Reklam
Bugun...


ERMENİSTAN-GÜRCİSTAN DEPREMİ ARDAHAN'I SALLADI! LİSE YURDUNUN DUVALARINI ÇATLATTI!
Ardahan'a sınır olan Gürcistan ve Ermenistan sınırlarında meydana gelen 5.6 büyüklüğünde ki deprem Ardahan, Kars, Artvin, Doğubayazıt, Iğdır ve Karadeniz bölgesinde de his edildi. Yaşanan sarsıntıda öğrencilerin kaldığı Ardahan Fen Lisesi Öğrenci Yurdunun duvarları başta olmak üzere bir çok ev ve iş yerinde çatlaklıklar görüldü. Alınan bilgilere göre saat: 21.25'te meydana gelen ve bölgede korkuya neden oldu. Meydana gelen depremin bölgede bir yıkıma neden olup olmadığı araştırılıyor.

ERMENİSTAN-GÜRCİSTAN DEPREMİ ARDAHAN'I SALLADI! LİSE YURDUNUN DUVALARINI ÇATLATTI!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Gazeteci Özlem Şeyma YHılmaz'ın birlikte hazırlayıp, her pazar günleri saat: 14.00'da TEMPO TV'de Sundukları Canlı Yayın Programı

Her Pazar günü saat:14.00'da 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. 

https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Ermenistan'ın Shirak kenti yakınlarında saat 21.25'te 5,3 büyüklüğünde meydana gelen depremde ArdahanFen Lisesi Öğrenci Yrdunun Duvalarında çatlaklar oluştu.

Ermenistan'da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki deprem sonrası, deprem üssüne en yakın Ardahan'da da his edildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ermenistan'ın Türkiye sınırında yer alan Shirak kentinde 5.3 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini açıkladı. Deprem Türkiye’den de hissedildi. AFAD, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ermenistan'ın Shirak kenti yakınlarında saat 21.25'te 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.” ifadelerine yer verdi.

Gümüşhane Emniyet Müdürü Ardahanlı..

Gerek iş alanında gerekse kamu kurumlarında önemli yerlerde olan Ardahanlıların biride Gümüşhane İl Emniyet Müdürü olarak görev yapıyor.

Ardahan'ın Posof İlçesine bağlı Kırköyü (Kırdamala) köylü olduğu öğrenilen Gümüşhane İl Emniyet Müdürü geldiği memleketi Ardahan'da yen açılan Kılıçoğlu Pastane, Cafe Restoran'ın sahibi, İl Genel Meclis Üyesi Levent Bilgili'yi ziyaret ederken Ardahan'ın simgesi tarihi binayı kurtaran çalışmaya ve yatırıma imza atan güzel tesisine hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

KİMDİR? 1985 yılında Ankara Polis Kolejinden, 1989 yılında Polis Akademisinden Komiser Yardımcısı rütbesiyle mezun olarak mesleğe başlayan Ardahanlı İl Emniyet Müdürü; sırasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Hakkâri Emniyet Müdürlüğü, Muğla Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Çorum Emniyet Müdürlüğü, Ağrı Emniyet Müdürlüğü kadrolarında değişik rütbelerde görev yaptıktan sonra 2012-2020 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanlığında Polis Başmüfettişi olarak görev yapmıştır.

Çad'la İşbirliği Yapan

ARÜ’nün %32.1’nin ancak dolu!

Çad Melik Faysal Üniversitesi arasında eğitim ve kültürel işbirliğini öngören iş protokol imzalayan Ardahan Üniversitesi boş.

Öğrenciler Doğu Anadolu’yu tercih etmedi!
Doluluk oranı en düşük üniversiteler açıklandı. 
Açıklanan verilere göre oranların en düşük olduğu 5 üniversiteden dördü Doğu Anadolu’da.
Milyonlarca öğrencinin büyük bir heyecanla hazırlanıp girdiği üniversite sınavı sonrasında yapılan tercihlerin arasında Doğu Anadolu’dan 4 üniversitenin en az tercih edilen 5 üniversite arasına girdiği verilerle açıklandı. 


Buna göre doluluk oranı en düşük üniversiteler sırasıyla:
Yüzde 32,1 Ardahan Üniversitesi
Yüzde 41,8 Gümüşhane Üniversitesi
Yüzde 42,0 Iğdır Üniversitesi
Yüzde 50,5 Bingöl Üniversitesi
Yüzde 52,4 Bitlis Eren Üniversitesi
KAYNAK: BÜLTEN TV

Doğu Anadolu 'aşılanmıyor'

ARDAHAN İŞTE ELE!..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ardahan’ın ramak sayı ile diğer illerden iyi oluğunu belittiği açıklamasında, "Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bingöl, Muş, Gaziantep, Mardin, Şırnak, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Bayburt, Elazığ, Gümüşhane, Aksaray illerimizde ikinci doz oranları halen düşük. Artık hatırlatma dozu da gerekli olduğu halde. Daha fazla risk almayalım." ifadelerine yer verdi. 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Vaka artışının önüne ancak aşıyla geçileceğini hatırlatan Koca, herkesi aşıya davet etti.
En son toplanan verilere göre, Türkiye'de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 143 milyon 645 bin 420 doza yükseldi. 
DOĞU ANADOLU AŞIDAN BİR HABER
En az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı. 

BELEDİYE KETLLE YASAĞI İLE TASARUF EDECEK!
Yaşanan ekonomik sıkıntıların insanları bunalttığı şu günlerde kamu kurumları da önlem almaya başladılar. Çöp arabalarını garaja çektiğini belirten ama bazı belediye çalışanlarının başkan, başkan yardımcısı yada belediye meclis üyesi veya müdür gibi kendilerine verilen araçları kullanmaya devam ettiği Ardahan Belediyesi çalışanlarının çay içmek için kullandığı elektrikli ketlleleri toplayıp, daireleri ısıtan kaloriferlerin komilerini kıstığını açıkladı.

Eski DEP Milletvekili Mahmut Alınak: Öcalan 'Seçimlerde taraf olmayın' diyebilir..

Eski DEP Milletvekili Alınak, Abdullah Öcalan'ın seçimlerde tarafsız kalınmasını isteyeceğini iddia etti. Alınak, "Bunun karşılığında Öcalan’ın talepleri de olacaktır. Sadece tecritin kaldırılması değil, bir müzakere başlamış olacaktır" diye konuştu.
Eski Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mahmut Alınak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Edirne’deki en büyük hesabı İmralı'dakine verecek" sözlerinin ardından başlayan "İmralı-Edirne hesaplaşma"  ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 İmralı’da görüşmelerin başladığını düşündüğünü, AK Parti yanlış bir hesap yapmaz ise Erdoğan’ın, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın devreye konulması ile ikinci turda seçilebileceğini söyledi. Alınak, "Öcalan çıkıp seçmene asla ‘CHP veya AKP’ye oy verin’ demez. ‘Bu koltuk kavgasında tarafsız kalın’ diyebilir. Böyle bir çağrısı bana göre büyük anlamda karşılık bulacaktır" dedi.
"Öcalan’ın desteğini alan Erdoğan, ikinci turda ipi göğüsleyecektir"
Medyascope’ta Ferit Aslan'a açıklamalarda bulunan  Erdoğan’ın "İmralı-Edirne hesaplaşması" polemiğini gündeme getirmesinin erken seçimin habercisi olduğunu belirtti.
Alınak, “Ben daha önce Erdoğan’ın Bahçeli’nin desteği ve onayı ile Öcalan ile yeniden ilişkiye gireceklerini söylemiştim. Doğru bir hesaplama ve zamanlama ile Öcalan’ın desteğini alan Erdoğan, ikinci turda ipi göğüsleyecektir. Öcalan, seçimde aktif rol alırsa bu seçimin sonucunu etkileyecektir. Cumhur İttifakı belki parlamentoda çoğunluğu kaybedecektir ama cumhurbaşkanlığını alacaktır. Bu da devlet içinde bir çatışma ve kaosa yol açacaktır" dedi.

84 Milyon Hasan Sabbah!.
Bugünkü cumartesi yazımı aşkları, gizliliği hala tartışılan Hasan Sabbah'a ve hala var olan denilen haşhaşilerine ayıracaktım…
Cünkü Sultan Melikşah ve birçok hükümdarın, padişahın ele geçiremediği ama bugün artan nüfusları kılıçlarıyla kesip, doğrayan ve yok eden Moğolların zor bela ele geçirip, yerle bir ettiği 8 bin 200 metre yükseklikteki tepede bulunan Alamut kalesini anlatacaktım..
Ve o kalede esrar, eroinin ham maddesi olan haşhaş ile beyinleri yıkanan bugünkü maaşlı troller diyebileceğimiz sahte cennete inanan Haşhaşiler ile dost (!) Amerika'nın bize yasaklattığı haşhaş ekimini bir de ben anlatacaktım sizlere fakat randevu kültürümüzün geliştiğini düşünerek gece geç saatlerde uyumama karşın erkenden uyanıp, günler öncesi görüşmeyi umduğum dostuma doğru yol almak zorundaydım…
Sonra farkettim ki bu yaşıma kadar aldığım ve bir türlü bitmeyen yolların bir yenisine daha çıkarken, 8 bin 200 metrelik yolla gidilebilecek ama ulaşılmayan o tepenin üzerindeki, Alamut kalesine belki 50 bin kez ulaşacağım kadar uzunlukta olan bu hayatımdaki yolların artık beni de yormaya başladığını düşünüyordum.
Çünkü her geçen yıla inat daha yeni doğmuş bir bebek gibi heyecanla kestiğimiz ve tadını birlikte tatmayı düşünüp ama yiyemedigimiz pastalar gibi dizlerimizin de artık bir hayli kesilip, yorulduğunu ve bir kenara çekilip, kalbimiz gibi durmak istediğini her geçen saat, gün, aylar ve yıllarda daha iyi anlıyordum, uyumak isteyen gözlerimi dinlemezken…
Tam bu düşünceler içinde , randevuya yetişmek için yeniden çıktığım yolda aldığım diğer bir haber ile ülkenin nüfusunun arttığıni öğreniyorum fakat memleketim Ardahan'ın hala göç verdiğini tekrar farkedip, derin bir nefes alıyorum .
Tam zamanında yetiştiğim randevuya dostumun memleketimin beklediği yatırımlar gibi randevusuna gelmediğini de görüyor, beni yoran yolun ne kadar haklı olduğunu da birkez daha anlıyordum..
Neyse olsun mevcut iktidarın dediği gibi olmazsa da “yolun sonuna kadar durmak yok” diyerek yeniden yol almaya başlayarak, cumartesi yazısını bu hafta da bir kenara bırakıp, yeniden iç ve dış etkenlere, artan, eksilen nüfusa ve onun tetiklediği göç konusuna daldım.
Ve başta Iş-İd olmak üzere maşalar aracılığıyla yakıp, yıktıktan sonra “insanlık” diyerek briket evler yapılan İdlib'den, Afganistan'dan yetmedi Ukranya'dan gelen göçü engellemeye çalışan ve son olarak Samsun ile Edirne'de heykellere yönelik çirkin saldırılarla 28 Şubat sürecine benzeyen tahriklerle bugünlerde bir hayli sıkışan ve benden beter gerilen anlayışın idare ettiği ülkemizdeki iç göçün hala ve daha da hızlanarak devam ediyormuş.
Son olarak istatistik kurumu tarafından yapılan açıklamada, başta benim memleketim Ardahan'da olmak üzere, bir çok kentin boşalıp, göç verdiği bir kez daha ortaya çıkarken, bu göçün kanal yapılmak istenen İstanbul ve diğer batı kentlerine doğru devam ettiği de görülüyor.
Afrika ve Arap yarımadasının da içinde olduğu dünyanın batıya yönelip, hala durmayan göçün devam ettiği bu süreçte iç göçün nasıl durdurulacağı konusunda bu güne kadar ortaya konan onca plan ve projenin ya raflarda bekletildiği ya da hayata geçirilemediği ülkemde fabrika açmaktansa kanal açmak arazilerini memlekete göç eden Katarlılara satmak daha kolay…
Evet, şu an benimde içinde olduğum İstanbul'u şişiren batı kentlerini çarpıklaştıran, bir iş umuduyla yerini, yuvasını geride bırakıp, ailesinin parçalanmasına, gelenek ve göreneklerinin yozlaşmasına neden olan göçün devam ettiği doğuya baktığımızda, doğuda doğar denen güneşin de hep batı özlemiyle yanıp, tutuştuğunu ve bir çok ocak gibi batı da battığına da (!) şahit oluyoruz.
Ve bu yetmez gibi göçü durduracak olanların kendilerinin, yani iktidar olanların değil, "Ben ne yapabilirim?"diye düşünmeyenler anlattığı hayali cennetinde yaşarız. Zira "Ben nasılsa batıya geldim, kendimi kurtardım" zihniyetiyle devam eden göçü izlerken “yok efendim trafik niye böyle, bir depremle yerle bir olacak bu çarpık kentleşme niye yapılır, kapkaç, eroin, esrar kullanan insan sayısı niye artıyor, deniz dahil çevre niye böyle kirli, kadın cinayetleri, vahşi biçimde insan ölümleri, ani toplumsal olaylar neden oluyor, kar niye yolları kapattı, mobeseler özel hayata girer mi vb..'”gibi teranelere başlarız.
Sonra da, “Maaşlı trolleri buldum” diye sevinen ama kendisinin de kendi içindeki Hasan Sabbah ekibinden kalma trollerden bi haber muhalefet liderinin yanında da modern Haşhaşilerin olduğunu anlıyor, gecesi 100 bin TL olduğu ileri sürülen bir otel odasında çekilmiş olan fotoğraflarını, kar görüntülü mobese kayıtları gibi A haberin başını çektiği havuzda yüzdüğünü görüyoruz. Bizler de bu yol yorgunlukları yetmez gibi sinirden, gerginlikten çekirdek değil, dudaklarımızı yeriz.
Sonra önce pandemi ardından kar/kış yetmedi, ekonomik sıkıntidan dışarı çıkamayıp, evde baş başa kalan erkek-kadınlı 84 milyon olduğumuzu anlamadan bol kovboylu batı filmlerini izleriz.
Modern Hassan Sabbahlar gibi, ruhlarımizi kesip doğrayarak, kimseler görmeden ...

arşiv haber arşiv haber 2/06/2015 tarihli haber/yorum/reklamlar

Belediye Su Dağıtmalı.. ARDAHAN SUSUZ!..

Ardahan'ın simgelerinden olan tarihi Rus Köprüsünün üzerinde bulunan içme suyu borularının köprünün altına alınması dolaysıyla su kesintisi yaşanan Ardahan'da su sıkıntısı baş gösterirken, belediyenin bu yönde hiç bir önlem almadığı dikkatlerden kaçmıyor.

**İTFAİYE SU DAĞITMALI..

Tarihi demir köprünün üzerinde geçen içme su hattının köprünün altına alınması işleminin deam ettiği Ardahan'da su sıkıntısı baş gösterdi.

Belediyenin üç gün su verilemeyeceği ilan  ettiği ilk gün su sıkıntısının baş gösterdiği Ardahan'da damacan ve pet bidon suları da kısa sürede tükenirken, beleidyenin mahallere su dağıtımı yapması isteniyor.

**DAMALI DOLU VURDU!

Son iki gündür yoğun yağmurun yaşandığı yağmur dolu olup, zarar vermeye başladı.
Başta Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Dereköy'de olmak üzere bölgede etkili olmaya başlayan dolu ekili alanlara zarar vermeye başladı.

**Sosyolog Göle'nin adı liseye verildi Ardahan

Ardahan - Ardahan'ın Göle ilçesinde bir liseye Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Göle'nin adı verildi.

İlçedeki bir sinema salonunda düzenlenen programda konuşan Göle, adının bir liseye verilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Göle, "Burada sizler adına sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve AK Parti Milletvekili Orhan Atalay'a teşekkür bir borç bilirim. İnanın çok mutlu oldum. Sayın bakanımızla birlikte 1970'lerde sosyal bilime adanmışlığımız, bugün bu lise ile şekil bulmuş, vücut bulmuştur" dedi.

Fransa'da yaşadığını, ancak memleketini asla unutmadığını anlatan Göle, bu nedenle evlendiği halde soyadını değiştirmediğini söyledi.

Türkiye'nin son 10 yılda çok önemli mesafeler katettiğini vurgulayan Göle, şunları kaydetti:

"Türkiye, bugün Amerika'da belli bir coğrafi bölgeye koyulamıyor. Ortadoğu mu, Asya mı, Avrupa mı,Akdeniz mi, Balkanlar mı, hangisini diyeceğiz? Hiçbiri ve hepsi. Kültürel havzalardan beslenmiş bir toplum. Türkiye üçüncü dünya mı? Hayır. Türkiye bugün çok önemli gelişmişlik gösteren bir toplum. Bugün önemli olan Türkiye'nin meselelerini sorgulayabilecek sistemi ve sosyal bilim kafasına sahip olması diye düşünüyorum. Çünkü sorunsuz bir toplum yok. Bir batıcılık yansıması, İstanbul'dan baktığımızda Avrupa sorunsuz. Batıya gittikçe sorunlar azalacak. Hiç böyle bir durum yok. Sorunların dili farklı olabiliyor. Önemli olan o sorunlarımızı bir demokrasi içinde, diyalog içinde halledebilmek. O sosyal bilimcilerle mümkün. Bizler toplumun sorunlarını çözmede aslında tercümanız. Son 10 yılda çok konuşan bir Türkiye. Bu konuşmayı bir biriyle öğrendi. Ayrıca yeni Türkiye söylemi var. Yeni Türkiye'nin eskiyi daha çok sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eskinin içinde bizler de varız."

**Ardahan'da hırsızlık iddiasıyla 2 kişi tutuklandı..

Ardahan'da hırsızlık iddiasıyla gözaltına alınan 2 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğüne Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte son bir haftada iki otomobilden ve bir evden yapılan hırszılığa ilişkin çalışma başalattı.

Ekipler, olaylara karıştığı belirlenen ve kentin metruk yerlerinde yaşayan F.A ile F.Ç'yi gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 2 şüpheli, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

**ARDAHAN’DA SAĞLIK ÇALIŞANLARI SAMSUN’DAKİ SALDIRIYI KINADI..

Ardahan’da sağlık çalışanları, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Kamil Furtan’ın silahlı bir saldırı sonucu öldürülmesine tepki gösterdi.
Ardahan Devlet Hastanesi önünde toplanan Ardahan İl Sağlık ve Halk Sağlık müdürü Dr. Ulaş Şentürk, Ardahan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Çolak, doktor ve hemşireler ile hastane çalışanları Samsun’da yaşanan menfur olayı kınadılar.
Burada açıklama yapan İl Sağlık Müdürü. Dr. Ulaş Şentürk, sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz dedi. Şentürk, ’’Vatandaşlarımızın sağlığı için kendi hayatlarını bir kenara bırakıp 7-24 hizmet veren sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin son bulması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamda, Sağlık Balanlığı olarak beyaz kod uygulaması, hukuki yardım, cezaların artması gibi tedbirlerin arttırılmasına rağmen halen sağlıkçılara yönelik şiddet devam ediyor. Biz sağlıkçılar olarak bu olayı şiddeti kınıyoruz. Bzi burada şifa veren ele vefa dedik, biz sağlık çalışanlarımıza ne kadar sahip çıkarsak çıkalım vatandaşlarımızın da sağlık çalışanlarına sahip çıkıp kendilerine şifa dağıtan bu insanlara, bu topluluğa sahip çıkılmasını bekliyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

**KAI’nın Dünyaya açılan Kapısı SINIR TV

İnsanlığın bin yıllardır süregelen akıl yolculuğunda elde ettiği önemli kazanımlardan biri de haberleşme, iletişim kurma ve bilgi edinme hakkıdır.

 

Bu hakkı kullanırken Gramafondan siyah beyaz televizyona ve bu günün akıllı telefonuna kadar geldi. Artık Dünya bir ceketin cebine girecek kadar küçüldü.

 

Yani bu kadar çok farklı haberleşme kaynağı ve aracı orta yerde duruyor iken insanlar hala bir şeylerin eksikliğini ve bundan kaynaklanan ezikliğini yaşamaktadırlar.

         

   Bir köyde, bir şehirde ya da bir bölgede bir arada yaşayan ve bu bir aradanlıktan dolayı birlikte bir kültür, gelenek ve kimlik yaratan toplumlar çoğu kez bu kadar yoğun ve çeşitli iletişim mekanizmaları içerisinde erimekte, yalnızlaşmakta, dışlanmakta ve giderek kendini öteki hissetmektedir.

          

  İşte SINIR TV birazda Türkiye’deki bu tablonun ortaya çıkardığı toplumsal ihtiyaca bir cevaptır.

SINIR TV Başta KARS ARDAHAN IĞDIR bütün serhat illeri olmak üzere bu coğrafyanın kadim kültüründen, sahici geleneklerinden beslenen yayın politikasını bu değerler üzerine inşa edecektir.

 

Hedef kitlemiz öncelikle KARS ARDAHAN IĞDIR olmak üzere giderek bütün bölgeye, Anadolu şehirlerine, Türkiye Coğrafyasına ve nihayet Bütün Dünyaya seslenmek, dokunmak istiyoruz.

       

     Şimdi izninizle birkaç alt başlık vererek SINIR TV’nin yayın politikasının yoğunlaşacağı alanlara dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü SINIR TV olarak mevcut onlarca TV kanalından sadece biri olarak kayıtlara geçmek istemiyoruz. Mesela ;

 

İnsanlığın en büyük Kültürel Miraslarından biri olan 8.500 yıllık Antik Kent Ani’nin el verdiği Kars’ın gerçek kültürel kimliğini, Türkiye’nin hiçbir şehrinde olmayan kent mimarisini ortak insanlık hafızasına kaydetmek istiyoruz.

 

Serhat Bölgesinin Ekonomik potansiyeline yönelik farkındalık yaratmak, Başta hayvansal ve Organik ürünler olmak üzere Dinsel Turizm, yayla Turizmi, Kış ve Kültür Turizminin gelişimine ilişkin girişim ve projelerin tanıtıcısı ve sesi olmak istiyoruz.

 

Kars Ardahan ve Iğdır olarak Anadolu’nun Metropollere en çok göç verdiği şehirlerin başında geliyoruz. İnsanlarımızın Metropollerde toplumsal yaşamın değişik alanlarında ve özellikle siyasal temsilde sahip oldukları sayısal çoğunlukla orantısız şekilde ancak temsil edilebildiklerini gözlüyoruz.

 

SINIR TV olarak İstiyoruz ki bu şehirlerde hayatı paylaştığımız diğer toplumsal kesimlerle eşit şartlarda ve gücümüzle uyumlu temsil hakkımız olsun, karar süreçlerine bizlerde katılabilelim.

         

   İşte SINIR TV Platformu hemşehrilerimiz arasında bu amaca yönelik dayanışmaya, çoğalmaya ve gerçekten hak ettiği temsil gücünü elde etmeye vesile olsun istiyoruz.

 

*Toplumların gelişiminde önemli ve öncü güç olarak gördüğümüz kadınlarımızı ve gençlerimizi program ve çalışmalarımızın merkezine alacağız. İnanıyoruz ki SINIR TV gençlerimizin ve kadınlarımızın göstereceği sahiplenme sayesinde kısa sürede KARS ARDAHAN ve IĞDIR başta olmak üzere bütün Türkiye’nin sesi, soluğu, yaşam coşkusu ve giderek bütün Türkiye kamuoyunun ortak akıl ve vicdan merkezi olacaktır.

 

Geldiniz, el verdiniz, güç verdiniz. Şimdi daha iyi anlıyorum ki SINIR TV olarak koyduğumuz hedeflere ulaşma ısrar ve kararlılığımızda gerçektende haklı ve güçlü olduğumuzu ve asla yalnız olmadığımızı biliyoruz canlı yayın açılışında hemşehrimlerimizin desteğini gördüm. Herkese sevgi,. Saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

 

Ardahan da TÜBİTAK Bilim Şenliği etkinliği düzenlendi..

 

Rekabet Kurumu Fen Lisesi tarafından, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Şenliği etkinliği düzenlendi.

Öğrencilerin hazırladığı projelerin sergilendiği bilim şenliğinin açılışına Vali Ahmet Deniz, Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Öğrencilerle birlikte açılış kurdelasını keserek sergilenen projeleri inceleyen Vali Deniz, öğrencilerden yaptıkları projeler hakkında bilgi aldı. Vali Deniz, sergilenen projelerin hepsinin farklı anlam ifade ettiğini, öğrencilerin bilime yönelik üretkenliklerinin sevindirici olduğunu söyledi.

Ardahan Ramazan İmsakiyesi

2015, İftar ve Sahur Saatleri

On Bir Ayın Sultanı Ramazan ayı geldi. 2015 Ardahan Ramazan imsakiyesi (Ardahan İmsakiyesi) Ardahan iftar vakitleri ve sahur saatleri, Ardahan Ramazan Bayramı namazı saati Diyanet Başkanlığı resmi verileri ile sizler için web sitemizde. İşte Ardahan Ramazan imsakiyesi 2015, İftar duası ile Ramazan ayının fazileti hakkında bilgiler..

Ardahan RAMAZAN İMSAKİYESİ 2015 - 11 Ayın Sultanı 2015 yılı Mübarek Ramazan Ayı 18 Haziran Perşembe günü başlıyor. 16 Temmuz 2015 Perşembe günüde Ramazanayının son günü olacak. 17 Temmuz Cuma günü ise Ramazan Bayramını kutlayacağız. 

"Lider Çocuk Tarım Kampı" Programı..

Ardahan'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen "Lider Çocuk Tarım Kampı" Programı kapsamında bir okulbahçesine çiçek ve ağaç dikildi.

Çocuklarda doğa bilincini oluşturmak amacıyla Ardahan merkeze bağlı Sulakyurt Köyü İlkokulu 4. sınıf öğrencilerine yönelik etkinlik düzenlendi.

Programda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Tanı, çocuklarda doğa bilinci oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Tanı, şöyle konuştu:

"Daha önce de bu etkinliği yapmıştık. Bu etkinliklerle iki köyümüzde çiçek ve ağaçları toprakla buluşturuyoruz.Bugün burada, yarın da başka bir köyümüzde. Bu vesileyle öğrencilerin çevre farkındalığı ve tabiatla buluşmalarını sağlıyoruz. Tarladan sofraya gıda üretim teknolojilerini ve gıda güvenliği hakkında bilgi vermek amacıyla uygulanan program gayet güzel ve verimli oldu."

Ardından öğrenciler, öğretmen ve ziraat mühendisleri eşliğinde çiçek ve ağaçları okullarının bahçesinde toprakla buluşturdu.

Etkinlikte öğrencilere şapka, tişört hediye edildi ve "Alo 174" gıda hattı hakkında da bilgi verildi.

**Ardahan'da Düzenlenen Yılsonu Defilesi Göz Kamaştırdı..

Ardahan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kendi tasarladıkları kıyafetleri hazırladıkları yılsonu defilesi ile sundu.

Ardahan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Halk Eğitim Merkezi salonunda bu yıl ilkini düzenlediği yılsonu defilesi büyük beğeni topladı. Öğrencilerin el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı defilede en çok ilgiyi kendi tasarladıkları gelinlikler gördü.

Defile öncesinde konuşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Meryem Arslankılıç,

"Ardahan Kız meslek lisesi olarak 1967 yılında açılmış olan okulumuz açılışından bu yana özellikle kız öğrencilerinin eğitiminde büyük önem taşımıştır. Meslek lisesi memleket meselesi sloganını yaşatmaya çalışarak okulumuzun eğitim kalitesini yükseltmek için idare ekip, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz olarak elimizden geleni yapmaktayız. Okulumuzda 5 ayrı bölüm, 4 atölye, 19 derslik ve 2 bloktan oluşan 408 kişilik pansiyon bulunmaktadır. Toplamda yaklaşık olarak 800 kız öğrenciye kucak açmaktayız. Bugün gösteriyi hazırlayan giyim bölüm teknolojileri alanımız meslek edindirme çabalarımızı destekleyen 5 bölümden biridir. Aynı zamanda okulumuz 2 uygulama sınıfı olarak eğitim öğretime devam etmektedir. Gelecek yıllarda öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin tercih sebebi olacaktır." Şeklinde Konuştu.

Etkinlikte ayrıca uygulama sınıfının Kafkas gösterisi, farecik rondu ve penguen dansı ilgi ile izlendi.

**MHP'liler Ardahan'da Ahmet Şafak ile Coştu..

Ardahan Ülkü ocakları tarafından organize edilen konserde Ahmet Şafak, Ardahanlılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Kazım Karabekir Kapalı Spor Salonunda düzenlenen konsere Seçim çalışmalarına devam eden Milliyetçi Hareket Partisi Ardahan Teşkilatı ve MHP Milletvekili Adayı Bülent Ulutaş katıldı.

Salonu dolduran Ülkücüler, konser etkinliğinde gecenin geç saatlerine kadar seçim öncesi coşkuyu doyasıya yaşadı.

Konsere yoğun ilgi gösteren MHP'liler birlik ve beraberlik mesajları verdi. Konsere MHP İl Başkanı Taşkın Polat, Ülkü ocakları başkanı Ercan Ürker, MHP Ardahan MilletvekiliAdayı Bülent UlutaşBBP Ardahan İl Başkanı Engin Demirci, parti teşkilat mensupları ile ülkücüler, partililer ve davetliler katıldı.

**BELEDİYE BAŞKANI FARUK KÖKSOY, AVM VE ALTYAPI ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ..

Ardahan Belediye Başkanız Faruk Köksoy, AVM iş merkezi “Kanalizasyon ve Yağmursuyu altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.
Çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada Başkan Köksoy, şöyle konuştu;
“Halil Efendi Mahallemizdeki kanalizasyon çalışmasının başındayız. Son 3 yıldır Ardahan’da 60 kilometre kanalizasyon çalışmamızı bitirdik. Bu yıl yapacağımız kanalizasyon çalışmalarıyla birlikte Ardahan’ın kanalizasyon altyapısı tamamen bitirilmiş olacaktır. Görüldüğü gibi, güçlü makine ekipmanlarıyla en az 3 adet kırıcı makinelerle Halil Efendi Mahallemizin kayabaşı bölgesinde çalışmalar yürütülmektedir. Burada toplam 10 kilometre civarında bir çalışmamız olacak. 15 kilometre civarında da Yenimahalle’de yapılacak çalışmamızla birlikte Ardahan’ın kanalizasyon altyapısını tamamen bitirmiş olacağız diyen Başkan Köksoy; Bununla birlikte bu projenin içerisinde 5 kilometre‘de ana caddelerimizde yağmur suyu şebekesi yer altına alınacak. Yağmur suyu şebeke projesi’de elbette ki yollarımızın sıhhati, şehrimizde ki ani sağanak yağışlar ve kar erimeleriyle birlikte oluşan yüzeysel sular yer altına alınarak bertaraf edilmiş olacak, böylece yollarımızın daha sağlıklı olmasını şehrimizin daha az kirlenmesini sağlayacaktır. Bu yıl ki kanalizasyon çalışmalarımızla birlikte toplamda 85 kilometre kanalizasyon ve 5 kilometre yağmur suyu şebekesi altyapısı ve kanalizasyon projesinin arıtılmasıyla birlikte yaklaşık 25 milyon TL’lik bir proje hayata geçmiş olacaktır. Bu ihale bedeli olup, Proje bedeli bunun çok üstündedir. Yaklaşık 40 milyon TL’lik bir bedeldir. Bu çerçevede bu paranın elbette ki temin edilmesi hemen uygulamaya koyulması çok da kolay değildir, bunu bütün hemşerilerim bilir. Bize bu finansı sağlayan onay veren, bu projenin Ardahan’da hayata geçirilmesi, ve önemli altyapı probleminin ortadan kalkmasına sebep olan Hükümetimize, Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık döneminde başlatılmış olmasından dolayı, Cumhurbaşkanımıza ve Kalkınma Bakanımıza Milletvekilimize müteşekkiriz, teşekkür ediyoruz.
Bu çalışmalarımızla Ardahan’ın tüm altyapı çalışmalarını bitirmiş olacağız bundan sonra ise üst yapı şehir estetiği tarihi mekanlar, park ve bahçeler ile diğer sosyal kültürel tesis ve faaliyetleri ile ilgili çalışmalara yoğunlaşarak kısa sürede Ardahan’ın ihtiyaç duyduğu temel proje ve programlarını bitireceğimizi belirterek hepinize sayılar sunuyorum.”

**

'Ardahan devrimci kimliğiyle yeniden buluştu'

HDP'nin yüzde 30'luk oy oranıyla birinci olduğu Ardahan'da, Kürt siyasi hareketinden ilk kez bir ismi Meclis'e gönderiyor.
Türk, Kürt, Terekeme  halklarının bir arada yaşadığı Ardahan'da HDP'nin aldığı 29,69 oyla birinci parti olması, kentte büyük bir sevinçle karşılandı. HDP'den milletvekili seçilen Taşkın Aktaş, Ardahanlıların barışı ve demokrasiyi istediklerini kanıtladıklarını söyledi. Tarihi zafere tanık olan her kesimin sevince ortak olduğunu söyleyen Aktaş, "Günlerdir kutlamalar yapılıyor. Oy vermeyen insanlar dahi seçim zaferimizi bizimle paylaştılar. Bu da bizim partimizin daha sonraki seçimlerde daha çok destek alacağını göstermiştir" ifadelerini kullandı. 

'HDP zaferi, barış uğruna bedel ödeyenlerin zaferidir'

2 aylık seçim çalışması döneminde birçok engele rağmen sonuca ulaştıklarını belirten Aktaş, "Ardahan haklına çok teşekkür ediyorum. Ardahan halkları gerçekten çok vefalıdır. HDP başarısının ardında 40 yıllık özgürlük ve demokrasi mücadelesi vardır. Barış uğruna birçok bedel ödendi. Birçok insanımız canlarıyla birçoğu da zindanda olmasından dolayı bedel ödedi. Bu değerler üzerine bir zemin oluşmuştur. Biz onların verdiği mücadele sonucunda şu anki başarıyı ve zaferi kazandık" dedi. 

'HDP'nin serhat hattında ulaştığı başarı çok önemlidir'

HDP'nin 2. Sıra milletvekili adayı Arzu Moco ise, HDP projesinin kozmopolit yapıdaki Ardahan'da karşılık bulduğunu söyledi. HDP ve umudun kazanımı olarak meclise bir vekil gönderdiklerini belirten Moco, "Kuzey Serhat hattında ulaştığımız başarı çok önemli bir başarıdır" diye vurguladı. 

'Ardahan sol, devrimci ve sosyalist kimliğiyle yeniden buluştu'

Ardahan'ın Kürt özgürlük hareketinde çok bedel ödeyen bir kent olduğunu belirten Moco, HDP projesi ile sol, sosyalist devrimci güçlerinin bir araya gelmesinin Ardahan'da ciddi bir karşılık bulduğuna dikkat çekti. Ardahan'ın geçmiş kimliğiyle buluşmasının önemli olduğunu belirten Moco, "Biz bu seçim başarımızı seçim zaferimizin hemen ertesinde Akif Yılmaz'ın mezarını ziyaret ederek bu yönüyle anlamlandırmak istedik. Çünkü Ardahan Akif Yılmaz, Mahir Can, Piro ve Ahmet Güler'lerin memleketidir. Aslında bu yönüyle onların yaşam ideallerini kurmak istedikleri dünya idealinin bir başlangıcı oldu Ardahan'ın başarısı. Buradaki seçim süreci ve zaferimizin bu nedenle çok anlamlı olduğunu düşünüyorum" dedi. 
**ÇILDIR ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN OKUL ÖNCESİ ŞENLİĞİ..
Çıldır okul öncesi öğretmenlerinin ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu okul öncesi şenlikler Çıldır Belediyesi Konferans salonunda yapıldı.
Çıldır Okul Öncesi Şenliğe Çıldır Kaymakamı Tamer Kılıç, Çıldır Belediye Başkanı vekili Yavuz Onur, Çıldır Milli eğitim Müdürü Fatih Yazıcı, Ak Parti Çıldır İlçe Başkanı Ahmet Rıfat Vural, kurum amirleri, şube müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, okul öncesi öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları gösteriler sunuldu. Çıldır Anaokulu, Aşık Şenlik İlkokulu, Aşağı Canbaz İlk Okulu, Gölebakan İlk Okulu, Gölbelen İlk Okulu ve Eski Beyrahatun İlk Okulu okul öncesi öğrencilerinin sunmuş oldukları gösteriler izleyicilerden tarafından büyük beğeni topladı.
Gösteriler sonunda sandalye kapma ve balon patlatma yarışmalarının ardından okul öncesi şenlikleri sona erdi.
**Ardahan Valisi Denizden LYS Mesajı..

Vali Ahmet Deniz, 13-14 ve 20-21 Haziran 2015 tarihlerinde yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) dolayısıyla mesaj yayınladı.
 

Vali Deniz’in mesajı;

“Üniversite yaşamına atılacak olan gençlerimizi, 13 Haziran Cumartesi günü başlayarak, 21 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek olan bir sınav maratonu beklemektedir.

Uzun ve yoğun bir tempo ile sınavlara hazırlanan öğrencilerimizin sakin bir ortamda, huzur ve güven içerisinde sınava girebilmeleri için gerek kolluk birimlerimiz, gerekse ilgili kurumlarımız tarafından ilimizde bütün tedbirler önceden alınmıştır.

Gençlerimiz için önemli bir dönüm noktası olan sınavlar sırasında vatandaşlarımızın da her zaman olduğu gibi hassasiyetle davranmalarını, özellikle gürültü kirliliğine karşı duyarlı olmalarını beklemekteyiz.

Ülkemize, milletimize ve bölgemize hizmet etmelerini arzu ettiğimiz gençlerimizin, emeklerinin karşılığını almalarını temenni ediyor, eğitim hayatları için önemli bir aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda başarılar diliyorum.”

 

**VALİ DENİZ, SATRANÇ TAKIMINI KABUL ETTİ..

 

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan’da kulüpler arası satranç turnuvasında şampiyon olan Kura Gençlik spor Kulübü’nün satranç takımını makamında kabul etti.
Konya’da yapılacak olan ulusal satranç turnuvalarında Ardahan’ı temsil edecek olan şampiyon sporcuları makamında kabul eden Vali Deniz, “Sporun her türlüsüne önem vermekteyiz. Satranç sporu da özellikle çocuklarımızın küçük yaşta alışkanlık edinmesi gereken bir spordur. İlimiz de şampiyon olan bu sporcularımızın Konya’da yapılacak olan turnuvalarda da başarılı olacaklarına inanıyorum” dedi.
Kendisini ziyaret eden sporculara çeşitli hediyeler veren Vali Deniz, ziyaret sonunda satranç sporcuları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardahan da Okullarda Yıl Sonu Karne Heyacanı..

 

2014-2015 eğitim-öğretim döneminin sona ermesi nedeniyle TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda karne dağıtım töreni düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı Muharrem Coşgun, Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl Milli Eğitim Müdürü Fikret Eteker, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

Törende konuşan Vali Yardımcısı Muharrem Coşgun, “2014-2015 eğitim-öğretim yılını güzel bir performansla tamamladık. Emeklerinden dolayı öğretmenlerimize, idarecilerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. Uzun bir tatil yaşayacak olan öğrencilerimizden tatilde bolca kitap okumalarını ve gelecek yıl için de hazırlık yapmalarını istiyorum” dedi.

 

Öğretmen ve öğrencilere iyi bir tatil geçirmeleri temennisinde bulunan Vali Yardımcısı Coşgun, konuşmasının ardından öğrencilere karne dağıttı.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 3647 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI