Reklam
Bugun...


Damal Bebeğinden Sonra Ardahan Balı da Tescil Edildi..
600'ün üzerinde kayıtlı arıcının olduğu Ardahan'da Kafkas Arısı tarafından üretilen bal Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi.

Damal Bebeğinden Sonra  Ardahan Balı da Tescil Edildi..

Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliaoğlu tarafından yapılan açıklamada Ardahan Balının tescili için uzun yıllar verilen mücadelenin sonuç verdiğini belirtti.

Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen 'Coğrafı İşaret Tescil Belgesi' ni 01/06/2017 Tarihinden itibaren aldıklarını belirten Evliyaoğlu Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere “coğrafi işaret” denir. Bizde Ardahan Balımız için bu yönde verdiğimiz mücadelede Coğrafi işaretler, ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünler, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünlerine verilen işaretlerdir.
Bir yörenin herhangi bir ürünü, balı, eti, meyvesi, taşı, madeni diğer yörelerde üretilenlerden farklı olabilir veya bir yörede üretilen halı, kilim, kumaş, çini vb. herhangi bir nedenle ün kazanmış olabilir. Bu ürünlerin üzerinde o yörenin adının kullanılması, tüketiciler tarafından o ürünün benzerlerinden farklı özelliklere sahip olduğu şeklinde algılanabilir. Tüketiciler, söz konusu yöre adıyla satılan ürünleri o yörenin adına duydukları güvenle, aynı türdeki diğer ürünlere tercih edebilirler.
Coğrafi işaretler, geleneksel bilginin bir ürün gibi şekillendirildiği, paketlendiği, alındığı ve satıldığı bir boyuttadır. Ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan sıkı bağı simgeleyen bir güvencedir.'dedi.
Bilindiği gibi daha öncede Damal Bebeği aynı kurumdan tescil edilmişti.

**Ardahan'a Bal Çiçekleri Geldi..

*07/05/2017 Tarihli Haber

Kafkas Bal Arısının gözde mekanı Ardahan Ovası baharın kendisini iyiden iyiye kendisini his ettirdiği şu günlerde bin bir çiçekle örülmeye başlandı.

Başta bal çiçekleri olarak bilinen Ardahan platosundaki yüzlerce çeşit çiçek baharın gelmesiyle birlikte yayla ve meraları bal çiçekleri ile renklendirmeye başladı.

Genleriyle oynanmamış Kafkas Irkı bal arıları tarafından üretilen tamamen doğal bir bal olan Ardahan Balının ana kaynağı olan bal nektarisi deposu çiçekler yılın yaklaşık 5 ayı boyunca kar altında kalan Ardahan toprağının çiçek örtüsü konumundadır.

Ardahan ili farklı yükseklikteki alanların bulunuşu,yani plato ve yüksek dağların varlığı sebebiyle dünyada eşi olmayan ormanlar, alpin ve supalpin çayırlar, taşlık açık alanlar, turbalıklar ve sulak alanlar ile çok farklı özellikte ve olağanüstü zenginlikte yabani bitki çeşitliliğine sahiptir.Alçak kesimlerden yüksek kesimlere doğru birbirinden farklı özellikte bitki kuşakları oluşmuştur.
İlin florasının bir diğer önemi ise ülkemizde Kafkas bitkilerinin yetiştiği bölge olmasıdır.Havza zengin florasını oluşturan 900 tür, 300 civarındaki ballı bitki,25 kadar endemik türü ve dünyada yetiştirilmekte olan dört önemli arı ırkından biri olan (bal arısı ırkları içerisinde gerek performans ve gerekse morfolojik özellikleri bakımından çok üstün vasıfları taşıyan ) Kafkas Arı Irkının gen merkezi olmasıyla,Türkiye’de arıcılığa uygunluk bakımından oldukça önemli bir avantajıda beraberinde getirmektedir.

*Bülbülan balı markalaştı..

*18/11/2016 Tarihli Haber

Büyük baş hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlıların verilen teşviklerin de etkisiyle son yıllarda yöneldiği arıcılık bölgenin yeni markası olmaya başladı.

Binbir çiçekli Ardahan’ın doğasında yaşayan Kafkas arısının katkıları ile elde edilen balın ülkde ve dünyada tanınması vede tadılması için büyük bir çaba içinde oldukarı görülen Ardahanlı arıcılardan Ali Bozkurt Doğu Anadolu ile Karadeniz bölgesini ayıran 2 bin 581 rakımlı Bülbülan yaylasının adını balda markalaştırdı.

**MARKA TAMAM, SIRA ARI EVİNDE..

7 m.m’ye yakın dil uzunluğu ile başta Ardahan Ovasındaki çiçeklerden olmak üzere bölgedeki yüksek rakımlı yaylalarda bulunan çiçeklerdeki negtarileri toplayıp, tadına varılmaz Ardahan balını meydana getiren Kafkas Arısının ürettiği ballarına Bülbülan Balı adını verip, markalaştran Ardahan Bağdeşen (Kinzodamal) köylü Ali Bozkurt Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKKD) ya sunduğu projeylede bölgenin ilk Arı Evi yapacak.

2003 yılında bu yana Arıcılık yapan Ali Bozkurt yaptığı açıklamada; ‘amaçlarının binbir çiçekle süslenmiş olan Ardahan doğasından elde edilen tadına doyulmaz, doğal ilaç Bülbülan Balını tüm dünaya tanıtmak, tatırmaktır’ dedi.

Bülbülan yaylası ve Ardahan’ın Yalanızçam Dağlarında ki çiçeklerden elde edilen, kilosu 50 TL.'ye satılan Bülbülan Balından tatmak isteyenlerin 0536 8771739 nolu telefon ile sipariş verebilirler.

KAFKAS ARISI ÖZELLİKLERİ

SAF KAFKAS ARISI

Kafkas Arisi :

Kafkas arisinin (Apis mellifera Caucasica) ana yurdu Kafkasların dağlık bölgesidir. Kafkasların alçak ovalarında sari abdomen halkalı olan Apis mellifera Remipes alanlarına kadar değişik lokal formları bulunmakla birlikte bizi ilgilendiren, dağ arisi da denen yüksek rakımlı bölgelerin uzun ve karlı kışına adapte olmuş siyah renkli arılardır. 
KAFKAS ARISI ÖZELLİKLERİ

Dış Görünüşü: (Morfolojik Özellikleri)   

  • Diğer arılardan daha iridirler. Gözden çıkan isçi arıların ağırlıkları 70 - 80 mg.dır.
  • Kitin esmer renktedir. Geçit formlarının ilk abdomen halkasındaki iki adet kahverengi leke bulunur.
  • Dağlık yöre Kafkaslarının tüm abdomen halkaları siyahtır.
  • Kıllarda gri renk baskındır. Erkeklerin thoraksları siyahtır.              
  • Ari ırkları içinde en uzun dilli olanıdır.
  • Uzun dilleri sayesinde derin tüplü çiçeklerden de nektar toplayabilirler.
  • Dil uzunlukları 6.6 -

7.25 mm

. dır. Ortalama

7.09 mm

Cubital indeks 2.16 ile normaldir.

**Bülbülan Dönüşü 2 Ölü!..

 BACANAKLARIN ACI KADERİ

*10/05/2015 Tarihli Haber

Ardahan'ın Göle ilçesinde meydana gelen ve bir kız çocuğunun ölümü ile sonuçlanan trafik kazası ardından bugün de Ardahan Bilbilan Yaylasından Ardahan'a gelen aracın derilmesi sonucu iki kişi hayatını kayıp etti..

Alınan bilgilere göre bu akşam saatlerinde Bülbilan yaylasından Ardahan merkez de gelen Salih Bozkurt (33) ve Öztürk Ağdaş (34) isimli iki kişi virajı alamayan araçla birlikte uçuruma yuvarlandı.

Kaza sonucu ağır yaralanan ve aynı kız kardeşlerin eşleri olan bacanaklar Öztük Ağdaş ve Salih Bozkurt'un kaldırıldıkları Ardahan Delet Hastanesinde hayata göz yumdukları öğrenildi.

**Göle de Yastaydı.. 

Öte yanda geçtiğimiz gün iki Göleli gencini kazada kaybeden, dün bir talihsiz kazada lise öğrencisi kızımızı toprağa verirken, İl genel meclis üyesi Yaşar Yıldırımın amcasını kaybeden Göle bu gün de Atalay ve Budak ailesin yeğeni Tombay Budağı toprağa verdi.CHP eski Milletvekili ve CHP Genel Saymanı İsmet Atalay'ın kız kardeşinin oğlu olan Tonbay Budak; Nijarya da otelde geçirdiği kalp kirizi sonucu yaşamını yitirmişti. Avrupa ve Afrika ülkelerinden Ardan ve serhat bölgemize gezi turlayan Tombay Budak; bugün halkın yoğun ilgisi ile toprağa verildi.CHP eski Millet vekili İsmet Atalay ve Sadrettin Atalay'ın da Ankara dan gelerek katıldığı cenaze töreninde acı bir hüznün genç yaşta zamansız giden Tombay Budak'ın toprağa verilmesi oldu.Halkın yoğun ilgi gösterdiği cenaze Okçu köyü mezarlığın da toprağa verildi.
Ardahanlı Hep Yalanız..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
 

Yüz binin altına düşen nüfusu ile hala kurtarılmayı bekleyen bu kentin dinamikleri iş birliği içine girip, bir araya gelmedikçe ne kent, ne kasaba nede köyler sorunlardan kurtulmaz..
Çünkü Vekillerinin kendi başına, belediye başkanlarının bir araya gelemediği, Ticaret Odasını son üç yıldır ziyaret etmeyen belediye başkanının olduğu, batıda ki federasyonlarını vekilin, belediye başkanlarının hatta valisince yok sayıldığı, derneklerin kaz ve piknik etkinliklerinden öteye gidemediği bir kent hep yalnızlığa ve sorunlarla boğuşmaya devam eder.
Hepimizin hatta sanal kalemşörlerinin bile yalnız olduğunun farkında olmadığı bir kentin insanları olarak o kentin gelişmesini, büyümesini beklemek kadar saf olmanın da anlamı var mı bilmem ama bir gerçek var ki oda Ardahanlı hep yalanızdır..
İleri gidenin paçasına yapışıldığı, iş yapanın altı boşaltılıp, önünün kesildiği, toplum lideri diye bilinenlerin eteklerinde ki taşı dökmediği, aydını, okumuşunun kendisini sakladığı yada değer verilmediği bir Ardahan'ı her birimiz ayrı ayrı kulvarlarda nasıl olup kurtaracağımızı düşünmeyenler yukarıda ki fotoğrafta ki gibi yalanız kalmaya, bir iki bürokratın yalandan not tutmasıyla tatmin olmaya mahkümdür.
Bu nedenle buradan bir kez daha diyorum ki;
Gelin etekler de ki taşları dökelim, bakanda çıkaralım, başkan da..
Gelin kentin ekonomi dinamiği olan ticaret odasını olduğu gibi federasyonlarını, derneklerini ziyaret edelim, akıl alıp, fikir verelim..
Gelin bu kentti yalanız kurtulacağını düşünmenin en büyük hata olduğunu anlayıp, ya bismillah deyip, el birliği yapalım..
Aksine mi?
Daha çok kurtuluş masalları dinler, bir iki traktörün satılması, iki katlı binanın 5 katlı olmasını izler ve yine tek başımıza kalır, kenttimizde her geöen gün boşanıp, önce kasaba, sonra köy, ardından virane olur..
Örenk mi?
1923 yılından bu yana ilerliyor muyuz, geriliyor muyuz ona bakın..
Bakmak içinde internetten geçmişe ve geleceğe bir bakın yalanız Ardahanlı ve Ardahan'ımın..
 
 

**Haydi Ardahan Sevdalıları..

Prof. Dr. Ramazan Korkmaz,
General Alpaslan Erdoğan,
Televizyoncu/Gazeteci Doğan Şentürk
İstoç Başkanı Namık Kemal Bay 
Ardahan Üniversitesine Rektör olmak isteyen Profesörler,
Milletvekili, Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyesi
olmak isteyen Siyasetçi-İşadamları,
Ardahanlı gazeteciler,
Ardahan Dernekçiliğin i Ardahan federasyonu çatısı altında 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' parolasıyla bir adım daha öne taşımak için var mısınız Ardahan Dernekler Federasyonunun yönetiminde yer almaya.

**ARDA/FED Kongreye Giderken..
Ülkenin önemli bir süreçte geçtiği şu günlerde 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' parolasıyla Ardahanlıların birlikteliği için mücadele eden Ardahan Dernekler Federasyonu da kongreye gidiyor.
2019'da yapılacak olan seçimlere doğru hızla yol alan ülke de 4. Kongresini yapacak olan Ardahan Dernekler Federasyonun çatısı altında ki dernekler ile birlikte var olmaya, iş adamları ile ayakta kalmaya, aydınlarının gösterdiği yolda yol almaya devam ederken ARDA/FED'in yeni dönemde daha güçlü, daha etkili çıkışlar için iyi bir ekip oluşturma çabası içinde olduğunu tüm Ardahanlıların bilmesi yetmiyor.
Çünkü hep güçlü bir lobiden bahsedip, o lobinin kendisi olmadan nasıl oluşacağını hiç hesaba katmayan Ardahanlıların ARDA/FED'i ayakta tutmak, onun daha güçlü etkili bir kurum olmasını sağlaması için ARDA/FED'e katılıp, onu ayakta tutmak için omuzlaması gerekirken, 'Bizden bir şey olmaz' diyerek işin içinde çıktıklarını bilen bir Ardahanlıyım..
Bu nedenle 14 Mayıs'ta kongreye gidecek olan ARDA/FED'e üye derneklerin tam katılım sağlaması, başta Posof dernekleri olmak üzere hala ARDA/FED'in çatısı altına girmemek için direnen derneklerin ve ARDA/FED'in üzerinde kendilerini görüp, ama üst kimliği Ardahan olan Ardahan'ın adını aşamayan diğer bölge federasyonlarına üye olan dernekler, hatta Göle, Çıldır, Damal ve Hoçvan federasyonlarını yöneticileride ARDA/FED'e katılıp, ARDA/FED'in sadece Fakir Yılmaz'ın değil tüm Ardahanlıların federasyonu ve en üst çatısı olduğunu kabul edip, sahiplenmelidirler.
Aksine mi?
ARDA/FED 14 Mayıs'ta yapacağı kongresi ile öyle yada böyle yoluna devam edecek..
Ancak ARDA/FED'in dışında kalıp, onu uzaktan izleyenler, ARDA/FED'de çelme atmak isteyenler, Ardahan'ın adını onurluca taşıyan ARDA/FED'den kendilerini üstün tutanlar, İş adamı ve kadınları, aydınlar, siyasiler, milletvekili, belediye başkanları, gazeteciler kısacası toplumun kanat önderi diye bilinenler gelip, 'ARDA/FED'de bizde varız' demedikçe hep yaya ve de güdük kalacakları gibi güçlü bir Ardahan lobisi, birlikteliği içinde söyleyecek bir lafları kalmayacaktır..
O zaman haydi gelin..
'Gecikilmiş bir şey yok katılın ARDA/FED'e hep birlikte Ardahan diyelim' diyen bir anlayışla Göle, Çıldır, Hanak, Damal, Posoflulara sesleniyorum zayıf bir Ardahan lobisi vebalı sizin suçunuz olarak tarihe geçecek..
'Değil' diyorsanız ARDA/FED'in kongresi samimi birlikteliğimizin meş'alesi olsun..
Fakir Yılmaz 
Ardahan Dernekler Federasyonu
Genel Başkanı/Gazeteci 
05322678015
fakiryilmaz323@hotmail.com

 Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 3985 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI