Reklam
Bugun...


Damal Bebeği Evi Yapılıyor!
Ardahan'ın tanıtılmasında büyük rol oynayan Damal Bebekleri için ev yapılıyor. Ardahan Valiliğinin hemen yanı başında inşası devam eden Damal Bebeği Evi'nin yapımı devam ediyor. Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Valisi Mustafa Masatlı inşası devam eden binanın Damal Bebeği Evi olmasının yanı sıra kenti tanıtan bir kültür merkezi haline getireceklerini belirtti.

Damal Bebeği Evi Yapılıyor!

"Damal Bebeği Projesi" ile İlgili Toplantı..

Ardahan'ın önemli kültürel değeri ve hediyelik eşyası olan Türkmen kıyafetli Damal Bebeğinin geleceğine yönelik Vali Mustafa Masatlı Başkanlığında toplantı yapıldı.

Toplantıya, Damal Kaymakamı Yasin Yunak, Özel İdare Genel Sekreteri Anıl Aksel, Ardahan ve Damal Halk Eğitim Müdürleri ile Damal Bebeğinin mucidi sayılan Fidan Amaca ve öğreticiler katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Mustafa Masatlı, Damal Bebeğini bir standarda kavuşturmak istediklerini belirterek, "Bugün burada, Damal Bebeğinin fiziki standardını ve malzeme standardını belirlemek, Damal ile Ardahan arasında üretim birliğini sağlamak, tanıtım amacıyla web sayfası ve diğer medya unsurlarından yararlanmak, yapımı devam eden teşhir binasıyla ilgili görüş ve önerileri değerlendirmek istedik.

Şuan inşaatı devam eden Damal Bebek Evi binası bunun başlangıcı olacak. Binanın pencerelerini de Damal Bebeğinde yer alan figürü örnek alarak yapıyoruz. Birkaç ay içerisinde inşaatı tamamlanacak. O binayı teslim aldığımız zaman oraya standartları belirlenmiş bir uygulama getirmemiz lazım. Biz Damal Bebeğini ön plana çıkarmak istiyoruz, çünkü Damal Bebeği sadece burada üretiliyor. Bu işin paydaşları olarak bu konuyu görüşmemizin doğru olacağını düşündüm. Bu işe, bugün burada bulunan herkesin katkı sağlamasını umut ediyorum" dedi.

Göle'den Sonra Hanak ve Damal'a da Doğalgaz..
Ardahan Tamam, Şimdi de Göle'den
Sonra Hanak ve Damal'a da Doğalgaz..
13/10/2017 Tarihli Haberler
Azerbaycan'dan getirilip, Türkye'nin Ardahan'ın Posof, Damal ve Hanak ilçelerinden geçerek ülke ve dünyaya pazarlanan doğalgzadan Ardahan'dan sonra ilçeleri de yaralanacak.

İlhan Gültekin'in tek aday olduğu ve yeniden seçildiği AK Parti Göle İlçe Teşkilatının Kongresine katılan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay burada yaptığı açıklamada Göle'den sonra Damal ve Hanak'a da doğalgaz verileceğini açıkladı.

**Müjdeyi ARDAFED ziyaretnde almıştı..
Ardahan'a yönelik hizmetlerinin devam ettiğini belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay konu hakkında yaptığı açıklamada EPDK'dan Göle'den sonra Damal ve Hanak'a da doğlgaz verilmesi konusunda karar çıktığını, 2018'nin sonuna kadar doğalgaz çalışmalarının başlayacağını belirtti.
Öte yandan Göle'den sonra Damal ve Hanak'a doğalgaz verileceği haberi ARDAFED'in kendisini ziyaret ettiği gün alan AK Parti Ardahan Miletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay bu ziyaretin hayırlı geldiğini de belirtti.
**Gültekin yeniden başkan..
AK Parti Göle İlçe Kongresine katılarak Göle'den sonra Damal ve Hanak'a da Doğalgaz verileceğini açıklayan Atayal'ın da katıldığı kongrede tek aday olan ve 382 delegenin tümünün oyunu alan İlhan Gültekin ikinci kez Göle AK Parti ilçe başkanı oldu.
AK Parti İl Koordinatörü Alattin Güven, AK Partili Ardahan, Göle, Çıldır Belediye Başkanları, AK Partili İl Meclis Başkanı Taviddin Coşkun, İlçe Başkanları, İl Başkanı Yunus Baydar, AK Partili Meclis Üyeleri, Kadın Kolları, Göle'de ki stk Başkanları ve bir çok partili katıldılar.
Gültekin'in listesi şu isimlerden oluştu.
İlhan Gültekin Başkan, Atakan Öztürk, Güntay Hışır, Halil Altun, Cemal Aydın, Sansar Alabay, İbrahim Budak, Ertan Karakoç, Tamer Yıldırmcı, İrfan Kaya, Evren Delibalta, Ömer Sipor, Süleyman Demir, zeki Ekmekçi ve Sinan Karatay oldular.

**ATALAY; ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN..

*21/03/2017 Tarihli Haber

Ak Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay bugün geldiği Göle'de Belediye Toplantı Salonunda Muhtarlarla bir araya gelerek 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa oylamasında ''Evet''in Ardahan için ne anlama geldiğine vurgu yaparak ''yeni bir şehri kurmak için elinizi vicdanınıza koyun'' dedi.

Haber: Şanlıbey Alabey/Göle

Toplantıya Ak Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay.Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, Ak Parti İl Başkanı Yunus Baydar, Ak Parti İlçe Başkanı İlhan Gültekin, İl Meclis üyesi Yaşar Yıldırım ile Göle Muhtarları katıldı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İKİ TEMEL ESAS OLUŞTURUYOR

Atalay, Ardahan'ın Kafkaslar, Orta Asya ve Karadeniz'e geçiş merkezi olması. tüneller. yollar, Güvenlik sorunu ve bozulan Barış süreci, Ardahan ve ilçelerinin yer altı sorunları, içme suları, tarım ve hayvancılık, Ardahan ve Göle yatırımları ile köy ve yayla sorunlarına tek tek açıklık getirdiği konuşmasın da, 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa deşikliğin oylamasının 18 maddenin esasını iki temel değişiklik oluşturuyor dedi,

Birincisi ülke yönetiminde yürütmenin iki başlılıktan kurtulması. İkincisin ise ülkenin geleceği ve daha güçlü bir Türkiye için siyasi istikrarın oluşmasıdır. Köhnemiş ve işlevsiz kalmış bu sistem değişmek zorunda.12 Eylül cuntasını üç beş apoletli general'ın hazırladığı Anayasayı hiç kimseye sormadan, gazetecilere bile halkın önüne koydular anti demokratik bir seçimle onaylattılar. İşte bu değişmeli.

Muhalefeti de eleştiren Atalay, Muhalefetin görevi değişimi savunmaları gerekirken bunlar Köhnemiş ve işlevsiz kalmış bu sistemi savunuyorlar oysa onların yapması gerekeni iktidar partisi değişime ''evet'' diyerek savunuyor. Bu güne kadar sizler sadece Meclisi seçtiniz şimdi ise Cumhurbaşkanını da seçmiş olacaksınız. Kötü ise 5 yıl sonra yine siz değiştireceksiniz diye konuştu.

ALEVİ'YE ZULÜM YAPARSAN SUNİ'YE İYİLİK YAPMASIN

12 Eylül sürecini ve bozulan Barış sürecini de eleştiren Atalay sağ sol çatışması ile bir gençliği yok ettiler. Ne oldu biliyor musunuz hiçbir devrim olmadı herkes umutsuz olmuş zenginler çekip gittiler. Eğer sen Aleviliğe zulüm edersen Suniye iyilik olur mu? Kürde zulüm yaparsan ülkeye zulüm yaparsın. Ülkeyi kan gölüne çeviren varsa hep birlikte karşı çıkmalıyız. Bir serseri tetiğe basacak burası kan ve baruta çevirecekse hepimiz bir duruşu ortaya koymalıyız.

FOTOĞRAFA BAKIP KARAR VERMEK SİZİN ELİNİZDE

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın bölge için şans olduğunu sadece Kars'ın değil Ağrı, Iğdır, Ardahan ve Kars'ın Bakanıdır. Bizler Ardahan için kısa vadeli değil uzun vadeli düşünmek zorundayız. Bakın biz Göle'nin İçme suyu ile birlikte Doğal gaz, elektrik ve yağmur sularının yer altına alınması için ayrı ayrı değil hepsini yer altına alıp üstünü kapatacağız. Göle yatırımları ile ilgilide detaylı bilgi sunan Atalay '' Yarın öbür gün Göle sokaklarını sil baştan kazıyacağım. Siz destek verirseniz bir kez kazıyıp yaparak üstünü kapatacağız. Siz bize ne kadar destek verirseniz bizim ve bakanında eli güçlenir. yeni bir şehri kurmak için elinizi vicdanınıza koyun kararınızı verin.

Artık bir fotoğraf var önünüzde, o fotoğrafa bakıp karar vermek sizin elinizde. Bu karar yaşama ve yaşatma kararıdır.

YUNUS BAYDAR, EKTİĞİMİZ TOHUMLAR 7 YIL SON SONRA MEYVESİNİ VERİYOR.

Ak Parti İl Başkanı Yunus Baydar, yaptığı konuşmada Ardahan'a ektiğimiz tohumlar meyvesini veriyor. Bölgemiz ülkenin en son noktasında köşede kalmış yatırımlar alamayan tercihi sunamadığı bir bölgeyken artık yollar görünüyor. Vekilimiz Orhan Atalay'la birlikte tarihinin en büyük yatırımlarını almış olduk.

Bu gün bu oylama bir fırsattır Ardahan ülke genelinde seçmenin binde biride olsa Vekilimizin elini güçlendirmek için Ardahan ama özellikle Göle onun arkasında gür bir şekilde durmalı ve sahip çıkmalı diye Göle muhtarlarına seslendi.

Sıcak ve samimi bir ortamda geçen Toplantıda Muhtarların sorunlarını dinleyerek cevaplayan Ak Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Yakın zamanda geniş kapsamlı bir toplantı daha yapacaklarını söyledi.

**Sayın Atalay TİGEM' ne oldu?

*23/04/2015 Tarihli Haber

Haziran ayının ilk haftasının son günün de yapılacak olan 2015 Genel Seçimleri öncesi yeniden Milletvekili Adayı Olan Orhan Atalay'ın kendi ilçesinde ki TİGEM konusunda bir adım, bir açıklama yaptığı görülüp, duyulmazken, kardeşi Ardahan-Et'in sahibi olan Saffet Kaya'nında Ardahan-Et konusunda erdiği sözleri şimdiye kadar tutmadığı dikkatlerden kaçmıyor..

**ORHAN'DA MİLLETİN SIRTINA BİNDİ..

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Ardahan Milletvekili  2. sırada bulunan Veteriner Hekim Yunus Baydar ile birlikte Ardahan'da gelen ve kendisini karşılayanların omuzlarne binip, Göle Belediyesinin başkanlık makam aracı ile seçim çalışmalarına başlayan AK Parti'nin mevcut milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay kendi ilçesinde bulunan TİGEM konusunda bir şey demediği gibi bu yöne bir çalışmasının olup olmadığı bilinmiyor.

Özelleştirildikten sonra arazilerinin üzerinde ki otlarının biçilip, satılmasından öte bir şey yapılmayan ve yıllardır akibetinin ne olacağı bir türlü kimse tarafından kamuoyuna açıklanmayan Göle Tarım İşletmeleri Gen Merkezi (TİGEM) konusunda 4 yıldır bir şey demeyen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın bu seçim öncesi TİGEM konusunda ne gibi düşüncesi olduğunu kamuoyuna açıklayıp, açıklamayacağı merak edilmektedir.

Miletvekili oduktan sonra Göle'nin iki önemli ekonomik bel kemiği olan Göle Orman İşletmesi ve Göle'de alınıp Artvin'e taşınan 25 nci Tugay Komutanlığı Yardımcılığı yani Göle'de ki askeri birliklerin kpatılması konusunda da sesiz kalan Atalay'ın yeniden oy istediği Gölelilere milletvekili olduğu süre içinde kaç akrabasını işe koydurduğunu da söyleyip, söylemeyeceği de merak edilmektedir.

**SAYIN KAYA ARDAHAN ET NE OLDU?

Milletvekili olduğu süre içinde seçmenin ve vatandaşın telefonlarına cevap vermediğiyle eleştirilen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın amasız rakibi Saffet Kaya'nın da Ardahan Et konusunda verdiği sözleri şimdiye kadar yerine getirmediği dikkat çekiyor.

1992 Yılın da 175 binin üzerin de bir nüfusla yeniden vilayet olan Ardahan'ın ilk milletvekili seçilen ve Ardahan-Et başta olmak üzere bir çok yatırımın bir türlü gerçekleşip, yatırıma dönmemesi üzerine bugün 102 Bine kadar inen Ardahan'da yeniden milletekili olmak isteyen Saffet Kaya'nın kardeşinin başında bulunduğu şirketin elinde olan Ardahan-Et konusunda bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirmediği görülüyor.

3 dönem milletvekili olmak için Ardahan'ın Bağımsız Milletvekili Adayı olan Saffet Kaya'nın Ardahan-Et konsunda bu kez ne diyeceği merak edilmektedir.

Kadınlar Ne Diyorlar?..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

16 Nisan’da başına gideceğimiz Anayasa Referandumu sandığında ne çıkacağı konusunda tartışmaların aralıksız devam ettiği şu günlerde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığımız kadınların ne diyeceği de merak edilen diğer bir konu..
Seçmen olarak 15 yıldır iktidar da bulunan AK Parti’nin yanında durdukları artık saklanılmayan kadınların büyük bölümünün bu referandumda da atacakları oylar 16 Nisan’da çıkacak sonucun rengini de belirleyecek gibi..
AKP’nin Kadınlar ile daha yakın bir temas içinde olduğunu gören ve  bu yönde çalışmalarını arttıran CHP’nin, HDP’nin kadın seçmeninin de bir hayli yoğunlaştığı şu günlerde kadın oyunun önemi her gelen seçimde daha da önemli daha da etkili olmakta..
Benim yaptığım araştırmada, görüştüğüm kadınlarla 16 Nisan’da sandık başına giden erkeklerin çoğunun ‘Hayır’ cı özellikle de ev hanımları başta olmak üzere kadınların ‘Evet’ ten yana olduklarını görmekteyim..
Anayasa değişikliğinin en çok kimi yani kadını mı, erkeği mi etkileyeceği çokta anlatılamayan şu günlerde başta ev hanımları olmak üzere kadınların çoğunluğunun ‘Evet’ çi olduğunu belirtmek sanırım bir yönlendirme olmaz..
Çünkü görünen köyün kılavuz istemediği bir süreci yaşadığımız bir ortamda başta sanalda olmak üzere evlerde , iş yerlerinde ki kadınların AKP’den ziyade Erdoğan hayranı olduklarında diğer bir gerçek olarak karşımızda durmakta..
Bilemiyorum ama erkeklerin çoğunluğunun ‘Hayır’ kadınların çoğunluğunun ‘Evet’ çi oldukları görünen şu günlerde başta Ardahan’da olmak üzere ülke genelinde ‘Hayır’ ların bir adım önde olduğu da diğer görünen durum..
Erdoğan’ın Almanya çıkışı ile yurt dışında ki oylar ile bu açığı kapatmak istediği de diğer bir durum olarak karşımızda olduğu şu günlerde hemen hemen tüm televizyonları, gazeteleri elinde tutan AKP’den çok CHP’nin çalıştığı da diğer bir gerçek..

Mihriban Hanım..
  Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com

Azerbaycan'da 26 Eylül 2016'da yapılan referandumla anayasada bazı değişiklikler yapılan kardeş ülke Azerbaycan’da yapılan bir atama tamda referanduma giden diğer kardeş ülke yani Türkiye’de cuk diye gündeme oturdu.
Çünkü Nisan ayında referanduma gidecek olan Türkiye’de tek adam döneminin yaşanacağı tartışmaları sürerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva'yı cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı görevine getirmişti.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev'in, Mihriban Aliyeva'yı anayasanın ilgili maddeleri gereği "cumhurbaşkanı birinci yardımcısı" görevine atadığı bildirildi.
Seçmenlerin yüzde 86,6'sının "evet" oyu kullandığı referandumla, "cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı" ve "cumhurbaşkanı yardımcıları" makamlarının oluşturulmasını karar verilmişti.
Azerbaycan’da yaşanan bu duruma baktığımız da Nisan ayında yapılacak olan Anayasa Referandumun da ‘Evet’ çıkması halinde nelerin yaşanabileceğini de ortaya koyduğunu belirten kesimi haklı çıkmakta.
Çünkü adam babasından sonra kendisinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla yetinmiyor güzel eşinide kendisine vekil olarak atıyor.. 
Yarın bu durumun ülkemizde de yaşanmayacağına kim garanti verebilir ki?
Gerçi yarını beklemeye gerek var mı bilinmez ama 96 yıldır siyasete, kamuda ki memurluğun babadan oğula, kıza kaldığı bir ülkede yaşadığımızı da ununtmadan Azerbaycan’da yaşanan bu duruma çokta kızamıyoruz..
Çünkü kan kardeşliği olan iki ülkenin siyaseti ve kamu yönetiminin çokta farklı olmasını beklemekte doğru değil..
Sonuçta Osmanlı torunlarıyız..

‘Evet’ diyecem, ‘Hayır’da..
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com
Ardahan Dernekler Federasyonunun önerisi olan ama CHP İl Başkanlığında ve İstanbul’da ki CHP Belediye ve Teşkilatlarında ki Ardahanlı Baronların devreye girmesiyle birlikte anlamı aynı yöntemi ayrı olan Kılıçdaroğlu’nun Ardahan, Kars ve Iğdır Federasyon ve Dernek yöneticileri ile bir araya geldiği toplantı ardından hala karar veremeyen bir seçmen olduğumu bir kez daha anladım.
Çünkü fikrimiz, çalıp, Ardahanlı olduklarını belirtip, Ardahanlılara bir faydası olduğuna şahit olmadığımız CHP’li siyasi baronların eline vermeye kalkan ama daha sonra bunu ağızlarına, gözlerine bulaştıracaklarını anlayıp, Ardahan eski Milletvekillerinden olan ve dernekler, stk’lara yakınlığı ile bilinen Ensar Öğüt’ü imdatlarına çağıran CHP İstanbul’un İl’in organize ettiği toplantıya katılan CHP Genel Başkanının tüm ikna çabalarına karşın toplantıya katılanların kafalarının hala karışık olduğuna şahit oldum.
Buna neden ise başta Bakırköy, Kartal, Kadıköy Belediyelerinde ki CHP’lilelerden memnuniyetsizliklerini dile getirenlerin çoğunluğu oluşturduğu o toplantıda AKP gibi CHP’nin de federasyonlara, derneklere ve bu önemli kurumları sahiplenenlere yakın olmadığını anlıyor ve bunun sonucunda yerel derneklerin ne CHP’nin dediğine nede AKP’nin bol baskılı vet kampanyasına inanmadığını da görüyordum.
Onca federasyon, dernek ve vakıf temsilcisinin bir dosya hazırlamadan geldiği ve ARDA/FED’in 8 sayfalık dosyası ile CHP’nin federasyon, dernek ve stk’lara bakışını anlatan, CHPli Ardahanlı siyasi baronları alenen tek tek, isim, isim şikayet ettiğimiz o toplantıda gördüğüm tek şey Kılıçdaroğlu’nun samimi bir insan, devrimci bir duruş sergileyen ama benim gibi çevresinden yani ekibinden yoksun olduğunu üzülerek görüyordum.
Kısacası İstanbul/Bostancı’da düzenlenen toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanında oturup,yalandan eline kalem alıp, boş kağıtları bir çocuk edasıyla çizip, duranları görünce Evte’te, Hayır’da diyemedim..Kaynak: ardahan haber

Editör: ARDAHAN ardahan

Bu haber 5888 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI