Reklam
Bugun...


Esnaf, Sanayici Çalışacak İşçi Devletse Müteahhit Bulamıyor!
İşsizliğin had safa da olduğu söylenen ülkede bu sorunun diğer bir yüzünde yetişmiş elaman, ehli bürokrat ve iş bilen yokluğu sorunu olduğunu belirtilirken Ticaret ve Sanayi Odası seçime giden Ardahan’da ihaleye çıkarılan işleri yapacak müteahhit bulunamıyor.

Esnaf, Sanayici Çalışacak İşçi Devletse Müteahhit Bulamıyor!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..
MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
Esnaf ve sanayicinin yetişmiş, uzman elaman bulamama sıkıntısı yaşadığını belirttiği kentte aralarında okul onarımlarında bulunduğu 17 iş defalarca ilan edilmesine kaşın bu işleri yapacak ola kimsenin başvurmadığı, başvurup, iş alaları ise işi yaparken gerek kamu da gerekse piyasalarda önlerine çıkan sorunlar dolaysıyla kısa süre sonra sözleşmeyi iptal edip, işi bıraktığı ileri sürüldü.
Ardahan’da ihale edilip, yapılamadığı öğrenilen bir çok iş ya hiç başlanmadığı yada yarım bırakıldığını belirten müteahhitler Ardahan İl genelinde 2022 yılında EKAP ve Köylere Hizmet Götürme birliklerince ihaleye çıkılan ihalelere hiçbir müteahhittin iştirak etmediği görülmektedir. 
Kurumlara ait ihalelerin tamamına yakınına teklif veren müteahhitlerin olmaması dikkatlerden kaçmadı. 
Bu nedenle 2021 yılanda bitirilmesi gereken işlerin halen bitmemiş olması, bazı müteahhitlerin sözleşmelerini fesh etmeleri ve kamu yatırımlarına gerçekleşme amacına ulaşmadığı görülmektedir. 
Öte yandan Müteahhitlerin idarelerle ihtilaflara düşmelerinden dolayı işlerin yapımı da gecikmektedir. 
Konu hakkında görüştüğüm bazı müteahhitler ise genellikle “ ihale aşamasında yaklaşık maliyetlerin eksik hazırlandığı, projelerle, mahal listesi ve yaklaşık maliyetlerin birbirini tutmadığı, kontrol teşkilatının ödemelerde ve hak edişlerde keyfi davranarak zamanında ödeme yapmadıkları, idarecilerin egosu ve keyfi istekleri, kontrol mühendislerinin acemi ve İlk kez burada görev yapıyor olmaları nedeniyle projeden, hesaplardan anlamadıkları, imalatların, projelerin yerinde uygulamasının imkânsız olduğu halde bu durumları çözmedikleri, keyfi davrandıkları müteahhitleri batırmak için ellerinden geleni yapıtlarını, yabancı müteahhitleri her ortamda kayırdıkları “bu davranışlar nedeniyle müteahhitlerin tamamının iflas ettikleri veya iş yapamaz hale getirildiklerinden dolayı ihalelere iştirak etmediklerini beyan etmektedirler. 
Belediyelerden ise yapılan işler karşılığında hakkediş almaları nerde ise imkânsız olduğu yapılan işlerin karşılıklarını zamanında almadıkları. 
Yaşanan bu problemlerde ise dertlerini anlatacak makam bulamadıklarını anlattıkları halde kimsenin çözüm üretmeye yanaşmadığı güvensizlik ve belirsizlik ortamından dolayı ihalelere iştirak etmediklerini ve bu nedenle mücahitliği bırakmak zorunda kaldıklarını söylediler.

12 Eylül Faşizminin Dizaynı...

ABD'nin 11 Eylül'de uğradığı saldırı ardından Ortadoğu'yu, Kafkasları, Afrika'yı yeniden dizayn için önce Afganistan'ı, Irak'ı, ardından Mısır ve Libya'yı şimdi de Suriye ve İran'ı sarstığı, Rusya'yı kendi soydaşlarıyla karşı karşıya getirtip, yeniden savaşa soktuğu, Çin'in bulunduğu bölgeye savaş gemileri gönderip gerdiği dünya da bulunan Türkiye'yi 1980 yılının 12 Eylül'ünün 12'sinde yaptırdığı ihtilalden bugüne kadar yeniden dizayn ettiğini bilir misiniz?
11 Eylül 1980 günün akşamına kadar kanın gövdeyi götürdüğü bir ülkede, cuntacı askerlere demokrasiye ara verdirip, ihtilal yaptıran ve 12 Eylül sabahı sanki onca insan ölmemiş, onca olay yaşanmamış gibi hayatın bugüne kadar devam ettiği Türkiye'de o günden bugüne kadar dizayn devam ediyor.
AK Parti iktidarı tarafından yargılanacağı söylenen ve dünyada örneği, benzeri görülmeyen ama birilerinin Türk usulü adını taktığı başkanlık için yapılan Anayasa Referandumunun sloganının üzerine kurulan Evren'in başını çektiği cuntacılar önce solcuların omurga kemiğini kırdılar.


Toplumun büyük bölümünü de susturan cuntacılar bunun hemen ardından yine cuntacıların aracılığı ile önce ANAP sonrasında iktidara getirdikleriyle  Türkiye'yi ABD'nin ve dünyayı sömüren kapitalistlere açık pazar yapmak için önce babam gibi onca insanı hapislere tıkıp, sürgün ettiler, kimini işkence ile kimini Göleli Cemil Kırbayır gibi ortadan kaldırdılar.
Büyük bölümü solcu olan insanları susturanlar sonra da ülkenin fabrikalarına saldırdılar, kimini kapattırıp, kimini özelleştirme yoluyla ele geçirdiler.
Sendikaları sağlaştırıp, sağırlaştırdıktan sonra  solcu, sağcı, dinci, ilerici, gerici isimi taktıkları herkesi ele geçirdikleri basın aracılığıyla devlet düşmanı ilan ettirip, muhalefeti bitirdiler. 
Ve bugünkü iktidar gibi 10 yıllarca bize demokrasi oyunu oynayıp, hepimizi dizayn ettirdiler.
Ama 400 yıl iktidar olan Nemrut, evlenmeyip 70 yıl koltuğu yakınları dahil kimseye bırakmayan yani 70 yıl 214 günlük saltanatı ile Kraliçe Victoria'nın saltanatını geride bırakarak Birleşik Krallık'ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı, Fransa Kralı XIV. Louis'den sonra dünyanın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren  kraliçe II. Elizabeth'e  olduğu gibi bu dünya cuntacılara da kalmazken dizayn edildi denen insanlık hep hak, adalet, hukuk ve özgür bir dünya için yaşadı, yaşattı, yaşayacak..

arşiv haber 27011/2018 tarihli haberler/yorum
Çıldır Gölü Buz Tutmuyor!
Bu yıl yapılması düşünülen 'Çıldır Kristal Göl Festivali Çıldır Gölünün yüzeyinin beklendiği kalınlıkta buz tutmadığı için tehlike sinyali veriyor.

Son olarak bölgeye giden fotoğrafçıların üzerine çıkmak isterken kırılan bu yüzünden bir kez daha gündeme gelen ve yapılıp, yapılmayacağı konusunda yeniden tartışma konusu olan Çıldır Gölü Buz Festivalinin iptal edilip, edilmeyeceği sorusunu da gündeme getirmiş oldu.

**Belediye Hazırlıklarını Sürdürüyor..
Öte yandan Erzurum Kış Olimpiyatlarının programına alınması için yapılan çağrıların dikkate alınmadığı Çıldır Gölü üzerinde ki etkinliklerin 10 Şubat'ta yapılması için başlatılan çalışmaların da devam ettiği gözleniyor.
Gölün üzerinde ki buz tabakasının yeterli kalınlığa ulaşmaması dolaysıyla yapılıp, yapılmayacağı hala merak konusu olan Çıldır Gölünün üzerinde ki kış festivalinin 10 Şubat'ta yapılması için çalışmalarına devam eden Çıldır Belediyesi bu yönde ki çağrı ve tanıtım çalışmalarını sürdürdüğü gözlendi.

**Çıldırlı Asker Kaza Sonucu Şehit Oldu..

*14/01/2018 Tarihli Haber

İstanbul Pendik'ta oturan ve kısa bir süre önce askere giden Burak Beşdaş nöbet tuttuğu belirtilen mevzide kaza sonucu şehit oldu.
Ardahan'ın Çıldır İlçesine bağlı Gölbelen (Urta) köylü olduğu öğrenilen askerimizin ailesinin yaşadığı, Pendik'te ikindi namazına müteakip Pendik 15 Temmuz Şehitler Cami'nden kaldırılacak ve Yen'i Şeyhli mezarlığında toprağa verildiği öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

**Mehmedimiz El Bab'da Şehit Olurken,  

Suriyeliler Türk Kızlarıyla Geziyor..

*01/02/2017 Tarihli Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, 'Türk askerleri Suriye El Bab'da şehit olurken, Türkiye'de askere alınabilecek yaşta Suriyelilerin Türk kızlarıyla gezdiğini' söyledi.

CHP'nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, 'Türk askerleri Suriye El Bab'da şehit olurkan, Türkiye'de askere alınabilecek yaşta Suriyelilerin Türk kızlarıyla gezdiğini' ifade etti.

819 BİN 350 SURİYELİ ASKERE ALINABİLECEK ERKEK

Yılmaz, dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yaklaşık 3 milyon Suriyeli'nin bulunduğunu da hatırlatarak, ülkeye kontrolsüz girişin yarattığı güvenlik sorunlarını dile getirdi. Yılmaz, "Bizim Mehmetimiz El Bab'da, Suriye'de şehit oluyor. Ama Türkiye'ye gelen Suriyeli erkeklerin yaş aralığına baktığımızda, 15 ila 44 arasında 819 bin 350 askere alınabilecek erkek, Türkiye'de kafelerde, pub'larda Türk kızlarıyla geziyor. Bizim Mehmetimiz Suriye'de şehit oluyor" dedi.

**ATALAY MALİ'DEYDİ..

Türkiye Delegasyonu Başkanlığını AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın yaptığı 12’nci İslam İşbirliği Parlamento Birliği (İSİPAB) tarafından, 27-28 Ocak tarihleri arasında Mali’de konferans düzenledi.

Türkiye Delegasyonu Başkanlığını AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın yaptığı 12’nci İslam İşbirliği Parlamento Birliği (İSİPAB) tarafından, 27-28 Ocak tarihleri arasında Mali’de konferans düzenledi.

Sonuç bildirgesi yayınlanan konferansta Cumhuriyeti Devleti tarafından sunulan ve kabul edilen karar tasarıları arasında bulunan Fethullahçı Terör Örgütüyle mücadele, Kıbrıs, Batı Trakya’da ki Müslüman Türk azınlığı ile Oniki Ada’da ve Kırım’da ki Müslüman Tatarların durumu, Terörle mücadele, İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi ile ihtilafların çözümüne ilişkin görüş ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı bildirildi. Ayrıca Türkiye’nin, konferansta görüşülen diğer karar tasarılarına da katkı sağladığı kaydedildi.

Öte yandan, 18-19 Ekim tarihlerinde Taşkent’te düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları 43. Toplantısı’nda FETÖ Terör Örgüt ile uluslararası mücadelede dönüm noktası sayılabilecek tarihi bir karar alındı. Bamako Konferansında ise bu karara istinaden İİT üyesi ülkeler parlamenterleri tarafından, FETÖ, Türkiye’nin, İslam ülkelerinin ve diğerlerinin kamu düzenlerine, meşru kamu kurumlarına, güvenlik ve istikrarlarına yönelik tehdit ve risk teşkil eden, yasadışı ve gizli yöntemleri ve emelleri olan bir uluslararası terör örgütü olarak nitelendirildi. FETÖ’nün Türkiye’de de giriştiği kanlı darbe girişimi de şiddetle kınanarak, Türkiye’nin bu terör örgütüne karşı aldığı önlemler büyük destek aldı.

İslam ülkeleri arasında başta terörle mücadele alanında olmak üzere birlik ve beraberliğin önemi, polis ve savunma işbirliği konuları da konferansta gündeme getirildi.

**FIRILDAK GÖLELİ İŞBAŞINDA! 

CHP Olmadı, HDP Sonra SP!

*12/04/2015 Tarihli Haber

Paralelci denen grubun savuncusu olan şahıs şimdi de başka partide aday..
Ne yaptığı anlaşılmayan önce CHP, sonra HDP'den adayım diye bu şahıs şimdi de Saadet Partisinin adayım diyor..

BU ŞAHIS NEYİN PEŞİNDE?..

7 Haziran'da yapılacak olan Genel seçimler öncesi fırıldak adaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Ülke genelin de olduğu gibi Ardahan'da da görülmeye başlayab fırıldak tipli millevekili adayları aday oldukları partileri açıklamaktan bile utanmaları ise iş en ilginç diğer yönü olması dikkatlerden kaçmıyor.

Ailelerinin bile desteklemediği bu fırıldak adayların asıl amacının ne olduğunu anlaşılamzken Ardahan'd aki adayın daha önce CHP'ye gittiği, burada yüz görmeyince HDP'den aday olduğunu açıklamış ama 5 bin TL. adaylık parasından kaçtığı için gidip seçimlerde hiç bir iddiası bulunmayan ve aday bulmadığı için aboş adamlar arayan MHP'den daha milliyetçi Büyük Birlik Partisiyle ittifak yapan Saadet Partisine başvurduğu ortaya çıktı.

**Ardahan'ı Vekiller İdare Etsin..

Asılların değil, vekillerin idare ettiği bir Ardahan'da işlerin nasıl gittiğini yazmaya kalkarsanız gazete sayfalarının yetmediğini ancak buna rağmen yıllardır yayınlanan gazete sayfalarında büyük bölümünün vekilin vekili ile idare edilen Ardahan'ın sorunlarının azaltmaktansa çoğaldığını da görebilirsiniz.
Bunu görmek içinde son nüfus sayımına bakmakta yeterli olacaktır..
1992 Yılında 178 binin üzerinde bir nüfus ile yeniden vilayet olan ve o günden bugüne kadar beklenen yatırımların bir türlü gerçekleşmemesi nedeniyle hala devam eden göçün getirdiği sonuçla her yıl bin kişinin eksildiği bir Ardahan'ı görmekte mümkün..
Vilayet olduğundan bu yana yolları bir türlü bitiremeyen bir şefle idare edilen kara yolları, solcu, hatta ulusalcı biline ama sağ iktidarlarda sağlığın başında durmayı başaran ancak nöbetçi doktor ve hemşirelere bile sözü geçmeyen bir idareci ile idare edilen Ardahan'ın asıl milli eğitim müdürü de yok zaten..
Gözden ırak köy okullarına geç saatte, hatta hiç gitmeden, cafelerde yani uzaktan eğitim veren eğitimciler ile 81 vilayet içinde hala sonlarda dolaşan Ardahan'ı idare etmek kadar kolay ne var ki?!..
Kent genelinin nüfusu azalırken, beldesinin bir anda 2 bini geçtiği ama belediye başkanının hala seçilmediği bir Ardahan'da vekil olmak kadar kolay ne olabilir ki?
Bakın işte bugün iki asıl vekil, onlarca vekilin vekili olduğu Ardahan'da bin kişi daha azalmış..
Hem de 2023 yılında daha büyümüş bir ülkede 80 bine kadar düşeceği görünen bir nüfusla Ardahan hala vilayet..
Kaynak: ARDAHAN HABER

Editör: Ardahan Haberleri

Bu haber 7198 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI