 
Kooperatif yetkilileri "Özellikle sazan balığı sayısında azalma var. Bunun nedeni kaçak avlanmadır. Bu duruma elbirliği yaparak bir son vermeliyiz. Bundan sonra kurallara uymayan üyelerimizi üyelikten çıkaracağız" dedi.

Posof ve Doğalgaz İçin İmar İstendi!

Damal ve Posof’un beklediği doğalgazın 2023 yılı için yatırım planına alındığını belirtirtildi.
Alınan bilgilere göre Enerji Bakanlığı tarafından Ardahan’ın Posof ve Damal ilçesinin yatırım programına alındığını belirterek bölgemizde yetkili olan KARGAZ firmaları bizden imar planını, haritaları ve gerekli meclis kararını istendiği öğrenildi.
Çok büyük bir olumsuzluk olmasa 2023 yılında ilçemizde doğalgaz çalışması başlanacağı belirtildi. 

Posof’a Köpek Doldu!

Kış mevsimi gelince Posof ta da ortamlar değişti. Kar yağışları başlamadan önce Kedi, Köpek ve yavrularıyla adeta işgal edildi. 
Yaz aylarında evlerinde besledikleri bu hayvanları kış gelince köylerden getirerek ilçe sokaklarına bıraktılar. Caddeler, dükkân önleri ve hatta cami önü dahi köpeklerle doldu.
Kediler vatandaşlar tarafından doyurulmaya çalışılıyor ama köpekler ise çöplerden topladıkları ve hatta evlerin kapısı önündeki ayakkabıları da götürüyorlar. Benim de bir çift spor ayakkabımı aldılar.
Hayvanların bu durumlarından başka yağan şiddetli kardan dolayı da Posof Cadde ve sokakları kardan geçilmeyecek kadar oldu. 

Badele’ye Biriket Gümrük!

TÜRKGÖZÜ SINIR KAPISI SİNİR KAPISI OLDU

Önündeki en büyük engelerden biri olan Ulgar tünelinin hala açılmadığı ve tünel çaçışmalarından hala bir haber alınamadığıTürkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı içler acısı halde.
Türkiye nin Kafkaslara açılan Posof Türkgözü sınır kapısı artık sinir kapısı olarak çalışmaya devam ediyor.
Türkiye nin bir il nüfusu kadar nüfusu olmayan komşu devlet Gürcistan’a açılan kapının Gürcistan tarafında ki düzen Türkiye tarafında yok.
İki yıla yakındır yaya geçişine yasak olan gümrük kapısı sahasınd ki düzenlemelere yeni kulübeler yapılarak çözüm üretilmeye çalışırken bugümrük kapısını tercih eden tırların çalışan gümrükçü ve polis yetersizliğinden dolayı saatlerce beklemek zorunda kaldıkları belirtilmekte.

ESOBB SEÇİMİ ÖNCESİ ALİHANOĞLU

VE EKİBİNE ESNAFTAN BÜYÜK TEVECCÜH

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan adayı İskender Alihanoğlu, seçime sayılı günler kala esnafları ziyaret ederek destek istedi.
26 Şubat Cumartesi günü yapılacak olan Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri öncesinde Başkan adaylarından İskender Alihanoğlu ve ekibi, merkeze bağlı köylerde ki esnafları ziyaretlerde bulundu.
Esnaf ziyaretlerinde İskender Alihanoğlu ve ekibi, büyük teveccühle karşılanıyor.
Başkan adayı Alihanoğlu, “Seçim çalışmaları kapsamında hafta sonu merkeze bağlı köylerimizde esnafımızla bir araya geldik. Bizler değişim ve yenilik diye yola çıktı. Beni ve ekibimizi gören esnaflar duydukları memnuniyeti dile getiriyor. Bizler esnaflardan aldığımız güçle bu yola çıktık. Onların desteğiyle de güzel projeler ve çalışmalar hazırladık. Bizler makama için değil hizmet için yola çıktık. İlimiz ve esnafımız için hayırlı olsun. Esnaflarımıza gösterdikleri yakın ilgi, destek ve teveccühlerinden dolayı hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

arşiv haber 06/09/2019 tarihli haber(yorum/reklamlar

Ardahan'ın Gelinine 10 Yıl Hapis Cezası!
Ardahan'ın gelini Dr. Canan Kaftancıoğlu'na 9 yıl 8 ay hapis cezası Ardahan Hanaklı Ümit Kaftancıoğlu'nun ailesinin öz gelini olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle yargılandığı davada 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

ARDAHAN'IN GELİNİ Canan Kaftancıoğlu, 2012-2017 yılları arasındaki Twitter paylaşımları gerekçesiyle üçüncü kez İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. Kaftancıoğlu’na “Cumhurbaşkanına hakaret”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”, “terör örgütü propagandası yapmak suçlarından” toplam 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Mahkeme Kaftancıoğlu’na okuduğu hiciv nedeniyle de indirim uygulamadı.

CANAN KAFTANCIOĞLU KİMDİR?

Canan Kaftancıoğlu 1972 Ordu doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu'da tamamladı. 1995 yılında  Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Sivas Suşehri Devlet Hastahanesi acil biriminde hekim olarak çalıştı. 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda Adli Tıp ihtisasına başladı. TiHV(Türkiye İnsan Hakları Vakfı) 'de vaka taraması yaparak "İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi" isimli teziyle ihtisasını tamamladı.

Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Toplumsal Bellek Platformu'nun kurulmasında önayak oldu. Yakın tarihimizde yaşanan faili meçhul bırakılmış cinayetlere dikkat çeken Yalın Ses yayınlarından "Benim Babam Bir Kahramandı" isimli derleme kitabı bulunmaktadır.

2011-2012 yılları arasında  İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında İl başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür. Halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır. Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup Çağım Işık isminde bir kızı bulunmaktadır.

Ali Naki Kaftancıoğlu CHP  Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun eşi, 1980 yılında cinayet sonucu yaşamını yitiren Ardahanlı  yazar ve gazeteci Ümit Kaftancıoğlu'nun oğludur. İstanbul Erkek Lisesi'ni tamamlamış ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Çocuk Doktoru olarak görev yapan Ali Naki Kaftancıoğlu 2001 yılında Canan Kaftancıoğlu ile evlenmiştir. Bu evliliğinden iki çocuğu vardır. Günümüzde Özel Işık Tıp Merkezi'nde çalışmalarını sürdürmektedir. Ali Naki Kaftancıoğlu baba tarafından aslen Ardahan Hanak'lıdır.

GAZETECİ'den en son yorum..
Cananı, Poz vererek kurtaramazsınız!

Cezaevlerini dolduran insanların ve kamuoyunun beklediği yeni ve bana kalırsa genel af olması gereken bir af için hazırlandığı umut edilen yeni adalet reformu çalışmasını yürüten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül gündeme dair değerlendirmelerde bulunurken, tamda bir kadın olan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu'nun yargılandığı bir sırada kadına şiddetle ilgili olarak açıklamalarda da bulundu.

Bakan Gül'ün açıklamasında ''Bu tür olaylara sıfır toleransla yaklaşıyoruz'' derken aynı dakikalarda mahkemede olan Dr. Kaftancıoğlu için mi yoksa başka bir konu için mi konuştuğunu merak ederken, bakanın açıklamasının devamında bunun üstü kapalı bir mesaj olsa da hiçte öyle olmadığını anlıyorduk.

Çünkü bana göre üstü kapalı bir mesaj olan Bakan Gül'ün bu açıklamasını yani  ''Bu tür olaylara sıfır toleransla yaklaşıyoruz'' derken burayı kısa geçip, işi süresiz nafaka tartışmalarıyla ilgili konuya getiriyordu..

Bakan Gül bu konuda yani, ''Nafaka konusunda temel kadının mağdur olmamasıdır. Bizim görüşümüz kadını mağdur etmeden bir süre verilmesi'' ifadelerini kullanırken, bir kadın olan ve 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinin yön değişmesinde büyük bir emeği olan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu'da mahkemedeydi.

Bakanın açıklamaları arasında olan ve yine bana göre başka Başkan Erdoğan ve mahkemelere yönelik üstü kapalı bir mesaj olan, 'Bizim görüşümüz kadını mağdur etmeden bir süre verilmesi' satırlarını mahkeme başkan Erdoğan ve heyetlerinin de bu söz ve satırları dikkate alması gerekir derken aynı saatlerde Kaftancıoğlu'nu desteklemek için Adliyeye gidenlerin derdinin Kaftancıoğlu değil, onla ve onun için samimi olarak oraya gelen siyasilerle, ünlülerle poz vermek olduğunu da görmüyor değildim..
Evet, aynı zamanda memleketim Ardahan'ın gelini olan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu'ya destek adı altında adliyeye gidenlerin derdinin Kaftancıoğlu değil, poz vermek olduğunu anlamak için bu pozcuların 24 saat başında oldukları internet yoluyla başta CİMER'e olmak üzere kendi özel ve artık dedikodu hatta poz sayfası haline gelen sanal sayfalarında ülke sorunları ile, GENEL AF ile ilgili, Adaletle ilgili, Kanunlarla ilgili küçük bir istemde, çağrıda bulunmamalarıdır, sahtekarlıkları..
Ve poz derdinde oldukları..
Evet... Adliyeye giderek, Adliyenin içine bile girmeden, kenardaki cafeler de oraya gelen ünlü siyasi ve insanlarla poz verip, sözde duyarlı olduklarını, siyaset yaptıklarını sananların bu tür sahtekarlıklarını bilen Başkan Erdoğan ve iktidar da eli rahat olarak, 'dediğim dedik, çaldığım düdük' diyerek genel af başta olmak üzere toplumun beklentilerine cevap verme gereği duymamaktadır..
Ve benim gibi gerçek anlamda adalet, hukuk ve hazırlığı süren yeni Adalet Reformunun bir genel affa dönüştürülmesini bekleyenler gibi Dr. Kaftancıoğlu'da bu sahtekarlara değil, ''Bu tür olaylara sıfır toleransla yaklaşıyoruz'' , 'Bizim görüşümüz kadını mağdur etmeden bir süre verilmesi' diyen Adalet Bakanının bu sözlerinde samimi olduğunu ortaya koyması için mücadele edilmesi gerektiğini anlamalı, anlatmalı..
Çünkü bu yönde atılacak ciddi ve toplumsal bir adım poz verenlerden daha samimi olacaktır.
 
ATŞİV HABERLER..
Kaymaya 1 Milyon
Ayıranlar, Amatöre 1 Kuruş Vermediler..
Mete Özdemir zamanında projelendirilen ve Avrupa Birliği Fonlarından verilen 6 Milyon Euro destekle yaptırılan Ardahan Yalanızçam Uğurlu Dağ Kayak Tesislerine ayrılan 1 Milyonluk tanıtım bütçesi bir cd yaptırlamadan harcanmaya başlarken, kentte ki 15 Amatör Futbol Takıma 1 kuruş destek verilmedi.

**Amatör Lig Perişan..

*Arşif Haber

Maddi imkansılıklar dolaysıyla bir türlü 3 üncü lige çıkamayan Serhat Ardahan Spor'dan beter olan Ardahan'da ki Amatör Futbol Takımları neden kendilerine katkı ve yardım yapılmadığını sordular.

Konu hakkına başlatılan bir tartışmaya açıklama yapan Ardahan 1. Amatör Liginde ki Futbol Kulübü Yöneticilerinin kamuoyu kanalıyla yaptıkları açıklama şöyle;

**Kulüp Başkanları Adına Yetkililere Sesleniyorum..

Amatör futbolunun temel sorunlarından birisi maddiyat. Birçoğu hiçbir yardım almadan zor şartlar altında başkan ve yöneticilerin çabalarıyla ayakta duruyor. Yerel kulüplerin maddiyata bağlı sıkıntılarının başlıca sebebi sponsor bulamamak. Halbuki sponsor yasasında amatör kulüplere yaptığı yardımların tamamının vergiden düşüldüğü bilinmesine rağmen, amatör kulüplere destek verilmiyor. Bir başka sıkıntıda ulaşım. Amatör kulüpler,idmanlarına ve resmi maçlarına gitmekte sıkıntı çekiyor. Ulaşım maliyeti haftada 400-500 lira civarı. Hiçbir geliri olmayan kulüpler, bu giderleri karşılamaktan zorlanıyorlar. Amatör kulüpler maddi olanaksızlıklar sebebiyle ne yazık ki lisans, vize işlemlerini yapamıyor. Bir futbolcunun lisans ve vize maliyeti 1000 lirayı buluyor. A Takım ve minimum 3 altyapı takımının olduğunu düşünürsek 60-70 sporcunun maliyeti kulüplerin kısıtlı bütçesini oldukça zorluyor. Ardahan da son iki-üç yıldır, hem Belediye hemde Valilik, azda olsa amatör kulüplere maddi anlamda katkıda bulunuyordu. Ancak bu yıl, sezon yarılanmasına rağmen ortada bir şey yok. Bu konu ile ilgili, ne ASKF yetkililerinden, ne TFF İl temsilcilerinden, nede Spor İl Müdürlüğünden her hangi bir girişim yok.
Buradan kulüp başkanları adına konuşarak yetkililere sesleniyorum. Bu çocuklar hepimizin çocukları. Ardahan da faaliyet gösteren 15 kulüp bünyesinde yaklaşık binin üzerinde gencimiz var. Sadece futbolda değil. Kulüplerimiz bünyesinde futbolun yanı sıra Taekvondo, voleybol, basketbol, boks gibi değişik spor branşlarımızda çocuklarımız spor yapıyor. Maddi anlamda bu gençlerin yükü, tamamen kulüp başkanlarının ve birkaç gönüllü kulüp yöneticilerinin sırtında. 5302 sayılı İl özel idaresi kanunun ve 5393 sayılı Belediyeler kanunun 14. Maddesi’nin B bendinde, İl özel idare ve Belediye bütçesinin binde 12’sini amatör spora ayırabileceğiz yazıyor. ancak şuana kadar amatör kulüplere gelen hiçbir şey yok. Bu konuda adım atılmasını bekliyoruz.
**Kayak Tesisini Tanıtmak İçin 1 Milyonu Alanlar

1 Cd Yaptıramadılar!.

Mete Özdemir'in düşünüp. büyük çabaları ile hayata geçirdiği ve 3 Şubat'ta açılışı yapılacak olan Ardahan Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinin tanıtımı için bir milyonluk bütçe teslim edilen Ardahan Genel Sekreteri ve tanıtım işini ihale ettiği firma EMİT'te eli boş gitmiş.

Bugün başlayan ve Ardahan'ın da aralarında bulunduğu bir çok vilayetin katılım sağladığı İstanbul Tüyyap'ta ki Emit Fuarına katılan Ardahan Valilik Standını fırsat bilip, işi beleşe getirmeye çalıştığı görülen Genel Sekreterlik ve onun bir milyonluk tanıtım işini alan firmanın Kayak tesisini Tanıtmak için bir iki broşür ve internetten alınmış kayak fotoğrafları sergilemesi dikkat çekerken, aynı firmadan istenen Ardahan yada Kayak Tesisi ile ilgili bir tanıtım cd'sinin hala yapılmadığı da bizzat firma yetkililerince açıklanması dikkatlerden kaçmadı.

Anıl Hanım Bir Milyonu Ne Yapacak?..

  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Ardahan'ın gerektiği gibi tanıtılması için verilen çabaların bugüne kadar nasıl bir sonuç verdiğini, ülkenin 3 gümrük kapısına sahip, Kafkaslara ve Karadeniz'e açılan kapısı, 75 plakalı şehri, kırmızı et deposu, Posof ve Çıldır ilçelerinin göller bölgesi, Göle'nin yeşil ve yanmaz çamlarla çevrildiğini, Damal ve Hanak'ın Türkmen kültürü ile yoğrulduğunu, Yalanızçam Uğurlu Dağ Kayak Tesisinin de içinde bulunduğu Meşe Ardahan'ın hala Kars'ın ilçesi olarak bilinmesi kadar kolay bir yol var mı?
Bilmem ama bu kentin parası peşin gönderilen EMİT'te de yine Kars'ın stadının gölgesinde olacağını şimdiden belirtsem Ardahan'ı Tanıtma sevdası içinde olanlar başta olmak üzere kimse üzülmesin..
Neyse bunları geçelim, kendimin olduğu gibi sizlerinde şekerini arttırmayalım..
Ancak, benim gibi bir çok önemli isimin kazaen, pardonla davet edilme gereği duyulmayan Ankara'da ki toplantıda tanıtıldığı sanılan ve 3 Şubat'ta 3 Bakan ile resmi açılışı yapılacak olan Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinin tanıtılması projesine bakmadan da geçemeyeceğim..
Çünkü bana göre hava alanı isteyen, havaalanını getirecek olan Ardahan'a yapılan en önemli projelerden olan Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerine 6 Milyondan çok bir para harcayarak yaptıran Avrupa Birliği Fonlarından bu tesisi tanıtmak için ayrılan tanıtım masrafının bedeli 1 Milyon TL. olduğunu biliyorum..
Yani 'Ardahan Genel Sekreteri Anıl hanım al bu parayı, kayak tesisini tanıt' diye ayrılan para tamı tamına bir milyon lira ve bu para Ardahan Genel Sekreteri Anı Aksel'in başında bulunduğu Genel Sekterlik kasasındadır..
Ve bu parayı özel bir firma tutan Genel Sekreterlik 3 Şubat'a kadar harcayacak..
Yani bizi davet etmeyi kazaen unutan savunmasını da kem-kümle geçiren valiliğe bedavadan yüklenen Kayak Tesisinin tanıtım işi Anıl Aksel ve onun tuttuğu tanıtım firmasını işi..
Peki bu tanıtım işi adı üstünde Ardahan Genel Sekreterliği ve onun kiraladığı tanıtım firmasına ait olmasına karşın niye işi sevdiğimi Valilik çalışanlarına yükler ve niye bizlerle onları üzer?
Evet, Yalanızçam Uğurludağ Kayak Tesislerini tanıtmak için ayrılan bir milyonu kasasında tutan ve tanıtım firması aracılığı ile fatura eden Genel Sekreterlik, bu tanıtıma Ardahan'dan başlamaz.. 
Ve niye Ardahan gazetelerine tam sayfa ilanlar vermez, Ardahan haberler ile dolu internet sitelerinin açılış sayfalarına reklam vermez?..
Ve niye bu yönde Ardahan'da ki gazeteciler ile bir toplantı yapmaz..
En önemlisi başta Ardahanlı Doğan Şentürk gibi onca gazeteci, televizyoncunun olduğu ulusal gazete ve medya ile neden temasa geçip, onları Ardahan'a bizzat davet etmezler..
Halbuki bizim gibi Ardahan sevdalısı Ardahan Doğanların bu tanıtımı en iyi şekilde yapacakları da iyi bilinmekte..
Ve niye Ardahan'ın tanıtmak için yok imkanlarla çaba gösteren Ardahan adını taşıyan federasyonları, dernekleri bu işe paydaş etmezler?
Maddi sıkıntı içinde ikide bir morali bozulan ve 3. Lige çıkma mücadelesi veren Serhat Ardahan Spor'un ve diğer Amatör Futbol takımlarının formalarına, Ardahan'ı Tanıtı m Günlerinde ki gibi kayak logolo formalarla neden reklam verilmez?
Ardahan'ın olduğu gibi İstanbul ve diğer kentlerin bilbordları ve reklam panoları neden ARDAFED'in valilik, genel sekreterlik ve belediyelerden beş kuruş almadan gerçekleştirdiği Ardahan'ı Tanıtma Günlerinde ki gibi donatılmaz ki?
Bilmiyorum ama başta Ardahan Valisi olmak üzere Ardahan'da ki yetkiler ve bu tesis üzerinde siyaset yapan, oy devşirmeye çalışan siyasiler neden; Anıl Aksel bu iş başkasının değil, senin işin, bizim işimiz değil demezler?
Osman Yıldız adlı arkadaşımızın Ardahan'da ki organizasyon firması gibi bir çok yerel firmanı daha etkileyici yollar bulacağından bi haber bir Genel Sekreterlik o paraya bizleri paydaş eder mi, Ardahan sevdalılarına yedirir mi ki?.. 
Bilmem..
Ama bildiğim tek şey yedirmezler!..
Çünkü bir kaç renkli balonla bölgenin devasa kayak tesisi gibi Ardahan'ı tanıtacaklarını sananlar bizlerden daha akıllı ve iş bilenler..
Kısacası bir kar yağışında kapanan köy yollarını günler sonrası açan bir Genel Sekreterlikte bunları istemek büyük iş olduğunu da biliyorum ama başka yolda yok..
Çünkü bir milyon Anıl hanımın kasasında ve onu yeyip, fatura edip, bitirecek bir firma var..
Yani EMİT'i de üstlenen ve bol bol slayt ve broşür basıp, bizi olduğu gibi ilgilileri de kandıran SERKA'lar gibi yol izleyenler bu memleketi çok iyi tanıtır..
Neyse uzatmaya gerek yok ama bir milyonu kasasında tutan Anıl Aksel hanım eğer zahmet edip, beni veya Doğan Şentürk gibi bir kaç Ardahanlıyı ararsa, Ardahan'a davet edilirse o paranın nasıl olup, en iyi şekilde Yalanızçam Uğurludağ Kayak tesisini tanıtacağını kendisine anlatır, Ardahan adına kendilerine yardımcı oluruz..
Ama oda zor..
Çünkü onlar bizi, biz gazetecileri, iş adamlarını arayacak kadar alçak koltuklarda oturanlar değiller..
Hayırlı olsun şimdiden, umarız bir milyonun üzerinde su içmez, buz da bol bol kayarız..
 
 

**Togay Çoban Başkan Yardımcılığına Getirildi..

*29/12/2017 Tarihli Haber

Bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul'un Esenyurt İlçesinin yeni belediye başkanının ekibin de bir Ardahanlı da yer aldı.

Necmi Kadıoğlu'nun istifası ile boşalan ve Ali Murat Alatepe'nin yerine seçildiği Esenyurt Belediyesinin yeni başkan yardımcıları da belli oldu.

**ARDAFED Lobi Çalışması Yürütmüştü..
İstanbul'un önemli ve en büyük bütçesi olan belediyelerin başında gelen Esenyurt Belediyesinin yeni yönetim kadrosunda Ardahanlı Mali Müşavir Togay Çoban başkan yardımcısı olarak görev alacak.
Aynı zaman da Esenyurt Hanak Dernek Başkanı da olan Mali Müşavir Togay Çoban Esenyurt ve Ardahan kamuoyunun yakından tanıdığı mütevazi bir isim.
Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta yeni başkanı ziyaret ederek, kendisine yakın çalışma ekibin de en az bir Ardahanlının da yer alması için Esenyurt İlçesinin yeni Başkanı Ali Murat Alatepe'ye rapor sunan Ardahan Dernekler Federasyonu, Ardahanlı AK Partili toplam 6 Belediye meclis Üyesinin bulunduğu Esenyurt Belediye Meclisinin aldığı bu kararı olumlu buldu.
Öte yandan Karslı olan ve Kadıoğlu'nun döneminde de Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Gazenfer Karakaş bu görevini yeni başkan Alatepe'nin ekibinde de yer aldığıda alınan bilgiler arasında oldu.
Yeni Başkan Yardımcılarının hangi görevlerde sorumlu olacakları ise Yılbaşında sonra belirlenmesi bekleniyor.

ARDAFED Esenyurt'ta Tam Yetkili Bir Başkan Yardımcısı İstedi..

*25/12/2017 Tarihi Haber

Başta İstanbul'da olmak üzere tüm yurt genelinde güçlü bir Ardahan lobisi çalışmalarına ara vermeden devam eden Ardahan Dernekler Federasyonu bir süre istifa eden İstanbul Esenyurt İlçesinin yeni başkanını ziyaret etti.

Bir çok Ardahanlının yaşadığı kadrosunu oluşturmaya hazırlanan Esenyurt'un yeni belediye başkanı Ali Murat Alatepe'yi makamında ziyaret ederek kendisine bir rapor sunan Ardahan Dernekler Federasyonu yeni başkanın oluşturmaya hazırlandığı yeni kadrosuna kendisiyle birlikte aynı belediye de görev yapan 4 Ardahanlı AK Partili Belediye Meclisinden en az birini yakın ekibine alması konusunda tavsiyede bulundu.
Ardahanlı Belediye Meclis Üyelerinin de bulunduğu ziyarette Başkan Alatepe'ye Ardahanlıların istemleri ve Esenyurt ile ilgili hazırladığı raporu sunan ARDAFED Başkanı Gazeteci Fakir Yılmaz'a ARDAFED Yöneticilerinin yanı sıra bir çok Ardahanalı eşlik etti.
Yeni Belediye Başkanının istifalarını isteyip, aldığı belediye yönetiminde yeniden oluşturacağı Belediye Başkanlıkları ve daire amirleri görevlerini oluştururken Ardahan ve Ardahanlıları unutmamasını isteyen ARDAFED'in Esenyurt İlçesinin yeni Belediye Başkanına sunduğu rapor şöyle;

Sayın Başkan;
Biz Merkezi İstanbul Şişli’de olan ve Şehr-i eminliğini yaptığınız Esenyurt’ta da bulunan Ardahan İl, İlçe ve Köy derneklerinin bulunduğu toplam 53 derneğinin çatısı altında olduğu ve başta İstanbul’da olmak üzere ‘Yurt Genelinde Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ oluşturma mücadelesi veren Ardahan Dernekler Federasyonuyuz.
Sayın Başkan;
Sizin memleketiniz, Doğu Anadolu’nun merkez de olan Erzurum’a komşu, Türkiye’nin 75 Plakalı, Göle, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır adında 5 ilçesi, 237 köyü, Bir Beldesi ve 100 Bine yakın nüfusu ile Posof Türkgözü (Badele) ve Çıldır Aktaş Gümrük Kapıları ile Kaflkaslara açılan Serhat kenti Ardahan ve Ardahanlılar olarak yeni görevinizde başarılar diler, Allah utandırmasın deriz..
Sayın Başkanım;
Kısa adı ARDAFED olan Ardahan Dernekler Federasyonu olarak diğer ve çok önemli bir hedefimiz daha var oda;
Biz Ardahanlıların ret ettiği ama Esenyurt’un da içinde bulunduğu birçok yerde Ardahan adını gölgeleyen, Ardahan ve Ardahanlıların önünde gerek siyasi, gerekse kültürel olarak engelleyen ve gölgelediğini düşündüğümüz Kars-Ardahan-Iğdır adıyla sözüm ona lobiler, dernekler ve buna benzer kuruluşların ret etmektedir.
Yani Erzurum, Diyarbakır, Mersin, İzmir, Tekirdağ, Kocaeli gibi kendi başına bir kenttir Ardahan..
Ve Valiliği, Belediyeleri, Kaymakamlıkları, dernekleri, federasyonları başta olmak üzere Ardahan adını taşıyan oluşumlarla temsil edildiğini tüm ülkede anlatmak ve buna dikkat çekmektedir.
Kısa adları, KAI, KAISİAD; KAIFED adları taşıyan ama bize göre bir anlam taşımayan bu kurumlar bizi ilgilendirmediği gibi muhatabımız Ardahan dernekçiliğinin en üst çatısı olan ve Ardahan adını taşıyan federasyonumuz, derneklerimiz ve diğer kurumlarımız olduğunun unutulmamasını önemle rica ediyoruz.
Yani, bu güzelim ülkemizde Erzurum-Erzincan-Van Derneği olmadığı gibi KAI, KAISİAD gibi oluşumlarında Ardahan’ı ve Ardahanlıları ilgilendirmediğini kamuoyuna anlatmaya çalışmaktayız.
Sayın Başkanım;
Kale ve Kuleler Kenti Ardahan’ın, Ardahanlının sizde beklentilerinin başında gelenin Şehr-i Eminliğine getirildiğiniz belediyenizin meclisini oluşturan ve 4’ü partinizden, 2’si muhalefette olmak üzere 6 Ardahanlı belediye meclis üyesinin en azında birinin Esenyurt’ta yaşayanların da nüfuslarında dengelenerek yani göz önünde bulundurularak, sizin gibi seçilmişlerimizin sizinle birlikte aktif çalışan olarak görmek, birçok müdürlüğünün bulunduğu belediyede kadrolarda bulunan hemşerimiz arttırılması naçizane istek ve arzumuzudur.
Bunun yanı sıra ülkemizin sınır kenti Ardahan’ın yerel yöneticilerine katkı ve yardımlarınız bizi olduğu gibi tüm yoksulluk ve yokluk ve olmayan imkânlara karşın o topraklarda kalmak isteyenleri mutlu edecektir.
Sayın Başkanım;
Çok zor bir o kadar da ulvi bir görev olan Şehr-i eminlik görevinizde başarılar dilerken, ilçenizde yaşayan ve ülkemizin renkleri ile yoğrulan yaklaşık bir milyonluk Esenyurt’ta yaşayanların başta geniş bulvarlı cadde ve geniş sokakları olan yeşillikler içinde ki güzel bir kentte yaşamasını, bu yaşantılarını idame ederlerken sosyal etkinliklerini yapabildikleri tiyatro, sinema, bisiklet yolları, spor vb. yapabildikleri alanlara sahip olmaları tüm insanların olduğu gibi bizlerin ve Esenyurt’ta yaşayan Ardahanlılarında en büyük arzusudur.
Sayın Başkanım;
Başta, ilçeniz sınırları içinde bulunan 600’ün üzerinde ki dernekler olmak üzere sivil toplum örgütlerinin yanı sıra iktidarı, muhalefetinin de katkı verdiği, çalışmalarına katıldığı, makam kapıları halka açık olan belediyecilik anlayışının hüküm sürdüğü bir Esenyurt’ta ‘Ben’ merkezli yönetim anlayışından uzak, ‘Biz’, ‘Hep Birlikte’ anlayışının hüküm sürdüğü bir yönetim anlayışı ile hareket edilmesi özlemi içinde olan toplumun tüm fertlerinin bu kentin sorunlarını birlikte en aza indireceğinde bizim kadar sizlerinde isteyeceğini düşünüyoruz.
Sayın Başkanım;
Başta, Haramidere-E-5 Bağlantı yolu, Reno-Bika Yolunun tıkanıklığını aşılması, Avcılar’dan Esenyurt’a giriş olmak üzere kentin genelinde yaşanan trafik sorunun en aza indiği, dolmuşlarının düzenli hale getirildiği, tıka basa doldurulmasının engelnemesi cadde ve sokaklara gelişi güzel çekilen araçların yayalara izin verdiği bir trafik düzeninin yanı sıra fi tarihinde kalan elektrik direklerinin üzerindeki enerji hatlarının yer altına alınması ve kentin ortasında bulunan ve esnafın nefes alması gereken Esenyurt Meydanın tabela stk’lar adı altında pazarcı esnafına satışının engellenememesi ARDAFED olarak gördüğümüz önemli sorunların başında geldiğini düşünmekteyiz.
Sayın Başkanım;
Ardahan’da olduğu gibi ülkemizin 80 vilayetinde yetmez gibi gerek kanayan Ortadoğu’da ki göç, gerekse diğer dünya ülkelerinde devam eden insan hareketleri ile yabancıların yoğun şekilde yaşadığı görülmeye başlanan Esenyurt’ta toplu taşıma araçlarının çoğaltılması, metro, tramvay gibi trafiğin en aza inmesine katkı sunan çalışmaların elzem bir durum olduğunu sizinde içinde yaşadığınız ve bugün yerel yönetiminin başında olduğunuz Esenyurt’un olmazsa olmazı olduğunu hepimiz iyi biliyor ve istiyoruz.
43 Mahallesi ile resmi rakamlarda 700 ama nüfusu bir milyonu aşan bir kentin İstanbul’un diğer ilçelere nazaran en büyük bütçesine sahip olması hem avantaj hem de dezavantaj olduğunu bilmekteyiz.
Avantajı bu büyük bütçeyi insanların daha güzel bir kente yaşamasına harcamak olurken, dezavantajının ise büyük bütçe büyük beklentilere neden olduğunu da bilmekteyiz.
Bunun en bariz örneği başta Bonzai olmak üzere eroin, esrar gibi kötü bir hayat seçen gençliği kurtaracak olan projelere kaynak olacağını düşündüğümüz bütçenizde başta kendi cep harçlıkları ile sizinde bir dönem büyük mücadele verdiğiniz ve hala için de olduğunuz Amatörlere sahip çıkmanız, bu bütçeden futbol, kültürel ve diğer sportif faaliyetlerde bulunan gençlere en büyük payın ayrılması belediyecilik anlayışının en güzel örneklerinden olmalı diye düşünmekteyiz.
Bunun en güzel örneği Cumhurbaşkanımızın da büyük destek verdiği komşu ilçeniz Bahçeşehir’de yaşanmaktadır.
Sayın Başkanım;
Göç almaya devam eden Esenyurt’ta gök delen binalara insanları doldurmaktansa geldikleri yerlerin yeşilini, bahçesini andıran o güzelim kentleri oluşturma şansımız kaldı mı bilmeyiz ama bu yönde yeni proje ve planlar taşıyan bir şehircilik anlayışı sizin gelecekte ki torunlarınıza bırakacağız en büyük eser olacağını düşünmekteyiz.
Bir gazeteci olarak başında bulunduğum Ardahan Dernekler Federasyonu olarak stk’larıyla, basınla barışık, medya ile birlikte hareket eden ve çalışmalarını en şeffaf haliyle Esenyurt kamuoyuna aktaran bir anlayışın hüküm ettiği bir dönem özlemi içinde olmanız umuduyla saygıları sunar, ziyaretimizi iade-i ziyaretinizle ilişkilerimizin daha iyi perçinleneceğini belirtiriz.
Saygılarımızla
Fakir Yılmaz
Ardahan Dernekler Federasyonu
Başkanı/Gazeteci

*Başbakanın da katılacağı

AK Parti Ardahan İl Teşkilatı Kongresine Gözlemci Gönderiyor..
 
ARDAFED'DEN PARTİLERE GÖZLEMCİ..
*11/1272017 Tarihli Haber
İlkler imza atmaya devam eden ve bu hafta sonu Ardahan'da ki stk, oda başkanları ile Ardahanlı İşadamları/İşkadınlarını bir araya getirmeye hazırlanan Ardahan Dernekler Federasyonu aldığı yeni bir kararla 2019 Yerel ve Genel Seçimleri öncesi siyasi partileri takibe alacak.
İlçe kongrelerini tamamlayan iktidar partisi AK Parti ve CHP Ardahan İl Teşkilatları ile Örgütlerinin İl Başkanlık seçimlerini takibe alan ve her iki partinin kongrelerine gözlemci gönderme kararı alan Ardahan Dernekler Federasyonu Ardahan'ın anı sıra İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde de siyasi patileri takibe alıp, kongrelerine gözlemci gönderip, bu partilerin en üst yetkililerine sorunlar ve bu sorunların çözümüne katkı sunacak birer dosya verecek.
**Dosya sunacak..
16 Aralık'ta gerçekleşecek olan ve Başbakan Binali Yıldırm'ın da katılacağı belirtilen Ardahan AK Parti İl Teşkilatı Kongresine ARDAFED Genel Başkan Yardımcılarından Alpya Kaya'yı gözlemci olarak gönderecek olan Ardahan Dernekler Federasyonu, Başbakan'a ve AK Parti İl Teşkilatına Ardahan'ın sorunlarını anlatan ve çözüm önerilerini içeren bir dosyayı sunacak.
**Dernekçilikte bir ilk olacak..
Son üç yıldır bir çok ilke imza atan ve Ardahan adını başta İstanbul'a olmak üzere ülke geneline duyuran dev bir tanıtma günleri çalışmasına imza atan Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) kamuoyu oluşturmada ve siyaset üstü çalışmalarla ülkenin yönetiminde büyük rol oynayan siyasi partilere yön veren, onların toplum adına hizmet sunması gereken birer kuruluş olduklarını ve bunu yaparlarken stk'ların, dernek ve federasyonların önemini hatırlatan sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duyulduğu bir dönemde bir ilke imza atarak 2019 Yerel ve Genel Seçimlerinde siyasi partileri gözlem altına almaya karar verdiği öğrenildi.

**Ardahan Dernekler Federasyonu 2. Bursları da Yatırdı..

*10/12/2017 Tarihli Haber

Ardahan'da ki İşadamları ile İstanbul'da ki Ardahanlı İşadamlarını toplamaya ve Futbol Turnuvası hazırlamaya hazırlanan ARDAFED 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' parolasıyla yol almaya devam ediyor.
Son olarak ilkini düzenlediği ve bir buçuk ayda ortaya koyduğu çalışmasıyla Ardahan'ın adını tüm İstanbul'a yazdırıp, 4 günde 1,5 Milyon insanı İstanbul Maltepe Etkinlik alanında toplama başarısı ortaya koyan Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) sosyal sorumluluğunu yerine getirmeye devam ediyor.

*75 Plakasını Burs Yaptı...

Ardahan'ın Türkiye'nin 75 Plakalı, 5 İlçesi, 237 köyü olan bir vilayet olduğunu, Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı ile Çıldır Aktaş Gümrük Kapıları ile Kafkasların Başkenti olduğunu ve başta KAI, KAISİAD, KAIFED gibi Ardahan adını gölgeleyen oluşumlardan uzak tutulmasını anlatan çalışmalara imza atan Ardahan Dernekler Federasyonu düzenlediği toplantılarına katılanlardan Ardahanlı Öğrencilere gönderilmek üzere burs desteği almaya başladı.
Düzenlediği toplantılarına katılanlardan Ardahan'ın plakası olan 75 rakamını 75 TL. desteğe çeviren ARDAFED son Sancaktepe toplantısında elde ettiği bağışları 14 Ardahanlı Üniversite öğrenciye öğrenci başı 150 TL. olarak bugün hesaplarına yatırdı.

**Ardahan'da ki İşadamlarını

İstanbul'da ki İşadamları İle Buluşturacak...

Önümüzde ki hafta bir ilke daha imza daha atmaya hazırlanan Ardahan Dernekler Federasyonu bu kez Ardahan'da ki Ardahanlı İşadamları ile İstanbul'da ki Ardahanlı İşadamlarını buluşturacak.
17 Aralık Pazar günü ARDAFED'in genel merkezininde bulunduğu Şişli'de bulunan Marriott Hotel'de akşam yemeğinde bir araya getirilmesi hedeflenen Ardahanlı işadamlarının bu toplantısına, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, Ardahan Arıcılık Birliği, Ardahan ziraat Odası Başkanınında katılmaları beklenmekte.

**Sayın Dernek Başkanım..

Ardahan Dernekçiliğinin en üst çatısı olan ARDAHAN DERNEKLER FEDERASYONU (ARDAFED) Sizin Üyeliğiniz ile daha güçlü bir Ardahan Lobisi olacağına inanmaktayız..
Bu nedenle; ARDAFED olarak derneğinizin Ardahan Dernekler Federasyonuna bir an önce üye olmasını bekliyoruz..
Bu konuda yönetiminizle bir araya gelip, ARDAFED'e katılma kararı almanızı, ARDAFED'de söz sahibi olmanızı, genel kuruluna katılma hakkını kazanmanızı ve ARDAFED çatısı altında daha güçlü bir Ardahan lobisine katkı sunmanızı bekliyoruz..
Üyelik için Yönetim Kararı, Başvuru Dilekçesi yeterlidir.. ARDAFED Üyelik ücreti istememekte..
Saygılarımızla..
Ardahan Dernekler Federasyonu
Yönetim Kurulu
05322678015

Ardahan Son Başbakan'dan Ne İster?
 
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Benden daha iyi Ardahan'ı tanıyan, sorunlarının tespitini yapabilen Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın yeniden İl Başkanı olacağına kesin göz ile bakılan AK Parti Ardahan İl Teşkilatının Kongresine gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım'dan son başbakandan Ardahan ve Ardahanlı ne ister?
Bilmem ama benimde olmayacağım o ziyaret esnasında kim, hangi gazeteci yada hangi esnaf o cesareti ve imkanı bulursa mutlaka bir şey isteyeceği kesin olsa da ben de buradan kendisinden bir kaç istekte bulanacağım..
Öncelikle; 'Ardahan'a hoş geldin sayın başbakanım' diyeceğim son başbakanın 2019 seçimlerinde İstanbul'un belediye başkan adayları arasında imi ilk başlarda olduğunu da duyduğumu belirtmek isterim..
Sayın başbakanın Erzincanlı, aynı bölgenin insanı olması biz Ardahanlıların sorunlarına yabancı olmadığını da bilen bir olarak isteklerimi uzatmayacağım ve kendisini yormayacağım..
Ama ilk isteğimde biraz da kızarak ve sitem ederek hemen sorup, isteyeceğim..
Sayın Başbakan sizinle en son İstanbul'da Evet, Hayır kampanyası çalışmaları sırasına bir arya gelmiş ve kısada olsa sohbet etme imkanı bulup, size bir dosya sunmuş olduğumu hatırlar mısınız bilmem ama birlikte fotoğrafta çekmiştik..
Ve o dosyada sunduğum önerilerimin dağlara, taşlara atılan ama bugüne kadar net bir sonuç vermeyen bombalardan daha etkili olacağına inandığı dosyamın akıbeti ne oldu?
Yani başta Ardahan ve Erzinan'da olmak üzere yurt genelinde Amatör Futbolu cep harçlıkları ile sırtlayan gençlerin kazanılması için önerdiğim, 'Gençleri yeşil ve beyaz sahalarda tutalım, bunun içinde futbol yapmaya uygundur raporu alan her 13-14 ve 19 yaş arasında ki gençlerimizi bugün devlet memuru yapılmak istenen taşerenolar gibi maaşa en azında bağlayalım' dediğim dosyama baktınız mı?
Baktıysanız bu yöndeki düşüncenizi Ardahan'da açıklarsanız sevinirim..
Sayın Başbakanım;
1992 Yılında yeniden vilayet olan ve beklenen yatırımların gelmediği için hala devam eden göç dolaysıyla bugün nüfusu 100 binlere inen Ardahan'ın en önemli sorunlarının başında gelen konu iki gümrük kapısı olmasına karşın başta İl Sanayi Müdürlüğü olmak üzere gerekli yerlerin ilgisizliği dolaysıyla Ardahanlı bir türlü ithalat, ihracatçı olamamış ve sınır kapılarından ekmek yemeyi öğrenememiştir..
Ve teşvik, destekler konusunda 6 ncı bölgede olmasına karşın yeterince destek ve teşvik almayı beceremeyen Ardahanlıların en büyük sıkıntısı proje hazırlamak ve hazırlanan projelerinin önüne getirilen bürokratik engellerdir..
Sizden önce Ardahan'a gelen Tarım Bakanlığına bağlı olan İl tarım Müdürlüğü koltuğu aylardır boş olması hükümetinizin tarım ve hayvancılığa bakışını da ortaya koyarken, hala atadan/dededen kalma yöntemlerle sadece hayvan yetiştirmeyi beceren Ardahanlıların Hollanda, Almanya ve Angusların getirildiği ülke ve kentlerle yarışması sizce ne kadar kolaydır?
İki sezondur İl Milli Eğitim Müdürü olmadan eğitim/öğretim verilen bir kentte başta üniversite sınavları olmak üzere bir türlü oturtulamayan eğitim sisteminde Ardahanlı öğrenci nasıl başarılı olur ve eğitim/öğretimde 81 Vilayet içinde nasıl sonlarda sizce nasıl kurtulur?
En son benim başımda bulunduğum Ardahan Dernekler Federasyonun Ardahan yerelinde alamadığı desteklere karşın yok imkanlar ile tüm İstanbul'a anlatmaya, tanıtmaya çalıştığı Ardahan'ın 25 yıldır İl Turizm ve Kültür Müdürü olmadığından haberiniz var mı?
Ardahan-Göle Yolu üzerinde bulunan ve bu yoldan kılçık bir yol yapılması halinde daha çabuk ulaşılabilecek olan Yalanızçam Kayak Tesisleri bitmeden ilçelere kayak tesisi yapmak, Ardahan'da ki fakülteleri vekilin ilçesine kaydırmak ne kadar mantıklı?
Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının da bulunduğu Çıldır'a yapılması planlanan ancak sona anda sizin uzun süre başında bulunduğunuz bakanlığın koltuğuna oturan Karslı bakanın kendi vilayeti sınırları içine çektiği Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu üzerinde ki Antreopl Ardahan'da olmayınca KTB demir yolunun Ardahan'a faydası ne olabilir?
Posof Ulgar Dağına, Çıldır Mozoret Tepesine açmaya başladığınız tüneller için teşekkür ederken, aynı tünellerden birinin Ardahan'ı Karadeniz'e açacak olan Sahara dağına da yapılacak mı?
Hala içme suyu sorunun yaşayan köyler arasında bulunan Hoçvan'ın Kısır dağının boşa akan su kaynağı ne zaman hayata geçirilip, benim köyüm Küçük Sütlüce de içinde bulunan 18 Merkez köyü ne zaman iyi bir içme suyu kaynağına kavuşturulacaktır?
Bir bardak çayın fiyatına satılmaya devam eden sütün süt ürünlerine çevrilmesi için ne gibi bir plan ve projeniz var?
Kafkas Arısının bin bir çiçeğinden elde ettiği Ardahan Balının gerektiği gibi bir pazar bulabilmesi için hala paketlenemediğinden haberiniz var mı?
Göle TİGEM'i artık sormayacağım ma Ardahan Arıcılık Gen Merkezinin ne iş yaptığını neden güzelim yaylalarda yetişen çiçeklerde elde edilen Ardahan Balının değerini bulması için çalışmadığını sorgulayabilir misiniz?
Ve yıllardır bir tülü bitmeyen bölgede ki bölünmüş yollardan sorumluların kimler olduğunu sorup, gerekli işlemi yapacak mısınız?
Vallahi bilmem ama sayın başbakanım bölgenin gerçek anlamda kalkınması için ve saydığım sayamadığım onca sorunun çözümü için ayda yılda bir değil, her zaman Ardahan ve Erzincan gibi göçle kan kayıp den illere daha çok giip, gelmeliyiz diye düşünüyorum..
Çünkü gitmediğin yer senin olmadığını söyleyen Atalarımızın yadigarı olan memleketlerimizin başta belediyelerin sorumluluk alanında bulunan alt yapıdan yoksun olması, eğitim, sağlıktan yeterli desteği alamaması bugünkü sorunların başın da geldiğini hatırlatır, saygılar sunarım..
Ha unutmadan ulusal basının bölgeyle alakalı olmayan sorularına cevap olsun diye Ardahan'da ülke politikası, dünyaya sesleniş yapmanıza gerek yok..
Çünkü Ardahanlı sizden mevcut işlerin bitirilip, bitmeyeceğini, yeni müjdeler verip, vermeyeceğiniz bekliyor haberiniz ola..

**Kudüs ve Kürtler..

Kürt lider, Kudüs'ün fatihi, örnek insan ve hükümdar Selâhaddin Eyyûbî'nin diz çöktürdüklerinin yüz yıllar sonra ellerinde bulundurdukları silah ve para gücü ile küçük Amerika yada İslam kamuoyunda şeytan olarak adlandırılan İsrail'in başkent ilan ettiği Kudüs yeniden gündemde..
Yeniden diyorum çünkü Kürt coğrafyası da olarak bilinen Oratadoğu'da ki akan kanın gölgesinde kalan Kudüs ve Filistin'de ki asıl hedefin orada ki insanları da ablukaya almak ve zaman içinde yok etmek olduğunu bir kez daha gördük..
Dünyanın kana bulmasında en büyük payı olan ABD'nin bu yeni oyununun aslında çok eskidir..
Yani bölgede ki 100 yıllık Büyük Ortadoğu Projesi yani BOP'u hayata geçirmek için önce Irak ardından diğer Ortadoğu ve Arap adasında ki ülkelerin karıştırılması gerekiyor ve Kürtlerin de içinde bulunduğu bölge toplumları böl, parçala yöntemiyle küçük dilimlerle yutarken büyük İsrail'i yaratmaktı..
Oda bugün Trump'un yaptığı açıklama ile açıkça ortaya çıkmıştır..
İşte tamda burada başında bulunduğum Ardahan Dernekler Federasyonun ısrarla üzerinde durduğu lobicilik gücü ortaya çıkmakta..
Yani dünyayı ekonomik, sosyal, hatta kültürel olarak etkileyen lobiciliğin, bir arada olmak, el ele vermek en önemlis samimi olmanında önemi de bir kez daha görülmüştür..
Evet, Yahudi lobisinin baskısı ve başarısı ile Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan eden Trump'un Ortadoğuyu yeniden kana bulayacak olan bu faşistçe adımına karşı Kudüs'ü Yahudilere haram eden Selâhaddin Eyyûbî'nin torunları olan ve bölgenin önemli faktörü olan Berfo ananın çocukları Kürtlerin tutumu çok ama çok önemlidir.
O tutumun ne olduğuna baktığımızda Kürtlerle iç içe olan en önemli ülke olan Türkiye'nin bu büyük silahını yani kardeş dediği Kürtlerle olan ilişkilerini daha da güçlendirmeli ve müttefik denilen ama hep düşman olduğu unutulan ABD'ye kaptırmamak gerekir..
Kısacası; Barzani'yi satan, YPG'ye silah verip, pozlar verdikten sonra pardon diyen ardından beklenmedik anda bugün Kudüs'ü başken ilan eden ABD'nin yarında yeni bir çıkış yapacağı kesinlikle unutulmamalıdır..

 
 
Ardahan'da Değil Yine Kars'ta!
*09/12/2017 Tarihli Haber
Azerbaycan'dan getirilip, Ardahan üzerinde tüm dünyaya ulaştırılacak olan 2 doğalgaz boru hattının uluslararası anlaşması Ardahanlı siyasileri duyarsızlığı ve ilgisizliği nedeniyle Ardahan'da değil, Kars'ta İmzalanacak..

Bakü Tiflis Petrol ve Doğalgaz ardından Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) töreni dev projenin imza töreni Türkiye'ye gireceği ilk yer olan Ardahan'da değil,  Kars'ta, hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bir araya gelmesiyle imzalanacak.

**Ardahanlı siyasiler uyusun, Kars malı götürsün..

Geçtiğimiz günlerde yapılan Serhat Arahan Spor-Kars Spor Maçı ardından Ardahanlıları ne kadar sevdikleri görülen Karslılar yine Ardahanlı siyasilere gol attılar.

İlk olarak Ardahan'dan girip, tüm Türkiye'ye olduğu gibi dünya petrol enerji piyasalarına akıtılacak olan 2. Doğalgaz Boru Hattı Projesinin imza töreni Ardahan'da değil, Kars'ta düzenlenecek.

Dünya basının önünde yapılacak olan törenle imzaları atılacak olan TANAP Doğalgaz Projesi sayesinde daha önceki gibi yine Kars'ya, Kars'ın reklamına neden olacak.

Daha önce de BTC/Botaş Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının imza törenleri gibi TANAP'ın töreninin de Ardahan'da değil Kars'ta yapılması Ardahan'da yaşanan siyasi boşluğu bir kez daha gözler önüne sererken, 'Bu porje ilk önce bizim sınırlarımızdan ülkeye girecek, törenide Ardahan'da yapılması gerekir' diyecek olan Ardahanlı siyasiler de yarın Kars'a gidip, törene katılacakları öğrenildi.

**KARS'TA TÖREN, ARDAHAN'DA EYLEM..

Ardahan'da düzenlenmesi gereken uluslararası dev porjenin ülkeye ilk olarak gireceği yer Ardahan'ın Posof ilçesi olurken, anlaşma töreninin neden Ardahan'da değil Kars'ta yapıldığı anlaşılmadı.

BTC Boru Doğal Gaz Boru Hattı ardından 2. Doğalgaz Boru Hattı TANAP için Kars'ta tören düzenlene dursun BTC Botaş gibi TANAP'ta bölgeden geçerken yoksul bölge insanının topraklarını yok pahasına istimlak etmesi Posoflular tarafından düzenlenen bir eylemle kınanırken, bu önemli törene duyarsız kalan Ardahanlı siyasiler ve de idareciler bu eylemede sessiz kaldıkları görüldü.

arşiv haber 03/04/02/2007 tarihli haber(yorum/reklamlar

LAÇİNEL: KAI SADECE BURS VEREN 
BİR VAKIF OLMAKTAN KURTARILACAK 

 

KAI Kalkınma Vakfı Başkanı Yıldız Laçinel, KAI'nin sadece Burs veren bir kuruluş olmaktan çıkarılarak, her yönüyle aktif ve her kesime yararlı olan bir vakıf haline getirmek için harekete geçtiklerini söyledi. Laçinel, Vakıf bünyesindeki Eğitim ve Kültür, Sağlık, Gençlik ve Kadın Konseylerini amacına uygun olarak çalıştırarak, hemşerilerimizin sorunları için çözüm üreten birer kuruluş haline getirileceklerdir. Amaçlarının Kars, Ardahan ve Iğdır'a daha çok hizmet vermek için yoğun bir çalışma başlatmak olduğunu söyledi.
Türkiye Yardım Sevenler İstanbul Merkez Şubesi Başkanlığını yaparken, başarılı çalışmalarından dolayı Haziran Ayında yapılan seçimde KAI Başkanlığına seçilen Bahçeşehir'de bulunan Yıldızlar Koleji'nin sahibi Yıldız Laçinel, Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı kurulduğu 1992 yılından beri sadece öğrencilere Burs vermenin ötesine gidememiştir. Amacımız, Vakfı bu görüntüsünden kurtararak. Yöre insanına daha iyi hizmet için çağdaş bir kurum haline getirmek olacaktır. Bu nedenle ilk işimiz, daha önceleri Vakıf bünyesinde kurulmuş, ancak bu güne kadar atıl kalmış, Eğitim Konseyi, Gençlik Konseyi, Sağlık Konseyi'nin faaliyetlerini yeniden başlatmak, Eğitim ve Kültür Konseyinin faaliyetlerini daha etkili hale getirmek ve yeni kurduğumuz Kadın Konseyini amacına uygun olarak çalıştıarak, İstanbul'da yaşayan kadınlarımızı Vakıf Çatısı altında örgütleyip, sosyal faaliyetlerini arttırmak ve bir birleriyle olan dayanışmalarını arttırarak bölgemize daha yararlı çalışmalar yapmalarını sağlamak olacaktır. 
Haber ekleme saati: 11.48/02/02/2007
Haber/Foto:Ümit KILIÇ / İSTANBUL   
Üç kişiden ikisi göç'ü düşünüyor ..

 

Ardahan'da yaşanan olumsuz şartlar yıllardan beri devam eden göç sorunun körüklüyor. 
Özellikle kış aylarında sorunların hat safhaya ulaştığı Ardahan'da yaşam mücadelesi veren herkes farklı bölgelerde yaşamayı istediklerini dile getiriyor. 
Her kesim Ardahan'dan kaçmanın yollarını arakken göçe sürükleyen başlıca sebepler arasında ekonomik sorunlar geliyor.  Metropollerin  yoğun göç almasına rağmen göçü önlemek amacı ile gelmiş geçmiş hükümetler tarafından bir çalışma yapılmazken AKP hükümeti de bu kanayan yaraya el atmadığı için Ardahan ve Ardahan gibi bir çok ilde göç yine devam ediyor. 
 
***Memur Durmuyor. 
 
Ardahan'da doğup büyüyen yüzlerce insan doğdukları topraklarda bekledikleri imkanları bulmayınca göç rüzgarlarına kapılıp büyük şehirlerin yolunu tuttular. Bir çoğu başarılı olurken yüzlercesi de  buradaki durumlarından daha kötü halelere düştüler. Ardahan ekonomisin ayakta tutan memurlara ise Ardahan'da kalmaktan taraftar değiller. Zorunlu görev süreleri bittikten sonra hemen Ardahan'dan ayrılmak isteyen memurların haklılık sebepleri kalma sebeplerinden deha fazla. Ardahan'la batıdaki bir memur aynı haklara tabi ikisi de aynı maaşı alıyor. Ardahan'da yaşayanın dezavantajı aynı maaşla yüksek kira yıllık 3 bin YTL yi bulan ısınma gideri ve %100 daha pahalı gıda ve giyim giderleri. Memurun Ardahan'a kalmasına sağlayacak fazla bir artı ise yok denecek kadar az.
 
***Köylerde durum aynı. 
 
Ekonomisi tarıma ve hayvancılığı dayalı olan Ardahan'da  köylü sayısı her geçen gün azalırken bunun başlıca sebepleri arasında yine yanlış politikalar geliyor. Yıllarca sosyal güvenceden uzak çalışan çiftçi  birde emeğinin karşılığını alamayınca göçe zorlandı. 
Ekip biçtiği tarlalardan 1-5 den fazla ürün alamayan çiftçi devlet desteği alamadığı gibi birde karşısına ithal ürünlerin girmesiyle işinden el çekmeye başladı. Tarla çayırda kazma kürek ile çalışan milyonlarca çiftçi göç edip aynı kazma kürek ile inşatlarda şantiyelerde çalışmayı tercih etti.  Kaçak hayvan girişleri etin, sütün belli bir taban fiyatı olamaması her geçen gün çiftçiyi göçe zorladı ve köyler boşalarak viraneye döndü.
 
***Esnaf  bitme noktasında 
 
Her dalda yaşanan durgunluk otomatik olarak esnafı da etkiliyor. Köklü ve güçlü esnafların farklı bölgelere göçe ettiği Ardahan'da küçük imkanlarla ayakta durmaya çalışan esnaf ay sonunu zor getiriyor. 
Kış aylarında siftah yapmadan işyeri kapatan bir çok esnaf yakacak giderlerini bile zor karşılarken diğer taraftan da zorunlu yaptırımları yerine getirmeye çalışıyor. Bakkallara bile sigortalı işçi mecburiyetinin getirildiği bir dönemde birçok esnaf Bağ-Kur pirimi ödeyemezken birde sigorta ödeme zorunluluğu ile karşı karşıya kalıyor. birikimin yok denecek kadar az olan esnaf zor şartlar altında iş yaparken borçlanma ile ayakta duruyor. 
Ardahan'da ve Ardahan gibi yerlerde ekonominin canlanması ve metropollerin göçlerden dolayı yaşanmaz hale gelmesini önlemek için bir an önce ciddi girişimler yapılması bekleniyor. Bu girişmelerin başında da bölgesel ekonomi geçilmesi geliyor.          
Haber ekleme saati: 11.21-02/02/2007
Haber/Foto: Bülent Kılıç
 
60 köye ulaşılmıyor

 

Kış şartlarının ağır seçtiği Ardahan'da  kar yağışı ve fırtınadan dolayı yollar sürekli kapanıyor ..
Karayolları ve Köy hizmetleri ekipleri kısıtlı imkanlarla yolları açık tutmak için mücadele ederken açılan yollara ardan kısa süre geçmeden tekrar kapanıyor. 
Geçtiğimiz günlerde  60 yakın köy yolunun kapalı olduğu Ardahan'da bir hafta süren çalışmalar sonucu yollara ulaşıma açılırken iki gündür etkili olan yağış ve Fırtına yolları tekrar ulaşıma kapattı. İki gündür etkili olan yağışlardan dolayı Ardahan merkez'de 10, Göle'de 7, Damal'da 5, Hanak'ta 11, Posof’ta 20 olmak üzere toplam 53 köy ile ulaşım sağlanamıyor. Yol açma çalışmaları aralıksız devam etmesine rağmen yollar açık tutulamazken havanın düzelmesi halinde 3-4 gün içerisinde bütün yolların ulaşıma açılacağı belirtiliyor.   
Haber ekleme saati: 11.05-02/02/2007
Haber: bülent Kılıç Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
 
Her şey; HABER ve SAĞLIK UĞRUNA!
 

 

Yukarıda ki fotoğraf, geçtiğimiz gün İstanbul/Şişli'de vurularak öldürülen Gazeteci Hrant Dink'in cenaze töreni sırasında meslektaşımız Ümit Kılıç tarafından çekildi.
Gazetecinin haber uğruna hayatına tehlikeye attığının fotoğrafı olan bu önemli kareyi çeken arkadaşımızın tatilde olmasına karşın yine haber için çalıştığı gün çektiği bu fotoğraf bize iki önemli şeyi gösteriyor.
Birincisi, gazeteciliğin ne kadar zor ve de meşagatli bir iş olduğunu, 
ikincisi ise; Ki bu çok önemli bir ayrıntı olmalıdır..
Görevlerini yapmak uğruna hayatlarını tehlikeye atıp, bir Diş Hekimi'nin bürosunun penceresinden tutunup görevlerini yapan gazetecilerin bu görevlerini yaparken Diş hekiminin titizliğide dikkat çekiyor. Ardahan'da ki Devlet Hastanesi ve diğer sağlık kuruluşlarında dikkate alınmayan bu önemli titizlik görevlerini yapmak için diş hekiminin bürosunun kapısını çalan bu iki gazetecinin ayaklarına bakıldığın anlaşılıyor.
Çünkü; Ardahan'da ki resmi ve de özel sağlık kuruluşlarında akıllara getirilmeyen önemli bir ayrıntı, batıda ki sağlık görevlisinin özel muayenesinde bile galoş kullandırdığı görülecektir.
Gazetecilerin bir an önce haberlerini yapmak için daldığı özel diş hekimi muayenesinde ki bu titizliği görmeyen Ardahan'da ki yetkililerin başta Ardahan Devlet Hastanesi'nde olmak üzere diğer sağlık kuruluşlarında ki kontrolsüz giriş çıkışlara izin verirlerken, sağlık kuruluşlarımızda ki görevlilerin bu fotoğrafı kendilerini hatıra edip, çerçeve yaptırarak sağlık kuruluşlarında ki görevlilere ders vermesi gerektiğine inanıyoruz.
Haber: Fakir Yılmaz Foto: Ümit Kılıç/İst.
 
Hemşehrimiz Mikail Polat Akhisar Müftülüğü'ne atandı

 

Diyanet-Sen Akhisar İlçe Başkanı ve Hergelen Cami Müezzini Sebahattin Umutlu ile Akhisar Din Görevlileri Derneği Başkanı ve Yüncüoğlu Cami İmamı Aziz Turan, Manisa Müftülüğü'nden Akhisar'a atanan Müftü Mikail Polat'ı makamında ziyaret edip yeni görevinin hayırlı olmasını dilediler. 
1957 Ardahan doğumlu olan Mikail Polat, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra ilk kez Sinop'ta Müftü Yardımcılığı görevine atandı, bu görevde iken 1985 tarihinde askerlik görevini kısa dönem olarak yapmış, dönüşünde Almanya'da din görevlisi olarak görev yapmıştı. Çankırı ili Korgun İlçe Müftülüğü, İzmir Merkez Vaizliği, Sarıkamış İlçe Müftülüğü görevlerinde bulunan, son olarak da Manisa'da Müftü Yardımcısı olarak görev yapan evli ve 3 çocuk babası Mikail Polat, Akhisar'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Haber ekleme saati: 09.09/02/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Azerbaycan'ı tanıtmak amacıyla Iğdır’a geldiler
 

 

Azerbaycan'ın başarılı gazetecilerinden oluşan 23 kişilik bir grup, Iğdır'a yönelik bilgi almak ve Azerbaycan'da tanıtmak amacıyla 3 günlüğüneIAğdır'a geldiler. Program çerçevesinde Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı'nın verdiği yemek davetine katılan gazeteciler burada Vali'ye çeşitli sorular yöneltti. Ermenistan-Türkiye ilişkileri ve son dönemlerde meydana gelen gelişmeler hakkında gazetecilerin sorularını cevaplayan Vali Karahisarlı, "Biz komşularımızla iyi geçinmek istiyoruz. Ermenistan bizimle iyi geçinmek istiyorsa, öncelikle ilk adımı attıklarını göstermeleri gerekir. Bizim ülkemizde kararlar TBMM'de alınır. Ben kişisel görüşümü söylemek istiyorum. Bizimle ilişkilerini geliştirmek isteyen Ermenistan, sözde soykırım iddialarından vazgeçmelidir. İşgal ettiği Azerbaycan topraklarını terk etmelidir. Aksi takdirde kapının açılması hayalcilik olur" dedi. 
Iğdır ile Nahçıvan'ın kardeş şehir ilan edilip edilmeyeceğine yönelik soruya, "Zaten Iğdır Nahçıvan'la kardeş şehirdir. Nahçıvan'la ilişkilerimizde hiçbir sorun olmadığı gibi onlar bizim kardeşlerimizdir. 24 saat beraberiz" şeklinde cevap veren Karahisarlı, Bakü-Tiflis-Kars-Iğdır-Nahçıvan demiryolu projesiyle ilgili olarak da, "Bunu devlet büyüklerimiz söylüyor ve benimsiyorlar. Proje aşamasındadır. İnşallah bu proje gerçekleşecek ve hep birlikte göreceğiz" diye konuştu. 
3 gün boyunca Iğdır'da çeşitli ziyaretlerde bulunan olan gazetecileri, Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı dışında, Belediye Başkanı Nurettin Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Sürgünde Bulunan İravan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri kabul edecek. Gazetecilerden oluşan grup, Ermeniler tarafından şehit edilen vatandaşlarımız adına yaptırılan anıt ve müze ile Hakmehmet Köyü'nde bulunun Soykırım Anıtı'nı gezecek. 
Haber ekleme saati: 09.06/02/02/2007
Haber/Foto:SUAT DENİZ/Iğdır
KARAYOLLARI BURADA, KÖY HİZMETLERİ NEREDE?
 

 

Başta Göle ilçesi olmak üzere bir çok köyün yolunun kapalı olduğu gözlenirken, Köylere Hizmet Birliği olan birime bağlı bulunan Köy Hizmetlerinin nerede olduğu merak edilmektedir.
 
***ARACIMIZ ARZALI, GELEMEYİZ!
 
Köy hizmetlerinin açması gereken köy yollarının günlerce kapalı bulunduğunu belirten Göle Muntarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, yazın yol yapamayan, kışın yol açamayan Köy Hizmetlerinin ne iş yaptığını merak ettiklerini belirtti.
Göle’nin bir çok köyünün yolunun kardan kapalı olduğuna da dikkat çeken Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, yolları açmakla görevli olan Köy hizmetlerini aradıklarında sürekli olarak araçlarının arızalı olduğunu belirtmeleri köylüyü adeta köyünde esir ettiğine dikkat çekerken, siyasilerin bu konuda ne yaptığınıda merak ettiklerini dile getirdi.
 
***Birim garajı hurda araçlarla dolu!
 
Köylere hizmet götürmesi amacıyla kurulan Köylere Hizmet Birimi’nin içler acısı halini görmek için Ardahan Halilefendi Mahallesinde bulunan birimin garajına gitmek gerektiğine dikkat çeken Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, hurda araçlarla dolu Köy Hizzmetleri garajında çürüyen araçlarla yolların açılamayacağını itiraf eden yetkililerin siyasilerin yardımına ihtiyaç duyduklarını belirtirken, siyasilerin bu durumu görmemezlikten geldiğinide belirtti.
 
***Karayolları ekipleri 24 saat görevde ..
 
Bir çok köy yolunun kapalı olduğu bölgede şehirler arası yollardan sorumlu olan karayolları ekiplerinin gözle görülür çalışması takdir alıyor.
Kapanan yolları 24 saat geçmeden açmayı başaran ve sürekli olarak yollarda olan Karayolları ekiplerinin Köy Hizmetleri gibi az  ve eski araç sahibi olmasına karşın görevinin bilinciyle günün 24 saati yolları açık tutması vatandaş tarafından takdirle karşılanırken, Köy Hizmetleri yetkililerinin yaz boyunca bozuk ve tamirlik araçlara değil, kendilerini ısıtmak için milyarlar harcayıp, birimin kalorifer tesisatını baştan aşagı yenilediğini, bunu yaparkende köyleri unuttuklarını ileri sürdüler.
Haber ekleme saati: 11.09-01/02/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
 
BAĞIMSIZLIK REVAÇTA!..
 

 

Yaklaşan seçimlerle birlikte iyiden iyiye ısınmaya başlayan siyaset arenasında en çok revaçta olan bağımsız milletvekili adayı tartışmaları dikkat çekiyor.
Mevcut iktidarın şansını Ardahan'da iyi kullanmaması bağımsız aday sayısını bir hayli artırdığı gözlenen Ardahan'da bu yöndeki izlemeler devam ederken, özelikle kent dışında bulunanların bağımsız aday olma konusunda kolları sıvadıkları gözlenmektedir.
Yoğun bir kulis çalışması içinde oldukları gözlenen kimliklerin kendi isimlerinin öne çıkarılması için Ardahan'da ki dost, yakın ve akrabalarını harekete geçirdikleri izlenirken, Ardahan'da yaşayıp, siyaset yapanların bu durumu şimdilik uzaktan izlemekle yetindiği de görülen diğer bir durum.
Mevcut milletvekillerinin yeniden aday olacağının da tartışıldığı bir süreçte yerel politikacılarında yaklaşan seçimler üzerine yavaş yavaş kulis çalışmaları içinde oldukları görülmektedir.
Haber ekleme saati: 00.02/01/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir Yilmaz
Bende milletvekili adayıyım!..

 

Evet, ülke'de genel seçimler yaklaştıkça, Ardahan'da en çok söylenen kelimedir, 'Bende milletvekili adayım' kelimesi ..
'Kim aday?' sorusunun sorulduğu bir süreçte cevap arayanların ilk aldığı yanıtlarının başında gelenin, 'bende milletvekili adayıyım' demeleri, soruyu soranları düşündürmüyor değil.
Çünkü; Demokrasi denen kavramda herkes vekil, başkan, muhtar, il genel, meclis üyesi adayıyım demesi gayet normaldir.
Peki, 'bende milletvekili adayım' demek, 'o kadar kolay mı?' diye soracak olursanız, bunu en iyi şu an 'Bende milletvekili adayıyım' diyemeyen ancak, 'Düşünmüyor değilim' diye bilen bir ben anlarım.
Çünkü milletin vekili olmak o kadar kolay iş olmadığını, gazeteciyim deyip üstümüze aldığımız yükün ağırlığını hissettikçe ..
Ancak, 'Bende milletvekili adayıyım' demenin şartlarının ne olduğuna bakarken, bunun benim gibi düşünenler için hiçte o kadar zor bir durum olmadığını da görmüyor da değilim ..
Çünkü, 'Bende milletvekili adayıyım' derken gereken şartların başında gelenin halkla olmak, vekili olmaya aday olduğunuz milletle beraber ve de iç içe olmanızın geldiğini görürsüzün.
Halkın, milletin sorun ve sıkıntılarını onlarla paylaşanların rahatça ortaya çıkıp, 'Bende milletvekili adayıyım' demelidir diye düşünmüyor da değilim.
Efendim para gerekiyor, adam gerekiyor ..
Buda doğru! Ancak, bana göre, 'bende milletvekili adayıyım' demenin çokta paraya bağlı olmadığını, adam denenlerin ise bu parayla alınanlar olduğunu da bilmenin faydası var.
Yani parası olanın tuttuğu adamların yönlendirmesiyle vekil olanların milletin, halkın sorunlarıyla ne kadar ilgilendiğini, 5 yılda bir anasında emdiği süt gibi ak olan bir oyu ile kendisine vekil arayan yine o milletin bildiğini de unutmamak gerek.
Vekil olmanın zorluklarının yanında işin bilinciyle hareket edilmesi halinde bu işin onurlu ve de şerefli olduğunu da görmekte gerekir..
Efendim, sen kazanamazsın?!.
Peki kim kazanır, bir değil, iki kez seçilmesine karşın, halka bir şey vermeyenler mi?
Tesadüfen seçilip, bulundukları yerin anlam ve önemini bilmeyen ve bir güne bir gün kürsüye çıkmayanlar mı?
Yoksa okumuş adı altında seçimlere kadar halkı yontanlar mı?
Ya da halkın içinde olup, onlarla nefes alıp, onlarla ölenler mi?
Bana göre bu ciddi işi düşünenlerin,  ikinci şıkkın daha geçerli olduğunu düşünüp, 'Bende milletvekili adayıyım' demelidir..  
Ardahan'ın öyle eline çanta alıp gelenlerin 'bende milletvekili adayıyım' dediği bir kimlikten çıkıp, içinde, kendisinden birinin ortaya çıkıp, 'Bende milletvekili adayıyım' demeyi beklediğini, gittiğim, gezdiğim her yerde görüyorum.
Buna cesaret edecek bir Ardahanlı yoksa eğer ve en önemlisi birilerine kuyruk olacam hesabını yapanlar varsa eğer ben, Fakir Yılmaz olarak, 'bende milletvekili adayıyım' demek üzere olduğumu ve bunu buradan haykırarak demek için kendimi zor zapt ettiğimi belirtmek isterim. 
Evet, seçimler geliyor, 'Bende Ardahan’dan Milletvekili adayıyım' diyecek yiğitler aranıyor... 
Eğer yoksa ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
 
"GELİN-KIZ OLMAM"
 

 

Dr. Gürbüz Çapan, siyasette rol kayması olduğunu belirterek, "Siyaset bize Cumhuriyet'in armağanıdır. Cumhuriyet bu toplumu kulluktan çıkarıp, yurttaş yaptı. Ama bugün ters giden bir şey var. Seçen ve seçilen eşit iken, seçimden sonra seçilen kendini efendi sayıyor, seçene karşı umursamaz davranıyor. Bu anlayışın kırılması gerek." dedi.
Karslılar isterse Kars'tan bağımsız milletvekili adayı olabileceğini ifade eden Dr. Çapan, seçildiğinde Kars-Ardahan ve Iğdır'ın sesi olacağını kaydetti.
Türkiye'de adaletsizlik ve eşitsizlik olduğunu, bunun da en çok Kars bölgesine yansıdığını ifade eden Çapan, şunları söyledi:
"Ne yazık ki, bugüne kadar seçilenler, seçime kadar seçmen karşısında gelin-kız gibi görünmüş. Seçildikten sonra da unutmuş, tanımamış, umursamamış. Seçim öncesi seçmen karşısında gelin-kız gibi davrananların bilinçaltında, yöremizdeki yaygın ifadeyle 'hele bir kırkı çıksın' hesabı var. Gerçekten, kırkı çıksındaki gibi, seçildikten sonra ulaşılması güç birileriyle karşılaşıyor seçmenimiz. Bu doğru değil. Seçilen seçildikten sonra gidip, iki müdür ataması, 5 memur tayiniyle görevini yerine getirmiş oluyor. Bu da vekilin kırılma noktasıdır. Bu kadar sorun varken, sen enerjini ne diye iki müdür, beş memur tayiniyle tüketiyorsun kardeşim? Böyle davrandıkları için, başka sorunlar konusunda bir talepte bulunamıyorlar, kırılıyorlar. Ben böyle olmam. Ben, ne müdürle uğraşırım, ne de memurla. Onların daha verimli çalışmasını sağlarım. Bu tür tayin ve atamalar için ayıracağım zaman ve hakkımı da bölge halkının genel çıkarı için kullanırım. Bunlar, tayin ve atamayla ilgilendikleri için kırılıyorlar ve adaletsizliği, eşitsizliği dile getiremiyorlar. Sonuçta geldiğimiz nokta da bu oluyor. İyi bir nokta mı bugün Kars'ın, Ardahan'ın, Iğdır'ın geldiği nokta? Açık söylüyorum; eğer aday olursam, ne seçime kadar kimsenin karşısında gelin-kız gibi dururum, ne de seçildikten sonra efendi. Seçimden önce şappur şuppur, seçimden sonra yarabbi şükürcü olmam. Kimse benden böyle davranmamı beklemesin. Biz, seçimden önce de, seçimden sonra da ahbap olmak istiyoruz, arkadaş olmak istiyoruz, hal daş, yoldaş olmak istiyoruz."
Artık Kars'ın doğru duruş sergilemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Gürbüz Çapan, "Peki, başka yol var mı? Rol kaymış işte. Bunu düzeltmek gerek. Bu nasıl düzelir? Bu, düzgün duruşla düzelir. Seçmen, seçtiğinin arkasında olmalı. Seçilen, seçildikten sonra hafıza kaybına uğramamalı. Halkımızı bilinçli hale getirmek lazım. Bunun yolu da, etkili, yetkili; adaletsizliği, eşitsizliği, kırılmadan, dökülmeden, utanmadan, sıkılmadan cesurca dile getiren vekil seçmekle olur. Bırakın artık genel başkana vekil seçmeyi, kendinize kendinizden vekil seçin." diye konuştu.
Dr. Gürbüz Çapan, Kars'taki izlenimlerinin de olumlu olduğunu dile getirerek, "Artık hemşerilerimin daha duyarlı, kendini cesurca, yüreklice savunacak vekil arayışı içerisinde olduklarını gözlemliyorum. Ben olurum, olmam; ama hemşerilerimin bu yöndeki değişimini, gelecek açısından umut olarak görüyorum." dedi.                              
Haber ekleme sati:10.06-01/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
AKSOY'DAN, "HIRSIZLIK" UYARISI
 

 

Kars İl Genel Meclisi Üyesi Çiğdem Perihan Aksoy, Kars'taki köy meralarının dışarıdan gelen sürüler için kiraya verilmesinin Kars'ta sıkıntı yarattığını belirtti. 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e mektup gönderen Aksoy, yaşanan sıkıntıya dikkat çekti. Aksoy, mektubunda, Kars'taki meraların başka illerden gelen sürülere kiraya verilmesi sonucu bir yandan hırsızlık olaylarının arttığını, diğer yandan da salgın hayvan hastalıklarının yayıldığını vurguladı.
Kars'ta ekili alanların zarara uğradığığının da altını çizen İl Genel Meclisi Üyesi Çiğdem Perihan Aksoy, mektubunda şu görüşleri dile getirdi:
"Kars'ta yıllar öncesinden devam eden, köy tüzel kişiliklerine ait mera ve yaylalar köye gelir olsun diye, il mera kurulu tarafından, il dışından gelen koyun sürülerine kiraya verilmektedir. Gelinen noktada aşırı otlatılmaktan bitki popülasyonu yok olmaktadır. Mera ve yaylalar tahrip edilmiştir. Beyan edilen sayıların çok üzerinde hayvan yayılmakta,  kontrolü mümkün olmamaktadır. Belirlenen süreden çok daha fazla kalabilmektedir. Salgın hayvan hastalıklarına sebep olmaktadırlar. Hayvan hırsızlığının kaynağı olmaktadırlar. Sınır boylarındaki yaylalardan hayvan kaçakçılığını organize ediyorlar. Köylülerle aşırı ihtilaftan her yıl bir çok ölümlü adli vaka olmaktadır. Çok yıllık yem bitkilerini kökünden çıkarılmaktadır. Ekili alanlara  zarar vermektedirler. Köylüler meralarının satılmasını istememektedir. Bir taraftan mera ıslah projeleri uygulanırken bir taraftan meralarını tahrip edilmesi çelişki yaratmaktadır. İhale bedelinden farklı ücret alındığından muhtar ve köylüler tartışma yaşıyorlar. İl mera kurulu olayın farkında değildir. Durumu anlattığımızda başka illerden gelen yaylacıların hayvancılık yapma hakları yok mu? Gibi absürd bir yanıtla karşılaşmaktayım. Bu yanıt, Karslıların hayvancılık yapma hakkının elinden alınması anlamına geliyor. Kars coğrafyasında meralar küçükbaş hayvancılığına uygun değildir. Büyükbaş hayvan olan yerlere küçükbaş hayvan sokulmamalıdır."
Aksoy, mektubunda ayrıca, durumu Kars gezisi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da ilettiğini ifade etti. 
Haber ekleme saati: 10.01-01/02/2007
Haber: Gümüşpala Kortağ Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kanalizasyon ve Hayvan leşleri akarsulara ..
 

 

Çevre bilincinden yoksun insanların bölgede bulunan su kaynaklarına attıkları leşler dikkat çekerken, bu yönde yapılan uyarılar başta Çevre Müdürlüğü yetkililerinin olmak üzere kimsenin dikkatini çekmiyor.
Dere yataklarının kanalizasyon çukurlarına dönüştürüldüğü Ardahan'da olduğu gibi ilçelerinde du durum farklı değil. Kış ayları boyunca dere ve akar su yataklarına atılan kanalizasyon atıkları, hayvan leşleri bahar aylarından itibaren bir yaz boyunca adeta birer mikrop yuvası halini aldığı bölgede geçen kura nehri de bu olumsuz koşullar dolaysıyla adeta bataklığa dönmüş durumda.
 
***Çevre cezaları yüzde 7.8 artırıldı 
 
Çevre ve Orman Bakanlığının konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğde, 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. maddesinde, Kanun'a aykırılık halinde uygulanacak idari para cezalarının belirlendiği anımsatıldı.
İdari para cezalarının her yıl bir önceki yıla göre yeniden değerleme oranında arttırıldığı anımsatılan tebliğde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2006 yılı yeniden değerleme oranının yüzde 7.8 olarak tespit edildiği belirtildi.
Buna göre, 2872 sayılı Çevre Yasası'nın 20. maddesinde yer alan para cezası miktarlarının 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren bu oranda artırıldığı kaydedildi. Yeni cezalar, 31 Aralık 2007 tarihine kadar geçerli olacak.
Her türlü atık ve artığı, çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermenin cezası 500 YTL'den 539 YTL'ye yükseltildi. Diğer cezalar da aynı oranda artırıldı. 
Haber ekleme saati: 00.09-02/01/2007
Esnafın borçları yeniden yapılandırılmalı
 

 

Ardahan Esnaf Kefalet Kooperatifi banka kredilerinden yararlanamıyor. Kooperatif Başkanı Erol Kayatürk, "Ana borcun tahsil edilebilmesi için, devlet faizleri silmeli" dedi. Ardahan Kefaret Kooperatifi Ardahan başkanlığı için geçtiğimiz günlerde yapılan seçim sonucunda başkanlığa gelen Erol Kayatürk,Kooperatifin sorunları hakkında bilgi verdi.  Başkan Erol Kayatürk, Ardahan Esnaf Kefalet Kooperatifine  üye olan yaklaşık 100 esnafa ait, 400 bin YTL'lik borcun, faizi ile birlikte bir milyon 500 bin YTL'ye ulaştığını söyledi. 
Türkiye'de 81 ilden tek kredi kullanamayan kooperatif olduklarını ifade eden Kayatürk, borcun tahsil edilebilmesi için, faizlerin devlet tarafından yapılandırılması  gerektiğini söyledi. 
Kayatürk, "Ardahan'da bize üye olan yaklaşık 100 esnafın bankaya kredi borcu var. Ortalama 400 bin YTL'lik borç, şuan faizi ile birlikte bir milyon 500 bin YTL'ye ulaşmış. Bu nedenle kredi verilmiyor. Biz ise üyelerden tahsilat edemiyoruz. Böyle devam ederse kimsenin ödeyeceği de yok. Devlet, ana borcun tahsilatı için yapılandırılmaya gidilmeli faiz oranları çok yüksek faizlerin bir kısmı af edilerek ödeme kolaylığı getirilmeli aksi taktirde kooperatifin faal hale gelmesi imkansız. Arda arda kriz geçiren bir ülkede insanlarda bir borç birikimi oldu, esnaf büyük faizlerin altına girdi, şu an piyasalarda bir canlılık var ama bu ancak işletmeleri ticari dönüşümünü sağlıyor. Eski borçları ödemek şu an çok zor. 
Türkiye'de tek kredi kullanamayan kooperatif olduklarını ifade eden Kayatürk, borcun tahsil edilmeyişi yüzünden kendi üyesi olan esnaflara kredi verilmediğini söyledi.
Haber ekleme saati:00.06/01/02/2007
Haber/Foto: Bülent Kılıç/Ardahan
ÇOCUK POLİSİ'NDEN BROŞÜRLE UYARI
 

 

Kars Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, anne-baba ve gençleri broşürle uyarıyor.
"Çocuk Polisi" armasıyla dağıtılan broşürde, "çocuklarımızın geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimiz" olduğu ve bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmenin hepimizin insanlık görevidir" arasında yer aldığı vurgulanarak, iyi bir çocuk yetiştirmek konusunda anne ve babalara büyük görevler düştüğü anımsatıldı.
Broşürde, anne ve babalara şu önerilerde bulunuldu:
"Eğer bir  çocuk eleştiri ortamında yaşarsa suçlamayı, düşmanlık ortamında yaşarsa dövüşmeyi, alaya alınırsa utangaç olmayı, utandırılırsa suçluluk duygusunu, hoşgörü ortamında yaşarsa sabırlı olmayı, teşvik edilirse kendine güvenmeyi, övgü ortamında yaşarsa takdir edilmeyi, adil bir ortamda yaşarsa adaleti, emniyet içinde yaşarsa güvenmeyi, tasvip görürse kendisini sevmeyi, dostluk ve benimseme ortamında yaşarsa dünyada sevmeyi öğrenir."
Broşürde, çocukları sokağa ve suça iten nedenler ise şöyle sıralandı:
"Bölünmüş ve parçalanmış aile, anne ve babaların ilgisizliği, sevgi yoksunluğu, anne ve babaların ihmali, anne ve babaların istismarı (şiddet ve aşağılama), ailenin ekonomik yoksunluğu, aile baskısı ile çocuğun çalışmaya zorlanması, ailede alkol ve madde kullanan kişilerin varlığı, kentlere göç, macera düşkünlüğü, sokağın aldatıcı serbestliği ve özgürlüğü, sürekli başarısızlık ve reddedilme, seçilen arkadaş grubu ve sosyal çevre."
Broşürde, sokağa ve suça itilen çocukları bekleyen tehlikeler ise şöyle sıralandı:
"Fiziksel ve cinsel istismar, suç işlemeye zorlama ve şiddet, yaralama, kaçırılma, tehlikeli ve bulaşıcı hastalıklar, madde bağımlılığı, yasadışı organ nakli, suç örgütleri tarafından kullanılma, eğitimsiz kalma, fiziksel ve psikolojik gelişim bozuklukları ile kimlik çatışması."
Gençlere de seslenilen broşürde, "arkadaşlarınızı iyi seçin" uyarısında bulunuldu. Broşürde, daha sonra gençlere şu uyarılarda bulunuldu: 
"Sorununuz ne olursa olsun bunu mutlaka ailenizle paylaşınız, onların tecrübesine güveniniz ve tecrübelerinden faydalanınız. Zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol, uyuşturucu gibi) edinmiş arkadaşlarınızın sizi peşinizden sürüklemesine izin vermeyiniz. Ergenliğin vermiş olduğu heyecan ve değişen arkadaş çevresi nedeniyle kabul görmek adına farklı arayışlara girmeyiniz."
Haber ekleme saati: 09.56-02/01/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
 
IŞILDAK/Gümüşpala Kortağ/AYDINLIK…
 

 

Ziya Paşa'nın ünlü gazelinin iki dizesini az çok mürekkep yalamış çoğu kişi bilir:
Diyarı küfrü gezdim, beldeler kaşaneler gördüm.
Dolaştım mülkü İslamı, bütün viraneler gördüm.
17 Mayıs 1867'de Namık Kemal'le birlikte Avrupa'ya kaçan Ziya Paşa'nın bu gözlemi, bir çelişkiyi vurguluyor. 
Osmanlı aydını Batı-Doğu çelişkisinin ürünüdür. Avrupa'yı gören çoğu "okumuşumuz"un aydınlaşması, kafasına yerleşen soru işaretlerinden türemiştir:
"Onlar neden ileri, biz neden geri kalmışız?"
Yeryüzünde iki büyük devrim yaşanmıştır: Birincisi; tarım devrimidir. İnsan göçebelikten kurtulup toprağa yerleşmiş, uygarlık yolunda büyük adım atmıştır. 
İkincisi, sanayi devrimidir. İnsan makineli yaşama geçmiştir. 
Osmanlı daha tarım çağını yaşarken, Avrupa'ya gidip sanayi devrimiyle karşılaşan Namık Kemaller, Ziya Paşalar elbet bu derin çelişkiyle çarpılacaklardı, ülkelerine dönüp çağdaşlaşmayı kendi toplumlarına önerdiklerinde dirençle karşılaşmaları da doğaldır. 
Toplumlarda, ister evrimle olsun, ister devrimle olsun, değişim kolay değildir. 
Tutuculuktan örülmüş gericilik duvarları kolay yıkılmıyor.
***
Olay yalnız bize özgü sayılamaz, bizim gibi geri bıraktırılmış ülke  aydınlarının ortak dramıdır.
Afrika'da kabile yaşamı düzeyinde bir ülkeden çıkıp Sorbon'da okuyan karaderili, iki dünya arasında kalır. 
Ne yapsın? 
Eğer çağdaş ve bilimsel dünya görüşünü benimsemişse, aydınlanmıştır. Ama, ülkesine döndükten sonra toplumunu değiştirmeye kalkıştığında, sorunların büyüklüğünü anlayacaktır.
Ne var ki, Osmanlı aydını yalnız Batı-Doğu, ya da Avrupa-Türkiye çelişkisini görmekle kalmıyordu. Ülkemizdeki derin adaletsizlik çelişkisi aydınımızın benliğini sarsıyordu. 
Mehmet Emin Yurdakul'un "Bırakın Beni Haykırayım" manzumesinde, bu acı dile getiriliyor:
Ben en hakir bir insanı kardeş duyan bir ruhum
Bende esir yaratmayan bir Tanrıya iman var
Paçavralar altındaki yoksul beni yaralar
 
Mazlumların intikamı olmak için doğmuşum Volkan söner, lakin benim alevlerim eksilmez Bora geçer, lakin benim köpüklerim kesilmez
 
Bırak beni haykırayım, susarsam sen matem et 
Unutma ki sairleri haykırmayan bir millet Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir
 
Zaman ona kan damlayan dişlerini gösterir 
Bu zavallı sürü için ne merhamet ne hukuk 
Yalnız bir sert bakışlı göz, yalnız ağır bir yumruk
Ziya Paşa, Namık Kemal, Mehmet Emin ve benzerleri yaşadıkları dönemlerin aydınlarıydılar. 
Osmanlı tutucuları kuşkusuz aydın şairlerini dışlıyordu. Doğal görmek gerekir bu tepkileri. 
Çünkü aydın, halk için çağdaş uygarlığın sağladığı her türlü özgürlüğü ister, kurulu düzendeki her türlü sömürüye karşı çıkar, amacına ulaşmak için çalışır.                       
Bu kural, "aydın" ile "okumuş" arasındaki ayrımı da vurgular.
***
Okumuş olmak, daha da ötede bir meslek ya da bilim dalında uzmanlaşmış bulunmak, aydınlık için yeterli değildir. 
Bir avukat, doktor, mühendis, doçent, profesör, genel müdür, aydın olmayabilir, ama bir diplomasız işçi, köylü, şoför, bakkal, kahveci, aydın olabilir.
Bir ülkenin aydınlığı, halktan aydınlarının çoğalmasıyla doğru orantılıdır.
yazarcizer@hotmail.com

İ

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Editör: Gazeteci Fakir Yılmaz

Bu haber 37281 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI