Bugun...


AK PARTİ AŞURE, PTT YAŞILARI PİŞİRDİ!
Ardahan Posta, Telgraf , Telefon (PTT) Müdürlüğünde yaşanan eleman sıkıntısı dışarıya taştı. Kentte ki sorunlarla ilgilenmesi gereken iktidarın temsilcilerinin parti önünde Aşure dağıttıkları gün Ardahan PTT'sine giden ve çoğu yaşlı olan insanların eleman sıkıntısı dolaysıyla zor anlar yaşarlarken, aşırı sıcakta bunaldıklarım görüldü.

AK PARTİ AŞURE, PTT YAŞILARI PİŞİRDİ!

SÎZDE KONUĞUMUZ OLUN..

Gazeteci Fakir Yılmaz Pazar Günleri ve Hafta İçi Özel Programlarla TEMPO TV'de 

Sizde Tempo TV ekranına konuksunuz..

MERHABA Ardahan’daki gelişmeleri görüntülü izlemeniz için youtube ArdahanTV Kanalımıza abone olmanız umuduyla. Görüntülü haberlerimiz için TIKla abone ol, izle.. 
ARDAHAN AK PARTİ AŞURE ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ..
Birlik, Beraberlik, Dayanışma ve Paylaşmanın Simgesi olan Aşure Günü nedeniyle Ak Parti Ardahan il teşkilatı Aşure günü düzenleyerek günün önemini simgeleyen halka Aşure dağıttı.
Ak Parti İl Teşkilatının Hazırlamış Olduğu Aşure Etkinliğine İl Başkanı Kaan Koç, Kadın Kolları Başkanı Selda Kılıç, Gençlik Kolları Başkanı Emre Karakoyun, Merkez İlçe Başkanı Özgür Açıkyıldız, Göle İl Genel Meclis üyesi İsmail Oğuzorhan ve parti Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile Parti Binası Önünde halka Aşure İkramında Bulundular.
Ardahan AK Parti kadınlarının yoğun katıldılar.
GÖLE VE ARDAHAN PTT'SİNDE YAŞLI ÇİLESİ..
Bal festivali nedeni ile Ardahan'dan haftanın ilk günü dönerken gördüğüm manzara içimi yaktı. Tabi ki aklımda ''Göle Nasıldır?'' sorusuyla döndüm. Aynı yoğunluğun Göle'de olduğunu bir çok duyarlı vatandaşın telefonla beni aramasından öğrendim. Üç kez beni arayan aile dostumuz İskender Bey; Gazeteci güneşin altında kavrulduk yazar mısın? Bir çözüm bulsunlar hiç değilse ATM'lerin sayısını çoğalsınlar.
Biliyorum PTT Müdürü Kemal bey her yaşlının elinden tutarak onlarla ilgilendiğine tanıklık etmişim. Var olan olanaklarıyla banka işlemlerinden, fatura ve iletişim işlemlerine uzanan bir çok hizmeti hayata geçirmiş olsalar da 6 bin nüfuslu bir ilçenin komşu ilçelerin günlük ziyaretleriyle hafta başı pazartesi hafta sonu cuma günü 20 bine yakın bir yoğunluğu taşıması emekli ve köylülerimizin mağdur olmasını beraberinde getiriyor.
Yetkilerimizin bu konuda girişimlerde bulunması önerisini dikkate alarak çözüm bulmaları gerekmektedir.
VE ARDAHAN..!
Kendimin de tanık olduğum Ardahan PTT'sini gündeme taşıyan Ardahan Güncel, Sekan Hanoğlu haklı olarak halkın taleplerini haber yapmış.
Ardahan'da haftanın ilk gününde oluşan yoğunluğu görenler ve bu yoğunluğun ise her dakika daha da artması, işlem yaptırmak isteyenlerin sabrını hat safhaya çıkmasına neden oluyor. Personelin yetersizliği ve kurum idarecilerinin vurdum duymazlığı görenleri, bu ne pervasızlık dedirtiyor.
Personelin yetersiz olması ve sorulan sorulara taştan ses çıktığı ama personelden ses çıkmadığı ise orda bulunan müşterilerin ister istemez tartışmaya neden olduğu da görülmektedir.
Yanı sıra merkezde bulunan iki adat ATM bulunmakta ve bu ATM'lerin içerisin de para olmaması bu ATM'ler önünde bekleyen yaşlı insanların güneşin altında ala bilecekleri üç kuruşu beklemeleri ve ne zaman para yatırılacak sorularına yine cevap alamamaları içler acısı bir durumdur.
Kurum baş müdürünün bu oluşanları odasından üst kattan izlemesi ise bir başka konudur. Haber/Foto: Şanlıbey Alabay
SIRA ESKİ GARAJIN YERİNİ SATMADA MI?!
Kent merkezinde bulunan Meyve ve Sebze Pazarı HAL'i kapatıp, yerine AVM diken anlayışın devamı olan Hayvan Pazarının çevre yoluna taşınması ardından yerine belediyenin otelini yapacağız deyip, son dakikada alınan imar değişikliği ile beton müttehidine satıldığı Ardahan'da sıranın İBB'nin desteği ile İl dışına taşınan şehir stadyumunu yanında bulunan, Kura Nehri manzaralı eski garajın yerinin satılmasında olduğu ileri sürülmekte.
Öte yandan büyük şaşata ile açıldığı söylenen Ardahan Çevre Yolu üzerinde ki yeni garaja kent merkezinde kalan Hoçvan ve Çıldır'ın ortaklaşa kullandığı ve içinde yapılan köylü pazarının işlevsiz kaldığı Kars Garajı olarak bilinen garajını Ardahan'ın en canlı ve kalabalık caddesi üzerinde bulunan Göle Garajı, Kura nehrinin başında bulunan ve köhne binalarda hizmet veren Ardahan-Posof, Ardahan-Şavşat garajının yeni garaja ne zaman taşınacakları da merak edilmekte.

AÇILDI.. Bu yıl 20'inci düzenlenen Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali kapsamında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, kente geldi. Şehirler arası otobüs terminalinin açılış öncesi Ardahan Belediyesini ve kent merkezindeki esnafı ziyaret eden İmamoğlu ve Torun halk ile sohbet etti.
ARDAHAN’DAN ÇALINAN
HAVAALANINDAN GELDİ!
İBB’nin katkıları ile çevre yolu üzerinde yapılan yeni otogarının açılığın yapmak için Ardahan’a gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu adı Artvin-Ardahan Havaalanı Projesi olan ancak alınan karar ile bir anda, hem de deniz doldurularak yapılan Rize-Artvin Havaalanı olan havaalanı üzerinden Ardahan’a geldi. Ardahan'a geçmeden önce bir gece kalacağı Çıldır'da konaklayan İmamoğlu buradan geçtiği Damal'da çok az bir kişi tarafından karşılanması dikkat çekti.

Doğu Expresi Durağı Gibi
Ardahan Havaalanı da Unutuldu..

Bu haberi görüğntülü izlemek için TIKla.. ARDAHAN MİLLETVEKİLİNİN ZOR ANLARI.. https://youtube.com/shorts/wBC7Ioji_eI?feature=share @YouTube aracılığıyla Türkiye’nin denize dolgu yöntemiyle yapılan ikinci havalimanı olan Artvin-Rize havalimanı bir süre önce hizmete girmişti.

Ardahanlı siyasilerin duruma kayıtsız kalması sebebiyle havalimanı projesinin Karadeniz’e kaydırıldığını ileri süren Ardahanlılar, havalimanının kendilerinin hakkı olduğunu belirterek üzüntülerini dile getirmelerine rağmen Doğu Expresi Durağı gibi Ardahan’a havaalanı projesi de unutulmasına da tepki göstermekteler.


Artvin ile Rize arasında Karadeniz’e dolgu yapılarak kurulan havalimanına açılışın ardından uçuşlar başlarken, Yap-İşlet-Devir Et modeli ile özel sektöre yaptırılan bu havaalanının hareketlenmesi için Kars ve Iğdır havaalanına kaldırılan uçak sayısının düşürüldüğü ve yolcuların Rize havaalanına sevk edildiği iddia edilmekte.
Bilindiği gibi dönemin Ardahan Valisi Seyfettin Azizioğlu’nun girişimleri sonucu bakanlıkça görevlendirilen teknik heyet tarafından yeri belirlenerek fizibilite raporu hazırlanan Ardahan Havalimanı projesinin iptal edilerek Artvin-Rize Havalimanı’na çevrildiğini söyleyen Ardahanlılar, üzüntülerini dile getirdi.
Ardahanlı siyasileri bu konuda duruma sessiz kalmakla suçlayan Ardahanlılar, Ardahan’a yapılacak havalimanının Ardahan’ın yanı sıra Gürcistan’dan ve Erzurum ile Artvin’in komşu ilçelerinden de yolculara hizmet verebileceğini dile getirdiler.

ÇILDIRLI DÜZCE ÜNİVERSİTESİNE REKTÖR OLDU..
Dün Cumhurbaşkanlığı tarafından 3 üniversiteye yeni rektör ataması yapıldı. Bu atamalardan biri de Düzce Üniversitesi Rektörlüğü..
Düzce Üniversitesi Rektörlüğüne uzun yıllardır Sakarya Üniversitesinde görev yapan Çıldırlı hemşehrimiz Prof.Dr.Nedim SÖZBİR atandı.

PROF.DR.NEDİM SÖZBİR KİMDİR?
Nedim Sözbir Çıldır Akkiraz (Kertene) doğumlu... 1986'da Yıldız Teknik Üniversitesi KMF'den Makine Mühendisliği (Enerji) ve 1991 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nden Mak.Y.Müh. (Enerji) olarak mezun oldu.
1986-1987 ve 1989-1990 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Pendik-Sulzer Motor Fabrikası'nda Mak. Müh. olarak çalıştı.
1988-1989 tarihleri arasında Dz.K.K. Gemi Onarım Şubesi'nde Mak. Asteğmen olarak askerlik görevini yaptı. 1990-1995 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Müh. Fak. Mak. Müh. bölümünde Ar. Gör. olarak çalıştı.
1994-1995 yılları arası Miami Üniversitesi Mak. Müh. Böl. FL, ABD'de misafir araştırmacı olarak Prof. Dr. Sadık Kakaç ile doktora tez çalışmasını yaptı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi'nden FBE Mak. Müh. EABD'dan Dr. Müh. ünvanını aldı. 2000-2004 yılları arasında Carnegie Mellon Üniversitesi, Mak.Müh. Böl., PA, ABD'de doktora sonrası araştırmacı (Research Associate) olarak Prof. Dr. Shi-Chune Yao ile çalıştı. 2006-2007 yılları arasında Thales Alenia Space, Cannes, Fransa'da, Uydu Isıl kontrolü konularında ve Türksat 3A uydusu çalışmalarında görev aldı. 2015-2016 yılları arasında Tübitak Uzay Teknolojileri Enstitüsü'de Başuzman Araştırmacı, 2018-2020 yılları arasında Tübitak MAM'da Yönetim Kurulu Üyesi, 2018-2020 yılları arasında BMC Power Motor ve Kontrol Teknolojileri A.Ş'de araştırmacı/danışman ve 2017-2021 yılları arası Tübitak MAM'da Başkan danışmanı olarak görev yaptı.
2006 yılından itibaren Türksat A.Ş.'de araştırmacı/danışman ve 1995 yılından itibaren SAÜ Müh. Fak. Mak. Müh. Böl.'de Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. 2019 yılından itibaren de SAÜ Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktaydı.

ARDAHAN MİLLETVEKİLİNİN ZOR ANLARI..

Aynı zamanda Yenilik Partisi Genel Başkanı olan ve kurduğu partisinin seçimlere girebilmesini sağlamak için yoğun bir mücadele veren Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın zor anları.

Partisi Yenilik Partisinin İl ve İlçe Teşkilatlarını hızla kuran ve büyük kurultaya doğru giden Ardahan Milletvekili gittiği Güneydoğu'da bir kentte karşılaştığı bir Kürt gencinin , 'Sen Kürtçe biliyor musun?' sorusuyla karşılaştı.

Daha önce de aynı bölgede yaşlı bir insandan gördüğü tepkinin aynısını yine bir cadde gezileri esnasında karşılaşan Öztürk Yılmaz bu kezde bir gencin şikayetiyle karşılaştı.

Esnafı ziyaret edip, partisini anlatan, sorunları dinleyen Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ile karşılaşan Kürt gencin önce Öztürk Yılmaz'ı dinleyip, ardından 'Sen Kürtçe biliyor musun. Bilemezsin abi niye benden değilsin abi, değilsin abi.. Değilsin abi.. Ben ciddi söylüyorum. Ama sana sorsam 'Do You Speak English?' biliyorsun.. Niye!.. Yahudilerin dilini biliyorsun.. Ama kendi öz ve Müslüman olan Kürt dilini, Mezopotamya zamanında doğmuş bir Kürt dilini bilemiyorsan, senin burada bir eksiklik var..' diyerek haykırması dikkat çekti. Kürt gencin ateşli bir hitapla Yenilik Partisi Genel Başkanı, Ardahan Milletvekili, Büyükelçi Öztürk Yılmaz'ın Kürtçe diline bakışını ve Kürtçe bilmemesine tepki koysa da Ardahan Bağımsız Milletvekilinin Güneydoğulu Kürt genci sakince, anlatarak ve severek dinlemesi tartışmayı büyütmeden dostça bitirdiği görüldü.

Hanaklı Mihail Kalaşnikov ŞENOL ÖZCAN!..

Dünya'nın en popüler silahı kabul edilen tüfek, Mihail Kalaşnikov tarafından tasarlanıp, yapılan Kalaşnikov silahını sollayan bir çok silahın yapımına imza atan Ardahan Hanaklı iş insanı son yaptığı silah ile ülkeye konulan ambargoyu delerek, son model teknoloji milli silah pazarında bir kez daha adından bahs ettirdi.

30 YILLIK AMBARGOYU DELEN SİLAH 
MMG556 SAW KULLANIMDA!..

Türkiye üzerinde oynana onca oyun ve açık/kapalı ambargolar Türk işadamlarının yeni üretimleriyle tek tek delinmeye devam ediyor.
30 Yıldan fazladır Belçika ve Amerika'nın ambargo koyduğu silahın aynısı yapan Türk İş adamı ve mühendisler Asker ve Polise yeni silahı teslim ettiler.
Sahasına son yılların parlayan yıldızı MERSTAV Savunma Sistemleri A.Ş. Belçika ve Amerika'nın uyguladığı silah tipinden daha iyisini yaparak güvenlik güçlerimizin hizmetine sundu.
Alınan bilgilere göre iki yıl boyunca ortaya konan emeklerle yapımı gerçekleştirilen ve rakiplerini kıskandıran MMG556 SA W adlı silahın ilk postası düzenlenen mini bir törenle Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.
İlk üretim arından bin adet silahın teslimin gerçekleştiren MERTSAV Savunma Sanayi haklı gurur yaşarken 'Bundan sonraki hedeflerinin dünya pazarı' olduğunu belirten MERTSAV Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Özcan silahlı güçlerimize gereke silahları Türk üretimi olarak yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belertti.
Birçok mühendisin kontrolünde 5,56 mm x 45 Nato MMG556  SAW adlı silahı yapıp, güvenlik güçlerine teslim ettiklerini belirten MERTSAV Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Özcan MERTSAV Savunma Sistemleri 20 yılı aşan deneyimi, güçlü AR-Ge, tasarım ve mühendislik yeteneği son teknoloji makina parkuru ve kalite ölçüm ekipmanları ile savunma sanayinde söz sahibi bir kuruluş olduğunu belirtti.


Özcan, geçtiğimiz günlerde güvenlik güçlerine 100 adetinin teslim edildiği MMG556 SAW isimli silahı üretmek için iki yıl boyunca gecelerini gündüzlerine kattıklarını belirtti.
800 Menzili vurabilen gaz piston tahrikli, döner başlı kilitlemeli ve uzun darbeli MMG556 SAW'ın uzunluğu 1020, ağırlığının ise 7900 gram olduğunu söyledi.
5,56mm x 45 Nato kalibreli silahın namlu çıkış hızının 925+25 m/s olduğunu, atım sayısının 700 ila 100 rpm olduğunu belirtti.
MERTSAV Yönetim Kurulu Başkanı İş insanı Şenol Özcan 800 m etkili menzil alanına sahip MMG556 SAW adlı yeni silahın Belçika ve ABD tarafından ülkemize verilmeyen ve ambargo konan silahtan çok çok daha kullanımlı olduğunu belirttiği açıklamasına tam otomotik&emniyet sistemli son model silahın atış modunun dağılımında 50 metre mesafede 10 cm çapında daire çizdiğini söyledi.
Özcan, MM556 SAW'ın soğuk dövme/Quick Change Namlusunun ömrünün 15 bin atım olan MMG556 SAW silahın hidrolik tamponlu 3 kademe ayarlı, sol taraftan M'/ Mayonlu Şerit ve STANG Şarjöre sahip olduğunu belitti. 
MERTSAV Yönetim Kurulu Başkanı Özcan, İkinci yedek namlu, şerit kutusu, STANAG Şarjör donamının yanı sıra üst kapağa ve el kundağının altına enterge pikatini ray, 1 adet yedek namlu, namlu ısı koruyucu kapak, el kundağı altına takılabilir el tutanağı, pikatini ray kılıfları, temizlik kiti, ayarlı askı kayışı ve kullanım kılavuzu ile piyasaya sürdüklerini belirtti.

Kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı olarak; İstanbul Üretim Merkezi, İstanbul Ar-Ge Merkezi ve Kırıkkale Üretim Merkezi tesislerinde konusunda uzman çalışanları ile yaklaşık 8.00 m2 kapalı alanda askeri ve sivil kullanıma yönelik hafif silahların imalatını yaparak yurt içi ve yurtdışı pazara sundukları ürünlerinin en son modeli olan MMG556 SAW'ın başta bu ülkeye 30 yıldır bu silah tipini vermeyenler olmak üzere tüm silah pazarında en gözde silah olacağına inandıklarını belirten MERTSAV Yönetim Kurulu Başkanı başta güvenlik güçlerimize olmak üzere ülkeye katkı sunacak olan ürünleri üretmeye devan edip, mevcut mühendislerimiz, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz yanı sıra yeni iş alanları açacağımız bir çok insana iş imkanı sağlamayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Göle yolu gibi bitmeyen Hanak yolunda kaza!

Geçtiğimiz yıl içerisinde meydana gelen 136 kazada 2 kişi hayatını kaybettiği, 261 kişinin yaralandığı Ardahan’da yıllardır bir türlü bölünmeyen Ardahan yollarından yeni bir kaza daha yaşandı.
Ardahan’ın Posof ilçesinde bulunan Türkgözü (Badele) giden yabancı plakalı bir tır devrildi.
Ölen yada yaralananın olmadığı kazada bir tülü bitmeyen ve bir türlü bölünemeyen yollarda yaşanan kazalar devan ederken yıllardır bitmeyen Göle yolu gibi doalgaz bekleyen Hanak, Damal ve Posof güzergahına giden yolda Çıldır yoluda aynı durumda.
 

BRANDALI HASTANE AÇILDI!..

6 YLDA ANCAK YAPILAN HASTAHANE

BRANDA LEVHA İLE AÇILDI!..
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a sınır ilçesi Çıldır'da yapılan 10 yataklı hastane nihayet bitti. 
Yaklaşık 6 yıldır inşaatı devam eden 10 Yataklı Çıldır (Entegre) Devlet Hastanesi'nin Merkez dahil 37 Köyü bulunan Çıldır'a hizmet vermeye başlarken bir kaç müteahhittin batmasına da neden olan ve devlete milyonlara mal olan hastaneye doğru dürüst bir levha yerine branda levha ile açılması dikkatlerden kaçmadı.

Mozoret Fidanları Kıtır, Kıtır Kesiliyor..

Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan sınırında bulunan Çıldır ilçesi sınırları içine bulunan altında tünel açma çalışmalarının devam ettiği Soğara/Mozoret tepesinde bulunan ve daha genç olan ormanda ‘Genişletme, bakım’ adı altında acımasızca doğranırken, ilçede halkının yaşanan ağaç katliamını uzaktan sesizce izlemesi dikkatlerden kaçmıyor.GÜNLERDİR BULUNAMIYOR!

arşiv haber 02/0872022 tarihli haber/yorum
Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı Sazlıçayır (Ahalşeni) köyünde çobanlık yapan bir kişi günlerdir kayıp olan çobanın hala bulunmadığı öğrenildi.
Alına bilgilere göre yaklaşık 10 gün önce 3 arkadaşı ile birlikte hayvanları otlatmaya çıktığı öğrenilen Erhan Uslusu isimi şahsın 'başım ağırıyor' diyerek arkadaşlarından ayrıldıktan sonra başında olduğu sürünün başına ve evine dönmemişti.
Tüm aramalara karşın günlerdir bulunamayan şahsın akıbetinin ne olduğu bilinmezken son olarak Erzurum tarafından telefon sinyallerine rastlanıldığı ileri sürülen şahsın bulunması için aramaların devam ettiği bilgisi alındı.
Yakınlarının yanı sıra AFAD ekiplerini aradığı şahsın başına ne geldiği bilinemezken Hanak ile Çıldır İlçeleri arasında bulunan Bin 800 rakımlı Kasret dağında ve eteklerinde aramaların alan genişletilmesi yapılarak devam ettiği bilgisi alındı. 
**KASİRET DAĞI VE YAYLASI..
12.7.1948, Kertene Kertene, Gürcüce’de arpalı demektir. Köyün ortasında yekpâre kaya vardır. Diğer kayalığın üzerinde kilise ve hisar izleri var. Eskiden Kürtler Gaçiyan’da (aşağı ve yukarı) ve Cocorta’da (çermikten yukarıda bulunan bostan yerinde) oturur, bu köylülere çok eziyet verirlermiş. Senede yedi yerde çadır kurarak, Zığaristav’dan Uğuz’a kadar yer değiştirirlermiş. “Akar-bakar” diye dereye başını uzatan sığır, koyun ve atları yakalar, sahibinden ağır cerimeler aldıktan sonra bırakırlarmış. Sonradan Ruslar bunları toplayıp Hamaş’a yerleştirmişdir. Kür’ün aşağısında Hariş’ten yukarı Tümük’te de Kürtler varmış. Aydın ağagil, Xırtız’daki Panaket’ten gelen Baduroğullarındandır. Eski bir isimdir. Mânasını bilmezler, bahadır demektir. Halk arasında bu nahiyeye Niyalasxor derler. 13 köydür. On köy, suyun solunda, üç köy sağındadır. Solda Hamaş (çoğu Kürt, azı Yerli), Zerebük (Yerli), Okşit (Ampur muhtarlığına bağlı, Yerli), Kertene (Yerli, kertenkelesi çoktur), Kurtkale (Yerli), Kôdas (İmir), Tatalet (Yerli), Colit (İmir), Ampur (Yerli), Vaşlop (Yerli), Çamurda (Yerli). Suyun sağında, Zığaristav (Yerli), Yerli Çayis (Yerli), Kenarbel (Terekeme, İmir değil), Meşe Ardahan’da Hoşiret, Axaşen, Örüşet, hep Kürt’tür. Bunlar Kürt’müş fakat evlerinde de Kürtçe konuşmazlar, köyün çocukları bilmezler. Hamaş’ta hemen hemen Kürtçe bilen çocuk yoktur. Bunlar hudut boyundadır. Bundan yüz veya 150 sene evvel Gürcistan’dan Borçalı’dan gelmedirler (1801). İmirdirler. Babaları da burada doğmuştur. Haritanın Doğrusu Kertene köyü köprüsünden (Demirköprü), Kertene ve Kurtkale, Zığaristav’dan gelen araba yolları, bu demir Kertene köprüsünden geçer. Zığaristav’ın sinorunda köprüden itibaren Ardahan suyu hudut oluyor. Sağdan Aloda suyu, sağdan Xıngir suyu, soldan Ardahan suyuna karışır. Hudut, Xıngir suyuyla başlar. Karzak’la Kür arasında Ermeni köyü (Müslüman azmış) Moraguval’dır. Xıngir suyunun solunda Panaket köyü (Müslüman), altında da Varnet, Karzamet, şimalde Gavet İncedere tepesi, Gavet’ten aşağı aynı dere üzerinde Niyala köyü vardır. Huduttan öteye Ardak, ötede kalıyor. Agara’dan yukarı Lebis köyü vardır. Hasta Hasan’ın köyüdür. Bizde kalan 14 köyden âşık yetişmemiş fakat Niyalasxor’dan, Lebis’ten yetişmiştir. Vaktiyle Niyala’ya bağlı olduğundan buraya Niyala=taş axor mânasına Niyalasxor demişlerdir. Keldağ bizdedir. Kasret’ten hudut geçer. Uğuz mıntıkası Meşe Ardahan’la Niyalasxor arasındadır. Hangi bölgeye ait olduğu sabit değildir. Prof. Dr. M. Fahrettin KIRZIOĞLU Çıldır Köyleri Seyahat Notları - II* * Yunus Zeyrek tarafından yayına hazırlanan bu yazının birinci bölümü, dergimizin 10. sayısında çıkmıştır. Bizim Ahıska 23 Bu dere köylüleri Çıldır’ı Niyalasxor’dan ayrı sayarlar. Oralar Çıldır’dır derler. Ardahan suyunun sağında Zığarıstav solundan Kertene, Kurtkale arazisi bir çukur gibidir. İsmi Niyalasxor. Ufukta şark cenubundaki büyük sırtın tepesi Tavşan tepesi üzerinden hudut geçer ve köprüye hakim tepe Yumru tepedir. Zığarıstav deresinden Kenarbel gölünün ayağı olan ve bir değirmen çeviren su gelip sağdan Kür’e karışır. Kurtkale’nin şimalindeki kayalık sırtlara Koduşet, şarkında Kurtkale kayalığı, daha şarkında Çamurda tepesi. Kertene’nin şimalinde yumru Büyükdağ, Babaseyit (Halk ağzında Babazet) dağı Kurtkale ile Kertene sinorunda şimal garbinde uzanan sırtlara Kolliçegil tepesi (kollu olduğuna), Keldağ (yarıdan yukarısı taşlık ve otsuz olduğundan), Zerebük sinorunda yumru dağ da Gökdağ. Köyün garbinde üst kenarında Ziyaret tepesi derler. Ayrıca köyde bir kayalığa Kayabaşı, yukarısındaki bir kayalığa da Kilise kayası derler. Büyük kayalıkta bazan kemik çıkar. Kale yoktur. Keklik öten, yavşan biten, tavşan yatan, yerden ırak ol ki keklik kıraçta, yavşan kıraçta, tavşan kışlakta yatar da ondan. Çamurda’da Bedeloğulları, Gödekoğulları var. Badıroğulları, Panaket’ten Kertene’ye gelmedir. Zerebük altında Zeg kiliselidir. Yukarıda Radasin (kiliseliydi), Gumlet (kiliseliydi). Bu üç köyün harabesi Kertene hududundadır. Dikkat: Niyalasxor Çıldır’ın diğer köylerinde hiç şalvar ve gazeki kalmamış. Erkekler ceket, pantolon, şalvar veya zığva kilot giyiyorlar. Bazan da Yerli şalından bunları dokuyorlar. İhtiyar kadınlar kurşak bağlanıyor. Kale bağçası, Kurtkale’den yarım saate inilen derede biçiminde bir yarımadadaki kayalığın üzerinde ufak bir kale vardır. Batı yanı bahçelidir. Ceviz, elma, armut olur. Bu bağlar, Meredisli Senemoğullarınınmış. 9/12 hissesini Kurtkaleliler satın almıştır. Eskiden Çıldırlılar buraya gelip tahıl, yağ, dükkân eşyası getirirdiler. Burası panayır gibi olurdu. Meyveyle değiştirirlerdi. Şark ilerisinde Küçükkilise derler bir harabe var. Vaşlop hududunda çayın kenarında düzlük ve Hasbahça vardır, Başlop’tadır. Yanında Ardahan suyu göllenir; Xino’nun gölü derler. Bu kalenin kayalığı üzerinde hisar (duvar) vardır. Üstünde kayalıktaki duvarlar da içkale oluyor. Kapısı şimale açılır. Kilise, içkaleden kalenin şark cenubu eteğinde, çayın tabanında Hamam denilen kaynatma bir harabe var. İçkalede kesme taştan içi 14 ayak eninde, 22 ayak uzununda ufak bir kilisedir. Kemerli kubbeli, tonos. Kapısı kıbledendir. Ortodoks kilisesidir. Resimler şark tarafındadır. Alçı üzerine boyalı, dinî resimler vardır. Kemer kubbesi ortadan delinmiştir. Dışkalenin iki kapısı var. İçkalede bina harabeleri var, bazısı kaynatmadır. Kilisenin cenup yanında bir üstüvani kale harabesi vardır. 13.7.1948, Zığarıstav Köyün orta ve çukur mahallerinde etrafı kaba kara taşla (yontma değil) çevrili kilise kısmı, kırmızı ve içi kara kevek taştan imiş. Kilise çok yüksektir (10 m. kadar). 14 ayak kutrunda bir yarım daireli iç kısmı vardır, şarka taraf. Derenin kenarında yapılan ve bir bedenle çevrilen bu beden kilise, kalecik vazifesi görürmüş. Kale gibi bir kiliseydi. Yanında çok kemik çıkar. Battal Gazi, Ağtaş ile Zığarıstav arasındaki Tikmetaşa gelerek, hârikle gelerek harbedip fethediyor. Sonra kale bahçesini de zaptediyor. Sonra kale beğinin kızı taş atıyor. Battal, şehit düşüyor. Kız da hançerle gelip orada âşıkının yanında düşüyor. Kür Irmağı - Kertene 24 Bizim Ahıska Karzak gölünde bir ada var. Burada köy var. Taştan koç, at heykeli var. Çayis’te koç ve at resmi vardır. Bu köyde, kazılınca güveç çok çıktı. Tıkka toprağı bu köyde vardır. Cavaxet, merkezi Ahılkelek olan bölgeye denilir. Xırtız da sayılır. Karapapaklar, Yerlilere Çinçavat derler. Yerliler de Karapapaklara İmir derler. Van çukurunda Buzmaret, Van, Uzundere İmirdirler. Evleri kötü kokar. Van, Buzmaret, Koyundere ahalisi İmir’dir. Colit, Kôdas, Ardak, Panaket İmir’dir. İmirler, ge’yi ga şeklinde söyler. Götürme/gotuma diyenler İmir’dir. Bizim Niyalasxor’da eskiden Gürcice bilen yoktu. Yalnız Persalılar (Ahıska’da Persa köyünden gelenler) Kenarbel’de Gürcice bilirlerdi. Gagavan: Malı, koyunu olmayan, rençberliği olmayan ve yalnız bağ ve meyveyle geçinen ahali Gagavandır, Zığarıstav da. Dere yerlerde Şavşet, Posxov Gagavandır, rençber değillerdir. Ardanuç, Yusufeli, Xırtız, Azgur da Gagavan’dır. Tümük’te kale vardır. Ardahan çayının solundadır. Terekemeler, Ardahan Kür’ü derler. Yerliler Ardahan çayı derler. Tümük’ün Kürd’ü, mutruptur, dilenirler. Bunların dilencisi yamandır. Tek bulursa adamı öldürür ve bir kapıdan bir şey almadan gitmezler. Xızan, mal yemez, xabis, pislik içerisinde yaşayana derler. Karzak’tan Xırtız’a kadar Cavaxet’tir. Eskiden ihtiyarlar burmalı çit sarardı. Delikanlılar sarık sarardı, çocuklar dal fesi örterdi. Orta yaşlılar da papak örterdi. Yerliler de papak örterdi, kabalak bağlardı. Zığva hiç giymezlerdi. Arkalık giyerlerdi. Şuba, arkalığın üstüne giyilen kaytanla bağlanır bir pelerin gibidir. Kırım papağı giyerlerdi. Çok zenginler, şubanın üzerine de yamçı giyerlerdi. Çok zenginlerin elbisesi şöyleydi: Bedene döngümlük, üzerine bir zubun (işlik), üzerine arkalux, üzerine çuxa, üzerine şuba, üzerine yamçı (ata binende), son zamanlarda Hüseyin Paşa böyle giyinirdi. 13.7.1948, Yerli Çayis Köyde halen cami olarak kullanılan, haricen 29.5 ayak eni, 54 ayak uzunudur. Dar cephesi Karasu’yun sağında, Şeytankale’nin karşısındaki türbelik Çatxev harabesinde taş koçlar çok vardır. 15-20 tane var… Eyerli koç, kırmızı damarlı taş. Şimal yanındaki duvara dayalıdır. Ocak, mum dolabı var. Kilisenin yan bahçesi, harçsız taştan bir çevirme. Temelden yukarı büyük taşlar kullanılmıştır. İki metre uzunu, bir metre boyunda taşlar vardır. Yedi karış bir süem1 kuyruktan başa kadar uzunu, beş karış yüksekliğinde büyük koç eyerli. Kızıl taş. Arkasında çil gök taş koç daha küçüktür, uzunu altı karış. Kilisenin içerisi tonozlu kemerdir. Kapısı cenuptan ve şimalden olmak üzere iki tanedir. Köylüler icabında cami, icabında kilise olarak kullanılsın diye üstadının böyle yaptığını rivayet ediyorlar. Cenup kapısı ortadandır. Şimdi mihrap yapılmıştır. Şimaldeki kapısı cami kapısı olarak kullanılmaktadır. Zemini tahtasız, döşemesizdir. İçeriden çıkıntılı iki kemer ve tonozla tavanı örtülüdür. Şimal kapısında içeriki sol sövede oyma şu yazı var: (Bir papaz 1912’de gelip okumuş. 975 sene önce yapıldığını söylemiştir). Çatxev, Ardahan çayı ile Çıldır suyunun kavuştuğu yerdedir. Çayis, 93’ten sonra bir tarafa muhacir olmamıştır. 120 hanedir. Çatxev köy harabesi, buranın kıblesine düşer. Şimaldeki sırtlara Zadén, Kür’ün solunda, şimali ormanlı sivri tepeye -ki Cocorta’nın yanında- Loru tepesi derler. Kıbledeki sırtlara Mozurét derler. Gündoğandaki sırtlara Dambazxura derler. Çayis’te ay adları: Döldöken/mart, abril, mayıs, kirazayi, orağayi, meyramayi, bögrümayi, şarabayi, koçayi, karakış, zemheri, gücük. 12 hayvanlı seneler usulünü bilirler. Hocalardan, eskilerden duymuşlardır. Zığarıstav ve Çayis’te hocalar Yerlidir. Diğer köylerde (hoca) yoktur ve Şavşet köylerinden gelirler. Kenarbel gölünün garp ucunda Zurzuna-Karzak şosesi solunda köyün şimal yanında iri taşların bulunduğu Tikmetaş denilen mezarlıkta 8 karış uzunluğunda 4 karış yüksekliğinde 2 karış da toprağa girmiş iki tane yüksek haç taşı var. Kırmızı, kara taştan at heykeli var. Bir koçu da Zurzuna’ya götürmüşler. 13.7.1948, Suxara Âşık Şenlik’in, Yukarı Mahalle mezarlığında, dağ yolunda, köyden çıkarken sağ kolda (köyün şark şiRabat - Şeytankale (İblis Hisarı). Bizim Ahıska 25 mali köşesinde) yekpare taştan fesli baş taşı, kabartma 11 satır: halinde “Halk Aşıkı Şenliği Baba - 1913” ile bir şiirinden dörtlük yazılmış. 2 Tekerleme: “Suxara/Suyu kara/Otu yok/Güni kara” Kakacın 250 m. garp şimalindeki tepe üzerinde gök taştan koç taşı, yedi karış uzunu, yere gömülü. Köylüler ziyaret ederler. Bu tepe hep mezarlıktır. 15 adım garbında da kafası kırmızı bir koç veya at heykeli var ● Yazıda geçen köy ve kasabalar, bağlı olduğu ilçe ve yeni adlarıyla şöyledir: Acara : Merkezi Batum şehri olan ve bugün Gürcistan sınırları içinde bulunan özerk bölge. Agara : Ahıska-Asmiza’nın köyü. Ahılkelek : Cavaxet bölgesinin merkezi. Ampur : Çıldır-Kenardere Ardax : Ahıska-Asmiza Ardanuç : Artvin’in ilçesi. Axaşen : Hanak-Sazlıçayır Azgur : Ahıska’nın doğusunda eski bir Türk kasabası. Babaseyit : Babazet dağı Borçalı : Tiflis’in güneyinre Terekeme Türkleriyle meskûn bölge. Börk : Hanak’ın köyü. Buzmaret : Ahıska-Asmiza Cavaxet : Ahıska’nın güneyinde merkezi Ahılkelek olan bölge. Colit : Çıldır-Akçıl Cuvantel : Posof-İncedere Çamurda : Çıldır-Akdarı Çıldır : Ardahan’ın ilçesi. Eski Beğrexatun: Çıldır’ın köyü. Gavet : Ahıska-Asmiza Gügübe : Hanak-Binbaşak Hamamlı : Borçalı Hamaş : Çıldır-Ağıllı Hoçuvan : Ardahan’ın nahiyesi. Hoşiret : Hanak-Dilekdere İmir Hasan : Borçalı Karzak : Ahılkelek Karzamet : Ahıska-Asmiza Kenarbel : Çıldır’ın nahiyesi. Kertene : Çıldır-Akkiraz Koblıyan : Ahıska’nın kuzeybatısında merkezi Adigön olan bölge. Kôdas : Çıldır-Sabaholdu Koravel : Çıldır-Sazlısu Koyundere : Ahıska-Asmiza Könk : Hanak-Arıkonak Kumris : Ahılkelek Kunduzxev : Çıldır’ın eski bir köyü olup bugün harabedir. Kurtkale : Çıldır’ın nahiyesi. Kür : Bugün yanlışlıkla Kura denilen Ardahan suyunun tarihî adı. Lebis : Ahıska-Asmiza Meredis : Çıldır-Gölebakan Meşe Ardahan : Ardahan’ın Hanak ve Damal ilçelerini içine alan bölgenin eski adı. Meyram : Çıldır-Meryem Moraguval : Ahılkelek-Mirakval Niyala : Ahıska-Asmiza Niyalasxor : Bir kısmı Çıldır bir kısmı Ahılkelek’te coğrafî bölgenin adı. Oğuzlu : Arpaçay’ın köyü. Okşit : Çıldır-Horozöten Ölçek : Ardahan’ın köyü Örüşet : Hanak-Oğuzyolu Panaket : Ahıska-Asmiza Pasin : Erzurum’un Hasankale ilçesi, Pasinler. Persa : Ahıska’nın köyü. Posxov : Ardahan’ın Ahıska sınırındaki ilçesi. Rabat : Çıldır-Yıldırımtepe Sabadur : Çıldır-Kuzukaya Samavat : Kars-Yücelen Sikerep : Çıldır-Kotanlı Suxara : Çıldır-Yakınsu Şavşet : Artvin’in ilçesi. Tatalet : Çıldır-Baltalı Tezeköy : Ahıska-Asmiza Tümük : Ahıska-Asmiza Urta : Çıldır-Gölbelen Van : Ahıska-Asmiza Varnet : Ahıska-Asmiza Vartmana : Çıldır-Kaşlıkaya Vaşlop : Çıldır-Övündü Vel : Hanak-Sevimli Xevat (Xavet) : Ahılkelek Xırtız : Ahıska-Asmiza Xilevan : Çıldır-Doğankaya Yeni Beğrexatun: Çıldır’ın köyü. Yerli Çayis : Çıldır-Kayabeyi Yusufeli : Artvin’in ilçesi. Zerebük : Çıldır-Dirsekkaya Zığaristav : Çıldır-Öncül Zurzuna : Çıldır ilçe merkezinin eski adı. 1 Süem: Sonuna kadar açık haldeki başparmakla işaret parmağı arasındaki mesafe. 2 Bu şiirin tamamı şöyledir: İster ihtiyar ol ister nevcivan Bu dünyada bâki kalan öğünsün Meraksız fikirsiz gamsız her zaman Başatan şâd olup gülen öğünsün. Müddet-i Hazreti Âdım’dan beri Okunmaz defteri bilinmez sırrı Bu dünyadan gitti nice bin biri Ahretten dünyaya gelen öğünsün. Şenlik der bu dünya fanidir fani, İskender Ürüstem Süleyman hanı Ecel pazarından kurtarıp canı Azrail’den mühlet alan öğünsün.
 
Adım da Fakir Yılmaz...
Ben 1992 yılında yeniden vilayet olan ve her yıl ortalama bin kişinin göç ettiği ülkenin 75 plakalı Ardahanlısıyım.
Yani ülkemin Çıldır Aktaş ve Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapıları ile Kafkaslara açılan kenti Serhat Ardahanlıyım...
Geleceğin Davos'u, Ahıska kültürü ile yoğrulan Posoflu,
Kışları yüzeyleri tamamen donan, yazları içilesi suyu olan gölleriyle Terekeme, Çıldırlı, ülkenin kurucusu Atatürk'ün siluetinin dağlarına yansıdığı Alevi Damallı, doğanın yeşil çamlarla donattığı Kürt Göleli, bin bir çiçekle donanmış yaylaları ile Hanaklı, Dadaşlara komşu Köprülü, yani Gorvengli, 3 bin 197 rakımlı, altı su kaynayan, bölgenin en büyük dağı Kısır dağı eteğindeki Hoçvanlı, balı, kazı, kışı, kaşarı, yaylası, kırmızı etiyle meşhur Türk, Kürt, Alevi, Sünninin kardeşçe yaşadığı 300'e yakın köyü olan kentliyim.
Gürcistan ve Emenistan'a yetmedi, Acara Özerk Cumhuriyeti sınır, Kafkasya'dan getirilip, dünya pazarlarına sevk edilen doğalgaz ve petrol boru hatlarını taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Tanap boru hatlarının geçtiği kentli, bir Serhatlı'yım...
Adım, Burdurlu yazar Fakir Baykurt’tan, rahmetli babamın teksir makinası ile çıkardığı “Fakir Dostu” adlı gazeteden isim hediyesi olmuş...
Ve 33 yıldır başta aşkım dediğim Ardahan'ımı olmak üzere, ülkemi ve dünyayı yazan bir gazeteciyim.
Evli, 6 Torunu, 5 çocuğu olan 1969'lu kent merkezine 13 km. uzaklıkta olan Şişka köyü doğumluyum...
53 yaşına adım atan bir gazeteci olarak ekmeğimi taştan olmasa da, gazetecilikte çıkarmış biriyim.
Tabi 7 yaşından beri ailemle birlikte ticarette yapmış, çekin, senedin, borcun, harcın ne olduğunu sizin kadar iyi bilen biriyim...
Ülkemin hemen her yerini gezmiş, ticaret ve gezmeye Gürcistan'a, Galatasaray maçını bir gazeteci olarak izlemek için Ermenistan'a giderken mesleğimde olduğu gibi ülke sınırları gibi bin bir zorluğu aşmaya çalışmış halada çalışan bir gazeteciyim...

Ve bu süre zarfında hep yollarda, gurbette, sıla özlemi ile yanan birisiyim.
Ve bu özlemimi, aşklarımı, sevdalarımı, şiirlerimi hep yazarak dile getiren bir gazeteciyim...
Kurşun harfleri dizerek adım attığım gazetecilik mesleğime Ardahan'da başladıktan sonra önce İstanbul Cağaloğlu'nda Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi renkli olarak çıkardıktan sonra 99 depremiyle sarsılan ve hala yaralı olan Kocaeli'nde cep harçlığımla günlük olarak çıkarıp, üç yıl boyunca yayınladığım Siyah Beyaz adlı gazete ile yerelden metropolde gazete çıkarmışım...
Ardından 99'da yaşanan Marmara depremi ile Kocaeli gibi bende sarsılmış olarak ve doğduğum yerde yeniden doğup, yaralarımı sarmak, sarsıntıyı atıp, bir kez daha başlamak için o çok sevdiğim Ardahan'a mecburen geri dönmüş, sonra ara sıra yeniden metropol denen İstanbul ve diğer birçok kentte yeniden tutunabilir miyim diyerek direnmeye gayret eden biriyim.
Ülkemin en büyük metroplünden en zengin illerinden olan Kocaeli’nden yine ülkemin en yoksul memleketim Ardahan'a geri dönmek zorunda kaldıktan sonra, memleketime ilk ofset makinesini getiren, bununla yetinmeyip, şirin Ardahan’a ilk renkli tabloid boy gazeteyi kazandırdıktan sonra aynı kentte hala yayınlanan 1980 yılında yayın hayatına başlayan aile gazetemizde Anadolu Gazetesinde aktif gazeteciliğe başlamış Fakir Yılmaz'ım.
Ve daha sonra sahipliğin sonrasında Yazışleri Müdürlüğünü üstlendiğim Kuzey Doğu Anadolu adından ilk günlük, sonra Son Vilayet adında ikinci günlük gazeteler çıkaran, ardından ilçelerine de matbaalar kurup, Ermenistan ve Gürcistan'a sıfır sınır Çıldır ilçesinin ilk gazetesi Çıldır Gazetesi, Ardahan'ın ekonomik olarak Kocaeli ile İstanbul arasında sıkışmış ve büyükşehirli İl olmak isteyen Marmara bölgesinin sanayide en güçlü ilçelerinden  biri olan Gebze gibi baş harfi G ile başlayan ve bir dönem gazetecilik yaptığım Gebze'ye benzettiğim Göle'de Yeni Gözlem adlı ilk günlük gazeteyi çıkardım.
Devamında, ülkeyi ve dünyayı ısıtan doğalgaz boru hatlarının geçmesine rağmen hala doğalgazsız olan dakar, toprak, alan büyüklüğü anlamında Ardahan'ın en büyük ilçesi olan ve %38 i Alevi, geri kalanın Sünni olduğu Hanak ilçesinde Hanak/Damal Gazetesi gazeteler çıkaran, yaşım kadar gazeteci yetiştirmiş bir gazeteciyim.
Bugün hala kendi haber sitelerim ve gazetelerimin yanı sıra haber ve yorum yazdığım gibi birçok ulusal gazete de muhabirlik yaptım, manşet haberlerine imza attım. 
Ve onca ödülün, plaketin yanında Başbakanlık Basın yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Jüri Özel Ödülü, Gazeteci Metin Göktepe Ödülü gibi bir o kadar da değerli ödül, plaket almış biriyim.
Ve hala gazetecilik yaparken toplum aydını, önderi denenlerin “Gazetecilerin” de sadece gazeteci olarak kalmaması gerektiğine inanan biri olarak Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığının yanı sıra “Güçlü Bir Ardahan Lobisi”  oluşturma iddiası ile kurulan ve bu yolda yol alamaya devam eden ve kısa adı ARDAFED olan Ardahan Dernekler Federasyonunda, gençliğe ve spora karınca, kararınca el atma arzusuyla Serhat Ardahan Spor Kulübünde görev alan ve bu üç önemli kuruma beş kuruş almadan tamamen gönüllü ve de kendimden vererek başkanlık yapan bir vatandaşım.
Yani kısacası son günlerde yazılarımla siz sayın okurlarının karşısına gelen ve onca badire atlatmış, köyünde yaşanan kan davası sonucu kurşunlanmış, trafik kazaları geçirmiş, delikanlı denen dönemde top oynarken bıçaklanmış, yoran özel hayatıyla zaman zaman sızlayan yaraları kabuklaşmış ve 35 yıl her gün onca davalık, tazminatlı olan ama her yazdığımın altındaki imzamı geri çekmediğim yeniden aynı imzayı atacak haberinin yanı sıra ülke, dünya, özel, tüzel yaşamla ilgili günlük yorum yazısını yazan bir gazeteciyim...
Ha unutmadan Tempo TV, YouTube ArdahanTV'de tv programcılığının yanısıra diğer sanal ortamlarda  canlı yayın yaparak yazan bir gazeteci olmakla Türkçe, Kürtçe'yi karıştırıp, konuşan gazetecilik boyunca sakallı birde sunucuyum...
Bilmem tanışabildik mi?
Neyse..
Kısacası; Bir gazeteci olarak, dayanışma adına bir zamanlar yazdığım ama şimdi ayrıldığım onca gazete, tv kanalı ve ajansın yanında şimdi, şu an siz Marmara'nın Sesi, kuzeynadolugazetesi.com, kocaelibakis.com, sonvilayet.com, butentv, sakinca.com, kuzeyteve, gazeteemek, doğubeyazıtgazetesine yazılar yazan, bölgenin ilk E-Gazetelerini çıkaran okurlarına yeniden merhaba diyerek bundan sonra da günlük yazılarımla ve zaman zaman haberlerimle hayatının son noktasına kadar sizlerle olmaya devam etmek isteyen bir insan, bir gazeteci ve dostum ben...
Adımda Fakir Yılmaz..
    arşiv haber 05/05/2022 tarihli haber/yorum

 

KENDİSİNİ VURDUĞU İDDİA EDİLEN
GENÇ KIZ KURTARILAMADI! 
Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Mollahasan köyünde 18 yaşındaki bir kız çocuğu babasına ait bir silahla oynarken kendisini yaraladığı iddia edilen genç kız kurtarılamadı.

Silah sesini duyan komşu ve yakınları ambulansı aradılar. Olay yerine intikal eden ambulans yaralı kızı göle devlet hastanesine kaldırdı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Mollohasan köyü muhtarı B.F’nın kızı hayatını kaybetti.  Yaşanan olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

KAR YAĞDI, YAŞLI KADIN KAYIP OLDU..

Mayos ayının içinde olunmasına rağmen kar yağışının devam ettiği Ardahan'da hayvanlarını otlatmak için merada bulunan yaşlı kadın köyünün yolunu bulmayonca jandarma devreye girdi.

Ardahan'ın Damal ilçesinde, yakınlarının haber alamadığı 65 yaşındaki kadın için arama çalışması başlatıldı.
Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Tepeköy köyünde dün hayvan otlatırken kaybolan 65 yaşındaki N.M.'in yakınları, durumu yetkililere bildirdi. Bölgede çalışma başlatan Jandarma ve AFAD ekipleri, aşırı kar yağışı nedeniyle arazide mahsur kalan ve kaybolan N.M. isimli yaşlı kadının 20 büyükbaş hayvanı ile birlikte 4 saatlik aramanın sonucunda bulunarak güvenli bir şekilde köyüne dönmesi sağlandı. 

Camileri Kapatın!..

Kardeşim Deniz'in bizi derinden üzerek bir anda yanlarına gittiği Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan'ın idam edilmelerinin 50. yıl dönümünün hatırlandığı, anıldıkları bir zaman da Ramazan ayını bitirdiğimiz şu günlerde hala tartışılan genel seçimlerin yanı sıra Başkan Erdoğan ile Saadet Partisi Lideri arasında siyaset konusu olan İstanbul'daki 60 bin kişilik Çamlıca camisi ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın 'Ezan Türkçe okunsun' demeci ardından partisi CHP'den ihraca kadar giden yolda yeni yapılan camilerde en çok konuşulan ama mahalle baskısından korkulup, alenen tartışılmaktan çekinilmektedir.
Evet, dinimizin emrettiği ve Ramazan ayının da etkisiyle 'pandemi de bitti...' denilerek yeniden doldurmaya çalıştığımız camilerin çokluğu, dolamaması gibi konuların tartışma konusu olduğu ülkem de benimde bu yönde bir önerim olacak.


Umarım bu önerime kızıp, 'Ezan Türkçe Okunsun' dedi diye ve diğer birçok anlamsız çıkışı dolayısıyla partisinden olup, yeni bir parti kuran Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ya da '60 Bin kişilik cami yapmaya ne gerek var?' diyen Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu gibi hedef tahtasına bende oturtulmam inşallah.
Ardahan'dan İstanbul'a doğru yol aldığım Karadeniz sahil yolu boyunca gördüğüm manzaraların başında Ardahan'da olduğu gibi diğer illerdeki yeni ve inşaat halinde olan camilerin yanı sıra bu bölgede de deniz manzaralı birçok yeni caminin yapıldığı ve o yoldan geçenin inşaat halindeki bu camileri görüp, yanındaki ile tartışmasının gündemime girmesine neden olduğu camiler konusunda benim de bir önerim olacak.
Bu önerimde; İstanbul Çamlıca'da ki 60 Bin Kişilik yeni camilerin art arda yapılması ile bu nedenle mevcut ve eski camilerin cemaat bulamadığı yönünde görüş belirtenlere ve Diyanet Başkanlığına olacak.
Ama bu önerime destek olsun diye öncelikle 18 yıl önce iktidara gelen ve cami yapımının hızlandığı bir süreci yaşatan mevcut iktidar tarafından uygulamaya konulan ve benimde destek verdiğim bir projenin camiler konusunda da hayata geçirilmesidir.

Nedir o plan, proje ve önerim?
Örnek olarak Ardahan'ı ele alalım..
Bu hükumet döneminde Ardahan'ın iki beldesi, nüfusu iki binin altına düştü diye ülkedeki diğer birçok değil, yüzlerce belde kapatıldı ve bu beldelere verilen hizmetler tepki çekse de bir noktaya çekildi mi?
Evet..
Peki bu beldelerin yanı sıra Ardahan'ın ilçelerinde olduğu gibi diğer kentlerde ki cezaevleri, PTT şubeleri hatta hastaneler ve en önemlisi köylerdeki birçok okul 'Toplu Taşıma' adı altında kapatıldı mı?
Evet..
Başta İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakasına yapılan devasa Adliyeler ardından birçok adliye kapatılıp, buralara toplatıldı mı?
Evet..

Ve bunlar üzerinde birçok hizmet tek noktada sunulmaya başladı mı? Ve bu proje ardından hizmet maliyetleri de düştü mü?
Buna evet demek için belki başka bir tartışma açacak ama mevcut hükumete ve bana göre doğru olan ne kadar küçük, eski cemaatin gitmediği camilerin gerek var olan camilere gerekse yeni yapılan 60 bin kişilik Çamlıca camisi gibi büyük camilere toplanmasıdır.
Yani, belde, adliye, cezaevi, askeri şube, okullar, hastaneler ve sağlık ocakları nasıl kapatılıp, bir merkeze toplatılıp, yenileri yapılmaya devam eden cami çokluğundan dolayı cemaat bulamayan camiler de bir merkeze, büyük Camilere toplansın derim...
Olmaz mı?,
Camiler de bir araya toplanılmaz mı?
Vallahi olur hem dinimiz gereği insanların toplanıp, dini vazifelerini yerine getirmesini sağlar hem de insanların birbirleri ile tanışması, kaynaşması sağlanır...
Zaten Allah'ın evi olan camilerde Allah'a karşı olan vazifelerini yerine getirmek için gittikleri o camilerde, toplu alanlarda bir birileriyle kaynaşması, fikir-alışverişinde bulunulması bu amaçlı değil mi?
Dahası açık olarak söyleyecek olursak 'Gelin küçük, eski ve cemaati az olan tüm camileri, sağlık ocakları, okullara, beldeler, askeri şubeler, adliyeler ve aklıma gelmeyen onca kurum ve kuruluşu hizmet merkezi gibi kapatalım.
İstanbul adliyeleri gibi büyük yerlere, resmi açılışta bile 60 bin kişinin, cemaatin toplatılamadığı Çamlıca Camisi, kültür kokan ve bizlere miras olan tarihi camiler gibi yerlere cemaati toplayalım.
Hem, 'Bu kadar çok camiye ne gerek var' ve yeni cami yapılması tartışmasını önleriz, hem de büyük maliyetlerle inşaatı devam eden, imam, müezzin, camilerde çalışanların yükünü azaltır, her cuma günü veya başka zamanlarda nereye gittiği çokta belli olmayan (!) yardım adı altında toplanan paraların önüne geçeriz' diye düşünüyorum.
Ne dersiniz?
-Vah seni Din Düşmanı, Cami karşıtı mı?
Yoksa, 'Ya neden olmasın mantıklı' mı dersiniz?..
Neyse çok uzatmadan ve din düşmanı ilan edilmeden 'Hayırlısı sizlere kalmış..' deyip, önerimin olumlu ya da olumsuz olarak  değerlendirilmesi için dua etmek en güzeli..

Özgürce yazmak..

Ulusal gazetelerin ve televizyonların bile özgürce yazmak ve yayınlamak istediği ancak gerek hükumet gerekse mahalle baskısı sonucu onca haberi yazamadığı bir ülke de yazılması gerekeni bedelini ödeyerek, çekinmeden yazan, yazdığının altına cesurca imzasını koyan ve yazdıktan sonra ‘ele oldu, bele oldu’ demeden, haberi ya da yorumu kaldırmadan, silmeden haberlerinin arkasında duran bir ekibin başında olan bir gazeteci olarak bu gazetemizde, bu köşemizde yazmaya devam edeceğim...
Günlük bir gazete almadan gazete ve gazetecileri ‘Satılık Basın’ suçlamasıyla suçlayan bir topluma rağmen 34 yılı aşkındır kesintisiz gazete çıkaran, yazan bir gazeteci olarak yazmaya, yazdıklarımızı yayınlamaya devam edeceğimiz bir süreçte birleşime, bir olmaya ve birlikte diri olmaya da istenen katkıyı sunmayı sürdüreceğim...
'Benim olsun, tek olsun, bir gözüm olsun, ama onun olmasın' diyenlere inat 'hepimizin olsun, birlikte olsun' anlayışıyla bugüne kadar birçok insanı gazeteci yapan, gazete çıkarmasına destek olan biri olarak bugün yaşanan birlikteliğe de 'evet' diyerek destek olmanın hazzıyla ‘Haydi Hayırlısı’ deyip, yazmaya, gazete çıkarmaya devam ederken, bugüne kadar, bundan sonra da daha özgürce yazacağımızdan kimsenin şüphesi ve korkusu olmasın sakın..

arşiv haber 30/12/2017 tarihli haber/yorum
Eski Başkanlar Yeniden Seçildiler..
Yaklaşan Yerel ve Genel Seçimler öncesi İlçe ve İl Kongrelerini tamamlayan partiler eski başkanları yeniden seçtikleri görüldü. Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Örgütü'nün ilçe kongreleri sonra İl kongresini yaparken partilerin tümünün eski başkanları yeniden seçtikleri dikkatlerden kaçmadı.

Uzun süre İl başkanı olmayan MHP'nin arıdan İYİ Parti'nin de atama ile eski başkanları il başkanı olarak seçtiği görülen Ardahan'da HDP'de eskiyi yeniden İl Başkanı yapan partiler arasında yer aldı

İktidar partisi AK Partinin eski başkan Yunus Baydar'ı tek aday olarak yenilediği görülen Ardahan'da Oktay İlbasmış ile yarışan CHP'nin eski başkanı Yalçın Taştan 88 delegenin oy kullandığı kongrede aldığı 58 oy ile yeniden CHP Ardahan İl Başkanı oldu.
Yılın son gününde gerçekleşen CHP Milletvekilinin Divan Başkanı olduğu İl Kongresinde yeniden İl başkanlığına getirdiği görülen Ardahan’da 2017‘de tüm partilerin il başkanlıklarının atamaları ve de seçimleri oldu
İktidar partisi AKP eski başkan Yunus Baydar'ı tek aday olarak yeni başkan olarak seçerken HDP'e eski başkan Ergün Koç'u yeniden İl Başkanlığına getirdi.
,MHP'nin eski başkanlarından Hülya Davutoğlu'nu yeni başkan olarak seçerken Mearl Akşener'in genel başkanlığını yaptığı İYİ Parti'de eski MHP İl Başkanı Taşkın Polat'ı İl Başkanlığına getirdiği dikkatlerden kaçmadı.
**Büyükaya'nın üzeri çizildi..
Bugün Dursun Akçam Kültür Merkezinde gerçekleşen ve mevcut Başkan Yalçın Taştan ve Başkan Adayı aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi olan İlhan İlbasmış başkan olmak için yarıştığı CHP Ardahan İl Kongresi beklenen sonuçla bitti.
Divan Başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın yaptığı kongrede kâtip üyeliklerini Kurtuluş Büyükkaya ve Engin Sarıkaya yaptı.
**Delegeden çok misafir vardı..
Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan 12. İl Kongresine Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İskender Yılan, Arcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fakir Yılmaz, Ardahan Gazeteciler ve Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Özkan Karakaya, Kent Konseyi Başkanı Serhat Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Burak Taştan, CHP eski İl Başkanı Fevzi Uygur, CHP eski Merkez İlçe Başkanları Kadir Sinan Onay ve Nehir Ziya Alpaslan’ın yanı sıra bir çok partili kongrede hazır bulundu.
Kongrede Divan teşekkülünden sonra açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Yalçın Taştan, partinin mali ve idari durumuyla ilgili partililere bilgi verdi.
Taştan'ın açılış konuşması ardından CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, kongrede yaptığı konuşmada barış ve kardeşlik vurgusu yaptı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer partililerin gönderdiği telgraflar okundu.
Daha sonra CHP İl Başkan Adayı İlhan İlbasmış partilileri hitaben seçilmesi halinde yapacağı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Birçok önemli konuya değinen İlbasmış, kongrenin barış kardeşlik içerisinde geçmesi temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından seçime geçildi.
93 delegeden 88 delegenin oy kullandığı seçimde mevcut Başkan Yalçın Taştan 58 oy alırken, Başkan Adayı İlhan İlbasmış 28 oyda kaldı. 2 oyda geçersiz sayıldı.
Oylama sonucu Yalçın Taştan tekrar İl Başkanlığını kazanırken, sonuçların ardından her iki aday bir araya gelerek önemli olanın parti menfaatleri olduğunun altını çizdiler.
Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükaya'nın isminin bazı oy pusularından üzeri çizildiği görünen CHP İl Başkanlığı kongresinde dikkat çeken en önemli konuların başında gelenin Milletvekili ile Milletvekilen karşı olan Hanak ve Damal Belediy başkanlarının sonuçları beklemeden salondan ayrılmaları oldu.
YALÇIN TAŞTAN’IN LİSTESİ
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ( ASIL )
Hakan Altınarık, Hilal Çoban Ant, Serhat Arslangörür, Soner Aşık, Beysafa Aydın, Aynur Bulga, Kurtuluş Büyükkaya, Olgun Ekmekçi, Berkant Hancı, Kamuran Işık, Kemal Kalender, İbrahim Kaya, Çetin Marancı, İsmail Sarıçam, Engin Sarıkaya, Dursun Şirin, İbrahim Uygur, Şenyurt Üneri, Zafer Yılmaz, Alpay Yılmaz
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ( YEDEK )
Bedrettin Karaçoban, Vedat Keçeci, Yalçın Öztürk, Barış Daşdemir, Mehmet Çelik, Mesut Yılmaz, Şakir Dursu, Kemal Aydın, Cemil Temel, Galip Kartal, Aliyar Aktaş, Binali Biçer
DİSİPLİN KURULU ( ASIL )
Tahsin Bulut, Engin Dursun, Arif Kanpolat, Metin Kasımoğlu, Gökan Kılıç,Durmuş Ocak, Salih Orhan, Şentürk Öztürk, Mikdat Topcu
DİSİPLİN KURULU ( YEDEK )
Veysel Çelik, Enis Taştan, Metin Sarıçam, Kılıç Gültekin
KURULTAY DELEGELERİ
Ayhan Büyükkaya, Ergin Önal, Nevzat Şirin, Engin Turan
İLHAN İLBASMIŞ’IN LİSTESİ
YÖNETİM KURULU (ASIL)
Celal Avşar, Günay Akkoç, Nuriye Gedikoğlu, Sedat Bay, Özkan Çimen, Fikret Çiftçi, Günay Çoban, Metin Ekmekçi, Yaşar Ekmekçi, Yasin Gedikoğlu, Kaya Güngör, Gülsen Tosunoğlu, Murat Morkoç, Mustafa Oğurlu, Kemalettin Öztürk, Tüncer Polat, Saim Süt, Mevlüt Taşdemir, Ayhan Yolcu, Ayten Yılmaz
YÖNETİM KURULU (YEDEK)
Deniz Akçam, Edan Dündar, Demirali Çağlayan, Ercan Şahin, Aslan Şenel, İsmail Sural, Galip Karaçelik, Cevahir Ocak, Macide Üşenmez, Yolcu Durak
İL DİSİPLİN KURULU (ASIL)
Fuat Altun, Barış Bilgin, Hülya Dündar, Üstüner Çiftçi, Cengiz Dursun, Yener Kirman, Ufuk Öztürk, Cemil Çakmak, Ercan Gök
İL DİSİPLİN KURULU (YEDEK)
Özgür Akçam, Fikret Ocak, Mülazim Özer, Celalettin Koç
CHP KURULTAY DELEGELERİ
Gül Çal, Nihat Gökçe, Önder Sayın, Gürkan Uğurlu

BAYDAR YENİDEN İL BAŞKANI!

*19/01/2017 Tarihli Haber

İki dönem AK parti İl Başkanlığı, iki kez de AK Parti Ardahan Milletvekili Adayı olan Veteriner Hekim Yunus Baydar yeniden AK Parti Ardahan İl Başkanı oldu.
Başbakanın bizzat görevlendirdiği Baydar uzun süre İl Başkanı koltuğuna yeniden oturacak.
AK Parti İl Başkanlığına yeniden atanan Yunus Baydar'ın hemen kolları sıvayıp, kendi kadrosunu oluşturmaya başladığı öğrenilirken Baydar'ın ilçe başkanları dahil bir çok değişime gideceği de alınan bilgiler arasında oldu.

ARDAHAN NEDEN GERİ KALDI?
  Selmi Yılmaz Kadınca
selminazo@hotmai.com

100 Yıllık ilk eyaletlerinden olan daha sonra önce vilayet ardından ilçe ve daha sonra ortaya konulan birlik, beraberlikle 92 yılında yeniden vilayet edilen Ardahan'ın bugün neden hak ettiği yerde olmadığı yönünde sık sık görüş belirten bir Ardahanlı olarak Ardahan'ın hak ettiği yere ulaşamamasının asıl diğer bir nedeninin mevcut yöneticilerinin yönetim anlayışından geldiğini de bilirim.. 
Çünkü ülke genelinde olduğu gibi Ardahan'da da devletin makamlarını meşgul edip, devlete olduğu gibi o devleti oluşturan halka bir şey veremeyenlerin çokluğundan hep yakınsakta bunlara yönelik hiç bir adım da atılmayan bir ülkenin güzelim Ardahan..
İşte bunların en son örneği proje hazırlamada Ardahan'ı 81 Vilayet içinde sonuncu eden büronun başında olan birinin getirilip, daha üst bir mevkiye koyma çabaları ortada..
Şahsen kendisiyle özel bir sorunum olmayan, karşılaştığımızda bir birimizden saygıyı esirgemediğimiz ama Ardahan'a hizmet konusunda yetersiz olan ekibin içinde olduğuna inandığım birini, 'Ya mutfakta yaptığını şeflere sunduramadı, ondan getirip şef yapalım' dendiği bir Ardahan'ın diğer illerden geri kalmasının nedenlerinden biri değil mi?
Bilmem ama başta iktidar vekili Atalay olmak üzere valimizin, belediye başkanımızın da en azında bu sefer bu konulara dikkat edecek ve bu kez anılmayacak diye umutlu olmak isterim..

 

**Yunus Baydar İstifa mı Edecek?

AK PARTİ'DE KRİTİK ANLAR..

*08/04/2015 Tarihli Haber

Ardahan AK Parti’nin ağır topları olarak bilinen simalarla bir seçim süreci yürüten AK Parti Milletvekili Adayı Yunus Baydar'ın 2. sıraya konulmasının şokunu yaşıyor..
Uzun yıllar İl başkanlığı yaptığı partisinin kendisini 1. sıradan aday etmemesi karşısın da şok olan Baydar’ın adayların açıklanması ardından Atalay'dan sonra  2. sıradan aday olarak gösterilmesinin şokunu yaşadığı e her an bu sıralama da istifa edip, siyasetten çekilebileceği ileri sürülüyor..

Uzun yıllar AK Parti İl Genel Meclis Üyeliği ve AK Parti Ardahan İl Başkanlığı yapan AK Parti’nin en güçlü Milletvekili Aday Adaylarından olan ve liste biri bekleyen Yunus Baydar ikinci sırada aday gösterilmesi karşısında şok olduğu ve karar aşamasında olduğu ileri sürüldü.
Aynı zaman da Ardahan Damızlık Yetiştircileri Birliği Başkanlığını da sürdüren ve Milletvekili Adayı olduktan sonra Hanak, Damal, Posof ve Çıldır’a karşın Göle ilçesine çok gitmediği görülen Baydar’ın adayların açıklanması ardından mecut milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın 2. sırada yer verilmesi karşısında karar aşamasında olduğu ve her an istifa edebileceğiileri sürüldü.

Rektör, Milli Eğitim Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdüründe Önce Müftü!

Rektör, Milli Eğitim Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdüründe Önce Müftü!
Yarın ikinci yarı yıl tatiline İl Milli Eğitim Müdürü ve Rektörü olmaksızın girilen Ardahan'da uzun süredir boş bulunan İl Müftülüğüne atama yapıldı. 22 Yıldan fazladır İl Kültür ve Turizm Müdürü olmayan, son oalrak iktidar partisi İl Başkanı koltuğu da boş kalan, Genel Sekreteri gibi bir çok kurum müdürlüğünün vekilin vekili ile idare edildiği Ardahan'a atanan Gaziantep İl Müftü Yardımcısı Şaban Kondi Ardahan'a gelerek görevine başladı.
 
 

Gaziantep İl Müftü yardımcısı Şaban Kondi, Ardahan İl Müftülüğüne atandı.

Ardahan İl Müftülüğüne atanan Gaziantep İl Müftü yardımcısı Şaban Kondi, yeni görevine başladı.

Ardahan İl Müftüsü olarak atanan Şaban Kondi, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra insanların dine ve dindarlara bakışı ciddi anlamda yara almıştır. Bu algıyı değiştirebilmek için doğru bilgiyi doğru kaynaktan insanlarımıza ulaştırmanın gayretinde olacağız." dedi.

Kondi, "Birlikte, istişare ederek faydalı hizmetler yürüteceğimize inanıyorum. Burada işi doğru yapmayı değil, doğru işi birlikte yapmayı esas alıyoruz. Asıl olan, öncelikle bu toplumu yanlış din algısından, doğru bir din algısı oluşturma noktasında gayret içerisinde olacağız. Özellikle 15 Temmuz'dan sonra insanların dine ve dindarlara bakışı ciddi anlamda yara almıştır. Bu algıyı değiştirebilmek için doğru bilgiyi doğru kaynaktan insanlarımıza ulaştırmanın gayretinde olacağız. İnsanlarımıza bidat ve hurafelerden arındırılmış şeklide ulaştırabilmek için çalışacağız. Bunun için personelimizle, görevli arkadaşlarımızla gece gündüz çalışıp gayret göstereceğiz. Buda bizim asli görevimizdir." diye konuştu.

Kondi, gençlere büyük önem verdiklerini söyleyerek, "Camilerimizi namaz kılınan ve cuma günleri bir saat cuma vaazı yapılan yerlerden ziyade gençlerimizin geldiği, bir araya toplandığı problemlerin konuşulabildiği, camiyi adeta severek gelecek insanlarımızın oluşturabileceği merkez haline getirmeyi amaçlıyoruz. Camiden öğrencilere, camiden gençliğe yönelik bir gönül bağı kurmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu. 

**Abamüslüm İstanbul’da Anıldı..

Prof. Dr. Abamüslüm Güven’in ölümünün 5. yıldönümünde Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde dikkat çeken bir panel düzenlendi.
Kars Kafkas Üniversitesi’nde Rektörlük yapan Prof. Dr. Abamüslüm Güven, üniversite için önemli yatırımların altına imzasını atmış ve KAÜ’yü bölgenin hatta Kafkasların en iyi üniversitelerinden biri haline getirmeyi amaçlamıştı.
Güven 14 Ocak’ta kabrinin başında gerçekleştirilen tören ile anıldıktan sonra Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel ile de yad edildi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz Anayasa çalışmaları nedeniyle programlarını iptal ederek panele katılmadılar.  Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgüç Güven’in katılımıyla gerçekleşen “Üniversitelerin Bulundukları Kente Katkıları “paneline bilim, sanat ve Güven’in yakın çevresi katıldı.
Anma etkinliği Abamüslüm Güven'in hayatının anlatıldığı kısa film  gösterisiyle başladı.
Prof Dr. Abamüslüm Güven'in 5. yıl anma töreni nedeniyle Üniversitelerin Bulundukları Kente katkıları adlı panelde  katılımcılar’dan; Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı DR.Gürbüz Çapan,Bakırköy Belediye Başkanı Dr.Bülent Kerimoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Kars eski Belediye Başkanı  Naif Alibeyoğlu,İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgüç Güven,Yusuf Günerhan  ile Abamüslüm Güven'in mesai arkadaşları yanı sıra, Aile, eş dost ve sevenleri katıldı.
Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Abamüslüm Güven’in eşi Aysel Güven, anma programında kendilerini yalnız bırakmayan tüm katılımcılara teşekkür etti.
Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bana göre Kars’ta üniversitenin tarihinde çok önemli bir rolü olan ve hepimizin yüreğinde, gönlünde, beyninde çok derin izler bırakan çok değerli bir kardeşimin 5. ölüm yıldönümü nedeniyle burada bulunmaktan ve onu yad ediyor olmaktan onur duyuyorum. Burada en büyük teşekkürü, onu aşkla, sevgiyle, ölümsüz bir aşkla, sadakatini de çocuklarına göstererek, büyük bir adanmışlık örneği gösteren ve bugünü gece gündüz uğraşarak ortaya koyan eşi Aysel Güven hanımefendiye çok teşekkür ediyorum. Günümüzde böyle bir sadakat örneğinin sergilenmesi çok zor maalesef. İnsanın insana yabancılaştığı, insansızlaşan bir toplumda insan unsuru maalesef giderek çözülmeye başlıyor. Böylesi bir düzende hocamız çocuklarını okuttu ve yetiştirdi. Bu çabasıyla bize de güç katıyor ve heyecan veriyor" dedi.

**Ardahan’da Bin 897 Cip Kimlik..

Vali İbrahim Özefe, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne giderek, yeni kimlik kartı için başvuru yaptı. Vali Özefe’nin, yeni kimlik için gerekli olan parmak izi sisteme yüklendi ve diğer işlemleri yapıldı. Vali Özefe, yeni kimlik kartlarıyla ilgili çalışmalar konusunda da bilgi aldı.
İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Yusuf Mercan, 02.01.2017 tarihinde verilmeye başlanan yeni kimlik kartlarını alan vatandaş sayısının Ardahan genelinde 17.01.1017 tarihi itibariyle 1897 olduğunu söyledi.

**Ülkücülerden Rektöre Ödül..

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) kurucu Rektörü, Kafkasya Üniversiteleri Birliği (KUNİB) Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Türk Dünyası Hizmet Ödülleri” töreninde ödüle laik görüldü.
Bengü Türk Tv’de canlı olarak yayınlanan ödül töreninde, Türk Dünyası’na ilim, kültür ve sanat konularında katkı sunan, Türk Dünyası halklarının kaynaşması ve birbirleriyle buluşması anlamında ön ayak olanlar ödüllendirildi. Ardahan Üniversitesi'nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz da Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği törende ödül aldı.
Bengü Türk Tv canlı yayınında ödülünü almak üzere sahneye çıkan Korkmaz, Türk Dünyasının kaynaşması ve bir olması için çaba harcayan, bu uğurda gönlünü ortaya koyan herkese teşekkür etti.

**Çıldır’a ŞOK!

Küçük esnafı bitirme aşamasına getiren tekelci sermaye, Ardahan’dan sonra ilçelerde de market açmaya başlamıştır. Çıldır ilçesinde ŞOK´tan sonra A101´de mağaza açmak için hazırlık içerisine girmiştir.
Hemşerileri küçük esnafı yok edecek tekelci sermaye uzantısına binasını kiraya veren Zafer Aktemur´a halk arasında tepkiler var. MT Yapının Çıldır´da hastane karşısındaki iş yerini kiralayan A101, ateşten mal kaçırırcasına kısa sürede faaliyete girmek için yoğun bir hazırlık içerisine girmiştir.
A101´in de Çıldır´da mağaza açma çalışmalarını tamamlamasının ardından BİM´ marketlerininde Çıldır´da yer arayışları içerisinde olması, ilçede küçük esnafın tükenmesine neden olacak ve göç etmelerine vesile olacaktır.                       www.kuzeyanadolugazetesi.com

CHP İLE HDP'NİN ANAYASA TİYATROSU!..

ARDAHANLI MECLİS ÜYESİNDEN ARDAHANLI BELEDİYE BAŞKANINA: YALAN SÖYLEMEYİ BIRAKIN DA 3.5 YILDIR 3 YATIRIM YAPAMADIĞINIZ HİZMETLERİ YAPIN!..

KENT MERKEZLERİNİ OLDUĞU GİBİ KÖYLERİDE ÇÖP GÖTÜRÜYOR..

.

HANAKLI KÜVET VE İÇ KAPLAMADA MARKA!

 
Kaynak: ardahan haberi

Editör: ardahan haberleri

Bu haber 14738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI