Reklam
Bugun...


Corona Balkonlarda Gül ve Çiçek Açtı!..
KADINLARIN GÜL VE ÇİÇEKLERİ ANNELER GÜNÜNDE ÇİÇEK SATIŞ YAPMAYI DÜŞÜNEN ÇİÇEKÇİLERİ ÜZSE EVLERE VE BALKONLARA CAN VE RENK KATTI.. 'Ardahan'ın Yollarından, Güller Açar Bağlarında' adlı türküsüne konu olan ama bugün yok olan Ardahan'ın güllerinin yeniden yetiştirilmesi için çağrıların yapıldığı şu günler de evler gül ve çiçeklerle dolup, taştı.

Corona Balkonlarda Gül ve Çiçek Açtı!..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Son iki haberimiz için TIKla abone ol, izle.. https://www.youtube.com/channel/UCDwxU5TIdZejp-mbbNw5fmw
 
Başta kadınlar olmak üzere bir çok insanın evlere kapanmak zorunda kaldığı Coronalı günler en çok evlerin balkonlarına ve çiçeklere yaradı.. 
İnsanların günlük gezileri hatta bakkala gitmesine bile engel olan bu günlerde içeride kalan insanların yaratıcılıklarının başını doğaya hayat vermek, evlerinde yeni şekiller vermenin yanında balkonlarına hayat vermeleri de oldu. 
Geçtiğimiz günlerde kutlanan Anneler Gününe de hediye olarak algılanan Balkon Gülleri ile Çiçekleri 10 Mayıs Anneler Gününde en çok çiçek ve gül satışı yapmayı düşünen Çiçekleri üzse de bir çok kadının bir çocuk misali bakıp, sevip, büyüttükleri gül ve çiçekler balkonlara olduğu gibi Anneler gününde de damgasını vurdu.
Uygulanan sokağa çıkma yasaklarının doğaya hayat verdiği gözlenen, yunusların boğazlara, balıkların derelere, doğa hayvanlarının yollara inip, evlerin önüne kadar geldiği görülen şu günlerde kadınlarda balkonlarına hayat verdiler. 
Bir çok kadının evlerinin balkonlarını ve çatı katlarını adeta birer çiçek bahçesi haline çevirdikleri görülürken, bir çok kadın ve erkeğinde aynı balkonlarda mini sebze bahçeleri kurarak zaman geçirdikleri dikkatlerden kaçmadı. 
Coronalı günler içinde evlerde ki  çalışmalarını sanal ortamda paylaşmayı da unutmayan kadın ve erkeklerin bu tür çalışmalarının diğer insanlara da örnek olduğu görüldü.
GEÇMİŞİNE BAKSINLAR..
Corona darbesi ardından yeniden ısıtılıp, tartışılmaya açılan sivil inisiyatife yönelik yani mevcut iktidara gözdağı niteliğinde olan darbe iddiaları tartışılmaya   devam ederken kendisinin yerine, 'eş başkan' diye oturanlar dahil bir çoklarının adının gündemden düşmesi için sus pus olmalarına karşın adı  hep gündemde olan ve partisinin yanında solcuyum diyenlerin unutmadığı ve hep gündemde tuttuğu Selahattin Demirtaş'ın hapishanede değil, halkın oyları ile gittiği mecliste olduğu dönemde yaptığı bir konuşması eşliğinde hazırlanmış bir videoya Twitter'da rastladım..
Dışarıda olsa tüm solun bir araya geleceği oluşumun yani 'Türkiye Partisi' projesinin başını çekeceği korkusunu yaşayarak, hapse atılmasına birinci neden olan CHP'nin gündeme getirip, mevcut iktidarın da üzerine atlayıp, kaldırılan dokunulmazlıkların ardından bir çok siyasi ile birlikte  hapse attırılan Demirtaş'ın o seslenişini bir kez daha izlerken Demirtaş'ı ve onun gibi düşünenlerin hiç biri kirli pazarlık içine girmediklerinden dolayı dün olduğu gibi bugün de bedel ödediklerini daha iyi anlıyorum.
Demirtaş'ın onca konuşmaları arasında bulunan ve 'Baksınlar' diye başlayıp, 'Alevisinden, Sünnisine kadar herkes ama herkes şunda emin olsun, biz tüccar değiliz, ucuz pazarlıklar yapacak kişiliğe sahip değiliz.. Bizlerin kapalı kapılar ardından kirli oyunlar içine girmeyeceğimize baksınlar, biz böyle bir gelenekten gelmedik, bizi tanımak isteyenler, tanımayanlar bir kez daha geçmişimize baksınlar.. Mazlum Doğan pazarlık yapmış mı baksınlar, Kaypakkaya  pazarlık yapmış mı baksınlar, Mahir Çayan yapmış mı, Deniz Gezmiş yapmış mı baksınlar.. Pazarlık yapsalardı yaşıyor olurdular. Direndikleri için bizlere onurlu bir miras devrettiler' diye bitirdiği o tarihi konuşmasını yazımı bitirene kadar bir kez daha, bir kez daha defalarca dinledim..
Ve neden içeride tutulduğunu hala kimsenin anlamadığı ya da anlamak istemediği ve 'gelir yerimize oturur, bugüne kadar kandırdığımız halka gerçek solculuğun ne olduğunu anlatır' diye korkup, adını unutturmak isteyenlerin Demirtaş'ın beni olduğu gibi milyonları etkileyen onca konuşmalarından biri olan bugünkü yazıma da ilham veren bu konuşmasını ve videosunu paylaşan Fehim Işık'ı ekteki mesajla paylaşarak retweetledim..
'Bu adamı kim içeri attırdı? Sakın,'Solu toparlar, solcuyum diye geçinen sahtekarları bitirir' diye korkanlar kendileri gibi faşistlerle iş birliği yapıp, ömürlerini uzatanlar olmasın?. Evet Demirtaş bu ülkenin solunu toplayacak tek liderdir. Yani Finlandiya lider modeli Demirtaş'tır' mesajı ile retvetlediğim o videoyu dinlerken bir kez daha  baktığım twittirda bir başka mesaj ve video gördüm.
Oda meslektaşım, hemşehrim ve Nedim Şenerler gibilerinin yanında dün olduğu gibi  bugüne kadar yaşananlara karşı dik durmaya devam eden Gazeteci Levent Gültekin'in çoktan düşünüp, yazıya dökmek istediğim düşüncelerime kaynak olup, bugünkü yazıma ilham veren Demirtaş'ın videosu gibi görüntülü paylaşımını izlerken onun da benim gibi düşündüğünü ama o düşüncesine liderlik edecek olan bir isime ihtiyaç duyulduğunu anlatıyordu.
İnce'nin Erdoğan ile yarıştığı Başkanlık seçimleri öncesi CHP'nin Başkan adayı olarak göstermeyi düşündüğü ama benimde içinde bulunduğum bir çok gazeteci ve yakınının bunu duyup, bu gelişmeyi kamuoyuna erkenden deklare etmesi ile CHP'nin bir anda bu konuda geri adım attığı isimler arasında olan Gültekin'in, 'Kemal beye de anlattım' dediği yani sanırım CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu düşündüğümün de aralarında olduğu bir çok kişiye, medyaya ve internet aracılığı ile gündeme getirdiği Finlandiya modeline baktığımda, meslektaşım Gültekin'in iktidara karşı aradığı geniş çaplı bir karşı oluşumun yani koalisyon liderinin hala hapiste olan Demirtaş olduğunu ima edip, etmediğini bilmesem de oluşturulabilinse ki; bir an önce oluşturulmalıdır diye düşünenlerden biri olarak bu oluşumun başına gelecek, getirilmesi gereken isimin Demirtaş olduğunu anladım, gördüm..
Görmeyen, anlamayanlara diyeceğim  tek şey var oda; Demirtaş'ın dediği gibi Gültekin'in bu önerisini mantıklı görenlerin öncelikle liderlerin, oluşturulmak istenen koalisyonun başına kim acaba diye düşünülen isimlerin geçmişine baksınlar..
Çünkü, Gültekin'in bu önerisine samimiyetle baktıklarında daha önceki bir yazımda bu ülkenin er ya da geç başkanı olacağını iddia ettiğim Demirtaş'ı göreceklerini düşünenlerdenim..
GÖLE’DE SODES PROJELERİ  UYGULANMAYA BAŞLANDI
GÖLE’DE SODES PROJELERİ
UYGULANMAYA BAŞLANDI
arşiv haber 21/01/2016 tarihi haber
Göle İlçe Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ‘Göle Sanatla Buluşuyor Projesi’ uygulamaya başlanıldı.

Göle kaymakamlığı tarafından sunulan ve Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen projelerden gezelim okuyalım Bilgiye Doyalım Projesi kapsamında ilk olarak, Eyüp Sabri Çarmıklı Anadolu Lisesi’ne zenginleştirilmiş kütüphane (Z Kütüphane) ve Kazım Karabekir Endüstri Meslek Lisesi’ne konferans oluşturulması ve kütüphanelere Kitap alımı sağlandı.
Proje ile ilgili bilgi veren Göle Kaymakamı Zafer Oktay, ’’Proje ile öğrencilerimize il dışı tarih ve kültür gezileri (Çanakkale, İstanbul, Bursa) ile dil öğretimi için yabancı dil sınıfı oluşturulması, drama kursları açılması, tiyatro gösterilerinin yapılması, veli öğrenciler için seminerler düzenlenmesi etkinlikleri ilkbaharda yapılacak. Birimimizce hazırlanan birçok projeyle SODES ve çeşitli hibe desteği veren kuruluşlara proje sunuldu. Destek aldığımız projelerimizle öğrencilerimizin alacağı eğitimin kalitesini en üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz.’’ dedi.
Oktay, projelerin hayata geçirilmeye başlanıldığını belirtti.

Haber - 29 Eylül 2003 Pazartesi

Kar yağdı!

Ardahan’ın Damal ilçesine Mevsimin ilk karı yağdı. Ardahan’ın damal ilçesinde akşam etkili olan kar yağışı sonucu beyaza büründü. Damal ilçesi belediye Başkanı Gülcemal Fidan; “Yüksek rakımlı Damal ilçemize gece başlayan kar yağışı sonucu her taraf beyaza büründü. Bu bölgenin bu kar yağışı ile ne kadar iklim şartlarının zor olduğunun bir kanıtıdır. Yaşaması zor bir bölge olduğunun bir işaretidir” dedi.

(Devamını Göster)

 

Haber - 29 Eylül 2003 Pazartesi
Sayın milletvekilim bir çay getiririmsin? Ardahanlı çay ocağı işletmesi sahibi Kenan Altun un isim adaşı milletvekili olunca işleri arttı. Ardahan AK Parti Milletvekili Kenan Altun ile isim adaşı olan çaycı Kenan Altun dan çay isteyen esnaf Milletvekilim bir çay getiririmsin diye hitap ediyor. Adaşı milletvekili olunca, işleri artan çaycı Kenan Altun’a müşterisinin de kendisine hitap şeklinin değiştiğini söyledi. Günde 200-300 çay satan ve geçimini bardağını 200 bin liraya sattığı çay ile yapan çaycı Kenan Altun’un birde şikayeti var. Çaycı Altun, adaşı milletvekili Kenan Altun’a kızanın gelip, kendisine, “Şu ismini değiştir. Bir Kenan Altun bize yeter diye, zaten bir iş becerip, sorunlarımızı çözmüyor, ortalarda da görünmüyor, hiç değilse seni gördükçe onu hatırlamayalım barı” diye sitem ettiklerini söylüyor. (Devamını Göster)

 

Haber - 29 Eylül 2003 Pazartesi

“Senin babanın mezarı benim babamın tarlasın da , git çıkar” korkusu

Bu köylerin ölülerini köy mezarlığına gömdürmüyor!

Ardahan’ın Hoçuvan Hasköy Nahiyesine bağlı bulunan 21 pare köyünün bir çoğunda köylüler ölülerini köy mezarlığına değil, evlerinin bahçesi ve tarlalarına gömüyor. Köy mezarlıklarının adeta bom boş beklediği Ardahan’ın dağ köyleri olarak bilinen Bayramoğlu, Çağlayık, Lehimli, Ömerağa, Beşiktaş, Binbaşar, Gölgeli gibi köylerinde bulunan bir çok evin bahçesin en az on mezarlık bulunuyor.

Görenlerin dudakları ucukluyor!

(Devamını Göster)

 

Haberlerden kısa kısa - 28 Eylül 2003 Pazar

Kısa Haberler

Katil boğa sahibini öldürdü!

Şevket Düz fıtık oldu!

(Devamını Göster)

 

Günün Yorumu - 28 Eylül 2003 Pazar

Yazıyorsam Sebebi Var

Biz bu kavgada yokuz...

Hükümet ile Üniversite Rektörlerinin arasında yaşanan YÖK tasarısı gerginliği, ulusal basın ve medyayı da ikiye böldü. İktidara yakın basının, YÖK yasasının değişmesi gerektiğini belirten hükümetin yanında, İktidarın karşısında olan basının ise Rektörlerin yanında olduğu şu günlerde, ulusal bir gazetenin sürmanşetten attığı başlık çok çarpıcıydı. Aynı başlığı bir çok gazete de irili ufaklı haber konusu yaptı.

(Devamını Göster)

 

Haber - 28 Eylül 2003 Pazar

Tugay’dan eğitime destek

Bölgede verilen eğitime katkı sunmak amacıyla Mehmetçik Ardahanlı öğrencilere yönelik dershane açacak. Ardahan'da konuşlandırılan 25. Mekanizme Tugay Komutanlığı, konu hakkında okullara yazdığı yazalı duyuruda, Ekim ayı itibariyle Göle Garnizon Komutanlığına bağlı Mehmetçik Dershanesi, Lise Giriş Sınavı (LGS) için Seviye Tespit Sınavı (STS), Anadolu ve Fen Liselerine hazırlık kursu verileceği belirtildi. Bir merkez'de hafta sonları verilecek eğitime, Milli Eğitim Müdürlüğü yer ve öğretmen desteği verirse bu merkezlerin sayısı artacak.

(Devamını Göster)

 

Haber - 27 Eylül 2003 Cumartesi
 

Haberimiz Akşam Gazetesinin manşeti oldu!

"Sürgün Yeri İsyanı!"

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fakir Yılmaz imzasıyla dün sitemiz ve gazetemizde yayımlanan haber bugün ulusal basında manşet oldu.

Yılmaz'ın imzasıyla Akşam Gazetesinin Manşeti olan Ardahan'da ki eğitim sorunu "Ardahan'da ki eğitim sorunu Vali'yi çileden çıkardı" şeklinde yorumlanmış.

Valinin isyanı

(Devamını Göster)

 

Haber - 26 Eylül 2003 Cuma

 

Mavi Hilal Ardahan’da Sinema yapacak

 

 Uluslar arası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Ardahan’da sinama yapacak. Bakû Tiflis Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı güzergahının geçeceği bölgeler içerisinde bulunan Ardahan ve İlçelerinde yatırım yapacak.

(Devamını Göster)

 

Haber - 26 Eylül 2003 Cuma

Mehmetçik Dershanesi

Bölgede verilen eğitime katkı sunmak amacıyla Mehmetçik Ardahanlı öğrencilere yönelik dershane açacak.

Ardahan’da konuşlandırılan 25. Mekanizme Tugay Komutanlığı konu hakkında okullara yazdığı yazalı duyuruda Ekim ayı itibariyle Göle Garnizon Komutanlığına bağlı Mehmetçik dershanesi, Lise Giriş Sınavı (LGS) için Seviye Tespit Sınavı (STS), Anadolu ve Fen Liselerine hazırlık kursu verileceği belirtildi.

(Devamını Göster)Kaynak: GÖLE HABERLERİ

Editör: Göle Haberleri

Bu haber 2342 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ücretsiz iş ilanları

FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI