Bursa Escort
Reklam
Bugun...


Çıldır Gölü Çekilmedi Kirletiliyor
zorlu, Derelerden Gelen Kontrolsuz Kirli Sular ve Bu Durumu Saklayan zorlu, KTB, İHA Çıldır Gölünü öldürdü.

Çıldır Gölü Çekilmedi Kirletiliyor

Suat İncedere
İHA ÇILDIR Gönlündeki kirliği, kuraklık diye yalan haber yazdı.
Geçtiğimiz günlerde İHA Haber Ajansı tarafından yapılan haberde "Kuraklık Çıldır Gölünü vurdu" haberi tanamen yalandır. Çünkü Çıldır Gölü çekilmedi, Arpaçay tarafından bulunan orlu Holding’e ait HES Barajı gölün suyunu çalıp, çekerken, diğer taraftan göle korumasız ve önlemsiz akan derlerin getirdiği çamurlar gölün etrafında yeni bataklıklar oluşturmuş.
ÇILDIR Gölü yıllardır özellikle gölün bu kıyısında sürdürülen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu çalışmaları nedeniyle aşırı derecede kirlenmelere neden olmakta.
Yalan haber yaparak göle ihanet, çevreye kötülük eden İHA, yıllardır gözlemim altında bulunan ÇILDIR Gölüne yapmış olduğu bu hainliği kınıyorum, sizlerin yorumuna bırakıyorum.
Çıldır Gölü 4 Metre Çekildi!

Türkiye'nin en önemli göllerinden birisi olan Çıldır Gölü'nü kuraklık vurdu. Çıldır Gölü'nün suyu yaklaşık 4 metre çekildi.

Ardahan ve Kars illerinin ortak kullandığı Çıldır Gölü'nde son 10 yılın en kurak dönemi yaşanıyor. Yaban hayatına da ev sahipliği yapan Çıldır Gölü'nde su seviyesinin hızlı düşmesi vatandaşları da şaşırıyor.

 

40 GÜNDÜR YAĞMUR YAĞMIYOR

Yüzölçümü 115 kilometre olan Çıldır Gölü'nün suyunun çekilmesinin en büyük sebebinin kuraklık olduğunu ifade eden vatandaşlar, bölgeye 40 gündür yağmur yağmadığını belirttiler.
Kuraklık olduğu için gölün suyunun çekildiğine dikkat Remzi Kara, "Kuralık mevsimi olduğu için, kuraklıktan oldu. Çok sıkıntı oldu. Şimdi bakalım ne olacak. İnşallah yağmur yağar dolar" dedi.
Bu yıl aşırı kuraklık olduğunu belirten Suat Sarıçayır, "Yağmur yağmadı, dağlardan kar suyu fazla geliyordu, bu sene gelmedi. En büyük sebebi kuraklık. İlkkez bu kadar çekildi, bu yıl, bütün kaynaklar kurudu.

4 METRE ÇEKİLDİ

Bu göle yazık olur, bunun şimdi kıyıdan 1 metre gitmesi, ortadan 3 metre gitmesi anlamına gelir. Gölün derin yerleri 2-3 metre çekildi. Kenardan 4 metre çekilen yerler var. En büyük sebebi kuraklıktır. Aşırı kuraklık oldu. Burada bizim aşırı yağmurlar yağardı. Bu yıl yaklaşık 40 gündür 1 kere normal bir yağmur yağdı" diye konuştu.
Son yılların en kurak mevsimin yaşandığı Kars'ta, Çıldır Gölü'de kuraklıktan nasibi aldı. İçerisi yosun bağlayan göl yaklaşık 4 metre çekildi. Yüzlerce yaban hayvanlarını da kıyılarında barındıran Çıldır Gölü son 10 yılın en kurak dönemini yaşıyor.

Sınır da toplu balık ölümleri

Balık ölümlerinin suya karışan kimyasallar ya da zehirli atık maddeler nedeni ile olabileceği ileri sürülüyor.
Demokrathaber'de yer alan habere göre, Kars’ta bulunan Arpaçay Nehri’nde bilinmeyen bir nedenle balık ölümleri yaşanıyor.
Ölü balıkların nehir boyunca kıyıya vurduğu belirtilirken, yetkililer tarafından bölgede herhangi bir incelemenin yapılmadığı ve tedbirin alınmadığı ifade ediliyor.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ölü balık yığınları nedeniyle bölgede nehre 3 km uzaklıktan bile hissedilebilecek bir kokunun yayıldığı ve bunun rahatsızlık yarattığı öne sürüldü.
Şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde yaşanan bu kitlesel balık ölümlerinin suya karışan kimyasallar ya da zehirli atık maddeler nedeni ile olabileceği ileri sürülüyor.
Bölgede yaşayan yurttaşlar çevre ve halk sağlığı açısından gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin çağrıda bulunuyor.
Şit Kalp Krizi Geçirdi..

Ardahanlı yerel gazetecilerden olan Yusuf Şit geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırıldı. Alınan bilgilere göre aynı zamanda bir dönem İstanbul Beykoz Ardahan İl Derneği eski başkanlığını da yapan Şit dün aniden rahatsızlanarak Beykoz Kavacık'ta bulunan Özel bir hastaneye kaldırıldığı ve Anju olduğu, durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Çıldır Tır Konvoyu Gördü..

27/12/2015 Tarihli Haber

Yıllar sonra açılan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısından Gürcistan üzerinden Kafkaslara giden tırlar Çıldır’da konvoylar halinde geçiş yapmaya başladılar.

Başta, Ayçicek, Asfalt madesi olmak üzere bir çok hammade taşıdıkları görülen tırların yoğun şekilde geçtiği bölgede en büyük sıkıntıları yol.
Öte yandan diğer bir önemli sorunun da bu tırların sürücüleri bir hayli zorda bırakan ağır kış şartları olduğu öğrenildi.
Aktaş Gümrük Kapısına giden yolun bir hayli dar ebozuk olduğundan da yakınan tır sürücüler bu yetmezmiş gibi doğru dürüst temizlenip, tuzlanmayan dar yollarda büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirttiler.

**GÖL FESTİVALİ 6 ŞUBAT’TA..

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Çıldır Kar ve Buz Festivalinin tarihi belli oldu.
6 Şubat 2016 Cumartesi günü Çıldır Gölü kenarında bulunan Çıldır Meslek Yüksek Okulu Uygulama Tesisi önünde yapılacak.
Festivalinin tarihinin belli olmasıyla beraber açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu “Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Çıldır Kar ve Buz festivali için gerekli hazırlıkları yapmaya başladık. Yöremizin kış mevsimindeki güzelliğini ön planan çıkarmak ve kış turizmini canlandırmak için düzenleyeceğimiz bu şenliğimizi bir önceki yıldan daha görkemli bir şekilde düzenlemeyi hedefliyoruz. Yerli ve Yabancı turistleri buz tutan Çıldır Gölünün görkemini ve güzelliğini göremeleri için 6 Şubatta şenliğimize davet ediyoruz. Bu tür etkinliklerle İlçemizdeki kış turizmi potansiyelinide üst seviyelere çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

 

Kızılca Kıyamet Kürdistan İçin Değil, CHP'li Tezkere İçinmiş!!
  Fakir Yılmaz Yazıyorsam Sebebi Var
fakiryilmaz323@hotmail.com

Ben hala aynı yerdeyim ve Bölgesel Kürt Yönetiminin yarın yapacağını ileri sürdüğü referandumu erteleyecek yada iptal edecek desem de başta CHP'yi Tezkerenin Mecliste güçlü bir şekilde çıkması için hazırlayan Ardahan Milletvekili ve başkaları bu referandum yapılacağını ve bu referandumla Kürdistan'ın kurulacağını ısrar eder durur..
Halbuki düne kadar koparılan kızılca kiıyametin AK Partinin tezkerenin mecliste güçlü bir şekilde çıkması ve son anayasa referandumu öncesi vede sonrası Kürt seçmene sıcak mesajlar verip, 'Hayır' ın çok çıkmasıyla onlara yaklaşan CHP'yi yeniden Kürt seçmenden uzaklaştırmak için oynadığ oyundu..
Ve dün Mecliste yapılan görüşmelerde bir yıl daha uzatılan sınır ötesi tezkere oyunu olduğunu bir kez daha gördük.
Evet, ben hala aynı yerdeyim..
Başkan Erdoğan'dan öğrendiği referandum oyununu bugüne kadar rolünü iyi oynayan Barzani'nin yardımı ile CHP'ye ısınmaya başlayan Kürt seçmen tabakası yeniden CHP'den uzaklaştı..
Yani, 'İşte CHP bu.. Biz anlatıyoruz da kimse anlamıyor' diyenlerin elini güçlendiren CHP'nin dünkü tezkere görüşmelerinde sergilediği tavırla kazanan taraf belli olmuş, kayıp edense CHP..
'Teskere çıktıda ne olacak?' diyenlere de, 'vallahi bugüne kadar ne olmuşsa ondan ötesi olmaz' dediğim dünkü görüşmeleri izlerken başta CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz olmak üzere 25 Eylül'de yapılacağını ileri sürdüğü ama benim, 'yapılmayacak' diye ısrar ettiğim referandum yapılsa da, sonucunda evet çıksa da bir şey olmaz..
Çünkü zaten Saddam'dan sonra adı tabelalara, bayraklara asılan Kürdistan'ın adının önüne sadece 'Bölgesel' denmeye ve oradaki üstü kapalı ortaklıklarda devam edecek..
Yani işin özeti Ortadoğu satrancının bir piyonu olan ve bölgede YPG'nin güçlenmesiyle 'ABD beni YPG'ye değiştirecek' diyerek gece, gündüz ecel terleri döken Barzani'nin diğer bir görevi de ABD ve diğer güçlerin bölgedeki hesaplarına yardımcı olmasıdır.. Oldu da..
Yani Barzani'nin bölgede ki gerçek işi silah satışını arttırmak, hurda S-400 Füzelerini satmak için ellerini sıvazlayan Rusya veya onun ortağı Çin'e yönelen silah pazarını dünyanın jandarması olan ABD ve tayfasına yönlendirmektir..
Bunu da, aslında '5'ler çetesi' denen ama resmi adı 'Birleşmiş Milletler' denen yoldan Amerika'ya giden ve Trump iktidarının silah tüccarlarına verdiği sözlerin yerine gelmesi için başında bulundukları yoksul halkların dolarlarını ABD'nin ve yandaşlarının silah satışı hesaplarına akıtanlardır..
İnanmıyorsanız, 'Falan ABD Başkanı ile görüştü, O görüşme muhteşem geçti' başlıklı gazetelerin manşet ve başlıklarında yer alanları hatırlamanız yeterlidir..
Çünkü ABD'den dönüşte başta korumaların olmak üzere yeni silahların alımı için bir çok imza atılmıştı..
Kısacası; Kürdistan Referandumu olayı hiç yokken ABD'ye gidip, günlerce dersini alan ve ülkeye döndükten sonra kızılca kıyamet koparanların yardımı ile oluşturulan kamuoyu ile silahlar alınmış, çokta hayrını göremediğimiz ve de etkilenmediğimiz tezkere de yağdan kıl çeker gibi çıkıverdi..
Yani, 'Kürdistan kuruluyor' denen olayının, oyunun vede filmin kısa özeti de budur..
Şimdi yarını bekleyelim, bakalım ben mi, yoksa çıkışları ile Kürt seçmenden uzaklaştıranlar mı haklı çıkacak göreceğiz..

**İBB Başkanı Ardahanlı Olur mu?

Siyaset tarihine 'İstifa nedenini açıklamadan istifa eden adam' olarak geçecek olan Ardahan'ın komşusu Artvinli hemşehrim, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Toptaş İstifa etti.
Sadece istifa eden ve bu istifanın nedenini açıklamayan Toptaş'ın neden istifa ettiğini kimse bilmezken benim tahminin bu nazik ve nedeni bilinmeyen istifanın Başkan Erdoğan'ın isteği sonucudur.
Yani;
-Ben Amerika'dan gelene kadar seni orada görmeyeceğim..
Başkan dedi ve Toptaş'ta eyvallah dedi ve gitti..
Peki bu istifaların arkası gelir mi?
Yani Ardahan Belediye Başkanının da aralarında olduğu Ankara ve diğer illerde de aynı durum yaşanır mı?
Vallahi bilmem ama bana sorulacak olunursa bu ülke artık bir kişi tarafından, Başkan tarafından tek başına idare edilebilinir hale gelmiş ve ne sözde seçimle gelmiş, halkın oyunu almış başbakan ne de belediye başkanının yeri garanti değil artık..
Çünkü Başkan Erdoğan bu ülkeye yeteri hatta artıyor..
İktidarsa O yeter..
Hükümetse O yeter..
Muhalefetse O yeter..
Cumhurbaşkanıysa O yeter..
Başbakansa O yeter..
Belediye Başkanıysa O yeter..
Bununun nedeni de Erdoğan'ın yerlerini aldığı kişilerin, siyasetçilerin, politikacların toplum nezlinde kabul görmeyip yok hükmünde olmasıdır..

**Ardahanlı Büyükşehir Belediye Başkanı Olur mu?

Öte yandan neden istifa ettiğini belirtmeden çekip, giden Toptaş'ın yerine formalite de olsa bir isimin gelmesi gerekiyor..
Ve Aralarında Dr. Bülent Kerimoğlu, Turgay Akpınar, Togay Çoban, Uygur Çakmak gibi isimlerinde bulunduğu İBB Meclisi tarafından seçilecek olan yeni başkanın kim olacağı yönünde tartışmalar da başladı.
170 Belediye Meclis Üyesine sahip Büyükşehir'in yeni belediye başkanının kimin olacağına karar verecek olan yine Başkan Erdoğan'da olsa ben meclis üyesi olsaydım bir Ardahanlı olarak çıkar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olurdum..
Seçilir miydim?..
Bilmem ama Ardahanlının öz güvenini ortaya koyar, seçilmesem de mücadele eder, Ardahanlının hedefini ortaya koyardım..
Çünkü istendiğinde Dr. Bülent Kerimoğlu gibi Bakırköy Belediye Başkanı, Turgay Akpınar gibi Sancaktepe Belediye Meclis Başkanı, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Uygur Çakmak, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan ve son olarak Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez Ardahanlı..
Demek oluyormuş..
Peki şu an orada bulunan Ardahanlılar bunu yapar mı?
İstanbul Büyükşehir Beleidye Başkanlığına ben adayım derler mi?
Onu da onlara hemde KAI, KAISİAD hatta kendi gölgelerinde çıkması gereken yürekli, cesur Ardahanlı siyasetçilere sormak gerek.
Kaynak: ardahan haberi

Editör: çıldır haberleri

Bu haber 3606 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI