Reklam
Bugun...


DÜNYA’DA UNUTULAN İKİ HALK KAFKASYA’DA AHISKALILAR, ASYA’DA UYGURLAR!..
GAZETEMİZ ULUSAL MEDYA DA..1944’te baskı ve zulümle binlerce Ahıska Türk’ünün yurtlarından koparılarak sürgün edilişinin anlatıldığı panelde Asya'da bulunan Uygurlar da gündeme getirildi. Manşetimiz Halk TV aracılığı ile tüm dünyanın gündemine taşındı.

DÜNYA’DA UNUTULAN İKİ HALK KAFKASYA’DA AHISKALILAR, ASYA’DA UYGURLAR!..

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw

Ardahan'a sınır olan Gürcistan'ın Ahıska kentinden Sibirya'ya ve dünyanın bir çok kentine zorunlu sürgün ve göçle karşı karşıya kalan ve yurtlarına dönmek için yüz yıla yakındır mücadele veren Ahıskalı Türkler, ile Çin'in sınırları içinde kalan Uygur Türklerinin yaşadıkları sıkıntıların, dünya gündeminde göz ardı edilmesi, Ahıska Sürgününün 78’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen panelde bir kez daha seslendirildi.

Ermeni olayları, Maraş katliamı..
Gazın yaktığı ateş sönmeden mutlu şekilde sona eren EYT ile ısınan ve az da olsa rahatlayan ülke şimdi de Esed denen Suriye ile yeni bir ilişki kurmaya ve ülkesine yeni bir genel af ilan edene Esad demeye hazırlanıyor.
Her ne kadar MİT Başkanı eli cebinde uçaktan inerken bu hareketle nasıl br mesaj vermek istediği anlaşılmasa da bu görüşmelerin bile topluma rahat bir hava verdiği ve olması gereken bu denileni kabul etmek gerek.
Evet, evlerindeki mutfak tüplerinin Fransız malı, izledikleri televizyonların Japonya'nın, giydikleri elbiselerin İtalya'nın, bindikleri uçak ve arabaların İngiliz ve Amerika'nın, Suriye'ye çevirdikleri tankların Alman'lara ait olduğunu unutanlar bugünlerde yine atıp tutuyorlar..
Daha dün kurulan İsrail teknolojisini en hassas bölgelerde kullandıklarını unutanların son olarak Fransa Meclis'inin, 'bana göre kendi demokrasisine verdiği zararı' üzerlerine çekip, atıp tutarlarken, aradan bir hafta geçmeden, 'akılları başlarına geldiği için' hemen uyanıp, 'biz ne yapıyoruz' deyip, 'sakin olalım' derlerken acaba dün dediklerini bugün nasıl unutuyorlar?
Bilmiyorum ama bana sorarsanız bu tür olaylar fitili ateşlenmek istenen birer dinamit deposunun alev almasından öteye bir şey olmadığıdır..
Örnek mi?
Bu tür kabadayılıkların tarihimize yazdığı Ermeni olayları, Maraş katliamı da böyle kabadayılıkların yüzünden bir anda tüm toplumu sardığını, dün söylediğimizi, bugün unuttuğumuz için olduğunu hatırlayalım..
işte.. Aha size en son örnek geçmişte de olduğu gibi bugünde bir sevgili meselesi ile başladığı ileri sürülen ve her geçen gün biraz daha gerginleşen Milletvekilinin ayağının kırılması, İl Başkanının tokatlanması, hastane önünde İl Başkanının dövülmeye kalkışılması ve son son olarak bir parti genel başkanının bıçaklanması olayları..
Birilerinin sayıları her geçen gün artan Kürt öğrenciler dolayısıyla ideolojilerini yerleştiremedikleri üniversitelerde sahte, bedelli adı altında askerlikten kaçanlara yaptırdıkları kabadayılıkların yarın Ermeni olayları, Maraş katliamı gibi büyük olaylara neden olmayacağının garantisini kim verebilir?
Bu nedenle bırakın tüpünü yaktığın Fransa'yı, teknolıjisini kullandığın ve kopyaladığın İsrail'i de içinizde homurdanan Kürt sorununa el atın artık ..
Bunu Anayasa ile mi, yeni geniş kapsamlı genel afla mı bilmem ama yanı başımızdaki komşu Irak, Suriye ve şimdi de İran'da yaşananların başka yerde yaşanmaması için eller çabuk tutulmalı diye düşünüyorum..
Buda toplumun tüm kesimlerini bir araya çağırmakla olur ..
Bunu da yapacak olan ülke yöneticileri bir araya gelip, acil olarak birliktelik mesajları dolu toplantılar yapmalıdırlar..

arşiv haber 04/04/2017 tarihli haber/yorum/reklamlar

Öğüt: “TBMM devredışı, yetkiler bir kişi de bu mu milli irade?”
CHP Ardahan 22.23.24 dönem milletvekili Ensar Öğüt, Kocaeli bölgesinde referandum ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İl ve ilçe örgütlerinin bilgisi ve koordinasyonu ile ilçelerde vatandaşlarla buluşan ve özellikle derneklerde 18 maddelik anayasa değişikliğini anlatıyor.

Dün gece yine iki ayrı dernekte vatandaşlarla buluşan Ensar Öğüt’e, CHP il yöneticisi Hikmet Koçoğlu, Avukat Recep Dursun ile yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Öğüt önce Çayırova Serhat illeri Derneği’ni ardından da Gebze Akkiraz Derneği’nde vatandaşlarla biraraya geldi.

Çayırova CHP ilçe Başkanı Selahattin Kaya ve meclis üyeleri ile Serhat İlleri Derneği’ni ziyaret eden Öğüt, vatandaşlara referandum konusu olan 18 madddeyi tek tek anlatırken, bu oylamanın bir parti oylaması olmadığını, bir seçim olmadığını, bu yüzden siyasi partisi ne olursa olsun her vatandaşın ülke geleceği açısından bu maddeleri ve sonuçlarını iyi anlaması gerektiğini vurguladı. Öğüt, vatandaşlardan demokrasi, hukuk ve ülkenin birliği için hayır demelerini istedi.

Çayırova ziyaretinden sonra Gebze Çıldır Akkiraz Köyü derneğinde Avukat Recep Dursun’un ardından vatandaşlara seslenen Ensar Öğüt, “Milli irade diyorsak, milli iradenin en büyük temsilcisi TBMM’ye sahip çıkacağız. Oysa TBMM tamamen işlevsiz hale getiriliyor. Ne Cumhurbaşkanı nede  bakanlar meclise hesap vermiyor. Bakanlar meclise bile gelmiyor. Yemin yok, denetim yok. Yargılama imkansız hale getiliyor.  Sözlü soru önergesi ve bir denetim mekanızması olan gensoru ortadan kaldırılıyor. Ülkenin ekonomisi, bütçesi bir kişiye bırakılıyor. Milletvekilini de , bakanı da, yargıyı da, Vali’yi de, kaymakamı da, belediye başkanını da, parti il ve ilçe başkanını da atama bir kişiye bırakılıyor. Kararname yetkisi ile pekiştiriliyor. Burada ne demokrasi, ne hukuk ne de başkalarına söz hakkı kalıyor. Oysa, ülkemize uyan parlamenter demokratik sistemdir”dedi.

**YAŞAM TV'NİN EKRANLARINA DAVETLİSİNİz..
**
Gazeteci Ensar Öğüt İle Referandum Gündemini Tartışacak..

*27/03/2017 Tarihli Haber

Aynı zaman da Ardahan Gazetciler ve Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, Yaşam TV'de canlı yayınlanan 'Hayata Dair' adlı programın bu haftaki konuğu Ardahan eski Milletvekili Ensar Öğüt olacak.
Salı günü saat 19.30 ila 21.30 arasında yayınlanacak olan 'Referandum Özel' adlı programa konuk olacak olan Ensar Öğüt'ü izlemek için Uydu, Digiturk ve D-Smart yeterli..

**Ardahanlı İşadamı İbrahim Bozkurt'ta Konuk..

CHP Ardaha seki Mİlletvekilin  katılacağı ve Refarandumla ilgili görüşlerini açıkalayacağı programda Ardahanlı İşadamı İbarahim Bozkurt'ta konuk olacak.

Yılrca İstanbul'un önemli ticaret merkezlerinden olan Karaköy'de Ardahan Merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) Köylü İşadamı Halil İbrahim Bozkurt kendisine ait tasarım ve patentleri olan tiranziyen  koruma ve sıfır akımının duayeni.

İspanya ve İngiltere de firmaları bulunan 4 çocuk bbası Ardahanlı işadamı H. İbrahim Bozkurt'ta Anayasa değişikliğini tartışacak. 

**Ensar Öğüt’ten Gebze çıkartması..

Ardahan kamuoyunun yakından tanıdığı ve üç dönem CHP Ardahan milletvekilliği yapan işadamı Ensar Öğüt, Gebze’de dernek, kahve ve ev ziyaretleri ile vatandaşlara yeni anayasa değişikliğini anlatıyor.

Önceki gün bir çok cemiyete katılan Ensar Öğüt, Gebze İnönü Mahallesi Taşdeğirmen Köyü Derneğinde vatandaşları ziyaret etti. Öğüt’e  İl yöneticisi Hikmet Koçoğlu  ve CHP İlçe Başkanı Avukat Recep Dursun ile Yönetim Kurulu üyeleri de eşlik etti.

İlçe Başkanı Recep Dursun’un açılış konuşmasının ardından vatandaşlara hitap eden Öğüt, referandumun bir siyasi parti, iktidar ve kişi meselesi olmadığını ifade ederek, vatandaşların milli iradeyi temsil eden meclisine ve demokrasiye sahip çıkmasını istedi.

18 MADDEYİ ANLATTI

 Siyasi parti ve kişileri hedef almadan konuşmasında sadece değiştirilmek istenen 18 maddenin ne anlama geldiğini madde madde anlatan Ensar Öğüt,” Bu bir siyasi parti ya da iktidar seçimi değildir. Bu ülkenin yönetilme biçimine ilişkin milli bir olaydır. Bu yüzden hangi partiden olursa olsun, tüm vatandaşlar parlamenter sisteme ve demokrasiye sahip çıkmalıdır. Ülkemizin geleceğine sahip çıkmalıdır” dedi.

MİLLİ İRADE Mİ YOKSA ORTADAN KALDIRILMASI MI?

Değiştirilmek istenen 18 madde ile yasama, yargı ve yürütmenin bir kişinin elinde toplandığını ve meclisin tamamen etkisizleştirildiğini ifade eden Öğüt,” Milletvekili sayısı artırılarak bütçeye eni bir yük bindiriliyor.18 yaşındaki gençlere seçilme hakkı verilmesine elbette karı değiliz ama burada yapılmak istenen kendi çocuklarına gelecek garantisidir. Yoksa, hangi vatandaşın 18 yaşındaki çocuğunu milletvekili yapacaklar. Milletvekillerinin sözlü soru önerge hakkı, yanı vatandaşın derdini dile getirme ve bakanları denetleme hakkı ve gensoru ortadan kaldırılıyor. Milletvekili ne iş yapacak? Bakanlar dışarıdan atanarak, meclise yani halkın seçtiği milli iradeye hesap vermesi önleniyor. Bakanlar meclise bile gelmeyecek. Vatandaş ne bakanlara ulaşacak ne de milletvekiline ulaşmasının anlamı olacak.”dedi.

HERŞEY TEK KİŞİDE TOPLANIYOR, DEMOKRASİ NERESİNDE?

Yargı yürütme ve yasamanın tek elde toplanmasının demokrasi açısından tehlikelerine dikkat çeken Öğüt, “ Düşünün, Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı oluyor. Hem milletvekilini, hem  Bakanları, Vali’yi hem belediye başkanını hem de partisinin il ve ilçe başkanlarını atıyor. Demokrasi, hak hukuk bunun neresinde? Böylesi bir Cumhurbaşkanı devletin ve halkın bütünlüğünü nasıl temsil edecek, nasıl tarafsız davranacak?. Bununla da sınırlı değil. Anayasa mahkemesi üyelerini,  yüksek yargıç kurum üyelerini ve rektörleri, Genel Kurmay Cumhurbaşkanı atıyor. Atamadığı ve kendisine bağlamadığı tek bir kurum kalmıyor. Bu ülkede, bir kişinin iki dudağına bırakılabilir mi? “diye konuştu.

KARARNAMELER DEĞİL, YASALAR VE HUKUK  ÜLKESİ

Cumhurbaşkanına adeta yasama yetkisi verildiğini, kararnameler ile akşamdan sabaha değiştireceği kararnameler ile ülkeyi yönetme yetkisi verildiğini, kendisini denetleyecek kurumların zaten kendisine bağlandığını ifade eden Ensar Öğüt, “Tüm vatandaşlara sesleniyorum. Bu sorun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sorunu da değildir. Bugün var yarın yok. Böyle bir rejim ülkeyi felakete sürükler”dedi.

Yetkilerin tek elde toplanmasının hem demokrasiye hem siyaset bilimine hem de hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Öğüt, ekonomi açısından da tehlikeli olduğunu söyledi.

Öğüt konuşmasının sonunda, “hangi siyasi partiye oy verirseniz verin ama en güzel güzel sistem demokrasiyi, çoğulculuğu, ortak akılı, her kurumun kendi işini yaptığı ve birbirini denetlediği bir yönetim için, parlamenter sistem için birleşmeliyiz” diye çağrıda bulundu.

Öğüt vatandaşların anayasa değişikliğine ilişkin çeşitli sorularını da yanıtladı.

**Kar, Yağmur'da Öğüt'ü Durduramadı..

**20/04/2015 Tarihli Haber

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesi Ardahan'a gelerek seçim startını veren partilerin arasına CHP'de katıldı..

**KARLI YAĞMU'A RAĞMEN İLGİ BÜYÜKTÜ..

HDP, MHP, AK Parti ve Saffet Kaya'dan sonra CHP konvoyuda Ardahan'a girdi.

CHP'nin mevcut Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ile 2. sırada bulunan Av. Sezgin Kaya'yı taşıyan konvoy yoğun karlı yağmura raşmen dağılmdan kent genelinde tur attıktan sonra Dursun Akçam Kültür Merkezin de partililer il bir araya geldi.

**Merkez yoktu, İlçeler heyecanlıydı..

CHP'nin Ardahan Milletekili Adaylarını taşıyan konoy saat 12.30 sıralarında Ardahan'a girdi. Diğer adayların konvolarından aşağı kalmayan CHP'nin konvoyunda dikkat çeken en önemli nokta konvoyda yer alan araç e sürücülerinin ve karşılama törenine gelenlerin büyük bölümü ilçelerden olduğu görülürken, Öğüt ve Kaya'yı karşılamaya gelenler arasında Ardahan merkezden ilgini bir hayi az olduğu görüldü.

Mihriban Hanım..
  Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com

Azerbaycan'da 26 Eylül 2016'da yapılan referandumla anayasada bazı değişiklikler yapılan kardeş ülke Azerbaycan’da yapılan bir atama tamda referanduma giden diğer kardeş ülke yani Türkiye’de cuk diye gündeme oturdu.
Çünkü Nisan ayında referanduma gidecek olan Türkiye’de tek adam döneminin yaşanacağı tartışmaları sürerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva'yı cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı görevine getirmişti.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev'in, Mihriban Aliyeva'yı anayasanın ilgili maddeleri gereği "cumhurbaşkanı birinci yardımcısı" görevine atadığı bildirildi.
Seçmenlerin yüzde 86,6'sının "evet" oyu kullandığı referandumla, "cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı" ve "cumhurbaşkanı yardımcıları" makamlarının oluşturulmasını karar verilmişti.
Azerbaycan’da yaşanan bu duruma baktığımız da Nisan ayında yapılacak olan Anayasa Referandumun da ‘Evet’ çıkması halinde nelerin yaşanabileceğini de ortaya koyduğunu belirten kesimi haklı çıkmakta.
Çünkü adam babasından sonra kendisinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla yetinmiyor güzel eşinide kendisine vekil olarak atıyor.. 
Yarın bu durumun ülkemizde de yaşanmayacağına kim garanti verebilir ki?
Gerçi yarını beklemeye gerek var mı bilinmez ama 96 yıldır siyasete, kamuda ki memurluğun babadan oğula, kıza kaldığı bir ülkede yaşadığımızı da ununtmadan Azerbaycan’da yaşanan bu duruma çokta kızamıyoruz..
Çünkü kan kardeşliği olan iki ülkenin siyaseti ve kamu yönetiminin çokta farklı olmasını beklemekte doğru değil..
Sonuçta Osmanlı torunlarıyız..

 
 Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 6172 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI