Reklam
Bugun...


Ermeni kilisesinde insan iskeletleri bulundu!
Ardahan merkeze bağlı, Hoçvan Hasköy yaylasında bulunan tarihi kilisede defineciler tarafından yapılan kazıda bir kamyon dolduracak insan iskeletine rastlanıldı.

Ermeni kilisesinde insan iskeletleri bulundu!

Alınan bilgilere göre kimliği belirsiz kişi veya kişilerce define için kazıldığı ileri sürülen tarihi kilisenin çevresinde yapılan kazıda bir çok insan iskeletine rastlanıldığı ve toprak altından yeniden çıkarılan iskeletlerin öylece bırakıldığı öğrenildi.
Jandarma karakolunun bulunduğu Hoçvan Hasköy’e 20 km uzaklıkta ki yaylada bulunan kilisenin yakınlarında ortaya çıkarılan iskeletlerinin ermeni veya gürcülere ait olduğu ileri sürüldü.
Ardahan'da Hazine Buldular, Bursa'da Kayıp Ettiler!
Ardahan'da Hazine Buldular,
 
Bursa'da Kayıp Ettiler!
*Arşiv Haber 31/012017 Tarihli Haber
Onca tarihi eserin bulunduğu, tarihi hazinelerin hazine avcılarınca kaçırılıp, talan edildiği ve müzesi olmayan iller arasında bulunan Ardahan'da bulunan sikkeler Bursa'da ele geçirildi.

Ardahan'dan Bursa'ya Tarihi Eser OperasyonuBursa'da, Roma dönemine ait 725 gümüş ve bronz sikke ile çok sayıda takı ve obje ele geçirildi.İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Ardahan 'da izinsiz kazı yapılarak çıkarılan eski eser niteliğindeki sikke ve objeleri satmak için bazı zanlıların Ardahan'dan Bursa'ya geldiklerini tespit etti.

Zanlıların Gemlik ilçesinde bir kahvaltı salonunda olduklarını belirleyen İstihbarat Şube Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

Operasyonda, Yasin Ç. ve nikahsız birlikte yaşadığı öğrenilen Fatma Ç. gözaltına alındı.
Fatma Ç'nin çantasında, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 725 gümüş ve bronz sikke, 23 bronz yüzük, 4 bronz bilezik, 11 bronz obje, üzerlerinde şekil ve figürlerin bulunduğu kilden yapılmış 38 obje, 12 bronz kolye ucu ve 10 Osmanlı dönemi parası ele geçirildi.

Zanlılar, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
El konulan eski eser niteliğindeki obje ve sikkeler, Bursa Müze Müdürlüğüne teslim edildi.
Kaynak: Sondakika/Serkan Hanoğlu

**Tarihi Kayıp Ardahan’ın Tarihi Fotoğrafları..

*17/05/2015 Tarihli Haber

‘Kura Çözüldü’ adlı kitabıyla Ardahan ve Bölgede yaşanan Ermeni olaylarına bir başka gözle bakan ve yaşanan gerçeklerin diğer bir yüzünü belgeleyen  Yazar Kenan Karabağ bu kez Ardahan’da yaşayan Malakan ve Karapapakların fotoğraflarını gün yüzüne çıkardı.

Kendisi de Ardahan merkeze bağlı Sulakyurt (Sarzep) köylü olan Yazar Kenan Karabağ’ın kendi facebook sayfasında yayınladığı tarihi fotoğraflarla tarihi kayıp Ardahan’ın tarihine bir ışık daha tuttu.
1910, 1911 ve 1912 Yıllarında Ardahan’ın Sarzep köyünde çekilmiş olan fotoğraflarla ‘Bir zamanlar Ardahan’ diyerek Ardahan’ın tarihini ortaya koyan Ardahanlı yazarın bu yönde ki çalışmaları takdirle karşılanırken, ilk kez gün yüzüne çıkan bu fotoğraflarla Ardahan’ın tarihi adeta yenide yazılmaya başlandı.               

Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com

ARDAHAN NEDEN GERİ KALDI?
  Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com

100 Yıllık ilk eyaletlerinden olan daha sonra önce vilayet ardından ilçe ve daha sonra ortaya konulan birlik, beraberlikle 92 yılında yeniden vilayet edilen Ardahan'ın bugün neden hak ettiği yerde olmadığı yönünde sık sık görüş belirten bir Ardahanlı olarak Ardahan'ın hak ettiği yere ulaşamamasının asıl diğer bir nedeninin mevcut yöneticilerinin yönetim anlayışından geldiğini de bilirim.. 
Çünkü ülke genelinde olduğu gibi Ardahan'da da devletin makamlarını meşgul edip, devlete olduğu gibi o devleti oluşturan halka bir şey veremeyenlerin çokluğundan hep yakınsakta bunlara yönelik hiç bir adım da atılmayan bir ülkenin güzelim Ardahan..
İşte bunların en son örneği proje hazırlamada Ardahan'ı 81 Vilayet içinde sonuncu eden büronun başında olan birinin getirilip, daha üst bir mevkiye koyma çabaları ortada..
Şahsen kendisiyle özel bir sorunum olmayan, karşılaştığımızda bir birimizden saygıyı esirgemediğimiz ama Ardahan'a hizmet konusunda yetersiz olan ekibin içinde olduğuna inandığım birini, 'Ya mutfakta yaptığını şeflere sunduramadı, ondan getirip şef yapalım' dendiği bir Ardahan'ın diğer illerden geri kalmasının nedenlerinden biri değil mi?
Bilmem ama başta iktidar vekili Atalay olmak üzere valimizin, belediye başkanımızın da en azında bu sefer bu konulara dikkat edecek ve bu kez anılmayacak diye umutlu olmak isterim..

 Kaynak: ardahan haberi

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 6211 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI