Reklam
Bugun...


DERNEK: BİZİMLE ALAKASI YOK!
Geçtiğimiz günlerde İstanbul/Sultangazi'de yapılan etkinlikte çıkan olayın kendileri ile bir alakasının olmadığını açıklayan dernekten yazılı bir açıklama geldi. İşte o açıklama;

DERNEK: BİZİMLE ALAKASI YOK!

Gazeteciler yarın saat: 14.0'da TEMPO TV'de olacaklar..
SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz ile Özlem Şeyma Yılmaz'ın Birlikte Hazırlayıp, TEMPO TV'de Sundukları 'Gazetecilerle Gündem' Alı Program Her Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Bu haberi ve Ardahan’daki diğer gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw
Sultangazi Belediyesi tarafından derneğimize tahsis edilen 24-28 Kasım Günleri arasında, icra edilen tanıtım günlerinde, iyi bir dayanışmayla etkinliğimizi başarılı bir şekilde bitirdik.
Genel ve yerel basında yer alan ve etkinliğimizde, amaçlanan hedefe ulaşılmamıştır.  Sivil Toplum Kuruluşlar Siyasi Parti temsilcileri, Belediye başkanı, Emniyet Müdürü, Muhtarlarımız ve tüm saygı değer halkımızın taktirini toplayan etkinliğimiz, başarılı bir şekilde Ardahanlı hemşerilerimizi,  ürünleriyle, kültürleriyle buluşturarak İlimizi en iyi şekilde, gururla temsil ettiğini değerlendiriyoruz.  
Derneğimize ayrılan 4 günlük süre pazar akşamı saat 19'da tamamlanmış ve yönetim olarak aynı saatte alanı terk ettik. Bizden sonra mısırcıyla, iki kişi arasında gelişen olayın bizimle ve hemşerilerimizle uzaktan, yakından bir alakası yoktur. Bizim dışımızda gelişen herhangi bir olayda da mesul olmamız söz konusu olamaz.
Haberlere de konu olan olayın, aslı anlaşılmıştır.  Kesinlikle bizimle alakası yoktur.
Yanlış anlaşılan ve bilgi yetersizliğiyle yapılan haberi kabul etmiyoruz.
Yapılan haberin düzeltilmesini istiyoruz. 
Saygılarımızla 
İST AVRUPA YAKASI ARDAHAN DERNEĞİ YÖNETIMİ
Küçük Ardahan Günlerinde Taciz İddiası Ardahanlıları Rezil Etti!
Başkalarının yaptığı ve milyonların toplandığı ilklerine imza atıp, yaptığı büyük işlerini 'bizde yaparız' diyerek boylarından büyük işlere kalkışanların düzenlediği küçük Ardahan Günlerinde rezillik ve kavga çıktı. İstanbul Sultangazi'de bulunan ve Akın Bozkaya'nın başkanı olduğu Avrupa Yakası Ardahan Derneğinin düzenlediği küçük Ardahan Günleri skandal bir olayla Ardahanlıları rezil etti.
ETME, BULMA DÜNYASI!
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz yıllarda ilkleri düzenlenen ve 1 milyon 800 bin insanın bir araya gelmesine rağmen kötü bir olayın yaşanmadığı Ardahan Günlerine benzer sözde gün yapmaya kalkanların yaptığı etkinlikte ortaya sapıklık olayı ve kavga çıktı.
Ardahan günlerini değil, KAI Günlerini düzenleyecek olan ARDAFED'in yeni yönetiminde de bulunan Akın Bozkaya'nın başkanı olduğu derneğin düzenlediği ve kaç lira gelir elde ettiğinin açıklanması beklenilen küçük Ardahan Günlerinin düzenlendiği alanda Ardahan'da yetişmeyen ve bölgenin yöresel ürünleriyle alakası olmayan ama para kazanma derdiyle yer satılan Ardahanlı olmayan yabancı bir mısırcının tacizci olduğu ortaya çıkınca ortalık karıştı.
Ulusal basın ve medyaya düşen, tacizci oldukları ortaya çıkan olayla ilgili haber şöyle;
Taciz iddiası İstanbul'un ilçesini karıştırdı...
İstanbul'da Sultangazi etkinlik (Sultangazi Ardahan Günleri) alanında mısır tezgâhı olan E.I  kısa süre öncesine kadar yanında çalıştırdığı 2 çocuğu uyuşturucu madde içmeye zorladığı ve taciz ettiğini iddia eden bir grup tarafından darp edildi.
Olay İstanbul Sultangazi'de Uğur Mumcu Mahallesi'nde bulunan etkinlik (Ardahan Günleri) alanında meydana geldi.
İddiaya göre, mısır tezgâhı olan E.I  yanında çalışan İ.Ö  Isimli kız çocuğu ile M.O.T isimli erkek çocuğunu geçtiğimiz hafta cuma günü iş bahanesiyle aracına aldı. Daha sonra çocuklara zorla uyuşturucu madde içirmeye çalıştı.
Bunun üzerine bayılan İ.Ö isimli kız çocuğunu taciz etti. M.O.T nin müdahalesi ile iki çocuk araçtan inerek uzaklaştı. Akşam saatlerinde durumdan haberdar olan iki çocuğun yakınları etkinlik alanına gelerek E.I ya saldırdı.
Saldırı sırasında E.I ve yanında çalışan F.H yaralanırken, yapılan ihbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi.  E.I ve F.H ambulansla hastaneye kaldırılırken, olaya karışan iki kişi polis tarafından gözaltına alındı. İ.Ö ve M.O.T ise Çocuk Büro Amirliği'ne götürüldü. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.
Öte yandan bu etkinliği düzenleyenlerin daka önceki etkinlerde başkalarına sordukları sorular gibi aralarında tacizci bir mısırcının da bulunduğu onca tezgâh satılan bu etkinlik alanından kaç lira gelir elde ettikleri yönünde Ardahan kamuoyunun bilgilendirilmesi beklenmektedir.
ARDAFED DEĞİL, KAI-DER YAPACAK!
Sözleşme de Logo ARDAFED, İmza Kaı-
Der, İsim KAI
ARŞİV HABER 06/11/2021 TARHLİ HABER
ETKİNLİKTE ARDAFED'İN ADI, KENDİSİ DE YOK!.. Önümüzde ki ay yapılacağı söylenen etkinlikle ilgili yapılan sözleşmeye bakıldığında etkinliği ARDAFED değil, KAI-Der yapacak.. Tanıtım da Ardahan değil KAI olarak yapılacak. Gazeteci Fakir Yılmaz'ın başkanlığında ilki ve ardından 5. si yapılan Ardahan Günleri başlamadan bitirildi. Yıllarca verilen mücadelede Ardahan’ın adını öne çıkarmaya çalışan Ardahan Dernekler Federasyonu yönetim değişikliği ile birlikte Ardahan adını yine KAI gölgesine koydu.

ARDAHANVE ARDAFED DEĞİL..

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın başkanlığında ilki ve ardından 5. si yapılan Ardahan Günleri başlamadan bitirildi.
Yıllarca verilen mücadelede Ardahan’ın adını öne çıkarmaya çalışan Ardahan Dernekler Federasyonu yönetim değişikliği ile birlikte Ardahan adını yine KAI gölgesine koydu.
Önümüzdeki ay yapılacağı söylenen ve İBB'ye ARDAFED olarak yapıldığı ileri sürülen başvurunun aslında Kaı-Der olarak yapıldığını ortaya koyan sözleşmeye bakıldığında ise sözleşme logosu ARDAFED altındaki isim ve imza sahibinin soy isminin baş harfinin bile küçük yazıldığını görmeyen Kaı-Der Başkanının olması dikkat çekmekte.
Hazırlanan afişte de Ardahan ve ARDAFED adının olmadığı görülürken 350 Bin TL'ye anlaşılan firmanın bu parayı adeta çöpe atılan ARDAFED'e değil, Kaı-Der'e ödeyeceğide görülmekte.

**Fakir Yılmaz'a İftiralar Atanların Gerçek Yüzü!

Yıllardır İstanbul'da olmalarına karşın, ben bugüne kadar bir etkinlik yapmayı akıl etmeyenlerin ve en önemlisi Ardahan’lıların bir yere gelmesine katkı sunamayan KAI, KAISİAD; KAIFED adı altında ki diasporasının oynadığı oyunu yeni perdesi görülen son manzarada, ARDAFED yapacak denilen etkinliğin afişinde oldğu gibi 350 Bin TL. sözleşme yapılan organizasyon firması ile yapılan sözleşmede de etkinliği ARDAFED DEĞİL, KAIDER YAPACAK!
Logo ARDAFED, İmza Kaı-Der, İsim KAI şeklinde olması kafaları karıştırdı.
Dev organizasyonlara imza atan ve İstanbul ile Kocaeli'nde ilk kez 4 Ardahanlının belediye başkanı olmasına katkı sunan “Güçlü Ardahan Lobisi” parolası ile eski başkan gazeteci Fakir Yılmaz'a birçok iftiralar atan aynı KAI diasporasının bu oyununu tüm Ardahanlılar bilmeli ve Yılmaz'ın kimlerle mücadele ettiği bir kez daha anlaşılmalı.

*ŞİMDİ SORUYORUZ,

ARDAFED NEREDE, PARALAR KİME GİDECEK?

Başvuru ARDAFED olup olmadığı anlaşılmayan, ama Kaı-Der diye nerede olduğu bilinmeyen bir derneğin adı ve imzası kullanılan bu organizasyon nasıl oldu da Ardahan Günleri değil, Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici ve İşadamları Derneğinin yaptığı Kars-Ardaha-Iğdır günleri oldu?
Ve Fakir Yılmaz zamanında alan hariç, hiç bir şey verilmeyen ama bugünkü yönetimce çadırları, standaları, alanı ücretsiz veren İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin tüm işlerini yaptığı ve yapılan duyurularda kendi logoso dışında kimseye izin vermediği bu etkinlikte sağlanan 350 Bin TL. para kimin, hangi stk'nın ya da kimin cebine girecek?
Yönetim diye poz verenler başta olmak üzere, bu ve buna benzer bilinip, “şimdilik” yazılmayanlar konusunda ne diyecekleri merakla beklenmektedir.

ARŞİV HABER 15/11/2021 TARİHLİ HABER/YORUM/REKLAMLAR
İSTANBUL'DA Kİ TANITIM GÜNLERİNİ
binlerce lirayı cebine koyan
FEDERASYONLAR değil, İBB yapıyor...
İSTANBUL'DA Kİ TANITIM GÜNLERİNİ STK'LAR DEĞİL, İBB YAPIYOR!.. Metropollerde bulunan stk, dernek ve federasyonların “Biz yapıyoruz” dediği İL TANITIM GÜNLERİNİ federasyonlar ya da dernekler değil, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yapıyor. Etkinlikleri tüm masrafını karşılayarak yapan İBB bu yönde başvuru yapan federasyonlar bir şey yapmayınca tanıtım günlerini bizzat üstelenerek İl federasyonlarının adlarını, logolarını afişlere olduğu gibi, internet sitesine koymadığı dikkat çekti.
TANITIM GÜNLERİNİ STK'LAR DEĞİL, İBB YAPIYOR!..

İl dernek veya federasyonlarının “Biz yapıyoruz” dediği İL TANITIM GÜNLERİ'nin bütün masraf, kurulum ve afişleme dahil İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılırken, federasyonların tüm masraf ve tanıtımının belediyece yapılan bu etkinliklerde kasalarına giren büyük paralarıyla tartışma konusu olmuş durumdalar.
Başta İstanbul Maltepe ve Yeni Kapıda olmak üzere, İBB'ye ait alanlarda gerçekleşen İL TANITIM GÜNLERİ'nin organizesi İBB tarafından yapılırken, siyasal ve sosyal konularda ortada olmadıkları ile bilinen federasyonların tek yaptığı şey bir dilekçe verdikleri belediyenin onayı ardından İlleri ile alakalı olmayan pazarcı esnafa standa satmak olmakta.


Konu hakkında bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir yetkilileri alan yeri, çadır, sahne, afişleme, temizlik, billboard, tarihi ve kültürel tanıtım stantlarının hepsini İBB'nin yaptığı İL TANITIM GÜNLERİ'ni belediye yaparken, İl Federasyonlarının tek yaptığı şey bu alanlarda bulunan stantlarını o illerle alakalı olmayan pazarcı esnaflara satıp beleşten gelen milyonları kasalarına koymak olduğunu belirttiler.
Son olarak ARDAFED tarafından yapıldığı ileri sürülen ancak sonradan ortaya çıkan sözleşme ile İstanbul Ataşehir'de bulunan KAI-DER aracılığı ile yapılacağı ortaya çıkan ve İBB'nin sitesinde bile Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri olacağı belirtilen bu derneğe 350 bin TL kaynak sağlandığı duyurulmuştu.

**KAI-DER Mİ, KAI FEDERASYONUMU

KİM YAPTIĞIDA BİLİNMİYOR?..

BELGE KAI FEDERASYONU DİYOR.. Öte ilki Gazeteci Fakir Yılmaz'ın başkanlığı dönemimde yapılan Ardahan Günlerinin yapılmayacağının ortaya çıkması ardından başlayan tartışma konusu olan etkinliği kimim yaptığı da anlaşılamadı.
Çünkü daha önce merkezi belediyeye ait olduğu ileri sürülen  Ataşehir'de ki KAR-DER derneğinin Kars-Ardahan-Iğdır Tanırım Günleri için bir firma ile sözleşme yaptığı ve bunun Ardahan Günleri değil, KAI Günleri olarak yapılacağı ortaya çıkmış, bu durumda ilgili kişilerce ret edilmemişti.

ARDAHAN GÜNLERİ ANKARA'DA YAPILACAK...

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Başkanlığına geldikten sonra hareketli dönemler yaşayan ve ilk kez Ardahan günlerinin yapıldığı Ardahan günleri İstanbul'dan sonra Ankara'da da ilk kez yapılacak.
Gazeteci Yılmaz'ın görevi bırakmasıyla İstanbul'da bugüne kadar yapılan Ardahan günleri ARDAFED'in Ardahanlıların karşı olduğu KAI'cilerin hegemonyasına girmesiyle İstanbul'da unutulurken Ankara'da yapılacak.
Ardahan'ın 81 vilayet arasında Türkiye'nin bir vilayeti olduğunu KAI başta olmak üzere hiçbir başka isim altında gölgelenemeyeceğini belirten Ardahanlılarla Ardahan günlerinin Ardahan adıyla anılması gerekirken KAI diasporasının, Ardahan vilayet değilmiş gibi sanki adından utanılıyormuş gibi başka illerin adının altında gölgelenmesine tepki gösterirlerken Ardahan adına Ankara'da düzenlenecek olan Ardahan günlerine sahip çıkacaklarını söylediler.
Ankara'da ilki yapılacak olan Ardahan Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen 1.Ardahan günleri 2 Aralık'ta başlayıp 5 Aralık'ta bitecek.

**ARDAHAN PROTOKOLÜ ANKARA'DA OLACAK!..

Ardahanlılar gibi KAI diasporasını reddeden Ardahan protokolünün de Ankara'da yapılacak olan Ardahan günlerine tam kadro katılacaklarını belirten ARDAFED Başkanı Ergüder Şimdi, katıldığı televizyon programında başta Ardahan merkez olmak üzere tüm belediyelerin, Vali ve kaymakamlar, siyasilerin Ankara'da ilki yapılacak olan Ardahan günlerine tam destek vereceklerini belirtti.

ARDAHANLI KADINLAR ARDAHAN
GÜNLERİNİN YAPILACAĞI ANKARA'DA ÖRGÜTLENİYOR..
ARDAFED KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞINA Betül Tavus Güngör GETİRİLDİ.. Ardahan Günlerinin bu yıl Ankara'da yapacak olan ARDAFED ANKARA 2-3-4-5 Aralık günlerinde başkentte yapacağı ARDAHAN GÜNLERİ öncesi yönetimde güncellemeye gitti.
Ardahan Günlerinin bu yıl Ankara'da yapacak olan ARDAFED ANKARA  2-3-4-5 Aralık günlerinde başkentte yapacağı ARDAHAN GÜNLERİ öncesi yönetimde güncellemeye gitti.
Geçtiğimiz günlerde ilk Ardahan Günlerini gerçekleştiren Gazeteci Fakir Yılmaz'ın gazeteci Özlem Şeyma Yılmaz ile birlikte hazırlayıp, her perşembe günü saat: 14.00'da TEMPO TV'de yayınladıkları 'Gazetecilerle Gündem' programına katılan ARDAFED Genel Başkanı Ergüder Şimdi'nin başkanlığını yaptığı Ardahan Kadın Kollarının başına Betül Tavus Güngör getirildi.
ARDFED Başkanı Ergüder Şimdi'den aldığı yetki belgesi ile birlikte kadın arkadaşları ile kolları sıvayan ARDAFED Kadın Kolları Başkanı Betül Tavus Güngör bu yıl 2-3-4-5 Aralık tarihlerinde yapılacak olan Ardahan ve İlçelerini Tanıtma Günleri öncesi çalışmalarına başladı.
'17/11/2021 İtibariyle Ardahan Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanlığı'na başlamış bulunmaktayım. Bu görev için beni layık gören Genel Başkanımız Sayın Ergüder Şimdi'ye, ARDAFED Yönetim Kurulu'na ve yanımda olan ARDAFED Kadınlar Kolu Yönetim Kurulu'na teşekkür ederim.
 Ardahan Dernekler Federasyonu Kadınlar Kolu olarak üstümüze düşeni en iyi şekilde yapmak önceliğimiz olacaktır. Saygı ve sevgilerimle.' mesajı ile işe başlayan Güngör tüm Ardahanlıların önümüzde ki ayın ilk haftası ilkinin yapılacağı Ardahan Günleri Ankara etkinliklerine destek verip, katkı sunmalarını beklediğini söyledi.
​SUBAŞILARIN YÖNETİMİNDE Kİ
LASTİKSAN BÜYÜYOR!
Gazeteci Fakir Yılmaz ve Selmi Yılmaz birlikte ziyaret ettikleri Lastiksan Genel Müdürü Ahmet Subaşı gerek bölgeye yönelik stk'ların gerekse iş insanlarının birliktelikte, ortak hareketler geliştirmeleri halinde burs desteği bekleyen üniversite öğrencileri ve yerel sorunlara da çözüm olacağını söyledi.
Ekonominin daraldığı yönündeki iddiaların tam tersi işlerine sarılan İş insanlarından olan Ahmet Subaşı’nın kurucusu olduğu ve genel müdürü olduğu Lastik san Otomotiv sanayi ve Ticaret Limited şirketi büyümeye devam ediyor.
Başta yabancı kuruluşlar olmak üzere birçok alanda marka olan firmalar arasında yer alan Lastiksan devletin yatırım desteklerini ’de kullanarak gün geçtikçe Lastik sektöründe marka olmaya devam ederken yeni yatırımlara imza atmaya devam ediyor.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın Kuzeydoğu Anadolu Gazetesi sahibi Selmi Yılmaz ile birlikte ziyaret ettiği Lastiksan Kurucusu ve Genel müdürü Ahmet subaşı kendi alanlarında her geçen gün büyümeye devam eden firmalarının yeni yatırımlarla hem Ülke ekonomisine hem de İstihdama katkı sunduğunu belirtti.
Kardeşi İsmail Subaşı’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı şirketlerinin Aile fertlerinin katılımıyla ve ortak beyin anlayışıyla yol aldıklarını söyledi. Ardahan Posoflu olan Subaşı ailesinin kurduğu ve büyüttüğü Lastiksan Genel Merkezinin de aralarında olduğu yeni yatırımıyla lastik üretimi ve yenileme çalışmalarını sürdürecek.

ARDAFED BAŞKANLIĞINDA YAPTIKLARIM!..

Dünkü gibi ısmarlama bir adayın zoraki çıkarılıp, onunda "İstemem yan cebime at" diyerek hareket etmesi üzerine bugün yeniden KAI gölgesine sokulan ARDAFED'e iki dönemde yaptıklarımı kısaca anlatmak isterim.

Evet, iki dönem önce aday olup, kazandığım Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanlığını devraldıktan sonra kolları sıvayarak 17 bilemedim 25 derneğin sayısını hızla arttırarak, İstanbul gündemine olduğu gibi, ülke gündemine Ardahan adını yaptığımız birçok etkinlikle oturttuk.
Tarihinde ilk Ardahan günlerinde 1.5 milyon insanı İstanbul/Maltepe sahiline taşıdık. Ardahan'ı sergileyerek Ardahanlıların gücünü tüm İstanbul'a ve ülkeye duyurduk.
Güçlü bir Ardahan Lobisi adıyla Ardahan adını KAI, KAISAD denen saçma gölgeliklerden kurtarıp, ilk kez bir değil beş Ardahanlının karınca kararınca belediye başkanı olmasına katkı sundurduk. Onca Ardahanlı belediye meclis üyesinin seçilmesine, muhtar olmasına vesile olduk.
Gençleri bir araya toplayıp, futbol turnuvaları, aşure günü, kurtuluş etkinlikleri kapsamında Ardahanlılarla birlikte önemli ziyaretler yaptık, üniversite öğrencilerine burs verdik, Ardahanlı kadınların varlığını sesini duyurduk,
İstanbul ile yetinmeyip Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara yetmedi, yurt dışında, Almanya'da Ardahan adını duyuran devasa organizasyonlara ve etkinliklere imza attık.. Hem de hiçbir resmi ya da devlet desteği almadan, kara parayla hiç değil sadece bir kaç samimi Ardahanlı gönüldaşların desteğiyle.
Kısacası tek yapamadığımız bir şey vardı o da ARDAFED' in logosunu ve Ardahanlıları uzaya gönderemedik. Onu da yapmak üzereyken Büyükelçisi ile görüştüğüm Hindistan'ın aya göndermek üzere olduğu uzay aracının aya gitmeden arızalanıp, parçalanması yüzünden oldu. Bu şaka değil, gayet ciddi.. İnanmayanlar girişimlerimiz yapığımız Hindistan Büyükelçiliğini arayarak öğrenebilirler...
İstanbul'un olduğu gibi Avrupa'nın ek yüksek gökdeleninde, 5 yıldızlı otellerinde bir araya getirmeye çalıştığımızı Ardahanlıları temsil eden derneklerden üyelik parası almadığımız gibi elimizden geldikçe ve davet aldıkça her derneğin etkinliğine gittik, iyi, kötü günlerinde birlikte olmaya çalıştık.
Acısıyla tatlısıyla yanında olduğum Ardahanlının sorunlarını gerek hala onur ve gururla yaptığım gazeteciliği kullanarak gerekse federasyon başkanı olarak ziyaret ettiğim kurum ve kişilere sorunlar ve istekler dosyası sunup çözüm aramaya çalıştım.
Federasyonun kirası başta olmak üzere borcunu harcını ve etkinliklerde zararları kendim ve Ardahanlı gönüldaşlar çözmeye çalıştık. 
Kısacası 6 yıla yakın başında bulunduğum ARDAFED'e başta Ardahanlıların olmak üzere herkesin gönlüne kazıdık. Bunu yaparken zaman zaman birbirimizi üzdüğümüz, kırdığımız hatta küstüğümüz yönetici arkadaşlarla yaptık. 
Şimdi kendi isteğimle bıraktığım ARDAFED'in yeniden mevcut arkadaşlarında içinde olduğu yeni bir yönetimle ve anlayışla hareket etmesi gerekirken KAI'lerin, KAI-Der'lerin, Kars'ın gölgesine sokulmak istenmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz kendimizi...

Dileyenin Dilediği An Dinlendiği Alan
DİLEK PASTAHANELERİ...

arşiv haber 03/09/2020 tarihl haber

Başta İstanbul'da olmak üzere, dünya genelinde birçok pastanesi olan marka firma Dilek Pastaneleri Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek. Bölgenin tanınmış iş insanı Cabir Yazıcı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Dilek Pastahaneleri ülkede bir ilk olacak olan fabrika kuruyor.

Binlerce çalışanı olan, bir çok aileye iş imkanı sağlayan Dilek Pastaneleri, şube sayısını arttırmak ve yeni ülkelere açılabilmek amacı ile İstanbul Hadımköy'de 8 dönüm arazi üzerine 30 bin metrekare kapalı alanı olan yeni bir fabrika kurdu.
Halen 6 bin 500 m²’lik tesislerinde üretim yaptıklarını kaydeden Dilek Pastaneleri Kurucu ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Cabir Yazıcı, 50 yılı aşan süre zarfında birçok şubeye ulaştıklarını ve bu büyüklüğün mevcut kapasiteye yetmediğini söyledi.
İstanbul Hadımköy'deki yeni Organize Sanayi Bölgesinde 8 dönüm arazi üzerine 30 Bin m² kapalı alanlı yeni bir fabrika inşa ettiklerini belirten Ardahanlı iş insanı Cabir Yazıcı tam kapasiteye ulaştığında bin kişinin daha ekmek kazanacağı ve ülkede bir ilk olan Pastane Fabrikalarını birkaç ay içinde üretime geçireceklerini belirtti.
9'u ana merkezin olmak üzere, hedeflerinin bu seneyi 60 şube ile tamamlamak olduğunu söyledi. Yazıcı, yurtdışında Suudi Arabistan Cidde’de ve Katar’ın Doha şehirlerinde şube açtıklarını ve başka ülkeler ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

2023 HEDEFİ 100 ŞUBE

Yazıcı, 2023 hedeflerinin ise 100 şube olduğunu belirtti.

Doğru lokasyonda açılacak bir şubenin geri dönüşümünün yaklaşık iki sene gibi bir sürede alınabileceğini ancak yanlış lokasyondaki bir yatırımın geri dönüşünün çok uzun yıllar alabileceğini vurgulayan Yazıcı, mağaza maliyetlerinin ise 100 bin dolardan başladığını söyledi.

Tüketici ile birlikte sektördeki yeni trendleri ve gelişmeleri takip ettiklerini anlatan Yazıcı, sürekli gelişen pastane kültürünün gidişatı konusunda yeni neslin sektöre önemli etkilerinin olduğunu anlattı. Yazıcı, bu tarz mekânların artık sadece bir ürün almak veya tüketmekten ziyade sohbet etmek, buluşmak ve keyifli vakit geçirmek için yararlanılan sosyal alanlar haline geldiğini kaydetti.

Gazeteci Fakir Yılmaz ile makamında görüşen ve açıklamalarda bulunan Ardahanlı iş insanı Cabir Yazıcı Ardahan ve Ardahanlının ülke birlikteliği gibi el ele vermesinin önemine de dikkat çekerken her yıl olduğu gibi bu yılda gittiği köyü ve bölgedeki hayvan üreticilerinin yararlanacağı bir kooperatif fikirlerinin yanı sıra burada, yani İstanbul başta olmak üzere, yurt genelinde ortaya konulmak istenen, tüm görüş ve projelere de açık olduklarını belirtti.

OTOBANDA TERS YÖNE GİTMEK...
 
Bu günkü yazıma ilham olan bir arkadaşımın bana anlattığı Temel fıkrasıyla başlamak istiyorum. 
"Temel, Dursun ve İdris hangimizin arabasının fren sistemi daha iyi çalışıyor diye iddiaya girmişler. Önce Dursun yokuş aşağı arabasına binmiş tam duvarın önüne geldiğinde frene basmış ve araba gayet rahat şekilde durunca; 'benim arabanın fren sistemi ABS demiş'
İdris'in arabası da aynı şekilde frene bastığı an durmuş İdris de; 'Benim arabanın fren sistemi de ABS demiş'
Sıra bizim Teme'le  gelince  yokuş aşağı inerken ne kadar frene bastıysa da duvara bindirmiş garibim. İdris'le Dursun gülerek 'Senin arabanın fren sistemi nedir?' diye sorunca da ; Benim arabanın fren sistemi ASD  yani  "anasını ..... durmaz" . diye cevap verir.. 
Gelelim ikinci Temel olayına...
Yap işlet devret yöntemiyle yaptırılan 3. Köprü, yeni havaalanı, otobanların yanı sıra son yerel seçimlerde sonra büyük şehirlerin sınırları içinde kalan yolların yapımını sanki yeniymiş gibi yenilenmesini üstlenmiş gibi reklam yapan karayollarının yollarında "İstanbul kazan ben kepçe" misali dolaşırken ziyaret ettiğim dostlardan biri "-Abi sen otobanda ters yöne mi girmişsin de fark edemiyorsun" diyordu.
Bunu söyleyen Avukat dostum söylemini teyit etmek için bir de otobana ters girmiş olan Karadenizli Temel'i örnek gösteriyordu...
Zira kendisiyle yaptığımız sohbette konu başta STK lar, siyasi partiler kanalıyla oluşturulmak istenen ama bir türlü oluşturulamayan "Birlik beraberlik" ti konumuz..
Aynı konuyu iş insanlarımız olan Mahir Aktaş ile Fuat Ağdemir'lede yapmamız bu konun ben yokken de beni ilgilendiren kamuoyunca masaya yatırılıp, tartışıldığınıda anlıyordum..
Yani Başkanlığını yaptığım gerek "Güçlü bir Ardahan Lobisi" parolasıyla yol alan ARDAFED gerekse mevcut iktidardan ayrılıp bir türlü %28 i aşamayan muhalefetin yanında yer alan siyasi partilerin neden o isteneni veremediğini konuşuyorduk. 
Peki suç kimdeydi? 
Otobanda normal yönde seyredenler mi yoksa bu normalliğin dışında aynı yolda ters istikamette giden miydi?..
Bir hafta içinde görüştüğüm dostlarla yynı sohbeti yapan Avukat dostum beni, ters yöne girmiş Temel'e benzetirken Temel'in fıkralarda da olsa insanların hafızasına temel atıp halen yaşadığının örnek gösterildiğini ve insan yaşamında önemli bir yer tutan benzetmelere kaynak olduğunu düşünmeden aynı otobanda hep aynı yönde seyredenlerin çoğunun adının bile anılmadığını unutuyordu.
Bu nedenle mevcut sisteme karşı çıkanların normal denen sistemin çarklarına değnek sokanların asi, isyankâr hatta terörist olarak ilan edildiğini belirten ve benim de içinde bulunduğum durumu buna benzeten aynı dostum Avukat Sezgin Kaya hukukçu olmasına karşın mütevaziliğininde  verdiği bir bakışla otobanda normal yönde seyredenlere benim de uymamın yararlı olacağını ister gibiydi.
Halbuki normalden öteye gitmeyen, bozuk diye isyan edilen sistemin çarklarını kıramasalar da ağırlaştırıp durduran hatta ters çevirenlerin de asiler, isyankârlar, ilk etapta terörist diye adlandırılsalar da verilen mücadeleler neticesinde kazanımlar sonrası 'devrimci, lider' hatta dün "Muhtar bile olamaz" denilenler gibi ülkeye başkan bile olunabiliyoru akla getirmiyordu, normal akan otobanda ters istikamette gidiyor denenler.
Örnek mi?
Peygamber (sav) efendimizin dokunulmaz denen putlara tapanlara karşı verdiği mücadele, padişaha rağmen Anadolu'yu elinde tutmayı başaran bu ülkenin kurucusu gibi liderlerin olmaz deneni, geleneksel hale dönüşmüş olan üyesi olduğu partiyi terk edip kendi partisini kuran bu günkü iktidarın ve ülkenin Başkanı ters yöne mi girmişti de halen saygıyla anılıp unutulmuyorlar, onca otobanda normal gidenlerin kısa sürede unutulduğu şu üç günlük dünyada..
Mimar/İşadamı Halis Köroğlu:
‘Ardahan İçin Güzel Şeylerin Yanındayız’
arşiv haber 22/01/2016 tarihli haber/yorum
Hanaklı Mimar/işadamı Halis Köroğlu Ardahanlıların birlikteliğine yönelik çalışmaları takdirle izlediğini belirtti.

Ardahan Dernekler Federasyonunun başlatmış olduğu ‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi İçin Ardahanlı İş Adamları Buluşuyor’ çalışmasının çok önemli bir adım olduğunu belirten Ardahan Hanaklı İşadamı Halis Köroğlu Ardahan ve ülke için yapılan her güzel çalışmanın yanında olduklarını belirtti.
Aynı zaman da Mimar olan ve KÖROĞLU DIŞ CEPHE adlı firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Mimar/İşadamı Halis Köroğlu kendisini ziyaret eden Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ve Gazeteci Fakir Yılmaz’ın başında bulunduğu ARDA/FED’in çalışmalarını yakından takip ettiğini, Ardahanlı bir iş adamı olarak bu tür önemli ve anlamlı çalışmaların her zaman destekçisi olduklarını belirtti. 

Son yıllarda inşaat sektörü Türkiye’de görkemli binalar yaparken KÖROĞLU Dış Cephe sistemleri binaların dış cephelerine yaptığı dekorlarla kentlere yeni bir kimlik kazandırmanın çabası içerisinde.
 

KÖROĞLU Dış Cephe sistemleri Kendi yerinde üretime başladı..

Müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmek için Mezarlık Altı Mevki. No: 23 Firuzköy-Avcılar/İstanbul adresinde 1200 m2 Kapalı alanda kaliteli hizmet vermeye başladı.

KÖROĞLU Dış Cephe sistemleri üretim merkezinde görüştüğümüz KÖROĞLU Dış Cephe sistemleri LTD ŞT yönetim Kurulu Başkanı Halis Köroğlu; 'Şirketimiz Giydirme Cephe Sistemleri, Kompozit Levha Kaplama, Strüktürel Silikon Cephe, Transparan Cam Cephe, Ofis Bölmeleri, Alüminyum Cephe Kaplama, Dış Cephe Kaplama projelerini profesyonel ekibi ile hızlı ve güvenli bir şekilde yapıp kentlerin dış görünümlerine yeni güzellikler katıyoruz.' dedi.

Köroğlu Alüminyum; 'Kendi bünyesinde projelendirme, imalat ve montaj aşamalarını detaylarda kusursuzluk ilkesiyle yüklenmektedir.' diyen KÖROĞLU Dış Cephe sistemleri LTD ŞT yönetim Kurulu Başkanı Halis Köroğlu; Firmamız her müşterinin projesini gerçekleştirirken şimdiye kadar yaptıklarının en iyisini yapma çabasını göstermektedir. Bu yaklaşımda temel amaç gelecek işler için referans olacak bir çalışmanın ortaya konulması felsefesidir.' dedi.

Firmamız Alüminyum giydirme cephe, Alüminyum doğrama ve Kepenk imalat ve montajı yapan bir mimarlık firması olarak kurulmuştur.' diyen KÖROĞLU Dış Cephe sistemleri LTD ŞT yönetim Kurulu Başkanı Halis Köroğlu; Alüminyum profil isleme, kompozit levha isleme, Kepenk sistemleri üzerine departmanlarımız faaliyet göstermektedir.' dedi.

'Köroğlu Cephe Sistemleri kalite ve güveni kendisine felsefe, hızlı ve ekonomik olmayı kendi misyonunun bir parçası olarak kabul eden çağdaş bir firmadır.' diyen Halis Köroğlu; Müşteri hizmetleri ve memnuniyetleri sektörde bir anda kendini hissettirmesine ve takip ettiği kaliteli isçilik ve tecrübesi bir Dünya markası olma yolunda Köroğlu Cephe Sistemlerinin yolunu açan en büyük faktörlerdir. Yıllardır süregelen sektör tecrübesini, Mükemmelliyetci bir anlayışla profesyonel bir çizgide devam ettirmektedir.' diyerek konuşmalarını şöyle sürdürdü;

Köroğlu dış Cephe Sistemleri,  Kendi bünyesinde projelendirme, imalat ve montaj aşamalarını detaylarda kusursuzluk ilkesiyle yüklenmektedir. Bizim için her müşteri sadece isinin alıcısı değil ayni zamanda kendisinden sonraki işlere de referans olacak şekilde hazırlanır. Firmamız hali hazırda yapmış olduğu tüm işleri ticaret felsefesinin bir gereği olarak referans olarak sunabilmektedir.

Köroğlu dış Cephe Sistemleri,  Aluminyum profil, aksesuar, pvc profil aksesuarları satışı yapmaktayız.

Aynı zamanda alüminyum profillerin her çeşidi (Aldoks,sistem C60 vs.) Fen-İş, Çuhadaroğlu, Burak, Tuna markalarının imalat ve montajını da uygulamaktayız.

Pvc profilde Yıldızpen ihraç ürünü olan Vinka 60mm 4 gözlü, 70mm kendinden pervazlı 5 gözlü, 72mm 5 gözlü + damlalıklı 80 mm ve sürme seri 80 mm olmaz üzere beyaz, Altınmeşe ve maun renkleri uygulamaktayız.

Panjur da normal kordonlu panjur, otomatik, kumandalı, anahtar şartelli plastik ve alüminyum lamel uygulamaktayız. Otomatik panjurlarda İsveç SOMFY veya ROLLER STORE motorları tercihe göre uygulamaktayız.

Yüksek fabrika binalarında endüstriyel seksiyonel kapılar, garaj kapıları, fotoselli kapılar fabrikanın üst yüksek bölümlerinde motorlu uzaktan kumandalı şarterli pvc pencereler uygulamaktayız.

Cephe sistemlerinde hangi marka istenirse istensun marka ve profilden cam cephe, silikon cephe, kompozit kaplama şeklinde istenilen renk ve şekilde isteğe göre uygulama yapmaktayız.

Pvc, Alüminyum ve cephe sistemlerinde 10yıl garantili ISICAM kullanmaktayız.

Katlamalı cam sistemleri imar mevzuatına aykırı olmayıp Avrupa Birliği uyum yasalarına uygun olan tek imar mevzuatı olan bir balkon kapatma sistemidir 8 mm Temperli camdan yapılması muhakkaktır.

Ayarlanabilir kasalı, betonla montaj uygulamalı, kaliteli çelik kapı satış ve montajımız da mevcuttur.

Alüminyum balkon korkuluklarında camlı ve camsız sistemlerde satış ve montajımız bulunmaktadır.

Bunlarla ilgili işlerinizde teklif almanız menfaatinizedir diye düşünüyoruz. Her konuda sizlere yardımcı olmak görevimizdir.
Referanslarımızın hepsini saymamın mümkün olmadığını şimdiden belirtmek istiyorum aklıma gelen iş yaptığımız sıralamaya yapıları anlatmaya çalışacağım.

Referanslarımız;

Büyükçekmece Belediye Binasi       

Thy Uçuş Eğitim Binasi / Florya                  

Büyükçekmece İski Aritma Tesisi

Turgut Reis Grup      

Gaziosmanpaşa Devlet Hastanesi                 

Silivri İski Aritma Tesisi                   

Tekfen Gayrumenkul

Unikonut Projesi

İski Eyüp Genel Merkez                   

Emlak Konut Projesi                         

Kafkas Oto Gayrimenkul

Salman İnşaat. San. Tic.Ltd. Şti.      

Emre İnşaat San. Tic.Ltd. Şti           

Babacan İnşaat Avcılar Yurt Binasi 

Detay Yapi / Kerbela - Irak              

Kale Kent Projesi Beylikdüzü Gül İnş.        

Bulutlar İnşaat Tahhüt. ( Fab. Binasi )                     

Özyurtlar En Cadde Projesi Şehbenderoğlu                        

Turgut Reis Grup                  

Gaziosmanpaşa Devlet Hastanesi     

Okan Tekstil Esenyurt Ana Bina      

Feriköy Avlu Projesi 

Avlu 82 Gültepe        

Terasbahçe Kilyos

Turgut Reis Grup      

Banyolin Halı Çerkezköy                 

Dmf Tekstil Çorlu                 

Kutay Ambalaj Sanayi          

Fransa  İsmet Birdal İş. Merkezi      

Medicity Hospital / Esenyurt                       

Bim Mağazaları ( 24 Şube )                                      

Dünya Ticaret Merkezi Egs Bloklari                        

Merinos Fabrikasi Bursa                               

Erzurum Üniversitesi            

Emin Catrering                      

Tarin Restoran / K.Irak Erbıl Erbil               

Rasiden Bank / K.Irak Zaho Erbil                

Emir Selahattin Şefi / K.Irak / Erbil 

Oba Kağıt / Esenyurt (Akbank Binası )                               

Bir İshanbul Evleri Beylikdüzü Granitsan   

Gülaçar İş Merkezi    

Taşçi İş Merkezi ( Nalbur )   

Seraylar İş Merkezi    Seraylar Oto  

Seraylar İş Merkezi    gibi kentlere güzellik katan projelere imza attık.

 

05/04/03/02/2007 Gününün Haberleri
Köy/Des İnşaat sezonunda paranın su gibi aktığı, işlerin çoğunun yarım kaldığı Ardahan'da kamu kurumları incelenmeye alındı. 
Ardahan'da bir çok kurumun incelemeye alınacağı öğrenilirken incelemenin başında Köy-Des projeleri olacağı bilgileri alındı. 
Yolun kilometresi28 Bin YTL
Ardahan'da yaz aylarında yapılan Köy-Des projeleri   ile ilgili olarak bir çok iddia ortaya atılmasına rağmen bir çok yol yapılmadan müteahhitler paralarını aldı. 
Başta Göle, Hanak ve Damal olmak üzere yapılan tüm projelerde kaymakamlar ve birlik üyeleri arasında tartışmalar çıksa da kaymakamlar yetkilerini kullanarak işleri devam ettirdi. 
Yollar ve su işleri yapıldıkça tartışmalar arttıkça kaymakamlar birlik üyeleri yok sayarak işleri devam ettirdi. 18 Milyon (Trilyon) YTL’ye  yakın para ile yapılan projelerin çoğu yarım olmasına rağmen firmalar paralarının büyük bölümünü aldı. Ardahan'da bir kilometre yolun bedeli 28 Bin YTL’ye mal olurken Erzurum'da aynı yolun maliyeti 15 Bin YTL’yi geçmedi. Yapılan yolların çoğu ise eksik ve yanlış malzeme kullanılarak yapıldığı çoğu kes yapılan incelemelerle tespit edildi. 
Göle'de  işe başlamadan avans verildi
Göle’de yapılan grup yol ihalesinde  şartnameye koyulan 50 Kamyon ve 10'a yakın iş makinesinin   şirketin öz malı olması ibaresi bir çok firmayı ihaleye teklif sunmadan ihale dışı bırakırken ihaleye tek bir firma girerek  işi aldı. İşi alan ÖDF Yılmazlar adlı firmaya ihaleyi aldıktan birkaç gün sonra 525 Bin YTL avans ödendi.  60’a yakın aracı olan firma işe başlamazken firmaya ihaleden 10 gün sonra kiralık araç kullanma izni verildi. Ödf Yılmazlar adına alınan ihale Kaya İnşaat'a ait 20 araç ile yapıldı. Bu olay Ardahan basınında sık sık yer alması ortamı gererken birlik üyeleri ve Göle Kaymakamı arasında tartışmalar çıktı. 
Hanak ve Damal'da durum aynı
 Hanak ve Damal'da yapılan ihalelerde ise durum pek farklı değildi. Birlik üyeleri ve kaymakamlar arasında sık sık tartışmalar çıkarken sorunlar basına sızdırılıyordu. Kaymakamların birlik başkanı olarak yetkilerin kullanmaları işleri tek başlarına yürütmeleri sorunlara neden oludu. Birlik üyeleri ödemelere onay vermediler. Küfürleşmelere kadar giden olayların ardından firmaların çoğu parlarını alırken yarım kalan kısımlar için küçük meblağlar firmalara ödenmedi. 
Bakan’a şikayet edildi. 
Yaşanan sorunları Vali ve  Milletvekillerine şikayet eden il genel meclisi üyeleri bir sonuç alamazken şikayetlerini bakanlıklara ulaştırdılar. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Ardahan ziyareti sırasında İl Genel Meclisi Üyesi Bagali Demir yaşanan sorunları sözlü olarak Bakana bildirdi. Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan toplantıda vatandaşların aynı konuyu ardı ardına dile getirmesinin ardından Bakan bu konu ile bizzat ilgileneceğini ve bu yönde İl Genel Meclis Üyesi Begali Demir’den ayrıntılı bir dosya hazırlamasını istedi. 
Yollar standartlara uygun değil
Ardahan'da yapılan yol çalışmalarının çoğunun standartlara uygun olmadığı tespit edilirken firmaların çoğunun paralarını aldığı bilinmekte. Yapılan yollarda başlıca çıkan sorunlar ise Diranajların standartlara uygun olmaması, yeterli dolgu yapılmamış olması, gösterilen ocakların dışında ocaklardan malzeme çekilmesi, yol genişliğinin eksik olması, ve daha bir çok eksik kontrolörler tarafından tespit edimsine rağmen ödemelerin yapılması.
İşlerin suçlusu basın
Yapılan işlerle ilgili olarak bir çok iddia Ardahan kamuoyunda dolaşırken bu işlerle ilgili olarak yapılan incelemelerde suçlu olarak basın gösterildi. Yapılan yollardaki eksikleri gündeme getiren basın mensupları bir taraftan müteahhitler tarafından tehdit edilirken diğer taraftan da  tekzip edilerek yalanlandılar. Yapılan yollar ve harcanan paranın miktarı ise ortada olmasına rağmen kimse inceleme yapma gereği duymadı. Erzurum'da yolun kilometresi 15 Bin YTL yi geçmezken Ardahan ovasında yol yapmak iki katına mal oldu.
Haber ekleme saati: 14.59/05/02/2007
Haber: Bülent Kılıç Foto: Fakir Yılmaz
Herkesin gündemi kendisine!..

Ardahan şehrinin ilçe ve de köylerini tanıtmaya çalışan, internet dünyasında bulunan Web siteleri her geçen gün artarken, bu sitelerin incelemesinde ortaya çıkanın, olay gözden kaçmıyor. Gözden kaçmayan olayı saptamaya çalıştığımda,  herkesin kendi gündemiyle uğraştığı görülmektedir.
Posofluların Ahıska’yı ve Ahıska Türklerini tartıştığı, Çıldırlıların ise yeni yeni oluşmaya başlayan Terekemeler birliğini, Gölelilerin Ardahan’la olan kopukluğu ve de Kaşar Festivali’ni tartıştıkları ilk etapta görülürken, Hanak ve Damal’ın bu yönde sessizlik içinde olduğu gözlenmektedir.
Çok fazla internet sitesinin bulunmadığı bu iki ilçemizin olan siteleri de aylar, hatta yıllar önce güncellendiği ve de öylesine bırakıldığı görülen diğer önemli bir konu olmakta.
Posofluların Türk milliyetçiliğini işledikleri bir süreçte Çıldırlıların Tereke milliyetçiliğini ön plana çıkarmaya çalıştıkları sitelerinde en çok ilgi gören site bölümlerinin ziyaretçi defterlerinde ki tartışmalar dikkat çekiyor.
Çoğunluğu tanıtım ve resim ağırlıklı olan sitelerimizin dikkat çeken diğer bir yönünü ise, hemen hepsinin kendilerine özel internet radyo linkleri kurup, bu radyolarında yine yöre müziklerini işlemeleri gezlerden kaçmıyor.
Haber ekleme saati: 01.13-05/02/2007
Haber/Araştırma: Saddam Doğu Yılmaz
Kaşar Festivalinin tarihi belli oldu

Fakir Yılmaz Vilayetimiz olan Ardahan’da ki sorun ve sıkıntıları dile getirmemizin bize pahalıya mal olduğunu biraz geçte olsa anlamaya başlıyor gibiyiz.
Çünkü, bu kenti yazmak, bu kentte yaşananları yorumlamak adeta suç haline geldiğini, postacının her gün kapıdan içire girip, bize verdiği sarı zarflarda çıkan beyaz kağıtlarda, ‘gereği düşünüldü’ satırlarıyla biten nağmelerden anlaşılıyor..
Gazetecilik yaparken top yükün bir savaşta olduğumuzu hissettiğimiz bir süreci yaşarken, bizim elimizde kalem, onların elinde ise her şeyin olduğunu da görüyoruz..
Yani anlayacağınız bu savaşta, yani gazetecilik yaparken eli mizin bir hayli zayıf olduğunu, yanımızda olan halka ve de okura rağmen işimizin bir hayli zor olduğunu anlıyoruz.
Ve, düşünüp yeni bir taktik izleme kararı alıyoruz, karşı cehpenin yeni saldırılarına karşı direnmenin yolunu ararken.
Gerçi, bu ağır süreçte yanımızda görünüp, kayıp ettiğimiz cehpelere bakıpta bunun hiçte öyle olmadığını çıkarları uğruna bizi terk edenlerden de görüyoruz ya neyse..
Ne yapmalı diye düşünürken Dünya’da bizden daha beter olan ve de yazılması gereken yerlerin olduğunu öğreniyoruz.
Orada da sorunlar var, gazeteciler var, yazanlar var ve de duymayanlar var diye bakarken bizimde Ardahan’ı değil, onları yazmamızın en iyisi olacağını düşünüyoruz.
Çünkü, dünya halklarının kardeş olduğunu ve de sorunlarının aynı olduğunu görerek diyoruz ki; Ardahan’da yazıp başımıza işler açmaktansa, daha evrensel olup alacaksak büyük işler almalıyız bu belalı başımıza..
Ne gerek var bu küçük kente yazıpta başımıza işler açıp, adliye kapılarından ayrılmayıp, kendimizi yormaya..
Biz bundan sonra Zambiya’yı, Angola’yı ve uzak diyarlarda olan perişan halkları yazmalıyız.
‘Onlarında, yolları, suları yok,  onlarında sınır kapıları sorunu var, onlarda bizim gibi siyasilerinin ilgisizliği, sivil toplumlarının duyarsızlığı var.’ diyerek.
Hem onları yazarken sanırım davalar edilip, mahkemelik olmayız, tekzip yemeyiz, gazetemizi toplattırmayız sadece bir iddia yüzünden milyonluk cezalar almayız belki de..
Evet şu Zambiya’da neler oluyor bir bakalım, hem de nerede olduğunu ve nüfusunun ne olduğunu, kimlerin yaşadığını öğreniriz değil mi?!.
Zambiya Cumhuriyeti, Güney Afrika'da, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Botsvana, Namibya ve Angola ile komşudur. Adını Zambezi Irmağından alır, eski adı Kuzey Rodezya'dır. Ülke yüksek platolardan ve kısmen dağlardan oluşur, tropikal iklimi vardır. Nüfusun %70'inden fazlası yoksuldur. HIV/AIDS, en büyük sağlık sorunlarından biridir. Zambiya'da 630.000 AIDS öksüzü çocuk vardır (Eylül 2005). Ülkenin ekonomik geliri büyük ölçüde bakır madenlerine dayanagelmiştir. Ancak yatırımların azlığı nedeniyle bakıra bağımlılıktan kurtulmak için 2000'li yıllarla birlikte tarım, turizm, elmas ve su gücü alanlarında projeler geliştirilmektedir...

**TGRT'yi kutluyorum

Ardahan’da haber için oturduğumuz bilgisayarımızın başında gazetecilik yaparken elimiz ve ayağımızın soğutulduğu bir dönemi yaşarken, dün TGRT’nin Ardahanlı hemşerimiz/meslektaşımız Doğan Şentürk isimli muhabirinin imzasıyla yaptığı habercilik karşısında yeniden, bu işi yapmamız gerektiğine inandım.
Çünkü, TGRT gerçekten yılın haberciliğini yapmış, beni dahil tüm gazetecileri kıskandırmıştı.
TGRT’nin ortaya çıkardığı rezilliği sonra tartışalım diyerek yeniden meslektaşlarımı kutluyorum. Çünkü gündemi sarsan bir habercilik örneğiydi, bu sarsılmada bakalım kimler düşecek yere diyerek..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

KÖY/DES İhaleleri nedeniyle Kaymakamları şikayet etti ..

Ardahan'da 600'e yakın polis görev yapıyor Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü kurulacak 43 İl Emniyet Müdürlüğü'nde; Önleyici Hizmetler Şube Müdürlükleri'ne bağlı resmi devriye ekipleri, motosikletli ve bisikletli polis timlerince yürütülen önleyici polislik hizmetleri Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri tarafından yerine getirileceğini belirten Çalışkan, Önleyici Hizmetler Şube Müdürlükleri tarafından yürütülmekte olan ve suç soruşturması niteliğinde olmayan önleyici polislik görevlerinin de Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri'nce yerine getirileceğini vurgulayarak, böylece Asayiş Şube Müdürlükleri'nin uzmanlık gerektiren hırsızlık, kapkaç, yankesicilik, gasp, cinayet gibi alanlarda uzmanlaşmalarının sağlanmış olacağını söyledi. 
Pasaport Tanzim Sistemi alımı hakkında da bilgi veren Çalışkan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti namına verilen pasaportların Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) normlarına uygun olarak tanzim edildiklerini kaydederek, "Gerekli olan pasaport tanzim sistemi alımı için yürütülen teknik bazdaki çalışmalar tamamlanmıştır. Bu alıma ilişkin ihalenin 26 Mart 2007 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir. Söz konusu alımın gerçekleştirilerek projenin hayata geçirilmesi halinde; pasaportlarımız, tüm dünyada ICAO normlarına uygun olarak işlem yapan makinelerin tamamında okunabilecektir. Chipli, elektronik pasaport standartlarına uygun olarak tanzim edilecek, bilgilerin kaydedilmesi, kayıtlı bilgilerin kontrol edilmesi gibi işlemler hızlı ve en önemlisi yüksek doğruluk ve güvenlik içerisinde yürütülebilecektir" dedi.
Bilindiği kadarıyla Ardahan ve 5 ilçesinde 600'ün üzerinde polisin görev yapıyor.
Haber ekleme saati: 00.19-03/02/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kars'ta şüpheli paket korkuttu

İnternet kesintileri deli ediyor..

Ardahan'da milletvekili olmak için bir çok kişi adeta partilerin kapısında kuyruğa girerken, günün en son alınan bilgileri arasında Ardahan eski Milletvekili Faruk Demir'inde CHP'den milletvekili aday adayı olduğu haberi oldu.
Konuyu doğrulayan Demir, eğer partim müsade ederse Ardahan'da yeniden milletvekili olup, bir önceki dönemine ait projelerinin devamının getirilmesine uğraşacağını belirtti.

***Önder Avşar: 'Kesin Adayım'

Ardahan Vakıfban Müdürü Önder Avşar kendisinin aday olmayacağının söyleyenlere karşı yaptığı açıklamada, 'Adaylığım öncesi istifa etmemem birilerinin kafasını karıştırabilir. Ancak, bulunduğum görev istifa etmeme gerek görmüyor. Bu nedenle görevim devam ediyor. Ben aday adaylığına mutlaka başvuracam ve önümüzdeki seçimlerde Ardahan'dan milletvekili adayı olmaya kararlı olduğunu, eğer bu dileğimi kabul ettirip listeye girebilirsem partim AKP'nin kazanması için bütün gücümle çalışacam ve Ardahan halkının Ardahanlı olsun isteğine laik olmaya çalışacağım.' dedi.

***Cemal Baydar DYP'den aday adayı

Günün son aday adayları arasına DYP Ardahan eski İl başkanlarından Cemal Baydar'da katıldı. Gazeteci Fakir Yılmaz'ı telefonla arayarak Ardahan'dan milletvekili aday adayı olduğunu belirten Cemal Baydar önümüzdeki günlerde Ardahan'a gelerek, geniş çaplı bir çalışma başlatacağını da söyledi.

***Öztürk son anda oyuna gelmedi!

İstifa ederek, milletvekili adayı olduğunu açıklayan Ardahan İli Göle İl Genel Meclis Üyesi İlyas Öztürk aday olmaktan vaz geçtiğini açıklayarak, dilekçesini geri aldı.

***Sürmeli Kılıç'ta aday

ANAP Ardahan İl başkanı İl Başkanlığından istifa ederek, önümüzdeki seçimlerde Ardahan'da milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz gün Ankara'ya giden Sürmeli Kılıç Ardahan'a dönüşünde yaptığı açıklamada ANAP ve DYP'nin seçime giderken çatısı altında toplandıkları Demokrat Parti'den Ardahan Milletvekili Aday adayı olduğunu açıkladı.

***Yener Yılmazoğlu: 'Aday değilim'

Büyük Türkiye Partisinden Ardahan milletvekili adayı olacağı ileri sürülen Yener Yılmazoğlu yaptığı açıklama da böyle bir durumun gerçek olmadığının, değil BTP'sinden hiç bir partiden aday olmadığını ve siyaset düşünmediğini belirtti.
Haber ekleme saati: 23.01-08/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/
Sen hangi partiden adaysın?..

Fakir Yılmaz Seçimlerin gündeme girmesiyle birlikte duraklama dönemine giren borsa, ekonomi ve de çözüm bekleyen sorunlara karşın hareketlenen siyasi arenada aday bolluğu yaşanıyor.
Dakika da bir yeni bir adayın ortaya çıktığı şu günlerde Ardahan’da da, takım elbiseli, gravatlı, kara gözlüklüler, çantalılar sıkça görülmeye başlandı.
Kendilerinin olup olmadığını bilmediğimiz, ancak çoğunun Rent-Car’ların kapısında görünen araçlarında bolca tur attığı Ardahan’ın delik deşik yollarında yaya gezmeye kalkıştığınızda, her an birinin boynunuza sarılıp, ‘Oooooooo dostum nasılsın, baban nasıl, anan nasıl, emmi oğlu, kardeşimin oğlu, kızı..’ dediği bir süreci ve de şok’u yaşayabilirsiniz, bu nedenle DİKKAT! diyoruz..
Bunların çoğunun, seçim için, oy için yalandan boyunlarına sarıldıklarının ve sorduklarının ya anasının yada babasının yıllar önce, öldüğünü de bilmezler..
Evet, seçimlerin gündeme girmesiyle birlikte bir hayli hareketlenen siyasi arenada bunlar yaşanırken, başta cep telefonları olmak üzere bir çok iletişim aracında da yoğun bir trafik yaşanıyor, kim olduğunu ve bir merhaba demeden ulaştığı kişi yada kişilere,  ‘Alo kadim dostum nasılsın, ne var ne yok, bende adayım bilesin, yardımlarını bekliyorum’ türküsünü söylediğine de şahit olduğumuz şu günlerde partilerinde, 5 yıldır tozdan görünmeyen camlarına kırışmış parti bayraklarını, farelerin yediği parti avişlerini astığını görüyoruz...
Kim kimi görüyorsa, ‘Sen hangi partiden adaysın?’ sorusunu sorup, dalgasını geçtiğiği şu günlerde asıl konunun Ardahanlı seçmenin ne yapacağının sorulmasıdır..
Çünkü, Onlardır, seçimlerden hemen sonra, ‘Ah elim kırılsaydı, vay keşke vermeseydim’ diyenler..
Bu nedenle, ‘Sen hangi partiden adaysın?’ sorusunu sormaktansa, ‘Sen kimsin, nereden çıktın. Şimdiye kadar neredeydin, senin evin burada mı, yatırımın, işin Ardahan’da mı?’ diye sormalıdır.
Sormalıdır ki; Ardahanlıyı, Ardahanlının yaşadığı sorunları bilen ve bunlarla iç içe olanlara yol açılmalıdır..
Yoksa yarın çok geç olabilir... 
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58
Aday olmak için istifa ettiler


DTP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden Av. A. Yavuz Yılmaz ***Av. Yavuz Yılmaz DTP’den aday adayı

Ardahan’dan milletvekili adayı olmak için bulundukları görevlerinden istifa edenler arasına Ardahanlı Avukatlardan olan ve aynı zamanda Demokratik Toplum Partisi Ardahan İl Genel Meclis Üyesi olan Avukat Ahmet Yavuz Yılmaz’da katıldı.
Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Ardahan’da Avukatlık yapan Av. Yavuz yılmaz bugün verdiği istifa dilekçesiyle DTP İl Genel Meclisi Üyeliğinden İstifa ettiğini açıklarken, önümüzdeki seçimlerde DTP Ardahan’dan Milletvekili aday adayı olduğunu belirtti.

MHP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden Kurtuluş Bozkır ***Kurtuluş Bozkır MHP’den Aday adayı

Her geçen gün daha da hareketlenen seçim atmosferinde milletvekili aday adayları da belirlenmeye başlandı. MHP’den Ardahan Milletvekili aday adayı olarak ilk istifa edenlerin başında Ardahanlı genç hemşerimiz Kurtuluş Bozkır geldi.
1973 Ardahan doğumlu Kurtuluş Bozkır, ilk orta lise Ardahan’da bitirdikten sonra, 1992 yılında Ardahan Ülkü Ocakları Başkanlığını yapan Kurtuluş Bozkır bu görevi uzun yıllar görev yaptıktan sonra Ardahan İl Sağlık Müdürlüğün de memur olarak göreve başladı. Eğitim de durumu için Ankara’ya gitti. 2000 yılında Ankara Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsünde Tıpı Teknolog olarak mezun oldu. Bozkır bu okulu bitirdikten sonra Ankara İl Sağlık Müdürlüğünde tıbbı teknolog olarak görev yapmaktaydı.
Kurtuluş Bozkır, Ankara’da bulunduğu süre içinde Ankara ‘da Ülkü Ocakları Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticiliği de yaptı. Bozkır, evli 2 çocuk babası.
AKP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden İlhan Yıldız ***Doç. Dr. İlhan Yıldız’da AKP’den aday adayı

Seçimler de Ardahan’da milletvekili adayı olmak için istifa edenlerin arasına Ardahanlı Doçent İlhan Yıldız’da katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığında Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaparken bugün istifa dilekçesini veren Yıldızı Ardahan merkez’e bağlı Küçük Sütlüce (Harziyan-Şişka) köylü.
Evli 2 çocuk babası Doç. Dr. İlhan Yıldız Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Öğretim görevlisiyken, Van 100.Yıl Üniversitesine Yardımcı Doçent Doktorasını yaptıktan sonra ABD’de de doçentlik ve İngilizce İhtisasını tamamladı. Geçtiğimiz günlerde Profesörlüğe başvuran hemşerimiz Doç. Dr. İlhan Yıldız önümüzde ki günler içinde Ardahan’a gelerek kendisinin adaylığı ve partisiyle ilgili bir basın toplantısı yapacağı bildirildi.

AKP'den aday adayı olduğunu açıklayarak istifa eden Özcan Kanmaz ***Özcan Kanmaz’da AKP’den aday adayı

Yıllardır çeşitli İl Milletvekili aday adayı olarak görev yapan Özcan Kanmaz’da AKP’den milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiğini açıkladı.
‘1969 yılında Ardahan Hacıali Koyunde doğdum. İlkokulu Kendi Köyümde bitirdim. Daha sonra tahsilimi yapmak üzere İstanbul’a gittim.Sırasıyla 
- 1983 yılında İstanbul Bakırköy Ahmet Merter Orta Okulunu,
- 1986 yılında İstanbul / Kabataş Erkek Lisesini,
- 1992 Yılında İzmir 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdim. Çalışma hayatına ise: 
- 1992 Yılında Maliye ve Gümrük Bakanlığında Memurluk hayatına başladım.
- 20, 21 ve 22.Donem Milletvekili Danışmanlığı yaptım.’ diyen Özcan Kanmaz yaptığı yazılı açıklamasında, ‘Ardahan Adalet ve Kalkınma Partisinde Milletvekili Aday Adaylık için kesin kararımı  verdim. Ardahan’ımız ve Türkiye’miz için hayırlı olmasını diliyorum.
Ardahanlının  sahipsizliğini gidermek için, Ardahan’ın  sorunlarının takipsisi olmak ve KANGRENLEŞEN sorunlarının çözümü için Ardahan Ak Parti Milletvekili Aday Adayıyım. Ardahan’ı Ardahanlıların İdare Etmesi ilkelerim en önemli ilkem olacağını, Ardahan’ın SÜRGÜN Memur yeri ve coğrafyası Ardahan’ın Kaderi olmaması için adayım’ dedi. 
Haber ekleme saati: 16.43-08/07/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
CHP Ardahan’da ön seçim yok

Ensar Öğüt karar açıklanana kadar parti binasının önünde ayrılmadı.. ‘Seçimlere ön seçimle mi, yoksa genel merkez kararıyla mı gidilsin?’ toplantısı için bir araya gelen Ardahan Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Teşkilatları ön seçim istemediler.
Bugün CHP Ardahan İl Başkanlığında bir araya gelen CHP’liler, 1 ilçeye karşın 4 ilçe yönetimi ve İl teşkilatı olarak milletvekili belirlemeyi genel merkeze bıraktı.
CHP’nin şu anmi Milletvekili Ensar Öğüt ile birlikte CHP’den aday adayı olacakların başında gelen Yunus Dündar, Taşkın Aktaş, Çetin Demirci, Müzeyen Çiftçi’nin de parti binasının dışında yakından takip ettiği İl ve İlçeler toplantısı sonucu bir açıklama yapan CHP Ardahan İl Başkanı Orhan Balcı, teşkilatların ön seçim istemediğini açıkladı.
Balcı’nın bu açıklamasına tepki gösteren partililer, CHP’nin istediği demokrasi anlayışı bumu, bu karar ne kadar demokratçadır?’ diye tepki gösterirlerken, Ensar Öğüt’ gelen tepkiler üzerine parti binasının önünde ayrılarak. Ardahan Öğretmen evine geçti.
Haber ekleme saati: 15.15-08/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
'YALANDAN' ADAYLAR İSTİFA SIRASINDA!..

Yalandan adaylar sırada.. 22 Temmuz’da yapılacak olan milletvekili seçimi öncesi çeşitli partilerde milletvekili aday adayı olmak için bir çok kişinin sıraya girdiği görülen şu günlerde kamu da görev yapan bir çok büroktarttın da istifa dilekçelerini bugün işleme koymaları bekleniyor.
Belediye Başkanı, İl Genel ve Belediye Meclis Üyesi, Muhtarların da aday olmaları halinde bugün saat 24.00’a kadar istifalarını sunması gerekirken, bunların çoğunluğunun gözlerine kestirdikleri ve iktidar olacak diye bekledikleri partilerde formalite aday adayı oldukları öne sürülüyor.

**MÜDÜR, GENEL MÜDÜR OLMAK İÇİN!

Özelikle kamuda görev yapan bir çok isimin bugün istifa ederek, milletvekili aday adayı olmaları beklenirken, bunların kendilerinin de milletvekili olma gibi bir şanslarının olmadığını bildikleri, ancak asıl amaçlarının yarın iktidar olabilecek partilerde, ‘Ben partiden milletvekili adayıdım. Bana müdürlük yada genel müdürlük veya müsteşarlık yakışır’ diyebilmek için istifa ettikleri öne sürülmektedir.
Kamuoyunda, ‘Yalandan aday’ olarak tabir edilmeye başlayanan bu kişi veya kişilerin, parti teşkilat yöneticilerini olduğu gibi bölgede ki yerel basın temsilcilerini, siyaset cambazlarıyla da kafa kol ilişkisi içine girdikleri izlenen diğer güldürcü bir durum olmaktadır. 

**ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİNİZ?!.

Sadece kendi gelecekleri için istifa eden bu kişi veya kişilerin aldığı ilk tepki ise, ‘Şimdiye kadar neredeydiniz?’ sorusu olmakta. Çünkü bu kişilerin hemen her iktidar değişikliğinde renk değiştiren bukalemunlar gibi görüş değiştirip, kim iktidardaysa ondan olup, koltuklarını korumaya çalıştıklarını bilen kamuoyu, seçimden seçime ortaya çıkıp, yalanda aday olup, ‘Benim asıl partim şu veya bu’ diyerek halktan oy istemelerine tepki göstermekteler.
Haber ekleme saati: 12.40-08/05/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
4.5 yıl baktı kaldı

Baka kaldı.. 4.5 yıllık AKP İktidarının Ardahan Milletvekili Kenan Altun’un yeniden aday olup olmayacağı tartışıldığı şu günlerde RADİKAL GAZETESİ’nin bugünkü manşetinde çıkan bir fotoğraf vekilimizin 4.5 yıl milletvikili olduğu Ardahan’ın sorunlarına sadece bakmakla kaldığının fotoğrafı oldu.. Ardahan’ın sorunlarında olduğu gibi bir çok sorun ve tartışmayı uzaktan izleyip, sadece bakmakla vekillik sürecini dolduran Ardahan AKP Milletvekili Kenan Altun’un bu fotoğrafının da tesadüfen karalere takıldığı düşünülürken, bu düşüncenin Altun’un 4.5 yıl boyunca bir kez olsun TBMM’si kürsünün de görünmemesiyle gerçek payının bir hayli yüksek olduğu sanılmaktadır.
Başta KÖY/DES olmak üzere bir çok soruna el atmayı beceremediği ileri sürülen ve vekilken iki kez daha haca gitmeyi ihmal etmeyen Kenan Altun’un seçimlere girmesi halinde Ardahanlıları, neler yaptığı konusunda ne gibi bir açıklama yaparak, o isteyeceği ise merak konus olmaya başlamıştır.
Haber ekleme saati: 12.14-08/05/2007
Haber: Fakir Yılmaz Foto: Radikal Gazetesi
Teşvik yasası KAI’ye uğramadı

Ardahan'a yok Türkiye genelinde geri kalmış olan ve Ardahan, Kars, Iğdır’ın da içinde bulunduğu  18 ilin kalkınması amacıyla uygulanan teşvik kapsamında sürekli yapılan değişiklik ve teşvik kapsamının 49 ile çıkarılması iller arısında torpil ve ayrımcılığı gündeme getirdi. 
Ardahan, Kars ve Iğdır gibi hızlı göç veren ve sanayileşmesi hiç olmayan şehirlerde uygulanan teşvik yasası daha sonra Bakan ve Başbakan torpilli ile 49'a çıkınca Ardahan ve Ardahan gibi illere yapılması gereken yatırımlar farklı illere kaydı.   
Teşvik kapsamında şu ana kadar en fazla yararlanan il Başbakan'ın memleketi olan Rize olurken  en geri kalmış iller olan Ardahan, Hakkari, Iğdır, Muş'a hiç bir yatırım yapılmadı. 

**Başbakan'ın ili yatırım şampiyonu..

Hazine Müsteşarlığı'nın önceki gün yayımlanan '2006 Yılı Faaliyet Raporu' teşvikli illerdeki yatırımların ve istihdamın da boyutlarını ortaya koydu. 
Buna göre, Türkiye genelindeki 49 ili kapsayan teşvik kanunlarından en kârlı çıkan Rizeli oldu. Bu yasaların ardından 4 tesisin kurulduğu ilde yaratılan yeni istihdam 8 bin 148'e ulaştı. Kişi başına düşen milli gelirde en diplerde olan ve teşvik kapsamında olmalarına karşı yatırım yüzü görmeyen 5 ildeki durum ise 'sıfıra sıfır, elde var sıfır' şeklinde özetlendi. Teşvik yasası kapsamında enerji desteği yapılan illerin sıralandığı raporda;  Ardahan, Hakkari, Iğdır, Muş ve Şırnak'a yeni bir tesis yapılmadığı gibi yeni bir istihdam da yaratılmadığı görüldü. Yaratılan istihdam açısından bakıldığında ise 4 tesisin kurulduğu Rize, 8 bin 148 ilave istihdam ile ilk sırada yer aldı. Rize'de ortaya çıkan bu istihdamın yaklaşık 2 bin kişilik bölümünün Çay-Kur'un işçi alımından kaynaklandığı ifade edildi. Yeni istihdam yaratmada Rize'yi 10 tesisin kurulduğu Kahramanmaraş toplam 7 bin 418 yeni istihdam ile izledi. 49 ilin genel sonucuna bakıldığında toplam kurulan yeni tesis sayısı 357' bulurken, yaratılan yeni istihdam da 74 bin 47 olarak gerçekleşti. Bu illere verilen enerji teşviği miktarı da 234 milyon YTL'ye ulaştı.
Haber ekleme saati: 12.12-08/05/2007 Haber/Foto: Bülent Kılıç/Ardahan
SEÇİME İLGİ... /Gümüşpala Kortağ

Gümüşpala Kortağ Bu günlerde, diğer günlerden daha çok aranır oldum.
Gazetede, caddede, sokakta, telefonda soran sorana:
“Nerelerdesin yahu?”
“Buralardayım.”
“Seni arayıp bulabilene aşkolsun.”
“Arayan bulur.”
“Dur hele, şakanın sırası değil.”
“Konu bu kadar mı ciddi?”
“Hem de nasıl!”
Bu kadar çok arayan soran olunca, insanın kendini, bulunmaz Bursa kumaşı hissetmemesi mümkün mü?
 ***
Niye aranıyorum? 

**Devamı, diğer bir çok yazarımızın gündemle ilgili yazılarıyla birlikte sitemizin solunda bulunan EN YENİ MAKELE linkimizde okunabilir...
KARS’TA TÜM ADAY ADAYI SAYISI 
İKİ ELİN PARMAĞINI GEÇMİYOR!..

Sandıklar kuruluyor, tartışmalar sürüyor.. **PARTİLER ADAY YOKSULU!

Erken seçim kararı ve merkez sağ ve solda bazı partilerin seçim ittifakı, daha önce milletvekilliği düşünen çok sayıda aday adayını hayal kırıklığına uğrattı. Yaşanan belirsizlik nedeniyle Kars’ta aday adayı sayısı görülmemiş bir biçimde düştü. Eğer adaylığa karar verirlerse, Kars’ta bugün iki il başkanı ve bir de bürokratın istifası bekleniyor. AKP’DE DÖRDÜNCÜ İSİM YOK Daha önce çok sayıda aday adayından sözedilen Kars’ta, şimdi ise bu sayıda iki elin parmaklarını geçmiyor. İktidar partisi AKP’de mevcut milletvekilleri dışında adaylık konusunda üçüncü bir isim olarak yalnızca İl Başkanı Remzi Aras’ın adı geçiyor. Aras, eğer genel merkezden adaylık sözü alırsa bugün istifa edecek. Daha önce onlarca ismin dolaştığı AKP’de, seçimde iktidar olma olasılığı da zayıfladığı için milletvekilleri ve il başkanı dışında dördüncü bir isimden sözedilemiyor.  

**CHP’DE İKİ İSİM

Daha önceki seçimlerde adeta aday adayı enflasyonu yaşanan CHP’de de Selahaddin Filtekin ve Ekrem Alp dışında şu ana kadar öne çıkan bir isme rastlanmadı. CHP’nin DSP’yle seçim ittifakı yapması, burada da sıkıntı yarattı. DSP’ye verilecek 20 milletvekili kontenjanından birinin Kars’ta kullandırılması durumunda, hem il başkanı Alp’in, hem de Selahaddin Filtekin’in liste bir şansı da sıfırlanmış olacak. Çünkü, DSP Kars İl teşkilatındaki genel hava, ittifak sağlanması durumunda Kars’ta adayın DSP kanadından olacağı yönünde. 

**DYP-ANAP İTTİFAKI

DYP ve ANAP’ın Demokrat Parti adı altında birleşmelerinden sonra, DYP’de adaylık bekleyenlerin umudu da suya düştü. Daha önce çok sayıda aday adayından sözedilen DYP’de, birleşmenin ardından tam bir belirsizlik hakim oldu. İttifakın Kars’taki adayını, bölgenin tek milletvekili olan Selami Yiğit’in belirleyeceği ileri sürüldü. 

**MHP’DE DE DURUM AYNI

Kars’ta diğer partilerde belirsizlik ve ilgisizlik sürerken, gözlerin çevrildiği MHP’de de değişen bir şey olmadı. MHP’de şu ana kadar net olarak aday adayı olacağını açıklayan tek isim Yüksel Akbaba oldu. Bugün de İLKSAN eski Genel Başkanı ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Yenice’nin, görevinden istifa ederek aday adaylığını açıklaması bekleniyor. MHP’de, üçüncü isim olarak Gürcan Dağdaş’ın ismi dolaşıyor. 

**DTP’DE BELİRSİZLİK

Daha önce, bağımsız olarak seçimlere girmeleri durumunda Kars’tan bir milletvekilliği kazanacağına kesin gözüyle bakılan DTP’de de belirsizlik sürüyor. Mahmut Alınak’ın 301’den mahkum olması ve 10 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından, bağımsız girmeleri durumunda şimdi kimin aday gösterileceği merak ediliyor.
Haber ekleme saati: 10.18-08/05/2007
Haber: Gümüşpala Kortağ/Kars
Aday kuşlar gelmeye başladı!

Kuşlar konmaya başladı.. Ardahan kamuoyunda, ÇANTACILAR olarak tabir edilen ve her seçimde ortaya çıkıp, ARDAHANLIDAN DAHA ÇOK ARDAHANLI olanlar, seçimlerin ileriye alınmasıyla birlikte yeniden harekete geçtiler. Kimi işadamı, kimi bürokrat, kimi avukat kimliğiyle kollarının altına aldıkları kara çantalarıyla Ardahan’a doğru yol almaya başladıkları gözlenirken, Ardahanlılar kendilerini ibretle izliyor. Yıllar önce Ardahan’ı terk eden ve bugüne kadar Ardahan’a hiç bir siyasi, sosyal, kültürel, ticari katkıları olmayan, bunlar yetmezmiş gibi gurbette bulunan hemşerilerimizin hiç bir sorununa el atmayan ve ÇANTACILAR olarak bilinenlere Ardahanlılar yeni bir isim daha buldular.
ADAY KUŞLAR olarak isimlendirilmeye başlanan adı sanı duyulmayan, seçimden seçime Ardahanlı kesilen, Ardahan’a gelirlerken özel okullarda okuyan çocuklarının keyfini bozmamak için eşlerini bile getirmeyen bu kişi veya kişilere tepki gösteren Ardahanlılar, her beş yılda bir Ardahan’a gelerek, hemşeri havarisi kesilen, ‘dayıoğlu, emmi oğlu’ edebiyatlarıyla oy toplayan bu kişilere önümüzdeki seçimlerde gereken cevabın bir kez daha verileceğinin unutulmamasını belirtirlerken parti genel başkanları ve genel merkezlerinin aday belirlemede, bunları değil, Ardahanlı ile 6 ay kar-kışın altında, çamurunda, tozunda yaşayan isimlere yer vermesini istemekteler.
Haber ekleme saati: 10.02-08/05/2007
Haber/Foto: SON VİLAYET GAZETESİ (Manşet)
Dernekler amacına hizmet etmiyor!..

Köylerine bir katkıları bile yok. Seçimlerin yaklaşmasıyla yeniden tartışma konusu olan KAI derneklerinin seçim, kurtuluş, bayram, seyran dışında ortalarda gözükmemeleri tepki toplamaya devam ediyor.
Doymak için doğdukları yerleri terk eden ve başta İstanbul olmak üzere birçok batı kentine giden Ardahan, Kars ve Iğdırlıları bir çatı altında birleştirmek için kurulan derneklerin amaçlarına hizmet etmedikleri ileri sürülmektedir.
Kars, Ardahan ve Iğdır gençlerinin internet üzerinde yayımladıkları, http://www.karsardahanigdir.net isimli internet sitesinin konu hakkında yaptığı ankette bir kez daha ortaya çıkan bu durum derneklerin toplumsal değil, şahsi bir iki kişinin işine yaranmaktan öteye gitmediği gözlenmektedir.
http://www.karsardahanigdir.net isimli sitenin, 'Derneklerimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?' başlıklı anketine katılan Kars, Ardahan ve Iğdırlıların çoğunluğu, KAI olarak bilinen bölgelerin derneklerinin çoğunluğunun %98'nin amacına hizmet etmediğini belirtirlerken, birçok derneğin ise kişisel çıkarlara hitap ettiğini belirttiler.
Birçok dernekte sen ben kavgasının da olduğunun belirten ankete katılanların çoğunluğu dernek yöneticisinin toplumsal sorunlardan uzak, ferdi çıkarları doğrultusunda hareket etmeleriyle suçlanıyorlar.
Haber ekleme saati: 09.25-08/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Tecavüzdeyim, yaşım bir buçuk ..

Çocukları pornodan koruyalım.. Bir emzik gülüşüne karıştı çığlığım
Koşmaya daha yeni başlamıştı adımlarım
Düştüm, 
Bebeğim bir yana
Gülüşlerim bir yana
Anneme baktım, 
Yoktu ! 
Başımda yabancı bir adam
Küçücük göğsümde kocaman elleri
Sakalları deldi geçti pespembe tenimi
Anne, anneeeeeeee.......
Bir oyun sandım
Elleri kara kara “öcü” amcalarmış
Bir emzik düşümünde yarıldı bedenim
Altımı ıslattım sandım
Kan kaybında insanlık
Bebektim
Çocuk olacaktım
Abla olacaktım
...altımdaki bez çıkmadan.
Kadın oldum bir buçuk yaşında
ADAM OLDUMU o amca bedenimde ???
Öğretin bana; kendi suyumu kendim alamazken
Nasıl sulayacağım bedenimde ölen çiçeği !!!!!!!!
Ben kadın olmak istemedim
... ben dünyaya da gelmek istememiştim ki !
-anneeeee... babaaaaa. 
Işığı açın ! 
Uzanamıyorum
Ayşegül bebek karanlıktan korkuyor
Benim gibi öcü amcalar onu da kucağına almasın
Canı çok yanar sonra
Benim hala acıyor ! hala canım acıyor. !
Çocuk Pornolarını destekleyen siteleri lütfen yetkililere bildirelim.... 
Bu meili ulaşabildiğiniz herkese gönderelim
Erkan ÖZÇELİK-www.kopruluden.com/www.erkanozcelik.com 
İSİMSİZ DERGİ

İsimsiz dergi.. Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası’nca (VHO), "İsimsiz" ismiyle bir dergi çıkarıldı. 
VHO Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler, "İsimsiz" ismiyle yayın hayatına başlayan dergiyle ilgili olarak şunları söyledi. 
"Bu derginin ismi var, hem de çok anlamlı bir ismi var, bu konuda kısa bir açıklamayı dergiye yazdık. Ancak bu kısa açıklama düşüncelerimizi tam olarak karşılamamaktadır. "Ördek", "Kaz", "Bölgenin Sesi", "Veteriner" gibi basit sığ isimler koyabilirdik. Ama biz, bütün idealizmi ile bir şeyler yapmak için çalışan ülkemizdeki nice isimsiz insanları örnek aldık. Biz bu isimsiz insanlara saygı duyduk. Biz küçük bir şey yaptıktan sonra bundan menfaat temin etmek isteyen insanları değil, çalışan isimsiz insanları ve kurumları örnek aldığımız için bu ismi koyduk. Biz günümüzde artık üretmeyen-tüketen, dedikodu yapan ama hiçbir şey yapmayan, konuşan ancak dinlemeyen, kendi yumurtasını pişirmek için başkasının evini yakan, en küçük menfaatlerine dokunulduğunda kıyameti koparan zihniyeti eleştirmek için bu ismi koyduk. Biz kendi işiyle değil ama birbirleriyle uğraşan insanları eleştirmek için bu ismi koyduk. Biz bölgesi, memleketi için unvanı olan ancak bu unvanı kendi basit çıkarları için kullanan kişileri eleştirmek için koyduk. Biz "Benden sonra tufan" diyen zihniyeti eleştirmek için bu ismi koyduk. Biz mesleğinin onuru için elini taşın altına koyan isimsiz herkese saygı duymak için bu ismi koyduk." 
Öztürkler, ayrıca, “Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki hayvancılığın içinde bulunduğu acı tabloları düşündükçe bir isim koymak yerine "İsimsiz" başlığıyla yola çıkıp, bölgedeki hayvancılığın ayağa kaldırılması ve Veteriner hekimlerin sorunlarının çözülmesinden sonra isim koyacaklarını da vurgulayarak, "Her şeyi çözmüşüz gibi dergi çıkaracağız diye bir isim peşine düşemedik. Tamamen çaresiz kaldık. Hangi ismi düşündüysek o isim başlığının halen çözüm beklediğini gördük. Ne zaman ki bölgemiz hayvancılığı istenilen seviyeye gelir biz de o zaman toplanır ve yönetimle birlikte bir isim koyarız. "İsimsiz" dergimiz, bu sorunlar çözülene kadar "İsimsiz" adıyla yayın hayatına devam edecektir" diye konuştu. 
İlk sayısının bugünden itibaren dağıtımına başlandığı dergi, önümüzdeki aylarda yapılacak olan Hayvancılık Kurultayı, Bin Köyde Bin Seminer, Bölgede Brusella'dan Kurtulma Umudu, Veteriner Hekimlik ve Toplum İlişkileri, Meslek Hukuku Dersi, Kuş Gribi Fay Hattı, Çalıştay'daki Veteriner Hekimliğin Vizyonu, Oda Tarafından Yapılan Etkinlikler, Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi, Basında Kars VHO gibi konuları içeriyor. 
Haber ekleme saati: 09.15-08/05/2007
Haber/Foto: www.ardahan.org.tr
Yener Poşaoğlu'nun koltuğunda haç çıktı 
Ve; BTP'den aday oldu!..

Kim bu poşa sazcı!... Sahipsiz bir il olan, yıllardır beklenen gelişmeyi gösteremeyen Ardahan'da, sıradan şahısların Milletvekili adayı olmaları halkı çileden çıkarmaktadır. Eline bir saz alan ve eski kotan hodakları gibi horevel söyleyen Yener Poşaoğlu'nun gerçek yüzünü gizlemesi, yöremiz halkını sömürmesinin yanı sıra, koltuğundaki haçı da bu seçim atmosferinde ortaya çıkarması,  BTP'den Milletvekili aday olmak için harekete geçmesi, Haydar Baş'la dirsek temasında olması konusundaki haberler halk arasında yadırganmış ve kınanmıştır. Yener Poşaoğlu'nu sanatçı sandıklarını söyleyen Ardahanlılar, bu şahsın BTP'den aday olmaya çalışması ile koltuğundaki haçın düştüğünü ve böylece çirkin yüzünü gösterdiğini belirterek eleştiride bulunmuşlardır. 
Ardahan'a bağlı bir ilçemize mensup olan, şövenist yapısı dolayısıyla ilimize ait etkinliklere katıldığı halde, Kars ve Iğdır reklamı yapma gayretinde olan Yılmaz Poşaoğlu, bu tutumunu daha önce eleştiren şehrimizdeki Kuzey Anadolu gazetesine de ve dolayısıyla mahalli gazetelerimize de dil uzatmış, kültür ve sanata yönelik olmayan şövenist yapısına karşı gündeme getirilen eleştirileri çürütmeye çalışmış, ancak bu da onun gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. 
Ardahanlılar, art niyetli, şövenist ve kültürsüz-horevelci Yener Poşaoğlu'nun ilimiz etkinliklerine çağrılmamasını ve her görüldüğü yerde protesto edilmesini istemişlerdir. 
Şerif Alkan/23 Şubat Gazetesi
Haber ekleme saati: 18.56-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Servet Aydemir'de trafik canavarı kurbanı!

Servet Aydemir Geçtiğimiz günler'de Ardahan'a gelerek, düzenlediği bir basın toplantısıyla önümüzdeki seçimlerde Ardahan'da aday olacakların mutlaka Ardahan'da oturanların, tozunu toprağının içinde yaşayanların olması gerektiğine dikkat çeken Çıldırlı Kozmetikçi İşadamı Servet Aydemir, Ardahan'dan Yalova'ya dönerken eşiyle birlikte Erzurum'un Oltu ilçesi yakınlarında trafik kazası geçirdi.
Edinilen bilgiye göre, bugün saat 09.00 sularında, Ardahanlı İşadamı Servet Aydemir. yönetimindeki 25 FN 523 plakalı özel otomobil, Ardahan'dan Erzurum'a seyir halindeyken Oltu ilçesine 25 kilometre mesafedeki Paşalı Beldesi civarında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı takla attı. Kazada araç sürücüsü Servet A. (51) ağır, eşi Tümen A. (49) ise hafif şekilde yaralandı. Yaralılar, yoldan geçen sivil bir araçla Oltu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
İlk müdahalenin ardından acil ameliyata alınan Servet A.'nın akciğer zarlarının yırtıldığı, kaburgalarının kırıldığı bildirildi. Tümen A. da vücudunun birçok yerinden hafif şekilde yaralandı. Servet A.'nın başaralı bir ameliyattan sonra hayati tehlikeyi atlattığını bildiren Başhekim Zülküf Kaya, kazazede Servet ve Tümen A.'nın Erzurum'a sevk edildiğini söyledi. 
Kaza sonrasında Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk, Oltu'ya gelerek arkadaşı Servet A.'yı ziyaret etti. Başkan Kayatürk, arkadaşının uçağa yetişmesi gerektiği için hızlı gitmiş olabileceğini söyledi.
Celil Temel'de Gelininin ölümüne neden oldu!

Ardahan’da ard yaşanan trafik kazalarına bir yenisi daha eklendi.
Geçtiğimiz gün Ardahan-Şavşat yolunda meydana gelen ve bir kişinin ölümüne neden olan trafik kazasının hemen sonrası gazeteci meslektaşımız Deniz Başlı’nın da bulunduğu ikinci trafik kazası haberi Erzurum’dan geldi. Ardahan belediyesi Zabıta Komiseri ile birlikte Erzurum’da yaşadıkları kazayı hafif olarak atlatan meslektaşımızın yaşadığı kazadan hemen bir gün sonra meydana gelen trafik kazasında ise bir kadın öldü.
Alınan bilgilere göre Ardahan Kongre caddesi üzerinde bulunan Barış Konfeksiyon’un sahibi Celil Temel, abisi olan Cemil Temel’in İstanbul’da oturan eşini misafir geldiği Edegül köyünden alarak, Ardahan’a getirirken direksiyon hakimiyetini kayıp etmesi sonucu kullandığı Edegül Dedeğül  Köyleri arasında takla attı . Kaza sonucu Celil Temel’in yengesi Sultan Temel  olay yerinde hayatını kaybederken araç içerisinde bulunun Serkan Temel’de çeşitli yerlerinden yararlandı. Yaşanan trafik kazası sonucu yengesinin ölümüne neden olan Celil Temel gözlem altına alındı.

**Bahri Yeke'yi öldüren serbest..

Ard arda yaşanan trafik kazalarından olan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan, Ardahan/Şavşat yolu üzerinde ki kazada, Bahri Yeke'nin ölümüne neden olan Rizeli Ahmet İlbahar isimli şoförün görülen ilk duruşmada serbest kaldığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberleri ekleme saati: 18.37-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
ÇANTACI VE DE ÇAYCILARA İNAT ADAYIM

Dr. Taşkın Aktaş gazeteciyle görüştü Önümüzdeki genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ardahan Milletvekili Aday Adayı olmak için görevinden istifa eden Dr. Taşkın Aktaş yaptığı açıklamada, ‘Ardahan’ı Ardahan’da oturup, Ardahanlılarla birlikte sorunları, sıkıntıları yaşayanların temsil etmesi gerektiği için adayım’ dedi.
Birilerinin seçimden seçime, Ardahanlı kesilip, 5 yılda bir geldikleri Ardahan’da attıkları iki nutukla milletvekili olup, TBMM’sine gittikten sonra Ardahan’ı unuttuğunu da belirten Dr. Taşkın Aktaş, Ankara’da, İstanbul’da çaycılık yapanların bile gelip aday olduğunu, bununla birlikte çantalarını alıp gelenlerin değer gördüğü bir kent olmaktan Ardahan’ın artık çıkması gerektiğini, bunu da antalacak olanların Ardahanlıların olduğuna dikkat çekmek için görevinden istifa edip CHP’den Milletvekili Aday Adayı olduğunu söyledi.
Doktor olduktan sonra memleketine gelip, 18 yıldır Ardahanlılara hizmet verdiğini belirten Dr. Taşkın Aktaş, önümüzdeki seçimlerin, çaycılara ve de çantacılara ders vermenin tam zamanı olduğunu göstermek için aday olduğunu belirtirken, Ardahanlıların büyük bölümünün de kendisi gibi düşündüğüne inandığını da söyledi.
Haber ekleme saati: 19.19-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Ardahan Adliyesi yenilendi ..

Ardahan Adliyesi Ardahan Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve aynı binada Defterdarlığının da hizmet verdiği Ardahan Adliyesinin kapısı ve de giriş merdivenleri yenilendi.
Yıllardır bir türlü bitmeyen Ardahan Hükümet Konağına taşınmayı beklerken uzun süre bakım yapılmayan binanın kapısını ve girişini onartıp, yenileyen yetkililer, baştan aşağı otomasyon sistemine giren Adliye'nin Ardahan'ın vilayet olmasından sonra gerektiği gibi rahat hizmet verememesinden yakınırlarken, bir katı Adliye olarak kullanılan eski kaymakamlık binasının boşaltılması ardından Ardahan'da açılması düşünülen fakülteye verilecek binalar arasında olduğunu da bildirmekteler.
Haber ekleme saati: 17.15-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yenilenerek PTT Bank olan
PTT çalışanlarına insan hakları dersi

Aradhan PTT çalışanları Bir süre önce onarıma alınarak PTT Bank'a çevrilen Ardahan PTT'si çalışanlarına İnsan Hakları konusunda ders verildi. Ardahan 23 Şubat İlköğretim okulunda verilen kurs'a katılan PTT çalışanları Ardahan PTT Başmüdürü başkanlığında aldıkları İnsan Hakları dersiyle, PTT'ye gelen müşterilerinin haklarını ve onlara verilecek hizmetler de nelere dikkat edileceği konusunda ki bilgilerine yenilerin eklediler.
Daha öncede üst düzey yöneticileriyle bir araya gelen Ardahan PTT Başmüdürü İbrahim Cihan amaçlarının Ardahanlılara daha iyi hizmeti sunmak olduğunu, bunun içinde göreve geldiğinden beri birçok yeniliğe imza atmaktan ekip olarak mutlu olduklarını belirtti.
Haber ekleme saati: 17.09-07/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Şeher evi değil, köy evi..

Villa değil köy evi.. Başta Ardahan'ın Posof ilçesinde olmak üzere diğer ilçelerden doğup, doymak için yurdun ve de dünyanın bir çok yerine göç eden hemşerilerimiz tatillerini geçirmek için köylerini tercih etmeye başladıkları son yıllarda modern köy evleri de yapılmaya başlandı.
Birçoğu toprakla örtülü ve atadan/dededen kalma evlerle dolu Ardahan'ın köylerinde son yıllarda mantar gibi artan modern görünümlü evlerin genelikle yurt dışında bulunan hemşerilerimize ait olduğu ve bu hemşerilerimizin yaz tatillerini geçirmek için Ardahan'a geldiklerinde bu evleri kullandıkları öğrenilirken, Ardahan'ın Posof ilçesinin Kaleönü (Agara) köyündeki bu ev gibi evlerin köylülere de birer örnek olduğu ve toprak damlı, eski evlerin yavaş yavaşta olsa bunlara benzer hale getirildiğine dikkat çekildi.
Haber ekleme saati: 17.00-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Posof
Mahmut arabasını yeniledi ..

Binmiyor değenek koltuğu olarak kullanıyor.. Ardahan'ın gülü olarak bilinen Mahmut kullanmayı bilemediği ilk arabasını kısa sürede kırıp, dökünce valilik kendisine yeni bir tekerlekli sandalye aldı.
Genelikle arabasını arkadan iterek gezen ve oturarak kullanmaktan ziyade bir koltuk değneği olarak kullanan Mahmut yeni arabasıyla çarşıda keyif atarak, gezerken gelip geçenlerden de 'ABİ BENE BİR MİLYON VER' demeyi de ihmal etmiyor.
Haber ekleme saati: 16.33-07/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Özel inşaatlar temel atmaya başladı ..

Kayıklar hazırlanıyor.. Havaların ısınmasıyla birlikte kolları sıvayarak tarlalarının ekimine başlayan Ardahanlı köylünün yanı sıra şehir merkezlerinde bulunanlarda yeni iş yerlerininin inşaat temellerini atmaya başladılar.
Çıldır ilçesinde olduğu gibi vilayet genelinde yeni bina ve ev inşaatlarının temellerini atmaya başlayan özel sektör, geçen yılda yarım kalan inşaatlarını tamamlamak içinde yoğun bir şekilde çalıştığı gözleniyor. Başta inşaat malzemeleri olmak üzere birçok tüketim maddelerinin üretim merkezlerinde uzaklığıyla bilinen Ardahan'da tek sıkıntının uzun süren kış olmadığını belirten inşaat sahipleri demir ve diğer inşaat malzemelerinin pahalı oluşundan da şikâyet etmede geri kalmıyorlar.
Haber ekleme saati: 16.27-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
Çıldırlı balıkçılar RASTGELE' ye hazırlanıyorlar!

Kayıklar hazırlanıyor.. Baharın gelmesiyle birlikte hummalı bir çalışma içine giren Ardahanlılar, bir taraftan tarlalarını ekerken, diğer yandan çayır ve meralarında bulunan taşları silip, yeni su kanallar bağlarken, bir diğer taraftan da traktörlerini,  tarım malzemelerini yaza hazırlıyorlar.
Ardahanlı köylülerin yanı sıra Çıldır gölünde balıkçılık yaparak, geçimlerini sağlayan balıkçılarda kayıklarını sezona hazırlıyorlar.
Çıldır'ın Akçakale köylüsü balıkçı gibi Çıldır gölü kenarında bulunan ve geçimlerini tarımcılığın yanında balıkçılıkla yapan bölge köylü balıkçıları, bir yaz boyunca balık avladıkları kayıklarını baştan aşağı bakımını yaparak, RASTGELE sezonuna hazırlanıyorlar.
Haber ekleme saati: 16.10-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
Traktörlere bahar bakımı ..

Traktörler bahara hazırlanıyor.. Uzun bir kış dönemi yaşayan Ardahanlı çiftçiler Mayıs ayının gelmesiyle ancak ısınmaya başlarlarken, bahar hazırlıklarına a başladılar.
Kış boyunca garajlara çekilen traktörlerini çıkarıp, bakımlarını yapmaya başlayan Ardahan'ın Posof ilçesi köylü gibi bir çok çiftçi tarım araçlarının yağ, lastik, ve de makine bakımını kendim imkanlarıyla titizlikle yaptıkları gözlerden kaçmadı.
Haber ekleme saati: 15.47-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Halilefendi'ye sağlık ocağı

4. sağlık ocağının yapımına başlandı Dünya Bankası ve Avrupa Birliği'nin katkılarıyla Ardahan'da yaptırılan sağlık ocaklarına bir yenise daha ekleniyor.
Ardahan'ın en eski mahallerinden olan Halilefendiye yaptırılan yeni sağlık ocağı havaların ısınmasıyla birlikte inşaat temeline atılan betonla birlikte hızla yapılmaya başlandı.
Daha önce Göle, Posof ve Hanak ilçelerine yaptırılan sağlık ocaklarıyla birlikte bitirilmesi hedeflenen ancak arsa sorunu nedeniyle bir türlü temeli atılamayan Haliefendi Sağlık Ocağının yıl sonuna doğru bitirilerek mahalle sakinlerinin hizmetine sunulması bekleniyor.
Haber ekleme saati: 15.44-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
Çıldır Gölü çözülmeye başladı ..

Çıldır gölü çözülmeye başlarkende güzel Ardahan'ın Çıldır ilçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle bölgeye renk katan Çıldır gölü üzerinde bulunun 40 cm. kalınlığındaki buz çözülmeye başladı.
Ocak ayının ortasında donmaya başlayan ve yaklaşık 4 ay boyunca dev bir buz tabakasıyla örtülen 9 çeşit balığın yetiştiği Çıldır gölü üzerinde bulunan buz tabakası bu yıl yaşanan uzun kış dolaysıyla mayınız ilk haftasında ancak çözülürken, buz tabakalarının oluşturduğu manzara gölün güzelliğine ayrı bir güzellik kattığı gözleniyor.
Haber ekleme saati: 15.35-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
ADAY OLMUYORLAR

Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, Aday olacağını belirtip, olmayanlardan.. Seçimler öncesi yaptıkları bir çok açıklamalarda önümüzdeki ilk seçimlerde aday olabileceklerini ima eden Ardahanlı belediye başkanlarından Mikail Kayatürk’ten sonra Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan’da aday olmayacağını açıkladı.
Genel seçimlerin gündeme girmesiyle birlikte, kimin nerede aday olacağı tartışmalarıda yoğun bir şekilde yaşanmaya başladı. 22 Temmuz da yapılması beklenen genel seçimler öncesi bir çok toplantı ve de açıklamalarda aday olabileceklerini açıklayanların başında gelen bölgede ki belediye başkanları seçimin gündeme girmesiyle birlikte ard arda çark etmeye başladıkları oda görüldü.
Bu belediye başkanlarından olan Ardahan İl Belediye Başkanı Mikail Kayatürk’ün ardından Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan’da önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olmak için şuanki görevinde istifa etkmeyeceğini açıkladı. Belediye Başkanı, İl Genel Meclis Üyesi ve kamuda görev yapan ve siyaset yapmayı düşünenlerin yarın istifa etmesi gerektiği bir süreci yaşayan siyaset arenasında yer almak isteyenlerin bir hayli az olduğu gözlenen Ardahan’da, yarın istifa edeceklerle kimin nerede aday adayı olacağı da biraz daha netleşmesi bekleniyor.
Haber ekleme saati: 15.21-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Celal Avşar marketçiliğe başladı

Öğretmenlikten, marketçiliğe.. Ardahanlı öğretmenlerden Celal Avşar emekli olduktan sonra marketçiliğe başladı.
Yıllarca Ardahan Lisesin de öğretmenlik yaptıktan sonra bir sürede İl Milli Eğitim müdürlüğünde Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Celal Avşar, emekliye ayrılır ayrılmaz Ardahan Atatürk caddesi üzerinde bulunan Avşar Market'i abisinden devi alarak marketçiliğe başladı. Avşar market isimli işyerinin iç ve dış dizayınını yenileyerek marketçiliğe başlayan Celal Avşar, kent merkezinde bulunan iş yerinde müşterisine en iyi hizmeti vermeye çalışacaklarını belirtti.
Haber ekleme saati: 15.13-07/05/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
Ardahan'dan Güney'e sevk sürüyor!..

Sevk sürüyor.. Güneydoğu'da yaşanan hareketliliğin artığı şu günlerde Ardahan'da bulunan askeri birliklerden bölgeye devam eden araç ve birlik sevki sürüyor.
Geçtiğimiz günlerde Göle'de bulunan askeri birliklerin ardından Ardahan kent merkezinde de Güneydoğu'ya askeri sevk başladı. Ardahan çevre yolundan Erzurum üzerinde Güney'e kaydırılan askeri araç konvoyları zaman zaman Ardahan'ı diğer şehirlere bağlayan yollar da trafik yoğunluğu oluşturduğu da gözlenmektedir.
Haber ekleme saati: 15.08-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan
'Nasıl Öldürdün" tatbikatı!..

Tatbikatı herkes ilgiyle izledi Geçtiğimiz yıl Ardahan kent merkezinde yaşanan çatışma sonucu iki kişinin öldürülmesi olayının faillerine, 'Naslı vurdun?' tatbikatı yaptırıldı.
Kars iline bağlı Çatak köyleri arasında yaşanan kan davası sonucu iki kişinin ölüne neden oldukları iddiasıyla Ardahan Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan şahıslara tatbikat yaptırıldı.
Alınan yoğun önlemler eşliğinde yaptırılan tatbikat Ardahan'da heyecanlı dakikalar yaşanmasına neden olurken, zanlıların olayı soğukkanlı olarak savcı ve hâkime anlatmaları dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 15.02-07/05/2007
Haber/Fotolar: Barış Bilgin/Ardahan
Çıldır Belediye Başkanı: SUYUMUZ NEGATİF

Çıldır Belediye Başkanı Nizamettin Coşkun Ardahan'ın Çıldır ilçesine içme suyu sağlayan kaynaklarda fare olduğu yönünde ki haberlerin yerel ve ulusal basın aracılığıyla gündeme gelmesi üzerine Ardahan Valiliği Çıldır Belediyesinde bilgi istedi.
Valiliğin bu yönde çıkan haberler üzerine Çıldır Belediyesi ile Çıldır Sağlık Grubunda istediği bilgiye cevap olarak yaptırılan denetimlerde Çıldır'a içme suyu sağlayan 5 kaynaktan 4'nünde sorun olmadığı, ancak basına da konu olan Gölbelen köyünde gelen şebeke de %23 üre olduğunun ve içilemez raporu aldığı öğrenildi.

****2 raporda ayrı tutanaklar!

Konu hakkında bir açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı M. NİZAMEDDİN COŞKUN Çıldır merkeze su sağlayan kaynaklarda hiçbir sorun olmadığının raporlarla tespit edildiğini belirtirken, basına konu olan bölgede yaşanan durumun klorlama ile giderildiğini belirtti.
AKP'li Çıldır Belediye Başkanı NİZAMEDDİN COŞKUN'un bu açıklamasının yanında Çıldır Sağlık Grup Başkanlığınca 20.04.2007 tarihinde başkanlığı tarafından tutulan rapor da, Sazlısu, Gölebakan, Çıldır Merkez ve Kotanlı şebekelerinde üremenin, yani mikrop olmadığını, ancak yine Çıldır'a içme suyu sağlayan Gölbelen köyü şebekesinde 23 KB üredi, içilmez bilgisi olmasına karşın, aynı sağlık grubunun 01.05.2007 tarihinde hazırladığı raporda, Gölbelen köyünün ismini geçimedi.
Çıldır Kaymakamlığı Çıldır sağlık Grup başkanlığınca 01.05.2007 tarihli raporunda ise, Çıldır Merkez Ufuktepe Mahallesi, çıldır Merkez Su Deposu, Çıldır Damlıca Köyü, Çıldır Yukarı Cambaz Köyü, Çıldır Merkez Yeni Mahalle ve Çıldır Gölebakan köyü  hatlarında ki suyun negatif, yani sağlıklı olduğu rapor edilmiş.
Haber ekleme saati: 14.27-07/05/2007
Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Çıldır
KARS'TAN HABERLER


Kars Müzesi onarıma alındı

Kars Müzesi onarımda Modern bir görünüme kavuşturulması için yeniden dizayn edilen Kars Müzesi'ne, 24 adet de güvenlik kamerası yerleştiriliyor. 
Müze Müdürü Necmettin Alp, "Müzemiz sil baştan yeniden yapılandırılmaktadır. Bahçe kısmından tutunda iç kısmın tamamı ve teçhizatı yeniden yapılıyor. Bu kapsamda, 40 adet teşhir vitrini yapılmakta. Kapalı devre alarm sistemi kuruluyor ve bu sistem 29 adet güvenlik kameraları ile desteklenecek. Dışarıya ve içeriye kamera sistemi döşeniyor ve elektrik sistemi de yenileniyor. Bunlar içinde kontrol için sistem odası yapılıyor. Ayrıca salonlar mermer döşemeli olurken, tavanlarda yeniden yapılıyor. Bunun yanında idari kısımlar, tuvaletler yenileniyor. Depolarda onarılıp kapılar değiştiriliyor. Binanın tamamı yeniden boyanıyor. Yaklaşık sekiz ay gibi bir süre içinde tamamen yenilenmiş ve onarılmış modern bir müze binasına kavuşmuş olacağız. Bunun yanında eserlerimiz ise depolarda güvenlik altında, tasnifli ve mühürlü olarak sergileneceği günü bekliyor." dedi.
Haber ekleme saati: 14.18-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

AŞIKLAR KARS'TAYDILAR..

Aşıklar Karstaydılar.. Kars Belediyesi tarafından organize edilen Türkiye Murat Çobanoğlu 3. Aşıklar Bayramı’nda ilginç görüntüler yaşandı. 
Kars Sanat Merkezi'ndeki yarışmanın dün akşamki bölümünde irticalen şiir okumak için sahne alan Sivaslı aşıklardan Ömer Şahin, verilen ayağı unutunca olanlar oldu. Bir süre düşünen ve ne söyleyeceğine karar veremeyen Şahin, jüri masasına giderek verilen ayağı hafızasında tutmaya çalıştı. Daha sonra jüri başkanının, "Kağıda bakabilirsin" demesi üzerine ayağın yazılı olduğu kağıdı alan Şahin bu defa da ayağa ekleyeceği cümleleri düşünmeye başladı. İzleyenlerin kahkahaları arasında programını bitiren Şahin, daha sonra irticalen güzelleme dalında sahneye geldi. Aynı ozanın yine unutkanlığı tutunca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Sazın tellerine uzunca bir süre vuran ozan ne söyleyeceğini karıştırdı. Bu defa da İzmirli aşık Saim İstekoğlu sahnedeki yerini aldı. İstekoğlu da ne söyleyeceğini unuttu. Her kıta arasında bir yandan düşünen diğer yandan da sazın tellerine dokunan ozan, kendisi bile yaptığı hataya gülmeye başladı. Bir ara el işaretiyle kendini kınayan ozan elini başına vurarak içinde bulunduğu çaresizliği yansıttı. İstekoğlu, yarışmanın unutkanlığı ile geçtiğine karar verince isteksizce programını tamamladı.
Haber ekleme saati: 14.11-07/05/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Kaynak: ardahan haber

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 9613 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI