Reklam
Bugun...


Dağ köyleri yolsuz!
Kent merkezlerinin olduğu gibi ilçelerinde yıllardır çözüm bekleyen bozuk yolların bir tülü yapılıp, asfaltlanamadığı Ardahan'ın dağ köylerinin yolları da bir hayli bozuk.

Dağ köyleri yolsuz!

Başta Ardahan'ı Hanak İlçesine bağlı Yamaçyolu (Vardosan) köyünün yolu olmak üzere bir çok köyün yolunun onarılıp, asfaltlanmayı beklerken köylerden sorumlu İL Özel İdarenin görünen yolları yamalayarak göz doldururken, dağ köyleri olarak bilinen gözde uzak köylerle ilgilenmemesinden yakınan köylüler yıllardır bozuk olan yollarda yol yapım araçları görmediklerine dikkat çekmekteler.

**Ardahan'da ki Köy Yolları Uzadı!..
 
Yıllardır beklenen onarımı ve asfaltlanmayı bekleyen Ardahan'da ki yollara atılan satı kaplama ve asfaltın kısa sürede bozulduğu ve hemen her yıl milyonlara mal olan masraflarla yenlenmeye çalışıldığı görülürken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğü, 2013 yılı Türkiye’de il ve devlet yolu uzunlukları raporunda 2008-2013 döneminde köy yolu uzunluğu en fazla artış gösteren il yüzde 127,7 artışla Ardahan olduğu ortaya çıktı.

**Gelişen Göle'nin Köy Yolları!

*10/05/2017 Tarihli Haber

Baharın gelmesiyle eriyen kar ve buzların altında ki yolların da gerçek yüzü ortaya çıktı.

Başta aynı zamanda AK parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın ilçesi olan Göle'nin Dedeşen ve Kuzupınar (Kong) adlı köylerin yolları olmak üzere bir çok köy yolunun çamur deryasına döndüğü görülen Ardahan'da yine yol sorunu kentin gündeminin başını çekiyor.

Konu hakkına ilgililerin ilgisizliğinden yakınan Dedeşen ve Kuzupınar köylüleri başta İl Özel İdare olmak üzere kimsenin sorunlarıyla ilgilenmediğinden yakındıkları görüldü.
Konu hakkına gazetemizi arayarak yaşanan durumu şikayet ederlerken köylerine gidip, gelmekten çok zorlandıklarını ve kimseye dertlerini anlatamadıklarını belirttiler.

**Ardahan'dan Hafta Sonu Haberler..

**14/05/2015 Tarihli Haberler

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlere çok kısa bir süre kalmasına karşın sessizliğin sürdüğü Ardahan'da siyasi partiler ve milletvekili adayları çok isteksiz çalıştıkları dikkatlerden kaçmıyor..
HDP ve Saffet Kaya'nın gözle görülür çalışmalarının yanında başta 400 Milletvekili isteyen AKP olmak üzere CHP ve diğer partilerin ortalıkta fazla görülmemeleri seçmenin dikkatini çekerken, gündüzleri gittikleri yerlerde ilgi görmeyen AKP'lilerin geceleri ev çalışmaları yaptıkları görülüyor..

**CHP Alevi Militanları Ardahan Getirtti..

 
AK Parti ile CHP'nin zorda olduğu görülen Ardahan'da 4 yıl boyunca telefonlarına cevap ermeyip, seçmenin sorunlarıyla ilgilenmediğiyle eleştirilen Prof. Dr. Orhan Atalay'ın ilçesi Göle'de çıkmadığı, 2. sıra adayı Yunus Baydar'ın ise Posof ilçesi başta olmak üzere Ardahan Merkez köyleri ve diğer ilçeleri dolaştığı görülen Ardahan'da en hareketli seçim bürosunun Ardahan Bağımsız Milletvekili adayı Saffet Kaya'nın olduğu dikkat çekiyor.

 

4. Kez milletvekili olmak için aday adaylık yarışı sırasında verdiği yarışta rakiplerini ve partinin ileri gelenlerini küstürdüğü ileri sürülen ve başta Hanak ve Damla'da HDP'ye kaydığı ileri sürülen oylar karşısında paniklediği görülen CHP Ardahan Milletvekili Adayı ve CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün kamuoyunda 'Alevilere bir şey vermeyen, ama onların üzerinde politika yaparak, kendi çıkarları dışında Alevilere hayrı olmayanlar' olarak bilinen 'Alevi Militanları' nı Ardahan'da getirdiği dikkat çekerken, Öğüt'ün bunlara rağmen ikna edemediği Ardahan'da ki Alevileri, Alevi Dedelerle iknaya çalıştığı alınan bilgiler arasın da olmakta.

**MHP Oyları AKP ve Saffet Kaya'ya Kaptırmamanın Telaşında..

Ardahan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya'nın yoğun bir tempo ile çalıştığı Ardahan'da ki siyaset alanın da oy kayıp etmeyip, üzerine alacağı oylarla Ardahan'da millvetekili çıkarmayı hedefleyen partilerin başında gelen Milliyetçi Hareket Partisinin başta Posof ve Çıldır'da alacağı oyları AK Parti'ye ve Saffet Kaya'ya kaptırmamak için yoğun bir tempo ile çalışmalarına devam etmekte.

MHP'nin 2. Sıra Adayının ortada görülmediği dikkat çeken Ardahan'da MHP'nin Bülent Ulutaş ile Posof, Çıldır ve Hanak'ın yanı sıra Ardahan Merkezden ve Düz Ardahan olarak adlandırlan alanda oy alma hesapları yaptığı görülüyor.

**Göle'de AK Parti, HDP ve Saffet Kaya Var..

Seçimlere çok kısa bir süre kaldığı şu günlerde Ardahan merkezin bir hayli sakin olması ve ikili tartışmaların dışında seçimin konuşulmadığı da dikkat çekerken partilerin ve adaylarının da kendilerine alan belirledikleri ve bu alanlar üzerinde yoğunlaştıkları görülmekte.

4 Yıl boyunca yaptıramadığı Göle-Ardahan yoluna karşın, 'Bu kez Göle'de 10 Bin Oy Alacağım' diyerek, 2. sıra adayına umut verip, çalışmasını sağladığı görülen AK Parti Ardahan Milletvekli Prof. Dr. Orhan Atalay'ın ilçesi Göle'yi kendisine seçim kampı yaptığı görülümekte. Öte yandan nefesi her an Atalay'ın ensesinde olan ve 'Bu seçim de Göle'de en az  7 bin oy alacağız' diyen HDP'ninde Atalay gibi Göle'yi ve Göle ile Çıldır'a komşu olan ve en az 4 bin 500 oyu hedeflediği Hoçvan'ı kendisine kamp ilan ettiği dikkat çekiyor.

Saffet Kaya'nın Düz Ardahan'ın yanı sıra Ardahan merkez, Çıldır, Posof ve Hanak'ta alacağı oyların yanı sıra AK Parti ile HDP'nin rahat olduğu Göle'yi de göz ardı etmediği görülen şu günlerde CHP'nin Adayı Ensar Öğüt'ün en çok oyu alacağını düşündüğü ilçesi Çıldır'a, Damal ve Hanak'a kilitlendiği, bunun yanı sıra küskünlerin çok olduğu Ardahan merkezi iknaya çalıştığı görülüyor.

**HERKES 10 BİN BANDINDA..

DSP'nin yanı sıra Vatan Partisi gibi partilerin de seçim çalışması yürüttüğü Ardahan'da en çok konuşulan siyasi konuların başında 'Hangi partini nerede, ne kadar oy alacak?' olduğu da görülen Ardahan'da AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin yarışı önde götürdükleri dikkat çekiyor.

AK Partinin Göle ve Posof'ta almayı hesapladığı oylarla yarışı önde bitirmeyi hedeflediği, HDP'nin ise Göle, Hoçvan'da alacağı oylara Hanak ve Damal'da gelecek olan oyları katıp seçilme hesabı yapmakta olduğu görülüyor.

MHP'nin başta Çıldır ve Posof'ta olmak üzere Hanak ve Ardahan'dan umutlu olduğu, Saffet Kaya'nın ise Ardahan merkezden çıkış yaparak, Göle, Hanak, Posof e Çıldır'de en çok oyu alacağını hesapladığı dikkat çekiyor.

55 Bin oyun kullanılması beklenen Ardahan'da AK Partinin Göle'de alacağı en az 5 bin oyunun üzerine Ardahan merkez de, Posof'ta ve diğer ilçelerde katacağı oylarla 10 bini geçmeyi ve Ardahan'ın iki milletvekilinden birini almayı hedeflerken, HDP'nin de AK Parti gibi Göle'de en az 5, Hoçvan'da 3 bin oy alarak Ardahan merkez ve Kuzey kazaları olarak bilinen ilçelerde gelecek oylarla bir milletvekili çıkarmayı hesaplıyor.

MHP'nin taban oyu olarak bilinen 5 ila 6 bin oyunun üzerine en az 5-6 bin daha getirip yarışı bırakmak istemediği görülen Ardahan'da, CHP'nin de Damal'da alacağı söylenen 2 ila 3 bin oyun üzerine Çıldır'dan, Hanak'tan gelecek oyları katıp, Ardahan merkez ve en zayıf olduğu bilnen Posof ve Göle'de gelecek oylarla 10 bin bandını zorladığı görülmekte.

Saffet Kaya'nın alacağı oyların tüm dengeleri ve de seçim hesapları alt üst ettiği dikkat çekilen Ardahan'da Saffet Kaya'nın da 10 bini zorladığı ve bu oranı geçmesi halinde kayıp edecek olan ilk partinin AK Parti olacağı bunun yanı sıra CHP'nin ve HDP'nin  beklediği oranları da bozabileceği de göz ardı edilmediği dikkat çekiyor.

Tüm bu hesapların günü birlik yapıldığı Ardahan'da en çok konuşulan isimlerin başında HDP Adayı Dr. Taşkın Aktaş ile Bağımsız Milletekili Adayı olan Saffet Kaya'nın olduğu da dikkat çeken diğer önemli siyasi gözlemlerimiz olmaktadır.

Ardahanlı Hep Yalanız..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Yüz binin altına düşen nüfusu ile hala kurtarılmayı bekleyen bu kentin dinamikleri iş birliği içine girip, bir araya gelmedikçe ne kent, ne kasaba nede köyler sorunlardan kurtulmaz..
Çünkü Vekillerinin kendi başına, belediye başkanlarının bir araya gelemediği, Ticaret Odasını son üç yıldır ziyaret etmeyen belediye başkanının olduğu, batıda ki federasyonlarını vekilin, belediye başkanlarının hatta valisince yok sayıldığı, derneklerin kaz ve piknik etkinliklerinden öteye gidemediği bir kent hep yalnızlığa ve sorunlarla boğuşmaya devam eder.
Hepimizin hatta sanal kalemşörlerinin bile yalnız olduğunun farkında olmadığı bir kentin insanları olarak o kentin gelişmesini, büyümesini beklemek kadar saf olmanın da anlamı var mı bilmem ama bir gerçek var ki oda Ardahanlı hep yalanızdır..
İleri gidenin paçasına yapışıldığı, iş yapanın altı boşaltılıp, önünün kesildiği, toplum lideri diye bilinenlerin eteklerinde ki taşı dökmediği, aydını, okumuşunun kendisini sakladığı yada değer verilmediği bir Ardahan'ı her birimiz ayrı ayrı kulvarlarda nasıl olup kurtaracağımızı düşünmeyenler yukarıda ki fotoğrafta ki gibi yalanız kalmaya, bir iki bürokratın yalandan not tutmasıyla tatmin olmaya mahkümdür.
Bu nedenle buradan bir kez daha diyorum ki;
Gelin etekler de ki taşları dökelim, bakanda çıkaralım, başkan da..
Gelin kentin ekonomi dinamiği olan ticaret odasını olduğu gibi federasyonlarını, derneklerini ziyaret edelim, akıl alıp, fikir verelim..
Gelin bu kentti yalanız kurtulacağını düşünmenin en büyük hata olduğunu anlayıp, ya bismillah deyip, el birliği yapalım..
Aksine mi?
Daha çok kurtuluş masalları dinler, bir iki traktörün satılması, iki katlı binanın 5 katlı olmasını izler ve yine tek başımıza kalır, kenttimizde her geöen gün boşanıp, önce kasaba, sonra köy, ardından virane olur..
Örenk mi?
1923 yılından bu yana ilerliyor muyuz, geriliyor muyuz ona bakın..
Bakmak içinde internetten geçmişe ve geleceğe bir bakın yalanız Ardahanlı ve Ardahan'ımın..
   
 

**Haydi Ardahan Sevdalıları..

Prof. Dr. Ramazan Korkmaz,
General Alpaslan Erdoğan,
Televizyoncu/Gazeteci Doğan Şentürk
İstoç Başkanı Namık Kemal Bay 
Ardahan Üniversitesine Rektör olmak isteyen Profesörler,
Milletvekili, Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyesi
olmak isteyen Siyasetçi-İşadamları,
Ardahanlı gazeteciler,
Ardahan Dernekçiliğin i Ardahan federasyonu çatısı altında 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' parolasıyla bir adım daha öne taşımak için var mısınız Ardahan Dernekler Federasyonunun yönetiminde yer almaya.

**ARDA/FED Kongreye Giderken..
Ülkenin önemli bir süreçte geçtiği şu günlerde 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' parolasıyla Ardahanlıların birlikteliği için mücadele eden Ardahan Dernekler Federasyonu da kongreye gidiyor.
2019'da yapılacak olan seçimlere doğru hızla yol alan ülke de 4. Kongresini yapacak olan Ardahan Dernekler Federasyonun çatısı altında ki dernekler ile birlikte var olmaya, iş adamları ile ayakta kalmaya, aydınlarının gösterdiği yolda yol almaya devam ederken ARDA/FED'in yeni dönemde daha güçlü, daha etkili çıkışlar için iyi bir ekip oluşturma çabası içinde olduğunu tüm Ardahanlıların bilmesi yetmiyor.
Çünkü hep güçlü bir lobiden bahsedip, o lobinin kendisi olmadan nasıl oluşacağını hiç hesaba katmayan Ardahanlıların ARDA/FED'i ayakta tutmak, onun daha güçlü etkili bir kurum olmasını sağlaması için ARDA/FED'e katılıp, onu ayakta tutmak için omuzlaması gerekirken, 'Bizden bir şey olmaz' diyerek işin içinde çıktıklarını bilen bir Ardahanlıyım..
Bu nedenle 14 Mayıs'ta kongreye gidecek olan ARDA/FED'e üye derneklerin tam katılım sağlaması, başta Posof dernekleri olmak üzere hala ARDA/FED'in çatısı altına girmemek için direnen derneklerin ve ARDA/FED'in üzerinde kendilerini görüp, ama üst kimliği Ardahan olan Ardahan'ın adını aşamayan diğer bölge federasyonlarına üye olan dernekler, hatta Göle, Çıldır, Damal ve Hoçvan federasyonlarını yöneticileride ARDA/FED'e katılıp, ARDA/FED'in sadece Fakir Yılmaz'ın değil tüm Ardahanlıların federasyonu ve en üst çatısı olduğunu kabul edip, sahiplenmelidirler.
Aksine mi?
ARDA/FED 14 Mayıs'ta yapacağı kongresi ile öyle yada böyle yoluna devam edecek..
Ancak ARDA/FED'in dışında kalıp, onu uzaktan izleyenler, ARDA/FED'de çelme atmak isteyenler, Ardahan'ın adını onurluca taşıyan ARDA/FED'den kendilerini üstün tutanlar, İş adamı ve kadınları, aydınlar, siyasiler, milletvekili, belediye başkanları, gazeteciler kısacası toplumun kanat önderi diye bilinenler gelip, 'ARDA/FED'de bizde varız' demedikçe hep yaya ve de güdük kalacakları gibi güçlü bir Ardahan lobisi, birlikteliği içinde söyleyecek bir lafları kalmayacaktır..
O zaman haydi gelin..
'Gecikilmiş bir şey yok katılın ARDA/FED'e hep birlikte Ardahan diyelim' diyen bir anlayışla Göle, Çıldır, Hanak, Damal, Posoflulara sesleniyorum zayıf bir Ardahan lobisi vebalı sizin suçunuz olarak tarihe geçecek..
'Değil' diyorsanız ARDA/FED'in kongresi samimi birlikteliğimizin meş'alesi olsun..
Fakir Yılmaz 
Ardahan Dernekler Federasyonu
Genel Başkanı/Gazeteci 
05322678015
fakiryilmaz323@hotmail.com
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3711 defa okunmuştur.

YORUMLAR

TURHAN DEĞİRMENCİ
17-05-2015 13:08:00

CHP ADAYINDA NEDEN ISRAR ETTİ BİLEMİYORUM.YENİ BİR YÜZ DAHA İYİ OLURDU BENCE.AKP NİN DE AYNI ADAYDA ISRARI ÇOK ANLAMSIZ.HDP İNŞALLAH TUTTURUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ZİRA ADAYI HALKA YAKIN VE HALKIN SEVDİĞİ BİR İSİM.SAYIN TAŞKIN BEY KARDEŞİM ARDAHAN'DA YAPTIKLARININ KARŞILIĞINI ALMALI BENCE.ZİRA ARDAHAN'DA YAŞAYIP KAHRINI ÇEKEN VE MÜTEVAZİ BİR İNSAN.KENDİSİNİ YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ.BAŞARILAR DİLİYORUZ.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI