Bursa Escort
Reklam
Bugun...


Damal Su Şebekesi Baştan Aşağı!
DAMAL'DAN EN SON HABERLER.. Nüfus bakımında Ardahan’ın en büyük ilçesi konumundaki Göle ilçesinin içme su sorunun halen devam ettiği şu günlerde Ardahan’ın alevi ilçesi olan Damla’da da içme suyu şebekesi yenilenecek.

Damal Su Şebekesi Baştan Aşağı!

Atatürk’ün silüetinin yansıdığı karadağların sınırları içinde olan ve bölgenin giyim kültürünü anlatann bebeği ile ünlü Damal İlçesinin önemli sorunları arasında bulunan eski su şebekesinin yenileneceğini belirten Damal Belediye Başkanı Ergin Önal tünel çaışmalarının başlatıldığı Ulgar Dağının eteklerindeki suyu ilçeye sağlıklı bir şekilde taşıyacak olan yeni su şebekesinin bu yıl sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendğini söyledi.
CHP’li Başkan Önal yapımına başlanan Damal içme suyu şebekesinin bitimi ardından Mustafa Kemal (Yukarı Gündeş), Ata (Aşağı Gündeş) Kalender (Kalneder  dere köyü)  Mahallelerinin su ihtiyacını karşılayan büyük bölümü aspesli boru olan su şebekesinin baştan aşağı yenileneceğini sözlerini ekledi. 
Başkan Önal Damal ilçesinin var olan sorunlarını en aza indirmek için yoğun bir çaba içinde oldukları şu günlerde başlatmış oldukları bu önemli çalışmanın kış gelmeden bitirilmesini hedeflediklerini söyledi. 

**Damal Futbol Sahası İstiyor!

İçme suyu şebekesinin yenilendiği Damal’a sentetikte olsa bir stad’ın yapılması gerektiğine de dikkat çeken Damla Belediye Başkanı Belediye olarak bu yönde başlattıkları çalışmalarına Ardahan ve Ankara  Merkez’den katkı beklediklerinide sözlerine ekledi. 

**OBURCAK İLKOKULUNDA KARNE SEVİNCİ..

*24/01/2017 Tarihli Haber

2016-2017 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısı 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erdi. İlçe genelindeki tüm okullarımızda saat 10.00 da karne dağıtım töreni yapıldı. Oburcak İlkokulunda yapılan programa ; Kaymakam Vedat YILMAZ, Belediye Başkanı Ergin ÖNAL, İlçe Milli Eğitim Müdür Yalçın US, bazı daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
Birleşirilmiş sınıflı bir köy okulu olan Oburcak İlkokulumuzda karne dağıtımıyla birlikte öğrencilerle sohbet edildi. Okulun Müdür Yetkili Öğretmeni Gökhan GÖRKEM´in öğrencileriyle birlikte hazırladıkları "Okulun fiziki şartlarını nasıl değiştirdikleri ile ilgili çalışmalarını konu alan "FEDAKARLIK" adlı belgesel film seyredildi. Öğrencilere çeşitli hediye ve ikramlarda bulunulduktan sonra hatıra fotograf çekinilerek tören sona erdi.             

Haber/Foto:  www.kuzeyanadolugazetesi.com

**HALK OYUNLARI YARIŞMASI İL İKİNCİLİĞİ DERECESİ..

Ardahan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Okul sporları kapsamında yapılan Halk Oyunları" yarışmasında C.Süleyman Demirel Orta Okulu Halk Oyunları Takımı İl 2. lik derecesi almıştır. "Yöresel Damal Kıyafetleri" giyerek Ardahan yöresi oyunlarıyla yarışmaya katılan takımımızın göstermiş olduğu performans ve el emeğiyle işlenen kıyafetleri jüriden puan topladı.

**DAMAL OKULLARINDAN ETKİNLİKLER
SEYİTÖREN ORTA OKULUMUZUN İKİ KATEGORİDE İL BİRİNCİLİĞİ

"Okul Sporları Kapsamında ; Masa Tenisi Yıldız Erkekler ve Yıldız Kızlar Kategorilerinde" takım olarak İl birinciliğini alan Seyitören Orta Okulu öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor, Her iki kategoride de ilimizi temsilen Gümüşhane'de yapılacak olan bölge yarışmalarında başarılar diliyoruz.

Okul Sporları Masa Tenisi Yıldız Erkekler Kategorisinde takım olarak İl 2.si olan C.Süleyman Demirel Orta Okulu öğrencilerimizi ve beden eğitimi öğretmenimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

**GİRİŞİMCİLİK KURSU TAMAMLANDI..
Ardahan KOSGEB -Damal Halk Eğitim Merkezimiz işbirliğiyle açılan "Girişimcilik Eğitimi Kursu" başarıyla tamamlandı. 30 kursiyerin katıldığı kursun sonunda sertifika almaya hak kazanan Damal´lı genç girişimcilerimize iş ve ticaret hayatlarında başarı ve bol kazançlar diliyoruz.

**SEYİTÖREN ORTA OKULUMUZUN İKİ KATEGORİDE İL BİRİNCİLİĞİ
"Okul Sporları Kapsamında ; Masa Tenisi Yıldız Erkekler ve Yıldız Kızlar Kategorilerinde" takım olarak İl birinciliğini alan Damal Seyitören Orta Okulu öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor, Her iki kategoride de ilimizi temsilen Gümüşhane'de yapılacak olan bölge yarışmalarında başarılar diliyoruz.

**DAMAL'DA GÖZLE GÖRÜLÜR DEĞİŞİM..

*28/08/2015 Tarihli Haberler

Türkiye’nin en yoksul, Ardahan’ın Alevi İlçesi Damal İlçesi Belediyesi yok imkanlara karşın hizmet vermeye çalışıyor.

Cumhuriyet Halk Partili Damal beleidye Başkanı Ergin Önal’ın başkan olduktan sonra gözle görülür şekilde çalışmaya başlayan Damal Belediyesi kendi ve Kaymakamlık imkanları ile ilçeye hizmet vermeye gayret ediyor.
15 Yıldan fazla belediye başkanlığı yapan bir kişinin hemen ardından göreve gelen Damal Belediye Başkanı Ergin Önal’ın gözle görülür çaba ve gayretleri ülkenin en yoksul ilçesi Damal’da gözle görülür değişimide tetikledi.

**SICAK ASFALT..

Bir taraftan alt yapıyı diğer taraftan üst yapıyı elden geçiren Damal Belediyesi köylerden Damal’a gelip, giden köy minibüslerinin faydalanacağı yeni durağı yaparak hizmete sundu.
Kanalizasyon çalışmalarına devam eden Damal Belediyesi bir taraftan da kent merkezine sıcak asfalt attı.

DAMAL'IN ALTYAPI SORUNLARI ÇÖZÜLDÜ
 
30 Mart 2014 yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden başkan seçilen Ergin Önal, aradan geçen bir buçuk yıl içinde projelerinin üçte birini yerine getirdiğini ifade ederek şunları söyledi; "Göreve geldiğim günden beri, ilçenin en önemli ihtiyaçları doğrultusunda yaptığımız çalışmalar neticesinde alt yapı sorunları çözüme kavuşturulmuştur. İlçemizdeki 8 mahallenin içme suyunu karşılayan şebeke güçlendirilmiş ve ayrıca kanserojen madde olan aspesli borular tamamen değiştirilmiştir. Bunun dışında yine kanalizasyon sorunu bir yıl içinde çözüme kavuşturulmuş sorun olmaktan çıkartılmıştır. Atık su arıtma projesine ise 2016 yılında başlamayı düşünüyoruz" dedi.
 
KARDEŞ BELEDİYELERLE İŞBİRLİĞİ
 
Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Belediye gelirleri ve hazırladıkları projeler dışında bazı yatırımlarını kardeş belediyeler kapsamında yapmayı planladıklarını belirterek, "Belediyemiz ile kardeş belediye protokolü imzalayan belediyeler arasında sürekli diyalog halindeyiz. Bu kapsam Damal ilçemize yapılacak yardımların eski araç gereçlerden daha çok hazırladığımız projelere destek olmalarını istiyoruz. Bu nedenle bazı belediyeler gibi eski araçları almak yerine işimize yarayacak projelere destek sunmaları bizim için araç parkurundan daha önemlidir" ifadesini kullandı.
 
BELEDİYE KESİMHANE YAPACAK
 
İlçenin başlıca geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık alanında vatandaşların ihtiyacı olan bir kesimhane yapmayı düşündüklerini söyleyen Başkan Önal, "İlçemizde besicilikle uğraşan vatandaşlarımızın en büyük ihtiyacı bir kesimhanedir. Modern bir hayvan pazarına sahip olan ilçemizde yapacağımız bir kesimhane ile ilçede hayvancılık alanında hem vatandaşlarımız yaralanacak hem de belediyemize ek bir gelir elde etmiş olacağız." dedi.
 
BELEDİYE EV YAPIP SATACAK
 
Damal'da konut ihtiyacını karşılamak için büyük bir proje üzerinde çalışma yaptığını vurgulayan Önal, "İlçemizde azda olsa konut ihtiyacı sorunu var. Bu sorunu çözmek için hazırladığımız projeyi yakında hayata geçireceğiz. İlçemiz tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için burada yapılacak konutların bahçeli ve kullanışlı olmasını düşünüyoruz. Apartman tipi konuttan daha çok tercih edilen müstakil evlerimize talebin yoğun olacağını düşünüyorum. Ayrıca ilçemize geri dönen vatandaşların alabileceği bu konutlarda belediyemize gelir getirici bir yatırım olacaktır"
 
DAMAL MYO İSTİYOR
 
Ardahan Üniversitesinin ilçelerinde Meslek Yüksek Okulu ya da bir fakülte açmasını beklediklerini dile getiren Başkan Ergin Önal, "ARÜ'nün ilçemizde arıcılık ve veteriner bölümlerinden birini açmasını istiyoruz. Belediye olarak her türlü desteği vermeye de hazırız. Posof'a Göle'ye Çıldır'a açılan MYO'lardan biri de Damal'a açılmalıdır" dedi.
 
YOL VE KALDIRIMLAR YENİLENİYOR
 
2014 yılından bugüne kadar Damal'da 20 bin metrekare kilit parke ve kaldırım çalışması yapıldığını belirten Önal, "İlçemizin en büyük sorunlarından biri olan yol ve kaldırım çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Şehir merkezinde bir buçuk yılda 20 bin metre kare kilit parke çalışması yaptık. Bu yıl içerisinde 10 bin metrekare daha yapmayı planlıyoruz. Bunun dışında şehir içi yollarımızda asfaltlama çalışmaları da devam etmektedir" açıklamasında bulundu.
 
BELEDİYENİN BİR KURUŞ BORCU BULUNMUYOR
 
Damal Belediyesini borçsuz devr aldıklarını söyleyen Başkan Önal, "Borçsuz bir şekilde devraldığımız belediye borçsuz olarak yoluna devam etmektedir. Ardahan'da borcu olmayan ancak hizmetlerini de aksatmadan sürdüren tek belediye olmaktan da gurur duyuyoruz. İller Bankasından gelen para dışında kira, su ve diğer gelirlerle belediye yatırımlarını destekliyoruz. Yine AB ve yatırım kuruluşlarına sunduğumuz projelerden cevap bekliyoruz" dedi.

GAMBİYA DİKTATÖRÜ GİTMEK İSTEMEYİNCE..

  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Aslında bugün size nereden estiyse gece yarısı uyanıp, internetten arayıp, vikipedi de bulduğum ve uzun uzun okuyup, incelediğim 24 Milyonluk Kuzey Kore'nin Diktatörünü anlatacaktım..
Babadan kalma bir ülkeyi yöneten bir oğulun devam ettirdiği dikta rejimi ile idare edilen 24 Milyon insanın nasıl, hangi şartlar altında yaşadığını ve bu insanların nasıl olup babadan oğula geçen bir diktanın önüne geçemediğini inceledim.
Ve aslında bir dikta rejimi altında nasıl yaşana bildiğini merak edip, uykudan aniden fırlayıp, dikta bir rejim ile idare edilen ülkeler arasında ilk aklıma gelen Kuzey Kore'yi ve orada yaşananları inceleme, kendimce bir kez daha tanımlama imkanı yakaladım, ülkemde yaşanan diktatör, 'dikta rejimine gidiyoruz' tartışmalarını düşünürken..
Anayasa değişimi için gecesini gündüzüne katan bir iktidarın ve 'Bizde bakan olacağız' hayalleri kurup, ülkeyi dikta rejime doğru götürdükleri ileri sürülenlere koltuk değeneği olanların da benim gibi bir gece yarısı kabus görmüşcesine uyanıp, böyle bir araştırma yapıp, yapmadıklarını da merak ederken halkında yaşananlardan bi haber olduğunu ve benim gibi ekmek derdine düşüp, kendisinin olmazsa da çocuklarının geleceği ile hiçte ilgilenemediğini anlıyordum bir adamın her an her yerde nefesini hissettirdiği Kuzey Kore halkının durumunu bir kez daha görüp, okurken..
Ve birinin diktatör olmak için çabalarken birilerinin nasıl olup ta vatan-millet-sakarya edebiyatları ile uyutulup, 'Böyle olmazsa ülke bölünür' kandırmacısını yuttuğunu da anlıyordum babadan oğula kalan bir dikta ile yönetilmeye devam eden, herkesi düşman ilan edip, milli gelirinin büyük bölümünü silaha yatıran Kuzey Kore'yi incelerken..
Evet bugün Kuzey Kore'yi ve orada ki dikta rejimi anlatmak isterken radyoda dinlediğim bir haber dikkati mi çekti ve dünyayı yine diktatörlerce idare edilen ve bugün darmadağın olan Suriye, Irak ve Ortadoğu da ki dikta rejimi ile yönetildikleri için bugün kan, revan içinde olan çadır ülkelerle farz sayan bizim basının nasıl olupta dünyanın diğer ucunda bulunan ve bölgesinin en küçük ülkesi olan Gambiya ile ilgilendiğini de merak ettim.
Ve gün boyu aklımda kalan bu haberi unutmayıp, bu kez sabah erkenden uykudan uyanır uyanmaz Kuzey Kore gibi Gambiya'yı da inceleme fırsatı buldum..
Ve karşıma çıkan ilk şey yönetim şekli oldu..
Diktatörlük..
Peki ne olmuştu bir çoğumuzun hangi kıta da, ne yiyip, ne içtiğini bilmediğimiz Gambiya'da..
Evet orada da bir diktatör varmış ve yapılan seçimler de yenilmesine karşın iktidar da gitmek istemiyormuş.
Ve çok ilginçtir onunda yönetim rejimi cumhuriyetmiş..
2 Milyonluk nüfus, 2 bin 500 kişilik bir orduya sahip bu ülkede yaşananlarda Kuzey Kore'de yaşananlardan farklı değilmiş..
Yani 12 Mart, 12 Eylül, 15 Temmuz gibi ihtilaller yapılan bizde olduğu gibi 30 yıl önce yapılan ihtilal başa gelip, 30 yıl gitmeyen, gidince de anayasaları başta olmak üzere yönetim anlayışları ile yeni diktalar halka hediye edenlerin ülkesi konumunda ki Gambiya'da er geç yapılan bir gerçek seçim ile yenilen diktatörün gitmek istememesi üzerine komşu ülkelerin müdahalesiyle karşı karşıya gelmiş..
Ve bu yazıyı bitirirken Gambiya diktatörü olan ve sandıktaki yenilgiyi kabul etmeyerek koltuğunu bırakmayan Diktatör Jammeh'e karşı Afrika ülkeleri düğmeye basmış, Gambiya topraklarına girmiştiler..
Yalnızca 2 bin 500 askeri bulunan Gambiya'nın bir dış müdahaleye direnmesi imkansız görünürken burada da ABD'nin elinin olduğunu görüyordum, 'ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik bir son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, Gambiya'daki krizle ilgili olarak 'Senegal'in askeri müdahalesini destekliyoruz' dedi.' haberini okurken..
Yani işin kısa öyküsüne dönecek olursak, artık; 'Siz kim oluyorsunuz, ben istediğimi yaparım' demekle işlerin yürümediği bir dünyanın olduğunu ama olan da halka oluyordu şu, 'Ben iktidarda kalayım da ne olursa olsun' deyip, her şeyi kendisine göre ayarlamaya çalışanlara da kalmayan dünyada..

 

 

 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 4242 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI