Reklam
Bugun...


Erdoğan’ı Gördüklerinde Kar Altında Hazır-ola Geçtiler
Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yapımı tamamlanan Kayabeyi Barajı ve Akıncı HES, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı konferansla bağlandığı törene katılanlar Erdoğan’ı görünce hazırola geçtiler.

Erdoğan’ı Gördüklerinde  Kar Altında Hazır-ola Geçtiler

**KAR ALTINDA HES BARAJI AÇILIŞI..

Ankara’da gerçekleştirilen 99 Baraj ve HES’in toplu açılış töreninde Kayabeyi Barajı ve Akıncı HES ile birlikte ayrıca Hanak HES ile Kotanlı HES ve Baraj’ı da hizmete girdi. 

Ardahan topraklarında doğup, şehir merkezinden geçtikten sonra Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri üzerinde kurulan baraj ve HES’lerin hizmete başlaması nedeniyle tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı konferansla bağlandığı ve yoğun kar yağışı altında yapılan törene Vali Ahmet Deniz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, ARÜ Rektörü Prof.Dr. Ramazan Korkmaz, Çıldır Kaymakamı Tamer Kılıç, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, DSİ yetkilileri, kurum müdürleri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Törene canlı konferans ile eşlik eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ardahan’da görüyoruz ki yoğun bir kar yağışı var. Ama olsun kar rahmettir. Kar yağsın, barajlarımız dolsun” dedi. 

Vali Deniz de, “Pelin Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş tarafından yapımı 330 milyon TL’ye mal olarak tamamlanan Kayabeyi Barajı ve Akıncı HES’in Kurulu gücü 85 Mega Watt olup, yıllık üretim kapasitesi 305 milyon Kilo Watt Saat’tir. Ayrıca Ardahan’a Aydınlar Enerji Üretim Sanayi A.Ş. tarafından Hanak HES ve Ebd Enerji Üretim ve Ticaret. A.Ş tarafından Kotanlı Barajı ve HES kazandırılmıştır.  Bu tesisler ile ülke ekonomisine yıllık 66 milyon lira katkı sağlanacaktır.  Kazandırılan bu tesisler ve 99 Baraj ve HES ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

 
 

VALİ DENİZ; TKDK’NIN “IPARD-2” TANITIM

TÖRENİNDE KONUŞTU

Vali Ahmet Deniz, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nun IPARD-2 tanıtım törenine katıldı.
 
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından, IRPAT-2 programının tanıtımı için tören düzenlendi. ARÜ İİBF Konferans salonunda ki törene Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, kurum yetkilileri, yatırımcılar ve vatandaşlar katıldı.
 
Tören de bir konuşma yapan Vali Deniz, “TKDK henüz yeni bir kurum olmasına rağmen ilimizde 86 projeyi desteklemiş ve bu projelere 55 milyon lira destek sağlamış. Uygulanan projelerin hepsi başarılı ve güzel projeler. Türkiye, son yıllarda tarım alanında çok güzel yerlere gelmeye başladı. 2014 katma değer rakamlarına baktığımız zaman Avrupa’da birinci, dünya da ise altıncı ülkeyiz. Ama diyoruz ki biz bununla yetinmemeliyiz. Çünkü bizim potansiyelimiz var. Ardahan’da, hayvancılığın yanında kırsal turizm de önem taşımaktadır. Kırsal turizm potansiyelini canlandırabilmek için kaliteli yatak ihtiyacı doğmaktadır. Kaliteli yatak sayını arttırabilirsek, o zaman daha rahat bir şekilde turistleri buraya çekeceğiz. Biz gerekirse gidip yatırımcıyı kendimiz bulalım, ikna edelim. Vatandaşlarımıza çalışmalarımızı iyi anlatabilirsek, hibeler konusunda iyi bilgilendirme yapar isek, o kadar etkili yatırımları ortaya çıkar ve istihdam sağlamış oluruz” dedi.
 
Belediye Başkanı Faruk Köksoy ise, “TKDK’nın tarım ve kırsal kalkınma anlamında yaptığı çalışmalar, hayvancılık ve tarım üzerine yoğunlaşan ilimiz için önem taşımaktadır. TKDK, yerel potansiyellerin en iyi şekilde değerlendirilebileceği bir kurumdur” diye konuştu.
 
Tören de ayrıca, IPARD-2 Hibe Destekleme Programına, kaz yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, mantar üretimi, manda sütü ve manda eti üretiminin de dahil edildiği belirtildi.
 
Konuşmaların ardından Vali Deniz, Belediye Başkanı Köksoy ve Rektör Korkmaz tarafından, TKDK hibe desteklemelerinden faydalanan yatırımcılara plaket verildi.

 

Vali Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte

 

"Benim de bir

 

evim var” projesi kapsamında yapılan evleri

ziyaret etti..

Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte merkeze bağlı Değirmenli köyüne giderek, SYDV tarafından “Benim de bir evim var” projesi kapsamında yaptırılan evleri ziyaret etti.
 
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından Değirmenli köyünde “Benim de bir evim var” projesi kapsamında iki aile için yaptırılan evlerin inşaatı tamamlanarak sahiplerine teslim edildi. Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte evleri ziyaret ederek, ailelerle görüştü, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
 
Vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşam sürmelerini sağlamak, devlet olarak bizim öncelikli görevlerimizdendir diyen Vali Deniz, “Ardahan merkez ve merkeze bağlı köylerde 2015 yılında ‘Benim de bir evim var’ projesi ile ihtiyaç sahibi 73 vatandaşımıza yeni evler yaptık. Aynı proje ile Kaymakamlıklarımız tarafından ilçelerimizde de evler yapıyoruz. Vatandaşlarımız rahat bir kış geçirsin diye evlerimizi hızlı bir şekilde tamamladık ve sahiplerine teslim ettik. Bugün de Değirmenli köyümüzde iki ayrı ailenin sevincine eşlik etmek istedik. Vatandaşlarımızın mutluluğu bizim için her şeyden önemlidir. Vatandaşlarımızın yeni evlerinde mutlu ve huzurlu ömürler geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.
 
VALİ DENİZ, “10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ” DOLAYISIYLA
 
MÜLKİ İDARE AMİRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ..
Vali Ahmet Deniz, “10 Ocak İdareciler Günü” dolayısıyla Ardahan’da görev yapan Vali Yardımcılar ve Kaymakamlar ile toplantı da bir araya geldi.
 
Yalnızçam Kayak Merkezi’nde ki Yalnızçam Oteli’nde eşi Olcay Deniz, Mülki İdare Amirleri ve eşlerinin katılımıyla bir program gerçekleştiren Vali Deniz, Mülki İdare Amirleri’nin “İdareciler Günü” nü kutladı.
 
Vali Deniz yaptığı konuşmada, “Mülki İdare sistemi, Türk İdare sisteminde önemli bir yere sahiptir. Mülki İdare Amirleri olarak biz, her şartta ve her koşulda devlete ve millete hizmet etmek için ülkenin dört bir yanında mesai mefhumu gözetmeksizin görev yapmaktayız. İlimiz Ardahan’da bugün göstermiş olduğunuz hizmet etme gayretinizi bundan sonra da aynı şevkle ve aynı gayretle sürdürmenizi diliyorum” dedi.Kaynak: ÇILDIR HABERLERİ

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4262 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI