Reklam
Bugun...


HANAK BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI VEFAT ETTİ!.. , ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI ÖLDÜ!..
KENDİ TIRNAKLARI İLE (!) BAŞKAN OLAN CORONAYA YAKALANDI! Doğalgaz bekleyen ilçeler arasında bulunan Ardahan'ın Hanak İlçesinin kadın Belediye Başkanı Yardımcısı hayatını kaybetti. Alınan bilgilere göre uzun süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenilen ancak tüm müdahale ve tedavilere rağmen iyileşemeyen Kadriye Özmen geçtiğimiz gün hayata göz yumdu.

HANAK BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI VEFAT ETTİ!.. , ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI ÖLDÜ!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Yakalanmış olduğu amansız hastalığa yenik düşen Kadriye Özmen'in cenazesinin 27.01.2022 tarihi perşembe günü öğlen namazını müteakip Hanak/Atalar Mahallesi mezarlığında defnedileceği öğrenildi.

Öte yandan 'Ben buraya Ardahanlıların değil kendi tırnaklarımla kaza kaza geldim' dediği için Ardahanlıların tepkisini alan Ardahanlı Şişli Belediye Başkanının da Coronaya yakalandığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.
ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI ÖLDÜ!
İstanbul’un gözde ve gökdelenler ilçelerinden olan Şişli’nin önceki dönem Belediye Başkanı hayata gözlerini yumdu. Şişli Belediye başkanı ve  sinema yıldızı Fatma Girik hayatını kaybetti. Yaklaşık 10 gündür özel bir hastanede Covid-19'a bağlı viral pnömoni (zatürre) tedavisi gören Girik, gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu 79 yaşında yaşamını yitirdi.

GENEL AF ŞART!, Sayın Cumhurbaşkanı
BU KAPILARDA NEDEN REKOR YASAK?
arşiv haber 02/01/2022 tarihli haberler
Açıklanana kadar sormaya devam edeceğiz.. 350 Bin TL'yi ne yaptınız? 
GENEL AF ŞART! toplumsal batışı barış durdurur.. ,
Sayın Cumhurbaşkanı BU KAPILARDA NEDEN REKOR YASAK? , Satılık araç! ,
BU KENTTE İKİ ÜLKENİN GÖLÜ Aktaş Gölü de Var.. 

GENEL AF ŞART!

 toplumsal batışı barış durdurur..

Dünya genelinde yaşanan ülkemizde de en ağır şekilde hissedilen ekonomik krizin altında yaşanan en önemli diğer bir konuda üzerine gidilmekten, tartışılmaktan korkulan siyasi davaların , bu yönde ilan edilecek bir genel affın şart olduğudur.
Başta hala neden tutuklu oldukları hala anlaşılmayan, iç hukukun yanında AHİM ile Avrupa Konseyinin serbest bırakın dediği Demirtaş ve Kavala olmak üzere binlerce insanı serbest bırakacak ve iç barışı sağlayacak olan genel affın yaşanan ekonomik batışın yanında iktidarın puan kaybını da önleyecektir.                         
     
Genel ve özel af kavramı temelde anayasa ve ceza hukuku kapsamında değerlendirilen iki önemli kavramdır. Etkileri bakımından çok yönlü özellikler taşıyan genel ve özel af, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında kendine yer edinmiştir. Benzer şekilde anayasa hukuku kapsamında da af hakkında çeşitli düzenlemelere rastlanabilir. Af kavramı genellikle ülkemizde siyasi tartışmaların yaşanmasına ve bu amaçla tercih edilen özelliklere sahiptir.

Türk yargı sisteminde af hakkında farklı düzenlemelere yer verilmiştir. Af kavramı genel ve özel af olmak üzere iki farklı başlık altında incelenebilir. Her bir başlık altında da yeni alt başlıklar; çeşitleri, hükümleri ve hukuki sonuçları kapsamında farklı sınıflara ayrılır. Bu nedenle af hakkında oldukça geniş bir alanda inceleme yapılması gerekebilir. Genel af ve özel af kanun yetki verdiği şekilde gerçekleştirilmektedir.

  KDAG/Haber

Sayın Cumhurbaşkanı

BU KAPILARDA NEDEN REKOR YASAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Gururla açıklıyorum, ihracatta rekor kırıldı’ dediği gün biri demiryolu olmak üzere 3 gümrük kapısı olmasına karşın gümrük müdürlüğünün olmadığı, ihracat ve ithalatın yok denecek kadar az olduğu Ardahan’ın gümrük kapılarında iki yıldan fazladır yaya geçişi yapılamıyor.Pandeminin ortaya çıktığı günlerden bugüne kadar uygulanan yaya geçişlerinin yasak olduğu Ardahan’ın gümrük kapıları sadece tır geçişlerine açık olurken  bu saçma yasağın neden diğer gümrüklerde olmadığı da sorgulanmakta.

Açıklanana kadar sormaya devam edeceğiz..

Üç İlin Adını Kullanıp, 3 bin Kişi Toplayamayanlar 350 Milyarın Hesabını 
Verecek misiniz?
YOKSA ÜNVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS MU VERDİNİZ?!. 
Geçtiğimiz yılın sonunda İstanbul'da yapılan ve tüm giderlerini, dizaynını, afişlemesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesince yapılan Kars-Ardahan-Iğdır Günlerinde organizasyon firmasından elde edilen 340 Milyarın ne olduğu konusunda kamuoyu açıklama bekliyor.

Satılık araç!

VATANDAŞ ENFLASYON RAKAMLARINA İNANMIYOR: 
'Sürekli fiyat değişiyorsa, kriz var, istikrar yoktur' Yüksek enflasyon ortamının neden olduğu ekonomik dalgalanmalar, sürekli artan fiyatlar ve değişen etiketler vatandaşları bezdirdi. 
Geçen yılınsonunda açıklanan üretici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 57,09 artışını ve enflasyonun Ocak ayında da geçtiğimiz ay gibi artması beklentisini değerlendiren Ardahanlı vatandaşlar rakamlara inanmadıklarını söyleyerek, “Hayat pahalılığı ortada, her gün her şeye zam geliyor. Bir yerde sürekli fiyat değiştiriyorsa, orada kriz var istikrar yoktur” dediler.

BU KENTTE İKİ ÜLKENİN GÖLÜ Aktaş Gölü de Var..

Ardahan’ın onca gölleri olmasına karşın hep bir gölün gündeme getirilmesi Aktaş Gölü’nü üzmekte..
Türkiye ile Gürcistan’a sınır olan Aktaş Gölünün de Çıldır Gölü gibi her kış ayları yüzeyi donan ve içinde ki yüzen adalarıyla bölgenin doğal hazinesi olan Aktaş Gölünde tanıtılması da istenmektedir.

Gazetecilik..

Böyle giderse 2019 seçimleri sonrası mevcut hükümetin projesi olan, ‘Bütünşehir’ projesi kapsamında yeniden Kars’a bağlanması ihtimali yüksek olan Ardahan’daki gözle görülür muhalefetsizlik ve sisteme uygun gazetecilik bu kentin geleceğini de köreltmektedir.

Göçün hızla devam ettiği, beklenen alt ve üst yapının bir türlü gerçekleşemediği bu kentin feryadını gündemde tutacak bir gazetenin hatta iki gazetenin daha çıkması gerektiği, bu gazeteleri eylem ve açıklamalarıyla dolduracak duyarlı aydınlara, idarecilere, siyaset ve stk temsilcilerinin çıkacağını umut ediyor, bu yönde umudumu hala korumaya çalışıyorum.

Ve bu yayınlanacak gazetelerin ‘al yapıştır, resmi ilanı al’ anlayışından uzak, kentin ve ülkenin nabzını tutacak gazeteler olmasını, onları besleyen aydınlar ve ileri gelenlerin var olduğuna inanıyorum.

Bunu da yapacak olanların iktidarın istediği gibi gazetelerin değil, gerçek gazetecilerin çıkaracağı gazeteler ve onların sırtını dayadığı güçlü sesler olmalıdır.

​Çünkü her geçen gün eriyen nüfusuna cesaret verecek, umut dağıtacak bir anlayışla gazetelerin çıkması, çıkarılması gerektiğine inandığım Ardahan’da bunu yapacak olanların yine biz gazeteciler olduğunu ve bu gazetelerin açıklama ve eylemleriyle cesur insanlara ihtiyaç olduğunu belirtmekte fayda var.

Çünkü gazeteci olmayanların gazeteci olarak gezdiği bu memlekette internet tembelliğiyle gazetecilik yapılamayacağını biri kuzenim, bir diğeri yeğenim olan 50'nin üzerinde avukatı olmasına karşın barosunu zar, zor kurdurduğumuz avukatları, temsilciliği olan eczacıları, odalarını kuramayan veterinerleri, onca soruna, sıkıntıya karşın yüzlerce sessiz, suskun aydını var..

Bu nedenle; 35 yıla aşkındır gazetecilik yaparak, bu kentin bu ülkenin gerçek gündemini Ardahan ve sınırları ötesine taşıyan biri olarak yeniden elimizi, kolumuzu bu ağır işe yani gerçek gazeteciliğin altına sokup, önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan gazetemizin hazırlıklarına başlamış, bir de www.sonvilayet.com adlı sitemiz üzerinden Mahalli Basın Lideri Kuzey Doğu Anadolu Gazetemizi de yayına sokmuş bulunmaktayız.

Ha unutmadan gazetecilik yapmadan, gerçek gazetecilerin haklarını bölen onların ekmeğine ortak olanlara da fırsat vermeyecek olan yeni gazetemizin eşi olmasını beklediğimiz diğer gazetemizin de çıkarılması umuduyla yeni yılın yeni gazetesinin, gazetelerinin bu kente yeniden gazeteciliği hatırlatacağını şimdiden garantilerim..

arşiv haber arşiv haber 18/04/2015 tarhli haber

YENİ TOKİ DE HEYCANLI DAKİKALAR..

 Anasını Esir Aldı

Ardahan'da kamu görevlisi olduğu ve cinnet geçirdiği öğrenilen bir kişi annesini esir aldı.
Heyecanlı dakikalara neden olan ve annesinin boğazına bıçak dayayan şahısı polislerin devreye girmesiyle tatsız bir olay yaşanmadan olaysız bitti.

arşiv haber 28/27/05/2007 tarhli haber

 

SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!
Yukarı Dikan Köylüleri/Hanak-Foto: Fakir Yılmaz
RESİM GALERİSİNE 150 yeni fotoğraf eklendi...
35-36 ve 37 sayfalarda...

 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!

Ve diğer haberler için bizi takip etmeye devam edin...

28/27-05/2007 Tarihli Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
Dedegül köylü Çiftçi ailesi ekinde/Foto: Gürsel Çiftçi
RESİM GALERİSİNE 150 yeni fotoğraf eklendi...
35-36 ve 37 sayfalarda...
SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!

Bugün kü Haberlerimiz ALTIPARMAK DEKORASYON adlı firmamızın desteğiyle yayınlanmıştır
Sitemize REKLAM vermeyi düşünürseniz..
Bizi arayın... 0.478.211 43 31 - fakiryilmaz323@hotmail.com

 

 

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
CHP ve AKP böyle vekil bulacaklar mı?

 

Fakir Yılmaz AKP’nin Kenan Altun gibi CHP’nin de Ensar Öğüt gibi birer vekil bulup, bulmayacağına bakacağımız ön seçimler öncesi her iki partinin genel başkanlığını bana verseler ben, hiç çekinmeden ikisine de devam derim...
Neden mi? 
Halbu ki; Kenan Altun 4.5 yıl hiç kürsüye çıkmamış, Ardahan’a gönderilen 19 trilyona olduğu gibi küçük bir tartışmada nezarethaneye alınan partilisi, İl Meclis Başkanına, kaymakamla sorunu olan teşkilatına bile sahip çıkamamıştı. 
Üstüne üstlük köyünün bile kanalizasyon projesini değil hükümetten, AB fonlarına bile kabul ettirememişti ..
Belki de, önce diğer köyler ile İl Başkanımın olsun demişti ..
Ama, üç kez hacca gitmesinin de etkisiyle olabilir, siyaset yapmadan önce ve sonra hiç bir kirli işe bulaşmamış, partisinin, genel başkanına sadık kalmış, bizim de çileden çıkaran eleştirilere karşın bile mütevazı kişiliğini bozmamış ve ‘vekil oldum’ diye insanlar arasında ayrım yapmamıştı.
Ya Ensar Öğüt?
Evet onu da liste bir yapar, yine yollardım Ardahan’a..
Peki, Öğüt'tü de mi? Evet Öğüt'tü de .. Neden mi? 
Bana göre bir vekilin, hatta muhalefet olan bir vekilin tüm gereklerini yapmış, Ardahan’da levhası dışında hiç bir etkisi olmayan CHP’nin adını kendisiyle birlikte Ardahan’ın her köşesine taşımıştı. 
Yani siyasetin gereğini yapmış ve yapıyor da...
‘Peki, ya bugüne kadar yaptığın eleştirilerin neydi?’ diyenleri duyar gibiyim..
Evet, yine eleştiririm.. 
Çünkü; onları, ‘Ardahan’ın sorunlarını çözdüler’ diye liste bir yapmıyorum, şimdi ki genel başkanlarının aradığı özeliklerde birer isim olduğu için bunları diyorum..
Çünkü,  Kenan Altun seçildikten sonra birileri gibi çirkin politika yapmamış, parayı siyasete bulaştırmamış, kendince dürüst bir politikacı olmuştur..
Hırsı ve de sadece kendisi için yalan etmemiş, ‘ben başbakan olacam, sen il başkanı, sen belediye başkanı, sen il genel, sen muhtar olacan’ diyerek, kendisiyle yola çıkanları satmayıp,  partisine sadık kalmıştır.
Yapamadığına, ‘Öyle ise öyledir, ben nereden bileyim Allah bilir..’, demiş, yaptığında, ‘Hükümetimiz yapmıştır’ demiştir..
Hiçbir bürokratın üzerinde etkili olmamış, yada becerememiştir, ama kimseyi incitmemeye, vicdanıyla baş başa bırakmıştır..
Ve en önemlisi bilmiyorsa da, ‘Sükunet Altındır’ sözünü tutup, susmuştur..
Ama, Kenan bulunmaz hint kumaşımıdır, tabi ki hayır!..
'Şu an aday aday olanların büyük bölümünün yüksek okul bitirmiş, genç, dinamik insanlardırlar' diyerek, 'dalavereci, sahtekâr, kendini filden büyük görenleri' elerdim. Geriye kalanları ya Kenan’ın yanına verir, yada Kenan’ı onların ardına ..
Ama yinede risk etmeyip, hepsine, (ki biri çok büyük olduğu için gelmez) gidin soy ismi gibi altın olan bu adamla en azında bir vekillik alın gelin derdim..
Ensar Öğüt mü?
O muhalefet olduğunun bilinciyle hareket etmiş, ama zaman zaman da olmayacağını bile bile çırpınmış, hatta ‘Şov yapıyor’ eleştirilerine de göğüs gererek, sorunları Ardahan’dan alıp meclisin kürsüsüne taşımıştır..
Kibirliği, kabadayılığı yoktur.. 
Küfür etseniz de, ‘Ben bir hata yaptım demek ki’ deyip, seçmeninden, insanından kesinlikle küsmemiştir..
Partisinin Ardahan İl ve ilçe teşkilatları yan gelip yatarken, o her Ardahan’a geldiğinde konvoylar, şartanalıklar düzenleyip, ‘Başbakan geliyor, bakan geliyor, Ardahan seninle gurur duyuyor’ dedirtmeden partiye hareketlilik getirmiş, tembel tembel yatan CHP’lileri kendi aldığı araçlarla köy köy gezdirip, sorunları yerinde not etmiş, yetmemiş fotoğraflamış, biz yerel gazetecileri olduğu gibi ulusal basın da çalışan meslektaşlarımızı da arkasına takmış, sorunları, sıkıntıları ve hükümetin yapmadıklarını gazetelere taşımış ve TBMM’sinin kürsüsüne götürüp anlatmış..
Bu yetmez gibi Ardahan dışında bulunan tüm Ardahanlıların sorun ve sıkıntılarıyla kendi imkânları içinde mücadele etmiş, dernek vakıf demeden hemen hepsinin gecesine katılmıştır.
Partisine bir yer aldırmış, CHP’nin gerektiği yere ulaşması için, ormanlarda, Laşetler de kazlı, rakılı partileri düzenlememiş, partisi olan CHP için mücadele etmiştir. 
Zaman zaman başından büyük işlere kalkışmışsa da bunu bir siyasetçi olarak yapmam gerekir’ demeyi bilmiştir.
Kendisinin başaramadığını basını kullanarak aşmaya çalışmış, birçoğunda da başarılı olmuştur.
Hiçbir partilisiyle kötü olmadığı gibi, hepsine irili ufaklı yardım etmiş, el atmıştır.
Tek bir hatası olan ise yanındakilerini bile tanımamış, bu nedenle bazen sekreteryalık, bazen de danışmanlık bile yapmıştır. 
Genel başkanın hep yanında olmuş ve ‘Bende genel başkan olurum, başbakan olurum’ diye hiçbir yanlış adım atmamıştır.
Altun’da, Öğüt’te karşıma bu raporla gelse ve bende genel başkanları olsam, belki de, 'erkek adaylar çoktur' diyerek, ardlarına yada önlerine bir bayanda ekler, ‘gidin Allah işinizi rast getirsin’ der ve üstüne üstlük birde, gözlerinde öper, ‘Fakir Yılmaz’a bile bunları yazdırdığınız için teşekkür ediyorum’ der, Ardahan’a yollardım..
Tabi ki; bunu Ardahanlı seçmen der mi bilmem ama, onu da 22 Temmuz’da, partimin seçim propagandasına ve şu an aday aday olanların ciddi olup küsmemesine ve de bunlarla birlikte yapacağı çalışmaya bakar, ardından da 23 Temmuz’u beklerdim ..

***Önemli hatırlatma notu: Bunları, Fakir Yılmaz olarak demiyorum, AKP ya da CHP’ye bir süreliğine de olsa genel başkan olmuş biri olarak dedim, bilesiniz..
Yoksa ‘yağcılık yapıyor’ diyerek hemen beni eleştirmeye kalkmayın, tabi ki neyi anlatmak istediğimi anlamak isterseniz…
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
TRAFİK KAZASI 3 ÖLÜ 1 YARALI

Iğdır Karakoyunlu kara yolunda meydana gelen trafik kazasında 3 kişi öldü.1 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre saat 21.30 sıralarında Karakoyun ilçesi istikametinden gelmekte olan Atilla Küçük yönetimindeki Az 50 –BO877 plakalı vito marka minibüs yol kenarına park etmiş 76 AT 199 plakalı kavak ağaç yüklü traktöre çarptı.
Olay yerinde Patlayan lastiği yapan Ercan Kaya (21) Emre Bozkurt (18) ölürken araç sürücüsü Atilla Küçük(50)de olay yerinde hayatını kayıp etti. Traktörün yanında bulunan Ercan Artan yaralı olarak Iğdır devlet hastanesinde tedavi altına alındı. Öte yandan Saat 13.00 sıralarında 76 Ad165 plakalı araçla araba sürmeyi öğrenen öğretmen Özlem Aksungur yönetimindeki araç sanayi sitesi yakınlarında elektrik direğine çarptı. Çarpma sonucu araçta bulunan Nurcan Gökçe, Aslan Akça, Aysel Yılmaz, Ayşenur Güven yaralanarak Iğdır devlet hastanesinde tedavi altın alındı. Durumu ağır olan özlem Aksungur Erzurum Aziziye araştırma hastanesine kaldırıldı.

***ELEKTRİK ÇARPMASI SONUCU ÖLDÜ

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde elektrik akımına kapılan bir kişi öldü. Özel bir temizlik şirketi adına Tuzluca Ziraat bankasında temizlikçi olarak çalışan Abbas Daşdemir(32) isimli işçi bodrumdaki su deposunun şamandırasına dokununca elektrik akımına kapılarak olay yerinde ha yatını kayıp etti. Tuzluca Cumhuriyet savcısı Ali Sandıklı olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi.
Haber ekleme saati: 14.35-28/05/2007
Haber: Halit Öztürk/Iğdır
SEÇİME DOĞRU GİDERKEN KARS


Haydi seçime .. ***KİM NEREYE BAŞVURDU?

Siyasi partilere milletvekilliği adaylığı için yapılan başvurular sona erdi. Kars’tan aday olmak için en çok başvuru 17 aday adayıyla AKP’ye yapılırken, bunu  13 aday adayıyla MHP, 11 aday adayıyla da DYP  izledi. CHP ve DTP’ye de 10’ar başvuru oldu. Seçime DYP ile birleşerek DP adı altında katılacak olan ANAP’a başvuru sayısı 3’te kalırken, CHP’yle yapılan seçim ittifakı nedeniyle seçime katılmayacak olan DSP’ye ise 1 başvuru gerçekleşti.
Siyasi partilere, adaylık için yapılan başvurular şöyle:

***AKP

Kars’tan adaylık için en çok başvuru 17 aday adayıyla AKP’ye yapıldı. İki milletvekili yanı sıra, Kars’tan adaylık için şu isimler başvuruda bulundu:
Zeki Karabayır, Selahaddin Beyribey, Remzi Aras, Mehmet Yıldız, Orhan Güneş, Selçuk Nuray, Mahmut Esat Güven, Kültürel Taşdemir, Fevzi Turan, Ensar Erdoğdu, Murathan Kara, Mustafa Özkesemen, Yücel Aydın, Mehmet Akyüz, Haydar Karsak, Mithat Güçlü Karataş ve Kazim Şaki.
Bu arada, AKP’nin Kars’ta yaptırdığı ve milletvekillerinin muaf tutulduğu örgüt temayülünün sonuçları ise henüz açıklanmadı. Bilindiği gibi, geçtiğimiz günlerde, Kars’ta örgüt temayülüne katılan aday adayları genel merkezde sözlü sınava girmişlerdi.

***MHP

Milletvekilliği adaylığı için en çok başvuru AKP’den sonra MHP’ye yapıldı. MHP’ye adaylık için 13 başvuru oldu. 
MHP’ye adaylık için yapılan başvurular şöyle:
Yüksel Akbaba, Ömer Akbaba, Harun Yenice, Bayram Boz, Gürcan Dağdaş, Taner Gökçek, Abdurrahman Koni, Aslan Aydar, Fahrettin Gültekin, Yusuf Sifil, Ümit Yılmazer, Gürbüz Kılıç ve Orhan Karataş.
Bu arada, daha önce aday belirlemeyi örgüte bırakan MHP, bundan vazgeçerek, önce kamuoyunda anket yaptırdı, ardından da internet aracılığıyla delegelerine ulaşarak, kimlerin aday gösterilmesini sorguladı. MHP’nin kimi listeye koyacağında, kamuoyu nezdinde yaptırdığı anket ile internet aracılığıyla oy kullanan delegelerinin görüşünün etkili olması bekleniyor.

***DYP

AKP ve MHP’den sonra Kars için en çok başvuruda bulunulan diğer bir parti de, dün Demokrat Parti adını alan DYP oldu. DYP’ye yapılan başvuru sayısı 11’de kaldı.
DYP’ye adaylık için başvuranlar şunlar:
Vehbi Koçu, BattalAkbaba, Yücel Laçin, İlhan Aküzüm, Tayyar Hindistan, Şahap Alp, Hasan Aksu, Mikail Akbaba, Tekin Gürbüz, Subutay Atalay ve Ercümen Oran.
Seçime, birleştiği DYP’yle Demokrat Parti adıyla katılacak olan ANAP’a da, Milletvekili Selami Yiğit dışında 3 başvuru oldu. Milletvekili Yiğit’in, önceliğinin İstanbul’dan adaylık olduğu, ancak son çare olarak Kars’ı tercih edeceği öğrenildi.
Demokrat Parti’den milletvekili adayı olmak için ANAP’a Emin Yeşilbağ, Yurda Vargül ve Rabia Özdemir başvuruda bulundu.
Bilindiği gibi, DYP ve yapılan başvurular, 
Bilindiği gibi, DYP gibi ANAP’a yapılan başvurular da DP’ye yapılmış sayılacak. Her iki partiye yapılan başvurular birleştirilecek ve aday öyle belirlenecek.

***CHP

Daha önceki seçimlerde adeta aday adayı enflasyonu yaşanan CHP’ye, bu seçimde beklenen başvuru gerçekleşmedi. 2002 seçimlerinde 20 dolayında başvurunun gerçekleştiği CHP’ye, bu seçimlerde adaylık için ancak 10 başvuru oldu.
CHP’ye adaylık için başvuruda bulunanlar şunlar:
Ekrem Alp, Selahattin Filtekin, Erdoğan Çeçen, Şener Özdemir, Muhammet Üstebay, İlhami Aras, Cengiz Daşdemir, Çetin Bilgir, Aysel Sadak ve Hüseyin Aras.
Bu seçime, CHP’yle ittifak yaparak girme kararı alan DSP’ye de bir başvuru yapıldı. DSP’ye başvuruda bulunan il başkanı Hasan Ahmetoğlu, uygun görülürse CHP listesinden seçime aday olarak girecek.

***DTP

Seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı alan DTP’ye adaylık için 10 başvuru oldu. 
DTP’ye adaylık için şu kişiler başvuruda bulundu:
Mahmut Alınak , Mehmet Alkan, Tuncer Bakırhan, Aslan Yüce, Fahrettin Kaya, Ali Aydın, Sacit Güneş, Mehmet Emin Albayrak, Abbas Yoldaş, Hüseyin Altun.
Bu arada, önceki gün DTP’de, kimin aday gösterilmesi konusunda örgüt temayülü yapıldı. Yalnızca partililerin katıldığı örgüt temayülünde Mahmut Alınak  birinci çıkarken, Tuncer Bakırhan ise ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırayı ise Aslan Yüce ile Mehmet Emin Albayrak paylaştı. Kars’tan kimin bağımsız aday gösterileceğine parti genel merkezi karar verecek. 
Haber ekleme saati: 13.48-28/05/2007
Haber: Gümüşpala Kortağ/Kars
SEÇİME DOĞRU GİDERKEN ARDAHAN

Haydi seçime .. ***SİYASET TATİL YAPMADI!..

22 Temmuz’da yapılacak olan genel seçimler öncesi Ardahan’dan milletvekili olmak için büyük mücadele veren siyasetçiler tatil olmasına rağmen yoğun bir iki gün geçirdiler.
Birçok aday adayın Ankara’da kamp kurduğu şu günlerde Ardahan adeta fırtına öncesi sessizliğini korurken, partilerin milletvekili aday adayları genel merkezlere kendilerini anlatmak için bin bir yolu deneyip, zorladıkları bilgisi alınıyor.

***AKP’de de naylon aday adaylar!

Biri mevcut milletvekili 27 milletvekili aday adayı bulunan AKP’nin adayları geçtiğimiz gün karşısına çıktıkları Genel merkez yetkililerine kendilerini anlattıkları öğrenilirken, AKP Ardahan İl Teşkilatı yöneticilerinin büyük bir kısmı da Ankara’da aday adaylarını takip ettikleri bilgisi alınıyor.

***Saffet’in hemşeri müdürü devrede!

Alınan bilgilere göre, AKP Aday adaylarının bazılarının, Saffet Kaya’nın vekil olduğu dönemde Ardahan’da adam yokmuş gibi getirtip müdür yaptığı, Şavşatlı hemşerisi Ardahan eski Milli Eğitim Müdürlerinden Timmür Şehoğlu’nun verdiği yemeğe katıldıkları, ancak bu yemeği Şehoğlu’na düzenletenin Şehoğlu’na hemşeri olan Şavşat kökenli Saffet Kaya’nın verdirdiği ileri sürülüyor.
Köroğlu Şehoğlu’nun yemeğine katılan AKP Aday adaylarının adaylık paralarını da Saffet’in yatırdığı yönün de iddialar ortaya atılırken, amacın burada sözde aday olan AKP’nin naylon aday adaylarının genel merkeze , ‘Ben olmazsam da Saffet olsun’ dedirtmek için böyle bir yola başvurdukları belirtiliyor.

***Aday adaylar tek tek arandı ..

Daha önce AKP’nin aleyhinde demeçler veren Tayip Erdoğan’ın ülkeyi sattığını belirten, ardından bağımsız aday olacağını, sonra da MHP’den aday olacağını ilan eden Saffet Kaya’nın AKP’nin mevcut aday adaylarıyla diyalog kurmaya çalıştığı ve aracılarıyla aday adayları aradığı ve görüşme talep ettiği öğrenildi.
Ancak, başta AKP İl Başkanı Nusret Koyuncu, Teşkilat Başkanı Engin Şanlıtürk, AKP Milletvekili Aday adayı Fatih Sinan Yılmaz ile Selami Kendir’in Saffet’in bu talebine karşı ‘değil vekil adayı olması, AKP’de olmasının bile hata olduğu, çünkü AKP temiz siyaset yapan bir parti olduğunu bunun için de kendisini başbakan olarak görenlerle işi olmaz.’ diyerek ret ettikleri öğrenildi.

***Burada Şehir kulübü, Ankara’da Köroğlu’nun kahvesi!

AKP’de bunlar yaşanırken CHP’de de durumun farklı olmadığı alınan bilgiler arasında.
CHP İl teşkilatının tümümün vekil aday adayları tarafından Ankara’ya davet edildikleri ve hemen hepsinin şu an aday adaylarla birlikte Ankara’da oldukları öğrenilirken, kimin kimi Ankara’da karşıladığı CHP içinde yaşanan en önemli tartışma.

***Masrafların bende atla gel!

17 milletvekili aday adayı bulunan CHP Ardahan teşkilat yöneticilerinin Ankara’da kamp kurdukları şu günlerde CHP’de en çok tartışılan konu, ‘Hangi isimin naylon aday adayı’ olduğu yönünde olurken apar topar Ankara’ya giden CHP yöneticilerinin aday adaylarının daveti üzerine Ankara’ya gittikleri ileri sürülüyor.
3 bayan aday adayı bulunan CHP Ardahan’ın en güçlü adaylarının mevcut milletvekili Ensar Öğüt, Av. Müzeyyen Çiftçi ve Yunus Dündar’ın olduğu yönünde görüşler ileri sürülürken, diğer aday adayların bu üç adayı aşmak için bütün güçleriyle mücadele ettikleri alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, Göle Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı ve aynı zaman ‘da Ardahan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Yaşar Daşdemir’in Göle’nin oy potansiyeline güvenerek bu yola çıktıkları alınan diğer bilgiler arasında olurken, yine Göleli olan Sevgi Korkmaz ve Sadrettin Atalay’ın Göleli olma gücünü ve Ankara’da bulunma avantajını kullandıkları öğrenildi.
Apar topar Ankara’ya götürülen CHP’lilerin orada da kahve siyaseti kültüründen kendilerini kurtaramadıkları ve Ardahan’da Şehir kulübünde olduğu gibi Ankara’da da Köroğlu kahvesine gidip, okey oynayarak yol yorgunluklarını, Ankara’da siyaset yaparak attıkları alınan diğer önemli bir not oldu.

***Yılmaz’dan Göleli adaylara çağrı: ‘Gelin çekilip birimiz kalalım’

CHP’de tartışılan diğer önemli bir konu ise CHP’nin Göleli aday adaylarının çokluğu olduğu öğrenildi.. 
Birçoğunun diğer mevcutlara iki olmak için aday adayı oldukları yönünde iddiaların öne sürüldüğü Göleli CHP Milletvekili Aday adaylarından Göle Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Yılmaz, mevcut Göleli adayların bir araya gelerek, bir isimin üzerinde karar kılarak CHP Genel Merkezi üzerinde etki yapması istediği ve bu önerisini diğer Göleli adaylara sunduğu ancak kabul görmediği alınan diğer bilgiler arasında oldu.

***DSP’liler de Ankara’da ..

AKP ve CHP’lilerin top yükün Ankara’da oldukları şu günlerde, CHP/DSP birleşiminde adeta yedekte kalan Ardahan DSP’lilerin de ‘Bizde varız’ dercesine CHP’li bir adayın yol masraflarını karşılamasıyla Ankara’ya gittikleri aldığımız diğer bilgiler arasında.
Mevcut DSP yönetiminin Ardahan İl Başkanlığı seçimi yapacak kadar cesaretli olmaması, ‘Ankara’da değil Ardahan’da bile adları olmayanların ne gibi etkileri olur’ yorumlarını getirmekte.
İkiye bölündükleri de öğrenilen DSP’lilerin, Ardahan CHP tabanından kopuk, sosyete takımının başı, ihale yasakçısı olarak bilinen bir isime destek verdikleri yönünde ki iddialarda, ‘DSP yöneticileri, yine milliyetçilik ve şövenistlik yapıyorlar’ tartışmasını gündeme getirmiş durumda.

***Atalaylar imza kampanyası başlattı...

Önce bağımsız aday olacağını ilan eden ardından da CHP’den aday adayı olan Sadrettin Atalay'ın CHP'den Milletvekili aday adayı olmasının ardından Atalay'ın Göle'deki yakınları; Sadrettin Atalay'ın CHP tarafından 1. sıradan milletvekili adayı gösterilmesi için bir imza kampanyası başlatarak 4 Haziran tarihinden önce CHP Genel Merkezine ulaştırma gayretinde oldukları alınan diğer bilgiler arasında oldu.

***DYP’li aday adayı Baydar kızdı!

Genel kurulunu yaparak, Demokrat Parti ismini alan DYP’den Ardahan Milletvekili Aday adayı olan DYP eski İl Başkanlarından Cemal Baydar, mevcut aday adayların liste biri almadan Ankara’ya gelmeyecekleri yönünde haberimize tepki göstererek, bunun kendisini ilgilendirmediğini belirtti. Cemal Baydar, ‘Ben Ardahan’da olsam da olmasam da Ardahanlıyım ve her Ardahanlı gibi sorunları en iyi bilen biriyim. Ben Ardahan’dan hiç kopmadım ki. Değil liste bir iki veya hiç aday olmazsam da Ardahan’a gelip, partime çalışacağım ve sorunların çözümüne uğraşacağım. Zaten bunu yıllarca yaptım’ dedi.
Kendisinin, partiyle, DYP’nin ideolojisiyle alakası olmayan isimlerle aynı kareye sokulmasına da tepki gösteren Cemal Baydar, ‘ben sorunları bilen en iyi aday adayım. Bunu ben değil Ardahanlılar biliyor. Ki; Allah nasip ederse seçilirsem bunların çözümünün ne kadar basit ve de kısa olduğunu herkes görecektir’ diyerek kesin liste bir olduğunu da yazmamızı istedi.

***SHP orta da kaldı!

Genel seçimlerde %10 barajı aşamayacağını belirtip, 22 Temmuz’da yapılacak olan genel seçimlere katılmayacağını YSK’ya bildiren SHP’nin bu kararıyla adeta ortada kalan SHP Ardahan teşkilat yöneticilerinin kara kara düşündüğü görülürken, İl Başkanı Erkan (Tomi) Şahmar’ın her an görevi bıkacağı yönünde bilgiler alınıyor.

***Ardahan’ın kurucu İl Müdürü şimdide milletvekili adayı

1992 yılında yeniden vilayet olan Ardahan’ın ilk İl Müdürlerinden Ekrem Sütçü Milliyetçi Hareket Partisi’nde Ardahan milletvekili aday adayı oldu. Geçtiğimiz gün MHP Ardahan İl Başkanlığında bir basın toplantısı yaparak, adaylığı konusunda bir açıklama yapan Sütçü, ‘ben Ardahanlıyım, ailem Ardahanlı ve yıllardır Ardahanlıya hizmet vermiş bir ailedir. Ben öz be öz Ardahanlıyım ve Ardahanlılara hizmet verdim.
Yılarca bürokratik ve serbest hayatta bulunduğum süre içinde de Ardahanlıların sorunlarına eğilen biri olarak MHP’den Ardahan Milletvekili Aday adayı olmaktan gururluyum.
İnancım odur ki MHP Genel Merkezi ve Ardahan MHP İl ve İlçe Teşkilatları beni destekleyip, hizmet aşkımın devamının milletvekilliğinde de sağlayacaklardır.
Ardahan’ın sorunlarını bir mühendis, bir eski il müdürü ve bir Ardahanlı olarak en iyi ben biliyorum’ diyen MHP Ardahan Milletvekili Aday Adayı Ekrem Sütçü’nün MHP’den Ardahan liste birine gireceği konusunda çok iddialı görünmesi dikkat çekti.

***DTP’liler en rahat olanlar ..

AKP’nin aday ve de para bolluğu dolaysıyla yaşadığı sıkıntının yanında CHP’lilerin ayak oyunlarının tartışıldığı Ardahan siyasetinde en rahat adayını erkenden açıklayıp, yollara düşen DTP’liler oldu. Seçim çalışmalarına başlayan DTP’liler, bağımsız aday adayları Av. Ahmet Yavuz Yılmaz’ı seçmene tanıtıp, oy istemeye başladılar bile.  DTP’liler bir taraftan da diğer partilerden kendilerine rakip olacak isimleri tüm kamuoyu gibi merak ettikleri gözlenmektedir.

***Başkent’ten sonra ANAR ve Estima anket yaptı!..

Partilerde son durum olarak bunları raporladığımız Ardahan’da anketçilerde tur atıyor. Anketçilerin Ardahan’da yoğun bir şekilde çalıştığı gözlenirken, anketörlerin taraflı sorular sorması Ardahanlıların tepkisi alıyor. 
Başkent Üniversitesi anket ekibinin ardından hafta sonu Ardahan’a gelen ve Erzurum’da bulunan taşeron firma anketörlerine yaptıran ANAR ve EStima isimli iki anket firmasının Anketörlerin birçoğunun sorular sorarken bazı isimleri kendi ağızlarından önce vermesine kızan Ardahanlılar, anket yapan firmaların genel merkezlerini arayarak, ‘böyle anket yapılmayacağını’ bildirerek tepki koydukları öğrenildi.
Haber ekleme saati: 20.52-27/05/2007
Haber/Analiz: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com ekibi
ALO!. ‘Sayın sekreter hani söz vermiştin?!:’

Aloooooooooooooo!.. Ardahan’ın 227 köyünün büyük bölümünün levhasız ve de tabelasız olduğu gözlenirken, yetkililerin bu konuda verdikleri sözlerini bir türlü tutmamaları dikkat çekiyor.
Gazetemizin konuyu sürekli gündemde tutup, sorunun çözülmesi gereğine dikkat çektiği şu günlerde yine köy yollarında olan GAZETECİ dökülmüş bir grup köy levhasının önünde durarak, tanıtım levhası bulunmayan ve birçok levhası okunmayan köylerin bu sorunun ne zaman çözüleceğini Ardahan Valiliği Genel Sekreteri Hasan Dal’a bir kez daha sordu.
Bilindiği gibi bir süre önce yaptırdığı yeni levhalarla gazetecilere resim çektiren Genel Sekreter Dal, ‘bahar gelir gelmez sorunu çözeceğiz’ yönünde söz vermişti.
Umarız, 0.535’li telefonumuzla 0.505’li telefonunu aradığımız ve ‘Sayın sekreter sözünüzü ne zaman yerine getireceksiniz?’ diye sorduğumuz Genel Sekreter bu kez harcadığımız kontörlerimize acırda, sözünü tutar…
Haber ekleme saati: 18.24-27/05/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: Serkan Hanoğlu
YUKARISI DA, AŞAĞISI DA SUSUZ!..
Çevre müdürünün köyü de susuz ..

Göstermelik depodan değil köyden 1 km. uzaklıkta ki çeşmeden su alıyorlar Ardahan merkeze bağlı birçok köyde olduğu gibi 5 ilçe ve 3 beldeye bağlı köyde yaşanan susuz halen sürüyor. Kışın dondu denilerek geçiştirilen su şebekelerinin yazında akmadığı Ardahan’da köylüler su ihtiyaçlarını köy içi ve dışlarında bulunan çeşmelerde sağlıyor.
Kent merkezinde olduğu gibi ilçelerinde de bir çok köyün su sıkıntısıyla baş başa bulunduğu Ardahan’ın Hanak İlçesi’ne bağlı Baştoklu (Y. Dikan) köyü de susuz.

***Depo var su yok!

Aynı zaman da Ardahan İl Çevre Müdürü Faruk Köksoy’un da köyü olan Baştoklu köyünün iki yıl önce yapılan su deposuna su verilemediği için köylüler susuz kalmış durumda. Hemen köyün yanı başında bir kale gibi duran ancak hiçbir işe yaramayan su deposunu gösteren Baştoklu köylüler, köylümüz olan müdür bile soruna çare olamadı diye sitem etmekteler.

Aşağısında susuz.. ***Aşağı Dikan’da aynı durumda!

Ardahan’a bağlı bir çok köyde yaşanan susuzluk, bir süre önce Hanak’a mahalle olarak bağlanan Alaçam köyünde de yaşanıyor. Köylülerin Hanak Belediyesi’nin İller Bankasından daha çok gelir elde etmek için, Hanak’a 9 km. uzaklıkta ki köylülerini kendilerini ikna edip, mahalle yaptıktan sonra ilgilenmediğinden yakınırlarken, bir yıldan fazladır susuzuz olduklarını belirtiyorlar.
Su ihtiyaçlarını karşıladıkları köy içinde ki iki çeşmenin de doğru dürüst akmadığından yakınan A. Dikanlılar, mahalle oldukları için Köy hizmetlerinin hizmetlerine de başvuramamaktan yakınıyorlar.
Haber ekleme saati: 17.54-27/05/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yağmur iyi geldi, dolu kötü etti!

Yağmur sevindirdi, dolu üzdü Dün geceden beri yağan yağmur, daha yeni ekinlerini bitiren köylüyü sevindirirken, ardından gelen dolu aynı köylüyü üzdü.
Dün akşam saatlerinde başlayan ve bugünde süren yağmur doluya çevirince yeni ekilmiş tarlalara büyük zarar verdiği bildirildi.
Uzun süren kış dolaysıyla bu yıl ekin yapmaktan bir hayli geciken Ardahanlı köylüler, ekinlerine iyi gelir diye yağan yağmura tam sevinmişken bugün öğleden sonra yağan şiddetli dolu karşısında şaşırıp, kaldı. Yaklaşık yarım saat süren dolu nedeniyle kent merkezi bir anda beyaza dönerken, daha yeni ekilmiş ve tohumları kök tutmamış olan tarlalar zarar gördü.
Haber ekleme saati: 17.31-27/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yağmur yağdı, toprak evler yıkıldı

Yaşlı iki insan dışarıda kaldı Her yıl onlarca toprak örtülü ev ve ahırın yıkıldığı Ardahan’da yağan Mayıs yağmurlarıyla birlikte yeni evler yıkılmaya başladı.
Dün geceden itibaren etkili olan yağmurla birlikte yıkılmaya başlayan onlarca ev arasında 101 yaşında olan Beyaz dedenin evi de var.
Ardahan merkez Yenimahalle Nureşen sokakta bulunan kiralık evinin üzerine yıkılmasıyla 85 yaşında ki eşiyle birlikte dışarıda kalan Beyaz Yılmaz devletin kendilerine sahip çıkmasını istedi.
Öte yandan dün geceden beri devam eden yağmur dolaysıyla başta Hanak ve Çıldır’da olmak üzere birçok köyde de Beyaz dedenin başına gelen topraklı ev ve ahırların çöktüğü ve ya yıkıldığı bilgisi alındı.
Haber ekleme saati: 17.23-27/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Hayali konutların sayısı artı!

İki yıldır yapıcak denilen konutların daha arazi sorunu çözülmüş değil.. İki yıldır yapıldı yapılacak denilen ancak, arsa sorunu giderilmediği için  bir türlü gerçekleşemeyen yeni Toplu Konutlar için açıklamalar devam ediyor.
Daha önce Zeki Nalbant’ın bağışladığı araziye yapılacağı söylenen ancak, Belediye Başkanı Mikail Kayatürk’ün bu araziye karşı anlamsız bir şekilde karşı çıkması dolaysıyla iptal edilen projenin şimdi de Ardahan Göle yolu üzerinde, şehre 9 km. uzaklıkta bulunan bir yerde yapılacağı söylenen yeni TOKİ konutlarının ‘eğer yapılırsa’ 600 adet olacağı belirtildi.
Ancak, 600 adet yapılacağı yeni TOKİ konutlarının daha arazi sorunu bile çözülmüş olmaması, yapılan açıklamaları havada bırakıyor.
Yetkililerin bu yıl Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ardahan'a 600 dairenin yapılacağını bildirdiği öne sürülürken, TOKİ’nin resmi kayıtlarında ve de internet sitesinde Ardahan’a yönelik hiçbir projesinin olmaması bu tür açıklamaların inandırıcılığını kayıp etmiş durumda.
Haber ekleme saati: 13.30-27/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Sorun ve sıkıntılar SEÇİM ardı edildi!..

Caddeler bom boş şehirin sorunları seçin ardı edildi.. Seçim takviminin başlamasıyla birlikte Ardahan'da siyasi hareketlilik başlarken yatırımlar göz ardı edilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıl yarım kalan birçok işe bu yıl devam edilmesi beklenirken şu ana kadar çalışmaların başlamaması dikkat çekmekte. 
Siyasette yaşanan hareketlilikten dolayı bürokratik işlemler de yavaşlarken bu yavaşlamanın Ardahan için bir yılı daha kaybettirmesi ihtimali ortaya çıkmaya başladı.

Ardahan'da kanayan yara oldu KÖY/DES ***KÖY-DES unutuldu ..

Geçtiğimiz yıl Ardahan köylerine yönelik KÖY-DES kapsamında yapılan yol ve içme suyu projelerinin büyük bir bölümü yarım kalırken nisan ayının sonuna gelinmesine rağmen bu eksikler üzerinde bir çalışma başlamadı. Birçok sorunun yaşandığı KÖY-DES'te kaymakamlarla birlik üyeleri karşı karşıya gelirken sezon sonunda yapılan açıklamada bu eksiklerin 2007 yılında tamamlanacağı ve müteahhit firmaların bir kısım ödemelerinin ödenmediği açıklanmıştı. İnşaat sezonunun başlamasına rağmen KÖY-DES yolları yapılmayı beklerken müteahhitlerin bir çoğununun halen daha gelmedikleri öğrenildi. 
KÖY-DES kapsamında en fazla sorunun yaşandığı Göle ilçesinde kaymakam ile meclis üyeleri arasında sürekli sorunlar yaşanırken bu sorunlar sonucu birlik üyeleri, köy muhtarları tarafından İçişler Bakanlığı’na şikâyet edilmişti. Yapılan bu şikâyetin ardından bir gelişme olmazken müteahhit firma bu süre zarfında birçok eksiği olmasına rağmen teminatını da almıştı. 

***VALİLİK BU YIL BİTECEK Mİ?

Ardahan'da açılacak olan fakülte için hayati bir önem taşıyan Ardahan Valiliği Hizmet Binası ise müteahhit firma ile olan sorunlardan dolayı bitirilemezken bu sezonda bitirilmesi hedefleniyordu. Seçim sürecinin başlamasıyla birlikte valilik binasının bu yılda bitmesi riske girerken inşaatın yeniden ihaleye çıkması bekleniyor. 
İnşaat sezonunun kısıtlı olduğu Ardahan'da bu ihalenin bir iki ay içerisinde yapılmaması halinde valilik hizmet binası 2008 yılına kalacak izlenimi veriyor. 
Haber ekleme saati: 13.16-27/05/2007
Haber: Bülent Kılıç Foto: Serkan Hanoğlu
Anaokulu şenlikleri sona erdi ..

Minik anaokul öğrencileri yaptıkları gösterileriyle büyüklere taş çıkardılar Okul Öncesi Eğitimin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, bu konuda kamuoyu oluşturmak, anne – babaların ve toplumun dikkatini çekmek ve okul öncesi eğitimle ilgili çalışmalar ve yatırımlara öncelik vermenin gerekliliğini geniş kitlelere anlatabilmek amacıyla ilimizde bu yıl ilki düzenlenen Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri önceki gün Ardahan Kazım Karabekir Paşa Kapalı Spor Salonunda yapıldı. 
Araçlarla salona getirilen ana sınıfı, anaokulu ve kreşlerde eğitim gören çocuklar, öğretmenlerinin yönetiminde son provalarını yaparak Gösterilerini sunmak için heyecanlı bir şekilde bekleyen öğrencilere, anne ve babaları da yardımcı oldu. 
Ardahan merkezdeki tüm anaokullarının ve anasınıfı olan tüm ilköğretim okullarının katıldığı Şenlik,  Zübeyde Hanım Anaokulu minik öğrencilerinin Kelebek Rontu adlı gösterileriyle başladı. Merkez İnönü İlköğretim Okulu öğrencisinin Keman dinletisi izleyenlerden bol alkış alırken, Bütün Gösteriler davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Özellikle balerin kızlar hünerleriyle dikkat çektiler. 
Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, yaptığı açıklamada okul öncesi eğitimin mutlaka verilmesi gerektiğini belirterek, sağlıklı ve başarılı nesillerin yetişmesi için anne baba eğitiminin yanı sıra anaokulu ve anasınıfı eğitiminin de son derece önemli olduğunu söyledi.
Vali Murat Yıldırım,” Etkinliklerdeki amacımız, okul öncesi eğitimle başarılı, özgüvenli, sosyal ve zihinsel becerileri gelişmiş bir nesil hedefliyoruz. Bunun için Ardahan’da ki okul öncesi eğitimin niteliğini arttırarak yaygınlaştıracağız. Hedefimiz okullaşma oranını yüzde yüzlere çıkarmaktır” dedi.

***MYO'da da bahar şenliği ..

Ardahan Meslek Yüksek Okulu (MYO) Tarafından Düzenlenen 'Bahar Şenliği'  çeşitli etkinliklerle kutlandı. Şenliklere Ardahan meslek Yüksek okul müdürü prof. Dr. Abdullah Doğan, öğretim görevlilere ve öğrenciler katıldı.
Ardahan Meslek Yüksek Okulu (MYO) tarafından düzenlenen 'Bahar Şenliği' etkinlikleri kapsamında çeşitli kutlamalar yapıldı. Geleneksel hale gelen şenlikler için okulun bahçesinde yapılması beklenirken havanın yağmurlu olması nedeniyle kutlamalar içeride başladı.  Kutlamalara öğrencilerin hazırladığı skeç ve taklitlerle başlandı. Daha sonra havanın açmasıyla birlikte kutlamalara dışarıda devam edildi.  Burada çeşitli yarışmalar yapılarak dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.  Yarışma ödülerinin emzik, oyuncak telefon,   oyuncak fotoğraf makinesi çıkması bütün öğrencileri çok şaşırttı ve güldürdü.
 Daha sonra Ardahan Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından oluşturulan müzik grubu eşliğinde bar tutularak halay çekildi.  Halaylardan sonra okulun bahçesinde sinema gösterimi yapılarak şenlik sona erdi.
Haber ekleme saati: 13.05-27/05/2007
Haber/Foto: Deniz Başlı/Ardahan
Keneli kaplumbağalar panik yarattı!..

Tarım müdürlüğü yetkilileri aldı... Ardahan şehir merkezinde bulunan Milli Egemenlik Çocuk Parkına bırakılan Kaplumbağalar tehlike saçıyor. Kimler tarafından bırakıldığı bilinmeyen ve Antalya ilinden üniversite öğrencileri tarafından getirililiği iddia edelin Kaplumbağaların üzerine yapışmış olan Keneler görenleri hayrete düşürdü.
Parkın etrafındaki esnaflar tarafından fark edilen ve üzerindeki onlarca keneyi çıkarmaya çalışan esnaflar, İlimizde kaplumbağa yaşamıyor, ancak Antalya’dan getirildiğini söylüyorlar. Bu parkta günde yüzlerce çocuk oyun oynuyor. Kaplumbağayı sevmek için Kaplumbağaları eline alan çocuklar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Kimin neden getirdiğini bilmiyoruz. Esnafların Tarım İl müdürlüğü yetkililerine haber vermesi sonucunda, çocuk parkına gelen yetkililer, Ardahan’da Kaplumbağa olmadığını ancak, başka bir yerden getirilip bırakıldığını tahmin ediyoruz. Veteriner hekimler Çocuk parkındaki Kaplumbağaları toplayarak incelemek üzere İl Müdürlüğüne götüreceğini bildirdiler. 
Haber ekleme saati: 13.00-27/05/2007
Haber/Fotolar: Deniz Başlı/Ardahan
ÇILDIR GÖLÜNDE AV YASAĞI BAŞLADI

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan şenliğe hazırlanan Çıldır gölünde balık tutma yasağı başladı.. Van Gölünden sonra, 124 kilometrekare alanıyla  Kuzey Doğu Anadolu’nun  en büyük gölü olan Çıldır Gölü’nde Av Yasağı başladı. 20 Mayısta başlayan Av Yasağı, 15 Ağustos’a kadar devam edecektir. Bu süre içerisinde, gölden sadece sportif amaçlı oltayla balık avlamak serbest olacaktır. Av Yasağına uymayanlar 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununda, 2 Bin 800 YTL başlayan cezlar öngörülmektedir.

***VALİ YILDIRIM  TOPLANTI YAPACAK

Çıldır Gölünün daha aktif korunması için Kars Valisi, Arpaçay Kaymakamı, Çıldır Kaymakamı, her iki ilin İl ve İlçe Jandarma komutanları ve Tarım Müdürlükleriyle bir toplantı yapılacağını belirten Ardahan Valisi Murat Yıldırım, “ Göl kenarında bulun 8 Köyün Ardahan’dan ayrılıp, Kars’a bağlanmasından sonra, Çıldır Gölünün korunmasında önemli boşluklar olmuştur. Bu boşluğu doldurmak için Kars Valimiz ve emrindeki koruma teşkilatlarıyla bir toplantı yaparak, Çıldır Gölünde daha etkili bir koruma sağlamak için kararlar alacağız” dedi.

***TATLI SU KEREVİTİNİN AVI SERBEST 

Gölde doğal olarak üremeyen, ancak sonradan balıkçılar tarafından göle atıldığını tahmin edilen Tatlı Su Kerevitinin avının ise bir Temmuzda başlayıp, bir Kasıma kadar devam edeceğini söyleyen Ardahan İl Tarım Müdürü Fevzi Karakoç, “Çıldır Gölünde doğal olarak yetişen Sazan, Aynalı Sazan, Alabalık, Tatlısu Kefalı, Karabalık, Kayabalığı, Tahtabalığı, Şafak, Kızıl Kanat olmak üzere 9 çeşit balık bulunmaktadır. Ancak, son yıllarda Tatlı Su Istakozu ve İsrail Sazanı da türemeye başladı. Bu iki tür, hiçbir bilimsel araştırma yapılmadan, bilinçsizce Kars Tarım İl Müdürlüğü ve yine Kars tarafında kalan balıkçılar tarafından atılarak gölün doğası bozulmuştur” dedi.
Haber ekleme saati: 12.43-27/05/2007
Haber/Foto: Ümit Kılıç/Çıldır
İstanbul’un taşı toprağı altın 
Ardahan’ın ise insan kemiği!

TEDAŞ'ın kazısında ortaya çıktı... ‘İstanbul’un taşı toprağı altın’ diyerek, göç eden insanların her gün göç ederek terk ettiği Ardahan’da nere kazılırsa insan kemiği çıkıyor.
Kaça kaç dönemi olarak bilinen yıllarda birçok çete savaşlarının yaşandığı bölgede bulunan toplu mezarlara bir yenisi daha eklendi.
Ardahan mal meydanının bulunduğu bölgede TEDAŞ’ın yaptığı yeraltı çalışmaları esnasında ortaya çıkan yeni bir toplu mezarda birçok insan iskelesi ve kafatası bulundu.
Dün yapılan kazı sırasında ortaya çıkarılan insan kemiklerinin hangi millete ait olduğu bilinmezken, bölgede kazı yapan TEDAŞ çalışanları ve Ardahanlılar gördükleri manzara karşısında şaşıp kaldılar.
Haber ekleme saati: 12.38-27/05/2007
Haber/Fotolar: Ali Kaya/Ardahan
Fareler tarları istila etti..

Tarlalar delik deşik.. Geçen yıl yaşadığı kuraklık sonucu kış aylarında büyük bir sıkıntı yaşayan Ardahanlı köylünün başı şimdide farelerle belada.
Bu yıl bir hayli uzun süren kış dolaysıyla hayvanlarına yem bulmaktan bir hayli zorlanan Ardahanlı köylü, şimdi de yok imkânlarla ektiği tarlasını istila eden farelerle mücadele ediyor.
Birçok tarlayı ıstılah eden farelerin yeni ekilmiş olan tohumlara büyük zarar verdiğini belirten köylüler, tarlalarına ektikleri tohumların daha kök tutmayan fareler tarafından toplanıp, yeraltına çekildiğini görmenin sıkıntısı içinde olduklarını söylerlerken, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin fare istilasına uğrayan kendilerine yardım eli uzatmasını beklediklerini belirtiyorlar.
Haber ekleme saati: 12.24-27/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan

 

n

REKLAMLARINIZ BİZDE SİTEMİZ DE, TEMPO TV DE, GAZETE/DERGİLERİMİZ

VE SANAL ORTAMLARIMIZ DA YAYINLANIR..

ki...
Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 4174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI