Reklam
Bugun...


GAZETECİLERİN KONUKLARI SEÇİLMİŞLER, SİYASETÇİLER!..
AYHAN BİLGEN CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 22.00ila 24.00 ARASINDA GAZETECİLERİN KONUĞU OLACAK.. Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri uydu televizyon kanalı TEMPO TV'de canlı olarak sundukları 'Gazetecilerle Gündem' adlı programın bu haftaki konuğu önemli bir isim olacak.

GAZETECİLERİN KONUKLARI SEÇİLMİŞLER, SİYASETÇİLER!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Gazeteci baba, kızın bir yıla yakındır kesintisiz sundukları 'Gazetecilerle Gündem' adlı programın bu haftaki konuğu ülke siyasetinde önemli bir mihenk taşı olan ve parti kuracağı belirtilen Gazeteci, Yazar ve Kars eski Milletvekili ve Belediye Başkanı Ayhan Bilgen olacak.
Cumartesi günü saat: 22.00 ila 20.00 arasında TEMPO TV'de canlı olarak sunulacak olan 'Gazetecilerle Gündem' adlı program televizyonlarınız da olduğu gibi YouTube ve Facebook'ta da aynı anda canlı olarak sunulmakta.
AVRUPA'NIN EN BÜYÜK DUMANSIZ FABRİKASI!
20 TL.'ye doğru giden doların bir anda tepe, taklak olup 11 TL.'ye kadar düşmesinin davul zurna ve havai fişeklerle kutlandığı ülkede bu gidişinde iyiye değil, tam tersine olduğunu belirten ekonomistleri neredeyse vatan haini ilan edecek olan iktidar ile havuz medyanın asıl sakladığı sorunun baş rolü olan Adalet, İnsan Hakları ve Kürt Sorunu olduğunu anlamak için Silivri'ye gitmeniz yeter, artar bile...
Çünkü bu ülke de var olan fabrikaları satmakla suçlanan aynı iktidarın fabrika yapmaktan çok Avrupa'yı, Amerika'yı hatta Çin, Rusya hatta çuval çuval dolarlar geldiği iddia edilen Katar'ı kıskandıran onca yol, köprü, (Posof Badele Türkgözü hariç) tüneller, saraylarına benzer ama içinde adalet olmamakla suçlanan adliye sarayları, şehir hastaneleri yetmedi Millet Parkları gibi Avrupa'nın en büyük cezaevini de yapmakla gururlanıyor.
İşte aynı hükümetin minarelerinde değil, ışıklandırma lambalarına eklettiği hoparlörlerle ezan okuttuğu ve bugün 30 bin insanın yattığı söylenen bir eseri de memleketim Ardahan'da yapılacakken son anda dokunan bir sihirli elle İstanbul'un en uzak ilçesi Silivri'de yapılan dev cezaevidir.
Evet, Ardahan-Artvin Havaalanı Projesi gibi 2018 yılı öncesi 600 TL. bütçe ile Ardahan'da yapılacağı ilan edilen projenin başta Ardahanlı çantacı siyasilerin ve 6 bin oy ile milletvekili olan dönemin vekilinin ilgisizliği dolayısıyla bir anda İstanbul'a kaydırılan ve adı Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü olan cezaevi adı ceza evi de olsa İstanbul'un Trakya yakasındaki en büyük ve son ilçesi olan Silivri'ye bir fabrikadan öte kazanç sağlamış olduğunu görüyordum.

Beklenmedik bir gelişme ardından tutuklanan ve Metris'ten Silivri'ye gönderilen abimi ziyaret dolayısıyla gidip, yakından gördüğüm bu cezaevinin iktidara muhalif insanların, iktidara karşı olanların tutuklanıp, cezaevlerine gönderilmesinden ötürü veya iktidarı eleştirmek isteyenlere ya da benim gibi eleştirenlere 'Silivri soğuktur' muhabbetini hatırlatsa da ben olayın bu yönüne değil, petrolün çıktığı Batman'a değil, Kocaeli'ne, İzmir'e kurulan rafineriler gibi bu devasa ve bölge ekonomisi adına bir değil, bir kaç fabrikaya bedel yatırımın Ardahan-Artvin Havaalanı gibi memleketimden alınıp, zaten her gün göç alan, büyüyen, gelişen İstanbul'a, Trakya'ya yaptırılmasına abimin tutuklanması kadar üzüldüm.

arşiv haber Gazeteciden arşiv haber 17/12/2015 HABER tarihli yorumlar

Bir yanım okul, diğer yanım cezaevi!
2. SİLİVRİ Mİ OLACAK?!

**Rektör: Böyle bir şey var mı?

Ardahan’da yapımı süren ve bittiğinde toplam 80 dönüm arazi üzerinde yer alacak olan yen cezaevinin okul ve öğrenci yurdunun önünde olması Ardahanlıları ve Ardahan Üniversitesi Rektörünün tepkisine neden oldu.
16 Dönümü kapalı alanı olacak olan yeni cezaevi’nin yeni bir Silivri olacağını iddia eden Ardahanlıların yanı sıra Ardahan Üniersitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın da ‘Okulun yanında cezaevi oluru mu?’ şeklinde itirazına neden oldu.
Devletin işsizliği önleyecek yatırımlar yapması gerekirken, cezaevi yaptığını belirtip, bu duruma tepki göseteren Ardahnalılar gibi ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’da aynı zamanda Ardhan’ın doğasını bozan bu cezaevinin üniersiteye ait Yüksek Okul e Kız Öğrenci Yurdunun yanı başına yapılmasının yanlışlığına dikkat çekti.
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın basına yaptığı açıklamalar ile yeni cezaevinin Ardahan’ın turizm ve görüntüsü bakımından uygun yerde olmadığı beyanlarını da değerlendiren Adliye yetkilileri ise, Rektör Ramazan Korkmaz’ın kaygılarının yersiz olduğunu belirterek, “ Ardahan Üniversitesinin eğitim binalarına yakın olması nedeniyle yaptığı açıklamalar kısa süre içinde zaten kendiliğinden ortadan kalkmış olacak, Üniversitenin yeni yerleşkesinin bitmesiyle birlikte buralardaki binalarda üniversitenin ilişiği kalmayacak, ayrıca yapımına başlanan yeni cezaevi nedeniyle buralardaki belediye hizmetleri ve güvenlik tedbirleri üst düzeyde olacağından ara sıra yaşanan adli vakalarında önüne geçilmiş olacak” diyorlar.

arşiv haber  08/07/05/2007 Gününün Haber/yorum/REKLAMLAR

SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!
 
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA 
BİNLERCE MÜŞTERİ VE İNSANA ULAŞABİLİRSİNİZ

 

 

Ardahan Kafkas Arısı ve İsveçre'den sonra en güzel çiçeklerin bulunduğu yayla gülü.../Foto: Volkan Özkan 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

 
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.

08/07-05/2007Tarihli Günlerinin Haberleri için DEVAMI tıklayın..
Geçmiş günlerin haberleri için DEVAMLARI tıklayın..

 

 

SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA DESTEK VEREBİLİRSİNİZ!!
 
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
SİTEMİZE VERECEĞİNİZ BİR REKLAMLA 
BİNLERCE MÜŞTERİ VE İNSANA ULAŞABİLİRSİNİZ

 

 

Poso ilçesi Alabalık köylü kadınlar/Foto; Fakir Yılmaz/Posof 
Sitemiz Yazarlarının Gündemle ilgili yorumlarını 
sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKALE köşesinde okuyabilirsiniz.
RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ Yöre türküleriyle dopdolu RADYOMUZU DİNLİYORMUSUNUZ?!.

 
SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ, BAKIN BAKALIM HER TARAFA BEĞENECEKMİSİNİZ SİTEMİZİ. YORUM YAPMAYI UNUTMAYIN.
 

Erzurum Telekom bozuyor,
Ardahan Telekom yapıyor!

 


İnternet kesintileri deli ediyor.. Son aylarda yaşanan internet kesintilerinin son günlerde iyiden iyiye arttığı Ardahan’da sorunun nedeni olarak bölgenin üzerinde hat aldığı Erzurum Telekom Merkezi gösterildi.
Bugün de yaklaşık 6 saat süren Telekom kesintilerinin de bu nedenle meydana geldiğini belirten Ardahan Telekom İl Müdürü Zafer Tahiroğlu, sorunu sadece Ardahan’da olmadığını, internet sisteminin üzerinde yararlandığı Erzurum bölgeden meydana geldiğini belirtirken, bu sorunun Ardahan’da olduğu gibi Ağrı, Hakkari gibi illerde de yaşandığı ve kendilerinin de kullanıcılar gibi sıkıntı çektiklerini dile getirdi.
Tahiroğlu, ‘sorunun çözümü için ekip olarak ellerinden geleni yaptıklarını ve şu an bile Ardahan ekibinin teknik servisinin sunduğu hizmetten internet sağlandığını, bun sorunun önümüzdeki birkaç günde ortadan tamamen kalkacağının bilinmesinin ve yaşanan ve Ardahan İl Telekom’la alakası olmamasına karşın bu sorunlar yüzünden internet kullanıcılarımızdan özür dilemeyi de ihmal etmiyoruz.’ dedi.
Haber ekleme saati: 23.08-08/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
GÜNÜN SON SİYASİ HABERLERİ
Aday sayısı saat başı artıyor

***Faruk Demir CHP'den adaylığa başvurdu..

Ardahan'da milletvekili olmak için bir çok kişi adeta partilerin kapısında kuyruğa girerken, günün en son alınan bilgileri arasında Ardahan eski Milletvekili Faruk Demir'inde CHP'den milletvekili aday adayı olduğu haberi oldu.
Konuyu doğrulayan Demir, eğer partim müsade ederse Ardahan'da yeniden milletvekili olup, bir önceki dönemine ait projelerinin devamının getirilmesine uğraşacağını belirtti.

***Önder Avşar: 'Kesin Adayım'

Ardahan Vakıfban Müdürü Önder Avşar kendisinin aday olmayacağının söyleyenlere karşı yaptığı açıklamada, 'Adaylığım öncesi istifa etmemem birilerinin kafasını karıştırabilir. Ancak, bulunduğum görev istifa etmeme gerek görmüyor. Bu nedenle görevim devam ediyor. Ben aday adaylığına mutlaka başvuracam ve önümüzdeki seçimlerde Ardahan'dan milletvekili adayı olmaya kararlı olduğunu, eğer bu dileğimi kabul ettirip listeye girebilirsem partim AKP'nin kazanması için bütün gücümle çalışacam ve Ardahan halkının Ardahanlı olsun isteğine laik olmaya çalışacağım.' dedi.

***Cemal Baydar DYP'den aday adayı

Günün son aday adayları arasına DYP Ardahan eski İl başkanlarından Cemal Baydar'da katıldı. Gazeteci Fakir Yılmaz'ı telefonla arayarak Ardahan'dan milletvekili aday adayı olduğunu belirten Cemal Baydar önümüzdeki günlerde Ardahan'a gelerek, geniş çaplı bir çalışma başlatacağını da söyledi.

***Öztürk son anda oyuna gelmedi!

İstifa ederek, milletvekili adayı olduğunu açıklayan Ardahan İli Göle İl Genel Meclis Üyesi İlyas Öztürk aday olmaktan vaz geçtiğini açıklayarak, dilekçesini geri aldı.

***Sürmeli Kılıç'ta aday

ANAP Ardahan İl başkanı İl Başkanlığından istifa ederek, önümüzdeki seçimlerde Ardahan'da milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz gün Ankara'ya giden Sürmeli Kılıç Ardahan'a dönüşünde yaptığı açıklamada ANAP ve DYP'nin seçime giderken çatısı altında toplandıkları Demokrat Parti'den Ardahan Milletvekili Aday adayı olduğunu açıkladı.

***Yener Yılmazoğlu: 'Aday değilim'

Büyük Türkiye Partisinden Ardahan milletvekili adayı olacağı ileri sürülen Yener Yılmazoğlu yaptığı açıklama da böyle bir durumun gerçek olmadığının, değil BTP'sinden hiç bir partiden aday olmadığını ve siyaset düşünmediğini belirtti.
Haber ekleme saati: 23.01-08/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Sen hangi partiden adaysın?..

Fakir Yılmaz Seçimlerin gündeme girmesiyle birlikte duraklama dönemine giren borsa, ekonomi ve de çözüm bekleyen sorunlara karşın hareketlenen siyasi arenada aday bolluğu yaşanıyor.
Dakika da bir yeni bir adayın ortaya çıktığı şu günlerde Ardahan’da da, takım elbiseli, gravatlı, kara gözlüklüler, çantalılar sıkça görülmeye başlandı.
Kendilerinin olup olmadığını bilmediğimiz, ancak çoğunun Rent-Car’ların kapısında görünen araçlarında bolca tur attığı Ardahan’ın delik deşik yollarında yaya gezmeye kalkıştığınızda, her an birinin boynunuza sarılıp, ‘Oooooooo dostum nasılsın, baban nasıl, anan nasıl, emmi oğlu, kardeşimin oğlu, kızı..’ dediği bir süreci ve de şok’u yaşayabilirsiniz, bu nedenle DİKKAT! diyoruz..
Bunların çoğunun, seçim için, oy için yalandan boyunlarına sarıldıklarının ve sorduklarının ya anasının yada babasının yıllar önce, öldüğünü de bilmezler..
Evet, seçimlerin gündeme girmesiyle birlikte bir hayli hareketlenen siyasi arenada bunlar yaşanırken, başta cep telefonları olmak üzere bir çok iletişim aracında da yoğun bir trafik yaşanıyor, kim olduğunu ve bir merhaba demeden ulaştığı kişi yada kişilere,  ‘Alo kadim dostum nasılsın, ne var ne yok, bende adayım bilesin, yardımlarını bekliyorum’ türküsünü söylediğine de şahit olduğumuz şu günlerde partilerinde, 5 yıldır tozdan görünmeyen camlarına kırışmış parti bayraklarını, farelerin yediği parti avişlerini astığını görüyoruz...
Kim kimi görüyorsa, ‘Sen hangi partiden adaysın?’ sorusunu sorup, dalgasını geçtiğiği şu günlerde asıl konunun Ardahanlı seçmenin ne yapacağının sorulmasıdır..
Çünkü, Onlardır, seçimlerden hemen sonra, ‘Ah elim kırılsaydı, vay keşke vermeseydim’ diyenler..
Bu nedenle, ‘Sen hangi partiden adaysın?’ sorusunu sormaktansa, ‘Sen kimsin, nereden çıktın. Şimdiye kadar neredeydin, senin evin burada mı, yatırımın, işin Ardahan’da mı?’ diye sormalıdır.
Sormalıdır ki; Ardahanlıyı, Ardahanlının yaşadığı sorunları bilen ve bunlarla iç içe olanlara yol açılmalıdır..
Yoksa yarın çok geç olabilir... 
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
Aday olmak için istifa ettiler


DTP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden Av. A. Yavuz Yılmaz ***Av. Yavuz Yılmaz DTP’den aday adayı

Ardahan’dan milletvekili adayı olmak için bulundukları görevlerinden istifa edenler arasına Ardahanlı Avukatlardan olan ve aynı zamanda Demokratik Toplum Partisi Ardahan İl Genel Meclis Üyesi olan Avukat Ahmet Yavuz Yılmaz’da katıldı.
Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Ardahan’da Avukatlık yapan Av. Yavuz yılmaz bugün verdiği istifa dilekçesiyle DTP İl Genel Meclisi Üyeliğinden İstifa ettiğini açıklarken, önümüzdeki seçimlerde DTP Ardahan’dan Milletvekili aday adayı olduğunu belirtti.

MHP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden Kurtuluş Bozkır ***Kurtuluş Bozkır MHP’den Aday adayı

Her geçen gün daha da hareketlenen seçim atmosferinde milletvekili aday adayları da belirlenmeye başlandı. MHP’den Ardahan Milletvekili aday adayı olarak ilk istifa edenlerin başında Ardahanlı genç hemşerimiz Kurtuluş Bozkır geldi.
1973 Ardahan doğumlu Kurtuluş Bozkır, ilk orta lise Ardahan’da bitirdikten sonra, 1992 yılında Ardahan Ülkü Ocakları Başkanlığını yapan Kurtuluş Bozkır bu görevi uzun yıllar görev yaptıktan sonra Ardahan İl Sağlık Müdürlüğün de memur olarak göreve başladı. Eğitim de durumu için Ankara’ya gitti. 2000 yılında Ankara Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsünde Tıpı Teknolog olarak mezun oldu. Bozkır bu okulu bitirdikten sonra Ankara İl Sağlık Müdürlüğünde tıbbı teknolog olarak görev yapmaktaydı.
Kurtuluş Bozkır, Ankara’da bulunduğu süre içinde Ankara ‘da Ülkü Ocakları Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticiliği de yaptı. Bozkır, evli 2 çocuk babası.
AKP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden İlhan Yıldız ***Doç. Dr. İlhan Yıldız’da AKP’den aday adayı

Seçimler de Ardahan’da milletvekili adayı olmak için istifa edenlerin arasına Ardahanlı Doçent İlhan Yıldız’da katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığında Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaparken bugün istifa dilekçesini veren Yıldızı Ardahan merkez’e bağlı Küçük Sütlüce (Harziyan-Şişka) köylü.
Evli 2 çocuk babası Doç. Dr. İlhan Yıldız Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Öğretim görevlisiyken, Van 100.Yıl Üniversitesine Yardımcı Doçent Doktorasını yaptıktan sonra ABD’de de doçentlik ve İngilizce İhtisasını tamamladı. Geçtiğimiz günlerde Profesörlüğe başvuran hemşerimiz Doç. Dr. İlhan Yıldız önümüzde ki günler içinde Ardahan’a gelerek kendisinin adaylığı ve partisiyle ilgili bir basın toplantısı yapacağı bildirildi.

AKP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden Özcan Kanmaz ***Özcan Kanmaz’da AKP’den aday adayı

Yıllardır çeşitli İl Milletvekili aday adayı olarak görev yapan Özcan Kanmaz’da AKP’den milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiğini açıkladı.
‘1969 yılında Ardahan Hacıali Koyunde doğdum. İlkokulu Kendi Köyümde bitirdim. Daha sonra tahsilimi yapmak üzere İstanbul’a gittim.Sırasıyla 
- 1983 yılında İstanbul Bakırköy Ahmet Merter Orta Okulunu,
- 1986 yılında İstanbul / Kabataş Erkek Lisesini,
- 1992 Yılında İzmir 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdim. Çalışma hayatına ise: 
- 1992 Yılında Maliye ve Gümrük Bakanlığında Memurluk hayatına başladım.
- 20, 21 ve 22.Donem Milletvekili Danışmanlığı yaptım.’ diyen Özcan Kanmaz yaptığı yazılı açıklamasında, ‘Ardahan Adalet ve Kalkınma Partisinde Milletvekili Aday Adaylık için kesin kararımı  verdim. Ardahan’ımız ve Türkiye’miz için hayırlı olmasını diliyorum.
Ardahanlının  sahipsizliğini gidermek için, Ardahan’ın  sorunlarının takipsisi olmak ve KANGRENLEŞEN sorunlarının çözümü için Ardahan Ak Parti Milletvekili Aday Adayıyım. Ardahan’ı Ardahanlıların İdare Etmesi ilkelerim en önemli ilkem olacağını, Ardahan’ın SÜRGÜN Memur yeri ve coğrafyası Ardahan’ın Kaderi olmaması için adayım’ dedi. 
Haber ekleme saati: 16.43-08/07/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
CHP Ardahan’da ön seçim yok

Ensar Öğüt karar açıklanana kadar parti binasının önünde ayrılmadı.. ‘Seçimlere ön seçimle mi, yoksa genel merkez kararıyla mı gidilsin?’ toplantısı için bir araya gelen Ardahan Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Teşkilatları ön seçim istemediler.
Bugün CHP Ardahan İl Başkanlığında bir araya gelen CHP’liler, 1 ilçeye karşın 4 ilçe yönetimi ve İl teşkilatı olarak milletvekili belirlemeyi genel merkeze bıraktı.
CHP’nin şu anmi Milletvekili Ensar Öğüt ile birlikte CHP’den aday adayı olacakların başında gelen Yunus Dündar, Taşkın Aktaş, Çetin Demirci, Müzeyen Çiftçi’nin de parti binasının dışında yakından takip ettiği İl ve İlçeler toplantısı sonucu bir açıklama yapan CHP Ardahan İl Başkanı Orhan Balcı, teşkilatların ön seçim istemediğini açıkladı.
Balcı’nın bu açıklamasına tepki gösteren partililer, CHP’nin istediği demokrasi anlayışı bumu, bu karar ne kadar demokratçadır?’ diye tepki gösterirlerken, Ensar Öğüt’ gelen tepkiler üzerine parti binasının önünde ayrılarak. Ardahan Öğretmen evine geçti.
Haber ekleme saati: 15.15-08/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
'YALANDAN' ADAYLAR İSTİFA SIRASINDA!..

Yalandan adaylar sırada.. 22 Temmuz’da yapılacak olan milletvekili seçimi öncesi çeşitli partilerde milletvekili aday adayı olmak için bir çok kişinin sıraya girdiği görülen şu günlerde kamu da görev yapan bir çok büroktarttın da istifa dilekçelerini bugün işleme koymaları bekleniyor.
Belediye Başkanı, İl Genel ve Belediye Meclis Üyesi, Muhtarların da aday olmaları halinde bugün saat 24.00’a kadar istifalarını sunması gerekirken, bunların çoğunluğunun gözlerine kestirdikleri ve iktidar olacak diye bekledikleri partilerde formalite aday adayı oldukları öne sürülüyor.

**MÜDÜR, GENEL MÜDÜR OLMAK İÇİN!

Özelikle kamuda görev yapan bir çok isimin bugün istifa ederek, milletvekili aday adayı olmaları beklenirken, bunların kendilerinin de milletvekili olma gibi bir şanslarının olmadığını bildikleri, ancak asıl amaçlarının yarın iktidar olabilecek partilerde, ‘Ben partiden milletvekili adayıdım. Bana müdürlük yada genel müdürlük veya müsteşarlık yakışır’ diyebilmek için istifa ettikleri öne sürülmektedir.
Kamuoyunda, ‘Yalandan aday’ olarak tabir edilmeye başlayanan bu kişi veya kişilerin, parti teşkilat yöneticilerini olduğu gibi bölgede ki yerel basın temsilcilerini, siyaset cambazlarıyla da kafa kol ilişkisi içine girdikleri izlenen diğer güldürcü bir durum olmaktadır. 

**ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİNİZ?!.

Sadece kendi gelecekleri için istifa eden bu kişi veya kişilerin aldığı ilk tepki ise, ‘Şimdiye kadar neredeydiniz?’ sorusu olmakta. Çünkü bu kişilerin hemen her iktidar değişikliğinde renk değiştiren bukalemunlar gibi görüş değiştirip, kim iktidardaysa ondan olup, koltuklarını korumaya çalıştıklarını bilen kamuoyu, seçimden seçime ortaya çıkıp, yalanda aday olup, ‘Benim asıl partim şu veya bu’ diyerek halktan oy istemelerine tepki göstermekteler.
Haber ekleme saati: 12.40-08/05/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
4.5 yıl baktı kaldı

Baka kaldı.. 4.5 yıllık AKP İktidarının Ardahan Milletvekili Kenan Altun’un yeniden aday olup olmayacağı tartışıldığı şu günlerde RADİKAL GAZETESİ’nin bugünkü manşetinde çıkan bir fotoğraf vekilimizin 4.5 yıl milletvikili olduğu Ardahan’ın sorunlarına sadece bakmakla kaldığının fotoğrafı oldu.. Ardahan’ın sorunlarında olduğu gibi bir çok sorun ve tartışmayı uzaktan izleyip, sadece bakmakla vekillik sürecini dolduran Ardahan AKP Milletvekili Kenan Altun’un bu fotoğrafının da tesadüfen karalere takıldığı düşünülürken, bu düşüncenin Altun’un 4.5 yıl boyunca bir kez olsun TBMM’si kürsünün de görünmemesiyle gerçek payının bir hayli yüksek olduğu sanılmaktadır.
Başta KÖY/DES olmak üzere bir çok soruna el atmayı beceremediği ileri sürülen ve vekilken iki kez daha haca gitmeyi ihmal etmeyen Kenan Altun’un seçimlere girmesi halinde Ardahanlıları, neler yaptığı konusunda ne gibi bir açıklama yaparak, o isteyeceği ise merak konus olmaya başlamıştır.
Haber ekleme saati: 12.14-08/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz Foto: Radikal Gazetesi
Teşvik yasası KAI’ye uğramadı

Ardahan'a yok Türkiye genelinde geri kalmış olan ve Ardahan, Kars, Iğdır’ın da içinde bulunduğu  18 ilin kalkınması amacıyla uygulanan teşvik kapsamında sürekli yapılan değişiklik ve teşvik kapsamının 49 ile çıkarılması iller arısında torpil ve ayrımcılığı gündeme getirdi. 
Ardahan, Kars ve Iğdır gibi hızlı göç veren ve sanayileşmesi hiç olmayan şehirlerde uygulanan teşvik yasası daha sonra Bakan ve Başbakan torpilli ile 49'a çıkınca Ardahan ve Ardahan gibi illere yapılması gereken yatırımlar farklı illere kaydı.   
Teşvik kapsamında şu ana kadar en fazla yararlanan il Başbakan'ın memleketi olan Rize olurken  en geri kalmış iller olan Ardahan, Hakkari, Iğdır, Muş'a hiç bir yatırım yapılmadı. 

**Başbakan'ın ili yatırım şampiyonu..

Hazine Müsteşarlığı'nın önceki gün yayımlanan '2006 Yılı Faaliyet Raporu' teşvikli illerdeki yatırımların ve istihdamın da boyutlarını ortaya koydu. 
Buna göre, Türkiye genelindeki 49 ili kapsayan teşvik kanunlarından en kârlı çıkan Rizeli oldu. Bu yasaların ardından 4 tesisin kurulduğu ilde yaratılan yeni istihdam 8 bin 148'e ulaştı. Kişi başına düşen milli gelirde en diplerde olan ve teşvik kapsamında olmalarına karşı yatırım yüzü görmeyen 5 ildeki durum ise 'sıfıra sıfır, elde var sıfır' şeklinde özetlendi. Teşvik yasası kapsamında enerji desteği yapılan illerin sıralandığı raporda;  Ardahan, Hakkari, Iğdır, Muş ve Şırnak'a yeni bir tesis yapılmadığı gibi yeni bir istihdam da yaratılmadığı görüldü. Yaratılan istihdam açısından bakıldığında ise 4 tesisin kurulduğu Rize, 8 bin 148 ilave istihdam ile ilk sırada yer aldı. Rize'de ortaya çıkan bu istihdamın yaklaşık 2 bin kişilik bölümünün Çay-Kur'un işçi alımından kaynaklandığı ifade edildi. Yeni istihdam yaratmada Rize'yi 10 tesisin kurulduğu Kahramanmaraş toplam 7 bin 418 yeni istihdam ile izledi. 49 ilin genel sonucuna bakıldığında toplam kurulan yeni tesis sayısı 357' bulurken, yaratılan yeni istihdam da 74 bin 47 olarak gerçekleşti. Bu illere verilen enerji teşviği miktarı da 234 milyon YTL'ye ulaştı.
Haber ekleme saati: 12.12-08/05/2007 Haber/Foto: Bülent Kılıç/Ardahan
SEÇİME İLGİ... /Gümüşpala Kortağ

Gümüşpala Kortağ Bu günlerde, diğer günlerden daha çok aranır oldum.
Gazetede, caddede, sokakta, telefonda soran sorana:
“Nerelerdesin yahu?”
“Buralardayım.”
“Seni arayıp bulabilene aşkolsun.”
“Arayan bulur.”
“Dur hele, şakanın sırası değil.”
“Konu bu kadar mı ciddi?”
“Hem de nasıl!”
Bu kadar çok arayan soran olunca, insanın kendini, bulunmaz Bursa kumaşı hissetmemesi mümkün mü?
 ***
Niye aranıyorum? 

**Devamı, diğer bir çok yazarımızın gündemle ilgili yazılarıyla birlikte sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKELE linkimizde okunabilir...
KARS’TA TÜM ADAY ADAYI SAYISI 
İKİ ELİN PARMAĞINI GEÇMİYOR!..

Sandıklar kuruluyor, tartışmalar sürüyor.. **PARTİLER ADAY YOKSULU!

Erken seçim kararı ve merkez sağ ve solda bazı partilerin seçim ittifakı, daha önce milletvekilliği düşünen çok sayıda aday adayını hayal kırıklığına uğrattı. Yaşanan belirsizlik nedeniyle Kars’ta aday adayı sayısı görülmemiş bir biçimde düştü. Eğer adaylığa karar verirlerse, Kars’ta bugün iki il başkanı ve bir de bürokratın istifası bekleniyor. AKP’DE DÖRDÜNCÜ İSİM YOK Daha önce çok sayıda aday adayından sözedilen Kars’ta, şimdi ise bu sayıda iki elin parmaklarını geçmiyor. İktidar partisi AKP’de mevcut milletvekilleri dışında adaylık konusunda üçüncü bir isim olarak yalnızca İl Başkanı Remzi Aras’ın adı geçiyor. Aras, eğer genel merkezden adaylık sözü alırsa bugün istifa edecek. Daha önce onlarca ismin dolaştığı AKP’de, seçimde iktidar olma olasılığı da zayıfladığı için milletvekilleri ve il başkanı dışında dördüncü bir isimden sözedilemiyor.  

**CHP’DE İKİ İSİM

Daha önceki seçimlerde adeta aday adayı enflasyonu yaşanan CHP’de de Selahaddin Filtekin ve Ekrem Alp dışında şu ana kadar öne çıkan bir isme rastlanmadı. CHP’nin DSP’yle seçim ittifakı yapması, burada da sıkıntı yarattı. DSP’ye verilecek 20 milletvekili kontenjanından birinin Kars’ta kullandırılması durumunda, hem il başkanı Alp’in, hem de Selahaddin Filtekin’in liste bir şansı da sıfırlanmış olacak. Çünkü, DSP Kars İl teşkilatındaki genel hava, ittifak sağlanması durumunda Kars’ta adayın DSP kanadından olacağı yönünde. 

**DYP-ANAP İTTİFAKI

DYP ve ANAP’ın Demokrat Parti adı altında birleşmelerinden sonra, DYP’de adaylık bekleyenlerin umudu da suya düştü. Daha önce çok sayıda aday adayından sözedilen DYP’de, birleşmenin ardından tam bir belirsizlik hakim oldu. İttifakın Kars’taki adayını, bölgenin tek milletvekili olan Selami Yiğit’in belirleyeceği ileri sürüldü. 

**MHP’DE DE DURUM AYNI

Kars’ta diğer partilerde belirsizlik ve ilgisizlik sürerken, gözlerin çevrildiği MHP’de de değişen bir şey olmadı. MHP’de şu ana kadar net olarak aday adayı olacağını açıklayan tek isim Yüksel Akbaba oldu. Bugün de İLKSAN eski Genel Başkanı ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Yenice’nin, görevinden istifa ederek aday adaylığını açıklaması bekleniyor. MHP’de, üçüncü isim olarak Gürcan Dağdaş’ın ismi dolaşıyor. 

**DTP’DE BELİRSİZLİK

Daha önce, bağımsız olarak seçimlere girmeleri durumunda Kars’tan bir milletvekilliği kazanacağına kesin gözüyle bakılan DTP’de de belirsizlik sürüyor. Mahmut Alınak’ın 301’den mahkum olması ve 10 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından, bağımsız girmeleri durumunda şimdi kimin aday gösterileceği merak ediliyor.
Haber ekleme saati: 10.18-08/05/2007
Haber: Gümüşpala Kortağ/Kars
Aday kuşlar gelmeye başladı!

Kuşlar konmaya başladı.. Ardahan kamuoyunda, ÇANTACILAR olarak tabir edilen ve her seçimde ortaya çıkıp, ARDAHANLIDAN DAHA ÇOK ARDAHANLI olanlar, seçimlerin ileriye alınmasıyla birlikte yeniden harekete geçtiler. Kimi işadamı, kimi bürokrat, kimi avukat kimliğiyle kollarının altına aldıkları kara çantalarıyla Ardahan’a doğru yol almaya başladıkları gözlenirken, Ardahanlılar kendilerini ibretle izliyor. Yıllar önce Ardahan’ı terk eden ve bugüne kadar Ardahan’a hiç bir siyasi, sosyal, kültürel, ticari katkıları olmayan, bunlar yetmezmiş gibi gurbette bulunan hemşerilerimizin hiç bir sorununa el atmayan ve ÇANTACILAR olarak bilinenlere Ardahanlılar yeni bir isim daha buldular.
ADAY KUŞLAR olarak isimlendirilmeye başlanan adı sanı duyulmayan, seçimden seçime Ardahanlı kesilen, Ardahan’a gelirlerken özel okullarda okuyan çocuklarının keyfini bozmamak için eşlerini bile getirmeyen bu kişi veya kişilere tepki gösteren Ardahanlılar, her beş yılda bir Ardahan’a gelerek, hemşeri havarisi kesilen, ‘dayıoğlu, emmi oğlu’ edebiyatlarıyla oy toplayan bu kişilere önümüzdeki seçimlerde gereken cevabın bir kez daha verileceğinin unutulmamasını belirtirlerken parti genel başkanları ve genel merkezlerinin aday belirlemede, bunları değil, Ardahanlı ile 6 ay kar-kışın altında, çamurunda, tozunda yaşayan isimlere yer vermesini istemekteler.
Haber ekleme saati: 10.02-08/05/2007
Haber/Foto: SON VİLAYET GAZETESİ (Manşet)
Dernekler amacına hizmet etmiyor!..

Köylerine bir katkıları bile yok. Seçimlerin yaklaşmasıyla yeniden tartışma konusu olan KAI derneklerinin seçim, kurtuluş, bayram, seyran dışında ortalarda gözükmemeleri tepki toplamaya devam ediyor.
Doymak için doğdukları yerleri terk eden ve başta İstanbul olmak üzere birçok batı kentine giden Ardahan, Kars ve Iğdırlıları bir çatı altında birleştirmek için kurulan derneklerin amaçlarına hizmet etmedikleri ileri sürülmektedir.
Kars, Ardahan ve Iğdır gençlerinin internet üzerinde yayımladıkları, http://www.karsardahanigdir.net isimli internet sitesinin konu hakkında yaptığı ankette bir kez daha ortaya çıkan bu durum derneklerin toplumsal değil, şahsi bir iki kişinin işine yaranmaktan öteye gitmediği gözlenmektedir.
http://www.karsardahanigdir.net isimli sitenin, 'Derneklerimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?' başlıklı anketine katılan Kars, Ardahan ve Iğdırlıların çoğunluğu, KAI olarak bilinen bölgelerin derneklerinin çoğunluğunun %98'nin amacına hizmet etmediğini belirtirlerken, birçok derneğin ise kişisel çıkarlara hitap ettiğini belirttiler.
Birçok dernekte sen ben kavgasının da olduğunun belirten ankete katılanların çoğunluğu dernek yöneticisinin toplumsal sorunlardan uzak, ferdi çıkarları doğrultusunda hareket etmeleriyle suçlanıyorlar.
Haber ekleme saati: 09.25-08/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Tecavüzdeyim, yaşım bir buçuk ..

Çocukları pornodan koruyalım.. Bir emzik gülüşüne karıştı çığlığım
Koşmaya daha yeni başlamıştı adımlarım
Düştüm, 
Bebeğim bir yana
Gülüşlerim bir yana
Anneme baktım, 
Yoktu ! 
Başımda yabancı bir adam
Küçücük göğsümde kocaman elleri
Sakalları deldi geçti pespembe tenimi
Anne, anneeeeeeee.......
Bir oyun sandım
Elleri kara kara “öcü” amcalarmış
Bir emzik düşümünde yarıldı bedenim
Altımı ıslattım sandım
Kan kaybında insanlık
Bebektim
Çocuk olacaktım
Abla olacaktım
...altımdaki bez çıkmadan.
Kadın oldum bir buçuk yaşında
ADAM OLDUMU o amca bedenimde ???
Öğretin bana; kendi suyumu kendim alamazken
Nasıl sulayacağım bedenimde ölen çiçeği !!!!!!!!
Ben kadın olmak istemedim
... ben dünyaya da gelmek istememiştim ki !
-anneeeee... babaaaaa. 
Işığı açın ! 
Uzanamıyorum
Ayşegül bebek karanlıktan korkuyor
Benim gibi öcü amcalar onu da kucağına almasın
Canı çok yanar sonra
Benim hala acıyor ! hala canım acıyor. !
Çocuk Pornolarını destekleyen siteleri lütfen yetkililere bildirelim.... 
Bu meili ulaşabildiğiniz herkese gönderelim
Erkan ÖZÇELİK-www.kopruluden.com/www.erkanozcelik.com 
İSİMSİZ DERGİ

İsimsiz dergi.. Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası’nca (VHO), "İsimsiz" ismiyle bir dergi çıkarıldı. 
VHO Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler, "İsimsiz" ismiyle yayın hayatına başlayan dergiyle ilgili olarak şunları söyledi. 
"Bu derginin ismi var, hem de çok anlamlı bir ismi var, bu konuda kısa bir açıklamayı dergiye yazdık. Ancak bu kısa açıklama düşüncelerimizi tam olarak karşılamamaktadır. "Ördek", "Kaz", "Bölgenin Sesi", "Veteriner" gibi basit sığ isimler koyabilirdik. Ama biz, bütün idealizmi ile bir şeyler yapmak için çalışan ülkemizdeki nice isimsiz insanları örnek aldık. Biz bu isimsiz insanlara saygı duyduk. Biz küçük bir şey yaptıktan sonra bundan menfaat temin etmek isteyen insanları değil, çalışan isimsiz insanları ve kurumları örnek aldığımız için bu ismi koyduk. Biz günümüzde artık üretmeyen-tüketen, dedikodu yapan ama hiçbir şey yapmayan, konuşan ancak dinlemeyen, kendi yumurtasını pişirmek için başkasının evini yakan, en küçük menfaatlerine dokunulduğunda kıyameti koparan zihniyeti eleştirmek için bu ismi koyduk. Biz kendi işiyle değil ama birbirleriyle uğraşan insanları eleştirmek için bu ismi koyduk. Biz bölgesi, memleketi için unvanı olan ancak bu unvanı kendi basit çıkarları için kullanan kişileri eleştirmek için koyduk. Biz "Benden sonra tufan" diyen zihniyeti eleştirmek için bu ismi koyduk. Biz mesleğinin onuru için elini taşın altına koyan isimsiz herkese saygı duymak için bu ismi koyduk." 
Öztürkler, ayrıca, “Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki hayvancılığın içinde bulunduğu acı tabloları düşündükçe bir isim koymak yerine "İsimsiz" başlığıyla yola çıkıp, bölgedeki hayvancılığın ayağa kaldırılması ve Veteriner hekimlerin sorunlarının çözülmesinden sonra isim koyacaklarını da vurgulayarak, "Her şeyi çözmüşüz gibi dergi çıkaracağız diye bir isim peşine düşemedik. Tamamen çaresiz kaldık. Hangi ismi düşündüysek o isim başlığının halen çözüm beklediğini gördük. Ne zaman ki bölgemiz hayvancılığı istenilen seviyeye gelir biz de o zaman toplanır ve yönetimle birlikte bir isim koyarız. "İsimsiz" dergimiz, bu sorunlar çözülene kadar "İsimsiz" adıyla yayın hayatına devam edecektir" diye konuştu. 
İlk sayısının bugünden itibaren dağıtımına başlandığı dergi, önümüzdeki aylarda yapılacak olan Hayvancılık Kurultayı, Bin Köyde Bin Seminer, Bölgede Brusella'dan Kurtulma Umudu, Veteriner Hekimlik ve Toplum İlişkileri, Meslek Hukuku Dersi, Kuş Gribi Fay Hattı, Çalıştay'daki Veteriner Hekimliğin Vizyonu, Oda Tarafından Yapılan Etkinlikler, Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi, Basında Kars VHO gibi konuları içeriyor. 
Haber ekleme saati: 09.15-08/05/2007
Haber/Foto: www.ardahan.org.tr
Yener Poşaoğlu'nun koltuğunda haç çıktı 
Ve; BTP'den aday oldu!..

Kim bu poşa sazcı!... Sahipsiz bir il olan, yıllardır beklenen gelişmeyi gösteremeyen Ardahan'da, sıradan şahısların Milletvekili adayı olmaları halkı çileden çıkarmaktadır. Eline bir saz alan ve eski kotan hodakları gibi horevel söyleyen Yener Poşaoğlu'nun gerçek yüzünü gizlemesi, yöremiz halkını sömürmesinin yanı sıra, koltuğundaki haçı da bu seçim atmosferinde ortaya çıkarması,  BTP'den Milletvekili aday olmak için harekete geçmesi, Haydar Baş'la dirsek temasında olması konusundaki haberler halk arasında yadırganmış ve kınanmıştır. Yener Poşaoğlu'nu sanatçı sandıklarını söyleyen Ardahanlılar, bu şahsın BTP'den aday olmaya çalışması ile koltuğundaki haçın düştüğünü ve böylece çirkin yüzünü gösterdiğini belirterek eleştiride bulunmuşlardır. 
Ardahan'a bağlı bir ilçemize mensup olan, şövenist yapısı dolayısıyla ilimize ait etkinliklere katıldığı halde, Kars ve Iğdır reklamı yapma gayretinde olan Yılmaz Poşaoğlu, bu tutumunu daha önce eleştiren şehrimizdeki Kuzey Anadolu gazetesine de ve dolayısıyla mahalli gazetelerimize de dil uzatmış, kültür ve sanata yönelik olmayan şövenist yapısına karşı gündeme getirilen eleştirileri çürütmeye çalışmış, ancak bu da onun gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. 
Ardahanlılar, art niyetli, şövenist ve kültürsüz-horevelci Yener Poşaoğlu'nun ilimiz etkinliklerine çağrılmamasını ve her görüldüğü yerde protesto edilmesini istemişlerdir. 
Şerif Alkan/23 Şubat Gazetesi
Haber ekleme saati: 18.56-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Servet Aydemir'de trafik canavarı kurbanı!

Servet Aydemir Geçtiğimiz günler'de Ardahan'a gelerek, düzenlediği bir basın toplantısıyla önümüzdeki seçimlerde Ardahan'da aday olacakların mutlaka Ardahan'da oturanların, tozunu toprağının içinde yaşayanların olması gerektiğine dikkat çeken Çıldırlı Kozmetikçi İşadamı Servet Aydemir, Ardahan'dan Yalova'ya dönerken eşiyle birlikte Erzurum'un Oltu ilçesi yakınlarında trafik kazası geçirdi.
Edinilen bilgiye göre, bugün saat 09.00 sularında, Ardahanlı İşadamı Servet Aydemir. yönetimindeki 25 FN 523 plakalı özel otomobil, Ardahan'dan Erzurum'a seyir halindeyken Oltu ilçesine 25 kilometre mesafedeki Paşalı Beldesi civarında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı takla attı. Kazada araç sürücüsü Servet A. (51) ağır, eşi Tümen A. (49) ise hafif şekilde yaralandı. Yaralılar, yoldan geçen sivil bir araçla Oltu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
İlk müdahalenin ardından acil ameliyata alınan Servet A.'nın akciğer zarlarının yırtıldığı, kaburgalarının kırıldığı bildirildi. Tümen A. da vücudunun birçok yerinden hafif şekilde yaralandı. Servet A.'nın başaralı bir ameliyattan sonra hayati tehlikeyi atlattığını bildiren Başhekim Zülküf Kaya, kazazede Servet ve Tümen A.'nın Erzurum'a sevk edildiğini söyledi. 
Kaza sonrasında Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk, Oltu'ya gelerek arkadaşı Servet A.'yı ziyaret etti. Başkan Kayatürk, arkadaşının uçağa yetişmesi gerektiği için hızlı gitmiş olabileceğini söyledi.
Celil Temel'de Gelininin ölümüne neden oldu!

Ardahan’da ard yaşanan trafik kazalarına bir yenisi daha eklendi.
Geçtiğimiz gün Ardahan-Şavşat yolunda meydana gelen ve bir kişinin ölümüne neden olan trafik kazasının hemen sonrası gazeteci meslektaşımız Deniz Başlı’nın da bulunduğu ikinci trafik kazası haberi Erzurum’dan geldi. Ardahan belediyesi Zabıta Komiseri ile birlikte Erzurum’da yaşadıkları kazayı hafif olarak atlatan meslektaşımızın yaşadığı kazadan hemen bir gün sonra meydana gelen trafik kazasında ise bir kadın öldü.
Alınan bilgilere göre Ardahan Kongre caddesi üzerinde bulunan Barış Konfeksiyon’un sahibi Celil Temel, abisi olan Cemil Temel’in İstanbul’da oturan eşini misafir geldiği Edegül köyünden alarak, Ardahan’a getirirken direksiyon hakimiyetini kayıp etmesi sonucu kullandığı Edegül Dedeğül  Köyleri arasında takla attı . Kaza sonucu Celil Temel’in yengesi Sultan Temel  olay yerinde hayatını kaybederken araç içerisinde bulunun Serkan Temel’de çeşitli yerlerinden yararlandı. Yaşanan trafik kazası sonucu yengesinin ölümüne neden olan Celil Temel gözlem altına alındı.

**Bahri Yeke'yi öldüren serbest..

Ard arda yaşanan trafik kazalarından olan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan, Ardahan/Şavşat yolu üzerinde ki kazada, Bahri Yeke'nin ölümüne neden olan Rizeli Ahmet İlbahar isimli şoförün görülen ilk duruşmada serbest kaldığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberleri ekleme saati: 18.37-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ÇANTACI VE DE ÇAYCILARA İNAT ADAYIM

Dr. Taşkın Aktaş gazeteciyle görüştü Önümüzdeki genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ardahan Milletvekili Aday Adayı olmak için görevinden istifa eden Dr. Taşkın Aktaş yaptığı açıklamada, ‘Ardahan’ı Ardahan’da oturup, Ardahanlılarla birlikte sorunları, sıkıntıları yaşayanların temsil etmesi gerektiği için adayım’ dedi.
Birilerinin seçimden seçime, Ardahanlı kesilip, 5 yılda bir geldikleri Ardahan’da attıkları iki nutukla milletvekili olup, TBMM’sine gittikten sonra Ardahan’ı unuttuğunu da belirten Dr. Taşkın Aktaş, Ankara’da, İstanbul’da çaycılık yapanların bile gelip aday olduğunu, bununla birlikte çantalarını alıp gelenlerin değer gördüğü bir kent olmaktan Ardahan’ın artık çıkması gerektiğini, bunu da antalacak olanların Ardahanlıların olduğuna dikkat çekmek için görevinden istifa edip CHP’den Milletvekili Aday Adayı olduğunu söyledi.
Doktor olduktan sonra memleketine gelip, 18 yıldır Ardahanlılara hizmet verdiğini belirten Dr. Taşkın Aktaş, önümüzdeki seçimlerin, çaycılara ve de çantacılara ders vermenin tam zamanı olduğunu göstermek için aday olduğunu belirtirken, Ardahanlıların büyük bölümünün de kendisi gibi düşündüğüne inandığını da söyledi.
Haber ekleme saati: 19.19-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan Adliyesi yenilendi ..

Ardahan Adliyesi Ardahan Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve aynı binada Defterdarlığının da hizmet verdiği Ardahan Adliyesinin kapısı ve de giriş merdivenleri yenilendi.
Yıllardır bir türlü bitmeyen Ardahan Hükümet Konağına taşınmayı beklerken uzun süre bakım yapılmayan binanın kapısını ve girişini onartıp, yenileyen yetkililer, baştan aşağı otomasyon sistemine giren Adliye'nin Ardahan'ın vilayet olmasından sonra gerektiği gibi rahat hizmet verememesinden yakınırlarken, bir katı Adliye olarak kullanılan eski kaymakamlık binasının boşaltılması ardından Ardahan'da açılması düşünülen fakülteye verilecek binalar arasında olduğunu da bildirmekteler.
Haber ekleme saati: 17.15-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yenilenerek PTT Bank olan
PTT çalışanlarına insan hakları dersi

Aradhan PTT çalışanları Bir süre önce onarıma alınarak PTT Bank'a çevrilen Ardahan PTT'si çalışanlarına İnsan Hakları konusunda ders verildi. Ardahan 23 Şubat İlköğretim okulunda verilen kurs'a katılan PTT çalışanları Ardahan PTT Başmüdürü başkanlığında aldıkları İnsan Hakları dersiyle, PTT'ye gelen müşterilerinin haklarını ve onlara verilecek hizmetler de nelere dikkat edileceği konusunda ki bilgilerine yenilerin eklediler.
Daha öncede üst düzey yöneticileriyle bir araya gelen Ardahan PTT Başmüdürü İbrahim Cihan amaçlarının Ardahanlılara daha iyi hizmeti sunmak olduğunu, bunun içinde göreve geldiğinden beri birçok yeniliğe imza atmaktan ekip olarak mutlu olduklarını belirtti.
Haber ekleme saati: 17.09-07/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Şeher evi değil, köy evi..

Villa değil köy evi.. Başta Ardahan'ın Posof ilçesinde olmak üzere diğer ilçelerden doğup, doymak için yurdun ve de dünyanın bir çok yerine göç eden hemşerilerimiz tatillerini geçirmek için köylerini tercih etmeye başladıkları son yıllarda modern köy evleri de yapılmaya başlandı.
Birçoğu toprakla örtülü ve atadan/dededen kalma evlerle dolu Ardahan'ın köylerinde son yıllarda mantar gibi artan modern görünümlü evlerin genelikle yurt dışında bulunan hemşerilerimize ait olduğu ve bu hemşerilerimizin yaz tatillerini geçirmek için Ardahan'a geldiklerinde bu evleri kullandıkları öğrenilirken, Ardahan'ın Posof ilçesinin Kaleönü (Agara) köyündeki bu ev gibi evlerin köylülere de birer örnek olduğu ve toprak damlı, eski evlerin yavaş yavaşta olsa bunlara benzer hale getirildiğine dikkat çekildi.
Haber ekleme saati: 17.00-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Posof
Mahmut arabasını yeniledi ..

Binmiyor değenek koltuğu olarak kullanıyor.. Ardahan'ın gülü olarak bilinen Mahmut kullanmayı bilemediği ilk arabasını kısa sürede kırıp, dökünce valilik kendisine yeni bir tekerlekli sandalye aldı.
Genelikle arabasını arkadan iterek gezen ve oturarak kullanmaktan ziyade bir koltuk değneği olarak kullanan Mahmut yeni arabasıyla çarşıda keyif atarak, gezerken gelip geçenlerden de 'ABİ BENE BİR MİLYON VER' demeyi de ihmal etmiyor.
Haber ekleme saati: 16.33-07/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Özel inşaatlar temel atmaya başladı ..

Kayıklar hazırlanıyor.. Havaların ısınmasıyla birlikte kolları sıvayarak tarlalarının ekimine başlayan Ardahanlı köylünün yanı sıra şehir merkezlerinde bulunanlarda yeni iş yerlerininin inşaat temellerini atmaya başladılar.
Çıldır ilçesinde olduğu gibi vilayet genelinde yeni bina ve ev inşaatlarının temellerini atmaya başlayan özel sektör, geçen yılda yarım kalan inşaatlarını tamamlamak içinde yoğun bir şekilde çalıştığı gözleniyor. Başta inşaat malzemeleri olmak üzere birçok tüketim maddelerinin üretim merkezlerinde uzaklığıyla bilinen Ardahan'da tek sıkıntının uzun süren kış olmadığını belirten inşaat sahipleri demir ve diğer inşaat malzemelerinin pahalı oluşundan da şikâyet etmede geri kalmıyorlar.
Haber ekleme saati: 16.27-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
Çıldırlı balıkçılar RASTGELE' ye hazırlanıyorlar!

Kayıklar hazırlanıyor.. Baharın gelmesiyle birlikte hummalı bir çalışma içine giren Ardahanlılar, bir taraftan tarlalarını ekerken, diğer yandan çayır ve meralarında bulunan taşları silip, yeni su kanallar bağlarken, bir diğer taraftan da traktörlerini,  tarım malzemelerini yaza hazırlıyorlar.
Ardahanlı köylülerin yanı sıra Çıldır gölünde balıkçılık yaparak, geçimlerini sağlayan balıkçılarda kayıklarını sezona hazırlıyorlar.
Çıldır'ın Akçakale köylüsü balıkçı gibi Çıldır gölü kenarında bulunan ve geçimlerini tarımcılığın yanında balıkçılıkla yapan bölge köylü balıkçıları, bir yaz boyunca balık avladıkları kayıklarını baştan aşağı bakımını yaparak, RASTGELE sezonuna hazırlanıyorlar.
Haber ekleme saati: 16.10-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
Traktörlere bahar bakımı ..

Traktörler bahara hazırlanıyor.. Uzun bir kış dönemi yaşayan Ardahanlı çiftçiler Mayıs ayının gelmesiyle ancak ısınmaya başlarlarken, bahar hazırlıklarına a başladılar.
Kış boyunca garajlara çekilen traktörlerini çıkarıp, bakımlarını yapmaya başlayan Ardahan'ın Posof ilçesi köylü gibi bir çok çiftçi tarım araçlarının yağ, lastik, ve de makine bakımını kendim imkanlarıyla titizlikle yaptıkları gözlerden kaçmadı.
Haber ekleme saati: 15.47-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Halilefendi'ye sağlık ocağı

4. sağlık ocağının yapımına başlandı Dünya Bankası ve Avrupa Birliği'nin katkılarıyla Ardahan'da yaptırılan sağlık ocaklarına bir yenise daha ekleniyor.
Ardahan'ın en eski mahallerinden olan Halilefendiye yaptırılan yeni sağlık ocağı havaların ısınmasıyla birlikte inşaat temeline atılan betonla birlikte hızla yapılmaya başlandı.
Daha önce Göle, Posof ve Hanak ilçelerine yaptırılan sağlık ocaklarıyla birlikte bitirilmesi hedeflenen ancak arsa sorunu nedeniyle bir türlü temeli atılamayan Haliefendi Sağlık Ocağının yıl sonuna doğru bitirilerek mahalle sakinlerinin hizmetine sunulması bekleniyor.
Haber ekleme saati: 15.44-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Çıldır Gölü çözülmeye başladı ..

Çıldır gölü çözülmeye başlarkende güzel Ardahan'ın Çıldır ilçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle bölgeye renk katan Çıldır gölü üzerinde bulunun 40 cm. kalınlığındaki buz çözülmeye başladı.
Ocak ayının ortasında donmaya başlayan ve yaklaşık 4 ay boyunca dev bir buz tabakasıyla örtülen 9 çeşit balığın yetiştiği Çıldır gölü üzerinde bulunan buz tabakası bu yıl yaşanan uzun kış dolaysıyla mayınız ilk haftasında ancak çözülürken, buz tabakalarının oluşturduğu manzara gölün güzelliğine ayrı bir güzellik kattığı gözleniyor.
Haber ekleme saati: 15.35-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
ADAY OLMUYORLAR

Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, Aday olacağını belirtip, olmayanlardan.. Seçimler öncesi yaptıkları bir çok açıklamalarda önümüzdeki ilk seçimlerde aday olabileceklerini ima eden Ardahanlı belediye başkanlarından Mikail Kayatürk’ten sonra Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan’da aday olmayacağını açıkladı.
Genel seçimlerin gündeme girmesiyle birlikte, kimin nerede aday olacağı tartışmalarıda yoğun bir şekilde yaşanmaya başladı. 22 Temmuz da yapılması beklenen genel seçimler öncesi bir çok toplantı ve de açıklamalarda aday olabileceklerini açıklayanların başında gelen bölgede ki belediye başkanları seçimin gündeme girmesiyle birlikte ard arda çark etmeye başladıkları oda görüldü.
Bu belediye başkanlarından olan Ardahan İl Belediye Başkanı Mikail Kayatürk’ün ardından Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan’da önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olmak için şuanki görevinde istifa etkmeyeceğini açıkladı. Belediye Başkanı, İl Genel Meclis Üyesi ve kamuda görev yapan ve siyaset yapmayı düşünenlerin yarın istifa etmesi gerektiği bir süreci yaşayan siyaset arenasında yer almak isteyenlerin bir hayli az olduğu gözlenen Ardahan’da, yarın istifa edeceklerle kimin nerede aday adayı olacağı da biraz daha netleşmesi bekleniyor.
Haber ekleme saati: 15.21-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Celal Avşar marketçiliğe başladı

Öğretmenlikten, marketçiliğe.. Ardahanlı öğretmenlerden Celal Avşar emekli olduktan sonra marketçiliğe başladı.
Yıllarca Ardahan Lisesin de öğretmenlik yaptıktan sonra bir sürede İl Milli Eğitim müdürlüğünde Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Celal Avşar, emekliye ayrılır ayrılmaz Ardahan Atatürk caddesi üzerinde bulunan Avşar Market'i abisinden devi alarak marketçiliğe başladı. Avşar market isimli işyerinin iç ve dış dizayınını yenileyerek marketçiliğe başlayan Celal Avşar, kent merkezinde bulunan iş yerinde müşterisine en iyi hizmeti vermeye çalışacaklarını belirtti.
Haber ekleme saati: 15.13-07/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Ardahan'dan Güney'e sevk sürüyor!..

Sevk sürüyor.. Güneydoğu'da yaşanan hareketliliğin artığı şu günlerde Ardahan'da bulunan askeri birliklerden bölgeye devam eden araç ve birlik sevki sürüyor.
Geçtiğimiz günlerde Göle'de bulunan askeri birliklerin ardından Ardahan kent merkezinde de Güneydoğu'ya askeri sevk başladı. Ardahan çevre yolundan Erzurum üzerinde Güney'e kaydırılan askeri araç konvoyları zaman zaman Ardahan'ı diğer şehirlere bağlayan yollar da trafik yoğunluğu oluşturduğu da gözlenmektedir.
Haber ekleme saati: 15.08-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
'Nasıl Öldürdün" tatbikatı!..

Tatbikatı herkes ilgiyle izledi Geçtiğimiz yıl Ardahan kent merkezinde yaşanan çatışma sonucu iki kişinin öldürülmesi olayının faillerine, 'Naslı vurdun?' tatbikatı yaptırıldı.
Kars iline bağlı Çatak köyleri arasında yaşanan kan davası sonucu iki kişinin ölüne neden oldukları iddiasıyla Ardahan Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan şahıslara tatbikat yaptırıldı.
Alınan yoğun önlemler eşliğinde yaptırılan tatbikat Ardahan'da heyecanlı dakikalar yaşanmasına neden olurken, zanlıların olayı soğukkanlı olarak savcı ve hâkime anlatmaları dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 15.02-07/05/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan
Çıldır Belediye Başkanı: SUYUMUZ NEGATİF

Çıldır Belediye Başkanı Nizamettin Coşkun Ardahan'ın Çıldır ilçesine içme suyu sağlayan kaynaklarda fare olduğu yönünde ki haberlerin yerel ve ulusal basın aracılığıyla gündeme gelmesi üzerine Ardahan Valiliği Çıldır Belediyesinde bilgi istedi.
Valiliğin bu yönde çıkan haberler üzerine Çıldır Belediyesi ile Çıldır Sağlık Grubunda istediği bilgiye cevap olarak yaptırılan denetimlerde Çıldır'a içme suyu sağlayan 5 kaynaktan 4'nünde sorun olmadığı, ancak basına da konu olan Gölbelen köyünde gelen şebeke de %23 üre olduğunun ve içilemez raporu aldığı öğrenildi.

****2 raporda ayrı tutanaklar!

Konu hakkında bir açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı M. NİZAMEDDİN COŞKUN Çıldır merkeze su sağlayan kaynaklarda hiçbir sorun olmadığının raporlarla tespit edildiğini belirtirken, basına konu olan bölgede yaşanan durumun klorlama ile giderildiğini belirtti.
AKP'li Çıldır Belediye Başkanı NİZAMEDDİN COŞKUN'un bu açıklamasının yanında Çıldır Sağlık Grup Başkanlığınca 20.04.2007 tarihinde başkanlığı tarafından tutulan rapor da, Sazlısu, Gölebakan, Çıldır Merkez ve Kotanlı şebekelerinde üremenin, yani mikrop olmadığını, ancak yine Çıldır'a içme suyu sağlayan Gölbelen köyü şebekesinde 23 KB üredi, içilmez bilgisi olmasına karşın, aynı sağlık grubunun 01.05.2007 tarihinde hazırladığı raporda, Gölbelen köyünün ismini geçimedi.
Çıldır Kaymakamlığı Çıldır sağlık Grup başkanlığınca 01.05.2007 tarihli raporunda ise, Çıldır Merkez Ufuktepe Mahallesi, çıldır Merkez Su Deposu, Çıldır Damlıca Köyü, Çıldır Yukarı Cambaz Köyü, Çıldır Merkez Yeni Mahalle ve Çıldır Gölebakan köyü  hatlarında ki suyun negatif, yani sağlıklı olduğu rapor edilmiş.
Haber ekleme saati: 14.27-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
KARS'TAN HABERLER


Kars Müzesi onarıma alındı

Kars Müzesi onarımda Modern bir görünüme kavuşturulması için yeniden dizayn edilen Kars Müzesi'ne, 24 adet de güvenlik kamerası yerleştiriliyor. 
Müze Müdürü Necmettin Alp, "Müzemiz sil baştan yeniden yapılandırılmaktadır. Bahçe kısmından tutunda iç kısmın tamamı ve teçhizatı yeniden yapılıyor. Bu kapsamda, 40 adet teşhir vitrini yapılmakta. Kapalı devre alarm sistemi kuruluyor ve bu sistem 29 adet güvenlik kameraları ile desteklenecek. Dışarıya ve içeriye kamera sistemi döşeniyor ve elektrik sistemi de yenileniyor. Bunlar içinde kontrol için sistem odası yapılıyor. Ayrıca salonlar mermer döşemeli olurken, tavanlarda yeniden yapılıyor. Bunun yanında idari kısımlar, tuvaletler yenileniyor. Depolarda onarılıp kapılar değiştiriliyor. Binanın tamamı yeniden boyanıyor. Yaklaşık sekiz ay gibi bir süre içinde tamamen yenilenmiş ve onarılmış modern bir müze binasına kavuşmuş olacağız. Bunun yanında eserlerimiz ise depolarda güvenlik altında, tasnifli ve mühürlü olarak sergileneceği günü bekliyor." dedi.
Haber ekleme saati: 14.18-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

AŞIKLAR KARS'TAYDILAR..

Aşıklar Karstaydılar.. Kars Belediyesi tarafından organize edilen Türkiye Murat Çobanoğlu 3. Aşıklar Bayramı’nda ilginç görüntüler yaşandı. 
Kars Sanat Merkezi'ndeki yarışmanın dün akşamki bölümünde irticalen şiir okumak için sahne alan Sivaslı aşıklardan Ömer Şahin, verilen ayağı unutunca olanlar oldu. Bir süre düşünen ve ne söyleyeceğine karar veremeyen Şahin, jüri masasına giderek verilen ayağı hafızasında tutmaya çalıştı. Daha sonra jüri başkanının, "Kağıda bakabilirsin" demesi üzerine ayağın yazılı olduğu kağıdı alan Şahin bu defa da ayağa ekleyeceği cümleleri düşünmeye başladı. İzleyenlerin kahkahaları arasında programını bitiren Şahin, daha sonra irticalen güzelleme dalında sahneye geldi. Aynı ozanın yine unutkanlığı tutunca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Sazın tellerine uzunca bir süre vuran ozan ne söyleyeceğini karıştırdı. Bu defa da İzmirli aşık Saim İstekoğlu sahnedeki yerini aldı. İstekoğlu da ne söyleyeceğini unuttu. Her kıta arasında bir yandan düşünen diğer yandan da sazın tellerine dokunan ozan, kendisi bile yaptığı hataya gülmeye başladı. Bir ara el işaretiyle kendini kınayan ozan elini başına vurarak içinde bulunduğu çaresizliği yansıttı. İstekoğlu, yarışmanın unutkanlığı ile geçtiğine karar verince isteksizce programını tamamladı.
Haber ekleme saati: 14.11-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
.

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3765 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI